Van Poppel laat zich zien i 'Hij is moedig, en hij is gek' LETOUR Pa en Ma zagen het ook... Van Orsouw buitenlander Nederlandse wielerploeg Zaterdag 13 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 25 C* DE COMBINE van Peter 1 'V I i Post hielp Jean-Paulvan I JË I Poppel een eind op weg naar L. M 1 M 1 m. 1 zijn etappezege. Twee jaar had de koningssprinter in de Tourdrooggestaan. NIEUWSLIJN Opgave Fabio Parra na zware val De Colombiaan Fabio Parra heeft gisteren tijdens de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk de strijd gestaakt. De klim mer, die aan het begin van de rit in Le Havre de 65ste plaats in het algemeen klassement innam, kwam na 21 kilometer zwaar ten val. Parra werd in een shocktoestand naar een ziekenhuis in Le Havre gebracht. Theunisse zondert zich af Gert-Jan Theunisse zondert zich bijna iedere dag af. Van de buitenwereld en zijn ploegmakkers. Volgens Arjan Bos, mana ger van TVM, gaat hij direct na de etappe uren op zijn bed lig gen. „Starend naar het plafond, dat is zijn manier van concen treren", liet de zoon van de directeur van TVM gisterem weten. Afgelopen woensdag in Valenciennes ontsnapte Theunisse ter nauwernood aan de val die Sörensen tot opgeven dwong. De kopman van Cees Priem wist de Deen nog maar net te ontwij ken door zijn fiets over het trottoir tussen het publiek te ma noeuvreren. Alcala gevaarlijke outsider tijdrit Breukink staat het hoogst genoteerd bij de bookmakers. Alcala is echtèr de gevaarlijke outsider voor de tijdrit vandaag tussen Argentan en Alencon. Ferdi van den Haute is ef van overtuigd dat de Mexicaan tijdens de 73 kilometer lange rit tegen de se conden voor een verrassing kan zorgen. „Onderschat Alcala niet", zegt de assistent van Jan Gisbers. „Vorig jaar heeft hij dat bewezen tijdens de Ronde van Frank rijk in de tijdrit tussen Vittel en Epinal. Hij was toen echter te vroeg in topvorm. Daardoor kreeg hij in de Alpen ook de terug slag. Van den Haute rekent erop dat vandaag in de tijdrit opnieuw klappen vallen. Volgens de voormalige sportleraar zullen ver schillen van vijf tot zeven minuten ontstaan tussen de favorie ten. Meisje ernstig gewond na aanrijding Een veertienjarig meisje is gisteren aangereden door een foto graaf op een motor. Ze werd ernstig gewond. De tiener stak in een buitenwijk van Le Havre plotseling weg over terwijl de Tourkaravaan al onderweg was naar Argentan. Ze werd met een schedelbasisfractuur en kneuzingen aap de borst naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand was gisteravond stabiel. Het was de tweede Touretap pe van hun leven, die ze za gen, en voor de tweede keer won hun zoon. Cor en Clasien van Poppel uit Til burg, met vakantie op trek tocht door Frankrijk. „Wij in spireren kennelijk. Net als in 1988 in Avignon, wéér de hoofdprijs!" Ze waren eigenlijk van plan alleen de tijdrit te ko men kijken, maar besloten gisteren al te gaan. „We heb ben de laatste kilometer op dat grote scherm kunnen zien. Zei -die Franse com mentator nou dat het Kelly was die won? Nou, wij haal den hem er zó uit." „Leuk voor hem, hè", zei Van Poppel sr. En hij dacht terug aan de tele uren die hij met zijn zoon had doorge bracht, als berijder van de trainingsscooter. „We heb ben er heel wat uurtjes opzit ten. Kan