Buitenland VN geven geen gehoor aan noodkreet van Irak Groen licht voor interventiemacht Nooddijkjes in China tegen wassend water De maan die de zon verslindt Oppositie PLO opent aanval op Arafat Kunnen jonge rebellen Etiopië terug naar school? Geen overlevenden bij vliegramp Saudi-Arabië Vrijdag 12 juli 1991 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST DE REGERING van de Sovjetrepubliek Rusland heeft gisteren haar ontslag aangeboden. President Jeltsin, die woensdag officieel werd beëdigd, krijgt zo de ge legenheid zelf een nieuwe regering te vormen. Het is vrijwel zeker dat Jeltsin de afgetreden premier Silajev opnieuw aanstelt. nited Press International (UPI). DE DATUM VOOR de parlements verkiezingen in Bulgarije is voorlopig vastgesteld op 29 september. Om de verkiezingen op die datum doorgang te kunnen laten vinden, moet het parlement vóór 20 juli de nieuwe kieswet goedkeuren NIEUWSLIJN Filipijnse minister Ramos stapt op De Filipijnse minister van defensie, generaal Fidel Ramos, heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij president Aquino. Hij blijft voorlopig aan totdat een plaatsvervanger is benoemd. Het ont slag van Ramos, een voormalige legerbevelhebber, houdt ver band met zijn plannen om zich kandidaat te stellen voor de pre sidentsverkiezingen van volgend jaar. Ramos speelde een be langrijke rol tijdens de volkopstand in februari 1986 tegen presi dent Ferdinand Marcos. Ramos, die in 1988 minister van defen sie werd, heeft zes staatsgrepen tegen president Aquino weten helpen te verijdelen, sinds zij vijfjaar geleden aan de macht kwam. Buit bij overval 35 miljoen gulden Drie mannen hebben vanmorgen op de luchthaven van Hong kong een geldwagen overvallen en zijn er met ongeveer 35 mil joen gulden vandoor gegaan. De politie sprak van de grootste geldroof in de geschiedenis van de Britse kroonkolonie. Het geld - zeventien miljoen Amerikaanse dollars en drie miljoen Hong kong dollars - was afkomstig van de Republic National Bank in New York en bestemd voor een bank op Taiwan. Gemenebest handhaaft sancties Australië en Nieuw-Zeeland hebben gisteren gezegd dat de door het Gemenebest ingestelde economische sancties tegen Zuid- Afrika voorlopig gehandhaafd blijven. Een woordvoerder van de Australische minister van buitenlandse zaken Gareth Evans zei dat de minister het opheffen van de sancties door de Amerika nen „voorbarig" noemde. Hij zei dat de Australische sancties eerder om morele dan om zakelijke redenen waren opgelegd, en dat het apartheidssysteem blijft bestaan zolang de huidige grondwet in Zuid-Afrika nog van kracht is. Tegenvallende graanoogst Sovjetunie Door een tegenvallende graanoogst, het gevolg van slechte weersomstandigheden, moet de Sovjetunie meer graan importe ren dan werd verwacht. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw gisteren gezegd. De graanoogst in de Sovjetunie wordt dit jaar geschat op 205 miljoen ton, 5 joen ton minder dan in juni nog werd verwacht en ver beneden de recordopbrengst van 235 miljoen ton vorig jaar. Zuid-Korea: Vredespact met noorden President Roh Tae-woo van Zuid-Korea heeft vanmorgen gepleit voor volledig herstel van de relatie met Noord-Korea. Hij wil zich onder meer inzetten voor een norr-agressieverklaring en een vredesverdrag. Zuid-Korea had gisteren al het voorstel van Noord-Korea aanvaard om het overleg tussen beide landen te hervatten. Stier verwondt man dodelijk Een 52-jarige amateur-stierenvechter is gisteren in het Spaanse stadje Arevalo gedood nadat hij door een stier op de horens was genomen. Vier toeschouwers raakten gewond, van wie een ern stig. Het ongeluk gebeurde tijdens het stierenfestival in deze plaats. Overstromingen eisten al 1270 levens Inwoners de Chinese rivier Yangtze zijn deze week inderhaast begonnen dammen op te werpen tegen de overstromingen die volgens of ficiële opgaven al 1270 levens hebben geëist. Met blote han den bouwen de Chinezen nood- dijkjes om