Binnenland Wao-discussie in kabinet muurvast Ammoniak-uitstoot lager door nieuw uitrij-procede Kabinet eens over efficiency-operatie Zwaar vervuild zeefzand gaat naar Maasvlakte Cao-overleg sjorders toch weer van start Kraken geldautomaten fluitje van een cent Overheid machteloos bij verhoging medicijnprijs Met 'n telefoontje wordt Senora Cortés weer even Dorien. Spanje f 1,45*per minuut. Donderdag 11 juli 1991 Redactie: o E BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: k Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Nieuw wapen tegen hardrijders In de strijd tegen de snelheidsovertreders heeft de Algemene Verkeersdienst Driebergen (AVD) haar nieuwste technische snufje ingezet, de Police Pilot. Belangrijk voordeel van het nieu we systeem is dat de politie-auto de potentiële overtreder niet „op de hielen" hoeft te zitten. AVD-woordvoerder Dellebeke: „Met twee drukken op de knop stelt de politieman het meetap paraat in werking, bij voorbeeld op het moment dat hij de cabi ne van een vrachtwagen passeert. Daarna kan hij iets anders gaan doen, gevallen lading van de weg halen of iets dergelijks. Vervolgens moet de vrachtwagen opnieuw worden ingehaald en verschijnt met een druk op de knop de afgelegde afstand en de gemiddelde snelheid op het apparaat." De Police Pilot wordt voorlopig gebruikt voor controle op vrachtwagens en wagens metc Ontsnapping uit TBS-kliniek Uit de Van der Hoevenkliniek, een TBS-inrichting in Utrecht, zijn dinsdagavond twee mannen ontsnapt. Eén van hen is direct na de ontsnapping aangehouden. De twee, respectievelijk 20 en 22 jaar oud, wisten na het sporten aan de aandacht van de be waking te ontsnappen. Zij ontkwamen via een tien meter hoog hek. De oudste van het tweetal blesseerde tijdens de klimtocht naar beneden zijn enkel en kon snel worden ingerekend. Zijn mede-vluchter, veroordeeld wegens afpersing, wist wel te ontko- Vrijspraak chauffeurs voor mistramp Vijf vrachtwagenchauffeurs die op 6 november vorig jaar betrok ken waren bij het ongeluk in dichte mist op rijksweg A16 bij Bre da zijn gisteren vrijgesproken. De Bredase rechtbank vindt dat hen geen grove schuld treft omdat de dichte mistbank plaatselijk was en plotseling opdoemde. De vrachtwagenchauffeurs kregen wel boetes van 75 en 100 gulden voor te hard rijden en 750 gul den voor het niet op tijd kunnen stoppen. Daarnaast werd hen een voorwaardelijke rij-ontzegging opgelegd van drie maanden, met een proeftijd van twee jaar. Ter hoogte van het wegrestau- rent Princeville kwamen op 6 november vorig jaar acht om het leven en raakten 22 mensen gewond. Werkonderbreking bij Volvo Car De gezamenlijke vakbonden en de centrale ondernemingsraad (COR)hebben het personeel van het hoofdkantoor van Volvo Car in Helmond opgeroepen om vandaag het werk een uur neer te leggen. De actie is bedoeld om druk uit te oefenen op de Neder landse regering. De bonden ertde COR willen de garantie dat Volvo Car ook in de toekomst zelf verantwoordelijk blijft voor de ontwikkeling van nieuwe auto's en voor de commerciële activi teiten. Het ministerie van economische zaken onderhandelt op dit moment met het Zweedse Volvo-concern en het Japanse Mitsubishi over een herverdeling van de aandelen van Volvo Car. Tegenstellingen belemmeren besluitvorming Het kabinet zal komende zaterdag geen besluiten nemen over de wao. CDA en PvdA zijn daartoe onderling te ver deeld. Terwijl de christen-democraten ingrepen in hoog te en duur van de uitkering onontkoombaar achten, wijst de PvdA die af. iets over de wao te beslissen. De kans op slagen wordt echter vrijwel nul geacht. Daarmee zou de hele discussie naar augustus gaan als de ministers zich moe ten buigen over zaken als het dekken van de uitgaven voor 1992, belastingen, premies en koopkracht. Bij het CDA eist fractieleider Brinkman openlijk nog dat het kabinet wel knopen doorhakt. Binnenskamers heeft hij echter laten daarin nauwelijks nog te geloven. In PvdA-kring heerst stilte. PvdA-leider en