Actie na 1,5 jaar illegale verhuur Op en neer tussen luier en salonboot 'Vroeger bewaarde je veel meer afstand' Artiestengala in Katwijk Zaterdag 13 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 23 In het nieuwe gedeelte van het Zoeterwoudse raadhuis aan de Noordbuurtseweg werd gisteren het eerste huwelijk gesloten. Om drie uur 's middags gaven bruidegom H.C.R. Stroethof en bruid J.M.T. Elderhorst elkaar het jawoord in de nieuwe raadszaal, aan de voorzijde van het pand op de tweede verdieping. Burge meester A. Houdijk trad op als ambtenaar van de burgerlijke stand. De verbouwing van het raadhuis is kortgeleden afgesloten. Vorige week verhuisden de ambtenaren zelf hun meubilair naar de nieuwbouw. Verschillende afdelingen zaten tijdens de verbouwing het afgelopen jaar in het achterste gedeelte van het raadhuis gepropt. De officiële opening van het nieuwe deel van het gemeentehuis volgt pas in september. foto jan holvast LEIDEN 'LAAT IK er maar een duik boot van maken' dacht schipper Rob Kruijs de afge lopen maanden vaak over zijn boot. Inmiddels is het weer opgeklaard. NIEUWSLIJN Zonneschermen gecontroleerd WASSENAAR De gemeente Wassenaar heeft net als vorig jaar de hoogte van de zonneschermen in de Langstraat gecontro leerd. Dat gebeurde na klachten van burgers die in de voor- naamtse winkelstraat steeds hun hoofd stoten aan laaghangen de schermen. Duidelijk werd dat veel winkeliers zich nog steeds niet houden aan de regels. Voorschrift is dat de schermen op minimaal 2 meter 20 hangen. Eén aantal winkeliers heeft toege zegd de schermen hoger te hangen, anderen hebben beloofd het scherm voortaan hoger op te trekken. De grote baas van de Free Re cord Shops had het al uitgevon den: grote gala's met Lee To wers en Anita Meijer in het Rot terdamse Ahoy en de kosten voor een groot deel laten beta len door het bedrijfsleven, die tegen superprijzen een tafeltje vooraan mogen kopen. De stichting Taptoe Katwijk (nauw verbonden met de Drum- en Showfanfare 'Door Vriendschap Sterk') heeft dat idee overgeno- Op het Nederlands Artiesten gala, dat de stichting op vrijdag 27 september organiseert, zitten veel Katwijkse 'VIP's' vooraan. De 33 tafels zijn inmiddels alle maal verhuurd en grotendeels betaald met het geld dat bedrij ven op tafel hebben gelegd. Taptoe Katwijk hoopt zo het 'gewone' publiek een muzikaal sprookje te kunnen aanbieden. „We willen elk jaar beter," zegt voorzitter A. de Jong. „Dit jaar is het iets wat nog nooit in de regio te zien is geweest. De hele hal van de groenteveiling wordt omgebouwd. En ook wat betreft de artiesten, hebben we het beste van Nederland: Lee Towers, André Hazes en May- wood, die worden begeleid door de Daylight Superband.'' De groenteveiling K&O moet niet meer als zodanig te herken nen zijn, aldus De Jong. De wanden van de hal worden be kleed, er komen twee wintertui nen met een fontein en er wor den ruimtes afgescheiden door Venetiaans hekwerk. Portiers in livrei brengen de auto's van de VIP's naar hun plaats. De hoge gasten kunnen, luisterend naar de muziek, genieten van drank jes en een visbuffet. Door de bijdrage van de VIP's is de prijs van een kaartje be perkt tot dertig gulden. De voor verkoop van de kaarten is in middels begonnen. Politiedwang dreigt voor eigenaar tuinhuisjes Oegstgeest OEGSTGEEST WIM KOEVOET De Warmondse eigenaar van de vijf illegaal bewoonde volkstuin huisjes langs de Haarlemmer- trekvaart in Oegstgeest krijgt maandag een brief van de ge meente waarin hij wordt ge sommeerd de verhuur te sta ken. Hij heeft tot een week na de verzenddatum