nou weer, sinds hij in Poppel is gaan wónen. Ne gen kilometer van onze deur." „Hij ziet er scherp uit", be sloot de trotse vader, petje op, nagenietend van een ijs je. „Mager koppie, dat is wel goed zo. Hij wint er nog wel een. We hebben thuis een groente- en fruitzaak, en hadden er eigenlijk een bloe- menafdeling voor hem in willen beginnen. Dat is goeie handel. Maar hij zei altijd: wacht nou maar, ik heb een leuke hobby waar het ook om de bloemen gaat." Waar Chiappuci gaat, zaait hij tweedracht Claudio Chiapucci met enige cadeaus onder zijn arm voor de start. James Dean v •-VERSLAGGEVER „Claudio, ben je de James Dean van de ja ren 90?" vroeg een Franse journalist on langs aan de Claudio Chiappucci. „Hoezo"? luidde het verbaasde antwoord. „Maar ken je zijn geschiedenis dan niet?" De 28-jarige, omstreden held van menige Italiaanse wie- Iermamma, wist er niet goed raad mee. Wat voor valstrik werd daar nou weer gespan nen? „Maar je hebt het zelf gezegd, in een tv-interview," groef de reporter dieper. Claudio was zich van geen kwaad bewust, haalde de schouders op, en dacht: tja, daar heb je weer zoiets. Het was een minuscuul voorval in de kar- revrachten interviews die er de afgelopen dagen over hem zijn verschenen. Maar het kan kennelijk niet anders: waar Claudio Chiappucci gaat groeit het conflict. Er was het gebekvecht vooraf aan de Giro, tijdens de Giro en na de Giro tussen hem en de Z-paladijnen van LeMond. Er was de terugblik op alle 'hete punten' in de Tour van vorig jaar, en de dialogen die daar weer uit voortvloeiden. Greg LeMond en Erik Breukink sloegen wellicht de slag van de Tour in de eerste 120 kilometer van deze Ronde, maar als er een Man van de eerste Tourweek moet worden aangewezen, dan gaat die titel zon der twijfel naar Claudio Chiappucci. De kleine, gedrongen Italiaan, die vorig jaar pas op de voorlaatste dag door Greg Le Mond tot de orde kon worden geroepen, was de absolute smaakmaker onder de fa vorieten/vedetten. Omgekeerd aan vorig jaar moet echter hfj nu achter een negatief verschil aanjagen. Maar Chiappucci is er de man niet, naar zich bij die eerste de beste tegenslag neer te leggen. Hij nam dinsdag en woensdag al het initiatief, vocht terug, probeerde onver schrokken meteen iets van zijn achterstand van (gisteravond) 2.22 op LeMond goed te maken. Acties waarmee hij lof oogstte, maar ook scherpe kritiek. „Hij is moedig, en hij is gek." Moedig, omdat hij zijn tegenstanders uitdaagde te reageren: zot, omd^t de twee ontsnappingen hem wel eens zouden kun nen opbreken in de resterende twee zware Tourweken, te beginnen met de tijdrit over 73 km van Argentan naar Alencon, vandaag. Waar Chiappucci rijdt zal hij tweedracht zaaien. Dat is het mediabeeld dat van hem is gemaakt, en zo zal het wel blijven. Omdat met name de Italiaanse (sport)pers leeft van Het Duel, van Het Conflict. Er was oorlog tussen Coppi en Bartali, tussen Moser en Saronni, waarom zouden dan Bugno en Chiappucci in vriendschap naast elkander moeten leven? 