vice-pre- mier Kok heeft als formele lijn Kringen rond het kabinet toon den zich gisteren pessimistisch over de kans dat het kabinet za terdag knopen doorhakt. Dat zou moeten gebeuren aan de hand van een SER-advies over de aanpak van ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid dat vrij dag wordt verwacht. De SER is echter ook hopeloos verdeeld over de noodzakelijke maatre gelen. Algemeen werd gisteren te kennen gegeven dat het kabinet wel een poging zal doeri toch gekozen niet over de zaak te praten voordat het SER-advies er, ligt. Kok heeft tot nu toe in grepen in hoogte en duur van uitkeringen afgewezen. In die opstelling is tot nu toe nog geen merkbare verandering geko men, aldus intimi van de be windsman. In GDA-kring wordt gesteld dat alles hangt op de houding van de PvdA. Daar zal men psychologisch de draai moeten maken dat ingrepen in de uitkeringen onontkoombaar zijn. Overigens bestaat ook nog het voornemen om aanstaande zaterdag een besluit te nemen over de koppeling tussen lonen en uitkeringen in 1992. Zonder besluiten over de wao is een be slissing over de koppeling ech ter ook uitgesloten. DSM heeft een procédé ontwik keld waardoor de ammoniak- uitstoot bij het uitrijden van rundveemest met meer dan 80 procent kan worden vermin derd. De ammoniak wordt daartoe gebonden met een op salpeterzuur gebaseerde vloei stof. Deze verlaagt de zuurgraad van de mest en verhoogt de voedingswaarde ervan, waar door 20 tot 30 procent op het verbruik van kunstmest kan worden bespaard. Het apparaat om de mest te mengen werd ontwikkeld en op een drietal bedrijven in Gronin gen, Drente en Gelderland geïn stalleerd door GTI, een bedrijf dat zich in de ontwikkeling en het onderhoud van technische installaties heeft gespeciali seerd. Volgens directeur Frank van DSM Agro, de kunstmestdivisie van DSM, zal de installatie „en- DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAL) De provincie Zuid-Holland neemt 1800 ton zwaar vervuild zeefzand. De provincie heeft dat besloten a een conflict met de provincie Overijssel over het ge ven van een voorlopige onthef fing voor het vervoer van 3100 ton bouw- „en sloopafval naar Overijssel voor recycling. Het vuile zand dat na behandeling overbleef gaat nu naar de Maas vlakte. De vraag is nog wie moet opdraaien voor de transport kosten. Op 2 mei heeft Zuid- Holland een ontheffing ver leend aan het Delftse bedrijf West Holland Milieu (voorheen Zegwaard). „Volgens ons is hierover wel degelijk een tele foontje richting Overijssel ge gaan, maar precies is dat niet meer te achterhalen", zegt pro vinciewoordvoerder Nijhuis. Het zeefzand is vrijgekomen bij het verwerken van het bouw- en sloopafval in puinbreekinstalla- ties. „Het is dus niet waar dat Zuid-Hollandvervuild afval heeft getransporteerd", zegt Nijhuis, „want bouw- en sloop afval is geen chemisch afval". De milieu-officier in Zwolle heeft verdere verwerking van het afval bij Recycling Kampen stilgelegd, waardoor het hele bedrijf nu al een week stil ligt. Recycling Kampen wil zo snel mogelijk van het afval af. Om dat Zuid-Holland weigerde de transportkosten te betalén, dreigde het bedrijf het afval op de stoep van het provinciehuis in Zuid-Holland te storten. Na enig overleg konden de vracht wagens echter worden doorge stuurd naar de Maasvlakte. Ook de rest van het afval kan daar naartoe. DEN HAAG GPD-ANP Het kabinet heeft gisteren in hoofdlijnen overeenstemming bereikt over de zogeheten grote efficiency-operatie (GEO). Daarbij moeten tot 1994 negen duizend arbeidsplaatsen bij de departementen verdwijnen. De secretarissen-generaal van de departementen de hoogste ambtenaren hebben een concreet voorstel ingediend dat binnen drie jaar een bezuini ging moet opleveren van bijna zevenhonderd miljoen gulden. De exacte inhoud van het plan is nog niet bekend. Wel is dui delijk dat het gaat om het af schaffen of privatiseren van overheidstaken en het bundelen van afdelingen op verschillende ministeries. Het akkoord