de tijd om aan deze eis gehoor te geven. Politiedwang volgt als deze ui terste termijn niet wordt ge haald. Of hiermee het einde in zicht is van deze affaire is nog maar de vraag. De eigenaar kan na melijk in beroep gaan tegen het dwangschrift. Het gaat om vijf tuinhuisjes die volgens volkshuisvestings wethouder T. Kohlbeck (PvdA) al anderhalf jaar lang illegaal worden bewoond. Ten tijde van de ontdekking woonden er tien mensen. Hoe veel bewoners er nu zijn, weet de wethouder niet. De houten bouwsels zijn ille gaal bewoond, omdat ze niet voldoen aan de minimale eisen van volksgezondheid en volks huisvesting en omdat perma nent bewoonde bouwsels in de Overveerpolder in strijd zijn met het bestemmingsplan. Gemeentevoorlichter B. Roze- mond geeft toe dat het ander half jaar lang gedogen van ille gale activiteiten aan de lank moedige kant is. „Ik heb er de volgende, wellicht wat bureau cratische verklaring voor. De betrokken gemeentelijke afde lingen hebben het heel druk met verschillende grote projec ten." Kohlbeck voegt daaraan toe dat de gemeente de zaak 'nooit op stel en sprong en onder het motto buigen of barsten' heeft willen afhandelen, omdat de huurders in de gelegenheid moesten worden gesteld naar iets anders uit te kijken. „In de richting van de eigenaar kun nen wij toch wel zeggen dat we hem voldoende tijd hebben ge geven. De signalen die hij heeft uitgezonden wijzen erop dat hij nauwelijks bereid is het pro bleem op te lossen." Volgens de volkshuisvestings wethouder hebben zich niet an derhalf jaar lang 'misstanden, in de zin van onmenselijke toe standen' voorgedaan in het ge bied. „De huisjes zijn niet geïso leerd en er zit enkel glas in. Niet meer en niet minder. Daarmee wil ik niet zeggen dat het pro bleem is opgelost als de eige naar tot aanpassingen zou over gaan. Voor je het weet ontstaat dan een woonwijkje in de Over veerpolder." Een tijdje geleden is de ge meente ook een procedure be gonnen tegen eigenaar Juffer mans van de gelijknamige jachthaven vanwege enkele ille gaal bewoonde stacaravans op diens terrein. Wat gebeurt er toch allemaal langs de Haar lemmertrekvaart? Kohlbeck: „Grijze zaken spelen zich vaak aan de periferie van een ge meente af. Dat is niet zo erg bij zonder, wat niet betekent dat zulke praktijken geoorloofd zijn." De wethouder betreurt vooral dat de afgelopen anderhalf jaar 'ongebruikt' zijn gebleven. „Met ons was best te praten geweest over hulp van de gemeente bij herhuisvesting van de huurders. Maar er is anderhalf jaar lang gewoon niets gebeurd." De eigenaar van de huisjes was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. AGENDA ZATERDAG 13 JULI Leiden Kunstmarkt op het Stadhuisplein van 11.00 tot 17.00 uur. 5e Go-toernooi, Rapenburg 6, van 11.30 tot 17.00 uur. Kermis bij Molen de Valk, van 12.00 tot 20.00 uur. 'Leiden Culinair' op het Pieterskerk plein van 12.00 tot 22.00 uur. Circustheater 'Compagnie pour rire' in het Van der Werfpark, aanvang 21.00 uur. ZONDAG 14 JULI Leiden Leids Montmartre op het Vrouwen kerkplein van 10.30 tot 20.00 uur. Lakenmarkt door de binnenstad, van 11.00 tot 17.00 uur. 5e Go-toernooi, Rapenburg 6, van 11.30 tot 17.00 uur. 