Buitenland ANC teleurgesteld Bergers vinden luchtdoelraket op zeebodem Amerikaanse rantsoenen niet erg welkom in Afrika Aung Kyi synoniem voor geweldloze strijd Slovenië stemt in met akkoord van Brioni Le Pen juicht plannen Franse regering toe Donderdag 11 juli 1991 HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST United Press International (UPI). ZAKENMAN PARETTI heeft opnieuw een rechtszaak aangespan nen tegen Crédit Lyonnais. Hij eist een miljard dollar schadevergoeding omdat Pathé en MGM-Pathé door handelingen van de bank financiële problemen hebben. EEN NIGERIAANS VLIEGTUIG is vanmorgen met 262 islamitische pel grims aan boord verongelukt op de luchthaven van Jeddah in Saudi-Ara- bië. Gevreesd wordt dat alle inzitten den zijn omgekomen NIEUWSLIJN De hoge temperaturen nodigen ook in München uit om zo weinig mo gelijk kleren te dragen en een plekje in de zon op te zoeken, zoals hier in de Engelse tuin. foto dpa martina hellmann Uitwijzing Diouri onrechtmatig ten Franse rechtbank heeft gisteren de uitwijzing van de dissi dente Marokkaanse schrijver Abdelmoumen Diouri onrechtma- tig verklaard. Op grond van het vonnis kan Diouri, die op 20 juni het land werd uitgezet, naar Frankrijk terugkeren. Volgens de re gering zou Diouri die al twintig jaar in Frankrijk woont contacten onderhouden met de Iraakse en Libische inlichtin gendiensten en Palestijnse extremisten. Hij werd daarom op het vliegtuig gezet naar Gabon. Diouri vocht zijn uitwijzing echter aan in een kort geding. Minister Marchand (binnenlandse za ken; beslist binnenkort of hij beroep aantekent tegen het vonnis. Doden bij vliegtuigongeluk In de Amerikaanse stad Birmingham (Alabama) is gisteren tij dens hevig noodweer een vliegtuig neergestort waarbij 13 inzit tenden zijn omgekomen. De piloot en een van de passagiers hebben het ongeluk overleefd. Volgens de brandweer vielen op de grond slechts vier gewonden. Het vliegtuig raakte enkele hui één in brand vloog. Relaties Mexico en Vaticaan Mexico en het Vaticaan gaan diplomatieke betrekkingen aan. Dat heeft een woordvoerder van het Vaticaan gisteren gezegd na besprekingen tussen de Mexicaanse president Salinas en paus Johannes Paulus II. Volgens de woordvoerder hebben beide staatshoofden duidelijk gemaakt dat zij over willen gaan tot offi ciële erkenning, die „de christelijke realiteit van het Mexicaanse volk en de aard van de Heilige Stoel weerspiegelt". De diploma tieke banden tussen Mexico en het Vaticaan werden begin deze eeuw verbroken na een serie interne religieuze conflicten in Mexico. Duitsland eist miljarden van Oostblok De landen van de Comecon, de vorige maand opgeheven han delsorganisatie van het Oostblok, zijn de vroegere DDR onge veer 26 miljard gulden schuldig. De Duitse regering wil dat geld opeisen, maar heeft weinig hoop dat dat volledig zal lukken. De schuld is ontstaan doordat de DDR een overschot had in de handel met de Comecon-partners. De Sovjetunie heeft met ruim vijftien miljard gulden verreweg de grootste schuld aan de vroe gere DDR. Verzet tegen Mobutu neemt toe Vijf Zairese opposidepartijen hebben gisteren een front gevormd om president Mobutu Sese Seko tot aftreden te dwingen. Onder druk van stakingen, rellen en zijn westerse financiers beloofde Mobutu vorig jaar een narionale conferentie te zullen uitschrij ven, die de terugkeer naar de democratie zou moeten voorberei den en eer\ overgangsregering vormen. Mobutu is die belofte echter tot op heden niet nagekomen. Het front zei ervoor te zul len zorgen dat Mobutu niet de president van een overgangsrege ring wordt. Volgens premier Lukoji wordt de conferentie nog de ze maand