Weg en wiel Astra vervangt betrouwbare, burgerlijke Kadett van Opel Hybride: kruising van racefiets en ATB aeze autoliefheb bers te berei- umie ken. Bel onze u parkeren •Het Motorfrui^ Mercedes ziet ook heil in electro-car De nieuwste van Opel. De Astra komt in september in ons land op de markt. 'Kadett is dood, leve Astra'. De pr-afdeling bij Opel draagt met enige plechtigheid hèt Nederlandse succesnummer ten grave. De enige modellen die nog een tijdje blijven, zijn de cabriolet, die onder de naam Opel Cabrio voort leeft, en de Kadett Combo. „We hebben op de lokale markt ruim 1 miljoen Kadetts verkocht", zegt Piet de Jong tevreden. moet nog afgewacht worden. Voorlopig plaatsen we deze kre tologie in het vakje 'onbewe zen'. De presentatiemap meldt tal van vernieuwingen in de As- tra, gebleven zijn het onderstel en de wielbasis van 252 cm. In de breedte staan de wielen wel wat verder uiteen, de koets zelf is met 168,8 cm. ook iets breder. De 'leefruimte' is bedui dend groter en geeft door het vele glas meer overzicht. De dichte achterstijlen zijn vervan gen door extra ruitjes bij de 5- deurs hatchback. In dé 3-deurs lopen de zijruiten achter diep weg tot vrijwel tegen de achter klep. Het weggedrag moet ver beterd zijn door een afzonder lijk subframe dat de nieuwe triangels van de voorwielophan ging draagt. Dat zou ook rijge- luiden en trillingen verminde- Van de Astra, die in september op de markt komt, wordt een even groot succes verwacht. ,-,Het is een totaal nieuwe auto die met een geheel nieuwe aan pak van het dealerkorps direct moet aanslaan." Hoe de toon van advertenties en verkoop praatjes moet luiden wordt de dealers de volgende maand in Berlijn duidelijk. Daar wordt de Astra, de derde radicale naams wijziging bij Opel, gepresen teerd als een grotere auto met meer elan. Die uitstraling moet de be trouwbare burgermansauto van weleer op een hoger plan bren gen. Dat zorgt ook voor een gro tere afstand tot de Corsa. „Maar we zijn nog niet zo geporteerd .van een mini-auto die onder de eertijds op te waarderen Corsa zou komen. Er ligt nog wel een leuk ontwerp op de plank, de Opel Junior, die al een paar jaar terug op de Salon van Parijs de buteerde", zegt De Jong. Of het geven van een andere naam aan een auto met sterk gewijzigd uiterlijk en techniek getuigt van 'klasse en durf Lange Europeanen komen er steeds meer, in de Astra vinden die volgens Opel achterin in lengte en hoogte voldoende ruimte. De kofferbak, met het slot rechts van de handgreep, is met een laadvolume van 550 li ter ook groter. Het dashboard is niet ingrijpend gewijzigd. Snufjes zijn ondermeer de elec- j tronische anti-slipregeling. De ze ETC, standaard op het duur ste type GSi, verbetert het weg rijden op glad wegdek en de stabiliteit in kritieke omstandig heden. De Astra-radio is dief- stalveilig opgeborgen in de au to, een los schermpje op het dashboard is het enig zichtbare. Patent rust op het systeem om uit de middenroosters koelere lucht te krijgen dan uit die aan de buitenzijde. Voorgordels die bij een frontale klap met meer dan 20 km/u automatisch strak trekken zitten standaard in alle modellen. Er worden eind '92 liefst 105 versies van de Astra gemaakt in zeven Europese fa brieken met een jaarcapaciteit van 800.000 stuks. Bij die produktie wordt twee keer zoveel verzinkt staal ge bruikt als in de Kadett. Ook bij Opel aandacht voor hergebruik en terugdringen van het aantal componenten (de Astra kan met 30% minder toe dan de Ka dett). Na de overname van Saab door GM zullen veel onderdelen ook door de Zweden worden gebruikt. De importeur van Saab meldt dat de nieuwe Saab 900 ge bouwd wordt op de vloerplaat van de Astra. „Maar we behou den onze identiteit en met na me op veiligheid waken we daar sterk voor", zegt Eric Geers van de pr-afdeling. „Directeur Her man reed onlangs met een Vec- tra over een bochtig landwegge- kwam in een precaire si tuatie terecht. Hij was gewend aan een Saab 9000. Er is toen voor 120 mark van onze tech niek in die Vectra geplaatst en toen reed die auto als een Saab." GM fabriceert in Engeland in de voormalige Vauxhall-fabriek in Ellesmere V6 motoren, die