Vrije tijd Plezierig slot van mislukte visdag Van top tot teen in Chevignon Epileren Spiegelende magnetron Flora Bella Camera blaast bellen NIEUWE CD'S John Oomkes Willem Schrama (pop/populair) Ken Vos (jazz) Paul Korenhof (klassiek) VISSPORT DOE-HET-ZELF Kunststof ramen en deuren met ingebouwde inbraakwering Om het inbrekers moeilijk te maken, kun nen allerlei voorzieningen worden aange bracht. Inbraakpreventie kan ook al voor een belangrijk deel standaard 'ingebouwd' worden in de ramen en deuren en hun ko zijnen. In dit opzicht hebben de Duitse fa brikanten een royale voorsprong: in hun land wordt al van oudsher veel beter hang en sluitwerk gebruikt dan in ons land. In Nederland is nu ook de grootste fabri kant van kunststof ramen en deuren, Weru, actief in deze markt. De introduktie van zijn hoogkwalitatieve (en dus bepaald niet spot goedkope) produkten heeft waarschijnlijk zo lang op zich laten wachten omdat de ge middelde Nederlander er het geld niet voor over had. Met name het hang- en sluitwerk is. of min stens was, hier in de letterlijke betekenis van het woord een 'sluit'post. Bovendien is het in ons land gebruikelijk dat ramen naar buiten openen, terwijl in Duitsland en vele andere landen de ramen naar binnen open gaan. Eén van de belangrijkste eisen die Weru aan zijn produkten stelt, is de inbraakveiligheid. Alle beslag is van topkwaliteit, extra ver zwaard 'meerpunts-beslag'. Bovendien zijn alle kozijnen en raamvleugels inwendig voorzien van stalen verstijvingsprofielen, die forceren vrijwel onmogelijk maken. Ze leveren ook een grote stabiliteit op, zodat de dichting tussen raamvleugel of deur en kozijn permanent exact op elkaar afge stemd blijft. Kieren, zoals die bij veel hout werk door 'werking' en weersinvloeden kunnen ontstaan, zijn uitgesloten. Om de inbraakveiligheid ook wat de begla zing betreft optimaal te maken, wijst de fa brikant nadrukkelijk op toepassing van spe ciaal 'inbraak-vertragend', en dan uiteraard ook bij voorkeur dubbelglas. Kunststof raam- en deurprofielen hebben bovendien zelf ook goede thermische en akoestische eigenschappen. Intussen zijn er in Neder land al zo n veertig gespecialiseerde vakbe- drijven die de Weru-produkten deskundig en onder garantie monteren. Tot hun ser vicepakket behoort ook een gedegen advies vooraf, plus eventuele nazorg. Voor meer informatie: Weru International. Heerlen. 045 - 710090. Zaterdag *13 juli 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: COR HOOGETERP DINGEN Naast kleding (o.m. jeans en jacks) heeft het Franse merk Chevignon tegenwoordig ook een schoenenlijn. Sportief maar wel met alles erop en eraan: dames- en heren schoenen, vilten pantoffels (59 gulden) geborduurd met het beeldmerk en borstels en crèmes in fraaie verpakking om alles te onderhouden. Meer informatie: EB Fashion, Schoenencentrum Nieuwegein foto wim dijkman Met deze Emjoi heb je drie epi leer mogelijkhe den in één. Op het basisappa raat kunnen drie koppen worden gezet: een voor ontharen van de benen en onder- de bikinilijn en ivoor de kortste haartjes (tot een halve millimeter). Het apparaat kost 149 gulden. Wie alleen kleine haartjes heeft weg te halen en het af kan met i elektrisch pincet is met de Tweez, een stuk goedkoper uit: ƒ49,50. Pop/populair Xymox - 'Phoenix' (Polydor) Best verkopende Nederlandse band in het buitenland. Xymox, bestaande uit Pieter Nooten, Ronny Moorings en Anke Wol- bert, maakt dromerige, uit syn thetische flarden opgebouwde muziek die zich lastig in een ca tegorie laat onderbrengen. Xy mox werd als Clan of Xymox groot op het Engelse 4AD-label, waar de synthesizer eerder al Depeche Mode had gebaard. Bij Xymox is de anonieme richting loosheid bijna schering en in slag: herkenbare roots zijn uit den boze. Ritmes uit de sequen cer moeten je nu eens verleiden tot meewiegen, dan weer tot wat heftiger dansneigingen. De zang is