'Yank' Daar komt nog eens bij, dat ook Greg Le Mond daar graag aan meedoet. De Ameri kaan was minder "Yank' dan de meeste van zijn landgenoot-topsporters, maar wat hij de minachtinj qua hardheid tekort kwam heeft hij op tijd niet uitgewoi bijgeleerd in de school-Hinault. Geef je ge vaarlijkste opponenten maar een grote bek als ze je beginnen te irriteren. knipoog, „ik had wat intervaltraining no dig..." De 'directie' van het actuele peloton zag minder reden tot lachen. Erik Breukink: „Het is hoogst onverstandig wat hij deed. Met zulke acties strijk je LeMond en Bugno tegen hun haren in, en dat kun je beter maar niet doen." LeMond: „Ik mag hem er niet op veroordelen, het is zijn manier van koersen, maar ik begrijp soms niet waar mee hij bezig is." Het is het typische voorbeeld van een tu lent, dat door het collectief dreigt te worden klein gehouden. Het is of men nog altijd vindt dat Chiappucci vorig jaar de tien mi - nuten van Futuroscope heeft cadeau gekre gen, erger nog: gestolen. De onderdrukking, die sluipactie is nog Hij kreeg vorige herfst bijna een handge meen met Argentin, toen hij het waagde deze uit te dagen op zijn sportieve merites. Hij was ook zeker niet vriendelijk voor Bugno, toen er over hun bei den iets moest worden 'uitgelegd'. 'Ik ben misschien de meest fanatieke renner van het hele Tourpeloton Op de doorbraak ge, die voorheen v beloofde, zitten ma het gesloten milieu een duel i 27-ja: ïinig of nie r weinigen i LeMond heeft Chiappucci in de dagen voor de Tour 'een bandiet' genoemd. De re den? Omdat Claudio het vorige Tour in de Pyreneeën had gewaagd aan te vallen toen LeMond lek reed. Chiappucci: „Wat nou bandiet? Bedoek hij dat ik een misdadiger ben? Weet hij soms hoe mijn privé-leven in elkaar steekt? Als hij iets tegen mij heeft, moet hij het met zijn benen durven uit vechten, niet met zijn mond." Tijdens een persconferentie sloeg hij vo rige week weer fijntjes terug. „Favoriet zijn volgens mij Breukink, Bugno en Indurain. Waarom LeMond niet? Je kunt de Tour niet drie keer achtereen in het laatste weekeind r plaats Maar aan de andere kant: CC's prestaties na de vorige Tour zijn niet te verloochenen: najaar '90 Coppu Placci en Tour de Piemont, lente '91 Mi laan-San Remo en Ronde van Baskenland. Claudio Chiappucci heeft zich op heel wat meer terreinen laten zien dan bijvoorbeeld Greg LeMond. Eenzijdige Tourgerichtheid is de 'Andreotti uit Uboldo' vreemd. Maar nu, voor de eerste middag van de- waarheid zal hij iets tegen specialisten als Breukink, Bugno, Indurain (Mottet ook. maar minder voor het klassement), en te gen een 'die-heart' als LeMond kunnen in brengen? Vorig jaar verloor hij in de slottijd- (45,5 km) nog t rond het Lac de Vassiviè 3.18 op winnaar Breuldnk... Chiappucci: „Het was toe LeMond bezorgde de kleine Lombard op chologische nederlaag tege zondagochtend een achterstand in punten, maar moest vervolgens wèl twee keer zijn ploeg optrommelen om een tegencoup van de Italiaan te neutraliseren. „Het was niet serieus", verklaarde CC achteraf met een ïpsy LeMond dan veel sterker, n kunnen zien sportieve. Nu voel ik Wat ik echt kan heeft iedei in de slottijdrit van de Giro: tien seconden langzamer dan Bugno. En, ook in de bergen ben ik er bepaald niet op achteruit gegaan. LE^TOUR H991 Een kilometertje of zeven voor het bereiken van het Nor- mandische stadje Argentan, eindpunt van ritnummer ze ven in de Tour de France, kon het volgende gesprekje uit de lucht worden geplukt: ,;Ferdi, hoe is de situatie pre cies?", vroeg Jan Gisbers, de