Leiden Vuiloverslag afgeschermd Man dreigt met vuurwapen na ruzie in het verkeer Lakenfeesten spiegelen zich aan feestweek Gent LAKENFEESTEN feestweek de hele Paard van koets kreupel na verkeerde manoeuvre auto Vertaalbureau door stop subsidie in de problemen Vrijdag 12 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: GERT VISSER Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN LEIDEN Een 23-jarige Leiderdorper is gisteravond op de Morsstraat met een vuurwapen bedreigd. De politie heeft twee verdach ten aangehouden, een 20-jarige Leidenaar en een 21-jarige man uit Wassenaar. Aanleiding tot de bedreiging I was onvrede over het verkeers gedrag van de bestuurster van de wagen waarin het slachtoffer I zat. De 19-jarige vrouw reed j omstreeks kwart voor elf langs J de Morspoort. Omdat het bij het café Hui? de Bijlen erg druk was, wilde ze terug. Om achter- op komende auto's te laten pas seren zette ze haar wagen aan de linkerzijde van de rijweg. Twee auto's passeerden haar, een derde bleef staan en claxo neerde. De Leiderdorper informeerde op onvriendelijke wijze bij de achterop komende automobilist 'of die wel kon rijden'. Dat viel in verkeerde aarde. De man trok een vuurwapen, waarop de 19- jarige bestuurster alsnog gas gaf. Het kenteken werd doorge geven aan de politie die de wa gen aantrof op de Beesten markt. Er werd gepost totdat de inzitttenden ér in temg kwa- Vanwege het vuurwapen wer den de twee niet direct aange houden in het centrum, maar later op de kruising van de Dr. Lelylaan en de Haagsche Schouwweg klemgereden. In de auto werd een luchtdrukwapen aangetroffen. Zoon bedreigt vader met mes LEIDEN» Een 29-jarige Leidenaar is gisterochtend aangehouden omdat hij zijn 65-jarige vader met een mes heeft bedreigd. De verdachte kwam 's ochtends bij de woning van zijn ouders aan de Anna van Saksenstraat en eiste geld. Hij was onder invloed van alcohofen drugs. De politie werd gebeld en bemiddelde. Even na zeven uur kwam de zoon terug en trok een mes om zijn eis kracht bij te zet ten. De vader spoedde zich blootvoets richting bureau. Gealar meerde agenten hielden de zoon aan in de woning. schil wordt door Hugens zelf aangedragen. Hij verwijt de po- t al vanaf het begin, zes litie afgelopen dinsdag op de sluitingstijd van terrassen te heb ben gelet. „Zo kan het niet. De Lakenfeesten zijn zomerse feesten, het valt me een beetje tegen van de politie. Ik hoop dat het met een sisser af loopt", aldus Hu gens. In Gent blijken de kroe gen en de terras- nacht open zijn. Om mjet Gent te is dus meer nodig dan alleen meer geld en be kendheid. Ondanks de verschillen vindt Hugens, aan de vooravond van het slotweekeinde, dat de La kenfeesten inmiddels een grote bekendheid hebben gekregen. „We staan op alle landelijke evenementenkalenders en ook in 'er op uit' van de Nederland se Spoorwegen. Natuurlijk is 3 october een nog groter feest maar dat heeft dan ook meer dan 100 jaar voorsprong." De kritiek dat het de laken markt aan niveau ontbreekt, deelt hij niet. „De opzet was dat er veel textiel, snuisterijen en lekker veel eten zou zijn. Dus geen bloemen, fruit of levensbehoef ten. Daarmee is er een onder scheid met de reguliere markt op woensdag en zaterdag. Het plan om de markt historischer te maken, met bijvoorbeeld oude ambachten, is wel eens besproken, maar de huidige op zet vind ik toch wel leuk", aldus Hugens. LEIDEN LOMAN LEEFMANS I Hij i jaar geleden, bij