zo wel voor Opel als Saab bedoeld zijn. Die zullen voornamelijk in het topsegment van de Senator en 9000-serie gebruikt worden. Saab zal de aangepaste 9000 op de IAA Frankfurt presenteren. Nieuw is een kleinere achter kant, een opbouw met meer stijfheid en in het interieur al leen een ander stuur. Terug naar het Opel-nieuws van de Astra, daar is op milieuge bied vooruitgang geboekt met een luchtfilter dat met 7 db(A) het motorgeluid ruim onder de '96-norm brengt. De nieuwe 1.7 ltr turbodiesel motor heeft door betere koeling en dubbele injec- toren zelfs een 60% lager ge luidsniveau dan de huidige ei- Als eerste modellen komen de 3-en 5-deurs hatchback en de stationwagen uit. In '92 volgen de 4-deurs sedan, de Astra 1.8i met electronisch geregelde vier- versnellingsautomaat uit de Vectra en later in dat jaar een nieuwe 4-traps automaat voor de 1.4i en 1.6i. De motorisering blijft gelijk aan die van de 'eer vol begraven' Kadett. Na de zeer plannen voor een electro-car van Ge neral Motors, Ford, Volkswagen Audi. en Peugeot komt nu ook Mercedes met een uitgewerkt pro ject. In Califomië eist men binnenkort van autofabrikanten dat een deel van de ingevoerde auto's 'Zero Emission Ve hicles' zijn. Een ZEV is veel schoner dan een auto met kata lysator, als tenmin ste geen gebruik wordt gemaakt van fossiele brandstof. Die is immers nog veelvuldig nodig om 's nachts stroom te leveren voor het op laden van de accu's. Mercedes zegt te recht dat het 'tank en' van een electro- car deels het emis sieprobleem ver schuift van de auto naar de krachtcen trale. Het dochterbedrijf DAUG heeft intus sen een nikkel/cad- mium-accu ontwik keld die onder houdsvrij en gas- dicht is. Dit soort accu levert de dub bele actieradius van een gewone loodac- paciteit voor een electro-car groter wordt. Verder zijn Brown Bovery en AEG doende om ac cu's op de markt te brengen die drie tot vier keer zoveel energie opslaan als een loodaccu. Pro bleem is nog steeds de handhaving van constante tempera tuur en veiligheid. Mercedes koppelt aan de accu's twee permanent magne tisch bekrachtigde motoren die elk een wiel via een vaste as aandrijven. Die bouwwijze maakt een complete aan- drijflijn overbodig; dat scheelt ruimte en gewicht. Ze leve ren elk een vermo genvan 15 pk en een relatief hoog koppel door het ontbreken van een transmissie. Een tweede aandrijfsys teem - verbran dingsmotor, genera tor en gelijkrichter - maakt van de elek- tro-car een hybride voertuig met een grotere actieradius. Op het model 190 is nu een proef gaande waarbij de energie uit twee betrekkelijk kleine accu's komt. Eén staat onder de motorkap en één in de kofferruimte. De twee synchroon werkende motoren drijven direct de achterwielen aan. Nieuw bij Mercedes op dit gebied van efektro-aandrijving is het concept stads auto. Dat wordt een model kleiner dan de 190, mogelijk een korte variant van de F100. Die ruimtewa gen werd dit jaar in Detroit gelanceerd op de autotentoon stelling. Een centra le plaats voor de be stuurder met of zonder daarachter twee zitplaatsen, zou heel wel als elektrisch aangedre ven stads(bestel)au- to kunnen voldoen. Naast een goed zicht rondom door de hoge wagenop- bouw en het vele glas, zorgen speciaal gevormde (scnuif- Jdeuren voor gemak bij het in- en uitla den/stappen. om een 100 rake groep (JC7 autoliefheb bers te bere rWWlfc ken Bel onze advertentie- advertentie KUflt afdeling. liffl afdeling. Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, M®'telefoon 071 - 351800 hier, om iedere donderdag een 100% rake doel groep auto liefhebbers te bereiken. Bel onze advertentie afdeling. uw auto-aan bieding acce lereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donder dag raak! Bel onze adver tentie-afdeling. (^roene^, BLIK IN HET VERLEDEN In 1959 verscheen uit de Engelse Ford-fabrieken het laatste type Anglia. Bij het ontwerpen van deze auto hadden de vormgevers voor het eerst gebruik gemaakt van een windtunnel, met als resultaat een schuin aflo pende neus en een 'verkeerd' ingezette achterruit Door deze bouwwijze werden regen en vuiligheid tijdens het rijden weggehouden van de ach