Feiten Decentralisatie: geen weg terug Lijst van Saddam Hussein verwart VS KGB was betrokken bij aanval op televisiestation in Vilnius Donderdag 11 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAKEUEN PAULUS Het is een paradox maar daar om nog niet minder waar. Het Iraakse besluit van begin deze week om niet langer geheimzin nig te doen over het nucleaire materiaal dat het land heeft, heeft de regering Bush pas goed ongerust gemaakt. En er was al reden genoeg voor bezorgdheid. Want de afgelo pen weken is helderder dan ooit gebleken met hoeveel energie Irak aan z'n eigen kernbom heeft gewerkt. Gebleken is ook, dat de regering van Saddam Hussein dies zal doen om ooit zo'n bom te hebben. Die nieuwe wetenschap komt voort uit de voorwaarden van de wapenstilstand van de Vere nigd Naties (VN), die in april door Irak werd ondertekend. In de voorwaarden staat onder meer dat Irak akkoord gaat met de vernietiging van al z'n che mische en biologische wapens en al het materiaal dat kan wor den gebruikt bij de bouw van kernwapens. „Al het materiaal", dat is de cruciale zinsnede. Irak garin mei een kort lijstje waarin stond over hoeveel verrijkt ura nium het beschikte, en wat voor nucleaire installaties het had. Maar dat lijstje was ontoere- kend, zo bleek al gauw. Amerika wist, dankzij z'n spionagesatel- lieten, dat er meer moest zijn. Verder zei een Iraakse overloper dat er geheime fabrieken waren die niet op de lijst voorkwamen, en dat Irak bovendien zeker drie keer zoveel verrijkt uranium had als het had toegegeven. Hoe juist de overloper het had, bleek toen inspecteurs van de VN, op aanwijzing van de Ame rikaanse geheime dienst, zich een maand later onverwacht bij een militair kampement in de buurt van Baghdad meldden. Ze wilden daar materiaal onder zoeken dat volgens de Amerika nen zou zijn gebruikt bij de ver rijking van uranium. Maar ze kregen geen toestemming, en er werd zelfs over hun hoofden ge schoten toen ze een in allerijl vluchtend konvooi met het ma teriaal probeerden te filmen. Toen die incidenten bekend werden, zei Saddam Hussein dat hij 'geschokt' was, en van iedere Irakees alle medewerking eiste. Maar dat leidde niet ertoe dat de inspecteurs het geheim zinnige materiaal mochten zien. Vanuit Washington klonken daarop waarschuwende gelui den. Minister Baker van buiten- HfiS Saddam Hussein. Steeds meer Amerikanen raken er van overtuigd dat zijn vertrek de enige manier is om Irak van de ontwikkeling van een kernbom af te houden. foto epa robert jaeger landse zaken zei onder meer dat Amerika wel eens opnieuw naar de wapens zou kunnen grijpen, als Irak medewerking bleef weigeren. Het afgelopen weekeinde ver anderde de regering in Baghdad opnieuw van koers. Er werd een 29 pagina's tellende lijst met nucleaire installaties en nucleair materiaal naar het Internatio nale Atoom Energie Agentschap (IAEA) in Genève gestuurd. Bo vendien werd opnieuw alle me dewerking aan de VN-inspec- teurs toegezegd. En hier beginnen de Ameri kaanse zorgen. Want uit de lijst blijkt dat de Iraakse pogingen om een atoombom te bouwen veel intensiever zijn geweest dan de Amerikanen zelfs in pa ranoïde momenten hadden kunnen vermoeden. Er staan fa brieken en installaties op de lijst, waarvan het bestaan bij de Amerikaanse geheime dienst ondanks al z'n spionagesatellie- ten domweg niet bekend Bovendien blijkt uit de lijst, dat Irak desnoods zelf aan z'n ura nium kan komen (als bijpro- dukt van fosfaatmijnen), en over de techniek beschikt om dat uranium eigenhandig te verrijken, zij het op een verou derde en omslachtige manier. Dat roept allerlei vragen op. Om te beginnen: is de nieuwe