Leiden 'Aantal jongeren is niet meer te helpen' Zware operatie aan Koornbrug Fakkeloptocht voor betere straatverlichting Het buikje nu al vol van nieuw Leiden Culinair LEIDSE LAKENFEESTEN Maredorp wil nieuw plan Vrouwenkerkplein 'Marokkaanse jeugd eerder gaan begeleiden' Transport vervuild zand door justitie onderzocht Zaterdag 13 juli 1991 K STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN 19 NIEUWSLIJN Zes maal geluidsoverlast De Leidse politie heeft gisteravond zes klachten van geluidsover last gehad. Twee klachten betroffen de Lakenfeesten, eenmaal op de Pieterskerkgracht en eenmaal op de Aalmarkt. Bij een par ticulier feestje aan de Admiraal Banckertweg moest de politie zelfs driemaal optreden. In alle gevallen bleef het bij een waar schuwing. Alle stegen in Leiden moeten binnen twee maanden worden verlicht. De gemeente doet veel te weinig aan de onveilige toe stand voor vrouwen op straat. De Jonge Socialisten (JS) hou den vanavond een fakkelop tocht door de donkere straten om deze eis kracht bij te zetten. Het is de JS werkelijk ernst, maakt Relker duidelijk. Wan neer B en W niet binnen twee maanden wat doen, volgen har dere acties. Wat die kunnen in houden? Relker: „We overwe gen om in straten waar de bur gemeester en de wethouders wonen de lantaarnlichten zwart te kalken. Dan ervaren ze zelf hoe het is om in het donker over straat te moeten gaan". De JS wil ook dat het gemeen tebestuur struikgewas kapt langs donkere paden en par keerplaatsen. Vanmiddag voert de JS actie tegen de hoge kamerhuren in de stad. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de actievoerders naakt (als teken van armoe) fol ders zouden uitdelen. Dat stuit te echter op verzet van de Leid se politie. Nu zullen zij in on derbroek gekleed gaan. Beide acties moeten de Jonge Socialisten ook nieuwe leden brengen. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De vernieuwde opzet van Lei den Culinair lijkt te slagen. De aparte, afgescheiden terrasjes die voor de 'duurdere' restau rants zijn aangelegd, zaten gis teravond onafgebroken vol. Op het eetfestijn kwam gisteravond sowieso veel publiek af. Om acht uur werd gemeld dat er al duizend bonnenboekjes met Leidse pegels waren verkocht, wat betekent dat er ongeveer evenveel bezoekers waren. Op het Pieterskerkplein werd gistermiddag nog hard gewerkt om de tenten en oud-Hollandse kraampjes in te richten. Er werd kris-kras met ijskasten, dozen vol servetjes, biervaten en eten Amsterdam 1991 15 t/m 20 juli Olympisch Stadion en de RAI jr 9c World Gy mnaestrada Internationaal gymnastiek evenement met ruim 20.000 deelnemers uit meer dan 30 landen. Kaartverkoop en informatie: 020-5466998 en bij de landelijke WV's. W jf COMBi Jij* IGTOHFJ ALS KIESJES in een melk- gebit worden de rotte ste nen in de poorten van de Koornbrug door gloed nieuwe vervangen NEGATIEVE PUBLICI TEIT over Marokkaanse jongeren werkt stigmati serend vindt de Stichting Rijn en Lek LEIDEN CULINAIR op het Pieterskerkplein maakte gisteravond een veelbelovende start Aanpak overheid slaat niet aan bij Marokkaanse ouders vervolg van de voorpagina „Wat ons vooral zorgen baart is dat een aantal Marok kaanse kinderen al op heel jonge leeftijd met kleine cri minaliteit beginnen," zegt Kievits. „Als ze acht of negen zijn stelen ze snoep en mishandelen schoolkameraadjes. Je ziet die gewelddadigheid er dan al in zitten. Dat zijn natuurlijk potentiële kandidaatjes voor die harde kern van criminele jongeren tussen de 13 en 20 jaar." LEIDEN ERNA STRAATSMA De jeugdpolitie komt vaak in aanraking met deze kinderen. Naam en adres van de kinderen wordt doorgegeven aan de RIAGG of aan de school. De jeugdpolitie kan niet optreden tegen kinderen onder de 12 jaar. Kievits haalt een voorbeeld aan: „Een 11-jarig jongetje is hier vorig jaar elf keer op het bureau geweest. Hij was twee maanden in Nederland bij zijn ouders die hier al woonden, en toen ging het mis. Het begon met kleine dingen maar je zag duidelijke een stijgende lijn. Ie moet je ook realiseren dat dat voor die kinderen een ongeloof lijke verandering is. Het ene moment staan ze nog achter de schapen in Marokko en even daarna zijn ze in de moderne westerse wereld." De aanpak van ouders, politie en