Buitenland Irak kan nucleaire wapens fabriceren VS: Israël moet troepen uit zuid-Libanon halen Cresson wil illegalen in charters wegsturen ANC komt versterkt uit congres "t VN overwegen hulp aan shi'ieten in Irak Bush wil sancties tegen Zuid-Afrika opheffen Dinsdag 9 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: IN ZUID-KOREA is de 24-jarige lei der van de grootste radicale studen tenbeweging gearresteerd op ver denking van illegale contacten met het communistische noorden IN CHANAL, in de zuidoostelijke Mexicaanse deelstaat Chiapas, heeft een woedende menigte de burge meester van die stad doodgeslagen omdat hij een verbod op de verkoop van alcohol had afgekondigd s International (UPI). NIEUWSLIJN Nieuw gesprek over Start-akkoord Sovjet-minister Bessmertnych (Buitenlandse Zaken) zal morgen in de Amerikaanse hoofdstad Washington arriveren om te pra ten over de laatste meningsverschillen die een akkoord over de vermindering van lange afstands kernwapens, het Start-akkoord, nog in de weg staan. De komst van Bessmertnych is een directe reactie op de brief die president Bush het afgelopen weekeinde naar Sovjet-leider Gorbatsjov stuurde, waarin hij hem aanspoor de haast te maken met het akkoord. Peking verbiedt kritische t-shirts De regering van China heeft de oppositie opnieuw een vorm van kritiek ontzegd. Het bewind is inmiddels tot het inzicht geko men dat t-shirts een gevaar kunnen inhouden voor de ideologi sche rechtlijnigheid. Daarom is besloten deze kleding die is be drukt met voor meerdere uitleg vatbare teksten, te verbieden en uit de handel laten nemen. Malayasia bouwt anti-smokkelmuur Malaysia heeft besloten een honderd kilometer lange muur te bouwen langs de grens met Thailand om het smokkelen te be letten en de nationale veiligheid te verbeteren. De muur zal in fasen worden gebouwd in het dichte tropische woud waar de Malaysische noodoostelijke provincie Kelantan overgaat in Thailand. Het plan voor de bouw van een muur volgt op de ar restatie van acht boswachters uit Kelantan door Thaise autoritei ten op verdenking van illegale houtkap op Thais grondgebied. Paus aanvaardt ontslag bisschop Paus Johannes Paulus heeft het ontslag aanvaard van een Cana dese bisschop die terecht moet staan op beschuldiging van seksuele misdrijven. Bijzonderheden over de aard van de aan klachten waarvoor de bisschop, Hubert Patrick O'Connor, voor de rechtbank moet verschijnen werden niet verstrekt. Wel werd gezegd dat de misdrijven waarvan de bisschop wordt beschul digd geen kinderen betrof. De nu 62-jarige O'Connor zou de fei ten hebben gepleegd tussen juli 1964 en juli 1967, toen hij hoofd was van een school in Williams Lake, 330 kilometer ten noord oosten van Vancouver. Veel meer 'Ossies' werken in westen Het aantal Oostduitsers dat werkt in westen van Duitsland is in vijf maanden, van november 1990 tot maart 1991, met vijftig procent gestegen. Meer dan 300.000 Oostduitsers reizen nu da gelijks naar hun werk in het economisch bloeiende westelijke deel. Nog maar 40.000 Oostduitsers vestigden zich in het eerste kwartaal van dit jaar permanent in het westen, in de laatste drie maanden van 1990 waren dat er nog 90.000. Massale staking op Madagaskar Op Madagaskar hebben gisteren naar schatting 400.000 demon stranten het aftreden geëist van president DidierRatsiraka. Een algemene staking voor onbepaalde tijd legde de hoofdstad lam. Al vier weken zijn er bijna dagelijks demonstraties op het Afri kaanse eiland. Net als eerder traden de veiligheidstroepen niet op. Er werden geen ongeregeldheden gemeld. Shell op één na grootste Koninklijke/Shell Groep is vorig jaar geklommen naar de tweede plaats op de ranglijst van de vijfhonderd grootste ondernemin gen ter wereld die het Amerikaanse blad Fortune jaarlijks op stelt. Shell passeerde met een omzet van 107,2 miljard het Ame rikaanse autoconcern Ford en de Amerikaanse oliemaatschappij Exxon. Autofabrikant General Motors voert nog steeds de rang lijst aan met een omzet van 125,1 miljard dollar. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Israël gisteren gevraagd de veilig heidszone in Libanon op te ge ven. Dat heeft de woordvoerster van het ministerie, Tutwiler, ge zegd Israël houdt een strook in zuid-Libanon bezet om zichzelf te beschermen tegen van Pales tijnse guerrillastrijders. Het ministerie zei dat Israël en Libanon beter af zijn als het Libanese leger de enclave over neemt. In het gebied patrouille ren Israëlische troepen en het Zuidlibanese leger, een militie van 3000 leden die worden be wapend en betaald door Israël. HANS GERTSEN CORRESPONDENT Frankrijk overweegt charter- vliegtuigen te huren om illegale vreemdelingen en afgewezen asielzoekers naar hun land van herkomst terug te brengen. Dat heeft premier Cresson gisteren in twee vraaggesprekken ge zegd. Het idee om illegalen met he le groepen tegelijk het land uit te zetten, is niet nieuw. Tussen 1986 en 1988 maakte de toen malige minister van binnen landse zaken, Pasqua, voor dat doel ook al gebruik van char ters. Dat werd destijds door de socialistische oppositie fel gehe keld. Tijdens een interview met de televisiezender TF1 zei Cresson dat haar voorstellen „geen ruk naar rechts" betekenen, maar dat de wet slechts moet worden nageleefd. Het woord „charter" gebruikte ze liever niet omdat dat doet denken „aan mensen die met vakantie gaan." Tegenover de Anglo-Ameri- kaanse persvereniging liet de premier weten dat het huidige systeem de illegale immi granten op de gewone lijnvlieg- tuigen zetten niet werkt. ,'Als zo iemand problemen maakt op het moment dat hij in een lijn- vliegtuig gezet wordt, mag de gezagvoerder hem weigeren. De piloot is verantwoordelijk voor de veiligheid aan boord", aldus Cresson. President Mitterrand heeft zich over de plannen van Cres son nog niet uitgelaten. De groepering SOS Racisme, die nauw samenwerkt met immi granten in Frankrijk, verklaarde dat Cresson een „gevaarlijk taalgebruik" bezigt dat geen op lossing biedt voor de onderlig gende sociale problemen. Geen besluit over beperking visvangst EG De visserij ministers van de EG zijn het gisteren niet eens ge worden over beperkingen op de visvangst. Die is nodig om een einde te maken aan de milieu schade en de uitdunning van de visstand. De EG buigt zich pas in oktober weer over de proble- De Europese Commissie heeft voorgesteld het gebruik van drijfnetten die groter zijn dan 2,5 kilometer te verbieden. Deze netten doden veel bedreigde vissoorten die, samen met de vis waarop de vissers eigenlijk jagen, verstrikt taken in de net ten. Milieugroeperingen, waar onder Greenpeace, zijn voor zo'n verbod. De groeperingen zeggen dat jaarlijks honderdduizenden kleine walvissen, dolfijnen en bruinvissen op deze manier aan hun einde komen. Ook de Vere nigde Naties roepen op tot een verbod op het gebruik van de drijfnetten tegen het midden van volgend jaar. Saddam Hussein heeft mogelijkheid altijd ontkend Irak heeft de mogelijkheden in huis om nucleaire wapens te maken. Het land is in staat verrijkt uranium te produ ceren. Dat blijkt uit een document dat Irak zondagavond heeft gegeven aan de Verenigde Naties en aan het Inter nationale Atoombureau (IAEA) in Wenen. De precieze inhoud van het document is nog niet bekend, omdat de stukken nog uit het Arabisch moeten worden vertaald, al dus de woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Tutwiler. NFwvnnK.AP nigde Staten de Iraakse leider zal beoordelen