Sport Breukink: heer in het verkeer 'Leidse Kokkie' zorgt voor zijn renners urn LETOUR Een solo om U tegen te zeggen Harmeling: 'Sparen doe je op de bank' Vrijdag 12 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERAAAN JOUSTRA AD VAN K DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN NIEUWSLIJN S0rensen richt zich op wereldbeker Rolf Sorensen wordt vandaag in Bergamo geopereerd. Op het moment dat het peloton gistermorgen al een uur van Arras op weg was naar Le Havre steeg de onfortuinlijke Deen van Parijs op voor de vlucht naar Milaan. De ingreep wordt verricht door dokter Dario Tagliabue. Sorensen wilde gisteren tegen beter in toch starten, maar ploeg leider Ferretti bracht de Deen op andere gedachten. „Je denkt dat het mogelijk is. Ferretti heeft gelijk. Ik ga me nu concentre ren op de klassiekers voor de wereldbeker. En de strijd om de wereldtitel", zei de pechvogel voor vertrek naar Italië. Aankomsten op 'Prime Time' Als Roger Zannier, sponsor van Greg LeMond, het mocht beslis sen, zouden de aankomsten van de Touretappes in de toekomst tussen half acht en acht uur 's avonds plaatsvinden. .Aankom sten rond vijf uur zijn verleden tijd, worden minder bekeken dan op 'prime time'. „Op de dag van vandaag lijkt me dat de etappes vlak v'o'or acht uur moeten eindigen. Dat is voor de sponsors veel aantrekkelijker," meent Zannier. Credit Lyonnais, met Coca Cola en Fiat de hoofdsponsors van de Tour, heeft ook wel oren naar een verschuiving van de finish. De Franse bank sponsort al zes jaar de gele trui. Dit jaar wordt vijf miljoen gulden geinvesteerd in de Ronde van Frankrijk. Tourdi recteur Jean-Marie Leblanc, voormalig wielerjournalist, reageer de kort maar krachtig op de uitlatingen van Zannier: „Verschui ven van de finish naar het begin van de avond is niet aan de or de." Gayant valt uit De Tourkaravaan werd gisteren tussen Arras en Le Havre weer opgeschrikt door valpartijen. Martial Gayant uit de Toshiba- ploeg liep de ergste klappen op. De Fransman moest de strijd staken wegens een gebroken pols en voet. De Schot Robert Millar uit de ploeg van Greg LeMond hield een gekneusde schouder over aan een tuimeling. Vijf andere cou reurs, Jaramillo, Gaston, Demierre, De Wilde en Ludwig konden na een stuiterpartij hun weg opeigen kracht vervolgen. Kelly jaagt op herwaardering Sean Kelly verbaast in de openingsweek van de Ronde van Frankrijk. De 35-jarige Ier verkeert in uitstekende vorm en heeft de ambities van een jonge professional. Hij bemoeit zich met tussensprints, eindsprints en het klassement. In de algemene rangschikking is hij als tweede geklasseerd achter Marie, in de strijd om de groene trui eveneens. De eerzucht van de 'veteraan' is verklaarbaar. PDM wil hem weliswaar behouden, jnaar voor minder salaris. Dat drijft Kelly, die dit jaar door een sleutelbeen-blessure een maand uitgescha keld was, tot onverwachte prestaties. Hij wil zijn prijs opwaarderen, wil zich in de kijker rijden bij an dere ploegep. Of PDM op andere gedachten brengen. Hoffelijkheid blijft gelukkig zonder gevolgen LE HAVRE DICK HEUVELMAN Erik Breukink is een heer in het (wieler)verkeèr. Rechts gaat bij hem - bij wijze van spreken - voor. De vaderland se Tourfavoriet zal nooit het karretje van iemand anders in de poep rijden. Terwijl het gebruik van ellebogen of het uitdelen van een stevige 'kwak', om maar eens wat brutaliteiten te noemen, op z'n tijd bittere noodzaak is om je te kunnen handhaven op de eerste rij van een bol van spanning staand peloton. de topfavorieten even niet thuis. Gelukkig voor Breukink bleef averij uit en kwam er een her groepering tot stand, maar voor hetzelfde geld gebeurt dat een keertje niet en is Leiden in last. Gisbers kon zich er niet zo druk om maken. ,Ach", wist hij, „in zo'n finale zie je wel vaker dat zo'n peloton breekt. Nee, ik maakte me geen zorgen, want we hadden Kelly erbij en die is geroutineerd genoeg om het tempo in zo'n groepje