Feiten Bidden en hopen op een storm Arbeidsmarkt is vat vol tegenstrijdigheden 'Goede verhoudingen heb je alleen bij gelijke belangen' Zaterdag 13 juli 1991 Redactie; 023-150225 JANINE BOSAAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISARTi Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: I EN MENINGEN i ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN CGEIST MAANDAG begint in Londen de bijeenkomst van de 07, de zeven belangrijkste industrielanden. Premier Lubbers mag, als voorzitter van de Europese Gemeenschap, voor een keertje aan schuiven bij de groten der aarde. Sovjet-president Gorbatsjov wil de dat ook graag, maar hij is woensdag pas welkom, direct na af loop van de top. Meer op Feiten en Meningen van maandag. CORRESPONDENT Ze zijn gefotografeerd, gefilmd, bevoeld, ganalyseerd van boven tot onder, maar niemand heeft ooit de biologische logica van de algen begrepen. Men weet alleen zeker dat de watervervui ling een beslissende rol speelt en dat de algen de badgast in recordtempo naar huis jagen. Ze zijn weer gesigr -ilcerd, de rakkers. Een satellietfoto toont in het noordelijk deel van de Adriatische Zee gele, witte en bruine vlekken 'mucillagine' (plantenslijm). Voor de kust van Romagna, het 200 kilomer lange 'Zandvoort van Italië', drijft een cappuccino-kleurige gelatine- sliert met een lengte van 20 ki lometer. De hotel- en strandhouders die hun geluk nog steeds niet op kunnen vanwege de onvervalste toeristische stroom die dankzij 'Joegoslavië' hier plaatsheeft, staan op het punt collectief een hartaanval te krijgen. „Niets aan de hand", zeggen de burge meesters, onderwijl hun lippen stukbijtend. „Alarm", menen de milieuorganisaties. Waarom zijn de algen terugge keerd? Alle autoriteiten en we tenschappers waren het er over eens dat de Adri atische Zee dit jaar algenvrij zou zijn. Niet omdat plotseling de ri vieren Po en Adi- ge minder vuil dé zee in lozen, of omdat er zo veel waterzuiverings installaties zijn bijgebouwd, nee, 1 omdat het dit vooijaar koud was en veel re gende. Maar de extreme hitte van de afgelopen weken heeft alle geruststellende voorspellin gen op losse schroeven gezet. Het plantenslijm dat zich op de zeebodem bevindt, is bezig uit te zetten en naar de oppervlakte te drijven. De situatie is nog niet alarme rend en de toeristenbureaus van plaatsen als Rimini en Cat- tolica waar het in de mond nemen van het woord alg niet ongevaarlijk is proberen pa niek te voorkomen. Men heeft voor de toeristen een brochure uitgegeven, waarin geschreven staat dat plantenslijm een na tuurlijk en tijdelijk fenomeen is dat met een paar dagen zal ver dwijnen. Men is het er over eens dat een fikse wind van kracht 6 genoeg is om de bruine Venetiaanse brandweerlieden onderzoeken het water in de lagune op algen. foto an gel net als vorig jaar weg te krijgen. Maar zolang die krachtige wind uitblijft, spelen de stromingen hun macabere spel met de smurrie. In Cattolica is de zee 's ochtends kraakhelder, wat op zichzelf bijzon- ;ns dat ze te- s uithalen. „Ze der i Adriatische kust heeft grote vrees voor algen diep water bo ven een zand bodem. Maar na twee uur 's middags ver schijnen de vlekken en wor den Slijmsporen op.het strand gevonden. Enkele kilome ters uit de kust lijkt de zee op dit tijdstip, zoals luchtfoto's tonen, een luipaardvel. Hier moet zich op 3 tot 10 meter diepte een 'al- genoerwoud' bevinden. Duikers zeggen witte wolken van slijm, geproduceerd door de 'gestres ste' algen, te hebben gezien. Vreemd genoeg is 's ochtends langs de kust geen enkel spoor meer te bekennen van het slijm. Bootjes Welke maatregelen