Binnenland Aids-test voor verkrachter Lof voor Van den Broek Op nippertje toch geen SER-akkoord over wao Poolse verpleegkundigen moeten terug naar huis Duivensport is vorm van dierenmishandeling Bonn keurt contract met Van der Valk af Vrijdag 12 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MAF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Rechter: Belangen slachtoffer wegen zwaarder FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF De 19-jarige Amsterdammer die heeft bekend minstens I vijftig vrouwen te hebben verkracht of aangerand moet binnen één week een aidstest ondergaan en mag zich niet meer vertonen in een groot gedeelte van Amsterdam zodat zijn slachtoffers niet meer oog in oog met hem kunnen komen te staan. zou vragen. Eén slachtoffer on derging drie maanden nadat zij door de man meerdere malen was verkracht een test, maar kan pas na een tweede aidstest - na zes maanden - zekerheid krijgen. De Amsterdamse rechtbankpre- I sident Asscher heeft dat beslo ten in het kort geding van drie van de slachtoffers tegen de 'Rembrandtparkverkrachter'. I Asscher liet al gelijk na de be handeling van de zaak, ruim twee weken geleden, weten een aidstest te zullen toewijzen als een van de slachtoffers daarom Die spanning kan het slachtof fer echter niet meer aan, waar op ze besloot de Amsterdam mer via de rechter tot een test te NIEUWSLIJN Sadiste van 16 voor rechter Tegen een 16-jarige Apeldoomse is gisteren een half jaar tucht school en plaatsing in een inrichting geëist wegens de sadis tische mishandeling, samen met twee mannen, van een jonge vrouw. Het slachtoffer werd geschopt en geslagen, en moest brandende peuken in haar mond doven en met haar blote voe ten uittrappen. Ook werd zij gedwongen zware shag en een fris drankfles in haar vagina te stoppen. Toen de drie het slachtoffer vrijlieten, kreeg zij te horen dat aangifte haar en haar familie het leven zou kosten. De drie wilden hun slachtoffer een lesje leren omdat zij lasterpraatjes over hen rondstrooide. De officier sprak over 'martelpraktijken' en 'puur sadisme'. De twee Gravenare- nen werden eerder veroordeeld tot anderhalf jaar cel waarvan zes maanden voorwaardelijk. Zware straf voor dodelijke beroving Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren drie mannen ver oordeeld tot celstraffen van 4 tot 12 jaar wegens een beroving met dodelijke afloop. De drie mishahdelden op 23 augustus vo rig jaar in Houten een man dusdanig dat hij stierf. Bij het stelen van 500 gulden, cheques, een pasje en muntgeld speelden zich volgens de procureur-generaal beestachtige taferelen af. De man werd ernstig toegetakeld met messen en vastgebonden met stropdassen. Hij overleed uiteindelijk doordat hij werd gewurgd met een stropdas terwijl er een zakdoek in zijn mond was ge propt. De verdachten van 28,27 en 35 jaar verklaarden de man niet te hebben willen doden. Ze wilden hem slechts beroven omdat ze geld nodig hadden voor hun alcoholverslaving. Moord avondwinkelier opgelost Een 22-jarige Fransman heeft bekend betrokken te zijn geweest bij de moord op een Amsterdamse avondwinkelier. De Amster damse politie zegt met deze laatste bekentenis het onderzoek te hebben afgerond. Eerder werden al twee andere bekentenissen afgelegd. Het 45-jarige slachtoffer kreeg op 5 januari 's avonds laat twee klanten in zijn winkel. Op dat moment was hij samen met een personeelslid juist bezig met het opruimen van zijn zaak. De twee bleken uit op het kassageld. Toen de avond winke lier zich daartegen verzette, ontstond een worsteling, gevolgd door een schietpartij. De man overleed aan zijn verwondingen na aankomst in het ziekenhuis. De brute moord veroorzaakte grote beroering onder de Amsterdamse middenstand. Het leidde kort daarop tot de vorming van een speciaal team van 180 re chercheurs. Huizenkoper krijgt bedenktijd De koper van een huis krijgt in de toekomst drie dagen bedenk tijd. In de tussentijd kan hij zich op de transactie beraden en de ze desgewenst ongedaan maken, zo heeft het kabinet gisteren besloten om de aspirant-koper te