'Leiden Culinair' op het Pieterskerk plein van 12.00 tot 22.00 uur. Ritten met paardentram door binnen stad. vanaf Stadhuis, van 12.30- 16.30 uur. Nationaal Straatmuzikanten Con cours 'De Gouden Pet' door de bin nenstad van 13.00 tot 17.00 uur. Kermis rondom Molen de Valk van 13.00 tot 20.00 uur. Glibberpaalwedstrijden in de Witte Singel bij het Arsenaalplein, om 14.00 uur. Inloopconcert door 'Die Haghe San- gers^n de Hooglandse Kerk om Optreden door Rosa King op de Bees tenmarkt, aanvang 16.00 uur. Finale van 'De Gouden Pet' in de tent op het Arsenaalplein om 17.00 uur. Rondvaarten in Vlietland met reder/schipper/gezinsverzorger LEZERS SCHRUVEN REGIO «DORITH LIGTVOET „De afgelopen maanden heb ik wel eens gedacht 'laat ik er maar een duikboot van ma ken'," vertelt Rob Kruijs, eige naar van een zestig jaar oud sa lonbootje. Van april tot oktober maakt hij rondvaarten in het re creatiegebied Vlietland aan de overzijde van Voorschoten. Het slechte weer speelde Kruijs, net als andere ondernemers in de toeristische sèctor, de afgelopen maanden parten. Maar nu zo mer en vakanties zijn aangebro ken, lijken de toeristen de nieu we attractie te ontdekken. „Ik liep al langer met plannen rond om dit werk te gaan doen. Ik interesseer me voor dit soort scheepjes, woon zelf op een tjalk en ben altijd met boten en water bezig. Bovendien wilde ik meer vrijheid. Maar dit bootje vormt niet mijn gehele brood winning. Ik werk 's ochtends in de gezinszorg. Ik sta het ene moment twintig luiers te strij ken en houd het andere een rondvaart." Het scheepje heet De Barkas, wat grote sloep betekent. Het kan tien gasten bergen. Dames en heren van stand gebruikten het in de twintiger en dertiger jaren als salonbootje. „De ge goede klasse gebruikte hem om te spelevaren langs de Vecht. Picknick-mand en thee gingen mee en vaak werd de huis knecht ingezet als schipper," licht Kruijs toe. De Leidenaar ontdekte het zeven meter lange scheepje in Noordwijk, waar het werd ge bruikt als visbootje. Hij kocht het direct en knapte het op. Vooral het repareren van de oude motor, een zogenaamde 'langzaamdraaier' van voor 1953, kostte hem veel werk. Kruijs heeft geprobeerd om, lid te worden van de vereniging 'De Oude Glorie'. De leden van deze vereniging proberen sa lonboten te repareren en in ere te herstellen. Dat is echter niet gelukt, omdat het bootje niet volgens voorafgestelde eisen is gerestaureerd. „Ik heb het scheepje wel geheel gesloopt en opgebouwd, maar bij die oude salonbootjes werd vooral ge bruik gemaakt van teak- en ma honiehout. Het gebruik van dat soort materialen had ik nooit kunnen betalen." Lokatie De Barkas kan tien passagiers tellen en is voorzien van een zonneluifeltje. Kruijs heeft niet gekozen voor een vaste salon, maar voor een frame met een zeiltje, omdat hij hierdoor meer bruggen kan passeren. De luifel kan eventueel worden verwij derd. Behalve als rondvaartboot wordt het scheepje ook gebruikt voor feestjes, verjaardagspartij tjes en als huwelijksbootje. De tochten voeren naar de NoordAA waar een geiten boerderij en kaasmakerij wor den bezocht. Ook biedt Kruijs een poldertocht naar Stompwijk en een molentocht naar Zoeter- woude. De molen Zelden van Passé en geitenboerderij 't Scheeltje worden tijdens de tochtjes bezocht. Het vinden van een geschikte lokatie leverde Kruijs overigens niet zoveel problemen op. Hij koos bewust voor de polder en kreeg alle medewerking van de provincie en Vlietland bv, die de voorzieningen in het recreatie gebied exploiteert. „Het is een leuk gebied en de voorzienin gen worden steed beter. De camping, de horeca, het water- sportcentrum, overal wandel en fietspaden, je kan overal bij het water komen." „Ik denk dat er ook in Leiden nog wel plaats was geweest voor zo'n klein scheepje, maar in de polder was nog niets op dit ge bied. Die poldertochten moes ten wel lopen. Wat is leuker dan een molentocht waarbij je een kijkje in de molen kan nemen? Rederij Slingerland biedt ook