betrokken. Cees I Hugens. Als I voorzitter van het evenemen tenfonds en di recteur van de WV is hij de spin in het web van de Lakenfeesten. Hij is 'best tevre den' over hoe de Lakenfeesten zich tot nu toe hebben ontwik keld maar als hem gevraagd wordt een toe komstbeeld te schetsen voor het Leidse zo- merfestijn: „Dan denk ik dat we de Gentse feestweek als voor beeld moeten nemen", aldus Hugens. De Lakenfeesten hebben nu al veel weg van de Gentse fees ten. Gent heeft een nog oudere binnenstad en eveneens een universiteit. Tijdens de feest week barst het van straatthea ter, popconcerten, exposities, markten van gildes en oude ambachten, terrasjes en natuür- lijk honderden biersoorten. Daarom is het voor Leiden een hele opgave om zich aan de Vlaamse stad te spiegelen. De Gentse feestweek is een begrip. Uit alle hoeken en voor al gaten van België, maar ook uit Nederland komen bezoekers speciaal naar deze Oostvlaamse hoofdstad toe. De Leidse Laken feesten zijn, hoe spontaan en bijzonder vaak van opzet, een kinderpartijtje in vergelijking met het zomerse festijn bij onze zuiderburen. Heel kunst-, cul tuur-, muziek- en bierminnend België is dan in Gent aanwezig. Vergelijk dat maar eens met Leiden. Bij Werfpop staat het aankomend talent op de bühne voor een handjevol publiek. In Gent staat Raymond van 't Groenewoud op een groot marktplein te spelen voor dui zenden fans. Terrassen Een ander voorbeeld De markten zijn eigenlijk het domein van de gemeente terwijl Hugens en naaste medewerker Michel de Bakker meer de cul turele evenementen voor hun rekening nemen. Dat culturele part wordt volgend jaar nog ver der 'opgepoetst' waarmee Hu gens bedoeld dat het aantal gro ter moet worden: „Op alle avonden iets cultureels en het liefst per dag nog wat keuze". De vuiloverslag op het terrein van Van Gend en Loos. Rechts van het spoor (op de foto) moet e Rijn en Schiekade te vrijwaren v Grote opdracht voor Leids bedrijf Het Leidse bedrijf NEM bv (energie en milieutechniek) heeft sa men met het Duitse bedrijf L C Steinmuller opdracht gekregen voor de bouw van een rookgasreiniger voor de Roteb in Rotter dam. Met de totale opdracht is een bedrag van 357 miljoen gul den gemoeid, het aandeel van de NEM bedraagt 105 miljoen. Het is de eerste grote opdracht voor dit bedrijf sinds het begin dit jaar werd losgemaakt van de HCG. AZL kijkt naar moedervlekken Om erfelijke afwijkingen op te sporen bij de ontwikkeling van kwaadaardige moedervlekken tot huidkanker, is door het Acade misch Ziekenhuis in Leiden een speciaal moedervlekkenspreek- uur ingesteld. Dit is echter ook voor anderen toegankelijk. Men sen die zich ongerust maken over een moedervlek, kunnen via hun huisarts naar dit spreekuur worden doorverwezen. Een geluidsscherm of geluidswal moet een einde maken aan de overlast die bewoners van de Rijn- en Schiekade ondervinden van het overslagstation voor huisvuil op het voormalige Van Gend en Loosterrein aan de Haagweg. Een akoestisch onderzoeksbureau stelt in een rapport dat het lawaai de wettelijke normen overschrijdt. Eerder werd dat al geconstateerd door de gemeentelijke directie milieu. LEIDEN» JANET VAN PUK G. in 't Veld, hoofd van deze di rectie, hoopt dat over niet al te lange tijd de herrie een stuk minder zal zijn. Dat kan als de provincie gebiedt om een wal of scherm neer te zetten. De Proav, het provinciaal afvalver- wijderingsbedrijf, moet daar voor zorgen, meent In 't