Regio Records sneuvelen bij nam-operatie 'Monogame duif verdwijnt in harem' Oudere vrouwen leren in cursus 'nee' te zeggen 'Heesteraffaire' loopt hoog op Donderdag 11 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: WIM KOEVOET Vormgeving: PIET KOOREMAN 14 LEIDEN Voorschotense vrouwen van 50 jaar en ouder kunnen via een cursus leren dat ze 'nee' moe ten zeggen als ze iets niet willen. BIJ VERKOOP kan Kleens 'superduif' meer dan een ton opleveren De transactie gaat echter ten koste van de mono gamie van het dier. NIEUWSLIJN Kat vergiftigd met strychnine RIJNSBURG Een rode kater is dood aangetroffen in de Konin gin Julianalaan. Het dier bleek te zijn vergiftigd. In het lichaam trof de dierenarts resten aan van het zwaar giftige strychnine. Het gif was vermoedelijk verwerkt in een balletje gehakt of stukje vlees. De eigenaar van de kat verklaarde tegenover de politie dat dit in korte tijd al het tweede geval van vergiftiging is. En ook en kele jaren geleden werden honden dood aangetroffen in de Spi- nozalaan. De politie heeft toen niemand kunnen aanhouden. Huttenbouwweek in Voorschoten VOORSCHOTEN De organisatoren van de kindervakantie-ac tiviteiten in Voorschoten zijn er dit jaar wel in geslaagd om een huttenbouwweek te organiseren. Vorig jaar ging het evenement niet door wegens gebrek aan vrijwillige begeleiders. De huttenbouwweek maakt deel uit van een uitgebreid jeugd- vakantieprogramma. De activiteiten voor de jeugd van vijf tot en met dertien jaar worden van dinsdag 30 juli tot zaterdag 17 au gustus gehouden onder de naam Vakantieland'. Het bouwen van hutten gebeurt in het park Rosenburg en begint op maan dag 12 augustus. De huttenbouwweek wordt afgesloten met een nacht kamperen in de zelfgemaakte bouwsels. Zilveren servies tentoongesteld VOORSCHOTEN Een historisch zilveren koffie- en theeservies is voortaan te bewonderen in een vitrine in het gemeentehuis van Voorschoten aan de Leidseweg. Het bestaat uit een presen teerblad, koffiekan, theepot, melkkan en suikerpot en werd ge maakt door Van Kempen in Zeist. Het stamt uit de vorige eeuw en behoorde toe aan het Voorschotense burgemeestersechtpaar Treub Cornaz. Het kwam in handen van het doktersechtpaar Van der Horn van den Bos en behoorde achtereenvolgens toe aan de echtparen Van Kleef en Kuttschrütter. De kinderen heb ben het servies aan de gemeente in bruikleen gegeven. Vandaag is het servies opgesteld. College keurt braderie goed LEIDERDORP - De braderie op de Leiderdorpse Hoofdstraat mag van het college toch doorgaan. Burgemeester en wethou ders volgen hiermee het advies van de commissie beroep- en bezwaarschriften op. Het oorspronkelijke college-argument dat de braderie het verkeer in het Oude Dorp teveel zou ophouden, werd in dat advies verworpen. Initiatief van emancipatorisch vrouwenwerk Voorschoten VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET De Stichting Emancipatorisch Vrouwenwerk Voorschoten (STEM) begint in september met een nieuwe cursus 'Neem je leven in eigen hand'. De stichting heeft deze assertivi- teitscursus al eerder gehouden, maar dit keer is de deelnemers- groep beperkt tot vijftigplussers. Vrouwen leren tijdens de cursus 'nee' zeggen tegen dingen die ze tegen hun zin doen. Waarom juist een cursus voor vijftigplussers? „Op acht maart, tijdens de Internationale Vrou wendag, hebben we een enquê te gehouden. Duidelijk werd dat veel vrouwen boven de vijftig met leeftijdgenoten een cursus willen volgen. Ook vanuit de ge meente kregen we die tip," al dus A. Lamboo, voorzitter van de stichting. De STEM