Feiten Verkeer stilleggen heeft geen effect Sovjet-soldaten willen privileges niet opgeven Soldaten verminkt en vermoord in Rode Leger Vrijdag 12 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTS VERDRIET Vormgeving: JAKE LIEN PAULUS 2 EN MENINGEN 'Hoe groot het ozonprobleem is, dat bepaalt de politiek' Een slechte zomer heeft zo zijn voordelen: de kans op smog is klein. Maar er hoeft maar even een weersverbe- tering plaats te vinden en de ozonconcentraties lopen op tot ruim boven de norm van de Wereld Gezondheids Or ganisatie (WHO), zoals woensdagmiddag in het uiterste zuidwesten van het land. Van die norm liggen weten schappers, beleidmakers, politici overigens niet meer echt wakker, er is zo veel vervuiling dat de WHO-norm toch niet haalbaar is. Hoogstens kan men proberen de extreme piekwaarden omlaag te brengen. de longen teweeg brengt. On derzoekers kunnen dat duidelijk maken, maar het is nu aan de politiek om aan te geven hoe serieus we het écht nemen." BILTHOVEN MAURICE WILBRINK Dr. R. van Aalst, hoofd van het laboratorium voor luchtonder- zoek bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM), is blij dat de ozonproblematiek nu bij de po litiek ligt. Twee ozonrijke zo mers lang hebben vele instan ties, waaronder het RIVM, zich mogen uitspreken over risico's, maatregelen, scenario's en nu ligt er dan een draaiboek voor verhoogde luchtverontreiniging, waarover de Tweede Kamer en minister Alders van milieu zich mogen buigen. „Hoe groot het ozonprobleem is, dat bepaalt de politiek", zegt Verkeer stil Van Aalst herinnert zich nog goed dat de minister van milieu in 1989 dreigde het verkeer stil te leggen in een periode van zware zomersmog. Deze uit spraak bleek het startsein voor een levendige discussie, die werd gekenmerkt door verwar ring en misverstanden. Een hardnekkig misverstand be stond uit de overtuiging dat het smogprobleem met paardemid- Van Aalst, „wij leveren slechts delen kan worden bestreden, cijfertjes. Vaststaat dat te veel Het tijdelijk stilleggen van het ozon schadelijk is voor de mens. Bij Nederlands veldon derzoek bleek in 1989 dat de longfunctie van schoolkinderen belangrijk terugliep tijdens een periode van smog. Die kinderen leden geen pijn, ze hoefden niet naar het ziekenhuis, maar ge zond is het niet. Bij dierproeven is vastgesteld dat een teveel aan ozon onherstelbare schade aan autoverkeer, door vele mei gesuggereerd, bleek echter nau welijks enig effect te hebben op de concentraties ozon. „Uit be rekeningen was duidelijk ge worden dat het stilleggen van alle autoverkeer in Nederland slechts een ozonreductie van vijf procent ten gevolg heeft. Een verkeersverbod in de Rijn mond zou de hoeveelheid ozon slechts met één procent terug brengen." Nog groter onbegrip ont stond, toen onderzoekers gin gen uitleggen dat het stilleggen van autoverkeer in grote steden tijdelijk zelfs een verhoogde concentratie ozon veroorzaakt door de chemische reacties die er dan ontstaan. Van Aalst: „Ambtenaren werden daar gèk van. Het klinkt voor een leek ook zo onlogisch." Prognose Het RIVM hanteert dagelijks drie rekenmethoden om de hoeveelheid luchtvervuiling te voorspellen en komt dan met een prognose, die niet verder dan twee dagen vooruit kijkt. „Dat is redelijk onderbouwd, maar niet beter dan de weers verwachting. Daar zijn we na melijk van afhankelijk en ieder een weet dat ze er bij het KNMI ook wel eens naast zitten." Het RIVM stelde vast dat het in de zomer van 1989 in haar smogberichten een foutmarge kende van maximaal dertig pro cent. „Commissarissen der ko ningin en provinciale milieu diensten hebben het liefst voor spellingen die vijf dagen vooruit gaan, maar