voortdurend mono chroom en doet daardoor nogal Cure-achtig op deze Peter Walsh-produktie aan. Xymox is bestudeerde somberheid met de diepgang van een slagscha duw. Denis Azor - 'Sega, Music of Mauritius' (Alabianca Records) Vorig jaar werd de lambada uit Brazilië gesleten als een zomer hit uit een zomers land; dit jaar wordt de sega, een dansstijl uit Mauritius (een Frans eiland in de Indische oceaan) op dezelfde manier op de markt gebracht. Lambada en sega hebben over eenkomstige kenmerken: accor deon, triangel en drums krijgen het accent op de tweede tel mee, en zijn ingepast in een op gewekt westers disco-stijltje, zo dat je er zelfs de polonaise op kunt inzetten. Denis Azor is de breedlachende, 22-jarige Harry Belafonte van de sega en al e n bekende naam in Frankrijk en Italië. OLE OLE - idem (Hispavox/EMI) muziek zo eigen is. Het is een uitlaatklep voor de realiteit van alledag: voortdurend aanwezige passie en de geweldsspiraal die het land al zo lang in z'n greep heeft. Jazz David Sanborn - 'Another Hand' (Elektra Musician) Sanboms naam is bij jazzpuris- ten een synoniem voor luchtig en vrijblijvend altsaxspel, het geluid van de hoge 'growl' waardoor een hele generatie aankomende saxofoonspelers misvormd zou zijn. Inderdaad heeft dit handelsmerk menige popplaat ontsierd of opgewaar deerd, maar in werkelijkheid is Sanbom een jazzsaxofonist pur sang die eieren voor z'n geld heeft gekozen. Niet voor niets was hij een van Gil Evans favo riete solisten. 'Another hand' is qua complexiteit en geluid de meest jazz-achtige plaat van de populaire saxofonist; zo is er geen enkele synthesizer op te bekennen. Wel doen verstokte akoestische instrumentalisten als Charlie Haden en Mulgrew Miller mee. Ook het slagwerk is lichtvoetiger dan ooit tevoren door toedoen van Joey Baron en Jack Dejohnette. Daarbij is San- bom zich bewust van het feit dat hij geen begenadigd com ponist is en heeft hij een goede keuze gemaakt uit materiaal van derden. Kortom, dit is de beste Sanbom-produktie tot nu toe, die zowel sceptici als fu- sion-adepten een keer zouden moeten beluisteren. James Blood Ulmer - 'Black and Blues' (DIW) Gitarist en (hier) vocalist Ulmer verdeelt zijn muzikale belang stelling tussen meer progressief klinkende funk en zijn wortels, de elektrische blues. Daarin is voor hem geen sprake van een tegenstelling, maar het kan wel de minder ruimdenkende lief hebber soms op het verkeerde been zetten. Op deze cd horen we niets nieuws, hoewel de moeiteloze combinatie van de strakke funk en de nonchalante blues meer weet te overtuigen dan op vorige vergelijkbare al bums. Ik word hier trouwens opnieuw gesterkt in mijn opvat ting dat de combinatie Amin Ali op basgitaar en Calvin Weston op drums de beste is voor Ul mer. De cd dient hard te wor den afgespeeld in een rustige omgeving. Klassiek Respighi - Gli Uccelli, II tramonto, Adagio con variazioni, Trittico Botticelliano - Linda Finnie (mez zo-sopraan), Raphaël Wallfisch (cello), Bournemouth Sinfonietta o.l.v. Tamas Vasary (Chandos) Eindelijk weer aandacht voor andere werken van Respighi (1879-1936) dan de eeuwige 'Pi- ni' of 'Fontane di Roma'. De om onbegrijpelijke redenen minder populaire suite voor klein orkest 'Gli Uccelli' (De Vogels) vol vo gelgeluiden is eveneens een ju weel van instrumentatiekunst, en dat geldt ook voor het 'Botti- celli-drieluik'. Niet minder wel kom: het lyrisch gedicht 'II tramonto' (De zonsondergang), een ingetogen soloscène met een bijna Puccini-achtige dra matiek op een gedicht van Shel ley. Een echte zeldzaamheid is bovendien het 'Adagio met vari aties', een stuk van tien minu ten vol elegische lyriek voor cel lo en orkest. Geen kwaad woord bovendien over de fraaie en toegewijde uitvoeringen. Bruckner - Symfonie nr. 4 in Es ('Romantische') - Wiener Philhar- moniker o.l.v. Claudio Abbado (DG) Ook Abbado heeft zich nu op Bruckner gestort