Economie Wao kan kabinet de kop kosten Het gaat helemaal niet slecht met Beursplein 5 Nieuwe hoop op geld voor crediteuren failliete BCCI Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vertaling: MARGREET HESLINGA E NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: J- DE KONINKLIJKE Begemann Groep heeft een principe-akkoord bereikt over de aankoop van het Sovjet-be drijf Tsemmash (cementwagens) uit Krasnogorsk. Met de aankoop is een bedrag tussen de „10 miljoen gulden en 25 miljoen gulden" gemoeid DE INTERNATIONALE beleggings fondsen van de Robeco Groep heb ben dit jaar al „aantrekkelijke" beleg gingsresultaten laten zien, zo is giste ren bekendgemaakt. De fondsen pro fiteerden onder meer van de koers stijgingen op de aandelenbeurzen NIEUWSLIJN Bankpresident Europa later gekozen De presidenten van de centrale banken van de Europese Ge meenschap kiezen pas in september een nieuwe voorzitter uit hun midden. Op hun vergadering van dinsdag waren twee presi denten niet aanwezig. President Duisenberg van De Nederland- sche Bank wordt genoemd als een belangrijke kandidaat voor de functie. Verder gooien zijn Franse collega lacques de Larosière. ex-directeur van het Internationale Monetaire Fonds, en de Brit Robin Leigh-Pemberton hoge ogen. senberg. EG-Commissie onderzoekt steun Buil De Europese Commissie is een onderzoek begonnen naar de ruim twee miljard gulden die de Franse regering in het met ver lies draaiende computerconcern Buil wil steken. Zij vermoedt dat deze kapitaalinjectie niet strookt met de concurrentiebepa- lingen in de Europese Gemeenschap, zo staat in een gisteren verspreide verklaring van de Commissie. Buil, waarin de Franse staat een belang van 73 procent heeft, staat achtste op de lijst van 's werelds belangrijkste fabrikanten van computersystemen, draait echter met verlies. Akzo wil belang in Spanje kwijt Het chemieconcern Akzo wil het belang van 57,5 procent in het noodlijdende Spaanse textielvezelbedrijf La Seda de Barcelona kwijt. La Seda zit diep in de rode cijfers in 1990 een verlies van omgerekend 50 miljoen gulden en het management van het Spaanse bedrijf neemt onvoldoende maatregelen om te sa neren. Dit heeft woordvoerder M. Overdiep van Akzo gisteren bevestigd. Volgens de zegsman heeft Akzo al jaren bij de directie aangedrongen te saneren. Tot nu toe slaagt AJczo er niet in een koper te vinden. Greenspan weer periode Fed-president De Amerikaanse president Bush heeft Alan Greenspan gisteren voorgedragen voor een tweede termijn als president van de Fe deral Reserve Board, de centrale bank in de Verenigde Staten. Volgens Bush is het gezag dat Greenspan geniet in de VS en daarbuiten, in het bijzonder in de financiële wereld, ongeëve naard. In financiële kringen wordt echter aangenomen dat Bush de herbenoeming bewust heeft vertraagd om Greenspan onder druk te zetten om de rentetarieven laag te houden ter stimule ring van de economie. De Senaat moet de herbenoeming nog goedkeuren. Handelaar Ottervanger geschorst De Amsterdamse effectenbeurs heeft commissionair en optie handelaar Ottervanger voor twee weken geschorst. Volgens een summiere mededeling voldeed het hij niet meer aan de eisen van het beursreglement. Door de maatregel kan Ottervanger geen activiteiten op de beurs uitvoeren. De beurs weigert verder elk commentaar. „Dat zou het commissionairshuis beschadi gen", aldus een woordvoerster. Volgens onbevestigde berichten uit het beurscircuit zou Ottervanger onjuiste informatie hebben Nederland is ziek. Deze diagnose stelde premier Lubbers vorig jaar in de uitzichtloze discussie over de beteugeling van het groeiende aantal zieken en arbeidsongeschikten. Een afdoend medicijn is nog altijd niet gevonden. Van de Sociaal-Economische Raad (SER), die morgen een ad- vies-in-drie-delen aan de