Sport Druk van de ketel na ritzege Nijdam Chaos door val van Sörensen Chiappucci gooit olie op het vuur LETOUR Maassen nu 'boven Jan' Donderdag 11 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: ROB ONDERWATER Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 MET EEN IJZERSTERKE slotkilometer zorgde Jelle Nijdam gisteren in de vijf de etappe voor de eerste Nederlandse ritzege in de 78ste Tour de France NIEUWSLIJN Laurent Fignon ligt goed in de markt Laurent Fignon hoeft op korte termijn geen vrees voor werk loosheid te hebben. De Franse wielervedette, die volgende maand 31 wordt, kan in elk geval nog bij vier ploegen terecht als hij aan het eind van dit seizoen vertrekt bij Castoroma. Dat blijkt uit een enquête van de Franse sportkrant l'Equipe onder 21 van de 22 ploegleiders die momenteel in de Tour de France actief zijn. De 22ste, Cyrille Guimard van Castorama, werd vanzelfsprekend niet geconsulteerd. De ploegleiders Roger de Vlaeminck (Tonton Tapis), James Ochowicz (Motorola), Juan Fernandez (Amaya) en Walter Planckaert (Panasonic) zouden zo met Fignon in zee willen gaan. Waterdrager beboet voor stayeren Knechten hebben het deze dagen zwaar. Zeker de helpers van wie de ploegleidersauto achteraan rijdt. Jan Siemons is één van de vele waterdragers in het peloton. De strak gehanteerde ron- deregels maken het de 27-jarige Brabander niet gemakkelijker. „Vroeger mocht de ploegleider langszij komen, nu moeten wij ons laten terugzakken. Dat kost veel inspanning, want ik heb een flink stuk in te halen, omdat Priem als twintigste in het konvooi rijdt." Maandag stayerde hij achter de auto van Cees Priem terug naar het peloton. Het kostte hem een boete van de jury.Als dat niet was gebeurd, was ik nooit meer bij de hoofdmacht ge komen." Abdoesjaparov lief voor de vogels Je zou het niet van hem verwachten, maar Djamolidin Ab doesjaparov heeft een hobby die eigenlijk niet bij hem past. De sprinter, die zijn tegenstanders zonder mededogen de drang hekken in duwt, houdt thuis vogels. Bij zijn appartement aan het Garda-meer heeft hij een grote volière waar hij tijdens de spaarzame vrije dagen iedere minuut vertoeft. In zijn geboorte plaats Tasjkent verzorgt zijn vader de vogels. 'Pensee pleegt competitievervalsing' Gilbert Duclos Lassalle is niet te spreken over tussentijdse transfers. Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc evenmin. Zij doe len op Ronan Pensee die vlak voor de Ronde van Frankrijk door Amaya van Seur werd gehuurd. „Dit is competitieverval sing", vindt de 37-jarige Tourveteraan. „Ik misgun Pensee de deelneming niet, maar het gaat mij om het principe." Leblanc zegt: „Een voetbalploeg die de finale om een Europese beker bereikt kan toch ook niet een paar goede spelers lenen van de concurrentie. We hebben helaas nog niets gevonden om deze transfers tegen te houcfèn." Claudio Chiappucci heeft zon dagmorgen 'de eerste afspraak' van de Tour 1991 gemist, maar de kleine Italiaan verdient de laatste drie dagen ongetwijfeld de Grote Prijs van de Strijdlust. Hij staat op tweeëneenhalve minuut van Greg LeMond, maar hij houdt de Amerikaan en zijn Franse knechten dag na dag bezig. Ook gisteren weer gooide Chiappucci olie op het vuur. Hij haakte aan bij een ontsnapping van De Wolf, Giannetti, Mon- toya en Fondriest, kreeg drie kwart minuut voorsprong, en de Z-ploeg moest alle zeilen bijzet ten om de vluchters kort voor de streep te achterhalen. Er is al dagen, weken, maan den kritiek op de frank en vrije manier van koersen van Chiap pucci. Voorstanders van de ge blokkeerde koers vinden hem zot en onbezonnen; liefhebbers van de open wedstrijd putten zich uit in het leveren van bij val. „Chiappucci smijt met zijn krachten", aldus Erik Breukink. „Ik weet niet wat hij met die aanvallen beoogt. Hij moet toch beseffen dat we hem niet laten gaan. LeMond kwam naast me rijden en knipoogde, als teken dat zijn ploeg zou gaan rijden. Wij hebben ook kilometers lang op kop gereden." Chiappucci houdt niet van calculeren, als zijn aanvalsdrif ten oprispen geeft hij er ook aan toe. „Leuk voor de mensen zul ke renners, maar niet verstan dig. Het is niet zo