het wassende water te keren. Op andere plaatsen werden dammen en dijken juist opgeblazen om het water weg te leiden van steden en spoorlij - Als gevolg van de zwaarste re genval sinds veertig jaar in Chi na zijn ongeveer een miljoen woningen verwoest. Ruim elf miljoen mensen zijn dakloos geraakt en bijna negen miljoen hectare bouwland is verwoest. Ook zijn ziekten als malaria en dysenterie uitgebroken. De overstromingen zijn het gevolg van tropische stortre gens, die in mei losbarstten en 18 van de 30 Chinese provincies hebben getroffen. De overstro mingen hebben niet alleen hui zen maar ook bruggen en elek triciteitsvoorzieningen wegge vaagd. Sinds mei is meer dan een half miljoen manschappen van het Chinese Volksleger naar oostelijk China gestuurd om te helpen bij de rampenbestrij ding. In de industriesteden Nan king, Suzhou en Wu$, die geza menlijk meer dan vier miljoen inwoners tellen, werden burgers gemobiliseerd om dammen op te werpen. Meteordlogen voor spelden dat de regen, waardoor de Yangtse en andere rivieren buiten hun oevers zijn getre den, voorlopig niet zal ophou den, aangezien het regensei zoen nog niet eens' is begonnen. Het staatspersbufeau Xinhua meldde dat sinds /eind mei een meter regen is gevallen in de provincie Jiangsy, waarin de drie steden liggeri. Bij aanhou dende regen koijit ook de be langrijke industriestad Shanghai in gevaar. In Peking heeft de Chinese re gering haar traditionale beleid van zelfredzaamheid overboord gezet en verzocht om buiten landse hulp aan de slachtoffers van de zware stormen en over stromingen. Functionarissen van de rampenbestrijding zei den dat 200 miljoen dollar (410 miljoen guldén) nodig is voor hulpgoedereri. en herstelwerk zaamheden. .Tot nu toe hebben buitenlandse regeringen en de Verenigde Naties 776.500 dollar (1.592 mijden gulden) toege- KORT NIEUWS BIJ OVERSTROMINGEN in Bangladesh zijn ruim 70.000 mensen dakloos geworden. Vol gens regeringsfunctionarissen, die dit vandaag bekendmaak ten, heeft de watersnood tot nu toe aan twee kinderen het leven gekost. IN EEN ZUIDAFRIKAANSE goudmijn zijn gisteren vier do den en zestien gewonden geval len als gevolg van een instor ting, die werd veroorzaakt door een aardtrilling. Het ongeluk ge beurde in de President Brand- mijn in de buurt van Welkom. De trilling had een kracht van 2,5 op de schaal van Richter. Hongersdood dreigt voor veel kinderen De commissie van de Verenigde Naties die verantwoor delijk is voor toezicht op de uitvoering van sancties, heeft gisteren een aanvraag van Irak olie te mogen verkopen in ruil voor voedsel, afgewezen. Dit ondank duidelijke be wijzen dat het elf maanden oude embargo tegen Irak ernstige ondervoeding en ziekten veroorzaakt. een dergelijke hoeveelheid voedsel, zelfs wanneer het em bargo zou worden afgezwakt. Doktoren van de Universiteit van Harvard hebben onlangs gewaarschuwd dat „het komen de jaar ten minste i70.000 jon gere kinderen onder de vijf jaar zullen sterven" als gevolg van de Golfcrisis. Deze boodschap werd gisteren in een brief van de Iraakse minister van buiten landse zaken, Ahmed Hussein, aan de sanctie-c NEW VORK LEONARD DOVLE THE INDEPENDENT VN-functionarissen hebben al vastgesteld dat de pakhuizen van de regering tegen septem ber leeg zullen zijn en dat tus sen de vier en vijf miljoen ton nodig is om hongersnood te voorkomen. Deskundigen op het gebied van hulpverlening betwijfelen of de hulpbronnen op tijd kunnen worden gemobi liseerd voor de distributie van de VN, herhaald. Irak zegt drin gend behoefte te hebben aan voedsel ter waarde van 2,6 mil jard dollar (ruim vijf miljard gulden) om een catastrofe te voorkomen en aan medicijnen voor een bedrag van 540 mil joen dollar (ruim een miljard gulden). De beslissing van de sanctie commissie Iraks pleidooi de ex port van olie ter waarde van 1,5 miljard dollar (3 miljard gulden) toe te staan om voedsel te kun nen kopen te negeren, weer spiegelt de onverzoenlijke hou ding