gehouden. United wil routes Pan Am United Airlines wil van de noodlijdende concurrent Pan Am de routes overnemen op Zuid-Amerika, het Caribisch gebied en Mexico. Pan Am, ooit de grootste luchtvaartmaatschappij in de Verenigde Staten, verkeert sinds januari in surséance van beta ling. Nadat vergeefs was gezocht naar een fusiepartner heeft de maatschappij laten weten bereid te zijn belangen afzonderlijk te verkopen. United is ook geinteresseerd in bepaalde transatlanti sche routes van Pan Am, waaronder de dienst New York-Parijs, en wil verder 21 Airbus-vliegtuigen PLO-strijders weg uit Zuid-Libanon NICOSIA/TYRUS AP Het grootste deel van de vijfdui zend PLO-strijders die in het zuiden van Libanon door het Li banese leger zijn ontwapend, zal binnen een week naar elders vertrekken. Volgens zegslieden van de PLO zullen slechts enke le honderden strijders achter blijven om in de Palestijnse kampen Ein el-Hilweh en Mieh Mieh bij Sidon terug te keren naar een civiel bestaan. Het is nog niet bekend waar de andere PLO-Ieden heengaan. Het Libanese leger stelde gis teren troepen en tanks op bij de ingang van het Palestijnse vluchtelingenkamp Rashidiyeh bij Tyrus om de laatste, nog on geveer duizend PLO-strijders te ontwapenen. Opheffen sancties tegen Zuid-Afrika door VS 'voorbarig' WASHINGTON-JOHANNESBURG De aankondiging van de Amerikaanse president Bush om een aantal sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen is door de regering in Pretoria verwelkomd en door de grootste zwarte oppositiebeweging ANC als 'voorbarig' bestempeld. apartheidssysteem in Zuid-Afri ka. „De vooruitgang is lang zaam en vaak pijnlijk geweest, maar onloochenbaar", aldus de president. Alleen een wape nembargo en een aantal be langrijke financiële sancties blij ven nog van kracht. Het besluit van Bush betekent onder meer dat het verbod op de invoer van Zuidafrikaanse steenkool, landbouwprodukten, ijzer, staal en gouden munten wordt opgeheven. Ook zullen Amerikaanse bedrijven weer in Zuid-Afrika mogen investeren, De koersen op de beurs van Jo hannesburg 'vlogen omhoog' na het bekend worden van het nieuws uit Washington, maar sommige economen wezen er op dat de positieve gevolgen voor de Zuidafrikaanse econo mie niet overschat moeten wor den. Bush zei gisteravond in Was hington, dat hij het besluit ge nomen had vanwege de ver gaande ontmanteling van het zal ruwe olie mogen worden verkocht en krijgt de Zuidafri kaanse luchtvaartmaatschappij weer landingsrechten in de VS. In Pretoria noemde de Zuid afrikaanse president De Klerk in een verklaring de intrekking van de sanctiewet een 'nieuwe stap voorwaarts in normalisering van de relaties tussen de VS en ons land'. Bush had het voor het ANC teleurstellende besluit gis teren persoonlijk aan ANC-lei- der Nelson Mandela meege deeld. De topdiplomaat van de beweging, Thabo Mbeki, noem de het besluit 'voorbarig', om dat de regering nog steeds geen einde heeft gemaakt aan het ge weld in de zwarte woonoorden en volgens het ANC nog steeds niet alle politieke gevangenen vrij zijn. Wending in onderzoek naar Italiaanse vliegramp bij Ustica ROME EELCO VAN DER UNDEN Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van een DC-9 van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Itavia, op 27 juni 1980 nabij het eiland Ustica heeft een spectaculaire wending geno men. Op de zeebodem vlak bij delen van het het wrak van het vliegtuig zijn resten gevonden van een grond-luchtdoelraket van Amerikaanse makelij. Uit opschriften zou blijken dat het gaat om stukken van een zoge naamde 'Mark 30' met een be reik van 7000 meter. Volgens een woordvoerder van de Italiaanse