directeur-sportief van PDM, via de walkie-talkie aan zijn assistent Van den Haute. Een tolk zou niet misstaan in de ploeg van Panasonic. De vijf na tionaliteiten (Belgische, Neder landse, Italiaanse, Russische en Duitse) zorgen regelmatig voor spraakverwarring binnen de groep. Engels zou de voertaal kunnen zijn. Alleen Dimitri Zhdanov is het Engels niet machtig. De Sovjetrus kan zich alleen via zijn landgenoot Viats- jeslav Ekimov met zijn collega's onderhouden. De vier Belgen in de ploeg van Peter Post zijn zelfs voor Marc van Orsouw vaak niet te volgen. De Brabander is de eni ge Nederlander in de ploeg, maar hij moet zich onderhand een buitenlander in een Neder landse wielerequipe voelen. „Dat valt best mee. In het begin had ik moeite de gesprekken van Dhaenens, Nulens, Ser geant en Van Lancker te volgen, verklapt de superknecht giste ren. „Ze spreken een soort Vlaams dialect waar zelfs ik geen touw aan vast kan knopen. Fondriest probeert het met Frans en Engels. Ik versta van alles een beetje." ARGENTAN DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER „De vier hebben 37 seconden voorsprong. Ze gaan het halen", meldde de Belg met een hoor bare ondertoon van teleurstel ling. Gisbers: „Maar het peloton rijdt nog wel flink door, hóór." Nog geen tien minuten later nam Gisbers andermaal contact met zijn rechterhand. „Ferdi, wie heeft er gewonnen? Ant woord (nuchter): „Van Poppel." Reactie Gisbers (onderkoeld bij na): „Oké." Einde gesprek. Van den Haute, toch niet de eerste de beste in het métier, had buiten de waard gerekend. Gelijk een bal kan ook een wiel wel eens raar rollen. Nota bene de natuurlijke vijand van Van Poppel, de ploeg Panasonic, hielp, als betrof het een heuse combine, een doorslaggevend handje en spreidde het bedje voor de weer tot bloei gekomen koningssprinter. Zij dichtten vol overgave het gat met een viertal koplopers, de Duitser Gölz, ani mator van de rit, de Spanjaard Chozas, de Deen Pedersen en de Braziliaan (jawel) Ribeiro. Uiteraard niet ten faveure van Van Poppel,' maar voor hun maatje Ludwig. De Duitser kon het echter bij lange na niet ma ken. Het moet voor de Panasonics en vooral voor Peter Post, die van Poppel afgelopen winter via de kantonrechter buiten zette, extra bitter zijn geweest, dat Van Poppel van hun inspannin gen profiteerde. „Ja, zo kan het ook gaan", keek Neerlands bes te wegsprinter aller tijden vol daan terug op de ouderwetse demonstratie van zijn sprintver mogen. „Als die jongens van Panasonic denken dat zij met Ludwig kunnen scoren, moeten zij niet nalaten te rijden. Elke ploeg overkomt dat wel eens met zijn sprinter." Waar Ludwig schrijnend in gebreke bleef, hield Van Poppel, terzijde gestaan door het trio Kelly, Raab en Boden, het oog er goed in. Zo goed zelfs dat hij Jean-Paul van Poppel heeft ruim reeds vele meters voor de meet alle tijd had om zijn shirtje recht te trekken, zijn gezicht in een vreugdevolle plooi te bren gen en treiterend achterom te kijken of er nog iemand bij hem op de finishfoto zou komen te staan. „Er gaat", gaf hij zijn ge voelens bloot, „op zo'n moment toch veel door je heen. Dat lijkt me ook normaal als je twee jaar droog hebt gestaan in de Tour. Dan wil je wel even blij zijn." Met veel illusies was hij overi gens