van de Amerikaanse en Britse regeringen als gevolg van de pogingen van Baghdad zijn kernwapenprogramma te ver bergen voor VN-controleurs. De andere leden van de Veilig heidsraad willen hen niet afval len, ondanks ernstige twijfels. Verwacht wordt dat volgende week van een VN-team onder leiding van prins Sadruddin Aga Khan de aanbeveling komt de sancties onmiddellijk te ver zachten. Functionarissen van Unicef in Londen hebben verklaard dat vooral kinderen het slachtoffer zijn van de sancties. Zij hebben zich gedistantieerd van een rap port van twee Amerikaanse voe dingsdeskundigen waarin staat dat „er geen tekenen zijn van onmiddellijke hongersnood in het zuiden van Irak" en waarin wordt geadviseerd het interna tionale handelsembargo niet te verzachten. Een Libanese militair fouilleert een Palestijn bij vertrek uit het Ain El- Helwi vluchtelingenkamp in Sidon, Zuid-Libanon. Alle Palestijnen die het kamp verlaten worden gecontroleerd op wapenbezit. foto afp XOCHICALCO GPD-IPS Ademloos keken miljoenen mensen in Midden-Amerika gisteren minutenlang naar de hemel waar de maan langzaam de zon verslond, zoals de zons verduistering in een Indiaanse legende wordt omschreven. Rond twee uur plaatselijke tijd trad ruim zes minuten de nacht in. De zon verdween achter de maan en alleen een oranje rand zonlicht bleef over. In de meeste landen hadden de werknemers vrijaf gekregen om naar het unieke natuurfeno- meen te kunnen kijken, dat zich pas in 2132 zal herhalen. Stra ten waren verlaten en de stran den stroomden vol met omhoog turende mensen, die hun ogen tegen de zon beschermden met speciale zonnebrillen. In Mexico, waar een totale zonsverduistering optrad, ver eerden groepen Indianen op talrijke plaatsen de zon en de maan. Bij de ruïnes van Xochi- calco, zo'n 150 kilometer ten zuiden van Mexico-Stad, wer den rituele dansen opgevoerd, compleet met dreunende trom mels en grote hoeveelheden wierook. Naarmate het uur van de waarheid naderde, stak een •frisse wind op. Het tot dan toe vrij dichte wolkendek trok steeds verder open. En zo kon iedereen het aanschouwen: langzaam maar zeker maakte de maan zich meester van de Eerst zag je niet meer dan een zwarte bol omringd door een glinsterend lichtschijnsel. Maar daarna begon die zwarte bol steeds meer perspectief te krij gen, het leek wel een spiegel die de hele wereld reflecteerde. Het heuvelachtige landschap werd steeds betoverender. De loeien de sirenes van de vlakbij gepar keerde politiewagens en ambu lances waarmee de complete zonsverduistering twee minu ten eerder was begroet, staakten hun geblèr. Het 'zwarte licht' re- Lagerhuislid betaalt geen poll tax: twee maanden cel LONDEN «GPD Het lagerhuislid Terry Fields is gisteren veroordeeld tot een cel straf van zestig dagen wegens weigering de poll tax te betalen. Fields is een van de dertig par lementariërs van de Labour Par tij die op principiële gronden nooit de gemeentelijke belas ting, destijds ingevoerd door de regering-Thatcher, hebben be taald. De rechter legde Fields een spreekverbod op in de rechts zaal, maar eenmaal buiten zei het Lagerhuislid: „Gisteren was het 29 jaar geleden dat Martin Luther King in Amerika werd opgesloten omdat hij een de monstratie voor burgerrechten had geleid. Dit is ook een aanval op de burgerrechten". Binnen de top van de Labour Partij wordt die mening echter niet gedeeld. Partijleider Neil Kinnock maakte gisteren duide lijk dat „mensen die de wet ma ken, de wet niet moeten over treden". Waarschijnlijk zal de partijtop volgende week disci plinaire maatregelen tegen Fiel ds treffen. Spanje geeft niet toe aan druk van ETA Spanje is niet van plan opnieuw te gaan onderhandelen met de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Een woordvoerder van het ministerie van binnen landse zaken in Madrid zei gis teren dat de regering bij het standpunt blijft dat niet wordt onderhandeld met terroristen, ondanks de druk op de vitale toeristenindustrie. Hij