verwacht dan ook voldoende animo voor de cursus die maximaal 12 leer lingen kan tellen. Lamboo denkt, evenals K. Houtenbos die eerder aan de cursus heeft deelgenomen, dat vijftigplussers beter uit de verf komen wanneer ze kunnen pra ten over gedeelde ervaringen. „In een cursus met vrouwen rond de 30 zitten deze vrouwen anders, komen ze minder uit dé verf omdat ze bepaalde ervarin gen niet delen met jongeren. Ze zijn vaak de oudsten in de eroep. Soms vragen ze ons van tevoren ongerust of ze niet te oud zijn voor zo'n cursus," al dus Lamboo. Anders De vijftigplussers kampen voor een deel met andere vragen en problemen dan jongere vrou wen, vertelt Lamboo. „Jongere vrouwen hebben vaker een baan dan ouderen. Bovendien zitten deze vrouwen in een an dere leeftijdsfase. Ze krijgen te maken met kinderen die de deur uit zijn, een man die in de VUT gaat en plotseling de hele dag thuis zit, ze moeten op kleinkinderen passen terwijl ze daar geen zin in hebben." "Tijdens de cursus leren vrouwen op te komen voor zichzelf. Hun zelfrespect wordt vergroot door oefeningen, pra ten en rollenspel. Ze moeten zeggen wat ze denken, hun ei gen mening geven en ze leren omgaan met kritiek. Ze verwer ven ook de kennis om dat op een vriendelijke manier te bren gen zonder direct ruzie te krij gen", somt Lamboo op. Elitair Lamboo en Houtenbos bena drukken dat de STEM beslist niet elitair wil zijn. "Wij zijn geen selectief Clubje. Wij heb ben geen leden. Je ziet ook steeds nieuwe gezichten tijdens de cursussen. De mensen die meedoen zijn heel verschillende De Voorschotense mevrouw K. Houtenbos bij het Cultureel Centrum waar vrouwen vanaf september a zichzelf kunnen werken. types. Het spreekt velen «aan. Ook voor mannen zou zo'n cur sus goed zijn", aldus Houten- De STEM had de c overdag gegeven, i sus liever r volgens het tweetal was dat door gebrek september, duurt acht avonden I* FOTO ÉLLEN MARTENS aan eigen ruimte niet mogelijk, en wordt van 20.00 tot 22.00 uur De stichting wijkt daarom op- gehouden. De cursus kost 75 nieuw uit naar het Vrouwenlo- gulden. Men kan zich opgeven kaal in het Cultureel Centrum bij K. Houtenbos, telefoon: 071- aan de Prinses Marijkelaan. De 615054. begint op woensdag 4 Duinpaden veiliger Katwijkse slager koestert rasrenpaardje van het luchtruim Het wordt veiliger voor voet gangers in de duinen tussen Katwijk en Noord wijk. Ze krij gen een 'eigen' voetpad. En in het fietspad komen vijf snel- heidsremmende bochten. De operatie kost de provincie 360.000 gulden. Oliewinveld Wassenaar begin 1992 schoon WASSENAAR MEINDERT VAN DER KAAU Het is de grootste en duurste schoonmaakactie van een voor malig wingebied van de Neder landse Aardoliemaatschappij (NAM) tot nu toe. Zo'n 36 mil joen gulden geeft het bedrijf uit aan het saneren van de grond in het verlaten olieveld Wassenaar, dat zich uitstrekt van de Meij- endelseweg tot de rijksweg A4 bij Leidschendam. De bodem rond de 48 winputten in de ge meenten Wassenaar, Leids chendam, Voorburg en Den Haag is^ waarschijnlijk begin volgend jaar gereinigd. De zui vering van het vervuilde grond water neemt wat meer tijd in beslag. Het was 1955 dat op verschi- lende plaatsen in het veld Was senaar werd geboord naar olie. Pas in 1988 werden de laatste putten gesloten. De olie ging via een pijpleidingnet naar het overlaadstation aan de Loolaan langs de spoorlijn Leiden-Den I laag, om vervolgens naar Per nis of Botlek te worden ge bracht. Daar kwam een einde aan toen op een gegeven mo ment meer water dan olie naar boven kwam. Een derde deel van de 70.000 ton aarde en zand