slim van hem", meende vijfvoudig Tour winnaar Bernard Hinault. „Dit soort aanvallen zou in mijn tijd niet plaatsvinden. Het peloton mist een 'patron'." Een ander argument is dat Chiappucci zo niet veel vrien den in het kamp-LeMond maakt. Moet dat dan. is telkens de repliek van de 'Andreotti' uit Uboldo, nummer twee in de Tour van vorig jaar. Er staat toch nergens geschreven dat hij niet mag terugslaan? Chiappucci kreeg in de ont snapping alleen maar steun van Fondriest, zijn landgenoot, rij dend in Nederlandse dienst. „Dat is jammer. Ik begrijp niet waarom iemand meegaat in een vlucht, om vervolgens zijn be nen stil te houden?" Eerder op de dag was er trou wens nóg een gevaarlijke man voor het eindklassement in de aanval gegaan. Melchor Mauri, de winnaar van de Ronde van Spanje, sloop mee in een vlucht met Mare Madiot, Kiefel, Wil- lems en Peter De Clercq. Hij kreeg zowaar drie minuten. Maar toen vonden de bazen in het peloton het genoeg. In de achtervolging op Chiap pucci werd het werk alleen ge daan door de ploeg-LeMond. Van Breukinks PDM'ers geen spoor. Het gevolg was wel. dat zaten toen de rotondes en de vluchtheuvels hun dagelijkse werk begonnen in de finale. Door de valpartijen van o.a. Sörensen en Vermote raakte de wilde kluwen voorin in zes partjes verbrokkeld. Nijdam kon erdoor wegspringen, Kelly pakte een paar seconden terug. Le Mond en Chiappucci waren vijf seconden eerder binnen dan o.a. Breukink, Delgado, Bugno. Indurain Theunisse en Rooks. 'Snelle Jelle' zorgt voor opluchting bij ploeg van Raas VALENCIENNES GPP Jan Raas was blij voor de 'terug keer' van Jelle Nijdam aan het Tourfront, maar hij kreeg net zo'n warm gevoel van binnen bij het herstel van Frans Maas sen. De Limburger had drie hele slechte dagen achter de rug, had dinsdag bijna op het punt van opgeven gestaan, maar de maagpijnen waren eindelijk be dwongen. „Ik heb niet hoeven lossen. Het ergste is nu achter de rug." Volgens ploegarts Ignace van Meerwijk had Maassen mogelijk iets verkeerds gegeten, waar door hij ernstig was verzwakt. „Ik heb eens aan wat collega's gevraagd wat het beste was. Vi tamine C. zeiden ze allemaal. Dat hebben we hem toen maar gegeven, en een paar maag- zuurtabletten. Het heeft gehol pen." Volgens Raas kon er ook al iets in de weg hebben geze ten op het Nederlands kam pioenschap, toen Maassen een klein gaatje op Eddy Schurer maar niet kon dichtrijden. We hebben zijn behouden thuis komst dinsdagavond al gevierd met een paar flessen champag ne", zei Raas. „Het zat er dik in dat hij boven Jan was. Nu een paar dagen rustig aan. dan kan nij na de tijdrit van zaterdag als nog proberen een ritje te gaan 'Renners maken de grootste rotzooi' ners de hand maar eens in ei gen boezem moesten steken. Veenstra: „Het is onverant woord. al die obstakels in de weg." Maar Eric Vanderaerden. de man van het 'slot' achter Nijdam: „De renners zijn zelf de grootste gekken. Er zitten man nen in zo'n laatste kilometer mee op kop. die er absoluut niets te zoeken hebben." VALENCIENNES «GPD Iedereen had wel een ander ver haal over de helse finale van Tourrit vijf. door Valenciennes. Er waren er zelfs die zeker wis ten dat Van Poppel was geval len. De rotondes en de plotse haakse bochten kregen de schuld. Maar uiteindelijk waren er ook die vonden dat de ren- GPD-VERSLAGGEVER De bank die de gele trui sponsort kreeg gis termiddag niet de 'world wide' tv-reclame, die eigenlijk in het miljoenencontract met de Tour is overeen gekomen. De nieuwe ge le truidrager werd niet gehuldigd. Want: wie was het eigenlijk? Rolf Sorensen, Greg Le Mond of Sean Kelly? De Deen Sorensen lag met een van pijn vertrokken gezicht in de ambulance, zijn vader Jens bezorgd naast hem, bang om in een ziekenhuis te moeten vernemen dat de 'maillot jaune' bij een val in de volle finale inderdaad een sleutelbeen had gebroken. Omdat er niet meer dan een minuut of twee tussen finish en huldiging mogen zit ten - wil de Eurovisie het beeldsignaal niet afbreken -, kon de jury niet anders beslissen dan: uitstel van de gele trui. In de chaos van het 'hete noorden', ge boortestreek van Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc, was