zijn te ne men? Teer punt. Vanwege de optimistische vooruitzichten werden de drijvende barrières uitgeleend aan Ligurië, waar men dit voorjaar probeerde zich de olie van het lijf te houden. Inmiddels hebben de strandge- meenten de barrières samen met de 'algenetende' bootjes teruggevraagd, ook al is ieder- gen de algen nii hebben alleen maar een enor me hoop geld (2,3 miljoen gul den per kilometer) gekost en dienden vooral om de buiten landse toerist te laten zien dat er maatregelen werden geno men". geeft Extreme hitte cianfranco Merli toe. van afgelopen Merii is Kamer- tijd wekte weer onrust jaar oude orga nisatie die de vervuiling van de Adriatische Zee moet te gengaan. Hij kampt met chro nisch geld- en personeelstekort om de antivervuilingsactivitei- ten te kunnen coördineren. Vo rig jaar sprak men van de instel ling van een 'task-force' van schepen, vliegtuigen en satellie ten. maar het enige wat de or ganisatie van Merli ter beschik king heeft is het meetschip Daphne. Het schip, dat eigendom is van de regio Emilia Romagna, on derzoekt dezer dagen het water voor de kust van Romagna. „De situatie is kritiek, maar reeds drie dagen stabiel", luidt hun bulletin. Ook de mannen van de Daphne houden het er op dat het niveau van het rampjaar 1989 nog niet is bereikt. Veel bidden en hopen op storm, is het devies. 'Zij zullen ons allemaal nog eens vermoorden Ivica Repusic, een Kroati sche politieman die bij zijn vrienden bekend staat als 'de Hulk', ligt midden op de stoffige weg in een plas bloed. Hij heeft twee kogels in zijn hoofd. Niet lang daarna ligt ook Zivko Peu- lic, de Serf die hem heeft vermoord, in een onmoge lijke kronkel in de afge brande, met machinege weren beschoten ruïnes van zijn huis aan de rand van de universiteitsstad Osijek. Een nieuwe dag in de weerzinwekkende oor log in Joegoslavië die zich met de dag uitbreidt, en die de vorm dreigt aan te nemen van een duizeling wekkende brand. OSUEK STEVE CRAWSHAW In Osijek lijken de overeenkom sten van de Europese Gemeen schap van een bizarre irrelevan tie. De strijd in het land is hevi ger dan ooit sinds de Tweede Wereldoorlog, toen er honderd duizenden doden vielen als ge volg van etnische haat. Joego slavië is niét meer het belang rijkste wereldnieuws. Maar de oorlog is niet voorbij hij is nauwelijks begonnen. Donderdag had de strijd voor het eerst Osijek bereikt, de pro vincie-hoofdstad van Slavonië in het oosten van Kroatië, waar Serven en Kroaten door elkaar wonen. Meer dan acht uur werd gevochten om slechts één huis. De hevigheid van het gevecht voor dat ene huis geeft aan hoe bloedig een Servisch-Kroatische oorlog kan worden. De Kroaten beweren dat het huis, dat zich in de buurt van het voetbalstadion bevindt, werd bewoond door een 'terro ristische bende' van zes of ze ven Serven. Volgens de Kroaten hadden zij een tip ontvangen dat de bewoners een aanval voorbereidden van de Chetniks, de Servische extremistische na tionalisten. Tegen de tijd dat we daar om half zeven 's ochtends aankwamen, hadden het ge weervuur en de explosies die ons gedurende de hele nacht met tussenpozen hadden ge wekt, al bijna vijf uur geduurd. Maar de Kroatische roep om overgave van de Chetniks werd slechts met geweervuur beant woord. De eigenaresse van het huis er naast was in tranen, te bang om 1 Chetniks, Servische extremisti- haar naam te noemen. „Ieder een is weggerend. Maar ik kon niet snel genoeg wegkomen. Zij zullen ons allemaal nog eens vermoorden. Ik ben zo bang." Steeds opnieuw weerklonk het automatisch vuur. Granaten en molotov-cocktails werden het huis in geslingerd, dat een paar* minuten