die in totaal wordt afgegraven, is licht ver ontreinigd en verdwijnt naar vuilstortplaatsen. Een ander deel wordt^ chemisch schoon gewassen en is geschikt voor ge bruik in de wegenbouw. Ten slotte is er nog een deel klei dat thermisch wordt gereinigd en vervolgens hergebruikt. Alle bouwwerken zoals ja knikkers, verzamelstations en betonconstructies zijn gesloopt. Het grootste deel van het 35 ki lometer lange pijpleidingnet is opgegraven en na reiniging als oud metaal verkocht. De vervuiling rond de win putten is ontstaan door lekka ges in de installaties waardoor menig liter olie en zout water in de bodem verdween. Uit onder zoeken is tot grote opluchting van de NAM gebleken dat dit nergens in het diepere grond water terecht is gekomen. Dat is te te danken aan de kleilaag die tussen het zand en het water zit. Voorzorgsmaatregelen zijn destijds bij het slaan van de bronnen door de NAM niet ge nomen. „Het woord milieu moest toen nog worden uitge vonden. Er werd niet bij stilge staan dat de putten ook ooit nog eens schoon moesten wor den teruggegeven", zegt NAM- woordvoerder Frank Duut. Het bedrijf tast nu diep in de buidel omdat het een goede milieu-re putatie wil opbouwen. „Maar ook omdat we een maatschap pelijke verantwoordelijkheid daartoe hebben Sinds de aanscherping van de milieu-eisen is de NAM echter ook wettelijk (volgens de mijn wet) daartoe verplicht. De maatschappij is op de scherpste gaan zitten, vandaar dat de sanering niet de begrote 21 miljoen, maar 36 miljoen gulden kostte. Het uitgangspunt is volgens Frans van Praagh, hoofd Civiel Bouwkundige Dienst, dat 'kinderen daar zon der risico kunnen spelen als wa re het een zandbak'. Volgens van Praagh kan de NAM niet eindeloos doorgaan met het uitgeven van zulke as tronomische bedragen aan op ruiming. De NAM staat nog voor een hele reeks schoon maakacties in bij voorbeeld de olievelden De Lier, Pijnacker, Zoetermeer en Rijswijk. Daar om moet de druk op de re- search-ketel flink toenemen om de kosten nog enigszins te be teugelen, zo stelt hij. De huidige technieken zijn veel te duur, maar goedkope alternatieven zijn nog nauwelijks ontwikkeld. Daartoe behoort bij voorbeeld het biologisch laten opvreten van verontreinigingen door bacteriën. •Bovenal is het de NAM duide lijk geworden dat de 'gouden milieuregel' dat elke gulden be steed aan preventie zich later tien keer terugverdient, klopt als een bus. „We moeten om later gigantische kosten te voorko men nog veel kritischer kijken naar preventieve maatregelen. Het is goed dat we zijn begon nen met de schoonmaak in Wassenaar. Pas in de praktijk weet je welke problemen zich voordoen", aldus Van Praagh. KATWUK IRENE NIEUWENHUÜSE De emoties van andere duiven- liefhebbers begrijpt hij niet. Mensen die afgelopen zaterdag en zondag huilden van blijd schap toen ze 'zijn' duif even mochten vasthouden. Wel be seft hij terdege dat zijn inmid dels tot 'Barcelona' omgedoop te duif een 'lotje uit de loterij' is. Volgens geruchten moet de vo gel twee ton opbrengen. Zelf houdt Jomp Kleen het op 'over de honderdduizend'. De ongelofelijke snelle tocht (de duif had iets meer- dan vierentwintig uur nodig om van Barcelona naar Katwijk te vlie gen) van afgelopen vrijdag nacht, heeft de nationale en in ternationale duivensport in elk geval volledig op zijn kop gezet. Echter niet de wereld van eige naar en slager Kleen uit Katwijk. De succesvlucht van zijn duif bezorgt hem vooral veel aan loop. De binnenplaats van zijn slagerij aan'de Koninginneweg stond zaterdag 'zwart van de mensen' en voortdurend ging tijdens