regering presenteert, hoeft niets te worden verwacht. Het is aan het kabinet om kno pen door te hakken. Wellicht luidt dat het einde in van Lubbers-III. sloten dat het kabinet daaraan zelf te gronde gaat. Zonder snel en daadkrachtig ingrijpen zal het aantal wao'ers in 1994 885.000 bedragen, aldus cijfers van het Centraal Plan Bu reau. Dat zijn er 125.000 meer dan waar het kabinet bij zijn aantreden vanuit ging. Het ziek teverzuim zal zonder ingrijpen in 1994 0,1 procent hoger uit vallen dan nu het geval is. Vol gens de tussenbalans is een da ling met een half procent nood zakelijk. Het kabinet had aanvankelijk één dag - komende zaterdag - uitgetrokken om te grasduinen in de voorstellen van de SER- partners en om tot concrete maatregelen te besluiten. Maar een zo complexe problematiek, waarover niet alleen de sociale partners maar ook de regerings partijen met elkaar overhoop liggen, laat zich niet in 24 uur oplossen. Het nemen van be sluiten wordt dan ook uitgesteld Een gezamenlijk SER-advies is een illusie gebleken. Het broze concept-advies dat vorige week nog de steun genoot van een meerderheid van vakbeweging en onafhankelijke Kroonleden, werd dinsdagavond afgeschoten tijdens een vergadering van de Federatieraad van de FNV en de vakcentrales CNV en MHP. Bonden, werkgevers en Kroon leden zullen nu ieder afzonder lijk een advies aan het kabinet presenteren. De regering had er toch al niet veel vertrouwen in. Afgelo pen maandag maakte ze be kend dat, met wat voor advie zen de SER ook komt, er toch aanvullende maatregelen nodig zijn om de nagestreefde bezui niging van 5,3 miljard gulden te halen. Toen het kabinet zijn ad viesaanvraag deed (eerder dit jaar, na de tussenbalans) ging het nog om een bezuiniging van 3,8 miljard gulden. De FNV heeft al gedreigd met acties in het najaar als de rege ring al te rigoureus ingrijpt in het wao-stelsel. Nederland gaat dus bijna onvermijdelijk een hete nazomer tegemoet, want wie serieus het wao-monster te lijf gaat, zal slachtoffers moeten maken. Het is zelfs niet uitge- tot na de z De maatregelen waar voorkeur van het kabinet naar uit gaat, zijn geen verrassing meer. Premier Lubbers ver klaarde in april al in de Kamer dat er wetgeving wordt voorbe reid voor de verruiming v; begrip passende arbeid koppeling van de duur v Het kabinet Lubbers-III poseert samen met koningin Beatrix op de trappen van paleis Huis ten Bosch bij zijn aantreden de Het kabinet Van Agt-Den Uyl struikelde in mei 1982 over een pakket bezuinigingsmaatregelen, waarvan een forse ingreep in de ziektegelden deel uitmaakte. foto anp dick coersen uitkering aan het aantal ge werkte jaren. Verder wordt er op het ministerie van sociale zaken hard gewerkt aan een wetsvoor stel om de wao-uitkering te schrappen voor diegenen die slechts voor 25 procent arbeids ongeschikt worden verklaard. Daarnaast zou er binnen het ka binet steun bestaan voor het voorstel van Kroonleden en werkgevers om in te grijpen in de hoogte van de uitkeringen. Wao'ers tot 35 jaar worden vol gens dat plan met 10 procent gekort op hun uitkering. De vakbeweging heeft al bin nen de SER keihard 'nee' ge zegd tegen ingrepen in hoogte en duur van uitkeringen. Ook verruiming van het begrip pas sende arbeid is na het overleg van dinsdag definitief verwor pen. De krasse taal van de vak beweging, en met name de FNV, is dan ook duidelijk: Kabi net, dit pikken we niet. Aan ver worven rechten mag niet wor den gemorreld. advies aan het ka- het begrip langs binet. Het schrappen i 'passende arbeid' hardere maatregelen die het tij moet keren. Dit voorstel dat de SER-Kroonleden eerder dit jaar lanceerden, maakt het mogelijk gedeeltelijk arbeidsongeschik ten onder de vijftig jaar te dwin gen werk onder hun niveau te aanvaarden. Een accountant die Ondanks somber