Leiden Floriade wil groots doen Gevel stripwinkel moet schoon Stoomtram rijdt weer Op pad in duinen Noordwijkerhout Zaterdag 13 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: KAREL BERKHOUT Vormgeving: SIMON DE GRAAF DE FLORIADE IS steeds groter en commerciëler geworden de afgelopen decennia DE WERELD WORDT steeds kleiner bij het gat in de ozonlaag, terwijl het heelal maar blijft uitdijen. DUMPIE ZELF VINDT de graffity niet mooi, maar als de gevel wit wordt dan komt er wel weer spuit- busverf op. LEIDEN» JANET VAN PUK De gevel van stripwinkel Dumpie aan de Nieuwe Rijn moet worden overgeschilderd. De graffity op de muur is de gemeente een doom in het oog en eigenaar W. Maat van de winkel krijgt geen toe stemming om het uiterlijk zo te houden. Hij heeft overigens zelf nog geen reactie gehad op zijn aanvraag voor een vergunning om de muur te beschilderen. De aanvraag had hij inge diend naar aanleiding van een brief die hij vorig jaar kreeg van de gemeente. Daarin stond dat door het beschilderen het monumentale pand was veranderd. En wijzigingen aanbrengen aan monumenten kan alleen als daar een vergunning voor is verstrekt en dat is nog niet gebeurd. Maat had niet verwacht dat de gemeente de zaak zo zou willen laten 'gezien het anti-graffitybeleid'. „Maar ik had gehoopt dat het nog wat langer zou duren, voordat zij over de aanvraag zouden be slissen. Je kunt het mooi vinden of niet, het is wel een blikvanger. Zelf vind ik het niet mooi, nee. Maar als ik de gevel heb gewit, worden er binnen de kortste keren weer in het zwart namen op ge kalkt. Dat staat helemaal haveloos, maar dat mag blijkbaar wel." De gevel van de winkel moet wor den verlost van de spuitbus aanslag. foto hiel- CO kuipers KATWUK In afwachting van een traject rond het Valkenburgse Meer zullen de stoomlocomotieven van de Nederlandse Smalspoorweg Stich ting ook deze zomer nog door het Katwijkse duinengebied rijden. Tot die tijd zijn de rijtuigen in de Katwijkse Zuidduinen te bezichti gen. De 'locs' zijn door vrijwilligers van de smalspoorstichting in his torische staat hersteld. Naast de stoomlocomotieven telt de collec tie van de stichting ook vijftig diesellocomotieven. De stoomtram rijdt deze zomer op negen zaterdagen door de duinen, en wel van 20 juli tot en met 14 september. De stoomtram rijdt deze zomer op negen zaterdagen door de duinen, en wel van 20 juli tot en met 14 september. Ongeveer 2,5 miljoen bezoekers verwacht bij tentoonstelling links het fietspad op richting Noordwijk lopen. Doorlopen tot de Noraweg, een pad dat bij het startpunt de duinen ingaat. Bezitters van moede benen of zere voeten kunnen hier de bus of auto opzoeken. Lopers met meer uithoudingsvermogen kunnen de Noraweg inlopen en gelijk linksaf de Verlengde Kwe- kersweg oplopen. Deze hele maal volgen tot de Duindamse- slag. Daar linksaf naar de Rand weg. Oversteken en schuin linksaf de Randweg oplopen. Doorlopen tot deze ventweg weer op de Randweg uitkomt. Oversteken, het bos inlopen en rechtsaf slaan. Het bospad vol gen tot het startpunt: het kruis punt Randweg/Vogelaardreef- /Langevelderweg. ZOETERMEER MONICA WESSELING Het Nederlandse tuinbouwbe drijfsleven toont zich volgend jaar opnieuw aan de wereld met de Floriade. De grootse tuin bouwtentoonstelling in Zoeter- meer is in vergelijldng met die van 1960, 1972 en 1982 veel commerciëler van opzet. Kostte de Floriade van 1982 nog 'slechts' 65 miljoen gulden, nu staat op de begroting een be drag van in totaal 200 miljoen gulden. De organisatie rekent op 2,5 miljoen bezoekers. Op het Floriade-terrein in Zoe- termeer is deze dagen net een mierennest. Overal waar je kijkt, wordt gewerkt. Timmerlui en metselaars zijn druk in de weer, wegenbouwers storten asfalt, hoveniers zaaien gras en bloe men, en planten struikjes en zo- mergoed. Dat moet ook, want tussen nu en de opening van de vierde wereldtuinbouwtentoon stelling in Nederland zitten nog maar 272 dagen. De organisatie verwacht 2,5 miljoen bezoekers in Zoetermeer. Op het 93 hectare groot terrein, waarvan er 68 als tentoonstel lingsruimte zijn ingericht, laten de tuinbouwbedrijven zich van alle kanten zien; van bloembol tot krulandijvie en van rozen struik tot champignon. Boven dien is er al een 25 hectare