later verdween in een kolk van zwarte en oranje vlam men. Zelfs toen nog waren de bewoners vastbesloten zich niet over te geven. Ivica Repusic stierf toen hij dacht dat het vuur bijna was geblust. In plaats daarvan wüden de bewoners zich alleen overgeven aan het leger wat voor de Kroaten op hetzelfde neerkomt als wanneer zij de schutters vrijuit zouden laten gaan. Het leger vat zijn rol van 'vredehandhaver' vaak dui- delijk in het voordeel van de Serven op. Tientallen gewapende Kroati sche politiemannen en speciale eenheden omsingelden het huis en zijn 'Chetnik-bende'. Geen macht was te sterk. Vervolgens werd een aanval uitgevoerd met een gepantserd personenvoer tuig, dat over de weg kwam aandenderen en zwaar machi negeweervuur op de overblijfse len van het huis richtte. De poli tie trok op richting het huis als een geïmproviseerde bulldozer, en maakte de berg puin nog wat hoger. Geen overgave Uiteindelijk, tegen het middag uur, net toen het leek alsof nie mand daarbinnen nog in leven zou kunnen zijn, hoorden we een stem die volliield dat er 'geen overgave' zou zijn. Nog meer machinegeweervuur, en toen volmaakte stilte. Maar toen de Kroatische strijd krachten het huis binnengin gen, was er geen enkel teken van de 'bende'. Er was alleen Zi vko Pulic, dood, met zijn kalasj- nikoven zijn moeder, Ljubi- ca, zwaargewond. De Kroaten hadden het over een kelder waar de rest van de bende zich verborgen had gehouden, maar een dergelijke schuilplaats werd niet gevonden. En dus was de voorlopige score van donderdag 'slechts' twee. Maar het geweld neemt met de dag toe. Vorige week explodeer de het geweld opnieuw in de stad Borovo met een vuurge vecht tussen Kroatische veilig heidstroepen en Serven. Vorig weekeinde werd een veldslag geleverd in het dorp Tenja, waarbij waarschijnlijk zeven mensen zijn omgekomen. Het dorp Celje is een uitgebrand ge raamte. een verboden gebied omsingeld door het leger. 'Beesten' In Kroatië zijn meer slachtoffers gevallen dan tijdens de korte oorlog die het Joegoslavische le ger tegen Slovenië was begon nen. Volgens Kroatische func tionarissen zijn de afgelopen drie maanden negentig mensen aan Kroatische zijde gedood. Maar, hoogst verontrustend, met iedere dode wordt de standvastigheid van beide zij den verhard. Servië zal de ge beurtenissen van donderdag af schilderen als een opzettelijke poging van Kroatië door het vernietigen van Servische hui zen de Servische bevolking angst in te boezemen. Op zijn beurt ziet Kroatië in ieder vuur gevecht het bewijs dat de Ser ven om de zinsnede te ge bruiken die zo vaak wordt ge hoord 'beesten' zijn. De nationalistische Servische president, Slobodan Milosevic, heeft zijn land voor deze drei ging gewaarschuwd. Hij heeft in feite gedreigd stukken van Kroatië waar Serven 'in gevaar' zijn, te annexeren. De Kroati sche leider Franjo Tudjman heeft tot nu toe laten blijken bij na net zo weinig naar een com promis te verlangen. Voor Suzana CaJosevic, de ten gere dokter met de zachte stem die de dood van Repusic kwam bevestigen, was het de vierde keer in de afgelopen paar dagen dat ze een dergelijke taak moest uitvoeren. „Het is verschrikke lijk. Maar ik denk dat het erger wordt. Ik raak alle hoop kwijt." Een dagje nieuws over de ver stopte arbeidsmarkt in Neder land. Minister De Vries van so ciale zaken en diens staatsse cretaris Ter Veld scherpen de regels aan om werklozen sneller aan een baan te helpen. Bemid delaars van arbeidsbureaus en gemeentelijke sociale diensten reageren verdeeld. De tendens in de reacties is veelal dat ze het niet zien zitten dat een hoger opgeleide werk moet