het volstrekt onduidelijk waar het klassement na de vijfde dag van de 78ste Tour aan toe was. Was Sorensen nu wel of niet in de laatste kilometer gevallen? Zo ja, dan mocht hem het tijdverlies niet worden aangerekend. Was Sorensen nu in de 'groep-Breukink' binnengekomen, of had hij ruim een minuut moeten toegeven? Was LeMond daardoor Sörensen in het al gemeen klassement royaal gepasseerd? Of moest eigenlijk niet Kelly met een seconde voorsprong op LeMond als nieuwe drager van het geel worden geëerbiedigd? Vragen, vragen, vragen. Je moet wel een duizendpoot zijn, en zéér stressbestendig, om als voorzitter van een internationale ju ry in de Tour de France slagvaardig te kun nen beslissen. De snelheid waarmee een peloton de laatste, hectische kilometers afraast, is zelfs voor een geoefend oog am per meer te volgen. Als je dan ook nog een zenuwlijer bent als de Italiaan Paolo Ramazza, dan komt er van snel en correct handelen weinig terecht. Fouten Anderhalf uur na de finish, toen Sorensen inmiddels had vernomen dat hij een kruis kon maken over zijn verdere Tour-aspira ties, stapte Signor Ramazza, bevend, de grote perszaal in het Complexe Sportif van Valenciennes binnen. Om nerveus te be kennen, dat de jury inderdaad een paar fouten had gemaakt, die hij wilde corrige- Sorensen verloor officieel vijf: conden op LeMond. Hij had vóór de start een voorsprong van tien seconden, pakte onderweg vier seconden bonificatie mee. Tien plus vier min vijf, dat was nog negen seconden voorsprong in de rangschikking na rit vijf. Maar goed dat de Amerikaan niet was gehuldigd was. Van de fout in 1984, toen Ferdi VandenHaute werd gehuldigd, terwijl Jacques Hanegraaf de trui moest hebben, was kennelijk toch nog wat blijven hangen. „Ik had Kelly ook nog wel verwacht", zei de beste rekenaar van de perszaal tegen ju ry en Tourdirectie. „Die had eigenlijk één seconde voorsprong op LeMond. Reken maar na: Kelly had vier seconden achter stand op LeMond bij de start, aan de finish wint hij er zeven terug, dat is dus drie se conden voorsprong in het klassement. Hij had dus eigenlijk moeten worden gehul digd." Maar omdat er gisteren voor alles een op lossing was, was er ook hier één voorhan den. Leblanc: „De jury heeft dinsdag een fout gemaakt bij een tussensprint. Daar heeft Kelly vier seconden boni gekregen, die aan Van Poppel hadden moeten worden toegekend." Dat betekent dus één seconde achterstand. Echter, in tegenstelling tot in voorgaande jaren wilde het dit keer niet zo vlotten. De proloog viel tegen doordat specialist Nijdam pas op de zesde stek was te vinden en ook de daarop volgende dagen werd er slechts achter het net gevist. Totdat 'Snelle Jelle', gisteren dan ein delijk beet had na een gerouti neerd 'een-tweetje' uit het boekje met zijn Belgische ploeggenoot Eric Vanderaerden. Begrijpelijk dat Raas in zijn nopjes was. Al wuifde hij alle toespelingen op spanningen binnen zijn gelederen luchtig weg. Raas: „Druk is er altijd, dat hoort ook zo. Maar van paniek was geen sprake. Alleen over die zondagochtendrit was ik onte vreden. Dat heb ik ze ook laten weten. Je laat toch niet zo'n groep met Breukink en LeMond zo maar wegrijden? Maar voor de rest kon ik ze niet veel ver wijten. De ploeg was uit balans geraakt door de ziekte van Maassen. Die had hulp nodig en daarvoor heb ik Twan Poels opgeofferd. Bovendien heb ik Rooks voor het klassement en hij heeft ook recht op een hel per, Gerrit de Vries. Toen Poels zich voor Maassen had afge draaid, moest ik Solleveld daar voor gebruiken. Dan ben je al vijf man kwijt voor een finale, terwijl ik in voorgaande jaren al mijn negen renners daarvoor beschikbaar had. Maar ik ben blij dat we het zo hebben ge daan en Maassen in koers heb ben kunnen houden." Nijdam daarentegen maakte wel degelijk gewag van oplo pende spanningen in de ploeg. Maar, zo liet de 27-jarige Bra bander weten, daar is hij dan ook de natuurlijke leider van het stel voor. Om aan de top van die pikorde te blijven staan, moet er zo nu en dan flink aan de bel worden getrokken. Nijdam: „In zo'n positie voel je je toch meer verantwoordelijk voor het wel en wee van