te druk ken. Anders wordt het als we er niemand bij hebben." Dat zijn kopman moest verzaken, kan gewoon een keer gebeuren. Gis bers: „Het is zeker niet zo dat Breukink, en ook Alcala, niet van voren hebben gereden. Ze zaten constant bij de eerste vijf tien." Behalve in de slotkilometers dus, zoals Breukink ook vol mondig toegaf. „Ik ben niet zo'n held in vlakke ritten, vooral niet als het een beetje hectisch toegaat. Daardoor kwam ik op het laatst wat van achteren te zitten na een klimmetje". Een maal los gereden raakte Breu kink niet in paniek. Integendeel zelfs, hij hield het hoofd koel en De jongeheer Breukink echter wil dan nog wel eens zeggen: 'Na u alstublieft'. Het zal met zijn correcte opvoeding in een keurig directeursgezin te maken hebben. Zo zal hij ook niet gauw een grote mond opzetten. „Nee, hij is wat dat betreft geen beest en dat zal-ie nooit worden ook", weet Breukink's ploeglei der Jan Gisbers. Die hoffelijkheid hrcft Breu kink de afgelopen twee dagen in de Tour de France evenzovele steekjes doen laten vallen. Het is hem in Valenciennes op vijf seconden verlies komen te staan, maar voor hetzelfde geld had hij gisteren ook nog wat tijd moeten inleveren in Le Havre, waar Thierry Marie zijn tweede dagprijs inde na een unieke tri omftocht door zijn thuisland Normandië. Bij het binnenrij den van de Franse havenstad forceerde de Italiaanse kam pioen Bugno op gluiperige wijze een breuk in het op drift geraak te peloton. Wie gingen er mee in zijn wiel? LeMond en Chiap- pucci, attent als altijd. Breukink daarentegen gaf als enige van verstopte zich wijselijk in de schoot van de meute. Breukink: „Als je direct op kop gaat zitten jagen, laten ze jou het werk al leen doen. Dat moet je dus zien te voorkomen en daarom heb ik me een beetje schuil gehou den." Waarmee Breukink weer eens bewees dat het hem aan taxa tievermogen en koersinzicht niet ontbreekt. Al kan het na tuurlijk ook best een keer ge beuren, dat niemand zich ge roepen voelt om het gat te dich ten. Breukink: „Ja, ik weet ook wel dat ik fout zat. Ik moet ge woon meegaan met mannen als LeMond en Bugno. Ik besef ook wel dat er elke dag gevaar dreigt en let ook heus wel op, maar ik ben nu eenmaal iemand die moeilijk mijn draai kan vinden peloton." Parten In Valenciennes speelde die val se bescheidenheid hem daags eerder al parten en raakte hij achterop door voor hem over het wegdek buitelende renners. Terwijl een toch al heel oude wielerwijsheid zegt dat wie voorin rijdt, het minst last van buitelingen heeft. Wat dat be treft kan hij nog wat leren van LeMond, Chiappucci en Bugno. Zij laten zich geen kaas van het brood eten, is het niet goed schiks dan maar kwaadschiks. „Maar", relativeerde Breukink zijn missertje, „laten we ons niet druk maken. Er is, laten we wel wezen, uiteindelijk toch niets gebeurd." Op zo'n dag als gisteren, met temperaturen van boven de dertig graden, is èr natuurlijk meer behoefte aan drank dan aan eten. Dat was dus even ex tra bidons versieren. Maar ver der week donderdag 11 juli nauwelijks af van de gemiddel de Tourdag voor Cock van Leeuwen. Auto inrichten, bidons vullen, broodjes klaarmaken, koffers sjouwen, verplaatsen naar het volgende hotel, kamers indelen, eten inspecteren - kortom: „Zorgen dat de renners niets te kort komen, want er mag na tuurlijk geen Tour verloren wor den doordat wij iets vergeten zijn." Cock van Leeuwen (48), Lei- denaar, zit al sinds 1958 in de wielersport, behaalde in '67 zijn diploma masseur, viert derhalve bijna officieel zijn 25-jarig jubi leum. Versleet in die jaren ba zen als de KNWU, Joop 'criteri um' Zoetemelk, Rokado, Mer rier, Europ Decor, Kwantum, Superconfex, niet te vergeten de zesdaagsen, en zit nu officieel voor het tweede jaar bij PDM. Wat doet een soigneur zoal in de Tour de France? En wat zit er in het gevolg van een negen mans Tour equipe? De altijd be zige Cock van Leeuwen maakt een chronologische rondgang. „We hebben twee vrachtwa gens, vier ploegleiders/soig- neurs auto's, een autobus, een Cock van Leeuwen (links), in het gezelschap van Henk Aarts. Een Manusje-van-alles voor zijn "Zij mogen niets te kort komen". foto tf p.r.