reageer de op de explosies van bommen bij Spaanse consulaten, gisteren in München en Düsseldorf. WASHINGTON Rtr De Verenigde Staten en andere westerse landen zullen in Tur kije een snelle interventiemacht stationeren, die de Iraakse rege ring ervan moet weerhouden operaties uit te voeren tegen de Kurden. Amerikaanse militairen maakten gisteren melding van een definitief besluit na weken lange onzekerheid die verband leek te houden met de vraag of tonomie en democratie voor Kurdistan. Volgens Pentagon-militairen zullen de VS 1500 man voor de interventiemacht leveren en Frankrijk, Groot-Brittannië, Ita lië en eventueel Nederland en Spanje ongeveer 3500 man. De helikopters en vliegtuigen waarover de troepenmacht de beschikking krijgt, zouden ook worden gebruikt voor het terug halen van de 3300 man gealli eerde troepen die nu nog in het noorden van Irak zijn. ACHTERGROND CORRESPONDENT ADDIS ABEBA FRANS VAN DEN HOUDT steun van de Palestijnse op stand in de bezette gebieden, tot vestiging van een Palestijnse staat te komen. Er liggen al sinds maanden voorstellen om het parlement een premier en een soort voorlopige regering te laten kiezen. In Jordanië hebben ongeveer duizend Palestijnse intellectue len, schrijvers, journalisten en partijkaders hun handtekening gezet onder een petitie waarin de PLO-leiding wordt verweten niets te doen aan de „crisis in de PLO". Alle ondertekenaars verklaren tegenstander te zijn geweest van de Iraakse bezet ting van Kuwayt. Onder de ondertekenaars is Tawfiq al-Bakr die enkele maanden vóór de bezetting in de Kuwaytse oppositiekrant al- Qabas talrijke mede-Palestijnen interviewde voor een vernieti gende analyse van de democra tie in de PLO die zich in het ver leden zelf heeft uitgeroepen tot „meest democratische regering van de hele Arabische wereld". Al-Bakr wil een werkelijk demo cratische vertegenwoordiging van Palestijnse massa-organisa ties zoals de vakbonden in de PNR en niet langer door Arafat benoemde vertegenwoordigers. Ook de stemprocedure zou vol gens Al-Bakr gewijzigd moeten worden. 26 ZWARTE LEDEN van het Amerikaanse Congres hebben aangekondigd dat zij zich „met hand en tand" zullen verzetten tegen de door president Bush voorgenomen benoeming van de conservatieve zwarte jurist Clarence Thomas tot opper rechter. In de bekendmaking van de groep werd geen reden gegeven voor de weerstand te gen Thomas, maar uit eerdere uitlatingen van leden van de groep werd duidelijk dat men Thomas beschouwt als zeer be houdende jurist die het conser vatieve stempel van het Hoog gerechtshof zal completeren. Wat te doen met de duizenden strijders van het Etiopische Revolutionaire Democrati sche Volksfront (Eprdf), die enkele weken geleden zegevierend de hoofdstad Addis Abeba binnen trokken. Dit is één van de ve le vraagstukken die door de huidige leiders van het land moeten worden opgelost. Eprdf-leiders hebben direct na de machts overname verklaard dat de tot moedige vechters omgevormde jongens en meisjes - in een aantal gevallen niet ouder dan acht jaar - terug naar hun woonplaats en naar school worden gestuurd. Voor jongeren die hun hele leven van huis zijn geweest en zwaar bewapend door de bush hebben ge trokken, lijkt dat haast onmogelijk. Dat Etiopië nimmer in de recente geschie denis een betere gelegenheid heeft gehad om vrede en democratie te bewerkstelligen en een gezonde economie op te bouwen dan nu, staat voor veel Etiopiërs en buiten landse waarnemers als een paal boven wa ter. De nieuwe machthebbers krijgen daar om het voordeel van de twijfel. De Nationale Conferentie, waarop 24 ver- De oppositie binnen de PLO heeft de aanval geopend op lei der Yasser Arafat. Dat blijkt uit documenten die gisteren wer den gepubliceerd door de in Londen uitgegeven krant Sawt al Kuwayt (Stem van Kuwayt). De kritiek van prominente Pa lestijnen in de door Israël bezet te gebieden en Jordanië richt zich behalve op Arafat ook op sjeik As-Sayeh, voorzitter van