Schipper Rob Kruijs maakt met e i oud salonbootje rondvaarten in het recreatiegebied Vlietland: „Alles gaat er hier gemoedelijk aan toe." foto eu£n martens molentochten, maar dan moet je wel een verrekijker meene men om nog iets van de molens Verliefd „Alles gaat er gemoedelijk aan toe. Op de grote rondvaartboten rennen gillende kinderen vanaf de bar naar het benedendek. Hier kunnen ze bij een verjaar dagspartijtje allemaal even stu ren. Ze blazen zelf ballonnen op en hangen de boot er mee vol. Soms plakt de boot van onder tot boven van de limonade, maar ach, dan maak ik hem na afloop gewoon weer schoon." Volgens de schipper maakt juist het bezit van een klein oud scheepje het gemakkelijker om bezoeken af te leggen aan gei tenboerderij en molen. „De eigenaar van de geitenboerderij hield eerst de boot af, toen ik hem voorstelde zijn boerderij te bezoeken. Maar toen hij de Bar kas zag, werd hij er direkt ver liefd op en mocht ik zo komen." Ook de gasten merken volgens hem snel op dat de Barkas niet zomaar een bootje is. „Ze zien dat het een apart scheepje is en ze vragen hoe ik eraan kom." Een nadeel is echter dat het bootje weinig mensen kan ber gen. Daarom kijkt Pruijs toch uit naar een groter scheepje. Het zou wederom een ouder wets bootje moeten zijn. „Een Kagenaartje bijvoorbeeld. Zo'n boot past in het polderland schap." Poelmeer Met belangstelling nam ik ken nis van de opvattingen van de heer D. van der Bent, bedrijfs leider van zwembad Poelmeer in Oegstgeest, in deze krant van 9 juli. Met respect voor ziin op vattingen is er echter sprake van een onevenwichtigheid in de benadering, dat de afname van het aantal bezoekers bij zijn zwembad primair is te wijten aan andere factoren dan aan het beleid van zwembad Poel meer. Nog afgezien van zijn weinig lovende en positieve woorden over zijn zwembad, legt hij met zijn constatering over het terug lopend aantal bezoekers een brevet van onvermogen bij zichzelf neer. Kennelijk is hij er niet in geslaagd om inspannin gen te ontplooien, waardoor mensen zich geprikkeld voelen om naar Poelmeer te komen. Dit blijkt ook wel uit het feit dat Poelmeer 's avonds om zeven uur al de deuren sluit. Een cur sus marketing voor beginners zou de heer Van der Bent dan ook geen kwaad doen. Als bovendien de heer Van der Bent erin was geslaagd om de neerwaartse trend van het aantal bezoekers om te buigen, dan had hij ook nog eens een sterke troef in handen kunnen hebben in de onderhandelingen met het gemeentebestuur over de toekomst van Poelmeer. Im mers welk gemeentebestuur zou het aandurven om een suc cesvol lopend zwembad te wil len sluiten? W.B.M. Vrouwenvelder Brederostraat 19 Leiden 'Juf De Goede na 35 jaar voor de klas weg bij Springplank men kijken, net als de lessen zijn begonnen. Als de moeders bun kinderen hebben weggebracht, staan ze daar nog een heel tijdje te kleppen. Elke dag weer. Het gaat dan echt niet alleen over mij, hoor." Opleiding De Goede genoot haar opleiding tot kleuterleid ster aan de Haanstraschool in Leiden. In haar ge boortestad werd ze hoofdleidster van een neutra le bijzondere school van welgeteld één klas. Na een paar jaar moest er een nieuwe klas bij. Die werd gevormd in de tegenwoordige Montessori Floraschool in Oegstgeest, toen een 'gewone' la gere school. In 1961 kwam de tweeklassige kleuterschool De Sprinkhaan aan de Lijtweg gereed. De Goede werd daar hoofdleidster. Later kreeg De Sprink haan drie klassen. De Goede kijkt vooral met ple zier terug op haar Sprinkhaan-periode, die duur de van 1962 tot 1986. In 1986 moesten kleuter scholen