op zijn woorden en niet op zijn daden wat be treft diens beloften om zijn wa penarsenaal te vernietigen. Onder de bepalingen van het staakt-het-vuren in de Golfoor log is Irak verplicht VN-onder- zoekers toestemming te verle nen om de vernietiging te lei den en te inspecteren. Irak ontkent dat het land be zig is met de ontwikkeling van „We hebben begrepen dat Sad dam Husseins regering zich be zig heeft gehouden met een programma voor de ontwikke ling van nucleaire wapens, in tegenstelling tot eerdere, her haalde ontkenningen door de Iraakse regering", aldus Tutwi ler. Ze noemde het document een „stap voorwaarts", maar voegde eraan toe dat de Vere atoomwapens, maar een Iraak se overloper heeft Amerikaanse functionarissen verteld dat Sad dam Hussein zijn nucleaire fa ciliteiten probeert te verbergen. Toen Iraakse soldaten vorige maand waarschuwingsschoten losten om een VN-team tegen te houden, opperde president Bush de mogelijkheid van een Amerikaanse militaire actie om de faciliteiten te vernietigen. Het IAEA gaf gisteren geen details over de gegevens, maar volgens het atoombureau heeft Irak informatie gegeven over een „grootscheeps nucleair pro gramma" waaronder aspecten die nog niet eerder bekend wa ren. De IAEA zei in een verkla ring dat een inspectieteam in Irak al bezig was met een on derzoek naar de nucleaire in stallaties. De Israëlische minister van defensie Moshe Arens had zon dag gezegd dat Israël het gebied niet zou verlaten, omdat de vei ligheidszone van vitaal belang was voor de bescherming van het noorden van het land. Syrië heeft 40.000 militairen in Libanon en is de politieke en militaire macht achter de Liba nese regering. De Amerikanen willen dat alle buitenlandse troepen Libanon verlaten. Toen Tutwiler werd gevraagd of de Syrische troepen zich ter gerust stelling van de Israëliërs eerst uit Libanon moeten terugtrek ken, antwoordde ze: „Ik ga niet zeggen wie als eerste en wie als tweede moet vertrekken". De restanten van de Berlijnse Muur lenen zich voor vele toepassingen, zoals blijkt uit deze foto uit Pankow. Stukken muu om vermalen te worden tot gruis, dat gebruikt gaat worden bij de wegenbouw. Ondertussen zijn de betonplaten uiterst diegenen die geen plekje willen zoeken op de overvolle stranden van de Berlijnse meren. ACHTERGROND CORRESPONDENT JOHANNESBURG PETER VAN NUUSENBURG Nelson Mandela had de toon gezet in zijn openingsrede, waarin de radicalen werden bediend met krachtige retoriek en de gema tigden met politiek vernuft. De hervatting van de onderhandelingen die het ANC twee maanden geleden heeft opgeschort omdat de regering niet doeltreffend optreedt tegen het geweld in de zwarte woonoorden, bete kent geen capitulatie voor het bewind, maar voortzetting van de strijd tegen de apartheid, aldus Mandela. „Want ons doel blijft de overdracht van de macht aan het volk. Er zijn daarom zaken waarover niet valt te onderhandelen, zoals algemeen kies recht, een verenigd Zu»d-Afrika, de bevrij ding van de vrouw en de bescherming van de elementaire rechten van de mens". Mandela waarschuwde het congres dat de onderhandelingen eerder zouden kunnen worden hervat dan men dacht. Het ANC moet zich derhalve voorbereiden voor de 'veel-partijen-conferentie', waar de rege ring, het ANC, de Zulu-beweging Inkatha en de liberale Democratische Partij, de op stelling van een nieuwe grondwet zullen be spreken. Maar voordat het ANC aan de on derhandelingstafel zal aanschuiven, zullen eerst alle politieke gevangenen vrij moeten zijn en het geweld in de townships beteu geld, zo besloot het congres. Dat klinkt stoerder dan het is: er zit schot in het overleg over de vrijlating van de gevan genen, terwijl een prominent bestuurslid liet