beschermen tegen overhaaste beslissingen. De ministerraad is verder akkoord gegaan met een verscherping van de vakbekwaamheidseisen voor makelaars in onroerend goed. Ook komt er een verbod op bemiddeling voor de makelaar die voor hetzelfde object tegelijkertijd als handelaar optreedt. Dit kwam in het verleden vaker votfr, toen makelaars optraden namens koper en verkoper. Met het verbod wil het ka binet belangenverstrengeling voorkomen. VU-ziekenhuis 'ontzet en verbijsterd' AMSTERDAM GPD De 24 Poolse verpleegkundigen die door het Amsterdamse VU- ziekenhuis naar Nederland wa ren gehaald, moeten terug naar huis. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening in Rijs wijk (CBA) heeft de aanvraag voor hun werkvergunningen gisteren afgewezen. Het CBA vindt dat het ziekenhuis eerst opnieuw in Nederland en daar na binnen de landen van de Eu ropese Gemeenschap aan per soneel moet zien te komen. De ziekenhuis-directie heeft 'ontzet en verbijsterd' op de uit spraak gereageerd. „Het is een overwinning van het systeem op het individu", aldus een emotionele directeur beheer Halmag. Het ziekenhuis moet door het uitvallen van de Polen het komende jaar ongeveer vijf honderd gevallen naar andere ziekenhuizen doorverwijzen. De directie blijkt een misreke ning te hebben gemaakt bij de administratieve voorbereiding van de komst vap de Polen. dwingen. Die weigert omdat hij niet wil weten of hij aids heeft. In het definitieve vonnis stelt Asscher dat dit ook niet persé noodzakelijk is. De man kan volgens de rechter de onderzoe kend arts machtigen alleen aan het slachtoffer het resultaat door te geven. Vast staat, zo stelt de rechter, dat er „sprake is van een botsing" tussen grond rechten van zowel de verdachte als het slachtoffer: het recht op eerbiediging van de persoonlij ke levenssfeer en onaantast baarheid van het lichaam (de verdachte) én het recht op eer biediging van het privéleven (het slachtoffer). In dit geval laat Asscher de belangen van het slachtoffer prevaleren. „Voor haar betekent de test een onoverkomelijke emotionele barrière. Hoewel zij bij gebleken seropositiviteit van de verdachte alsnog een onder zoek zal moeten ondergaan is het haar belang dat een derge lijke test voor zover mogelijk bespaard blijft". Voorzitter Wiewei van de Coomhert Liga, de vereniging voor strafrechthervorming, noemt het vonnis van Asscher gevaarlijk. „Ik heb twijfels bij de belangenafweging. Een aidstest is alleen zinvol als hij na zes maanden (de incubatietijd van het HIV-virus) wordt afgeno men. Dan pas is zekerheid te krijgen of de man seropositief is. Een test nu echter levert geen zekerheid. Dat betekent dat bij de botsing van grondrechten, het recht op lichamelijke integ riteit op een lichtvaardige ma nier opzij is gezet". Hij vreest dat Asscher zich op een hellend vlak heeft begeven. „Met een dergelijk vonnis zou het steeds verder kunnen gaan. Veel vaker en in een veel eerder stadium zou de rechter kunnen besluiten een gedaagde in een dergelijk geval een aidstest te la ten afnemen. Bovendien zou die beslissing een rol kunnen gaan spelen in het strafproces. Dati Kamer blij met bemiddeling in Joegoslavië DEN HAAG «GPD De Tweede Kamer heeft zich gisteren tijdens een spoedde- batje over de Joegoslavische cri sis uitgeput in complimenten aan het adres van minister Van den Broek van buitenlandse za ken. De bemiddelende rol die hij via de 'EG-trojka' speelt in het Joegoslavische conflict, oogstte unaniem bewondering en instemming. Van den Broek vervult in het conflict namens de EG een be langrijke rol. Met zijn collega's uit Portugal en Luxemburg heeft hij Joegoslavië de afgelo pen weken drie keer bezocht. Op het eilandje Brioni werd on der EG-auspiciën afgelopen weekend een voorlopig akkoord gesloten tussen de federale overheid van Joegoslavië en de naar afscheiding strevende re publieken Kroatië en Slovenië. De Kamer bleek wel verdeeld over de vraag welke opstelling de EG moet kiezen als het broze compromis in Joegoslavië als nog breekt. WD en Groen Links vinden dat desnoods militairen moeten