Veld. De Proav heeft een contract met de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en om geving om huisvuil uit de Leidse regio te vervoeren naar de VAM in Drenthe. Het afval wordt op geslagen op het terrein van de gesloten vuilverbrandingsinstal latie aan de Gabriël Metzu- straat. Vrachtwagens brengen de containers naar de Haagweg waar ze met behulp van een bulldozer op treinwagons wor den geladen. Bewoners klagen niet alleen over het lawaai van het vrachtverkeer, maar ook over het geluid dat de diesello comotieven en de bulldozers produceren. Tot nu toe heeft de Proav nooit een vergunning aange vraagd voor deze activiteiten, omdat onduidelijk was of dat volgens de wet nodig is. De be woners dachten van wel, de ge meente meende in eerste in stantie van niet. De provincie overtuigde de gemeente-amb tenaren er echter van dat wel een vergunning moest worden aangevraagd, maar toen strib belde de Proav weer tegen. Ultimatum Wanneer de Proav blijft weige ren, dan kan de provincie ingrij pen. In het uiterste geval moe ten de activiteiten op het terrein worden gestaakt. Het afgeven van de vergun ning neemt zo'n zeven maan den in beslag. Tot die tijd zal de provincie de situatie 'gedogen', verwacht In 't Veld. „Naar mijn idee zal dat alleen gebeuren op voorwaarde dat een geluids scherm of -wal wordt neergezet. Dat kan heel snel gebeuren." Een speurtocht naar een andere plaats voor het overlegstation heeft overigens nog geen resul taat opgeleverd. Het wordt volgens V. Crijns, een van de vertegenwoordigers van de bewoners, hoog tijd dat er iets aan de situatie wordt ge daan. De bewoners zitten nu al een jaar in de herrie en ze wor den het zat, weet hij. Vooral nu ze op zomerse dagen rustig in de tuin willen zitten. De omwonenden willen nog geen dreigementen uiten-of ul timatums stellen omdat er een goed overleg is met de gemeen te-ambtenaren, aldus Crijns. „Maar als er over enkele maan den nog steeds niet duidelijk is wat er gaat gebeuren, dan zul len we wel een ultimatium gaan stellen." Wat vinden Leidenaars prachtig of juist afschuwelijk in hun stad? - Een zomerserie. Vandaag: Maarten Biesheuvel, schrijver Als je me nu vraagt: wat is mooi, dan zeg ik de Borobudur, het heiligdom in Indonesië. Nee, ik heb het nooit gezien, ik ken het alleen van plaatjes. Oh, het moet in Leiden zijn. Ja, dan wordt het moeilijk Eens even denken, nou, om het eenvoudig te houden. Het uitzicht vanuit mijn woonkamer op de overkant, vanuit dit houten huis waar Eva en ik al twaalf jaar wonen. Dat is eigenlijk een heel bijzonder vergezicht, een beetje negentiende eeuws en ook on Nederlands. Dit zou ook Scandinavië kunnen zijn, zo vanuit mijn houten huis. Zoiets moet je niet weggooien, daar moet je zuinig op zijn. Een plein, een Dorische zuilengalerij, bomen en blomen. Het is het Koninklijk Militair Invaliden tehuis aan de Hoge Rijndijk, waar Ico-Athibu in gezeten heeft en dat men wil verbouwen. Het is van 1913 en er zitten verschillende bouwstijlen in. Men wil er flats neer zetten die dit uitzicht te niet doen en waardoor er bomen weg moeten, want de wortels krijgen de ruimte niet Mijn vrouw Eva strijdt tegen de plannen van de gemeente en de projectontwikkelaar. Het liefst zouden we zien dat het gebouw zijn oorspronkelijke functie behield, een tehuis. Van binnen is het ook een prachtig gebouw. Neem het gebouw van Dudok, op de hoek van de Burggravenlaan en de Hoge Rijndijk, dat is