Iraak se lijst wel compleet? Als Irak het bestaan toegeeft van een aantal nucleaire installaties die niet aan de buitenwereld be kend waren, zijn er dan niet nog veel meer van die installaties? De Amerikaanse regering heeft diepgaande twijfels. Margaret Tutwiler, de woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken, sprak dinsdag van 'be langrijke omissies en discrepan ties' op de Iraakse lijst. En presi dent Bush zei gisteren dat hij niet gelooft dat Saddam Hus sein 'helemaal schoon schip' heeft gemaakt, en dat hij nog het een en ander te verbergen heeft. „Een tiran als Saddam kan nu eenmaal niet worden vertrouwd", aldus Bush. Het enige dat Amerika, of juister de VN, kan doen is ervoor zor gen dat veel VN-inspecteurs langdurig Irak gaan uitkammen op zoek naar ook de laatste ki lo's verrijkt uranium en de laatste installaties die kunnen worden gebruikt bij de aan maak van kernwapens. Tot al dat materiaal gevonden is, kan en zal de VN z'n economische sancties jegens Irak in stand houden om op die manier maximale druk op het land uit te oefenen. Maar is dat genoeg? Het is dui delijk dat de sancties Irak flink treffen. Er is, als gevolg van de economische boycot, een tekort aan schoon water, een tekort aan energie en een tekort aan geneesmiddelen. De Iraakse be volking lijdt daar geweldig on der. Dat heeft evenwel dë rege ring in Baghdad er niet toe ge bracht om veel medewerking te verlenen aan de VN-inspecteurs die Voor naleving van de wa penstilstandsakkoorden moeten zorgen. Je zou zelfs verder kunnen gaan. Misschien, aldus columnist Les lie Gelb in de New York Times, gaat Saddam Hudayn er wel van uit dat de Westerse en Arabi sche publieke opinies een eind aan de sancties zullen maken, getroffen als ze zullen worden door berichten over epidemieën en stervende baby's. Met ande re woorden: de sancties zouden Saddam juist van dienst kunnen zijn, en hem op termijn aan de ruimte kunnen helpen om in ie der geval een deel van z'n nu cleaire materiaal te blijven be houden. De Amerikanen zouden dan die overblijvende nucleaire installa ties kunnen bombarderen, maar, om een hoge functionaris van het Pentagon te citeren: „We kunnen bombarderen wat we willen, alles krijgen we nooit". En zelfs als Irak al z'n verrijkte uranium zou kwijtra ken en al z'n overige nucleaire materiaal, dan nog heeft het land de experts en de middelen om terzijnertijd gewoon weer opnieuw te beginnen. Dat Saddam alles zal doen om z'n droom van een eigen Iraak se atoombom levend te hou den, staat voor de Amerikanen vast. De Iraakse leider heeft daarvoor ook wel z'n redenen. De belangrijkste daarvan is: wraak. Het is daarbij niet goed denkbaar dat hij nog eens zo'n enorme conventionele macht kan opbouwen als die die tij dens de Golfoorlog door de ge allieerden grotendeels in stuk ken werd geschoten. Een goed koper en minder zichtbaar al ternatief zou de fabricage van een of meer kernbommen zijn., Als Irak daarover eenmaal be schikt, ontstaat een hele nieuwe situatie. Het zal dan niet meer zo een voudig zijn om het land met militaire middelen op de knieën te krijgen, want altijd zal er de dreiging zijn dat Saddam z'n bom boven Tel Aviv, Riyad of een half miljoen manschappen tellend geallieerd leger in de Saudische woestijn tot ontplof fing brengt. Irak zou kunnen overgaan tot de toepassing van nucleaire chantage van z'n buurlanden. In het bezit van een atoombom zou de toch al ernstig megalo mane Saddam Hussein zich weer met enig recht van spre ken tot de leider van de Arabi sche wereld en Israëls grootste vijand kunnen uitroepen. Meer en meer laten Amerikaan se regeringsfunctionarissen dan