Rtv show 'Alles kan bij mij, komisch en chaotisch' 'Ik wil het liefst achter de microfoon sterven 'Een redelijke meteoroloog en een vreselijke ouwehoer' Erwin Kroll, de blijmoedige onheilsboodschapper Hans Versnel, een erkend feestnummer 6 „GEEN RAD VAN FOR TUIN-PRIJZEN in mijn programma, daar erger ik me dood aan." (Joop Lan- dré) Joop Landré presenteert driehonderdste 'Duvel' Hij wordt zo langza merhand moe van dat gezeik over het weer. Als mensen nu tegen hem zeggen wat een rot of mooi weer, antwoordt hij steevast: Hoezo? „En dat werkt perfect. Ze staan met hun mond vol tanden en ik ben van het gezeur af." loop Landré, presentator van het TROS-radioprogramma 'De duvel is oud', is met zijn 81 jaar, duidelijk niet op zijn mondje gevallen. In zijn riante flat in Uithoorn is niets tastbaars te zien van het feit dat de Landré al 25 jaar voor de TROS werkt, waarvan ruim 7 jaar als directeur. De laatste ja ren presenteert deze 'godfather' het bekende programma 'De duvel is oud'. Op 10 juli wordt de 300-ste 'duvel' uitgezonden. Reden om Landré in het zonne tje te zetten. „Of dat programma me zo langzamerhand niet de keel uit hangt? Absoluut niet. Er zijn on derwerpen te over. En ook de luisteraars zijn het nog lang niet zat gezien de veelheid aan reac ties die ik altijd krijg." Hij haalt een kranteknipseltje tevoor schijn. „Kijk, dit bijvoorbeeld. In Utrecht zijn ze een gesprekslijn voor ouderen gestart. Moet je lezen, er zit een man bij die al jaren niet welterusten wordt ge wenst. Nu belt iedere avond ie mand hem op om hem goe denacht te wensen. Nou, dat is toch een schitterend onderwerp voor mijn programma." Roken Roken gaat dementie tegen, wordt gemeld in een ander knipsel. Ook dat is weer een leuk onderwerp, vindt de pre sentator, al wil hij dan wel wat deskundigen in zijn programma er bij hebben. Landré zelf altijd een verstokt roker geweest, be sloot dit voorjaar, na ernstig ziek te zijn geweest, te stoppen met roken. „Maar goed, Onze Lieve Heer heeft me een goed werkend stel hersens mee gege ven, dus..." Hij vindt zichzelf een eenvou dige programmamaker. Hij werkt met Sietze Dolstra, zijn producer en regisseur. „Presen teren is niet zo belangrijk. Dol stra doet het werk. Zonder hem is er geen programma. De he dendaagse jonge presentatoren denken daar anders over. Ze voelen zich heel wat. Je begrijpt dat ik dus ook geen bewonde raar van ze ben." De luisterdichtheid van zijn 'Duvel' is hoog. Gemiddeld vol gen 100.000 mensen zijn pro gramma. „Ja, en dat op radio 5. Maar ja, je krijgt in de loop der jaren natuurlijk wel wat be kendheid. Dat merk je ook op straat. De mensen herkennen je op straat en roepen je ook wel eens na: hé ouwe duvel. Je staat natuurlijk veel op de foto. Liefst willen de fotografen de kinde ren en de kleinkinderen er dan bij. Nou, daar sta je dan met zo'n kleine aan de hand met een grote snottebel aan de Op de muzikale puzzels in het programma komt ook altijd veel respons. Stapels briefkaarten haalt Landré tevoorschijn. „Weet je wat iemand voor prijs krijgt als hij het antwoord goed heeft, een plant. Een doodge wone plant en daar zijn ze hart- van Den Uyl van of zo. Dat mocht niet." Bassist leek hem ook wel een leuk beroep en zo belandde hij in de band The Kicks, waarmee hij optrad op feesten. „Ook toen maakten we al parodieën, op The Shadows bij voorbeeld." In die jaren speelde hij op zondagmiddag ook discjockey. Daarna kwamen de drive-in shows. „Daar heb ik het