toch ook een school gebleven. Je hebt alleen vanuit de begane grond het beste zicht op de achter en zijkant van het Invalidenhuis. Niet vanuit mijn werkkamer hierboven, want de bomen groeien daar tegen de ramen, op die kamer van 'Reis door mijn kamer' heb ik in de MOOI en LELIJK Mooi: „Mijn uitzicht op het Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk". Lelijk: „Een soort flat aan het Pieterskerkhof". DE BOYCOT OUTSPAN ACTIE krijgt geen subsi die meer en wil zich nu omvormen tot een bewe ging tegen het racisme VVV-DIRECTEUR HU GENS stoort zich aan het optreden van de politie tegen terrassen die tijdens de Lakenfeesten te lang openblijven Een van de paarden die het huifkarretje trekt dat tijdens de Lakenfeesten een rondgang maakt door Leiden, is woens dagmiddag op de Breestraat ge wond geraakt. Een automobilist hield onvoldoende rekening met de viervoeters en sneed de paarden de pas af. De koetsier kon door aan de teugels te trek ken nog afremmen maar een van de paarden verstapte zich en moest licht kreupel terug naar de stal. „Soms wordt er te weinig re kening gehouden met de snel heid. Zo'n automobilist denkt er dan nog effetjes voor te kunnen en snijdt dan de paarden af', al dus C. Staats. Hij is eigenaar van De Bles, het bedrijf dat de paardentoer jaarlijks verzorgd. Staats kende nog meer pech. Hij kreeg bij het laden van de paar den een van de hoeven op zijn voet. Hij moest met een gebro ken 'knokkel' naar het zieken huis. De toer per koets door de bin nenstad gaat het komende weekeinde gewoon door. Het kreupele paard is vervangen. LEIDEN KAREL BERKHOUT Het Gemeentelijk Vertaalbureau in Leiden is in grote problemen gekomen door het stopzetten van een subsidie uit een werk- gelegenheid-pot. De gemeente Leiden heeft voor de maanden juli en augustus een salaris-ga rantie gegeven om de ergste nood te lenigen, maar de geld stroom dreigt in september he lemaal te stokken. Het bureau dat voornamelijk gemeentelijke voorlichtingsfol ders vertaalt in het Arabisch en het Turks is het slachtoffer van de adminstratieve verandering bij het arbeidsbureau. Sinds twee jaar ontving het vertaalbu reau van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Leiden een jaar lijkse subsidie van 20.000 gul den voor de personeelskosten van de twee vaste medewerkers. Dat geld kwam uit de pot Bij zondere Regionale Projecten, waarmee verschillende werkge legenheidsplannen werden be taald. Die regeling is echter met ingang van dit jaar verdwenen, doordat het Leidse arbeidsbu reau nu formeel valt onder het Regionale Bureau Arbeidsvoor ziening in Alphen aan den Rijn. „Er is in het geheel geen over gangsregeling getroffen", zegt een woordvoerder van het bu reautje teleurgesteld, „en vrij waren juist zo goed bezig". Het vertaalbureau verwacht nog een jaar nodig te hebben om hele maal zonder subsidie te kunnen werken. De eerste 6 maanden van dit jaar werden 50.000 woorden vertaald, een omzet stijging van 250 procent in ver gelijking met vorig jaar. Behalve voor gemeenten en welzijnsin- stellingen die het leeuwendeel van de omzet uitmaken, werkt het vertaalbureau steeds meer voor het bedrijfsleven. Het vertaalbureau kan in sep tember een subsidie aanvragen bij het arbeidsbureau-nieuwe- stijl, maar de kans dat dit lukt is klein. Ook bij de gemeente valt behalve de tijdelijke garantie niets te halen, hoezeer het ver taalwerk ook wordt gewaar deerd. „De gemeente heeft geen cent te