weten dat, als de onlangs ingestelde werkgroep inzake geweld (bestaande uit vertegenwoordigers van ANC, regering en Inkatha) voldoende vorderingen maakt, dit obstakel uit de weg kan worden geruimd. Het congres van het ANC, dat vorige week bijeen was in de havenstad Dur ban, toonde de wereld twee gezichten. Het congres, het eerste sinds de legali sering van de beweging in februari vorig jaar, steunde zoals venvacht de hervat ting van de onderhandelingen met de re gering over een nieuw politiek bestel en, verrassender, de geleidelijke opheffing van sancties tegen Pretoria. Maar het congres koos ook een groot aantal com munisten in het bestuur, dat opnieuw wordt gedomineerd door aanhangers van een doctrine die elders in de wereld met het grof vuil is meegegeven. In het debat over de sancties kreeg de lei ding vrij onverwacht haar zin. Gevreesd werd dat het voorstel de sancties in drie etappes te schrappen (zodra de obstakels voor 'echte' onderhandelingen zijn verwij derd, een overgangsregering met het ANC is geïnstalleerd en de democratische grond wet is aangenomen), te ver zou gaan voor de meeste afgevaardigden voor wie de handhaving van sancties een geloofsartikel is. Maar na een pittige discussie bleek Man- dela's argument dat het „sanctiewapen flexibel en creatief' moet worden gehan teerd, uiteindelijk ook deze groep te hebben overtuigd. Of dit nieuwe standpunt effectiever zal zijn dan het oude, is nog maar de vraag. De 'in ternationale gemeenschap' heeft besloten de sancties op te heffen, zodra het 'veran deringsproces onomkeerbaar' is. Volgens de criteria van de EG en de VS is dat ogen blik dicht bij. Liet het congres op deze punten zijn rede lijke gezicht zien, de verkiezing van zoveel communisten en, als toegift, van de eerder door de rechter veroordeelde Winnie Man- dela in het partijbestuur zal veel potentiële sympathisanten en geldschieters afschrik ken. De Zuidafrikaanse Communistische Partij (SACP) is een organisatie, waaraan de revolutie in Oost-Europa voorbij is gegaan. Partijleider Joe Slovo weet te vertellen dat het failliet van het communisme niet aan de leer ligt, maar aan de mensen die het in de praktijk probeerden te brengen. Niet alle communisten binnen het ANC zit ten op die lijn. De nieuwe secretaris-gene raal, ex-vakbondsleider Cyrill Ramaphosa (38), wordt door iedereen die hem kent, be schreven als een indrukwekkende man en een voortreffelijke onderhandelaar, en top diplomaat Thabo Mbeki, de architect van het nieuwe sanctiebeleid, zou zijn lidmaat schapskaart hebben opgeborgen in een bu reaula, waarvan de sleutel is zoek geraakt. Maar het is onvermijdelijk dat de commu nisten, die ruim tweederde van het bestuur uitmaken, hun stempel op het beleid van het ANC zullen drukken. Hoewel het ANC-congres een Januskop toonde, heeft de beweging Durban gesterkt verlaten. De bijeenkomst was goed georga niseerd, de democratische spelregels wer den gerespecteerd en de leiding heeft een duidelijk mandaat voor de hervatting van de onderhandelingen gekregen. De tweede ronde tussen regering en ANC kan binnen kort beginnen. jr* Met een doek over haar hoofd om zich te beschermen tegen as en stof van de vulkaan Pinatubo, heeft een van de overgebleven in woners van het Filipijnse dorp Po- rac positie gekozen achter een wal van zandzakken. Die moet voor komen dat haar huisje wordt overspoeld dooreen stroom mod der, die door de werkende vulkaan op gang is gebracht. De meeste inwoners van Porac zijn inmiddels FOTO AFP ROMEO OACAD GENEVE FRANCS WILLIAMS THE INDEPENDENT-AFP-DPA De Verenigde Naties overwegen de evacuatie van de ongeveer 70.000 shi'ieten die door het Iraakse leger in de zuidelijke moerasgebieden van Irak en zijn ingesloten en