Regio Oud Poelgeest van geldzorgen bevrijd Jachtwerven in regio onderzocht Balkonhek leidt tot plankenkoorts Stoomtram rijdt weer door duinen 'Achter boulevard is Noordwijk vies' Meer marktkramen in Zoeterwoude Vrijdag 12 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: WIM KOEVOET Vormgeving: SIMON DE GRAAF VOORSCHOTEN De Voorschotense burgemeester P. Cannegieter (links) bekijkt samen met WJ. Kutt- schrütter het zilvere servies dat ooit toebehoorde aan het Voorschotense burgemeestersechtpaar Treub Comaz. Het servies verd gisteren in een vitrine in het gemeentehuis opgesteld. De erven van de familie Kuttschrütter hebben het aan de gemeente in bruikleen gegeven. Ze hebben de voorwaarde gesteld dat ie dereen het zilveren presenteerblad met koffiekan, theepot, melkkan en suikerpot kan bewonderen. foto jan holvast LEIDEN BODEGRAAFSE KUN STENAAR ontwerpt bij zonder balkonhek voor Zoeterwouds gemeente huis. REGIO CAROLINE VAN OVERBEEKE De arbeidsinpsectie in Zoeter- meer is deze week begonnen met een grootscheeps onder zoek naar de arbeidsomstandig heden bij jachtwerven in deze regio. Het vijfde district van de arbeidsinspectie, dat werkt in Zuid-Holland met uitzondering van het Rijnmondgebied, gaat de komende maanden langs bij ongeveer 50 jachtwerven. Het merendeel van deze werven - ongeveer 30 - bevindt zich in de regio Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn: bij de Oude Rijn, de Kagerplassen, de Braasse- mermeer, de Westeinderplas- sen, de Nieuwkoopse plassen, en de binnenwateren. Het project maakt deel uit van het jaarprogramma van de arbeidsinpsectie. Doel is om de arbeidsomstandigheden bij de werven op een aanvaardbaar en 'wettelijk voorgeschreven' veau te brengen. In de schort namelijk nog wel en ander aan de werkomstan digheden op de jachtwerven. Hoofdinspecteur ir.J. Bethle hem: „Regelmatig gebeuren er op de jachtwerven ongevallen. Uit allerlei reacties hebben we begrepen dat de arbeidsom standigheden in deze sector dringend verbetering behoe- De arbeidsinspecteurs beste den zowel aandacht aan de vei ligheid, gezondheid en welzijn bij de jachtwerven. Wat de vei ligheid betreft, wordt onder meer gekeken naar het veilig gebruik van machines, gereed schappen, hijs- en hefwerken en transportwerkzaamheden. Schadelijk voor de gezondheid zijn onder meer: hoge geluids niveaus, schadelijke stoffen en dampen waarmee mensen op de werven in aanraking komen. Tot de welzijnsaspecten worden onder meer gerekend: de werk en rusttijden, overwerk, werk overleg en andere arbeidsom standigheden. Bethlehem: „Een voorbeeld van de risico's: vorige week nog is door een explosie aan boord van een kruiser op een jacht werf in Rijnsaterwoude het hal ve bedrijf weggevaagd. Gelukkig raakten geen mensen gewond. Mensen werken op de werven ook met gevaarlijke stoffen zoals hele giftige verven, buta- gas en dergelijke. Werven moe ten veiligheidsmaatregelen in acht nemen." „Ook zie je vaak dat boten in de winterstalling onveilig staan opgesteld: op een paar lege olie vaten en een paar stukjes hout bijvoorbeeld. De eigenaar van zo'n boot kan het ding tijdens onderhoudswerk dus op zijn hoofd krijgen. Wat geluidsover last betreft, kun je denken aan het slijpen of hameren op stalen platen: dat geeft een gigantisch rot-lawaai." De bedoeling is dat bij het eerste bezoek van de arbeidsin spectie met de werven eventue le afspraken worden gemaakt voor verbetering. Na twee maanden volgt dan een - on aangekondigd - controlebezoek. Is het dan nog niet in orde, dan krijgt de werf een waarschu wing, gevolgd door een proces verbaal. Worden ernstige over tredingen geconstateerd, dan kan de arbeidsinpectie het werk stil leggen. Dat de jachtwerven nu weten dat ze bezoek van de arbeidsin spectie kunnen verwachten, vindt Bethlehem geen enkel probleem. „Als dat betekent dat ze van