hulpverlening doorkruist el kaar vaak. Marokkaanse ouders zijn gewend hun kind hard aan te pakken als ze iets fout doen en zijn dan ook teleurgesteld in de Nederlandse overheid die de jongeren juist in bescherming lijkt te nemen. *,De westerse hulpverlening slaat vaak niet aan bij Marokkaanse ouders. Ze vinden dat er niet goed wordt omgesprongen met hun kinde ren. Als kinderen van huis weg lopen worden ze beschermd door de overheid. Hun adres wordt geheim gehouden. De ouders begrijpen dat niet; hun gesleept. Om vijf uur was echter het meeste gereed en kon Lei den Culinair nieuwe stijl' van start. Meer ruimte, minder res taurants maar met meer niveau dan de voorgaande edities. Zo zal de strijd om het Zilveren Dienblad voor het beste 'hapje', de jury nog op een volle maag komen te staan. Getipt voor die prijs zijn voor lopig Mangerie de Koekop, De Koornbrug (beide al eerder win naars), De Vriendschap uit Zoe- terwoude en the Dutch Mill, het restaurant van Holiday Inn. Ook was het weer eens aardig om cocktails van café Fandango in de buitenlucht te mogen drin ken. Het duurste gerecht (7 pegels, omgerekend ƒ15,40) kwam op naam van the Dutch Mill maar daar werd wel een korstdeegje met met zalm gevulde tongrol letjes, groene asperges en beur- re blancsaus voor geserveerd. Toe maar. De populariteitsprijs, die niet in een trofee maar sim pel in de hoeveelheid binnenge haalde pegels wordt uitgedrukt, werd op de vrijdagavond een tweegevecht tussen de saté en de gebakken bananen van Wa ning Tamalinde en de panne koeken van Nieuw Minerva met een steak van Pardouza als goe de derde. Met name bij het Indonesische kraampje ont stonden Zeeman-taferelen. Grabbelend verdrongen men sen zich vooraan om als de buit binnen was, haast triomfantelijk aan de lange, groene tafels de hapjes op te peuzelen. Miskleunen De afgezette terrasjes, waar je kon zitten aan een eigen tafel, vormen een rustpunt ten op zichte van het afhaal- en dring- systeem bij de kraampjes. Uit het feit dat deze terrasjes bom vol zaten, bleek dat het idee van de culinair-organisatoren aan slaat. Wel zal er over het onder scheid tussen wat de bevoor rechte 'dure' en wat de 'minder dure' restaurants zijn, nog wel even nagepraat moeten wor den. Een bakkerij had een dure plaats terwijl enkele redelijke eetzaken achter de gebruikelijke geveltjes zaten. Echte miskleu nen waren er echter nauwelijks of het moest die onduidelijke pizzeria zijn, die 'populaire' omroeper, of het feit dat twee kraampjes leeg bleven. Van elk biertje dat tijdens Lei den Culinair verkocht wordt, gaat een kwartje naar kinderaf delingen van ziekenhuizen in het hele land. Dit 'goede doel' is geregeld door twee afdelingen van de Ronde Tafel. Een soort rotaryclub. Afgaande op de verkoop van gisteravond en de spellingen voo morgen, zullen heel wat heitje worden ingezameld. (Leiden Culinair wordt van daag voortgezet van 12 tot 22.00 uur en morgen van 12 tot 20.00 uur). De buurtvereniging Maredorp hoopt dat het alternatieve, kleinschalige plan van architect J. Barendse dat voor het Vrou wenkerkplein is gemaakt, als nog een kans maakt. De buurt vereniging heeft 'met vreugde geconstateerd' dat wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) het veel omvangrijker bouwplan dat nu op tafel ligt 'maar matig vindt'. „Er komt veel bebouwing en er blijft maar een klein stukje open ruimte over", zei Van Rij in een interview. Dat stemt de buurtvereniging tot tevreden heid. „Wij hebben al jaren ge zegd dat er geen grootschalig winkelpand moet komen. Wij zijn er erg blij mee dat we u hebben kunnen overtuigen", schrijft de vereniging in een brief aan de wethouder. De vereniging maakt van de gelegenheid gebruik het klein schaliger plan van architect Barendse aan te prijzen. Het aardige van dit plan is, aldus de vereniging, dat het grootste deel van het plein onbebouwd blijft, Er zouden slechts enkele kleine winkeltjes op komen. Ook het feit dat het Vrouwen kerkplein in het kader van de Lakenfeesten veel gebruikt is, wordt gezien als argument om totale bebouwing van het plein af te wijzen. Over het laatste plan van ar- LEIDEN KAREL BERKHOUT De aarden wal bij de Koornbrug, de 'buffer' die de laatste poort in de brug verspert, ver dwijnt nog