groot bos aangelegd waarvan een fiks deel wordt opgesteld voor publiek. Dit is het eerste Wandelen in de duinen en tus sen de bollenvelden bij Noord wijkerhout. Vijf redacteuren van deze krant hebben de afgelopen week de wandelschoenen aan getrokken en hebben de loop- en fietspaden ten noordwesten van het bollendorp verkend. Vandaag de complete route van de ruim twaalf kilometer lange wandeltocht. De wandeling bij Noordwij kerhout begint op de kruising van de Langevelderlaan, Voge- laardreef en Randweg. Automo bilisten. kunnen hun wagen kwijt op de parkeerplaatsen in het duingebied langs de Rand weg. Ook bij café De Duinpoort is parkeerruimte maar dat is be stemd voor bezoekers van de horecagelegenheid. Gebruikers van het openbaar vervoer kun nen het startpunt van de wan delroute alleen in de zomer maanden met de bus bereiken. Lijn 60 vertrekt vijf minuten voor elk heel uur vanaf station Leiden naar de badcentrum Langevelderslag. Uitstappen bij café De Duinpoort of de jeugd herberg De Duinark die beide bij de kruising liggen. De eerste bus rijdt om 8.55 uur, de laatste bus gaat om 18.45 uur terug. Van het Picképlein in Noord- wijk rijdt in de zomermaanden bus 62 naar de Langevelderslag. De eerste bus gaat om 10.20 uur. Daarna gaat elk uur om tien voor het half een bus rich- 22609. Langevelderslag wit O U I N E N -x& /~v£- O0 De Duinp dienen als afwatering van een woonwijk. Een park aanleggen doe je niet van de ene op de andere dag. Om te voorkomen dat de bomen niet eens boven de be zoekers uittorenen, zijn veel oude bomen geplant. Zo scho ten er bij de uitbreiding van Schiphol een aantal iepen over en die zijn, met veel bombarie en heiza, van Schiphol naar Zoetermeer gebracht. De lange voorbereidingstijd geldt bijvoorbeeld ook voor as pergebedden. Drie jaar geleden zijn deze aangelegd en volgend jaar kan het eerste maaltje groe ne asperges worden geoogst. Het rosarium toont nu al zijn bloemenpracht en ook de jdren geleden geplante struiken staan volop in bloei. Werk Er is al heel veel voorbereid, maar er staat ook nog heel wat te doen. Dit najaar moeten zo n twee miljoen bollen de grond in. Bovendien moeten de pavil joens (bedoeld voor onder meer tentoonstellingen, maar ook voor een hapje en een drankje) nog worden gebouwd. Dat geldt niet alleen voor het terrein zelf. Voorlichter Ph. van Nes van de Floriade schat dat binnen het tuinbouwbedrijfsleven duizen den mensen indirect de ten toonstelling aan het voorberei den zijn. ting badcentrum. Om 17.48 uur vertrekt de laatste bus vanaf Langevelderslag terug naar Noordwijk. Eenmaal in de startblokken op het genoemde kruispunt de Langevelderlaan oplopen. Als deze weg een scherpe bocht naar rechts maakt, de laan over steken en de Boekhorstweg in gaan. Daar rechts het fietspad aanhouden tot het Oosterduin- semeer. Met het water aan de rechterhand over het strand lo pen. Via een hekje het recreatie gebied verlaten en rechtsaf het fietspad langs het Steengrachts- -kanaal volgen tot de Secundai- reweg. Daar het viaduct op en linksaf, de Oosterduinen op in de richting De Zilk. Het fietspad volgen tot de Ruigenhoekerweg. Die oversteken en het fietspad de duinen inlopen. Dit pad vol gen tot vlak voorbij het aan de rechterkant gelegen zweefvlieg- veld. Daar linksaf het gebied van het Zuidhollands Land schap in via een klein bospaad je. Dit pad volgen tot de Lange velderslag. Daar oversteken, rechtsaf slaan en gelijk weer T 1 bqs Móordwijkerhout KpfiDWIJK '0°7 - y deel van het honderden hectare grote oerbos dat in Zoetermeer verrijst. Het Floriade-park is aange legd door de gemeenten Zoeter meer en Den Haag, het bedrijfs leven betaalt de inzendingen. De drie voorgaande versies van de Floriade toonden uitsluitend de tuinbouwprodukten. Nu echter laten ook de toeleveran ciers en de afnemers van de produkten zien waar ze mee be zig zijn. De bezoekers krijgen dus niet alleen miljoenen bolbloemen en honderden soorten groenten en fruit voorgeschoteld, ook kunnen ze zien welke kassen er tegenwoordig worden gebouwd en hoe op de veilingen kom kommers in plastic worden ver pakt. Van de totale kosten van 200 miljoen gulden betalen de ge meenten Zoetermeer en Den Haag betalen er samen 72, het tuinbouwbedrijfsleven legt bij na 50 