dat is voor ons on mogelijk." Iedere piekconcen- tratie van smog blijkt weer an ders. Het RIVM constateert dat de samenstelling van smog vari eert al naar gelang van welk buitenlands industriegebied vervuiling wordt aangevoerd. Het is een heel verschil of er vuile lucht uit Londen wordt Bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven worden voortdurend c i stikstofdioxyde in de lucht gemeten e aangevoerd of van het Ruhrge- bied. Van Aalst hecht er aan duide lijk te maken dat smog een con tinentaal probeem is, dat niet op het niveau van de provincie kan worden aangepakt. De aan pak moet dan ook internatio naal zijn, is de overtuiging van Van Aalst, en kortetermijnop- lossingen zijn niet effectief. Al leen al de achtergrondconcen traties van ozon, die zich in ho gere luchtlagen bevinden, zijn in de afgelopen vijftig jaar ver dubbeld door de toename van verkeer en de industrialisatie in de westerse wereld. Een plotse linge opstapeling van ozon in lagere luchtlagen leidt in com binatie met die hoge achter grondconcentraties dus veel sneller dan vroeger tot extreme waarden. „Er zijn draconische maatre gelen nodig in Japan, de Sovjet unie, Europa en de Verenigde Staten om de uitstoot van ver vuilde lucht terug te dringen. Op dit moment loopt de ozon- belasting op wereldschaal nog steeds op met een procent per jaar." Dat de strijd tegen luchtver vuiling niet hopeloos is, laten cijfers zien over smog die in de winter voorkomt. De West- europese bijdrage aan winter smog is volgens Van Aalst sinds een paar jaar „dramatisch afge nomen". „Maar er komt nog steeds heel veel uit Oost-Euro1 pa." Ondanks die wat gunstiger cijfers met betrekking tot wintersmog, heeft de politiek veel te weinig daadkracht ge toond, vindt ook Van Aalst. Zo heeft de EG, vergeleken met de VS, veel te lang gewacht met de invoering van de katalysator. „De luchtvervuiling is veel te groot geworden. Tijdens perio den met hoge ozonconcentra ties raden autoriteiten met astma tegenwoordig aan om binnen te blijven. Binnens huis komt de helft minder ozon voor als buiten. Je geeft dus een bescherming van vijftig procent. Maar in feite hebben we het nu zo ver laten komen dat er een infrastructuur is opgezet om mensen binnen te houden, op een moment dat het buiten ein delijk lekker weer is." fa"* Sovjet-militairen ruilen de geneugten van het Westen zoals boekjes met pikante foto's niet graag in voor een onzekere toekomst in de Sovjetunie. MOSKOU CAROUNE MOOREHEAD „Tot nog toe heb ik goed kunnen eten", schreef een jonge dienstplichtige Sovjet soldaat vorig jaar aan zijn moeder. „Maar nu kan ik niet meer naar de win kel, omdat de sergeant me eergisteren heeft betrapt. Hij nam me apart en gaf me een stevige dosis 'heropvoeding' door zijn laars in mijn maag te planten. Ik heb geen eetlust meer en ik heb hoge koorts. Als u naar de ceremonie komt waarbij ik mijn eed van trouw afleg, neem dan wat medicijnen mee." Toen zijn moeder in het kamp aan kwam, trof ze haar zoon in coma aan. Hij is niet meer tot bewustzijn gekomen. Later kreeg ze een overlijdensakte waar in buikvliesontstekingals doodsoorzaak werd opgegeven. Dit gebeurde in Kiev, maar uit de hele Sovjetunie komen berichten los over het verminken en vermoorden van dienst plichtige soldaten in Sovjet-legerkam pen. „Als je dit kamp hebt overleefd", schreef een soldaat, „hoef je niet bang te zijn voor Buchenwald". En hij wist waar hij het over had: zijn grootmoeder had in Buchenwald gezeten. Oleg Lyamin. een in mensenrechten ge specialiseerde advokaat uit Moskou, heeft de verdediging ter hand genomen van een aantal ondergedoken dienstwei geraars. Daarnaast probeert hij ophelde ring