levert enkele tientallen miljoenen meer aan bezuinigingen op dan was voorzien. Het kabinet be sprak voorts het afstoten van ta ken naar provincies en gemeen ten, de zogeheten decentralisa tie-impuls. Door gesprekken die staatssecretaris De Graaff-Nau- ta van binnènlandse zaken en verschillende ministers deze week hebben gevoerd, is ook daarover een compromis be reikt. Via het afstoten van taken naar gemeenten en provincies wil het kabinet tot 1994 een be drag van 550 miljoen bezuini gen. De regering moet echter nog overleggen over concrete maatregelen met Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de provincies, vere nigd in de IPO. kele tienduizenden guldens" kosten maar verdient dat be drag zich snel terug door de be sparingen op kunstmest. Voor boeren met 50 tot 60 melkkoei en is het procédé volgens hem al rendabel. DSM en GTI willen een nieuwe organisatie oprich ten om vloeistof en installatie op de markt te brengen. De naam daarvan wordt dezelfde als die van de vloeistof: Nutramon. Volgens projectleider Bunge van DSM Agro is er op de mi nisteries van milieu en land bouw „groot enthousiasme" voor het procédé. De toepassing van de vloeistof in mestkelders en- silo's is inmiddels in een vergevorderd stadium. Hierdoor kan een totale ammoniak-uit stoot op een rundveebedrijf met meer dan 60 procent worden teruggebracht. Jaarlijks verdwijnt er vanuit de landbouw circa 225.000 ton ammoniak in de lucht. De rundveestapel is verantwoorde lijk voor een uitstoot van ruim 140.000 ton, ruim 60 procent van het totaal. Volgens het Na tionaal Milieubeleidsplan Plus moet deze uitstoot in 1994 met 30 procent zijn verminderd en in 2000 met minstens de helft. Door de ammoniak-emissie bij het uitrijden in te dammen, daalt de totale uitstoot per be drijf jaarlijks met ten minste 40 procent, zo beweren DSM en GTI. Door verdere technische vervolmaking kan dat percenta ge over enkele jaren worden op geschroefd tot ruim 60 procent. Gespannen kijkt Saskia Lagerwerf van het vogelopvangcentrum Karei Schot hoe een zojuist aan een gebroken vleugel geopereerde steenarend bijkomt. Orthopedisch chirurg Diepstraten van het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam zette gisteren met een stalen plaatje twee botdelen weer aan elkaar. Als de arend over een paar maanden weer beter is, wordt de vogel weer naar zijn thuisland Turkije gebracht. •foto anp paul stolk Man verlamd na vechtpartij om kwartjes Een 21-jarige Duitse toerist heeft deze week in Amsterdam bij een vechtpartij om een paar kwartjes een gebroken rug op gelopen, waardoor hij de rest van zijn leven verlamd zal blij ven. De man zou tweemaal hebben geweigerd te betalen voor een toiletbezoek in café De Bulldog op het Leidseplein. Hij werd door een aantal portiers mishandeld, nadat de toiletjuf frouw „om hulp had gevraagd". De man verdedigde zich tegen de portiers met een busje traan gas. Hij viel bij de vechtpartij door een raam en belandde op de binnenplaats. Daarna werd hij door het café naar buiten ge dragen en tegen de gevel gezet. De politie heeft vijf perso neelsleden gearresteerd. Drie zitten nog vast op verdenking van zware mishandeling. Visser vindt hoofd vermoorde Hagenaar Het hoofd van de 24-jarige Ha genaar die op 30 juni in een wo ning aan de Miereveltstraat werd neergestoken en in stuk ken gehakt, is gisteren gevon den in het Rijn-Schiekanaal bij Leiden. Een visser die een plas tic zak zag drijven op een plaats waar hij eerder had zien dreg gen, waarschuwde de Leidse politie. Een been en rechterarm van het lijk worden nog altijd vermist. Andere delen werden gevonden in wateren rond Lei den en Haarlemmermeer. Twee verdachten van de moord zijn gisteren vrijgelaten. Het tweetal is volgens de politie slechts ge tuige geweest van de moord. Er zit nog een hoofdverdachte vast. handelaar Van der Sluis alles te maken met de opstelling van de Vervoersbond FNV, die de ac ties van de sjorders laat door gaan ondanks het dreigement van het Amerikaanse