miljoen gulden op tafel en de afzonderlijke (veelal com merciële) inzenders hoesten 80 miljoen gulden op. Woonwijk De expositie wijkt ook op een ander punt belangrijk af van de voorgaande. Na 1992 blijft het bos van de Floriade natuurlijk wel bestaan, maar de helft van het bijna 70 hectare grote park wordt gerooid en gesloopt. Het P. van Nes foto hielco kuipers terrein wordt deels bebouwd en gaat de nieuwe Zoetermeerse woonwijk Rokkeveen-west vor- De ontwerpers van de expositie hebben al direct rekening ge houden met die woningbouw. De afstand tussen de rijen bo men is zo groot dat er 'precies twee rijen huizen tussen kun nen'. En de vijvers en sloten zijn zo aangelegd dat ze kunnen GROETEN UIT LEIDEN Bedenk dat Einstein hier over de plavuizen liep „Bedenk dat de wereld groter is dan het zwarte gat". De sterrenwacht in Leiden. foto wim dijkman Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een ver buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden. Enkele weken geleden klaagde de schrijver van een ingezonden brief in een landelijk ochtendblad dat er teveel artikelen over sterrenkunde in de wetenschapsbijlage van de betreffende krant stonden: „Elke week wordt er weer een nieuw zwart gat ontdekt. Bedenk, krant, de wereld is groter dan het heelal. Schrijf eens over wat anders". Wie de oude historische gebouwen op het terrein van de Sterrewacht aan de Kaiserstraat in deze maanden bezoekt, schiet de zin te binnen. De sterrenkunde is in de eerste plaats te danken aan de mensen en hun middelen. De bezoeker die in de bewolkte dagen van de vroege zomer de onbevolkte observatiekoepels op het terrein aan de Kaiserstraat bekijkt, wordt vooral met die middelen geconfronteerd. Overblijfselen uit een ver verleden in onze snelle tijd, zo staan er erbij. Alsof je op een filmset wat decorstukken uit oude science fictionfilms terug ziet. Maar ze staan nog steeds te wachten. Hoewel de koepels 360 graden kunnen draaien, staat de dichte spleet dit keer vast op het noordoosten. Uit het zuidwesten komt meestal het slechte weer. Majestueus moet die Sterrewacht bij de oprichting rond het midden van de vorige eeuw zijn geweest. Gesticht door Kaiser, wiens portret nu nog de blijvende tentoonstelling in het voorgedeelte van het hoofdgebouw siert, en naar het Russische voorbeeld van het nabij Leningrad gelegen Pulkova. Er konden toen rond 1860 vroege foto's in Leiden worden genomen die suggereerden dat deze Sterrewacht ook op een laagvlakte gesitueerd was. Wie het hoofdgebouw betreedt, betreedt een Rijks- en gemeentelijk monument. Een zeer slecht onderhouden monument. Geen geld. Er moet al zoveel op het wetenschappelijk budget worden beknibbeld dat de prioriteit voorlopig elders ligt. Eerbied Biologen hebben door ruimtegebrek gedwongen de oude sterrenkundegebouwen in de binnenstad in gebruik. De koepels worden, door het jaar heen, vooral door leden van de Leidse Weer en Sterrenkundige Kring benut: amateursterrenkundigen die in hun enthousiasme niet voor de professionals onderdoen en hogelijk door die professionals gewaardeerd worden. De technische apparatuur is derhalve in orde. We lopen verder door het hoofdgebouw. De muren bladderen af in de gangen en in de schitterende biliotheek met eikenhouten kasten, gaat de vinger langs de stoffige biologieboeken op de planken en wijst vervolgens op de antieke trap met krullerige lambrizeringen. De trap maakt lopen mogelijk langs veel hoger gelegen werken. Gebruikt zien alleen de computers langs de ramen er uit. Een beetje eerbied past hier wel, zegt iemand. Bedenk dat Einstein hier ook op de plavuizen heeft gelopen. Waarbij het voor een kwaaddenkende lijkt of Einstein hier als laatste gelopen heeft. Even verder gaat de ronde trap naar boven, naar het observatorium. Vlak bij die kijker ligt in een glazen kast een koperkleurige micrometer uit 1885, als kostbaar kleinood herinnerend aan die voortgang in de wetenschap, honderd jaar terug. Met die micrometer kon en kan de relatieve afstand tussen twee dubbelsterren berekend worden. Dan kan de baan en snelheid van de sterren berekend worden. En daaruit weer de zwaarte van sterren. Zwart gat De professionele Leidse sterrenkundigen huizen al zo'n twintig jaar elders in het Huygenslaboratorium