en wel met hetzelfde orkest waarmee Hai- link voor Philips een cyclus op bouwt. Dat orkest is essentieel, want de Wiener Philharmoniker hebben Bruckner niet alleen in het bloed zitten, zij weten zijn muziek zelfs op de massiefste momenten toch dat speciale Weense trekje te geven waar door altijd iets van onaardse helderheid wordt gesuggereerd. Abbado, de Italiaan die zijn sporen reeds verdiende met Mahler, Beethoven en Schubert, blijkt ook voor Bruckner alles mee te hebben. Hij combineert zijn kennelijke affiniteit met de bruckneriaanse architectuur met een intuïtief gevoel voor dosering en zuidelijke verfij ning. Zijn Bruckner smaakt naar In het hap-slik-weg genre maakt de Madrileense formatie OLE OLE alweer enige jaren in ternationaal furore met flinter dunne disco-hits, die nergens de wegwerpcultuur ontstijgen. De bevallige blondine Maria Sanchez is een zangeres van dertien in een dozijn, maar past hermetisch in de puur commer ciële opzet van dit groepje. Eer lijk is eerlijk: onder de produk- tionele leiding van de Ameri kaan Nile Rodgers is een goed uitgebalanceerde disco-sound tot stand gekomen, en dat is mede de verdienste van de Ar gentijnse broers Gustavo en Marcelo Montesano, die voor gitaar en keyboards tekenen. In z'n soort niet slecht dus, maar buiten de dansvloer heb je er weinig of niets aan. Tekenend voor de compositorische ar moede is het feit dat het enige aansprekende themaatje in 'How can I believe you' aan het eind van de cd nog eens in Spaanstalige vonn integraal wordt herhaald. Joyce - 'Language and love' (Ver ve Forecast) Goed nieuws voor de hier te lande nogal karig bedeelde lief hebbers van Braziliaanse mu ziek. Zangeres Joyce uit Rio de Janeiro zet op een prachtig ge produceerd album moeiteloos de lijn voort die Antonio Carlos ('Tom') Jobim ooit in de jaren zestig voor zijn volgelingen uit stippelde. Dromerige songs, wollige bossa nova's en pittige samba's bepalen haar groten deels zelf geschreven repertoire. In het bijbehorende tekstboekje komt ze uitgebreid aan het woord, en dat interview geeft enig inzicht in de dualistische spanningsboog die Braziliaanse Wat vindt u van een magne tronfront in gedekt zwart, of is een spiegelvlak misschien toch leuker Siemens brengt in de Magnetron Plus klasse twee nieuwe combi-magnetrons waarbij voor het front keus is uit beide verschijningsvormen. De ovens hebben een ruime in houd (27 liter) en zijn voorzien van katalytische zelfreinigende wanden. Behalve met magne tronfunctie zijn ze uitgerust met boven/onderwarmte, hetelucht, circulatie- en variogrillsysteem. De elektronische schakelklok biedt de mogelijkheid alle bak oven- en magnetronfuncties onmiddellijk uit te schakelen. Het magnetronsysteem is op vier verschillende energieni veaus tussen 90 en 700 Watt in- schakelbaar. Deze klassieke serviesvorm 'Audun' is al ruim 200 jaar oud. Ontwerpster Christine Reuter voorzag dit oude Vil- leroy Boch-ontwerp van een weel derig bloemdecor in pasteltinten. Dit vaatwasmachinebestendige servies, dat de naam Flora Bella draagt, is uit gevoerd in de nieuwste op Bone Chi na lijkende porseleinsoort en is er als tafel- thee- en ontbijtservies. Kinderen doen graag hun ouders na, make-up aan brengen, afwassen, de ste reo-installatie bedienen enz. Nu de tijd van fotogra feren weer is aangebroken, komt Disney met een bel- lenblaascamera. Hij werkt als een echte camera, maar in plaats van een filmpje gaat er bellenblaasvloeistof in. Als je afdrukt komen er bellen uit de lens, desge wenst met een kleurtje. Enige nadeel is dat het ap paraat op batterijen werkt. De bellenblaascamera kost rond de 40 gulden. Meer informatie Mattel Toys: 020 - 6910666. De visdag was tot dusver niet ver lopen zoals mijn vismaat en ik zich die hadden voorgesteld. Er stond een gure wind uit het noordwesten en de favoriete plekjes die we had den uitverkoren op de uitgestrekte plas