nu ook doorschemeren, dat het probleem niet is wat Irak nu wel of niet op nucleair terrein heeft en kan, maar dat het probleem wordt gevormd door één enkele man: Saddam Hussein. Zolang hij aan het bewind is, zo wor den die functionarissen in on der meer de New York Times geciteerd, is de Golfoorlog nooit helemaal voorbij, en moet altijd rekening worden gehouden met een nieuw en aanzienlijk ver woestender treffen. Er is dan ook maar één oplos sing: Saddam Hussein rrioet weg. Maar hoe? En door wie? Laten we het erop houden dat president Bush er groot voor deel bij kan hebben, als hij die vragen nog vóór de verkiezin gen van volgend jaar beant woordt. EN MENINGEN Bestuurlijk Nederland wordt nooit meer zoals het was WIM STEVENHAGEN totalb zomsve&puisrerinej doel, die volgens de PvdA zon der problemen naar de ge meenten overgeheveld kunnen worden. Bijkomend voordeel: de gemeenten kunnen dan niet de uitkering langer èn op de doeluitkeringen fonds, èn op het Gemeentefonds wor den gekort. Overigens is het decentralisatie plaatje nog lang niet ingevuld. Vooralsnog circuleert in de on derhandelingen tussen rijk, ge- tueren (wat nodig is om een ge plande bezuiniging van 550 mil joen gulden te halen, jk) bete kent dit een verdubbeling van het Gemeente- Volgens de huidige verdeelsleu tel van dit geld zal de ene ge meente daar meer profijt van hebben dan de andere. De Cloe kondigt daarom nu al aan dat bij een omvangrijker Ge- mèenten en provincies een pak- meentefonds andere criteria ket voorstellen tot een totaalbe drag van 24 miljard gulden met daarin onder meer huisvesting scholen, gezinszorg/kruiswerk, verpleeghuizen, openluchtrecreatie, openbaar vervoer, verslavingszorg en kinderopvang. Welke onderdelen daarvan onder de vleugels van de vak ministers wegge haald kunnen wor den is nog de vraag. Bovendien staat lang niet vast op welke wijze de de- Het wordt tijd dat de regiegroep haar tanden laat zien gewicht in de schaal r ten leggen bij de verdeling van het geld. In de visie van de PvdA zullen centrumgemeenten en gemeenten met meer sociale proble- men (werkloosheid, allochtonen) een grotere hap uit de ruif mogen nemen. Een absolute garan tie dat gemeenten en provincies hun nieuwe taken naar behoren zullen uit voeren, kan ook De Cloe niet geven. „Ze hebben een eigen centralisatie gestalte krijgt. Voor verantwoordelijkheid en wij zijn sommige onderwerpen, zoals niet zo bang dat ze alleen r arbeidsvoorziening, zal het rijk i stevige vinger in de pap wil- straatlantaams kopen en de cul tuur laten verslonzen", merkt len houden, andere kunnen vol- hij nuchter op. Bezorgder is hij i de zeggenschap v gemeenten en provincies wor den overgedragen. Vooral de financiële gevolgen van deze operatie zijn immens. Nu keert het rijk jaarlijks een bedrag van 15 miljard gulden via het Gemeentefonds aan ge meenten uit. Als de regiegroep er in slaagt de helft van de de centralisatievoorstellen te effec- r de voortgang van het pro ces. De Cloe: „Wij weten dat er knopen doorgehakt moeten worden. Maar wat voor knopen? Het wordt tijd dat de regiegroep haar tanden laat zien. De schroom moet weg, initiatieven willen we zien. Het kabinet heeft zich verplicht, dus zeggen wij: Maak het maar waar!" Wat voorspeld was, gebeurt. Leden van het kabinet be ginnen te kreunen bij de gedachte aan wat ze allemaal aan zeggenschap kwijt raken. Geleidelijk aan dringt het besef door hoe ingrijpend de gevolgen zijn van het over hevelen van een groot aantal taken van het rijk naar pro vincies en gemeenten. DEN HAAC .JAN Kuvs centralisatie en nieuwe vormen haags redacteurvan bestuur, zoals bijvoorbeeld vergaande