aan de Wassenaarseweg. Daar heeft ook Nederlands beroemdste sterrenkundige van deze eeuw, de 91-jarige Jan Hendrik Oort, zijn werkkamer. De vakgeleerden zoeken het behalve aan de Wassenaarseweg vooral in het buitenland. Europa heeft bijvoorbeeld in Chili een eigen observatiecentrum, op Hawaii bewijst een post op een hoge vulkaan uitstekende diensten, evenals op Las Palmas. Dan kunnen de kosten gezamenlijk worden gedragen. Het nut van zuiver wetenschappelijk onderzoek wordt door de maatschappij en haar geldschieters wel eens betwijfeld. Maar de eerste de beste sterrenkundige kan vertellen dat puur wetenschappelijk ontdekkingen de mensheid helpen. Onze kennis van zoiets als het broeikaseffect en de ozonlaag is mede aan de sterrenkunde te danken. Zo bleek het broeikaseffect een toevallige astronomische ontdekking op de planeet Venus. Zou zo iets ook op de aarde voortkomen? Men vergeleek. Op Jupiter kwamen van die merkwaardige kleuren voor in de stratosfeer. Sterrenkundige konden uit die nevels scheikundige verbindingen afleiden en berekenen. Op aarde zag men toen dezelfde verschijnselen, maar de berekeningen van Jupiter klopten voor de aarde niet. Alleen als men extra chloor zou toevoegen, klopte het. Hoe kon dat nou? Was dat chloor er dan? Inderdaad, uit de spuitbus. De aarde bleek meer dan genoeg van die chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's)in de atmosfeer te hebben. Zo ontstond het gat in de ozonlaag. Misschien is dat voor de aarde het enige echte zwarte gat. Heeft die klagende briefschrijver toch ongelijk. De leefbare wereld wordt angstvallig kleiner en het heelal groter. Reden genoeg om over zwarte gaten te schrijven. (Met dank aan sterrenkundige dr. V. Ickc) EMIEL FANGMANN MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen-. Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur-, M. van Schie, Rijnsburgerweg96, tel. 177100. zo 8 uur tot 24 uur: J. Verhage/C. Ma- ris, Rosmolen 2, tel. 218661 R. Tay- telbaum, Utrechtse Veer 17, tel. 120266. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Middendor- p/L. Pufkus, Bonairestraat 2, tel. 222822. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, Utrechtse Veer 17, tel. 120266. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Brui|ne, J. de Bruijne, Huibers, Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen- za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boels, tel. 142383. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur. G. Benit, Kenne- dylaan 24, tel. 720404. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman, De Jong, Pnnce, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur H W.ersma, Haagweg 60, tel. 318311 zo 8 uur tol 24 uur: J. Remders. Ge rard Brandstraat 29, tel. 76094 7. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D Koster, Haagweg 41tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: 0. Du Ry v. Beest Holle. tel. 891100; zo: R. van Velzen, tel. 891100; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur J. Voor zaat, Boerhaaveplem 19, tel. 177461 za C Me'ier. J W Fnsolaan 13. tel 613032. zo: S. Platteel, Van Beetho- venlaan 69/b, tel. 615417. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout. tel. 02522-10140.. Wassenaar via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552: Apotheek Boehmer, Florijn 21. Leiderdorp, tel 894400; Apotheek Hofland, Thor- beckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): A Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw. R. Koster, Narcisstraat 4 7, Voorschoten, tel 613836 Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel156161; of DJ. Brandt, Homanstraat 1. Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst- straat 13, Leiden, tel: 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekrmg dierenartsen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp. Oegstgeest en Warmond wordt H Teune, Roodenburgerstraat 18. Leiden, tel. 124724; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar via uw eigen tandarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144. na 17 00 uur en m het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringen de hulp buiten kantooruren, tel: 06- 8212141.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21