Leiden Ontslag dreigt bij verzorgingstehuizen Oude mannen in een duikerspak Vrijdag 12 juli 1991 Redactie: 071 -161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPP|R LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 13 NA EEN HOOFD te heb ben opgevist, gaan twee hengelaars nu in het Rijn en Schiekanaal op zoek naar het been van een vermoorde man. DE BEDIENING IS ook niet meer wat het was, net zo min als het weer, de natuur en de vrijheid in de duinen. 'Wandelen langs duin en bol, wat een lol!', zong ik vrolijk de auto bij een nog oplopende sumpties temperatuur van dertig graden. Ik had me er zo op verheugd: ik zou als geboren en getogen stadse op mijn wandeling groen, water, strand, bos en duin ontmoeten. Maar wat een pech: wat ik aantrof was dam pend asfalt, kaarsrechte fietspa den en voorbijrazende auto's. Is er dan niets meer over van het schone duin- en bollengebied? hoog tempo met onbekende be stemming langs mij heen. O jee, te vroeg geoordeeld. Ik moet dringend aan een bril want nu pas verschijnt het bordje 'Con- het buffet' op mijn netvlies. Abdoesjaparov Aan het buffet verschijnen met mij twee oude mannen, gehuld in een fascinerend glimmend 21625V--Ü* lichtblauw duikerspak. Ook zij hebben dringend behoefte Q i^o o p Zuur kijk ik tijdens de korte wandeling toe hoe bepakte en bezakte strandgangers zich be geven richting zon en zee. De met tent en caravans vol ge stouwde campings aan de Randweg zijn uitgestorven. Voordeel van de route is wel dat ik onmogelijk kan verdwalen: ik hoef alleen maar het asfalt te volgen en te luisteren naar de voorbijzoefende voertuigen over de Randweg. Mijn verbijs terend slechte richtingsgevoel komt er gelukkig niet aan te pas. In een rechte lijn koers ik af op het eindpunt van mijn tripje: café De Duinpoort. Hier zoch ten ook mijn voorgangers hun heil: even de vermoeide benen strekken en verkoelend vocht door de keel laten stromen. Maar voordat ik mij op het ter ras kan overgeven aan mijn in drukken, kom ik nog het een en ander tegen. Helaas: vooral grote dampen de paardevijgen kruisen mijn geasfalteerde pad. Vlakbij mijn eindbestemming tref ik jeugd herberg De Duinark aan: totaal verlaten. Toch een mooi plekje voor de aanstormende jeugd: strand, bos en duin vlakbij. Ze zijn zeker met hun splinternieu we mountain-bikes aan het toe ren. Dat was in mijn tijd 'wel an ders- Teleurgesteld beland ik op het zonovergoten terras van de Noordwijkse uitspanning. Ik verbijt mijn ongenoegen- met het uitzicht op een koel drankje: de temperatuur is inmiddels de 30 graden overstegen. Weer pech. De bediening op De Duinpoort is ook al niet meer wat het geweest is. Terwijl ik heftige gebaren maak, struint het bedienend personeel in vocht in het lijf. Wat een eigen- 7M«3i Bj&StyACHTËRlJ aardige types kom je hier toch tegen. Maar opnieuw blijkt dat ik mij vergis: de heerschappen zijn geen duikers. Ze proberen in de wielersporen te treden van de nieuwe Russische wielren- grootheid Abdoesjaparov. Wat Uc voor duikerspakken heb aan gezien, zijn waarschijnlijk de meest moderne wielren-outfits. Wat de sportkleding-industrie allemaal niet vermag uit te vin den... Het geheel zit wel wat strak en wat een vreemde klomp schoenen klepperen daar over het asfalt! De portemonnees bungelen in een soort kangoe roezakje vlak boven de bilpartij. Eigenaardig. Ze stappen weer op, op hun oude dag waar schijnlijk nog dromend van een tour-overwinning. De vrije loop, 42 redacteuren van deze krant maken gedurende zeven weken rondwandelingen door de regio; en laten hun gedachten de vrije loop. Dagelijks leggen verslaggevers gedeeltes van de tocht af en schrijven over hun belevenissen. Morgen verschijnt in de krant een complete routebeschrijving, zodat ook lezers de tocht kunnen maken. De wandeling van deze week voert door het duingebied bij Noordwijkerhout. Vandaag de vijfde aflevering. Beginpunt: Parkeerplaats bij kruising Duindamse Weg/Randweg in Noordwijk. Eindpunt: Café De Duinpoort. Mijn blik kruist die van een zakenman met stropdas. Hij buigt zich over de krant. Heeft hij niks beters te doen op dit vroege tijdstip het is nog geen lunchtijd of wacht hij op een geheimzinnig rendez vous? Misschien komt