gemeentelijke sa- Tijdens het kabinetsberaad de- menwerking in grootstedelijke ze week over de begroting lagen - gebieden, die gevolgen in volle omvang op De Cloe beseft dat de nu inge- tafel. En die kwamen hard a bij de vakministers, van wie en kelen een fors deel van hun por tefeuille zullen moeten inleve ren en die enkele staatssecreta rissen hun baan kunnen kosten. Zover is het nog niet. De decen tralisatie verkeert nog in de voorbereidende fase en vele po litieke schermutselingen zullen nog volgen. Toch staat buiten kijf dat het nu ingezette beleid een soort aardverschuiving be tekent in bestuurlijk Nederland. Niet alleen vanwege het over dragen van taken, maar veeleer door de samenhang met het proces van bestuurlijke vernieu wing en de financiële gevolgen daarvan. Nederland wordt op bestuurlijk terrein nooit meer zoals het was. Dick de Cloe, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en deskun dig op het terrein van het bin nenlands bestuur, beaamt dat. Hij noemt de kabinets-aankon- diging in de regeringsverklaring om te gaan decentraliseren 'van buitengewoon belang'. Vooral omdat de regering nadien in de Tussenbalans een directe kop peling heeft gelegd tussen de- zette operatie op een aantal nisteries veel pijn zal veroorza ken, maar weet ook dat er geen weg terug meer is. „We moeten hier geen taken vast houden, omdat we daar toevallig een staatssecretaris voor hebben. Het kabinet weet dat ook. Van daar de zware sa menstelling van de regiegroep met Lub bers, Kok, Dales en de staatssecretaris sen De Graaff-Nauta en Van Amelsvoort. Als decentralisatie met deze club niet lukt, dan lukt het nooit meer", aldus De Cloe. De PvdA staat zeer positief te genover een overheveling van taken. „Het rijk is op veel terrei nen overbelast. Het heeft teveel taken en de afstand tot de bur ger is te groot. Een fatsoenlijk regionaal bestuur, dus een be stuur dat efficiënt en effectief werkt en direct democratisch gekozen is, geeft een impuls aan bestuurlijke vernieuwing en krijgt meer kracht door decen tralisatie." De gevolgen kwamen hard aan bij een aantal ministers Het steekt de sociaal-democra ten dat reeds in 1973 onder het toenmalige kabinet Den Uyl in gezette pogingen tot het over hevelen van taken steeds tot mislukken waren gedoemd. Bo vendien zweert de partij niet langer bij een allesoverheersen de rol van het rijk. Weliswaar blijft in de sociaal-democrati sche visie de overheid een be langrijke pijler onder het te voe ren beleid maar, zo zegt De Cloe in een zichzelf beantwoor dende vraag: „Gemeenten en provincies zijn toch ook overhe den, nietwaar?" Met deze vaststel ling is er voor de PvdA geen enkel beletsel meer voor een overdracht van veel taken. Sterker nog, de PvdA zal op alle mogelijke ma nieren dit proces bevorderen, mits aan twee uitgangs punten wordt vol daan: De partij eist harde garanties voor een goede democratische controle (nieuwe bestuursvor men zullen daarom het liefst di rect moeten worden gekozen) en bij de keuze van de te decen traliseren onderwerpen zal een samenhangend pakket tot stand moeten komen. De fractie in de Tweede Kamer heeft die uitgangspunten in middels vertaald in een eigen bijdrage aan de decentralisatie voorstellen. Een rondje inventa riseren leverde een bedrag van 5,7 miljard gulden op: allemaal subsidies voor een specifiek MOSKOU PETER PRINGLE THE INDEPENDENT De KGB is waarschijnlijk direct betrokken geweest bij de aanval op het televisiestation van Vilni us in Litouwen op 13 januari. Toen kwamen 13 ongewapende burgers om bij het onderdruk ken van dë onafhankelijkheids beweging van de republiek. Be wijs voor de betrokkenheid