het weekeinde de tele foon. Alle commotie ondergaat de slager schijnbaar emotieloos. De duivenmelker is maan dagmorgen nog druk in onder handeling. Het wekelijkse slach ten heeft hij vanwege de drukte maar afgezegd. Duivenmake- laars komen en gaan. Zo ook Herman Beverdam uit Overijs sel. Beverdam koopt in voor de Britse duivenfokker Louis Ma- Duivenmelker en slager Jomp Kleen uit Katwijk toont zijn winnende duif 'I maar hij zal nooit meer vliegen." zarella uit Leicester. Een echte 'rasrenpaardje van het lucht- grote jongen binnen de duiven- ruim' zal hij de komende jaren fokkerij, want Mazarella heeft zijn uiterste best moeten doen. 25 mensen in dienst. Als de „Zijn kostje is gekocht, maar hij koop door gaat, betekent het zal nooit meer vliegen. Stel je dat de Katwijkse duif in een rui- voor dat hij tegen een telefoon- me Britse kooi de rest van zijn paal klapt", leven voor veel, heel veel nako- Kleen en Beverdam benijden melingen moet gaan zorgen. Als de winnaar echter niet. „De duif is in principe een monogaam dier, maar hij gaat nu in een zeer druk bevolkte harem leven. In de toekomst zullen steeds andere vrouwtjes bij hem wor den gezet. Als zijn 'oude' wijfje is weggehaald, kijkt hij drie tot vier dagen niet naar een ander om en is hij verdrietig. Dan be- VOORSCHOTEN A.C.M. de Kok, bewoner van De Savorin Lohmanplantsoen in Voorschoten vindt dat de ge meente zijn goede naam heeft aangetast door hem af te schil deren als crimineel. Hij eist re habilitatie. De Voorschotenaar leeft in onmin met de gemeente sinds de afdeling groen in april enkele heesters achter zijn tuin verwij derde. Door deze boompjes in het gemeenteplantsoen te plan ten, had de Voorschotenaar zijn tuin vergroot. Voorschoten voert sinds kort een lik-op-stuk beleid door 'illegale stukjes groen' direct te verwijderen. Dat is bij de tuin van De Kok dan ook gebeurd. In een bezwaarschrift maakt de Voorschotenaar duidelijk waarom de gemeente in zijn ogen 'onbehoorlijk' heeft ge handeld. Hij noemt zichzelf 'te goeder trouw', omdat hij niet op de hoogte was van het nieu we beleid van de gemeente. Hij zou nooit zoveel geld hebben uitgegeven aan heesters wan neer hij van het bestaan van de nieuwe regeling had afgeweten. Ook schrijft De Kok dat hij in 1975 toestemming heeft gekre gen van de gemeente om zijn tuin te vergroten. In maart heeft hij het oude groen door nieuwe boompjes vervangen. De hees ters werden een maand later verwijderd. De Voorschotenaar vindt het belachelijk dat de gemeente op eens een lik-op-stuk beleid toe past, zonder de burgers vooraf op de hoogte te stellen van nieuwe regels. Hij heeft ook problemen met de willekeur van de gemeente. Volgens hem treedt de gemeente in het ene geval wèl en in het andere niet op. Volgens een woordvoerster van de afdeling groen heeft de gemeente De Kok in het verle den geen toestemming gegeven voor de aanplant van groen op gemeentegrond. Ze erkent dat de gemeente niet in alle geval len optreedt. Nieuwe overtre ders worden direct aangepakt, maar waar de gemeente de si tuatie jarenlang heeft gedoogd, wordt nog niet opgetreden. Er gaat wel een advies naar de raad om in de toekomst in alle gevallen het lik-op-stuk beleid uit te voeren. De Kok wordt door haar bestempeld als nieuw geval. Daarom heeft de ge meente direct opgetreden. OEGSTGEEST *ERIC JAN WETERINGS Negèntig deelnemers meldden zich gisteravond aan de start van de Oegstgeester polder cross. Om half acht liet wethou der van sportzaken J.P. van der Reijden het startpistool knallen bij buurthuis De Kratong in de wijk Buitenlust. 