marine waren toen drie Italiaanse fregatten uitgerust met dergelijke raket ten. Maar dié lagen op het tijd stip van de ramp in de havens van Cagliari, La Spezia en Ta- ranto. Ook schepen van andere Navo-marines die regelmatig in de Middellandse Zee oefenen, beschikken over deze projectie len. Zowel Amerikaanse, Franse als Navo-functionarissen heb ben altijd ontkend op die be wuste avond een raket te heb ben afgevuurd. Het onderzoek naar 'Ustica', zoals de ramp in de Italiaanse volksmond wordt genoemd, is al elf jaar omgeven door talloze mysteries. Tot nu toe was altijd aangenomen dat het vliegtuig, op weg van Bologna naar Paler mo met 81 personen aan boord, was getroffen door een raket af gevuurd door een militair vlieg tuig. Maar de technici van het Engelse bergingsbedrijf Wimpol die vanaf 3 april de zeebodem afzoeken bij Ustica, nabij Sicilië, hebben vrijwel zeker deze hy pothese tenietgedaan. Vermoed werd dat de DC-9 verward is met een verkeers vliegtuig van 'Air Malta', dat mogelijk met een lading verrijkt op weg was van Frank rijk naar Irak. Het Maltese vlieg tuig vloog achter de DC-9 van Itavia op een afstand van 80 mijl. Een raadsel is ook de ver dwijning van geluidsbanden van de Italiaanse luchtverkeers leiding. Dan is er nog de Libi sche MiG, die, zo bleek begin februari, op dezelfde avond neerstortte in het Sila-gebergte in Zuid-Italië. De Italiaanse au toriteiten hadden altijd volge houden dat het vliegtuig op 18 juli was neergestort. Mogelijk is de MiG door de Amerikanen beschoten. De raket zou de DC9 hebben geraakt. van twee passerende Slove- De Amerikaanse regering on derneemt pogingen de overge bleven voedselrantsoenen uit de Golfoorlog te slijten aan de hongerende Afrikaanse bevol king, maar het lijkt geen een voudige opgave afnemers te vinden voor de kant en klaar- maaltijden. De MRE's, Meals Ready tö Eat (hapklare maaltijden) waren niet erg populair bij de Ameri kaanse militairen. Meals Rejec ted by Ethiopians door Etio- piërs Geweigerde Maaltijden, werden de rantsoenen schert send genoemd. Maar nu blijkt dat de Etiopiers als een van de weinigen belangstelling tonen voor de pakketten. De coalitie van verzetsgroepen heeft een miljoen tylRE's geaccepteerd en verdeelt deze voornamelijk on der de voormalige regeringssol daten die na de val van de rege ring in mei aan hun lot wercjen overgelaten en vaak honger lij den. Ook buurland Djibouti heeft ongeveer 500.000 maaltijden af genomen voor Somalische en Etiopische vluchtelingen die daar zijn gestrand. Een anonie me functionaris zei dat het on duidelijk is of de MRE's daad werkelijk zijn gedistribueerd. de Amerikanen om "nog enkele miljoenen MRE's weg te geven die liggen opgeslagen in Saudi-Arabië, hebben nog geen succes opge leverd. Sudan heeft de paketten ronduit geweigerd, in Kenya staan tienduizenden paketten op de luchthaven van Nairobi te wachten op liefhebbers. „Onbe grijpelijk", vindt directeur Win ter van het Amerikaanse Comité voor Vluchtelingen. Hij had er bij de regering op aangedron gen de overgebleven voedsel pakketten van de operatie De sert Storm naar de landen in de Hoorn van Afrika te sturen waar naar schatting 15 tot 17 miljoen mensen met de hongerdood worden bedreigd. De VN willen de rantsoenen, hoewel ze gratis zijn en voor de deur worden af geleverd, echter ook niet heb ben. ACHTERGROND STRAATSBURG ANP Aris heeft de militaire junta van Myanmar (voormalig Burma) toestemming gevraagd zijn vrouw te bezoeken. Michael Aris, een historicus, zei gisteren dat hij amper con tact met haar heeft gehad sinds zij in juli 1989 in de hoofdstad Yangon onder huisar rest werd geplaatst wegens „het