Leiden Toeristisch imago stad ondermaats Als mama Loe door de binnenstad 'Chaotische' financiën bij vuilverbrander Subsidie voor onderzoek onder Leidse ouderen i-W1-"'- LEIDSE LAKENFEESTEN Pech en Blunders op reis Dinsdag 9 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER T VISSER Vormgeving: SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Handtekeningen tegen Zijloever Tegen het plan om 51 woningen voor ouderen te bouwen op Zijloever zijn 100 handtekeningen verzameld. Omwonenden vinden het flatgebouw dat de gemeente wil neerzetten in het Steneveldtpark te hoog. Daardoor wordt hun uitzicht minder mooi. Bovendien vinden ze het gebouw niet in de omgeving passen. Ook tegen het plan om de 'insteekhaventjes' te handhaven, ma ken de omwonenden bezwaar. Het park en de wandelstrook worden daardoor kleiner en bovendien vrezen de bewoners overlast van booteigenaren. Reconstructie speelplaatsen uitgesteld De reconstructie van de twee kinderspeelplaatsen bij de Hannie Schaftstraat is uitgesteld. De reden daarvan is dat de bewoners het niet eens konden worden over de indeling. Wel is er een stemmigheid dat er wat moet gebeuren aan de laag kleischelpen onder de speelwerktuigen waarop kinderen hard kunnen vallen. De gemeente gaat nu zand over de schelpen storten en een nieuw plan maken. Korfbalclub verliest geding Het herhaalde verzoek van de Leidse Korfbalclub De Algemene om de bouwvergunning Woutertje Pieterse te schorsen is door de Raad van State opnieuw afgewezen. De afdeling rechtspraak meent dat de gemeente voldoende rekening heeft gehouden met de belangen van de korfbalclub. Onlangs is de eerste paal geslagen voor de bouw van de nieuwe school. LEIDEN Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft een subsidie van ruim 250.000 gulden per jaar be schikbaar gesteld aan het „peil- station voor ouderen" van de Rijksuniversiteit Leiden. Hier door kan het vier jaar doorgaan met volgens de universiteit uniek onderzoek onder Leide- naren van 85 jaar en ouder. Het peilstation is onderdeel van de sectie gerontologie van de medische faculteit. Het ver zamelt gegevens over 85-plus- sers. Tot dusver is al gebleken dat bij hen meer invaliderende aandoeningen voorkomen dan verwacht: slijtage van gewrich ten, slecht gehoor, verminderd gezichtsvermogen en dementie. Andere aandoeningen komen juist minder vaak voor dan ver wacht, zoals bronchitis en kan ker. Het onderzoek richt zich op de mate waarin de „alleroud- sten" zichzelf kunnen redden en manieren die de zelfred zaamheid kunnen bevorderen. DE GRUWELIJKE VONDST van een been en een arm in het Rijn-Schiekanaal leidde tot de oplossing van een Haagse moordzaak SI LEEFAAANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER DE LEIDSE PAARDENTRAM gaat het aantal ritten uitbrei den en doet de komende drie zaterdagen ook zeven Leidse kerken aan Promotie schiet tekort Leiden moet meer toeristische bekendheid krijgen én be houden. Dat is de conclusie van een eindexamenonder- zoek van Roelinda Vording, studente aan de hogeschool vor Toerisme en Verkeer in Breda. Het onderzoek wees uit dat er in Leiden voldoende toeristische kwaliteit aan wezig is. Het schort echter aan de promotie van de ge meente en het VW. Ook moet de verkeerssituatie in de binnenstad worden verbeterd. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Vording, zelf afkomstig uit Lei den, heeft voor het onderzoek onder meer twintig reisorgani satoren, zogeheten 'toeropera- tors', ondervraagd over wat de sleutelstad te bieden heeft voor buitenlandse toeristen. Uit deze interviews blijkt dat de musea, de historische binnenstad, de bereikbaarheid van buitenaf, één unieke attractie, parkeerge legenheid, de sfeer en het imago belangrijke factoren zijn. Leiden voldoet in hoge mate aan een aantal van deze criterea maar schiet op een aantal ook flink tekort. Vooral parkeergele genheid voor bijvoorbeeld bus sen in de binnenstad ontbre ken. Ook mist Leiden een unie ke attractie. Het onderzoek laat ook zien dat er in de binnenstad een te kort is aan hotels terwijl er in heel Leiden een gebrek is aan hotels in de middenklasse. Res taurants zijn er volop maar eet- gelegenheden waar groepen te- 3* recht kunnen, zijn er