tevoren hun zaakjes op orde brengen, vind ik dat prima. Dat is immers ons doel. Ik deel ook liever geen processen ver baal uit." Groter assortiment ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Op het parkeerterrein bij multi functioneel gebouw de Eenden kooi aan het Kooikerspad in Zoeterwoude zal in de nabije toekomst een minimarkt ko men. De marktplaatsen op het pleintje bij de supermarkt in de Nassaulaan zijn niet naar ieders tevredenheid. De visboer komt al tijden niet meer en tussen de kaasboer en de supermarkt botert het niet. „Ze staan bij de supermarkt te kijken wat ik bij de kaasboer koop," zeggen klem ten, die bij de marktkraam wegblijven. Tiidens de vergadering van de raadscommissie economische zaken werd duidlijk dat het stichtingsbestuur van de Een denkooi er niets op tegen heeft dat er een minimarkt op haar parkeerterrein komt De ge meente wil ruimte maken voor vijf marktkramen waar vis, kaas. groente, bloemen en textiel wordt verkocht. Gegadigden kunnen zich daar over enige tijd voor melden. Misschien wordt ook de mini markt aan het Watertje in de toekomst verplaatst naar het Dorpsplein. Op deze markt staan nu een kaashandelaar, een visboer en een groenten- boer. „Er zit geen leven in," me nen zowel consumenten als on dernemers. Vooral consumen ten wensen uitbreiding van het aantal kramen en branches, zo bleek uit een mini-enquête. Burgemeester A. Houdijk vroeg zich gisteravond af, of er niet wat meer naar de consu ment moet worden geluisterd. Tot nu tpe was alleen de me ning van de plaatselijke mid denstand gehoord over de mini markt. Het plajtform dat de verkeers parkeer- èn andere mogelijkhe den op ön rondom het dorps centrum gaat bekijken moet ook deze zaak erbij nemen, oor deelde de commissie. Dit plat form zal in het najaar met de werkzaamheden beginnen. Het zal bestadn uit middenstanders, consumenten, omwonenden en politici. Waarschijnlijk zal.de bouw op het voormalige terrein van Van der Kolk aan de Dorpsstraat in september beginnen. Er komen twee winkels met bovenhuizen aan de Dorpsstraat en twee aan de Dr. Bouwdijkstraat. Die aan de Dorpsstraat zijn bestemd voor kapper A. Eversteijn en voor slager Th. van der Geest. Voor de andere twee panden zijn nog geen kopers gevonden. Kunstenaar maakt blikvanger vol symbolen voor raadhuis Zoeterwoude „Het lijkt eenvoudiger dan het is: een hekje maken om een bal kon aan het gemeentehuis, maar het is een monnikenwerk ik plankenkoorts kreeg. Toen het eenmaal aan het bal kon vast zat, vond ik het zelf ook mooi." Dit zegt Alphons van Leeu wen, de Bodegraafse kunste naar die het hekwerk om het balkon voor de burgemeesters kamer in het vernieuwde ge meentehuis heeft gemaakt. Hij noemt zijn werk 'toegepaste kunst'. De ideeën die aan zijn werk ten grondslag liggen, ko men niet zelden voort uit zijn christelijke levensvisie. Zijn opdracht voor Zoeter woude was een hek te maken met daarin zo veel mogelijk motieven die aan het landschap en/of het plaatselijke bedrijfsle ven zijn ontleend. Gaarne een voudig vormgegeven, werd er aan toegevoegd. Om zich te oriënteren is Van Leeuwen veel op het gemeente huis geweest. Hij nam tal van historische boeken over Zoeter woude door. Stap voor stap kreeg hij zo het idee voor het ontwerp. „Je moet er intensief mee bezig zijn. Zo maar wat doen, is banaal. Die werkwijze ken ik dan ook niet." Symbool Vrijwel elk onderdeel van het hek staat ergens symbool voor. Zo bestaat het uit acht panelen. Deze geven de acht zaligheden van Zoeterwoude weer, de ze ven oude dorpskernen zoals Weippoort en Westeinde en de eerste nieuwbouw in de dorps kern. Maar acht is ook het getal van de volmaaktheid uit de Openbaring. In de acht panelen zijn vier kantjes met korenaren aange bracht. „Geef ons heden ons dagelijks brood," verklaart Van Leeuwen. Tussen de korenaren in zitten