jaarverslag AMSTERDAM LUUK SENGERS Baron van Ittersum moet een voorgevoel hebben gehad dat het een natte zomer zou wor den, toen hij als voorzitter van de Amsterdamse Effectenbeurs zijn notities maakte bij het in mei verschenen jaarverslag. „De hemel is bepaald niet onbe wolkt voor de effectenbeurzen en dat geldt ook voor de Am sterdamse beurs", schreef hij. Sindsdien is er veel regen geval len op het Beursplein, maar met de beurs gaat het niet slecht. Van Ittersum bedoelde ook niet dat de koersen te laag zijn. Hij maakt zich zorgen over de positie van de effectenbeurzen, en in het bijzonder die van Am sterdam. Volgens hem worden de beurzen van verschillende kanten bedreigd. Van buitenaf, omdat steeds meer aandelen en obligaties buiten de beurzen om worden verhandeld. En van binnenuit, omdat de effecten beurzen elkaar steeds feller be- Hongkong. Dat in Azië meer aandelen worden verhandeld dan in Europa of Amerika, is uitsluitend te danken aan de beurs van Tokio, die qua omzet een fractie groter is dan Wall Street en bijna net zo groot als alle Europse beurzen samen. Zulke absolute getallen spre- het land waar die beurs is ge vestigd. In grote lijnen zegt die verhouding iets over het belang van een beurs binnen de natio nale economie. In Nederland is die verhou ding 1 staat tot 0,4. Voor de beurs van Parijs is dat getal 0,7 Frankfurt 0,8. Volgens ken echter niet voor zichzelf. Zo deze vergelijking is de beurs v Als het op concurrentie komt, is de Amsterdamse beurs, mondiale en Europese alle aandelen lezen we uit de statistieken de FIBV, een organisatie waarbij vrijwel alle beurzen in de wereld zijn aangesloten, dat in Londen vorig jaar maar liefst dertien keer zo veel aan delen werden verhandeld als in Amsterdam. Natuurlijk is de Londense effec tenbeurs groter dan die van Am sterdam. Voor namelijk omdat de hele wereld zaken doet via Londen. Maar de Brit ten zijn gewend Frankfurt dus twee keer groot als die van Amsterdam. Dat is heel wat minder dan als het totale aantal bedrijven in de voormalige Bondsrepubliek. West-Duitsland telt ongeveer twee miljoen particuliere on dernemingen, vier keer zo veel als Nederland. Twee op de hon derd bedrijven in Duitsland zijn aan de beurs genoteerd. In Ne derland zijn dat er vier op de honderd. Dus twee keer zo veel. Tot zover de omvang van de Amsterdamse beurs. Handela- die Totale omzet Amsterdamse effectenbeurs (aandelen en obligaties; Inclusief parallelmarkt) miljarden guldens maatstaven, natuurlijk klein. Maar waarom zou een klein land altijd met zulke grote maten meten? De Amsterdamse beurs is groter dan uit alleen de omzetcijfers blijkt. Eerst de absolute getallen: De Amsterdamse beurs behoort tot de eerste acht beurzen van Eu ropa en is in omvang vergelijk baar met de beurzen van Ma drid, Wenen, Rome en Basel. Europa telt achttien effecten beurzen. De grootste zijn die van Londen, Frankfurt en Zü- rich. In Amsterdam worden meer effecten verhandeld dan in obligaties die in Londen over de toonbank gaan, mee te tellen in de omzet van de beurs, óók de handel die buiten de beurs om heeft plaatgevon den. In Amsterdam wordt alleen de omzet op de beurs geteld. Het verschil in omvang tussen de Londense beurs en die van Amsterdam is dus kleiner dan op het eerste gezicht lijkt. Een vergelijking die de Am sterdamse beurs zelf nog nooit heeft gemaakt, is die tussen de omzet van een beurs en het bruto binnenlands produkt van gen we alleen naar de omzet kijken. Die was in Frankfurt in 1989 bij na tien keer zo groot als in Am sterdam. Volgens dezelfde ver gelijking is grootste beurs ter wereld, die van Tokio, nauwe lijks tweeënhalf keer zo groot als die van Amsterdam. In aantal beursgenoteerde ondernemingen doet Amster dam zelfs helemaal niet onder voor Frankfurt. Tenminste, niet als we dat