leger uit te wijken naar Antwerpen. Na het zestien uur durende agenda-overleg van dinsdag nacht en aanvaarding van het eindvoorstel van bemiddelaar Paul Rosenmöller (Groen Links) waren de werkgevers ervan uit gegaan dat FNV-bestuurder Heilig de stakende sjorders zou oproepen het werk te hervatten. Het overleg met Rosenmöller heeft er wel toe geleid dat er weer wordt geerkt bij ECT. Vol gens directeur Schut wordt weer normaal gewerkt op de marineschepen van het Ameri kaanse leger. De werkgevers en Vervoersbon- den FNV en CNV hebben van morgen het overleg over een nieuwe cao voor de sjorders in de Rotterdamse haven hervat. Tot vanochtend bleef het on duidelijk of het CNV aan het overleg deel zou nemen. De hond stelde aanvankelijk de eis dat de sjorders vandaag weer aan het werk zouden gaan. Dat is niet gebeurd. Op verzoek van de werkgevers heeft de bond echter toch besloten aan het overleg deel te nemen. De werkgevers, verenigd in de SVZ, gingen gisteravond na eni ge aarzeling in op de uitnodi ging van de FNV om weer rond de tafel te gaan zitten. Die aar zeling heeft volgens SVZ-onder- Drietal steelt met plakbandje open en pakte het geld. Miljonairs zijn de drie niet ge worden. Nadat ze naar eigen zeggen zo'n duizend gulden ge pikt hadden, was de politie hen op het spoor. De vreemde ma nier waarop het geld verdween had de ABN in Amstelveen en Amsterdam gealarmeerd, waar op de politie ging posten en vi deo-opnames maakte van iede re geldtransactie. Een bezoek van de drie aan de ABN-bank in Amstelveen leverde een video film op waarop precies te zien was hoe de drie werkten. De cliënten zijn overigens niet gedupeerd. De bank nam hun „schulden" over. De drie Amsterdamse jongens zullen het geld terugbetalen. Daar naast eiste de officier vah justi tie 8 maanden cel waarvan 4 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Het stelen van geld uit geldau tomaten is een fluitje van een cent. Een rolletje plakband en wat geduld zijn genoeg, zo bleek gisteren voor de Amster damse rechtbank. Drie jongens stonden daar terecht wegens het kraken van geldautomaten. Het recept bleek eenvoudig. De drie zochten geldautomaten op die niet zo druk bezocht worden. Daar plakten ze een stukje plakband op de geldlade en wachtten totdat iemand de automaat wilde gebruiken. Na dat de cliënt zijn pasje erin ge stopt had en de pincode en het gewenste bedrag had ingetoetst, ging vervolgens de geldlade niet open. De cliënt dacht dan aan een storing en verdween. Ver volgens haalde het drietal het plakbandje weg, maakte de la ACHTERGROND DEN HAAG ERIC NEDERKOORN ma ccn liiwc^an.e geboorte kwam het GVS, een kind van staatssecretaris Simons van volksgezondheid, op 1 juli ter wereld. Voor de geboorte was het door consumentenor ganisaties, riiaar nog veel krachtiger door de producenten, tot de couveuse veroordeeld. De industrie kwam zelfs met een eigen plan waarbij via onderlinge concurrentie op een vrije markt 400 miljoen bespaard zou wor den op de uitgaven voor medicijnen. Si mons èn de consumentenorganisaties stel den echter geen vertrouwen in dit aloude li berale mechanisme en wensten grip op de prijzen. Het uiteindelijk in aangepaste vorm inge voerde GVS dient in eerste instantie om de uit de hand gelopen prijsstijgingen af te remmen. Te vrezen' is nu dat, als meer far maceutische bedrijven met de prijsverho ging meegaan, een flink gat in de bezuini gingsoperatie wordt geschoten. Zodat de industrie met een handige actie haar eigen gelijk bewijst. In het GVS zijn medicijnen, soort bij soort, in een aantal clusters ingedeeld. Al leen wanneer de prijs van een middel onder een vastgesteld gemiddeld blijft, wordt het volledig door het ziekenfonds vergoed. Ligt de prijs hoger, dan moet de patiënt zelf het verschil bijbetalen. De industrie voelde de bui aankomen. Uit vrees voor omzetdaling verlaagde ze de prijs van veel geneesmiddelen, om ze bin- De overheid is niet bij machte de aange kondigde forse prijsverhogingen van een aantal