vierkantjes met daarin een groen hart en een wit kruis. Deze kwamen nog voor op Zoe- terwoudse boerderijen. Het zijn universele tekens, volgens de kunstenaar. Het vierkant is een oud sym bool voor de aarde met daarin het middelpunt van het leven, het hart. Het kruis is in dit geval geen christelijk symbool. Hier staat het voor de vier windstre ken, waarin 'de ontplooiing' is gewaarborgd. Er zijn ook veel cirkels in aangebracht, die op het oneindige wijzen. De kun stenaar vindt dat er in de gevel van het gemeentehuis een be paald ritme zit met rechthoe ken, zoals de ramen. Dit ritme heeft hij anders en op kleinere schaal willen voortzetten met vierkantjes en cirkeltjes. Het is een monnikenwerk ge weest, stelt Van Leeuwen. Elk blaadje van lek korenaartje is apart uitgezaagd en bestigd. Dit geldt ook voor de harten en de kruizen. Van Leeuwen heeft meer dan 4.000 gaatjes geboord en getapt. Elk vierkantje zit met vier uitsteekseltjes vast in die gaatjes. De voor- en achterzijde van de panelen zijn gelijk, zodat ook degenen die binnen zijn er van kunnen genieten. Het hele werk is met de hand digd uit messing. „Toen het hek klaar was, heb ik drie nachten niet kunnen sla pen. Ik heb een soort planken koorts, angst of het wel is ge lukt. Pas toen we het hek had den bevestigd, kreeg ik mijn rust terug. Nu vind ik het zelf Lamp Links aan de voorgevel is een grote, oude lamp bevestigd. Die heeft Van Leeuwen opgevist uit de loods voor gemeentewerken. Hij heeft deze 150 jaar oude lamp volledig gerestaureerd en belegd met 23 karaats blad goud. De voet heeft hij zelf ont worpen. Nog niet te zien is het gemeentewapen dat hij ook heeft gemaakt. Op 12 septem ber, bij de opening van het nieuwe gemeentehuis zal dat boven de ingang zijn te bewon deren. En vanmiddag wordt om 15.00 uur het eerste huwelijk in de nieuwbouw voltrokken. Het bruidspaar zal het eerste zijn dat het balkon bij een officiële gelegenheid betreedt. De maker van het fraaiste Zoeterwoudse balkonhek, Alphons van Leeu wen uit Bodegraven. „Pas toen het was aangebracht, vond ik m'n rust terug." foto ellen martens Burgemeester A. Houdijk v dolgraag venrangen. In afwachting van smalspoormuseum In afwachting van een traject rond het Valkenbürgse Meer zullen de stoomlocomotieven van de Nederlandse Smalspoorweg Stich ting ook deze zomer nog door het Katwijkse duinengebied rijden. De stichting treft op dit moment voorbereidingen om een smal spoormuseum in Valkenburg van de grond te krijgen. Over een paar jaar zullen de vijftien stoomlocomotieven daar tentoon wor den gesteld. Tot die tijd zijn de rijtuigen in de Katwijkse Zuiddui nen te bezichtigen. De 'locs' zijn door vrijwilligers van de smalspoorstichting in his torische staat hersteld. Beurtelings zullen de voertuigen de wagons over de smalle rails trekken. Naast de stoomlocomotieven telt de collectie van de stichting ook vijftig diesellocomotieven De stoomtram rijdt deze zomer op negen zaterdagen door de duinen, en wel van 20 juli tot en met 14 september. Op elk heel uur tussen 10.00 en 17.00 uu vertrekt de locomotief vanaf de "Vrieze Wei', gelegen nabij de Soefi-tempel. De rit duurt ongeveer vijftig minuten. Vissen niet dood door lozing LEIDERDORP LIESBETH BUITiNK De vissen die in de vijver van Leiderdorper R. Blok deze week een massale dood stierven door zuurstofgebrek, zijn niet omge komen door een gemeentelijke afvalwaterlozing op de Rijn. „Er zijn verschillende nooduitlaten op de Rijn, maar pas voorbij de Achthovenerweg," verklaart T. van der Berg, directeur van de gemeentebedrijven. Volgens Van der Berg moet het vervuilde water stroomop waarts in de Rijn zijn gekomen. De vijver van Blok staat in ver binding met de Oude Rijn via een overloopsysteem. „We heb ben de Energie- en Watervoor ziening Rijnland verzocht mon sters te nemen uit de vijver, want hiervoor