van de KGB wordt geleverd door on derschepte militaire radiobe richten. Een gedeeltelijke transcriptie van de radioberichten ver schijnt deze week in het week blad Literaturnaja Gazeta. Bij zonderheden van de berichten maken deel uit van het strafpro ces van de Litouwse openbare aanklager tegen de Sovjet-vei ligheidsdiensten. De onderschepte berichten ge bruiken codewoorden als 'ge spikkeld' en 'gestreept' vooreen eenheid van aanvalstroepen in de frontlinie, die stalen helmen droegen en die werden ingezet tegen het televisiestation. Ande re eenheden mochten niets over ze zeggen. Een vaii de be richten luidt: „De gestreepten die werken in gelijke helmen, Shina, daar weet je niets van, die heb je niet gezien." Een andere boodschap die co denamen gebruikte voor com mandanten van eenheden, luidt: „Parket, ik ben Graniet- 82, denk eraan en maak het ie dereen duidelijk. De gestreèp- ten in de helmen die voor jullie aan het werk waren, deden niets. Jullie weten daar niets van." Het antwoord: „Begre pen." Het artikel in de Literaturnaja Gazeta is geschreven door Juri Sjekotsjikin, een journalist die tevens lid is van het Congres van Volksafgevaardigden van de Sovjetunie en van de commissie die een onderzoek instelt naar misbruik van privileges door hoge functionarissen bij de ver koop van regeringsdatsja's. De KGB heeft eerder toegege ven dat een eenheid van KGB- functionarissen zich gedurende de nacht in kwestie in Vilnius bevond, maar zei niets met de aanval te maken te hebben ge had. De berichten beginnen met een uitwisseling, blijkbaar tussen eenheden van het Sovjet-leger, die bevel kregen niet te schieten vanuit 'grote dozen' wat het codewoord zou zijn voor tanks. Andere codewoorden, blijkbaar voor waarden, zijn onder ande re 'komkommers' en 'tomaten'. De berichten maken melding van de Litouwers die die nacht op straat waren, en van het ver krampte gedrag van de troepen. „Er zijn ongeveer 3000 men sen." „Ik begrijp u." „Ik werk volgens het plan." „Ik ben bij het doel aangekomen. Ik pro beer nu dé eerste barricade te nemen die bestaat uit auto's en mensen." „Ik verbied u onvoor waardelijk vanuit de grote do zen te schieten." Een reden waarom Sjekotsjikin waarde hecht aan het bewijs, is omdat op een bepaald moment in de berichten melding wordt gemaakt van een dode militair, die wordt aangeduid met 'num mer 200'. De transcriptie lüidt: „Uw gespikkelde assistent vraagt om hulp, wat is er met ze?" „Wat zijn de assistenten?" „Gespikkeld, gespikkeld." „Wie vraagt om hulp?" „Er is hier een nummer 200probeer duide lijkheid voor me te krijgen, 200." „Ik zeg dat degene die ge lijk is aangekomen met jullie met de helmen, zegt dat er een nummer 200 is, hoort u mij, 200." „200, wat betekent dat?" „Het antwoord is een zwarte tulp, bent u dat vergeten?" „We hebben al onze mensen geteld, we hebben geen lading 200." Zwarte tulp was het codewoord dat het Sovjet-leger gebruikte voor de helicopters die de do den en gewonden van de slag velden in Afghanistan evacueer den. Op 14 januari meldde de rege ringskrant Izvestia dat een mili tair was gedood en vier dagen later werd de dode man door het public-relationsbureau van de KGB geïdentificeerd als luite nant Tsjatsikh. Hij zou een KGB-functionaris zijn geweest als lid van een kleine groep die naar Vilnius was gestuurd om 'binnen haar bevoegdheden de situatie in de stad te stabilise- Een Sovjet-tank overrijdt enkele demonstranten bij de aanval op de televisietoren van Vilnius. De KGB was er hoogstwaarschijnlijk bij betrokken. fotoafp Onderschepte radioberichten leveren bewijs

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2