de ploeg dan iemand anders. Naar buiten toe was het zaak niet nerveus te worden, maar in wendig voel je je toch niet op je gemak." Dinsdagavond, in het hotel in Reims, smeedde 'Snelle Jelle' snode plannen met Vanderaer den. Nijdam: „We hebben het routeboek er eens op na gesla gen en kwamen tot de conclusie dat er voor ons kansen waren in Valenciennes, gezien het par cours van aankomst. Hier moest het gebeuren. Anders zou het wel heel moeilijk worden nog wat te winnen, concludeer den we. We hebben vervolgens afgesproken dat ik op kop zou rijden in de laatste kilometer en Eric, als het maar even mogelijk was, een gaatje zou laten vallen voor mij. Lukte dat niet, dan kon ik altijd nog de sprint aant- trekken". Gedienstig De Belgisch-Limburger kweet zich voorbeeldig van zijn taak en blijkt bij Raas gedienstiger dan ooit. Vorig jaar hielp hij Nijdam ook al eens aan een mooie zege, in de Ronde van Nederland. Dank zij de opoffe ringen van Vanderaerden kon Nijdam in de slotetappe een aanval van Erik Breukink pare ren. Nijdam: „Hij is voor mij goud waard. Het is een klasbak, al komt hij de laatste tijd dan niet meer tot zulke aanspreken de resultaten. Maar dat Eric nog heel veel kan, heeft hij hier in Valenciennes toch weer bewe- Echter, hoe goed Vanderaer den ook bezig was, zonder de ploeg van Greg LeMond zou Nijdam wellicht nooit aan zijn zegevierende jump zijn toege komen. LeMond c.s. gingen op een kleine twintig kilometer voor de meet onder in de beu gel, toen Claudio Chiappucci de Amerikaan weer eens tartte met een aanval. De Italiaanse aan valler haaJcte gretig in op een uitval van de Zwitser Gianetti en de Belgische 'stoemper' Dirk De Wolf. Toen ook oud-wereld kampioen Fondriest (Panaso nic) en de Spanjaard Montoya aansloten, werd het menens. Met name Fondriest sloofde zich uit voor zijn landgenoot, die op zijn beurt alle knechten van LeMond aanzette tot een furieuze jacht. Renners die het 'treintje' van Z wilden hinderen, kregen te maken met Duclos- Lassalle. De Tourveteraan trad hard op tegen 'saboteurs' van de achtervolging en liet meer dan eens zijn handjes wappe ren. Pas in de straten werd de vlucht van Chiappucci c.s„ die LE^TOUR 11991 Rolf Sorensen heeft nog één arm over om het verhaal van zijn ongeval kracht bij te zetten. De val v schudding in de Tourkaravaan. i de gele-truidrager zorgde v Of de heren van de pers wat wilden drinken? Jan Raas, directeur-sportief van de Buckler-ploeg, had gisteren in de Noordfranse stad Valenciennes wat te vieren. Met dank aan Jelle Nijdam, die zijn baas ge riefde door ritnummer vijf van de Tour de France voor zich op te eisen. VALENCIENNES DICK HEUVELMAN DE TOURINCUFERS Jelle Nijdam geniet met volle teugen van zijn etappezege in Valenciennes. een maximale winst van veertig seconden opleverde, geneutrali seerd. Nijdam zag het gezwoeg van de Z-jongens met genoegen aan. Hij zat op het vinkentouw plaats en sloeg toe op een ma nier die hem eigen is. Niet wachten op de sprint, maar die zien te ontlopen. Zoals de Belg Etienne de Wilde maandag in Dijon deed. Raas: „Dat was zijn enige kans. Maar je moet na tuurlijk wel even het goede mo ment kiezen". Daarin schuilt de klasse van de ware 'finisseur', zoals de Fransen Nijdam plegen te noemen en die hem met zijn turbodijen de loop der jaren tot een vaste klant van het erepodi um hebben gemaakt. Sinds 1987, toen Nijdam de proloog won in Berlijn, heeft hij elk jaar zijn graantje meegepikt uit de Tour. Op zo'n staat van dienst kunnen toch maar weinigen bo gen. Precies op tijd, want het werd al onrustig in het kamp van Raas. Immers, zijn renners staan tra ditiegetrouw voor de eerste, vlakke Tourweek geprogram meerd en toen er na vier dagen nog geen succes was geboekt, kwam de vaderlandse pers op de proppen. Om te weten waar het nu precies bij Buckler aan schortte? En of Raas al een van zijn donderspeeches had ge houden? Kortom, druk op de ketel. Vooral ook omdat de sponsor net een intensieve pro motiecampagne was begonnen om een groter aandeel op de al coholarme biermarkt te verkrij gen. 7e etappe 12 juli 167 km Le Havre

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19