-auto en twee breaks. Tien voertuigen dus. Die moeten ie dere avond zo dicht mogelijk bij het hotel staan. Voor de vracht wagens is dat belangrijk, want van daaruit werken de mecani ciens aan de fietsen. Maar het is moeilijk ze goed te kunnen par keren. Ze moeten op stroom kunnen staan. Er is wel een ag- regaat, maar liever stroom." „Iedere renner heeft mini maal drie fietsen bij zich: een gewone-, een tijdrit- en een car- bonfiets. Breukink heeft er mis schien zes, of zeven. En dan al die speciale wielen tegenwoor dig. Ze krijgen voor een Tour tien truien en tien broeken als basispakket. Deze kwamen ui teraard allemaal zo van de fa briek, met het vernieuwde design. Verder twintig paar sok ken en twintig paar hand schoentjes. Als ze tekort komen, vullen we het aan." „Zodra het Tourparkoers offi cieel wordt vrijgegeven, kunnen de ploegen voorkeuren voor ho tels opgeven. Wij willen 't liefst niet in Ibis of Campanille. Ook Novotel hebben we niet zo graag. In de eerste twee zijn de kamers te klein, wat er tegen Novotel is weet ik niet precies. We. hebben dit jaar geluk: we zitten dikwijls alleen, in de klei nere familiehotels. Daar kun je wat meer regelen." „Een paar weken van tevoren krijgen we de menulijsten van de hotels. Die kunnen we dan naar eigen smaak veranderen. Dat kun je één keer doen. Daar na zijn er natuurlijk extra's te bestellen, maar die moet je bij betalen. Vinden wij niet erg, als het eten maar goed is." „Voor onze renners gelden een paar eetgeboden. Geen vis, daar zijn ze huiverig voor, of het nou aan de kust is, in de stad, of diepvries - het kan altijd bedor ven zijn, er kunnen altijd bacte- rieën inzitten. Renners willen ook graag deegwaren: spaghetti, macaroni, lasagne, risotto - licht' verteerbaar. Wit vlees, kip dus. En er moet zuiver water zijn. Er is altijd één van de soigneurs aanwezig om te zien of er goed en op tijd met eten wordt om gesprongen." Ingericht „Het eten bewaren we in de vrachtwagen. Die is daar volle dig op ingericht. Er staat een wasmachine in, een drogert een grote» koelkast, een vrieskist, en een paar planken met Curver- bakken waar de potten en do zen worden ingezet." „We maken iedere ochtend ook de bevoorrading voor de renners klaar. Broodjes, taartjes en wat ze verder willen. De broodjes laten we hier bakken, we hebben een model voor 20 grams, en die geven we bij' de bakker af. We laten ze voor een dag of vier, vijf tegelijk bakken. Wat binnenin zit gaat toch weg, de rest blijft redelijk vers." „We gaan uit van één broodje en één taartje per 40 kilometer. We vullen ze op met veel zoe tigheid. Al willen Kelly, Earley en Alcala dat niet zo graag; die hebben liever ham en tomaat, 't Is moeilijk het precies uit te kie nen bij de ravitaillering, want dat gaat zó snel. Maar om de dag mee te beginnen, dat kan natuurlijk." „Ik maakte ook wel eens 'gateau tie semoul' voor de renners. Een soort griesmeel plateau, die ik liet verstijven en in blokjes sneed. Maar dat is me te bewerkelijk geworden. Ik ben overigens wel eens aangehou den met die poedertroep, op Zaventem, het vliegveld van Brussel. Dacht de douane dat het cocaïne was." „Kelly loopt trouwens de hele dag te gillen: Kokkie! Kokkie! Maar dat hoort er bij. We zijn er voor. En we krijgen er voor betaald. Een goed contract en de soigneurs en mecaniciens - we zijn met zijn achten - delen mee in de premies die er in een seizoen worden verdiend. Tien percent is voor ons." „Dat is beter dan maar afwachten of je af en toe eens een tientje toe stopt. Aan vorig jaar hebben we de man een tien-, twaalfdui zend gulden extra overgehou den. Dan loop je automatisch een stap harder." Ook een sneltrein heeft brandstof nodig. Thierry TGV' Marie verloor het nodige