het Palestijnse 'parlement' in ballingschap, de Palestijnse Na tionale Raad (PNR). De PLO-leiding wordt vooral onder vuur genomen wegens het alsmaar uitstellen van een nieuwe zitting van het parle ment, het gebrek aan democra tie binnen de PLO, de steun van Arafat aan de Iraakse leider Sad dam Hussein, schendingen van het PLO-Handvest en het feit dat honderdduizenden Palestij nen in de Golfstaten en elders „de prijs betalen voor de fouten van de leiding". Men eist ook een verklaring voor de gebeur tenissen in Libanon, waar tien tallen Palestijnen het leven ver loren in gevechten met het Li banese leger. Op een nieuwe zitting van het PLO-parlement moet het man daat ter discussie staan dat Arafat in 1988 kreeg om, met Een puber nog, misschien 13 jaar oud, op plastic sandalen en met een machine- r in de hand. Zijn blik is onschul- Hij heeft het verzoek het hek te ope nen aangehoord, goedkeurend geknikt en is teruggekeerd naar zijn post. Er ge beurt niets. Het hek blijft dicht, zijn blik onnozel. Kun je zo'n jongen nou nog naar school sturen? zets- en belangengroeperingen vorige week een nieuwe overgangsregering samenstel de, is door velen gunstig beoordeeld. Dat is heel wat meer dan menigeen had durven hopen, gezien het grote wantrouwen dat aanvankelijk bestond tegen het Eprdf en zijn leider, Meles Zenawi, met zijn ortho dox-communistische ideeën. Tijdelijk president Zenawi heeft zijn land persvrijheid en de vrije vorming van politie ke partijen beloofd. Vrijheid van menings uiting, waaronder het recht op demonstra ties, en de vrijheid om zowel binnen als buiten het land te reizen. Maar vooralsnog is van dat alles niets te merken. Demonstra ties zijn nog steeds verboden. De media die voorheen bol stonden van nieuws over Mengistu en zijn bewind, worden nu dag in dag uit beheerst door het Eprdf en zijn acti viteiten. En om in Etiopië te reizen, zijn nog steeds speciale pasjes nodig. Intussen staat Etiopië er economisch uiterst beroerd voor. Het land is volgens Zenawi bankroet en moet daarom snel aan financi ën zien te komen. Voor de acute nood is ex tra geld in omloop gebracht. Op de lange termijn zullen buitenlandse donoren en in vesteerders moeten worden aangetrokken. Etiopiës economisch potentieel is veelbelo vend. Het land beschikt over goud, aardgas, koffie, misschien olie en het magnifieke landschap en zijn rijke cultuur en geschie denis bieden uitstekende mogelijkheden voor het toerisme. Maar om investeerders te trekken, moet de nieuwe regering laten zien dat vrede en sta biliteit blijvend zijn en dat het land niet uit een valt. Met de aanstaande onafhankelijk heid van Eritrea wordt dat een heel moeilij ke opgave. JEDDAH AP van de DC-8 in brand was ge raakt. Volgens de Saudische au toriteiten meldde de piloot ook dat het landingsgestel niet meer werkte. Het vliegtuig loosde zo veel mogelijk brandstof, maar de noodlanding liep een kilo meter van het vliegveld uit op een ramp. De DC-8 dook met de neus naar beneden en explo deerde. Het toestel van Nationair was woensdag uit Accra in Saudi- Arabië aangekomen. De vlucht van giosteren was de laatste van het huurcontract met de Nigeri- aanse maatschappij Holdtrade. De ramp was voor de Nigeri- aanse president generaal Ibra him Babangida aanleiding zijn officiële bezoek aan Tanzania af te breken. Alle 261 inzittenden van het Ni- geriaanse vliegtuig dat gisteren kort na vertrek van de luchtha ven van Jeddah in Saudi-Arabië na een explosie in de lucht is neergestort, zijn om het leven gekomen. Het toestel, een DC-8 van de Canadese maatschappij Nationair, was opgestegen naar het Nigeriaanse Sokoto met 249 Nigeriaanse pelgrims die had den deelgenomen aan de hadj, de jaarlijkse islamitische bede vaart naar Mecca en Medina. De 14 bemanningsleden had den overwegend de Canadese nationaliteit. Vlak na het opstijgen keerde de piloot terug naar Jeddah, omdat een van de vier motoren

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5