te krijgen over het mysterieuze overlijden van zo'n 2000 dienstplichti gen. Hij is tot de pijnlijke conclusie geko men dat „het leger is veranderd in een concentratiekamp voor Sovjet-jongeren. Geweld van het soort dat vroeger in de goelags voorkwam, is heel gewoon." Vorig jaar eisten Estland, Letland, Litou wen en de Oekraïne dat dienstplichtigen hun diensttijd in hun eigen republiek konden uitdienen, omdat de wreedheid in het Sovjet-leger zulke vormen had aangenomen dat vele jonge soldaten omkwamen. Toen Sovjet-journalisten de zaak nader onderzochten, kwam aan het licht dat in een periode van vijfjaar maar liefst 15.000 dienstplichtigen waren om gekomen, waarvan 4000 in 1989 alleen. De meesten waren bezweken aan de ge volgen van de ruwe behandeling door beroepssoldaten of pleegden zelfmoord nadat ze waren verkracht. Sommige jonge soldaten overleefden de militaire dienst slechts een paar dagen, anderen keerden na twee jaar naar huis terug met blijvende schade, lichamelijk en geestelijk. Als reactie op deze berichten werden in de hele Sovjetunie 'Comités van Solda tenmoeders' opgericht. En vorig jaar no vember riep Gorbatsjov een speciale commissie in het leven die de beschuldi gingen moest onderzoeken. De bevin dingen van deze commissie, waarin ook Lyamin zitting had, kwamen overeen met de door de soldatenmoeders verza melde feiten: jonge soldaten werden ge koeioneerd, in elkaar geslagen, verne derd en bang gemaakt. Volgens Lyamin nemen de wreedheden alleen maar toe, doordat studenten van de dienstplicht zijn vrijgesteld, waardoor het leger zich gedwongen ziet steeds meer jongeren te recruteren met een strafblad of een slechte gezondheid. Re cent onderzoek heeft uitgewezen dat slechts zes procent van de dienstplichti gen tijdens de training boven het gemid delde presteert. THE INDEPENDENT Gewapend met flessen bier en wodka, proberen Sergej en Misha de dingen moedig onder ogen te zien. „Over twee wéken zijn we weg. Terug naar de Sov jetunie. Öh mijn god...Na zdar- ouje!" Na zdarovjeproost is een zinsnede die vaak klinkt in Sigi, een kleine Biergarten net buiten de Sovjet-kazerne aan de Pap- pelallee in Potsdam, waar de jonge officieren Sergej en Misha hun tijd uitdienen. Vanuit het opgewonden gerinkel van gla zen en aanzwellend gezang van Russische volksliedjes klinkt een samengebalde uitroep: een laatste hartversterker vgor de manschappen. Aan de relatief mooie tijd in Duitsland komt een abrupt ein de. Velen die weggaan, hebben geen thuis om naar terug te ke ren. Ze maken zich allemaal be zorgd of ze ooit nog zulke grote hoeveelheden voedsel zullen zien. „We worden 's ochtends wakker en denken: 'Proble men'", zegt de 24-jarige Sergej, die bezig is aan zijn zesde jaar in het leger. „Dus drinken we. Dan kunnen we slapen. Dan worden we weer wakker en denken: 'Problemen'." Problemen belegeren het Rode Leger in oostelijk Duitsland. De woede van de plaatselijke be volking en de gewelddadige in cidenten in de buurt van hun basis maakt ze tot onwelkome gasten. Maar het wordt steeds problematischer ze naar huis te krijgen. De Sovjetunie gebruikt haar strijdkrachten in Duitsland als een blok aan het been, een ef fectieve manier om meer hulp te krijgen in ruil voor hun repa triëring. Deze taktiek zal bijna iedereen in Duitsland hebben verontrust behalve de Sovjet militairen wier vertrek daardoor wordt vertraagd. Naarmate de vertrekdatum na derbij komt, stijgt het aantal soldaten dat voor een paar da gen zonder toestemming ver dwijnt. Velen haasten zich om nog een Sony-televisie op de kop te tikken of zelfs een Mer cedes. De handel op de zwarte markt in insignes van het Sovjetleger, sigaretten en