niet naar Frankrijk afge reisd. Ploegleider Gisbers wenste geen mannetje vóór hem op te offeren en eiste zelfs dat Van Poppel in de eerste plaats zich aan het Grote Doel, de meet zijn shirtje rechtgetrokken i de eindzege van Erik Breukink, moest onderwerpen. Pas als in de laatste kilometers van een etappe perspectief daagde, mocht hij enige steun verwach ten voor zijn specifieke wapen. In Dijon bleek het gemis van zijn trouwe trawanten, Jakobs en Talen. Daardoor kon De Wil de een massaprint ontlopen en moest Van Poppel genoegen nemen met de tweede plaats. In Reims, waar groene-trui- drager Abdoejasparov baas bo ven baas was, blonk Van Poppel uit door afwezigheid. Een der derangs colletje had hem in de finale genekt. Desondanks leed zijn humeur er niet onder. Van Poppel raakte hij ook niet van weet zich zeker van zijn zaak de kook, toen het niet direct lukte. Van Poppel: „Echt, ik ben hier niet met hoge verwachtin gen naar toe gekomen, zoals af gelopen twee jaar wel het geval was. Natuurlijk speelde het door mijn hoofd dat ik graag een ritje zou willen winnen, maar ik had me voorgenomen dat als dat niet lukte, ik er niet door gefrus treerd wilde raken. Daar schiet je niets mee op." Van een echte sprint was gis teren volgens de letter der wie- lerwet geen sprake. Eenmaal de bocht uit was Van Poppel al 'binnen'. Opmerkelijk was dat behalve een man als Ludwig, ook een kamikazepiloot als Ab doejasparov in Argentan naar 1 achtervolgers op ruime afstand. FOTO EPA huis werd gefietst (43ste). Of hij nu sneller is dan 'Abdoe', wilde een Franse journalist weten, tij dens de verplichte persconfe rentie van de winnaar. Van Pop pel hield zich diplomatiek op de vlakte. In kleine kring, temidden van het vaderlandse journaille, had Van Poppel echter een allesbe halve hoge pet op van de Rus. „Dat vind ik niet zo'n fijne sprinter. Wat hij in Reims deed, kon niet door de beugel. De jury had moeten ingrijpen, anders wordt het van kwaad tot erger. Trouwens, al die Russische sprinters zijn een gevaar op de weg." DE TOUR IN CIJFERS Zevende etappe Le Havre-Argentan 1. Van Poppel (Ned) 167 km in 4.02.18 (gem. (Out). 4. Jalabert (Fra), 5. Stumpf (Dui). 6. Raab (Dui). 7. Kelly (Ier). 8. Kappas (Dui), 9. Zanatta (Ita), 10. Bauer (Can), 11. Schurer (Ned), 12. Goessens (Bel), 13. Verschueren (Bel), 14. De Wilde (Bel). 15. Colotti (Fra). 16. Rooks (Ned), 17. Dominguez (Spa), 18. Lud- 23. Quevedo'(^aL^V.'ÏÏu^TC^fzV.^Sa- rie (Fra), 26. Barth (Dui), 27. Nevens (Bel). 28 Konisjev (Sov), 29. Manders (Ned), 30. Te- baldi (Ita), 37. Fondnest (Ita), 42. Chiappucci (Ita), 43. Abdoesjaparov (Sov). 46. Herrera (Col), 47. Theunisse (Ned), 49. Siemons (Ned), 50. Fignon (Fra), 54. LeMond (VSt), 56. Van Orsouw (Ned), 57. Nijdam (Ned), 67. Hampsten (VSt). 69. Delgado (Spa), 70. Poels Wed). 72. Ektmov (Sov), 73. Nulens (Bel), 75. Indurain (Spa), 76. Bugno (Ita), 86. Van Lanc ker (Bel), 89 Van Aert (Ned). 90 Sergeant (Ned), 101 Solleveld (Ned),' 103. Gölz (Dui), 105. Alcala WexU14^Mottrt (Fra^l|6. De (Den), 155. Stevenhaagen (Ned), 160. Millar (Ned)', 194 en laatste: Kielel'(VSt) 9.27. Opge- haagen 6.04,143. Solleveld 7.19.144. M n Poppel 8 20. 154. De V LE^TOUR 9e etappe 14 juli 161 km Rennes

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25