worden gestuurd om de strijdende partijen uit elkaar te houden, maar daar zien de re geringspartijen CDA en PvdA weinig in. Het parlement bleek tevreden met het zenden van EG-waar- nemers naar Slovenië en Kroa tië, een uitvloeisel van het ak koord. Gisteren besloot het ka binet dat ook enkele Nederlan ders toezicht gaan houden op naleving van het bestand. Vol gens de WD moeten die waar nemers ook naar andere onrus tige delen van Joegoslavië kun nen afreizen, maar Buitenland se Zaken meent dat het akkoord van Brioni dat niet toestaat. CDA, PvdA en D66 toonden zich tijdens het debatje zeer kri tisch over recente uitlatingen van Duitsland. Dat land vindt dat de onafhankelijk van Slove nië en Kroatië desnoods eenzij dig moet worden erkend door de EG. Volgens Van den Broek kan „zowel dreigen met erken ning als pleiten voor de een heidsgedachte heel grote conse quenties hebben" voor de on derhandelingen. 'Personeel Pan Am geheel naar Delta Airlines' Het Rotterdamse GEB heeft geen moment geaarzeld toen veehouder Wageveld uit het Zuidhollandse Rockanje kenbaar maakte dat hij het in onbruik ge raakte elektriciteitsnet met de bijbehorende masten boven zijn weilanden graag over wilde nemen. Voor het symbolische bedrag van één gulden wisselden de drie masten en 150 meter laagspanningsnet van ei genaar. De laagspanningsdraden aan de Meelzakseweg doen al sinds jaar en dag dienst als dagelijks verza melpunt voor boeren- en huiszwaluwen en spreeu wen. In het najaar gebruiken duizenden vogels uit de polderomgeving ze als vertrekpunt voor de trek. Het trefpunt dreigde echter te verdwijnen doordat het energiebedrijf het bovengrondse elektriciteitsnet ge leidelijk aan vervangt door een ondergronds laag spanningsnet. Volgens het GEB staat de boer bekend om zijn spontane acties voor de plaatselijke vogelstand. Zo heeft hij huisjes voor torenvalken laten aanbrengen en speciale gaten in zijn schuren voor uilen. Ook de ze vogelsoorten dreigden het slachtoffer te worden van de verstedelijking op het voorheen zo serene ei land. •foto anp» john de pater Bij een aanlegsteiger in de Rijn bij Renkum heeft de politie gisteren een op gruwelijk manier omgebrachte herdershond gevonden. Het dieren was met elektriciteitsdraad aan een ijzeren kruis van ongeveer vijftien kilo gebonden en vervolgens in het water gegooid. Aan de hand van merktekens en een nummer in de oren hoopt de politie de eigenaar te kunnen achterhalen. •foto an Het dertig man sterke personeel van Pan Am in Nederland zal vermoedelijk in zijn geheel overgaan naar Delta Airlines. Dat is de verwachting van direc teur Moulijn van Pan Am Ne derland. Delta neemt alle Europese rou tes van Pan Am over, inclusief de belangrijke verbinding tus sen Boston, New York en Was hington. Moulijn verwacht dat Delta tussen 1 september en 1 november het werk van Pan Am in Nederland zal overnemen. Op Schiphol werken twintig mensen. Op het reseverings- kantoor in Amsterdam heeft de maatschappij nog eens tien me dewerkers. Een compromis over de wao tussen werkgevers, Kroonleden en de vakcentrales CNV en MHP is vanochtend op het nip pertje toch nog afgeketst in de Sociaal-Economische Raad (SER). Voorzitter Rinnooy Kan van de werkgeversorganisatie VNO maakte dat vanmiddag bekend tijdens een plenaire SER-vergadering over het advies aan het kabinet over de wao en de Ziektewet. Rinnooy Kan liet weten dat de onafhankelijke Kroonleden en de MHP zich, tot verbijstering van de werkgevers, op het laatste moment hadden terug getrokken zonder daarvoor re denen te geven. Al eerder had 's lands grootste vakcentrale, de FNV, zich teruggetrokken. Ge zien de nu ontstane situatie ziet het CNV geen mogelijkheden zich met een compromis bij de werkgevers aan te sluiten. Daar mee zou de christelijke vakcen trale zich namelijk isoleren. Vanochtend werd nog alge meen aangenomen dat de werkgevers en de onafhankelij ke Kroonleden in de SER van daag met een meerderheidsad vies zouden komen over Ziekte wet en wao. Het kabinet, dat de SER-adviezen vandaag in ont vangst neemt, heeft duidelijk gemaakt