zelfs blikjes kaviaar bloeit op. De Naar schatting 500 echtgenotes van Sovjet-soldaten hebben in de voor malige DDR een sit- in gehouden van vier dagen op een helikopterbasis van het Rode Leger uit protest tegen de re patriëring van hun mannen. De beto ging werd gehouden van 17 tot 20 juni op een basis in de buurt van de stad Jüterburg, tachtig kilometer ten zui den van .Berlijn. Het Sovjet-leger hield de demonstratie angst vallig geheim, vol gens de Berliner Morgenpost. De Sovjet-vrouwen hielden hun actie nadat zij hadden vernomen dat hun echtgenoten zouden worden overge plaatst naar een ba sis in de buurt van de stad Semipalat- insk in de Sovjet-re publiek Kazachstan. De basis ligt in de buurt van het groot ste nucleaire testge bied van het Sovjet- leger. „Het gebied is gevaarlijker dan Tsjernobyl", zei de 33-jarige Tania, deelneemster aan de actie, tegen de Berliner Morgen- post. „Wij verbleven vier dagen onafge broken op de start baan, waardoor elk vliegverkeer onmo- gelijk was". De militaire Sovjet autoriteiten eisten van de soldaten de baan „schoon te ve gen r zij v gerden op te treden tegen hun echtge notes. De legerlei ding beloofde de militairen niet naar de bewuste basis te sturen, maar kwam later terug op haar beslissing. De mili tairen werden ver volgens gestraft voor hun weigering op te treden, terwijl de vrouwen ontzegd werd in het vervolg te werken voor Duitsers. Sinds de val van de Berlijnse Muur in 1989 hebben onte vreden echtgenotes meermalen gepro testeerd tegen de re patriëring. Circa 330.000 Sovjetsolda ten met hun 200.000 familieleden moe ten voor 1 januari 1995 zijn vertrokken uit de voormalige DDR. moraal daalt. „Het is niet dat we niet naar huis willen. We maken ons alleen maar zorgen over wat we daar zullen aantreffen", zegt Sergej, terwijl hij gul rond gaat met de wodkafles. „We ge nieten hier privileges die we niet echt willen opgeven." Als officier heeft Sergej recht op woonruimte met enige privacy: een kleine tweekamerflat in een verwaarloosde barak die hij en zijn vrouw Titiana moeten de len met een andere familie. Ver geleken met normale woonom standigheden van de Duitsers is dat zelfs in het oosten claustrofobisch, erbarmelijk zelfs. Het echte voordeel is hier ech ter, dat sinds er in vorig jaar juli in Duitsland één enkele munteenheid is gekomen, Sèr- gej en zijn collega's in Duitse marken krijgen uitbetaald. De 25 mark die gewone soldaten krijgen is zielig, maar de vier- tot zeshonderd mark voor de la gere officieren vertegenwoor digt een klein fortuin. „Hier krijg ik ten minste echt geld", aldus Sergej. „Ik kan echt een paar behoorlijke dingen ko pen." Ironisch genoeg was het de Duitse monetaire eenwording die het begin van het einde in luidde van de sinds 1945 in Oost-Duitsland gestationeerde Sovjet-macht van 370.000 man sterk. Nauwelijks meer dan drie maanden later, op 3 oktober vo rig jaar, volgde politieke een wording en had Sovjet-presi dent Gorbatsjov ingestemd met een gefaseerde terugtrekking van alle soldaten en hun 200.000 familieleden tegen het eind van 1994. Het garnizoen aan de Pappelal- lee is een van de eerste die ver trekken. Zondag werd voor de laatste keer de vlag boven de kazerne gestreken. „Het was een feestelijke bijeenkomst, maar nauwelijks vreugdevol", alsdus Sergej. Naderhand hieven de officieren in Sigi hun glas op Gorbatsjov en de Duitse bondskanselier Kohl. „Natuurlijk moeten we gaan", zegt Misha. „Duitsland maakt nu deel uit van de Nato en het Warschau Pact bestaat niet meer. Hoe zouden we in 's- hemelsnaam kunnen blijven? Een dronk: op vriendschap, en op vrede. Na zdarovje!"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2