er zo een wonderschone dame op hoge pumps aanwandelen. Maar er gebeurt niets. Als ik wegga, zit de eenzame zakenman nog steeds achter zijn krant. Op weg naar de auto kom ik nog een verdacht type tegen dat zich in de bosjes schuilhoudt met een pakje lucifers in zijn hand. Als dat maar goed gaat. Ik loop verder want de arbeid roept. Met lichte tegenzin keer ik terug naar het warme ge bouw waar collega's en ratelen de toetsenborden mij begroe ten. Een illusie a dat wel. Het woningcomplex van architect Boude- wijn Veldman in de Narmstraat achter de bioscopen, wordt deze week opgele verd. In het complex zijn 8 studentenwo ningen gerealiseerd in het 'gat' dat ont stond toen een gara gebedrijf op die plek werd gesloopt. Op merkelijk aan het bouwblok van Veld man is dat het niet aan, maar dwars op de straat staat. Zo doende ontstaat een binnenplaatsje voor de toekomstige be woners. De acht tweekamerwoningen komen in beheer van de stichting Leidse Studentenhuisves ting. FOTO JAN HOLVAST HOGERE LONEN VAN het personeel brengen de verzorgingshuizen in Lei den en omgeving in de problemen. Botulisme eist weer zijn tol LADEN MONICA WESSEUNG Botulisme steekt weer de kop op. De eerste watervogels zijn deze week aan deze uiterst be smettelijke ziekte overleden. Vorig jaar kwamen bij de pro vincie Zuid-Holland ruim 2000 meldingen binnen van vermoe delijke botulisme-slachtoffers. Het jaar daarvoor, een uitzon derlijk warme zomer, werden 4800 vogelkadavers gevonden. De bacterie die botulisme veroorzaakt, vermenigvuldigt zich snel bij hoge temperaturen. Met name de temperatuur van stilstaande binnenwateren loopt snel op. Om rap om zich heen grijpende besmettingen te voorkomen, moeten botulisme- kadavers snel en hygiënisch worden verwijderd. Het publiek kan ook meewer ken aan het tegengaan van botulisme, onder meer door de vondst van een dode of zieke watervogel aan te melden bij gemeente of beheerder van het natuurgebied. AGENDA De verzorgingstehuizen vrezen de komende jaren men- iDa' inderdaad een pro- sen te molten ontslaan door de loonsverhogingen van de ^vkn hT ve"ior laatste jaren. De jaarlijkse salarisverhogingen worden gjngshuis Robijnzicht. Hij be- niet volledig vergoed door het rijk en de huizen moeten vestigd dat veel tehuizen, en daardoor gedeeltelijk zelf opdraaien voor de extra loon- Robijnzicht vormt daar geen kosten. De dreigende begrotingstekorten moeten worden opgevangen door inkrimping van personeel. n het budget is afkom- de eigen bijdrage van LEIDEN MEINDERT VAN De vorig jaar zo gunstig verlo pen salarisontwikkelingen na jaren van stilstand kregen wer kers in de gezondheidszorg er De salarisverhoging van vorig :n dit jaar, maar wellicht ook -an de komende jaren, wordt 5,8 procent "bij lijkt voor de wel door de provincie doorbere- tehuizen zelf negatief uit te pak- kend in de vergoeding. Dat ge- De verzorgingstehuizen krijgen op twee manieren hun geld. De bijdrage van de provin cie, die op haar beurt weer het geld van het Rijk krijgt, bedraagt 60 procent. De overige 40 pro beurt echter niet in de eigen bij drage van de bewoners. Daar voor is een verhoging van de uitkeringen nodig en daar staat de minister B. de Vries (sociale zaken) niet om te trappelen. uitzondering op, een tekort op de jaarrekening hebben gekre gen: „En de nieuwe loononder handelingen zijn nu nog bezig. We staan met de rug tegen de muur want we hebben al zo'n gebrek aan personeel", aldus Iken voor wie het uitgesloten is dat er in zijn tehuis gedwongen ontslagen vallen. Minder ar beidsplaatsen door natuurlijk verloop sluit hij niet uit. Ook vanuit het Sassenheimse Huize St. Bemardus komt een nood kreet van directeur J. De Vries die spreekt van 'sluipende be zuinigingen'. VRIJDAG 12 JULI Leiden Kermis bij Molen de Valk van tot 20.00 uur. 