accepte- dat onder zijn of haar ni- iu ligt. De aangescherpte re gels van het ministerie zullen ongetwijfeld worden gesabo teerd. Ónder het onuitgespro ken motto: wij dienen de belan gen van de cliënt, niet die van i kabinet met bezuinigings drift. Een dagje nieuws over de ver stopte arbeidsmarkt in Neder land. De leiding van het VU-zie- kenhuis in Amsterdam moet aangetrokken Poolse verpleeg sters, die al een herscholings cursus hebben gehad, naar huis terugsturen. Irritatie bij de di rectie, teleurstelling bij Poolse verpleegsters die in eigen land niet aan de bak komen. Een ac tie in hetzelfde Amsterdam om herintredende vrouwen een parttime contract aan te bieden om het nijpende tekort aan ver plegend personeel op te van gen, is een groot succes. Kon dat bij het VU-ziekenhuis niet? Ongetwijfeld zijn er goede argu menten te bedenken waarom de leiding van het VU-zieken huis handelde zoals het deed. Maar het klopt niet. Een dagje nieuws over de ver stopte arbeidsmarkt in Neder land. Arbeidsbureaus schieten .te kort in de kwaliteit van hun diensten. Dat is al jaren zo, hoe wel iedere directeur van zon bureau het glashard ontkent. Het zoveelste meerjarenplan moet verbetering brengen. Wie gelooft daar nu nog in? De bu reaucratie in Nederland is zo taai als leer. Dat ene bericht over bollen - boeren die in de problemen ko men omdat ze geen goedkoop personeel kunnen krijgen dat bollen raapt en pelt, zal zich volgend jaar ongetwijfeld her halen. En al die werkgevers die lager en hoog betaald werk aan bieden zullen dat ook nog tijden blijven doen, zolang niemand in staat is om die verstopte ar beidsmarkt in Nederland van zijn verkeersdrempels te ont doen. Dat was een dagje nieuws over de arbeidsmarkt in Neder land. Alles lijkt haaks op elkaar te staan. Een ziekenhuis trekt Poolse werkneemsters aan ter wijl Nederlandse vrouwen graag weer aan de slag willen in de ge zondheidszorg. Bepaalde werk gevers zitten te springen om goedkope arbeidskrachten, maar kunnen die niet vinden. De Vries en Ter Veld willen werklozen veel zwaarder onder druk zetten om een baan te aanvaarden. En dat alles in een land, waar anderhalf miljoen in- actieven, volgens hun belan genbehartigers, naar betaald werk zoeken. FNV-havenonderhandelaar Jan Heilig tart grenzen fatsoen ROTTERDAAA ONNO BUITER Vele keren tijdens het haven- conflict heeft bestuurder Jan Heilig van de Vervoersbond FNV op de tenen gestaan van de werkgevers. De hoofdrolspe ler aan vakbondszijde leek ook de afgelopen week weer de grenzen van het fatsoen bewust af te tasten: de sjorders staakten woensdag door nadat de be middeling van Paul Rosenmöl- ler was geslaagd en Heilig zijn handtekening onder het resul taat had gezet. Een dag later, bij nieuwe onder handelingen, sloegen de werk gevers en de Vervoersbond CNV op tilt toen Heilig het pakket van Rosenmöller tegen de af spraken in opnieuw ter discus sie stelde. Heilig: „Ik heb het re sultaat woensdag neutraal aan de sjorders voorgelegd. Ik kan nu eenmaal geen gebakken lucht verkopen. De leden beslis sen bij ons. Ik heb ze niet aan een touwtje". Jan Heilig is sinds 1 maart dit jaar bestuurder in Rotterdam, daarvoor drie jaar in de haven van Amsterdam. Hij is 38 jaar, komt uit Haarlem, en drie jaar bij de bond in dienst. Voor zijn tijd bij de bond was hij zes jaar onderwijzer op een lts, maar werd ontslagen omdat het leer lingenaantal terugliep. „Ik solli citeerde naar de baan bij de spannend vond. En dat klikte. In de drie jaar in Amsterdam heb ik eigenlijk bar weinig con flicten meegemaakt. Een jaar geleden liepen de mensen er een dag uit nadat ik een voor