aantal afzetten tegen jaar te laag is. Vergeleken met de omzet in het eerste half jaar van 1990 hebben ze gelijk. Steeds meer professionele handel gaat buiten de beurs om. Eerst waren het alleen grote ef fectenkantoren die onderling zaken deden. Maar nu gaan ook steeds meer institutionele be leggers (pensioenfondsen, ver zekeraars, grote ondernemin gen) aandelen en obligaties ver handelen zonder tussenkomst van de beurs. Dat is immers goedkoper. Analisten die de beurshandel op enige afstand volgen, moe ten een beetje lachen om het geweeklaag op de beursvloer. Op de beurs staart men zich te veel blind op het topjaar 1989, toen de omzet met 362 miljard gulden een voorlopig record vestigde, zo heet het. Vergeleken met 1989 was 1990 een financieel rampjaar. De euforie na de val van de muur was snel vervlogen toen bleek in wat voor abominabele toestand de Oosteuropese eco- hun dagelijks nomieën verkeerden. Tegelijk brood op de kwamen berichten uit de VS en Groot-Brittannië over een nade rende recessie en even later viel Saddam Hussein Kuwayt bin nen. De koersen kelderden en de omzet liep terug. Maar zowel de omzet van aandelen als die van obligaties lag in dat jaar boven het gemid delde van de voorafgaande ze ven jaar. En als het topjaar 1989 niet wordt meegerekend zelfs ruim boven het gemiddelde. De gemiddelde omzet in Amster dam bedroeg tussen 1987 en vorig jaar 287 miljard gulden. Hoewel de omzet in 1990 met 7 miljard daalde, lag ze toch nog 53 miljard gulden hoger dan het gemiddelde. De koersen geven .evenmin reden tot klagen. Tussen 1984 en 1989 is de CBS-koersindex (het gemiddelde van 44 fond sen) maar liefst verdubbeld. Al leen 1990 vormt een uitzonde ring op deze opgaande lijn. In dat jaar daalden de koersen met gemiddeld 17 procent. Dat ver lies is in de eerste zes maanden van dit jaar echter weer volledig goedgemaakt door een koers stijging van 17,3 procent. Dat financiële pijn noodzake lijk is om het aantal arbeidson geschikten te verminderen en de instroom naar Ziektewet en wao in te dammen, daarover zijn alle partijen het eens. Het probleem zit 'm daarin, dat nie mand echt bereid is forse finan ciële offers te brengen. Het inleveren van vakantie dagen bij ziekte is een mogelijk heid waarin de sociale partners - de vakbeweging weliswaar schoorvoetend - zich kunnen vinden. Ook maatregelen zoals premiedifferentiatie (bedrijven met weinig zieken betalen min der premie dan bedrijven met veel zieken) en het bonus-ma lussysteem (bedrijven worden beboet voor iedere werknemer die ze de wao insturen en be loond voor iedere wao'er die ze passend werk aanbieden), zul len geen crisis veroorzaken. Beide maatregelen dekken echter bij lange na niet de be oogde bezuiniging van 5,3 mil jard gulden. Het is bovendien maar de vraag of ze zo ontmoe digend werken dat ze de groei van het aantal wao'ers zullen doen verminderen. Als het kabinet zich niet Iaat afschrikken door de vakbewe ging. zal het de door premier „Onaanvaardbaar. Lubbers genoemde maatrege len moeten doorvoeren om wao en Ziektewet zo onaantrekkelijk mogelijk te maken. De kosten van beide regelingen rijzen im mers de pan uit en bedreigen daardoor direct de economi sche groei, zo schreef de Cen traal Economische Commissie (een groep topambtenaren) on- november 1989. »foto anp marcel antontsse countants-salaris tot een maxi mum van 71.240 gulden bruto per jaar. Als plantsoenendienst werker zal hij het met minder moeten doen. Overheid en werkgevers zwij gen vooralsnog over een moge lijke achteruitgang in salaris. De vakbeweging ziet de bui echter al hangen en heeft haar onaan vaardbaar uitgesproken. Het plan druist in tegen alles i is geraakt maar nog de bonden voor staan en is bo- deel 'inzetbaar' FNV-voorzitter Stekelenburg: fotopers- buro dijkstra kan dan worden