dat een meerderheids standpunt van grote invloed kan zijn op de besluitvorming, die vermoedelijk pas na de zo mer plaatsvindt. De kans op een verbond tus sen werkgevers en Kroonleden werd vanochtend in SER-krin- gen nog „aanzienlijk" ge noemd. De SER publiceerde gis teren een nieuw concept-advies dat de afzonderlijke standpun ten bevat van de betrokken par tijen. Zowel Kroonleden als werkgevers spraken zich tot dat moment uit voor ingrepen in de hoogte en de duur van de uitke ringen. De FNV-bonden torpe deerden eerder deze week een compromis waarover vakcen trales, werkgevers en Kroonle den het eens waren geworden. De maatregelen bij wao en ziekteverzuim moeten 5.3 mil jard gulden opleveren. Toen het kabinet de SER na de tussenba lans om advies vroeg, ging het nog om bezuiniging van 3,8 miljard gulden. ACHTERGROND DEN HAAG MARCELLA VAN DER WEG Vooraf werd maandenlang in tensief overlegd met het Ar beidsbureau, dat zeer enthou siast was. Helaas bleek het Ar beidsbureau niet over werkver gunningen te kunnen beslissen. De Poolse mannen en vrou wen zouden aanvankelijk al op 1 juni met hun werk beginnen en kregen daaraan voorafgaand Nederlandse les en een gewen- ningscursus. Ze zouden vooral het eenvoudige verpleegkundi ge werk gaan verrichten. Het ziekenhuis ieder jaar een tekort van 75 verpleegkundigen. De Polen werden aangenomen na dat intensieve wervingscam pagnes in Nederland volgens de directie onvoldoende resultaat hadden opgeleverd. Veel van de Polen hebben hun baan in Polen opgezegd om aan de VU te kunnen wer ken. Van het VU-ziekenhui? mogen ze volgende maand nog in hun woningen in de Amster damse Bijlmermeer blijven. Ix>on krijgen ze echter niet De Dierenbescherming wil dat wed- strijdvluchten met postduiven worden verboden, of alleen worden uitgevoerd als aan strikte voorwaarden is voldaan. Volgens woordvoerder Vingerling ster ven nu jaarlijks honderdduizenden post duiven bij wedstrijden. Tijdens de eerste wedstrijdvluchten voor jonge postduiven dit seizoen hebben vermoedelijk tiendui zenden jonge postduiven het afgelopen weekeinde het loodje gelegd. Alleen al bij de afdeling Groningen-Drenthe keer den ruim vijfduizend van de twintigdui zend vogels niet terug. „Er is leed. veel leed in de duivensport", zegt adjunct-directeur Koedijk van de lan delijke inspectiedienst van de Dierenbe scherming. Afgelopen zaterdag werden de eerste wedstrijdvluchten van dit seizoen ge houden met jonge postduiven die het 'vak' nog moeten leren een slachting. Volgens beleidsmedewerker Vingerling van de Die renbescherming gaat het jaarlijks om hon derdduizenden postduiven en wil de orga nisatie dan ook een verbod op de duiven sport als er geen strengere regels komen. Bij de Nederlandse Postduiven Organisa tie zijn 50.000 duivensport-liefhebbers aan gesloten, verspreid over 30 afdelingen. Van af eind maart tot en met september worden vanuit Frankrijk en België ongeveer 1400 vluchten gehouden waaraan gemiddeld 20.000 duiven meedoen. De oudere duiven openen het seizoen en in de zomer komen daar de jonge duiven bij. Dat betekent dat per jaar miljoenen postduiven in de lucht zijn, waarvan vijf tot tien procent nooit meer huiswaarts keert. De postduivenhou- ders calculeren dit verlies volgens de Die renbescherming in. Ondanks het grote aantal vogels dat het afgelopen weekeinde niet meer naar de thuisbasis terugkeerde, gaan de wedstrijd vluchten komende zaterdag gewoon door. Een medewerker van de NPO meent dat de wedstrijden niet kunnen worden afgelast al leen omdat het weer niet meezit. „Het pro gramma wordt al een half jaar tot een jaar van te voren vastgesteld. We kunnen het programma ook niet uitvoeren in een koe ler seizoen, want dan zijn de jonge duiven té oud. Die worden in de lente geboren dus moeten in de zomer worden gelost voor hun eerste vlucht". Een verontwaardigde Vingerling: „Moeten ze dat dan op zijn graf steen zetten: Gestorven omdat ik anders te oud zou zijn?". Ook Koedijk heeft moeite met de wijze waarop duivenliefhebbers met hun vogels omspringen. „Kennelijk zijn de opgelegde