juist weer te weinig. Ook het ontbreken van openbare toiletten en de slechte infrastructuur van het centrum, worden als negatief Van de evenementen blijkt Lei- dens Ontzet op 3 October en de Jazzweek in januari ook buiten Leiden populair te zijn. De La- kenfeesten daarentegen vormen een fenomeen dat buiten de stad nauwelijks wordt gekend. Studentenrellen De onderzoekster beschouwt het als positief dat er in de di recte omgeving van Leiden een aantal ondersteunende toeristi sche trekpleisters aanwézig zijn: de kust, de bollenstreek (Keu kenhof) en de plassen noorde lijk van Leiden (de Kaag). Over het imago van Leiden blijken er bij de toeroperators nogal wat halve waarheden te leven. Leiden zou een arme ar beidersstad zijn met studenten rellen en oninteressante buiten- De historische stad aan de voet van de Burchtheuvel is een van de pei lers van het toeristische imago van Lei den. FOTO •HIELCO KUIPERS wijken. Gelet op alle voorgaan de goede en minder goede ei genschappen van Leiden, is het houden van toeristische uit stapjes die alleen naar de Sleu telstad gaan, niet haalbaar. Lei den zou wel kunnen worden opgenomen in een tour die ook andere plaatsen aandoet. In dat geval is het bezoek van groepen buitenlandse toeristen maar van korte duur. Dat stelt speci fieke eisen aan de verkoop van het toeristisch produkt. De con currentie is de categorie kortdu rende bezoeken is groot. Vording raadt gemeente en VW aan een informatiedag voor toeroperators te houden. Ook zou Leiden op toeristische beurzen in het buitenland haar gezicht moeten laten verse buitenlandse organisaties, toeroperators, universiteiten en luchtvaartmaatschappijen moe ten aanschrijven. Vording be sluit het onderzoek dan ook door te stellen dat de voor naamste taken om het toeris tisch imago van Leiden te ver beteren, in de sfeer van de com municatie liggen. INDE BOUW van een nieuwe vuilverbranding ir Leidschendam zijn grote bedragen geïnvesteerd zonder dat er goede een begroting is Verdachten van moord aangehouden De politie van Den Haag heeft met de aanhouding van de 24- jarige Hagenaar L.S. alle drie verdachten opgepakt van de moord op de Hagenaar die vori ge week zondagavond werd neergestoken in een woning in de Van Miereveltstraat in Den Haag. Het slachtoffer werd in stukken gehakt. Delen van het lijk werden in wateren in de buurt van de Haarlemmermeer en Leiden geworpen. De laatste vondst van de poli tie is een linkerarm en een bo venbeen die zijn opgedregd uit het Rijn-Schiekanaal bij Leiden. Er wordt nog gezocht naar het hoofd, de rechterarm en ander half been. Twee verdachten, onder wie de hoofdverdachte, werden vo rige week aangehouden. Een derde man van 20 jaar werd na aanhouding vrijgelaten omdat hij slechts getuige zou zijn ge weest van de steekpartij. De po litie denkt met het drietal dat nu is ingesloten de daders te pak ken te hebben. DE POLITIE in Haarlem heeft een groot aantal diefstallen op bouwterreinen, onder meer in Leiden, opgelost met de aan houding van dertien mannen uit Beverwijk en Heemskerk in de leeftijd van 18 tot 48 jaar. De bende stal sinds november vo rig jaar op grote schaal steiger onderdelen en gereedschappen in onder meer de Ilmond, Lei den, Haarlemmermeer en Al- mere. De verdachten hadden het ook voorzien op keukenap- paratuur. aanhangwagens en geluidsapparatuur. De totale omvang van de reeks diefstallen wordt op 3 ton geschat. Man fietst door ruit in Breestraat Een 45-jarige Leidenaar is gis teravond door een enorme ruit op de Breestraat gefietst. Hij hield aan dit ongeluk verschil lende snijwonden over in oor en aan beide benen. De man was omsfreeks 23.45 uur afkomstig van een feestje en had daar behoorllijk gedronken. Toch was hij op de fiets geklom men en bij de Vrouwensteeg probeerde hij zelfs een bocht te nemen. In plaats van rechtsaf ging hij dwars door de ruit van het daar gevestigde NBBS-kan- toor. De Leidenaar werd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. Het reisbureau heeft al aangekondigd de man een gepeperde rekening te pre senteren. Amsterdam 1991 15 t/m 20 juli Olympisch Stadion en de RAI jr Q,h World Z/Gymnaestrada Internationaal gymnastiek evenement met ruim 20.000 deelnemers uit meer dan 30 