gedwongen om bijvoorbeeld bij de plantsoe nendienst te gaan werken. De accountant verlaat dus de wao, maar of hij daar zo blij mee zal zijn is de vraag. Als uitkerings gerechtigde ontvangt hij (nu nog) 70 procent van zijn ac- vendien onverkoopbaar achterban. Hetzelfde geldt voor die andere maatregel die de be zuiniging van 5,3 miljard gulden dichterbij moet brengen: het snijden in de duur en hoogte van de uitkeringen. Dit voorstel stuit ook op fel verzet van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer. De opruiende taal en drei gende 'acties van de FNV zullen dat standpunt ongetwijfeld slechts doen verharden. Het kabinet moet een door braak forceren waar het zeer waarschijnlijk zelf slachtoffer van wordt. In mei 1982 struikel de het tweede kabinet Van Agt- Den Uyl al over een pakket be- J zuinigingsmaatregelen, waar- h van een forse ingreep in de ziektegelden deel uitmaakte. Toen was het nog nauwelijks aanvaardbaar om zelfs over een dergelijke ingreep te discussië ren. Nu belijdt Nederland de noodzaak tot indamming van het wao-stuwmeer met de mond, maar daar moet het blijkbaar wel bij blijven. Gaat het kabinet verder, dan moet het waarschijnlijk voor zijn ei gen voortbestaan vrezen. beurs zijn aangewezen, zullen beto- dat de :t belang rijker is dan de omvang van de beurs. Zij klagen dat de omzet al vanaf het be- Al vier jaar geleden had fraude door de dochtermaatschappijen van de gesloten Bank of Credit and Commerce International (BCCI) op de Cayman Eilanden bewezen kunnen worden. De accountants van BCCI, Price Waterhouse, hebben dat tegen de Bank of England gezegd. Het langdurige uitstel voordat de Bank of England eindelijk ac tie ondernam en de BCCI afge lopen vrijdag sloot, zal waar schijnlijk nieuwe vragen oproe pen over de reden waarom de bank - met een balanstotaal van 12,5 miljard pond (42 miljard gulden) - tot vorige week in le ven werd gehouden. Inmiddels zijn nieuwe ver wachtingen gewekt dat groot aandeelhouder sjeik Zayed bin Sultan al-Nahyan van Abu Dha bi de rekeninghouders van BC CI zal helpen. Zijn functionaris sen hebben ermee ingestemd de onderhandelingen over een fatsoenlijke sluiting van de bank die hij beheerst, voort te zetten. Onderzoekers hebben nu naar boven gehaald hoeveel men al in een vroeg stadium al wist van de problemen van BC CI. Volgens hen hebben de on regelmatigheden bij de dochter maatschappijen op de Cayman Eilanden geleid tot het aftreden van de voormalige accountants van BÖCI, Ernst Whinney (nu Ernst Young). Price Wa terhouse werd toen door een commissie, waarin ook de Bank of England zitting had, overge haald om wereldwijd toezicht te houden op BCCI. De firma voorzag de landen die de activiteiten van BCCI controleerden van financiële in formatie. Tegelijkertijd verza melde Price Waterhouse bewij zen van fraude. Tot afgelopen maart werd de firma niet offi ciéél gevraagd die misstanden te onderzoeken. Onder de crediteuren van BC CI bevinden zich dertig lokale besturen, waarvoor een geza menlijk verlies dreigt van 30 miljoen pond (ruim honderd miljoen gulden). Zij leenden het geld aan fondsen, vlak voor de bank gesloten werd. Sommigen investeerden vorige week voor het eerst. Daarnaast heeft de Bank of England BCCI op een lijst gezet van officieel erkende banken, die de plaatselijke autoriteiten afgelopen maand ontvingen, op dezelfde dag dat de accountants de Bank inlichtten over de grootse fraude bij BCCI. Het plan om door te gaan met wat de Bank of England een 'dia loog' met Abu Dhabi noemde, volgde op volgens de Bank 'con structieve discussies in een co öperatieve sfeer'. Dit staat in contrast met het spervuur van boze protesten dat maandag uit de Golfstaat kwam over de ma nier waarop de bank van de sjeik was gesloten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5