vluchten te zwaar als jaarlijks zo n groot aantal dieren niet naar de hokken terugke ren. Bij die vlucht van afgelopen zaterdag is duidelijk een fout gemaakt. Het was te warm. Ze hadden de vogels niet moeten lossen". Directeur Ouderdorp van de NPO is er niet van overtuigd dat het warme weer oor zaak is van het grote aantal vogels dat niet terugkeert. „Vroeger waren de verliezen veel kleiner, het kan iets met de smog te maken hebben. Als we van te voren hadden geweten dat het zaterdag zo'n ramp zou worden, hadden we de vlucht afgelast". Toch heeft een afdeling van de NPO wegens de hitte niet aan de wedstrijd meegedaan. Ouderdorp heeft zelf ook zijn duiven thuis gelaten. De Dierenbescherming staat op het standpunt dat de duif als dier voor veel be oefenaars van de duivensport geen enkele waarde heeft. De dieren worden alleen ge handhaafd indien ze snel en foktechnisch goed zijn. Voldoen ze daar niet aan dan worden ze afgedankt en afgevoerd als slachtdieren, aldus de organisatie. Koedijk: „Het financieel gewin is heel be langrijk. Veel eigenaren halen hun duiven niet op als ze terechtkomen in een van de centrale hokken (hier worden verdwaalde duiven heengebracht en wordt de eigenaar opgespoord, red.). Blijkbaar denken ze dan: Wat moet ik ermee, het is toch geen goede duif'. Volgens Koedijk zijn er bovendien aanwijzingen dat er stimulerende middelen in de duivensport worden gebruikt. Dit najaar treedt de nieuwe welzijnswet voor dieren in werking en de Dierenbe scherming wil druk uitoefenen op het mi nisterie van landbouw om daarin regels voor de duivensport vast te leggen. Koedijk: Als dit niet op afdoende wijze wordt gere geld, dan sturen we af op een verbod". Hoewel Ouderdorp niets voelt voor een ver bod op de duivensport, wil hij, als vaststaat wat de oorzaken van het grote vogelverlies zijn, zich hard maken voor stringentere re gels. „Wij willen dat zo min mogelijk duiven verloren gaan. Duivenliefhebbers zijn veel te zuinig op die beestjes". BONN/EINDHOVEN Bondsdag: Overeenkomst rechtsongeldig daarbij betrokken is geweest. Van der Valk heeft deze aantij gingen ook tegengesproken. Er zou alleen bij Krause zijn geïn formeerd of de vijf dagen voor de eenwording verleende con cessie ook daarna geldig zou zijn. Van der Valk gaat gewoon verder met de pogingen de con cessies in contracten om te zet ten. De Duitse Algemene Re kenkamer moet zich overigens ook nog ove gen. De overeenkomst tussen de voormalige DDR-overheid en het Van der Valk-concern over de bouw van wegrestaurants in het voormalige Oost-Duitsland wordt geannuleerd, zo heeft de verkeerscommissie van de Duit se Bondsdag gisteren besloten. Het is de enige van in totaal 41 concessies voor de bouw van wegrestaurants langs de snel wegen die de verkeerscommis sie annuleert. Volgens de Bondsdagleden ontbreekt een wettelijk ver plichte clausule in het contract. Die clausule is volgens het Van der Valk-concern echter wel de gelijk in. het contract opgeno men. „Dat de commissie die clausule niet onder ogen heeft gekregen, duidt erop dat het nu een politiek spelletje is gewor den", aldus een woordvoerder. De Van der Valk-concessie werd vijf dagen voor de Duitse een wording verleend door de toen malige Oostduitse verkeersmi nister Gibtner. Onlangs ver schenen in de Duitse media verhalen over smeergelden bij het verier i de De Duitse minister Krause van verkeerszaken, die onder de laatste DDR-regering staatse cretaris van binnenlandse zaken was, heeft altijd ontkend dat hij Weer vrijspraak IRA-verdachten Paul Hughes. Gerard Harte, Sean Hick en Donna Maguire zijn vanochtend door de recht bank in Roermond vrijgespro ken van hun betrokkenheid bij de IRA. Volgens de rechtbank is onvoldoende gebleken dat het viertal heeft deelgenomen aan de IRA toegeschreven doelstel lingen. Daarom restte de recht bank niets anders dan vrij spraak. Het Openbaar Ministe rie, dat vijf jaar had geïst, weet nog niet of het hoger beroep aantekent. Hughes en Hick wor den vóór 31 juli uitgeleverd aan Duitsland.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3