deze zomer. „Ik doe mijn best het werk voor de 'bouwvak' klaar te heb ben, maar anders wordt het augustus", zegt waterbouw-ambtenaar P. Woltering van de gemeentelijke directie civiele werken. Dan is de restauratie van de Koornbrug, die eind april begon, voltooid en kan de onderbouw 'er weer 50 jaar tegen'. Vóór de peurbakkentocht zijn de dam metjes van zand bij de andere brugpoorten al weggehaald. Een rondvaartboot glijdt nu blijmoedig maar onhandig langs de laatste zandhoop, waarop bij de peurbakkentocht een boot zo onfortuinlijk eindigde. Op de zanddam lbop je bijna over het grachtwa ter, of liever tussen de wateren. In de laatste poort staat het water namelijk 50 centime ter lager dan in de Nieuwe Rijn. zodat de bouwvakkers ook onder de waterspiegel re paraties kunnen uitvoeren. In een roeibootje zijn een oudere en een jonge man 'absoluut voortreffelijke vak lui' vindt Woltering bezig nieuwe blok ken te zetten in de gebogen stenen wanden van de middelste poort. In de noordelijke poort staan twee mannen op de buffer met een zware kango boven hun hoofd de voe gen tussen de bakstenen weg te drillen: straks komen daar weer nieuwe voegen in. Nu klagen zij over het zware, loodzware werk. Zoals chirurgen vaak voor een operatie met een viltstift op de huid aangeven waar de wondsnede moet komen, zo wijzen op de wanden en bogen van de brug gele krijtstre pen de nodige reparaties aan. In de boogrand zitten gehavende blokken, die vervangen moeten worden. In een aanleu nende muur loopt een haarfijne, venijnig lange scheur van boven naar beneden. Aan getaste steentjes hebben zich verstopt in de eindeloze rijen soortgenoten, maar zijn al geel gemerkt en moeten verdwijnen. Op enkele plekken ontbreken zandrtcnen blokken en stenen, als kiesjes in een melk- gebit, waar straks nieuwe voor in de plaats komen. De nieuwe blokken zijn van een soort lavasteen, niet meer van het oor spronkelijke zandsteen waarvan de verwer king is verboden. „Het lavasteen verkleurt in de loop der jaren en het zandsteen wordt schoongemaakt, zodat je op den duur geen verschil meer ziet", zegt Woltering. Dan is de restauratie af, of liever dan is het geld op. De onderbouw van de brug is nu opgeknapt voor zo'n 550.000 gulden, het opknappen van het brugdek en de opbouw zou nog hetzelfde bedrag kosten. De kosten zijn vooral hoog door het schreeuwende ge brek aan goede vaklui. „Een metselaar hier kost zo'n 60 gulden per uur. De steenhou wer die zijn er echt nog nauwelijks komt hier alleen kijken voor 110 gulden per uur", zegt Woltering. Ook het natuursteen dat helemaal uit Frankrijk moet komen is uiterst kostbaar. „Dat kan onmogelijk uit mijn onderhouds budget", zegt Woltering. Er zijn plannen om de brug te voorzien van een soort be tonnen geraamte, maar voor het zover is moet er nog heel wat water door de Nieuwe Rijn stromen. gezag wordt daarmee ondergra- In samenwerking met politie en gemeente heeft het Breehuys onlangs een Marokkaanse con tactpersoon aangesteld. Deze vertrouwensman moet probe ren de jongeren te motiveren voor werk en/of scholing. In een 'vriendelijke huiskamersfeer' worden ze begeleid. Het gaat met name om de groep die nu veelvuldig in contact komt met de politie. Kievits denkt dat het project, dat voor een jaar op proef draait, goede kans van slagen heeft. De allochtone hulpverle ner spreekt de taal van de jon geren en kan in veel gevallen het contact met de ouders ver beteren. Uit een proef in Amersfoort is gebleken dat veel Marokkaanse jongeren na twee jaar 'bemiddeling' minder zijn gaan spijbelen en zich minder aan kleine criminaliteit schuldig maken. Toch vreest Kievits dat hulp voor een deel van de criminele groep te laat komt. „Er is er al een aantal in de goot terecht ge komen. Er is een groep die mis schien niet meer te helpen is." chitect Vollmer (winkels en wo ningen) bestaat echter op hoofdlijnen al overeenstem ming tussen projectontwikke laar DBN-groep uit Amsterdam en de gemeente. Aan het uiter lijk van het ontworpen gebouw moet nog het nodige gebeuren maar dat het plein grotendepls wordt bebouwd, staat eigenlijk niet meer ter discussie. De kans dat wethouder Van Rij op dit plan terugkomt, is daarom niet erg groot. „Ik weet niet of dat nou ty pisch