makken", zegt wethou der A. van Bochove (welzijn). zomer helemaal geen uitzicht. Maar telkens als ik van beneden naar buiten kijk, is het of ik een soort uitroepteken zien. Zo van: de negentiende eeuw!" „Lelijk? Daar moet ik ook even over nadenken. Ik heb niet iets speciaals, maar wil wel een voorbeeld geven van hoe ik vind dat het niet moet. Het pand van Veldman op de hoek van het Pieterskerkhof en de Muskadelsteeg. Zo hebben ze een grasveldje met een schutting opgevuld. Mijn vrouw zegt dat de ontwerper mooi kan restaureren. Het kan natuurlijk best een prettig huis zijn om in te wonen. Maar dit ontwerp vind ik roeren in het experiment van de stedebouw. Dat wordt dan nog zo mooi een stadsvilla, genoemd, 'urban villa's', maar het is gewoon een soort flat. Dat zeg ik van 'de bekijkkant'. Ik vind het nog lelijker dan die panden van Van Gooi bij het Rijksmuseum, die door Renate Rubinstein 'doodskoparchitectuur' werden genoemd. Waarom vind je iets mooi of lelijk? Dat is moeilijk te zeggen, over zo'n huis moet je nadenken. Zie je echter een stuk of een mooie auto op straat dan gaat het vanzelf, dan hoef je er helemaal niet bij te denken. Was het niet de Franse schrijver Albert Camus die zei respirer c'est juger, ademen is oordelen? Als ik een sigaar opsteek, betekent het eigenlijk dat ik er een heleboel afwijs. Zelfs als iemand een fiets steelt, betekent het dat de dief die mooi vindt. Oordelen doen we allemaal. Heel mooi staat dat in Camus' roman 'De vreemdeling'. De hoofdpersoon heeft op het strand een Arabische jongen gedood en komt de rechtszaal binnen. Dan staat er 'Het publiek nam me op alsof ik een medepassagier was, die de bus binnenkwam'. Dat is zó herkenbaar. Dat heb je zelf ook in de bus. In een oogopslag zie je iemand binnenkomen en je denkt: Ik maak me wat wijder. Of: Ik a schik een beetje in. s S CNV-bus rijdt tijdens vakantie LEIDEN De bus van de CNV-jongeren brengt dinsdag 23 iuli (10.00 uur) een bezoek aan het Wasse- naarse Duinrell. Daarna gaat de bus op weg naar andere plaat sen. De reis is bedoeld om mis standen bij vakantiebaantjes van jongeren op te sporen. De actie wordt gecoöordineerd vanuit het Leidse kantoor aan de Haagweg. Het nummer van een speciale klachtenlijn is 030- 320323. BOA opgeheven LEIDEN» De Boycot Ontspan Actie (BOA) is met onmiddellijke ingang op geheven. Twee betaalde mede werkers en tien vrijwilligers hebben de activiteiten gestaakt. Er worden pogingen onderno men om de organisatie om te dopen tot actiegroep tegen ra- De Raad van State heeft ge oordeeld dat de Nationale Commissie Voorlichting en be wustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) terecht de subsidie van een ton heeft inge trokken. De NCO meent onder meer dat de BOA weinig origi nele activiteiten ontplooide en dat ze niet genoeg inspeelde op de veranderde omstandigheden in Zuid-Afrika. De coördinator van de BOA, Esau du Plessis, is momenteel met vakantie. Hij zou volgens een medewerker plannen heb ben een actiegroep op te rich.- ten tegen het racisme. Het is nog onbekend wat er gebeurt met het pand van de BOA aan de Oude Vest. DE LEIDSE ANJERACTIE heeft dit jaar 14.705 gulden opge bracht. 2000 gulden meer dan vorig jaar. De opbrengst gaat naar het Anjerfonds Zuid-Hol land. dat subsidies geeft aan amateur-kunstverenigingen. Het geld is bij elkaar gebracht door 29 Leidse amateurvereni- gingen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11