lichtingsbijeenkomst had ge houden. Ik heb ook een aantal werkonderbrekingen meege maakt, maar die werden meestal snel opgelost. Ik ben er redelijk en in harmonie door heen gerold." Masterplan „De bestuurders en de kaderle den in Rotterdam en de werkge versonderhandelaars leerde ik goed kennen door de opstelling van het Masterplan van de ha ven, met de ouderenregeling. Directeur Heemskerk van de SVZ in Rotterdam heb ik zo doende goed leren waarderen. Het is jammer dat hij zich bij dit conflict op de vlakte houdt en er niet bij is. Hij wist destijds in onderhandelingen snoepjes uit te delen. Dat werkt." „In Rotterdam ben ik op een hectisch moment binnen ko men waaien. Ik wist in novem ber al dat het een bijzonder moeilijk rondje zou worden, omdat ik de voorbereidingen voor het cao-traject had meege maakt. Al op mijn eerste werk dag in Rotterdam stond ik tij dens een staking in de kantine van Seaport Terminals. Toen kon ik ook zien hoe de haven werkers in Rotterdam reageren op een vent met een platte bek. En dat viel enorm mee. De loya liteit is groot. Natuurlijk komen wel de grappen, zoals 'wat doet zo'n vent uit die jachthaven in de haven'." Sfeer De persoonlijkheid van een on derhandelaar is volgens Heilig erg belangrijk. „Het is bepalend voor de sfeer en voor het begrip. Het zijn de karakters die bepa len of men de finesses ontdekt, waar de ruimte zit. En al te lang om de brei heendraaien, is nu eenmaal niet mijn stijl", zegt Jan Heilig. „De methode van Paul Rosenmöller, die zestien uur lang heen en weer pendel de, is een manier waarmee ik nog niet eerder was geconfron teerd. Het is heel effectief, maar ook erg omslachtig. Dat heb ik mijzelf nog niet eigen ge maakt." „Maar ik heb niet de indruk dat ik snel tot stakingen heb opge roepen. Ik pretendeer een heel voorzichtig mannetje te zijn. Ik heb de zorgvuldigheid tot in den treure in acht genomen en ben vaak lang op de rem gaan staan als kaderleden een ul timatum wilden versturen, zoals bij de non-bulk-cao. Maar ja, er waren ook nog vier collega-be stuurders bij, die wat in de melk Heilig: „De methode van Paul Rosenmöller. die zestien uur lang heen e ook erg omslachtig. Dat heb ik mijzelf nog niet eigen gemaakt". te brokkelen hebben. Peter Gouw is door de wol geverfd. Joop Verroen heeft ook zijn jaartjes. Hoewel ik de hoofdver antwoordelijke voor het stuk goed en de sjorders ben, doe ik het niet in mijn eentje." Ik-vorm Van de ik-vorm, waarin hij veel vuldig pleegt te spreken, zegt hij zich niet bewust te zijn. Vooral voor de radio was het opval lend: „Als de werkgevers weer willen onderhandelen zal ik er voor zorgen dat de sjorders om kwart voor zes klaar staan." Maar ook tijdens de onderhan delingen hield hij lange pleidooien in de eerste persoon enkelvoud, waardoor de tenen van de werkgeversonderhande laars zich kromden. Los daar van schopt hij ook de vertegen woordigers van de Vervoers bond CNV tegen de schenen. En Paul Rosenmöller werd ook geschoffeerd: „Ach, die postbo de..." Op de vraag of hij nog hoop ziet om de sterk verslechterde ver houdingen in de haven te ver beteren, reageert Heilig schou derophalend. „Goede verhou dingen zijn er altijd zo lang als er gelijke belangen in het spel zijn. Die waren er toen de geld kraan van het pensioenfonds open ging om de ouderenrege ling in het Masterplan te bekos tigen. Maar nu het om princi piëler zaken gaat, zijn we terug bij af. Je kunt niet spreken van een verstoorde of goede relatie. Rosenmöller was in 1987 ook nog de man die de haven kapot staakte. Nu is hij de gevierde held."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2