vak echt geleerd. Mensen komen in principe naar een disco om met hun kont naar je toe te staan. Je moet hard werken om hun aan dacht te vangen." In 1983 begon hij in een ver bouwde boerderij temidden van z'n beesten, een eigen disco. In Den Helder. „Ja, why not? Dat is trouwens nog steeds de slogan van m'n shows. Alles is in feite mogelijk. In elk geval hebben we het daar zes jaar uitgehou den. Keihard gewerkt, mijn vrouw en ik en later m'n zoon: tweeënvijftig weken per jaar, twaalf uur per dag." Sleutel „Maar op een gegeven moment liep het contract af en we had den ook eigenlijk niet zo veel zin meer. We hadden niks an ders. En ik herinner me nog goed dat ik met de sleutel in mijn hand stond om de deur af te sluiten toen de telefoon ging. Dat was de platenmaatschappij. M'n plaat 'Ome Jo' was binnen gekomen in de top honderd. Vanaf dat moment is 't als een trein gaan lopen. Promotie van het plaatje en gaandeweg ander werk. Behalve het plaatje nam ik in mijn koffer ook allerhande attributen mee. Langzaamaan kwamen de uitnodigingen om meer te doen, in recreatieoor den bij voorbeeld. Maar wat ze zelf voornamelijk kunnen ver zinnen is disco en bingo. Ik zei: waarom niet iets anders. Why not? Nu heb ik een avondvul lend programma voor de hele familie en los daarvan een kin derprogramma. „Ik doe mijn typetjes, mijn zoon verzorgt de techniek, de muziek. Op de bühne doe ik al les in mijn eentje, geen show balletten. Alles kan, komisch, chaotisch. Ik betrek de mensen er bij, haal ze op het toneel. De kinderen ook. Dat kinderpro gramma wordt gesponsored, maar ik som niet droog de na men op van de firma's. Ik heb om iedere sponsor heen een blok van twintig minuten ge maakt. In het blok Postbank deel ik enveloppen uit met op drachten, bij het shampoo-blok laat ik ze sneltekenen. Zo ben ik, met een omweg toch weer terug bij de reclame." En nu ook nog z'n 'Z(w)ing met ons mee' dat bezig is tame- Dinsdag 9 juli 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: MITZIE MEUERHOF STARDOM De gitarist Carlos Santana is gear resteerd op de luchthaven van Houston. De politie vond 5 gram marihuana in zijn bagage. Omdat het slechts om een kleine hoe veelheid ging, besloten de fede ral dienders hem niet vast te houden, maar hem een boete te laten betalen van 500 dollar. Dynastie's vamp Joan Collins vond blijkbaar dat ze de laatste tijd wat te weinig publiciteit kreeg. Om de schijnwerpers weer op zich gericht te krijgen besloot de donkerharige dame in kwestie heur haar blond te verven. Het werkte. Direct werd Collins weer omringd door fotografen en pers. Beter had ze eerst een blonde pruik op kunnen zetten om uit te proberen, want de femme fatale is zelf met echt blij met haar hel blonde hoofd. Liefhebbers van talkshows hoe ven met te vrezen dat Ursul de Geer van het scherm verdwijnt. Weliswaar was hij bij de NCRV niet meer welkom en had de VARA ook weinig trek in De Geer, maar RTL-4 biedt nu uitkomst. Joop van de Ende heeft hem we ten te strikken. Binnenkort is hij met een praatprogramma weer op de buis. Het televisieprogramma 'Wise- guy' heeft blijkbaar vele Neder landse harten gestolen. Ken Wahl, die als undercover agent de maffia te lijf gaat, is zo popu lair dat er een fanclub voor hem is opgericht. Zijn volgelingen kunnen zich wenden tot de 'Fan club Ken Wahl', Abdijlaan 180. 