3600 meter lo pen en 600 meter zwemmen verder finishte evenals vorig jaar Eric Bloklander als winnaar op het Boerhaaveplein in Haas- Bloklander wint poldercross wijk. Organisator van de cross is de bekende Oegstgeester zuivel handelaar Henk Heemskerk. Enige jaren geleden, nam hij het idee voor een poldercross mee uit Noord-Holland, waar zoge naamde prutmarathons wor den gelopen. „En de cross hier was direct zo'n succes, dat we 'm inmiddels al weer voor de vierde keer hebben georgani seerd", vertelt Heemskerk. Deelnemers aan de koers zijn zowel recreanten als 'echte' tri atleten. De laatsten zien vooral het zwemgedeelte als een goede training voor zwaardere compe tities, weet Heemkerk. Nadat de deelnemers een aantal weilan den rond Oegstgeest doorkruis ten moesten ze vier keer het Oegstgeester kanaal men. Voor veel deelnemers bleek het zwemmen een verfris send onderdeel, want een aan tal sloten bleek zo breed dat niet iedereen daar fris overheen kwam. „Van der Reijden vond het ook een verrassend parcours", zegt Heemkerk. „Hij vroeg zich af waarom de hekken in de wei landen allemaal dicht waren. Maar die bleven dicht, want ie dereen moest de sloten over". gint hij weer, maar het gaat hem duidelijk vervelen". Ze leggen omstandig uit dat de seksuele drift van de duiven niet de,spil is waar de duiven sport op drijft. Kleen: „We kor ven de duiven al een week voor de vlucht, na drie dagen is het verlangen naar een vrouwtje echt wel voorbij. Het dier komt dus alleen maar terug omdat hij naar huis wil. De hormoonspie- gel bij duiven verandert snel. De lichaamsconditie hangt daar van af. Als duivenmelker maak je gebruik van die situatie. Dat is eigenlijk de truc van de sport". Kleen benadrukt dat de dui vensport via wekelijkse liefda- digheidsvluchten veel geld aan allerlei goede doelen geeft. En dat de duivenmelker misschien niet zo'n gunstige naam heeft, zal de Katwijkse slager een worst zijn. „Ik ben tien jaar ge leden met deze sport begonnen om naast mijn werk wat te doen te hebben. Ik beleef er plezier aan. Wat is er mooier dan je duiven weer terug te zien ko men? Verder hebben we als dui- venliefhebbers onderling veel gezellige contacten". Het feit dat 'Katwijk' het bin nen de nationale duivensport erg .goed doet, wijt hij aan de enorme populariteit van de sport in de badplaats. „Er is een grote concurrentie en dat krikt het niveau omhoog". Vliko scheidt afval goed, zegt provincie DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU De provincie Zuid-Holland is tevreden over de resultaten van het mechanisch scheiden van afval bij Vliko Lèiderdorp. Dit bedrijf is onlangs begonnen met deze wijze van scheiding waar bij een sorteertrommel en sor- teerband wordt gebruikt. Vliko is tevens weer begonnen met een experiment met de verwer king van steenwol. Dat is gebleken uit het half jaarlijkse verslag van de provin cie van de controle en handha ving van de mileiuwetgeving. Het Leiderdorpse Vliko kampt net als andere afvalverwerkings bedrijven met een overvloed van afvalhout. Oorzaak is een stagnerende vraag aan de zijde van de industrie die het hout hergebruikt. Dit heeft aan de Achthovenerweg nog niet tot onaanvaardbare situaties ge leid. In hetzelfde provincieverslag wordt het Wassenaarse water wingebied de Hartenkamp ge noemd. Er zou daar een com- posteerterrein liggen. Volgens de provincie zuid-Holland is dat in strijd met de grondwaterbe- schermingsverordening. Pas aan het eind van dit jaar neemt de provincie een besluit wat hiermee moet gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14