in het kader van de wet op het basison derwijs (WOB) fuseren met lagere scholen. De fu siepartner van de Sprinkhaan was De Spring plank. De Goede kon als hoofd van de kleuter school een gooi doen naar het directeursschap van de nieuw te vormen basischool. „Maar ik had de ambities niet. Ik ben liever met kinderen bezig dan dat ik leiding aan een school moet geven." Toen De Goede bij de Springplank kwam, was deze nog aan de 'andere' kant van het Oegstgees- ter Kanaal gevestigd. De Springplank is een paar jaar geleden samen met de protestants-christelij ke Joris de Witteschool overgestoken naar de nieuwbouwwijk Haaswijk. „In het begin zag ik niks in die WOB. Hebben wij kleuterleidsters het dan altijd zo slecht ge daan, vroeg ik me af. Maar van dat idee ben ik een beetje teruggekomen, want er zijn ook voor delen verbonden aan het nieuwe systeem. Zo le ren de kinderen op basisscholen andere leer krachten kennen. Meer dan op lagere- en kleuter scholen leren we problemen met elkaar bespre ken in groepsverband. Dat deed je vroeger met „De kinderen zijn sinds de invoering van de ba sisscholen veel vrijer geworden. Dat hoeft niet al tijd een voordeel te zijn, maar dat is het meestal wel. Vroeger stond je als onderwijzer veel meer op een voetstuk en bewaarde je meer afstand tot de kinderen. Al die veranderingen beschouw ik als verbeteringen. Wel is de taak van leerkrachten steeds zwaarder geworden. De tijd dat je na de bel van half vier de deur achter je dichttrok, ligt ver achter ons. Er zijn na de laatste bel zo veel dingen te bespreken." „Ik hoop dat kleuters kleuters kunnen blijven en niet worden gedwongen lagere-schoolkinde- ren te worden. Nooit mag worden vergeten dat voor een kleuter spelen leren is. Da s voor mij het belangrijkste van alles. Dat klaarstomen voor groep drie, hoeft van mij niet zo nodig." De Goede heeft nooit gewerkt op een confes sionele school. „Ik ben altijd in het openbaar on derwijs blijven hangen, maar voor hetzelfde geld was ik een christelijke school binnengerold. Ik ben altijd jaloers geweest op mijn collega's van christelijke scholen. Ze werken met mooier mate riaal, want hun besturen kunnen meer doen. Wij worden bestuurd door de gemeente en die is ster ker afhankelijk van het rijk." Juf de Goede voor het laatst in het lokaal van de jongste kinderen van de Oegstgeester basisschool De Springplank. „Ik ben jaloers op colle ga's van christelijke scholen. Die werken met mooier materiaal". foto holvast OEGSTGEEST WIM KOEVOET „Ik zal de contacten niet missen. Ik moet vier keer per dag m'n hond uitlaten en ik woon vlakbij de school." Die gedachte helpt mevrouw L. de Goede (60) bij het afscheid. Na 35 jaar werkzaam te zijn geweest in het onderwijs, waarvan de laatste vijf jaar bij de openbare basischool De Springplank in Oegstgeest, maakt ze op 60-jarige leeftijd gebruik van de vut-regeling. „Ik had nog twee jaar dóór kunnen gaan maar ik vind het zo wel welletjes," zegt ze. „De groepen worden steeds groter. Voor mij wordt het steeds moeilij ker." Op praatstoelen neemt ze niet graag plaats, waarschuwt De Goede vooraf door de telefoon. Haar kaken blijven dan ook stijf op elkaar als haar naar anekdotes wordt gevraagd, of naar herinne ringen over de honderden Oegstgeestenaren die ze les heeft gegeven. Aan het einde \)an het vraag gesprek licht ze haar opstelling toe. „Over mezelf geef ik niet zo graag iets prijs. Dat komt ook door dat er tegenwoordig zo verschrikkelijk veel wordt geroddeld. Moet je eens op het schoolplein ko

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23