lichaamsvocht tijdens zijn lange solo. En dat moest worden aangevuld. foto afp LE HAVRE «GPD In Lyon, na zijn proloogzege, merkte Thierry Marie onder meer het volgende op: „Ik zou nu wel eens een normale etap pe willen winnen". Gisteren ge beurde dat zowaar. En hoe? Na een solo waar je U tegen zegt. De op een na langste in de na oorlogse geschiedenis. Marie, co-equipier van Fignon, reed tussen Arras en Le Havre niet minder dan 234 kilometer al leen voor het peloton uit. Na 25 kilometer was hij gede marreerd, zoals renners van de streek waar ze doorheen rijden wel vaker doen. De Normandiër (28) stampte zo stevig door, dat hij de gele trui, die hij zondag morgen aan LeMond was kwijt geraakt, heroverde. „Ik denk dat Uc hem nu ook meer dan ooit heb verdiend", hijgde Marie uit te midden van zijn familie, be kenden en supporters. In het begin verbaasde ik me erover hoe gemakkelijk ik een grote voorsprong kon nemen, pas in de laatste kilometers werd ik echt moe. Het is een hele aparte gewaarwording 196 achtervol gende renners voor te blijven." Dat lukte mede dankzij zijn sportbestuurder Bernard Quil- fen. Marie: „Hij hield me steeds goed op de hoogte van de gang van zaken en leidde mij aldus naar deze zege." Gedurende zijn vlucht zou Marie, die vanwege zijn top snelheid 'TGV' als bijnaam heeft gekregen, baat hebben kunnen hebben van het vinza del waarop hij in de proloog reed. Die is echter slechts in tijdritten toegestaan. Alleen Albert Bourlon heeft een nog langere solo (253 km) op zijn naam staan. Die reed hij in 1947 tussen Carcassonne en Luchon. Bourlon, wi door strijdlust werd geken merkt, demarreerde destijds on middellijk vanuit het vertrek. Saillant .detail is dat Marie's ploegleider Quilfen ook op de recordlijst der zegevierende so listen staat. Hij reed er in 1977 tussen Besancon en Thonon- les-Bains eentje van 222 kilo meter. De Tour-geschiedenis vermeldt een Nederlander. Dat is Daan de Groot. Deze Amster dammer soleerde in 1955 tus sen Millau en Albi succesvol over een afstand van 150 kilo meter. Het was een zeer merk waardige triomf van De Groot, die op een bloedhete dag al in de eerste kilometers moest los sen. Daarop rende hij het land in, plukte koolbladeren en dekte daarmee zijn hals en hoofd af. Vervolgens kreeg hij vleugels, achterhaalde het peloton en ging er meteen vandoor. En daar was Herman Finkers, pardon Rob Harmeling weer. Na Claudio Chiappucci zo on geveer de meest strijdlustige van de eerste Tour de France- week. Al eindigde zfjn solo ach ter het peloton in plaats van er- „Wat Thierry Marie deed, een lange solo rijden, dat had ik ook willen doen. Alleen hij was me net een slag voor. Hij ging gelijk aan na die bonificatiesprint. Dat is de ervaring van zo'n man." „Shit, riep ik. Ik vroeg aan Theunisse of ik er achter aan moest springen, maar die zei: 'Nee, dan halen ze jullie meteen terug. Dit is het moment niet. Wacht een poosje." Dat moment kwam op 100 ki lometer. De Tukker sprong in het gat - 'ik dacht: drie Franse ploegen rijden niet, drie Neder landse ook niet, dat zijn er al zes' - en ging op zoek naar de man die voor één dag iedereen te veel was. Het was gedaan met de ach tervolging van de Nijverdaller toen er plotseling drie spaken uit zijn achterwiel sprongen. „Net in zo'n klimmetje. M'n he le ritme was zoek, en m'n wond op m'n bil van m'n val begon ook steeds meer zeer te doen. Toen heb ik me maar laten uit zakken, ben ik nog achter het peloton gedwarreld. Die krach ten kan ik beter bewaren voor een andere dag." Hij is wèl^bezig, Harmeling. „Ik vind het wel leuk zo. Ik ben hier niet in de Tour om te sla pen. Elke dag dat je niets doet is een verloren dag. De dood of de gladiolen. Je gaat je niet sparen. Sparen doe je op de bank. Zes minuten achter? Nou dan kan ik nog bijna evenveel slapen als Marie. Noteer maar vast: ik ga er nóg een keer tegenaan." DE TOUR IN CIJFERS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17