aanzetten tot geweld". Aris nam in Straatsburg namens zijn vrouw de Sacharov-prijs voor de mensenrechten 1990 in ontvangst waarmee de Myanmare- se oppositieleidster door het Europese par lement is onderscheiden. Het parlement vond dat zij de prijs verdient vanwege haar inzet voor het herstel van de democratie en eerbieding van de mensenrechten in haar land. Aung San Suu Kyi, wat staat voor „een schitterende verzameling vreemde over winningen", is de dochter van de in 1947 vermoorde héld van de Burmese onafhan kelijkheidsstrijd Aung San. Na studies in In dia en Engeland keerde zij in 1988 terug naar haar geboorteland om voor haar dood zieke moeder te zorgen. Zij nam echter ook deel aan de volksopstand tegen de toenma- Het Europees Parlement heeft gisteren zijn jaarlijkse mensenrechtenprijs toege kend aan Aung San Suu Kyi, de leidster van de verboden Myanmarese democra tiseringsbeweging. Parlementsvoorzitter Enrique Baron Crespo zei dat Kyi „syno niem is geworden aan de geweldloze strijd voor vrijheid en democratie". De prijs werd uitgereikt aan haar Britse echtgenoot Michel Aris. lige machthebbers die op bloedige wijze werd neergeslagen door het leger. Aung San Suu Kyi stelde zich daarna aan het hoofd van de Nationale Liga voor de Democratie (NLD), die mede dankzij haar enorme populariteit onder de bevolking bij de algemene verkiezingen in mei 1990 ruim 80 procent van de stemmen behaalde. De politica had toen al huisarrest. Van de ver kiezingsuitslag heeft de junta zich niets aangetrokken. Aung San Suu Kyi werd eind maart onder druk van het leger zelfs uit de leiding van de NLD gezet. Aris zei dat hij zijn vrouw voor het laatste 1,5 jaar geleden heeft gezien toen hij drie Tijdens een indrukwekkende cere moniële plechtigheid in het Krem lin is Boris Jeltsin gisteren beë digd als president van Rusland. Met zijn hand op zijn hart zwoer hij trouw aan de Russische grond wet. Jeltsin werd daarna gezegend door patriarch Aleksei van de Rus- sisch-orthodoxe kerk. Aleksei wenste Jeltsin, die bekend staat om zijn opvliegendheid, ge duld en wijsheid toe: „Vergeet niet dat mensen zich niet van de ene op de andere dag, of zelfs binnen 500 dagen kunnen veran deren. U heeft nu de verantwoor delijkheid over een land dat zwaar ziek is". Aleksei vroeg ook om te ruggave van kerkelijke bezittingen en de oorspronkelijke namen van naar revolutionairen vernoemde steden, zoals St. Petersburg voor Leningrad en Sergijev Possad voor Zagorsk. Jeltsin zal zal zijn intrek nemen in het Kremlin, waar hij 'buurman' wordt van Sovjet-president Gor- batsjov. foto ap »e Kritiek op afpraak over grensbewaking LJUBUANA/OSUEK GPD Het Sloveense parlement heeft gisteren met overweldigende meerderheid ingestemd met de vredesvoorstellen die de EG-tro- jka afgelopen zondag op het Joegoslavische eiland Brioni heeft gedaan. Ondanks forse kritiek stemden 189 van de 200 afgevaardigden vóór het ak koord. De kritiek richtte zich vooral op de afspraken over de bewa king van de Sloveense grenzen. Die blijft volgens de voorstellen van de trojka de komende drie maanden in handen van het Joegoslavische leger. De grens posten zullen worden beheerd door Sloveense politieagenten, maar de douane-inkomsten moeten worden afgedragen aan de federale regering in Belgra do. Veel Slovenen vinden dat ver raad aan de Sloveense zaak. De eis van de federale regering dat de bewaking van de grenzen met Italië, Oostenrijk en Honga rije in handen van Belgrado blijft, was twee weken geleden immers de reden voor de oorlog met het Joegoslavische Volksle ger. President Kucan, die het akkoord op Brioni heeft gete kend, is de afgelopen dagen