5401 NP in Uden. Gaarne een postzegel bijsluiten. Gezinsuitbreiding bij de familie Jagger. Drie maal in scheeps recht moet Mick hebben gedacht want zijn vrouw Jerry baart, ais alles goed gaat, in januari een derde telg. Madonna moet zich vol gaan proppen met eten. Het ranke lijf moet maar liefst met tien kilo uitdijen en dat terwijl de zange res iedere morgen gaat joggen om haar figuur op peil te houden De reden: Madonna moet in haar nieuwe film een gezellige dikke 'honkbalster spelen. 7 M ng, zing, zing, zing M met ons mee. Kent u m A dat AVRO-wijsje van vroeger nog? Het was zelfs de naam van een radioprogramma dat bestond uit een aanschake ling van populaire deuntjes. Hans Versnel kende het nog wel. Hij nam de titel praktisch over. Hij maakte ervan: Z(w)ing met ons mee. En hij plakte een stuk van zestien bekende deuntjes aan elkaar. Op z'n leuk, met alternatieve teksten. Net zoals hij afgelopen carnaval had gedaan. Toen heette z'n plaatje 'Lekker swingen met die hap'. Het kwam nog tot num mer zeventien op de hitparade. „De best verkochte carnavals- plaat. Hij had misschien hoger kunnen komen, maar door de Golfoorlog is het carnaval voor een groot deel de mist in ge gaan. Ik zou ook prins Carnaval van Amsterdam zijn, Hans de tweede, maar dat ging ook niet door." Een feestnummer, deze Ver snel? Wel als hij optreedt in elk geval. En dat doet hij veel. Op de vrijdagavonden krijgt hij als starter van het Tros-televisie programma Ter Land, Ter Zee en In de Lucht menig lacher op zijn hand. Dat gebeurt ook met zijn shows, waarmee hij stad en Centerpark afreist. En het ge beurde toen hij in de Sound mix-show optrad als Tommy Cooper. Gevaar „Als Cooper had ik veel succes. Ik lijk ook op hem, vooral als ik een fez opzet. Maar ik ben zelf niet aan dat typetje blijven han gen. Ik zag het gevaar dat daar aan kleeft. Op het moment dat je aan het maken van een enkel typetje blijft doen, word je een wegwerpartikel. Dan ben je misschien even gewild bij win kelopeningen, maar na een half jaar ebt die belangstelling weg. Dat lot is al menigeen bescho ren geweest die succes hadden in de Soundmixshow. Ik vind het best om als typetjesmaker bekend te worden. Trouwens, daaraan heb ik vijftien jaar ge werkt." in de jaren zestig zag het er nog naar uit dat hij als reclame tekenaar door het leven zou gaan. Helaas, als inkleurder van Kuifje-stripboeken en tekenaar van kleurboeken bij de gere nommeerde uitgeverij Mulder in Amsterdam, bleek hij niet be paald een doorslaand succes. „Nee, als ik een kabouter te kende, moest die moest een ge zicht hebben natuurlijk. Ik maakte daar dan het gezicht STRIPS BOLLEBOOM Weerman Erwin Kroll (40) heeft moeilijke maanden achter de rug. Einde lijk wil het een beetje zomeren, maar wekenlang was hij de brenger van een slechte bood schap. Geen mens die het hem kwalijk nam. Als Kroll een de pressie boven de Noordzee voorspelt, lijkt het minder erg. Met een jongensachtige grijns op zijn gezicht brengt hij het weer in miljoenen huiskamers. Altijd even opgewekL En druk werkend met zijn handen, al tijd weer die handen. Wijzend, zwaaiend en ten slotte han denwrijvend. „ik heb iets van een schoolmeester in me", zegt de Bilthovenaar. Kroll is de eerste weerman in dienst van de NOS. Als freelan cer weliswaar, maar zijn voor gangers werden geleend van het KNMI, een instituut waar ook Erwin Kroll het vak heeft ge leerd. Op de redactie van het NOS-Journaal in Hilversum heeft de weerman zijn eigen plekje. Iedere middag rond een uur of half vier komt hij de re dactie opgewandeld om zich aan de hand van het binnenge