terruit, zodat men altijd een helder zicht naar achteren had. Deze afge dankte Anglia uit 1963 dient alleen nog als slaapplaats voor de kat, die laat zien dat de windtunnel inderdaad voor een heerlijk windvrij plekje heeft gezorgd. •foto united photos de boer Donderdag 11 juli 1991 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: ANDRIES DETMAR WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. Utrecht - Maastricht (A 2) tussen Den Bosch en Hedel. T.h.v. knooppunt Batadorp. Haarlem - Alkmaar (A 9) T.h.v. de Velsertunnel richting Alkmaar (avond/nacht). Hoek van Holland - Gouda (A 20) T.h.v. Rotterdam,Crooswijk, richting Hoek van Holland (overdag). T.h.v. Nieuwerkerk a/d IJssel, richting Gouda (avond/nacht) Utrecht - Hoogeveen (A 28) T.h.v. knooppunt Hoevelaken (avond/nacht). Tussen knooppunt Hattemerbroek en Zwolle-zuid. Rotterdam - Willemstad (A 29) T.h.v. Haringvlietbrug. Tilburg - Eindhoven (A 58) T.h.v. knooppunt Batadorp (overdag). Zevenbergen - Den Bosch (A 59) T.h.v. Vlijmen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De drie verschillende fietstypes van het merk Wheeler. Links de racefiets, in het midden de bastaardfiets of hybride en rechts de ATB. Een racefiets is niet ge schikt om .door ruw terrein te crossen en een ATB is niet het meest ideale type fiets voor de lange afstand. Wie toch overal wil rijden hoeft niet meteen twee fietsen aan te schaffen. De hybride of bas taardfiets is de aangewezen tweewieler om van meerdere walletjes te eten. De nog maar pas ontwikkelde hybride blijkt een gat in de markt, omdat deze fiets voorna melijk de voordelen van race fiets en ATB bundelt. Hij heeft niet hel frêle frame van de race fiets, maar het robuuste van de ATB. Om prettiger lange afstan den te kunnen rijden is de hy bride voorzien van grote 28 inch-wielen zoals de racefiets die heeft. ATB's zijn altijd uitge rust met de kleinere wielmaat 26 inch. Dat is prettig op ruw terrein en juist minder handig op asfalt. De hybride neemt wel weer het voordeel van de dikke ATB-ban- den en heeft daarom wat brede re velgen dan de racefiets. Ver- der pikken de fabrikanten van tingwielen i grote keu versnellin gen. Het stuur blijft een twistpunt. Er zijn hybrides met racesturen en met het rechte ATB-stuur. De hybride wordt kaal afgeleverd en is net als elk ander type fiets uit te rusten met bagagedragers, spatborden en verlichting. Het aanbod van hybride fietsen is groeiende, want de meeste fa brikanten denken dat er een grote doelgroep voor bestaat. Dat geldt zeker voor Nederland, waar ruig en geaccidenteerd terrein voor de pure ATB niet dik gezaaid is. Wanneer de hy bride fiets aanslaat bij het pu bliek zal dat wel een teruggang betekenen in de verkoop van racefietsen en ATB's. De fabri kanten snijden hiermee in eigen vlees, want het gaat er toch om dat de mensen met een type fiets kunnen volstaan, waar ze tot nu toe nog twee fietsen voor moesten kopen. Vredestein adverteert zelfs al met een nieuw type hybride band, de Gran Via. De band heeft een profiel dat niet zo diep is als een ATB. Wel met de speciale anti-leklaag die de meeste ATB-banden weer niet hebben. De Gran Via kost rond de veertig gulden per stuk. Overigens zijn fietsen met de komst van de hybride beter in soorten in te delen. Pe oude, onduidelijke aanduidingen sportfiets en semi-racefiets raakt in onbruik. Over blijven de racefiets (snel en licht), de randonneur (comfortabel en •toch snel), de hybride (voor in het tefrein èn op de weg), de ATB of mountainbike (voor in ruw en bergachtig terrein) en de city-bike (voor in de stad). Fietsen te huur De ANWB heeft een brochure uitgegeven met adressen waar fietsen te huur zijn in Neder land. Het betreft uitsluitend de verhuurbedrijven die door de ANWB zijn erkend. De brochure is verkrijgbaar bij de ANWB- kan toren. De ANWB en de fietsersbond ENFB hebben de strijdbijl be graven en gaan vorzichtig sa menwerken in het belang van de fietsers. Beide bonden willen veiliger fietsroutes met nieuwe wegwijzers. Het streven is druk ke autowegen voor fietsers zo veel mogelijk te vermijden. 7700

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23