'Leiden Culinair' op het Pieterskerk- plein van tot 22.00 uur. Optredens in tent bij Arsenaalplein vartaf 21.00 uur. Noordwijk Kinderdag met draaimolen, play backshow etc. in de Kerkstraat, tot 18.00 uur ZATERDAG 13JUU Leiden Ritten met paardentram door binnen stad. vanaf Stadhuis, van 12.30- 16.30 uur. Kunstmarkt op het Stadhuisplein var 11.00 tot 17.00 uur. 5e Go-toernooi. Rapenburg 6. van tot 20.00 u 'Leiden Culinair' op het Pieterskerk plein van 12.00 tot 22.00 uur. Optreden door 'Djouba' op het Water podium bij de Hoogstraat, aanvang 19.00 uur. Circustheater 'Compagnie pour nre' m het Van der Werfpark. aanvang 21.00 uur. •Optreden door "Jimmy James and the Blue Flames' met aansluitend disco op het Arsenaalplein. aanvang 21.00 ledereen trekt Fokker hakt knoop niet door doorgesproken. „Het ligt juri disch nogal ingewikkeld, omdat de bouwer de zaak ook finan ciert". Vorig jaar werd het plan afgeblazen om de vestigingen op Schiphol en in Amsterdam samen te voegen in Leiden. Be gin dit jaar kwam Leiden toch weer in beeld. MEDISCHE DIENSTEN Fokker Space Systems heeft nog geen definitief besluit geno men over verhuizing naar Lei den. Volgens een woordvoerder moeten met de bouwer van een nieuw pand voor de ruimte vaartdivisie nog zaken worden (ai- Visserslatijn kent iedereen. Karpers van twee meter, ach we nemen het met een korreltje zout. Maar een visser die bijna een mensenhoofd aan de haak slaat, dat is andere koek. Vooral als het verhaal nog klopt ook. De 64-jarige Leidenaar J. van den Berg is een verwoed visser, hij zit graag aan het Rijn- en Schiekanaal. Vissen is rustgevend en nog gezellig ook. Neem nou eergisteren. Van den Berg zat lekker in het zonnetje, toen hij in gesprek raakte met de 66-jarige stadsgenoot J. Martijn. Het duo ging naast elkaar zitten, starend naar de dobber. Hun aandacht werd echter afgeleid. In het midden van het kanaal lag een plastic zak, waaruit wat vlasachtig spul kwam. Algen, dachten beiden eerst. Maar toch vertrouwden ze het zaakje niet. Het leek namelijk verdacht veel op een hoofd. Wat doe je in zo'n geval? Niet meteen de politie bellen. „Straks is het heel iets anders en sta je mooi in je hemd", meent Van den Berg. De twee Leidenaars wachtten op voorbijkomende schepen, ze hoopten dat de golfslag de zak wel richting wal zou drijven. Maar waar normaal gesproken veel grote schuiten over het kanaal varen, bleef het juist woensdagochtend rond 11.00 uur stil. Er waren alleen wat roeibootjes en dat schiet niet erg op. Zo kwam de zak af en toe wat dichterbij, en dreef dan weer af. Visserslatijn (2) De twee werden even afgeleid door een fietser die de weg vroeg. Bij het wegrijden voegde hij hen nog iets toe. „Kijk nou, er ligt een kop in het water." Zou het dan echt zo zijn? Dat was nu al de derde die dat dacht. Van den Berg en Martijn verloren de zak niet meer uit het oog. Lang zaam maar zeker kwam-ie dich terbij. Toen hij op een meter of drie afstand was, wisten ze het zeker. Martijn ontwaarde een oor en Van den Berg snoof een onaangename geur op. Het duo sloeg alarm bij de be- „Die agenten en brandweerlieden zagen wel een beetje pips toen zij dat hoofd moesten opvissen", zeggen de heren hengelaars Van den Berg en Martijn. heerder van park Cronesteyn, die de politie opriep. Volgens de twee vinders duurde het opval lend lang voordat die arriveer de, zo'n drie kwartier, maar toen waren er ineens vijf wa gens. De omgeving werd afgezet en agenten probeerden de zak naar de kant te krijgen. Of ze even de hengel van Van den Berg mochten lenen. Dat mocht, „maar ik heb wel m'n oudste gegeven". De brandweer haalde de lugubere vondst op de kant. Van den Berg was al een stukje verderop gaan staan. „Ik houd daar niet zo van". Martijn bleef kijken. „Die agen ten en brandweerlieden zagen wel een beetje pips". Het staat nagenoeg staat vast dat het hoofd afkomstig is van het stoffelijk overschot van een man die in Den Haag om het le ven is gebracht. Daarom nam de Haagse recherche het hoofd FOTO HIELCO KUIPERS uiteindelijk mee. „In een soort kratje ging het hup, de wagen in" Visserslatijn (3) Van den Berg en Martijn zijn achteraf maar wat blij dat ze zelf geen pogingen hebben onder nomen om de zak op de kant te krijgen. "Als je een portémon- nee vindt, kijk je er in of je de eigenaar kunt achterhalen. Dan stap je niet eens naar de politie. Maar bij een zak met een hoofd erin doe je dat toch niet", merkt Van den Berg beeldend op. De visser zette ook zijn gevangen visjes terug. Dat doet hij echter altijd, dus daaraan draagt het hoofd geen schuld. Hij wil overigens ook gewoon blijven vissen na de