moet een verkla ring zijn," aldus Van der Berg. Achter de boulevard is Noordwijk vies en daar moet wat aan ge beuren." Die mening verkondigt de Noordwijkse WD in haar noti tie 'Het milieu, ons milieu'. De nota, waarin de liberalen hun visie geven op milieubeleid, is vandaag aangeboden aan burgemeester en wethouders. Volgens de WD moet milieubeleid vooral uit concrete maatrege len bestaan. Daarmee moet haast worden gemaakt, want, zo stelde gisteren WD-fractievoorzitter J. Smit tijdens een persconferentie, „het is vijf voor twaalf in Noordwijk". Zo vindt de WD dat er nog altijd te weinig klein chemisch afval (kca) in Noordwijk wordt ingezameld. De komst van een zogeheten chemokar, is daarom van belang. Een rol zien de liberalen bij het verbeteren van de leefomgeving in Noordwijk weggelegd voor de wijkverenigingen. Toekenning van een 'wijk-milieuprijs' zou daar bij naar de mening van de partij stimulerend kunnen werken. Ver der moeten er meer afvalbakken komen in Noordwijk. Voor plastic en dergelijke moeten er meer in leverplaatsen komen en ook« pleit de WD voor het gescheiden inzamelen van gekleurd glas. Met het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinaf val (gft) moet nog even worden gewacht alvorens er misschien ver keerde beslissingen worden genomen, vindt de WD. Volgens de partij wordt er in veel plaatsen in Nederland gescheiden ingeza meld, maar wordt het afval later toch weer door elkaar afgevoerd. Bezwaren tegen monument te laat LEIDERDORP» LIESBETH BUITINK De bezwaren die negen Leider dorpers uit het Oude Dorp in dienden tegen het herdenkings monument, zijn door de com missie beroep- en bezwaar schriften niet-ontvankelijk ver klaard. De klagers, onder wie PvdA-ffactievoorzitter V. Mol- kenboer, waren twee maanden te laat met het indienen van hun bezwaar tegen de bouwver gunning van het herdenkings monument. Een bezwaar tegen een ver gunning moet uiterlijk na een maand worden ingediend bij de gemeente. Omdat de bouwver gunning voor het monument op 20 februari werd verleend, had den de klagers eind mei hun be zwaar moeten indienen. Zij de den dat echter pas in mei. NIEUWSLIJN Eerste paal voor clubhuis ijsclub VOORSCHOTEN De Voorschotense wethouder M. Breunesse heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van het nieuwe gebouw van de Voorschotense ijsclub. Het nieuwe club huis staat op het ijsbaanterrein aan de Anthonie van Leeuwen hoekkade. Nadat een brand in 1987 het oude clubgebouw ver woestte heeft de vereniging het jarenlang zonder clubhuis moe ten stellen. Uiteindelijk heeft de gemeente een ton beschikbaar gesteld voor nieuwbouw. Voorwaarde was dat de club bereid is het nieuwe gebouw te verhuren aan anderen. Het gebouw zal naar verwachting voor het nieuwe winterseizoen klaar zijn Motorclubs niet gewenst VOORSCHOTENAl meer dan tien bewoners van de Leidse- weg hebben verontruste brieven gestuurd aan de gemeente Voorschoten. Ze willen niet dat de gemeente twee Voorschoten se motorclubs toestemming geeft om het buurthuis het Arsenaal aan de Leidseweg te gebruiken. In dit houten gebouwtje huist de buurtvereniging Noord-Hofland, maar die club verhuist straks naar het nieuwe multifunctionele gebouw aan het Aletta Ja- cobsplantsoen. Omwonenden zijn bang voor geluidsoverlast, drukte en gevaarlijke verkeerssituaties. Het gemeentebestuur heeft steeds gezegd dat het het gebouw wil slopen. Jongen breekt been op skinboard NOORDWIJK Een vijftienjarige jongen uit Leiderdorp heeft gisteren voor de kust van Noordwijk zijn scheenbeen gebroken door een ongeluk met zijn skinboard. De jongen viel van zijn plank, die vervolgens tegen zijn been klapte. De politie en de reddingsbrigade rukten uit om de jongen naar de boulevard te brengen. Daar stond een ambulance ldaar, die hem naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerde. Diefstal