Marokkaans is dat jonge kinderen een rolletje snoep in de supermarkt stelen zegt Ahmed Lamnadi, directeur van de stichting Rijn en Lek (centrum voor buitenlanders). „Je moet niet vergeten dat er op deze kinderen meer gelet wordt dan op Nederlandse kinderen." Met de stroom aan verhalen •ver toenemende criminaliteit onder Marokkaanse jongeren is Lamnadi niet blij. „De pu bliciteit is de afgelopen weken ongelooflijk. Het lijkt alsof alle ellende in Nederland afkom stig is van Marokkanen. De wijze waarop deze problema tiek in de kranten komt gaat werkelijk alle grenzen te bui ten. Ik vrees dat de groep zo gestigmatiseerd wordt dat Marokkanen binnenkort al leen nog maar als criminelen worden gezien." Lamnadi is het wel met ad judant Kievits eens dat hulp voor sommige jonge Marokka nen te laat komt. „Deels kan ik daarmee instemmen. De over heid is de laatste jaren te veel met symptoombestrijding be zig geweest. Je zult nu vooral veel energie moeten steken in preventieve begeleiding. In de voorschoolse periode moet er bijvoorbeeld meer huiswerk begeleiding komen, waarbij de ouders betrokken kunnen worden. De problemen die je op middelbare-schoolleeftijd ziet, beginnen in die fase. Aan de andere kant zul je de ont spoorde jongeren ook iets moeten blijven aanbieden." Dat Marokkaanse ouders niet altijd even enthousiast re ageren op hen aangeboden hulp via de RIAGG of het maatschappelijk werk heeft volgens Lamnadi voor een be langrijk deel te maken met schaamtegevoel. „Ik kan me daar wat bij voorstellen. Men wil die zaak liever binnenshuis houden. Als je kind het crimi nele pad opgaat is dat een schande voor de familie." DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Justitie begint een onderzoek naar het transport van het ver vuilde zeefzand van Zuid-Holt land naar Overijssel. Een zes man tellend rechercheteam richt het onderzoek in eerste in stantie op de afnemer van het zand. het bedrijf IBA in Zwolle, dat onder meer eigendom is van de Amerikaanse afvalgigant BFI. Het is nog onduidelijk of justitie de rol van provincie Zuid-Holland als vergunning verlener nader gaat bekijken. De Zwolse milieu-officier mr. I. Oosterhof zegt dat onderzocht wordt of er sprake is geweest van overtreding van de afval stoffenwet of de wet chemische afvalstoffen. OoFterhof die spreekt van 'afvaltoerisme' sluit niet uit dat ook andere bedrij ven zoals het Delftse West Hol land Milieu (voorheen Zeg waard) die betrokken zijn ge weest bij het transport van het zand, worden onderzocht. De provincie Zuid-Holland heeft zich voorlopig samen met de afvalmultinational BFI, ga rant gesteld voor de kosten van de opslag op de Maasvlakte en transportkosten. Wie aanspra kelijk is en dus moet opdraaien voor deze rekening die zeker in de tonnen gaan lopen, is onze ker. Duidelijk is wel dat de pro vincie in deze zaak een proce durefout heeft gemaakt. Op 2 mei dit jaar werd aan West Holland Milieu een voor lopige vergunning gegeven voor het vervoer van 3100 ton bouw en sloopafval naar een schei dingsinstallatie van Zwolle Re cycling. Het is gebruikelijk dat daarover eerst een telefoontje wordt gepleegd met de ontvan gende provincie en dat pas later de administratieve verwerking van het transport volgt. Vragen Volgens Overijssel is dat tele foontje er nooit geweest. Toen ambtenaren de papieren van Zuid-Holland over het transport binnenkregen, zijn ze gaan con troleren bij zandleverancier Meijer Recycling Kampen die het zand op dat moment in be zit had. Na de constatering dat het zand zwaar vervuild was kwam officier Oosterhof erbij om verdere activiteiten met het zand stil te leggen. In het geheel speelt ook de gemeente Zwolle nog een bij zondere rol. De gemeente, me de-eigenaar van Zwolle Recy cling, wist wel van de herkomst van het zand. In tegenstelling tot de regels werd dat echter niet bij de provincie Overijssel aangemeld. Het geschrokken PvdA-sta tenlid Peter van Heemst heeft inmiddels over de gang van za ken opheldering gevraagd bij gedeputeerde staten van Zuid- Holland. De ex-gedeputeerde wil weten wat de contacten zijn met de multinational BFI, een bedrijf die op drie manieren bij deze affaire lijkt te zijn betrok ken

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19