onaangena me ervaring van afgelopen woensdag. Nee, Van den Berg en Martijn hebben geen slape loze nachten van de vondst. De laatste is overigens wel het een en ander gewend omdat hij ja ren in een ziekenhuis werkte en veel heeft gezien op het gebied van anatomie. Wel hebben ze er behoefte aan de mensen te vertellen dat het eigenlijk levensgevaarlijk is om in het kanaal te zwemmen. Martijn: „Er gaan dikwijls kin deren in het water, maar er drijft zo veel vuiligheid in dat het eigenlijk onverantwoord is. Nu is het een hoofd, maar er zit ook veel andere troep in." Misschien liggen er nog wel meer lichaamsdelen in. Het stoffelijk overschot van de ver moorde 24-jarige Hagenaar is in stukken gehakt. Tot nu toe zijn delen gevonden in wateren rond Leiden en Haarlemmer meer. Het is een luguber ver haal, maar het lijf is nog niet compleet. De politie mist nog een been. Best kans dat dit ook in Leiden opduikt. Martijn heeft inmiddels de smaak te pakken. „Nou, dan gaan we morgen toch weer vissen." REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS tel. 071-161444. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer. Tan, Zwijnenburg, Meijer. Van Leeuwen. Verhage. Groeneveld. de Ruiter, Jans sen. Mans en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M. van Schie. Rijnsburgerweg 96. tel. 177100. telbaum, Utrechtse V 120266. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent. Taytelbaum. Van Luyk. Klaassen. Rus, Kruis. Bergmeier, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: S. M.ddendor- p/L. Pufkus. Bonairestraat 2. tel. 222822. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, Utrechtse Veer 17. tel. 120266. Groep 3 Boels. Smit. Lely, W. de Bruijne. J. de Bruijne. Huibers. Jur- gens, Fogelbergen Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boels. tel 142383 zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn, Bénit. Nieuwenhuis. Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesmgel 11tel. 120347. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bemt, Kenne- dylaan 24, tel. 720404. Groep 5 - Jasperse. Wiersma. Crul, Kooijman. De Jong. Prince. Reinders. D. Hammerstem en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma, Haagweg 60. tel. 318311 zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, Ge rard Brandstraat 29. tel. 760947. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41tel: 315900: via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: 0. Du Ry v. Beest Holle, tel. 891100: zo: R. van Velzen, tel. 891100; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest zaat. Boer 177461. Voorschoten za C Me.ier, J.W. Fr.solaan 13. tel. 613032; zo: S. Piatteei. Van Beetho- venlaan 69/b. tel. 615417. Warmond L. Lempers. Churchilllaan 13. Voor hout. tel. 02522-10140.. Wassenaar via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken m de regio Leiden, wordt waargenomen van vr tot vr door Apotheek Centraal. Breestraat 74. Leiden, tel. 120552; Apotheek Boehmer, Flonin 21. Leiderdorp, tel. 894400; Apotheek Hofland. Thor- beckeweg 3. Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktik van Muurlmg, Hei der. Roest (Leiden en omstreken): A Helder. Hermelijnvlinder 36. tel 220513 Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw: R. Koster. Narcisstraat 47, Voorschoten, tel 613836. Voor de praktijk van Duijn. Brandt: R.J W. Duijn, Pres. Kennedyiaan 260. Oegstgeest. tel 156161. of DJ. Brandt. Homanstraat 1. Rijns- burg. tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21Oegstgeest. tel: 071 176761. Voor de praktijk van mevr S. Stibbe en mevr C. van Roon, Bronkhorst- straat 13. Leiden, tel 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring d dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: H. Teune, Roodenburgerstraat 18. Leiden, tel. 124724; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar via uw eigen tandarts verneemt u wie WIJKVERPLEGING aameemt. 59. tel: het weekend uitsluitend bereikbaar v.a dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: uurtijden, tel; 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dnnge de hulp buiten kantooruren, tel: 06- 8212141.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13