die in de zin derde hitte dreigen om te ko men door honger en ziekte. Gisteren vertok een VN-dele- gatie uit Genève naar Baghdad. Vandaag zullen de delegatiele den doorreizen naar het zuiden om te bekijken hoe de vluchte lingen het best kunnen worden geholpen. Ook zal het team pro beren voedsel en medicijnen af te leveren bij de vluchtelingen, die de moerassen invluchtten toen de shi'itische opstand na de Golfoorlog was mislukt De acht man tellende delegatie wordt geleid door prins Sadrud- din Aga Khan, die aan het hoofd staat van VN hulp-operaties in Irak. Een VN-team dat de moeras gebieden twee weken geleden bezocht, maakte melding van een zware militaire aanwezig heid, waardoor hun bewegin gen werden beperkt. VN-bron- nen in New York hebben ge zegd dat de vluchtelingen door het Iraakse leger worden ge bombardeerd, hoewel de VN dit niet officieel willen bevestigen. De moerasgebieden bieden geen enkele bescherming tegen temperaturen van rond de vijf tig graden. Het water is besmet en zelfs afgezien van de militai re dreiging is de bereikbaarheid van het gebied voor hulpverle ners problematisch. Het officiële Iraakse persbu reau INA maakte gisteren be kend dat het tekort aan medicij nen en gebrekkige medische voorzieningen zorgen voor de verspreiding van epidemieën in Irak. Het persagentschap haalde uitlatingen aan van Abdel Amir al-Sameri, die binnen het mi nisterie van volksgezondheid is belast met medische preventie. Volgens Al-Sameri is het aantal gevallen van typhus, dysenterie en hepatitis de afgelopen weken aanzienlijk toegenomen. WASHINGTON» AP eind deze week bekendmaken, omdat het Congres daarna met reces gaat. Volgens de zegslie den van de regering wil Bush niet de indruk wekken dat hij het besluit neemt achter de rug van het Congres om, aangezien daar nogal wat voorstanders voor handhaving van de sanc ties zijn. Volgens de Zuidafrikaanse re gering zijn nu nagenoeg alle po litieke gevangenen vrij. Maar het ANC bestrijdt dat en zegt dat er nog circa negenhonderd personen op politieke gronden vastzitten. De AMerikaanse president Bush zal deze week de opheffing van de Amerikaanse sancties tegen Zuid-Afrika bekendmaken. Re geringsfunctionarissen in Was hington hebben dit gisteren meegedeeld. Volgens Bush heeft de Zuidafrikaanse rege ring met de vrijlating van de laatste politieke gevangenen voldaan aan alle voorwaarden om de vijf jaar geleden door het Amerikaanse Congres ingestel de strafmaatregelen ongedaan te maken. Bush zal de opheffing uiterlijk Zwakke EG-landen moeten meerjarenplannen indienen BRUSSEL» HANS DEBRUUN CORRESPONDENT EG-landen met zwakke econo mieën moeten vóór eind okto ber meeijarenprogramma's op tafel leggen met maatregelen voor verbetering daarvan. Voor het eind van dit jaar zullen de EG-landen dan gezamenlijk be spreken of die plannen vol doende zijn. Dat hebben de EG- ministers van financiën gisteren besloten. Volgens de Nederlandse mi nister Kok, voorzitter van het EG-beraad, geldt dit in het bij zonder voor Griekenland, Italië en Portugal, de lidstaten met de hoogste begrotings- en beta lingsbalanstekorten en inflatie in de Gemeenschap. Maar ook andere landen worden uitgeno digd financiële meerjarenplan nen te ontwikkelen. Nederland doet dat al. Hoofddoel hiervan is de eco nomieën in de EG meer op el kaar af te stemmen en daarmee de omvorming van de Gemeen schap tot een monetaire en eco nomische unie makkelijker te maken. De grote verschillen in inflatiecijfers en tekorten ma ken het moeilijk tot een econo misch EG-beleid voor alle lid staten te komen. Kok zei dat ook de Britse eco nomie, „die in de laatste fase van een recessie verkeert", zor gen baart.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4