hengels Uit een kajuitjacht aan de Krimkade in Voorschoten zijn de afge lopen dagem enkele karperhengels, een chemisch toilet en een radiocassetterecorder gestolen. De diefstal is tussen dinsdag en donderdag gepleegd, maar werd pas gisteren door de eigenaar ontdekt. De inbrekers wisten binnen te komen door de kajuit deur te forceren. Toch gemeentegarantie voor cursuscentrum OEGSTGEEST ERIC JAN WETERINGS Het cursuscentrum Oud Poelgeest op het gelijk namige landgoed in Oegstgeest krijgt toch ge meentegarantie voor een lening van 725.000 gul den. Vorige week gaven B en W van Oegstgeest het groene licht en inmiddels is ook het provin ciebestuur akkoord gegaan. Oud Poelgeest ver wacht een dezer dagen over het geld te kunnen beschikken. De verrassende wending in deze kwestie kwam vorige week, na een gesprek tussen het stichtings bestuur van het cursussen- en trainingscentrum enerzijds en de Oegstgeester wethouder van fi nanciën J.P. van der Reijden (CDA) anderzijds. Eind vorige maand was de gemeenteraad nog zeer sceptisch. Slechts onder zeer strikte voor waarden zouden B en W de gemeentegarantie mogen geven. „En aan alle voorwaarden hebben we voldaan," verklaart directeur P. de Vreede van Oud Poel geest. „We hebben een aantal stukken op tafel ge legd waaruit heel duidelijk blijkt dat het centrum goed draait en voldoende toekomstperspectief heeft." Over de preciese aard van die voorwaar den wil de directeur geen mededelingen doen. „Wij zijn een gewoon bedrijf dat zijn boekhou ding niet in de openbaarheid gooit." Fusie Een van de voornaamste problemen waar het centrum mee worstelt is het vinden van een fu siepartner. Samenvoeging met een ander vor mingscentrum is een voorwaarde van het minis terie van WVC, dat ook subsidie verstrekt. Uiter lijk voor 1 januari 1992 zou een fusiepartner ge vonden moeten zijn. In de raadsvergadering van juni sprak wethouder Van der Reijden sterke twij fels uit over de vraag of dat zou lukken. „We zijn serieus in gesprek," is alles wat De Vreede daarover kwijt wil. „Ik kan alleen zeggen dat we voldoen aan de voorwaarden van WVC. Overigens moet de rol van het ministerie ook weer niet worden overschat, want het sponsort slechts twintig procent van onze totale cursuspro- duktie," nuanceert hij de rol van het Rijk. De laatste jaren werkt Oud Poelgeest steeds marktge richter. Momenteel komt ongeveer 70 procent van de inkomsten uit marktgerichte actviteiten. De Oegstgeester wethouder van welzijn T. Ko- hlbeck (PvdA) bevestigt dat de fusie ook voor de gemeente indirect een belangrijke voorwaarde is. „Wij willen geen fusie opleggen, maar we willen wel zeker weten dat WVC betaalt. Ook wilden we weten of de stichting Oud Poelgeest haar begro ting voor volgend jaar rond kon krijgen. En dat zat goed." Oud Poelgeest heeft de gemeentegarantie no dig voor de lening van 725.000 gulden waarmee de instelling haar liquide positie wil verbeteren. Die staat danig op de tocht door de vele investe ringen in het landgoed, de restauratie van het kasteel en de bouw van het nieuwe slaapgebouw voor overnachtende cursisten. De gemeente Oegstgeest is financieel 'innig' met de particuliere stichting verbonden, want zij staat al voor ruim vijf miljoen gulden garant voor eerder door Oud Poelgeest afgesloten leningen. Daarnaast zijn het landgoed en de gebouwen, waaronder het monumentale kasteel, door Oegst geest in erfpacht aan de stichting uitgegeven. Zoeterwoudse wegen leeg ZOETERWOUDE Het gedeelte van de nieuwe Rijksweg 11 bij Zoeterwoude, tussen de A4 en de burgemees ter Smeetsweg, wordt eind 1994 geopend. De verbreding van de Smeetsweg en de veranderin gen aan de Ommedijkseweg die nu worden uitgevoerd lopen hier op vooruit. Omdat de ge meente hiervoor na 1993 geen subsidie meer kan krijgen wordt het nu uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15