landen. Kaartverkoop en informatie: 020-5466998 en bij de landelijke WVs. ■a' 4, De Leidse paardentram sjokt weer zijn dagelijkse rondjes Het koetsje, een van de oudste onderdelen van de Lakenfeesten. •FOTO •ELLEN MARTENS LOMAN LEEFMANS Een haast traditioneel maar door de grote evenementen wat ondergesneeuwd onderdeel van de Lakenfeesten is de Leidse paardentram. Wandelingen en rondvaarten door de binnen stad mogen zich op een redelij ke publieke belangstelling ver heugen maar veel minder be kend is dat vooral toeristen, kin deren en ouderen het bijzonder aardig vinden om zich in het wagentje met twee paarden krachten te laten vervoeren. Het Mama Loe gevoel. Al vanaf het prilste begin van de Lakenfeesten maakt stalhou derij De Bles, gevestigd aan de Schelpenkade, deel uit van de Leidse feest-tiendaagse. Een knus koetsje waar ongeveer twintig personen maximaal in kunnen, rijdt tijdens dagelijks vanaf de opstapplaats bij het stadhuis een zogeheten laken- ronde. In een rustige tempo sjokken de Merrense paardjes voort. Tijd genoeg om de histo rische gebouwen te bekijken. Op de bok zitten niet twee ou dere heren met zwarte hoge hoeden, maar twee meisjes die duidelijk schik hebben in hun werk. De koetsier en de palvenier: „En ik ben de kassier", grapt Le- nie Hoppenbrouwer die in het wagentje gezeten een oogje in het zeil houdt en de toeristen desgevraagd van antwoorden voorziet: „Ik bouw er een ver haaltje omheen", omschrijft ze haar inbreng als bijvoorbeeld bij het huis van prins Willem Alexander op het Rapenburg de ongeveer tien tramreizigers daarop geattendeerd willen worden. Kerken Volgens Hoppenbrouwer zijn het vooral Duitse en Engelse toeristen die veelvuldig het om metje van ongeveer een kwar tier maken: „Ook rijden veel ou deren met ons mee. Zij doen dat vaak om nostalgische rede nen en vragen dan meestal of wij wat vaker dan alleen tijdens Bestuurders hebben geen zicht op problemen LEIDEN. KAREL BERKHOUT De nieuwe vuilverbranding bij Leidschendam is een veel te groot project voor de meeste van de 35 gemeenten, die er vanaf 1995 hun huisvuil laten verbranden. Burgemeesters en wethouders van ldeine gemeen ten die normaal moeten beslis sen over duizenden guldens, praten nu over miljoenen-in vesteringen als bestuurder van de Sava, de organisatie van de vuilverbrandingsinstallatie. „Ik ben maar een wethouder van een kleine gemeente en heb nauwelijks zicht op alle proble men", zegt A. Ringersma van Zoeterwoude over het project van 1,1 miljard gulden. De Sava is op dit moment ook niet in staat om de bestuurders wél enig inzicht te verschaffen in de problemen en slaagt er niet in om op tijd deugdelijke informatie aan te leveren. „Het gaat niet goed bij de Sava", vindt de Leidse wethouder H. de la Mar. Wethouder J. Wijn- ants van Voorburg spreekt zelfs van een 'chaotische financiële gang van zaken'. De Sava heeft maanden moe ten werken zonder dat er een begroting was voor dit jaar. De eerste versie werd begin van dit jaar afgekeurd, terwijl de goed gekeurde versie pas onlangs rond was. Deze begroting is overigens niet zo heel belang rijk, omdat er alleen wat salaris kosten voor het lopende jaar op staan. Ernstiger is dat nog steeds een begroting ontbreekt voor de investeringen voor de nieuwe vuilverbrander die dit jaar al zijn gedaan. Morrend De bouw van de Geïntegreerde Afvalverwerkings Installatie <Gavi), die vanaf 1995 onder meer Leids huisvuil gaat ver branden, komt langzaam op gang. Op dit moment is de de Duitse bouwer Babcock bezig met wat heet basic engineering, zoals het maken van ontwerpte keningen. De Sava is begonnen met het bouwrijp maken van de grond op Ypenburg, waarvoor overigens het bestemminsgplan nog moet worden aangepast. Om deze aanloopkosten te dekken vroeg het dagelijks be stuur van de Sava in mei aan de gemeenten in het algemeen be stuur 120 miljoen gulden uit te trekken voor het hele jaar 1991. Beloofd werd dat de financiële informatie er bij de vergadering van juni zou zijn, maar die da tum werd niet gehaald. Dat wordt pas oktober bezwoer de Sava toen en of het bestuur tot die tijd vast 90 miljoen gulden wilde uittrekken. Morrend ging het bestuur ak koord, maar sommigen spraken openlijk hun twijfels