komen materiaal een beeld van het weer te vormen. De fax braakt onophoudelijk weer- kaartjes uit; satellieten seinen foto's en bij het KNMI zit zijn contactman klaar om de laatste berichten door te geven. Kroll zit ontspannen achter het bureau, in hemdsmouwen. Het colbertje hangt netjes op het haakje. Dat gaat pas vlak voor de uitzending aan. Kroll hecht grote waarde aan een on berispelijke presentatie. „Je moet keurig zijn, de mensen moeten geen aanstoot aan je De weerman is onlangs door de Nederlandse Vereniging voor Modejournalisten genomineerd om te mogen meedingen naar de titel van best geklede man van het jaar. Samen met bij voorbeeld NOS-Laat collega Charles Groenhuyzen, acteur Mark Klein Essink, zanger Rob de Nijs en bokser Arnold Van- derlijde. „Ik voel me er best door gestreeld", zegt Kroll. KroU is van het spijkerbroe ken-type. „Vanaf mijn zestiende loop ik al rond in jeans met een t-shirt, een overhemd of een trui, afhankelijk van het weer. Toen ik bij de tv kwam, heb ik gelijk gezegd dat ik pakken zou gaan dragen. Ik moet me daar toe dwingen, want ik zie er 'snel slordig uit. Kleren maken bij mij echt de man." Kroll krijgt nooit boze brie ven. Ook als hij de kijkers niets Erwin Kroll, de geliefde onheilsbooi het weer niet maak." anders heeft te bieden dan re gen, storm of wind, is het oor deel van het publiek mild. „Ik maak het weer niet, dat weten de kijkers", stelt hij nuchter vast. Kroll kan geen kwaad doen. Toen hij eens vreselijk de mist inging met èen voorspelling en daarvoor een dag later zijn ex cuses maakte, kreeg hij een brief van een vrouw die vond dat hij dat niet had hoeven te doen. Zelfs als Kroll ernaast zit, blijft hij de publiekslieveling. In de concurrentiestrijd tus sen RTL 4 en de publieksom- roepen speelt Kroll zijn rol. Kij ken naar wat bij RTL 4 John Bernard heeft te vertellen, be hoort dan ook tot de vaste on derdelen van het werk van Kroll. En als blijkt dat de concurrentie iets anders beweert? „Dat kan niet. We werken met dezelfde computerkaarten. Als ik zeg dat het gaat regenen, zeggen zij dat ook." Zoals Kroll naar John Bernard kijkt, zo kijkt hij ook naar zich zelf. Onmiddellijk na de uitzen ding spoelt hij de band terug en bekijkt het resultaat kritisch. Tachtig seconden had hij'voor het 7 uur-Journaal, de verslag gever telde er slechts 65. „Nu je het zegt, het ging een beetje te gehaast. Moet ik straks wat langzamer doen." Thuis kijkt zijn vrouw kritisch mee. Als het niet goed gaat, dan krijgt hij dat 's avonds te horen. „Dat vind ik belangrijk. De mensen moeten met plezier naar me kijken. In het presente ren wil ik groeien, daarmee kan ik scoren. Niet met de weersver wachting, want die is meestal wel redelijk goed." Het weer in Nederland is prachtig, vindt Kroll. Regen en storm, een beetje zon, een ,De kijkers weten dat ik buitje sneeuw in de winter. Hij houdt van die afwisseling. Het lijkt op zijn persoon geschreven. „Het is hier altijd anders, maar nooit extreem. Zo ben ik zelf ook." Hij was ooit in Portugal met va kantie; drie weken een helder blauwe lucht. Geen moer aan, vindt de weerman. Toen zijn vrouw eindelijk een wolkje ont dekte, leefde Kroll op. „Volgens mijn vrouw raakte ik helemaal opgewonden." Aan gekanker op het Neder landse weer doet Kroll niet mee. „Je moet je niet druk maken over het weer. Als het een keer regent, wat maakt dat uit. Ge niet ervan", zegt de weerman. Maar het regent hier wel een beetje veel, nietwaar? Kroll: „Dat zeggen we altijd, maar het is niet zo. In Nederland regent het vijf procent van de tijd, dat is nog geen anderhalf uur per dag." Voor elke uitzending laat de weerman van de NOS zich uit gebreid schminken. Een ver plicht nummer, maar noodza kelijk, zo weet hij. Anders zit er door de invloed van de sterke lampen geen kleur op het ge zicht. Zelfs zijn glanzende, ka lende achterhoofd wordt gepoe derd. Erwin Kroll. Oftewel, hoe een meteoroloog dank zij de tv een bekende Nederlander werd. „Toch ben ik geen hoogvlieger. Mijn aanleg is breed, ik weet van veel dingen iets. Ik ben een redelijk meteoroloog, maar pas sinds ik tv-werk doe, ben ik meer over mijn vak gaan na denken. Veel meer gaan lezen ook. Dat ik de top heb bereikt, komt omdat ik een vreselijke ouwehoer ben." lijk bekend te worden. Er is trouwens tegelijkertijd een CD verschenen, met daarop behal ve medleys losse feestnummers. Feestplaat „Ja, het is een feest-plaat. Maar: hij valt een beetje buiten het bestaande genre. Het is niet platvloers. Daar neig je gauw naar. In feite zijn het parodieën. Die medleys waren in aanvang parodieën op die montage van de Star Sisters van Jaap Egger- mont. En in 'Swingen met die hap', zit een 'loop' die ik eerst alleen maar los draaide bij m'n optreden in het land. Het pu bliek begon mee te klappen, toen zijn we er die teksten bij gaan maken. Er waren mensen die dachten dat de artiesten die die nummers oorspronkelijk hadden gezongen kwaad zou den worden. Maar de meesten vinden het leuk. 't Moet toch kunnen. Why not?" BOES Joop Landré: „Ik heb nog lang geen genoeg van de Duvel." UNITED PHOTOS DE BOER/POPPE DE BOER stikke blij mee. Ik hoef geen Rad van Fortuin-prijzen in mijn pro gramma. Ik erger me daar dood aan", zegt hij met een zuinig mondje. „Schrijf dat maar ge rust op." Kritiek op zijn 'Duvel' kan Landré best verdragen. Behalve als het onder de gordel is, dan wordt hij woest. „Een journalist van de Tijd schreef eens: 'Die man voelt zich het beste in een rokerige bioscoop'. Waar slaat dat nou op, dan word ik nijdig en ga terugschoppen. Maar ge woon kritiek, prima. Het ge beurt de laatste tijd zelfs te wei nig naar mijn zin. Ik wil best weer eens horen: jeetje Landré, wat een strontvervelende uit zending." Op 10 juli is het dus feest bij de TROS. De directeur Cees den Daas komt ook. „Ik ga wat rot vragen aan hem stellen. Zijn speech gaat over vechtnet. Ik wil wel eens weten wat dat nou weer is." In het feestelijk aange klede restaurant van de omroep zullen ook zanger Marcel Thie- lemans en organist Bernard Drukker acte de présence ge ven. Zelf zal Landré gesprekken voeren met enkele zeer trouwe luisteraars. Niet minder dan 25 jaar bij de TROS. „Of ik ooit naar een an dere omroep heb gewild? Nee, nee en nog eens nee", klinkt het gedecideerd. „Ik ben één keer gevraagd. Ik zeg niet door welke omroep. Maar het kan gewoon niet. Ik ben, zeg maar, de ver persoonlijking van de TROS." Als het aan Landré ligt, gaat hij nog heel lang door met zijn programma 'De duvel is oud'. „Ik wil het graag en als de direc tie het ook wil. Prima. Van thuis zitten zou ik stapelgek worden. Zo heb ik het naar mijn zin." Hij komt, als levend bewijs dat geestelijke veerkracht op hoge leeftijd nog tot een waar devol en plezierig leven kan lei den, kwiek overeind uit zijn stoel. „Daar komt nog bij", grijnst hij, „dat ik het liefst ach ter de microfoon wil sterven." HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6