medicijnen tegen te gaan. Ten minste drie grote farmaceutische onder nemingen - Organon, Schering en Byk - hebben prijsstijgingen in het vooruitzicht gesteld. Zij willen hiermee de lagere winst compenseren als gevolg van het op 1 juli in werking getreden genees- middelenergoedingssysteem (GVS). De tijdelijke wet op de prijzen, die de bedrij ven ervan weerhield om bij voorbaat 'anticiperende prijsstijgingen' toe te pas sen, liep af op het moment dat het GVS een feit werd. nen de marges van een cluster te krijgen: de patiënt zou immers ongetwijfeld liever voor een goedkoper, concurrerend middel kie zen dat wèl werd vergoed. De drie bovenge noemde bedrijven verhogen nu de prijs van relatief goedkopere produkten, die zich al wèl een plaatsje in de clusters hebben ver worven. De firma's waken er wel voor om die verhoging net binnen de perken te hou den, zodat het middel niet buiten het clus ter valt. De ziektekostenverzekering draait aldus op voor de extra kosten. Woordvoerder Voituron van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter bevorde ring van de Pharmacie (KNMP), de verza melde apothekers, is niet te spreken over- de zet van de industrie. „We houden exorbi tante prijsstijgingen van bepaalde middelen nauwlettend in de gaten. Vervolgens advi seren we artsen die middelen niet meer voor te schrijven". De Consumentenbond neemt voorlopig even plaats in de wachtkamer. „We waren steeds al bang dat dit zou gebeuren. Maar we gaan eerst een inventarisatie maken, zo dat we een goed overzicht krijgen, alvorens we stappen ondernemen", aldus woord voerder Jacobs. Voorzitter Sanders van de Nederlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie (Nefarma), de bedrijven dus, zegt „niet an ders te hebben verwacht". Sanders: „In Duitsland is tijdens de invoering van een soortgelijk systeem hetzelfde verschijnsel opgetreden". Sanders benadrukt dat zijn overkoepelende organisatie geen rol speelt bij de prijsverhoging: „Het is een zaak van de afzonderlijke leden". Hij verwacht dat 1 inderdaad ook andere firma's zich bij de prijsstijging zullen aansluiten. „Niemand ziet zijn winst graag dalen", is zijn verklaring. „Nee nee!", weerlegt hij, „die winsten worden ontzettend overdré ven. The Economist publiceerde in januari 1990 gegevens waaruit moest blijken dat die in de branche op 28 procent zou liggen. Maar daarbij zijn juist de vijf meest winst gevende bedrijven als leidraad genomen Meisjes internaat 'vluchten' via zandplaat Wad Een telefoontje naar Spanje kost u f 1,45 per minuut. Dat is voordeliger dan veel mensen denken. De prijs kan dus nauwelijks nog een bezwaar zijn om eens te bellen met een verre vriend of een geëmigreerd familielid. Of om 'ns een keer zelf dat hotel in het buitenland te boeken. Kijkt u maar eens naar de tarievenlijst in het telefoonboek. Internationaal telefoneren kost minder dan je denkt. Vijf meisjes uit een gesloten in ternaat in Almelo hebben gis termiddag voor grote paniek ge zorgd op de Wadden. Ze waren plotseling verdwenen nadat ze tijdens een zeiltocht bij een zandplaat waren uitgestapt om te zonnen. Een grootscheepse zoekactie leverde niets op. Pas vanmorgen bleek dat ze zijn op gepikt door een visser en afge zet op vaste wal. De meisjes waren vanochtend overigens nog niet aangehou den. Ze maakten deel uit van een groep van dertien meisjes en zes begeleiders van een ge sloten inrichting voor moeilijk opvoedbare meisjes in Almelo. Het gezelschap hield een zeil tocht door het Waddengebied. Na de verdwijning van de vijf meisjes, die in leeftijd variëren van 14 tot 16 jaar. sloeg de be manning van de tjalk gistermid dag om zes uur alarm. De zand plaat begon toen langzaam on der water te lopen. Met vijf schepen en ^pn heli kopter werd gisteravond een grootscheepse zoekactie gehou den tot de duisternis inviel. Dat bleek niet nodig. Een visser heeft de meisjes naar vaste wal Noordpolderzijl gebracht, de trein naar Gro-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3