uit over de kwaliteit van het Sava-perso- neel, dat niet eens in staat is op tijd begrotingsstukken aan te le veren. Volgens wethouder Hof man van Naaldwijk (lid van het dagelijks bestuur) zou de ach tersténd worden weggewerkt. Ook beloofde de Sava snel te komen met een globale aandui ding van de kosten, waarvoor elke gemeente moet opdraaien. Noch de begrotingsstukken, noch de kostenramingen zijn inmiddels klaar en ook in het dagelijks bestuur zijn stemmen opgegaan, dat de organisatie niet deugt. Deze week wordt een extern adviesbureau aangc- de Lakenfeesten met de tram willen kunnen rijden. Dat gaan we dit jaar ook voor het eerst doen. De komende drie zater dagen rijden we langs de zeven kerken-route", vertelt Hoppen brouwer. Naast de lakenronde wordt na melijk op zaterdag ook door De Bles meegedaan aan de 'Langs Leidse Kerken route'. Daar wordt een tweede, wat grotere wagen voor ingezet en wordt een tour gemaakt langs de be kendste kerken in de binnen stad. De op het eerste gezicht mak ke paardjes lijken weinig last te hebben van het jachtige en la waaierige stadsverkeer: „Met de bussen hebben we een goede verstandhouding, dat was vorig jaar wel anders. Ook het andere verkeer valt reuze mee. het ge beurt nog maar een enkele keer dat we worden gesneden door een auto" weet Hoppenbrou wer laconiek. Na een kwartiertje is de ronde voorbij en komt ae koets weer aan in de Breestraat. De passa giers stappen uit en direct stap pen er nieuwe in. De paarden krijgen nog even rust, wat te eten en te drinken en een in deze dagen toepasselijk laken over zich heen. Tot en met aan staande zondag rijdt de tram nog van 12.30 tot 16.30 uur door Leiden. Op de zaterdagen 13. 20 en 27 juli wordt van elf tot vier ook de kerkentocht per koetsje verreden. trokken om puin te ruimen en de financiële zaken op een rijtje te krijgen. Een notitie over de administratieve organisatie is in voorbereiding. Volgens interim-manager F. Kuijers is er geen sprake van dat een troubleshooter wordt bin nengehaald naast de huis-advi seur Coopers en Lybrand. „Een aantal adviseurs is bezig een or ganisatie op poten te zetten voor de toekomstige vuilver branding. Zo zijn we bezig met opleidingen voor het personeel. Op dit moment zijn er nauwe lijks problemen, waarvoor wij nog eens een ander adviesbu reau nodig hebben". Aan de huidige problemen wordt wat Kuijers betreft niet extra ge werkt. Dit is het tweede deel van een miniserie over de problemen bij de bouw van vuilverbranding. Gisteren scheen het eerste deel over contract Tijdens uw vakantie in Spanje wilt u betalen, maar u blijkt Italiaanse lires in uw hand ge drukt te hebben gekregen. In uw hotel in Rome bestelt u op uw kamer een 'pizza Margue- rita', waarop er even later een call-girl genaamd Marguerita voor de deur staat. Of omge keerd. 'Pech en Blunders op vakan tie'. Dat is de titel van een ru briek die deze zomer geregeld in deze krant verschijnt. De re dactie heeft daarvoor wel de hulp van de lezers nodig. Zij moeten hun 'Pech en Blun ders' van de afgelopen vakan tie aan ons laten weten, liefst voorzien van een toepasselijke foto. Het is de bedoeling om in deze rubriek grappige voorval len te plaatsen. Wanneer u tij dens uw vakantie door een val van een berg uw been op twee plaatsen breekt, valt dat zeker in de categorie 'Pech', maar het komt niet voor plaatsing in deze rubriek in aanmerking. De leukste voorvallen en verhalen worden in de krant geplaatst. De beste daarvan komen weer in aanmerking voor een prijs. De eerste prijs bedraagt 200 gulden, de twee de prijs 150 gulden en er zijn twee derde prijzen van elk 100 gulden. Richt uw inzendingen voor 1 september aan de re dactie van het Leidsch/Alp hens Dagblad, Postbus 54. 2300 AB Leiden. Man uit huis moeder gezet Een 39-jarige Leidenaar is vanochtend aangehouden toen hij om streeks half zes een inbraak pleegde bij een kennis in de Heren straat. De man had een ruit uit de sponningen getild en was op he terdaad door de politie betrapt. Eerder was de man al door de poli tie uit het huis van zijn moeder aan de Rijnsburgersingel gezet om dat hij niet weg wilde. De Leidenaar zit nog vast op het bureau.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9