herhaaldelijk voor verrader uit gemaakt. In de besprekingen tussen Slovenië, Kroatië en de federatie over de toekomst van Joegosla vië, die volgens het akkoord ui terlijk 1 augustus van start moe ten gaan, zal de bewaking van de grenzen bij de Slovenen hoog op de agenda staan. De overige punten uit het ak koord - demobilisatie van de Sloveense strijdkrachten, af bouw van de barricades en te ruggave van veroverde tanks en ander materieel - liggen veel minder controversieel, al zijn sommige mensen bang dat het leger' de ontmanteling van de Sloveense verdediging zal ge bruiken voor een nieuwe aan val. Slovenië en de federale re gering beschuldigen elkaar nu al van het schenden van het staakt-het-vuren. Intussen blijft de spanning in Kroatië toenemen. "De Nationa le Garde in de Kroatische grens stad Osijek is in verhoogde staat van paraatheid gebracht, uit vrees voor een aanval van het federale leger. Osijek ligt mid den in de streek waar de afgelo pen weken heftige gevechten tussen Servische en Kroatische dorpelingen plaatsvonden. weken bij haar werd toegelaten. Het aller laatste contact was een brief die hij een jaar geleden ontving. Daarin schreef zij dat zij hoffelijk werd behandeld. Uit de Thaise pers heeft hij echter begrepen dat het regime sterke druk op zijn vrouw uitoefent om 'vrijwillig' in ballingschap te gaan. Zij zou daartoe bereid zijn mits alle politieke gevangenen worden vrijgelaten, de macht wordt overgedragen aan een ge kozen burgerregering, zijzelf 50 minuten zendtijd krijgt op radio en televisie en dat zij de weg naar het vliegveld lopend mag af leggen. „Zij zou daarop geen antwoord hebben gekregen',' aldus Aris. De Sacharov-prijs werd in 1985 door het EP ingesteld en is al eerder toegekend aan de Zuidafrikaanse zwarte leider Nelson Man dela en postuum aan de in 1986 in gevan genschap overleden Sovjetdissident Anatoli Martsjenko. In 1989 ging de prijs naar Alexander Dubcek, de man achter de „Praagse Lente" van 1968 die na de om wentelingen in zijn land in 1989 werd gere habiliteerd en tegenwoordig parlements voorzitter is. geldende wetten te bekrachti- De Franse socialistische rege ring van premier Edith Cresson heeft gisteren de oorlog ver klaard aan de illegale immigra tie. Frankrijk gaat een scherpere controle aan de grenzen invoe ren en effectievere methodes gebruiken om illegale buiten landers het land uit te wijzen. Cresson presenteerde de plannen aan haar kabinet te midden van de onrust die in Frankrijk is ontstaan over haar harde standpunten inzake de il legale immigratie. Opmerkelijk was haar uitspraak eerder deze week dat ze overweegt met ge charterde vliegtuigen vreemde lingen naar hun land van her komst terug te sturen. President Mitterrand, die Cre sson medio mei benoemde, ver dedigde haar plannen en noem de het een oprechte poging om gen. De Franse minister van cul tuur en tevens woordvoerder van het kabinet, Jack Lang, liet weten dat het nieuwe beleid „in een humanitaire geest" uitge voerd zal worden. „De regering heeft besloten de oorlog te ver klaren aan de clandestiene im migratie. Ze zal dit doen met een volledig respect voor de wetgeving en voor de waardig heid van het individu", aldus Lang. Functionarissen bena drukten dat de immigranten die legaal in Frankrijk wonen niets te vrezen hebben en dat het asièlbeleid niet wordt gewijzigd. Jean-Marie Le Pen, de leider van het extreem-rechtse Natio nale Front, zei: „Ik blij te zien dat aan het Nationaal Front en mijzelf recht wordt gedaan. Po litici die ons al jaren als demon voorstellen, erkennen nu dat er een probleem is immigratie."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4