waren niet te bevissen vanwe ge de hoge golven en de harde stroming. We waren 's ochtends vol goede moed begonnen, maar naarmate de dag vorderde en werd het steeds duidelijker dat we onze draai die dag niet konden vinden. We waren letterlijk de plas afgebla zen en hadden elders een goed heenkomen moeten zoeken. Al een paar keer hadden een nieu we stek uitgeprobeerd, waren al enkele keren verkast, maar ner gens gaf de karper thuis. Wat we ook probeerden. Toen we ons ei genlijk al hadden verzoend met een visloze dag-en op weg naar huis reden zagen we in de verte in een uigestrekte polder een rij hoge bomen staan. Dichterbij gekomen ontdekten we dat hun nadrukkelij ke aanwezigheid een pracht van een windscherm vormde tegen die nog steeds in kracht toenemende wind. Er vlak achter lag een sloot die naar schatting een meter of zes breed was. We besloten het nog een keer te proberen en zeulden met al onze spulletjes door het weiland naar de bewuste plek. De hoop dat het nog iets zou worden zonk ons helemaal in de schoenen toen we af peilden en ontdekten dat er tussen water oppervlak en bodem maar enkele decime ters water stond. Bovendien stroomde het water er zo hard dat het langs de oevers bij tijd en wijle kolk te. En de opgwervelde modder het water bruin en ondoorzichtig maakte. Alles bij el kaar. niet bepaald omstandigheden die je wel beschreven ziet in visboeken met span nende verhalen over recordvangsten. Daar in wordt altijd gesproken over door de och tendzon beschenen wateren met een licht kabbeltje vol bloeiende waterplanten. Met flarden ochtendmist boven de omringende weilanden. Nu niets van de alles. Heen en weer zwiepende bomen die veel geraas veroorzaakten en grauw water. U zult begrijpen dat onze verwachtingen niet bijster hoog gespannen waren. In feite was het moed der wanhoop waarmee we be gonnen aan de laatste uurtjes van een een Een ruime 20-ponder maakte de karperdag toch nog goed. foto bram van leeuwen al verloren gewaande visdag. Het eerste uur werden we in die pessimitische verwach ting ook niet teleurgesteld. De enige bewe ging die onze pennen maakten werd ver oorzaakt door de wervelingen van het wa ter. Geen teken, ook niet het geringste, van enige leven onder het wateroppervlak. Bij tijd en wijle verversten we het stukje aardappel aan de haak maar steeds als we binnendraaiden ontdekten we dat het aas onaangeroerd was. Zelfs geen verdwaalde blei of voorn nam de moeite ons leven enigszins te veraangenamen. Ik zat er net aan te denken mijn vismaat voor te stellen om maar op te breken toen ik zag hoe mijn pen zich even een klein stukje verhief en zich enkele centimeters te gen de stroom in verplaatste. Direct daarna zonk de pen weer terug in zijn normale stand en de volgende minuten gebeurde er opnieuw niets. Had ik me vergist? Was het inbeelding geweest? Ik begon te twijfelen tot de pen plotseling weer omhoog kwam, iets overhelde en langzaam schuin onder water verdween. Op de aanslag volgde een enorme krachtsexplosie en de vis sleurde direct meters nylon van de molenspoel. de afstelling van de slip nadrukkelijk testend. Het duurde een minuut of tien voordat een fraaie schubkarper van iets meer dan 20 pond capituleerde en zich in het landings- net naar de kant liet dirigeren. Hij had er voor gezorgd dat een al afgeschreven dag toch nog een succesvol slot kreeg. Dit jaar hebben we in de voortijd de bij toe val ontdekte stek diverse malen bevist. En vooral mijn vismaat is er bijzonder succes vol geweest. Geen grote aantallen. Dat niet. Maar als er karper wordt gevangen zijn het doorgaans grote en zware exemplaren. En allebei hebben we de overtuiging dat er nog zwaardere jongens rondzwemmen. Het heeft ons in elk geval geleerd dat je, met een kleine variant op een bekende zegswij ze, de visdag nooit moet afschrijven voor het avond is.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13