Wetenschap Vroege vogel overrompelt Archaeopteryx Roet uit Kuwayt haalt Hawaiï Suiker zonder calorieën 11 juli 6.53 minuten uit Door-rood-rijder heeft a-sociale trekjes Zon floept Dinsdag 9 juli 1991 071-161400 Redactie en eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK NIEUWSLIJN Marokko bouwt supergrote stuwdam In de Marokkaanse rivier de Ouerga is de bouw begonnen van een van de grootste stuwdammen van Afrika. De stuwdam en het stuwmeer dat in de vruchtbare Garb-vallei zal ontstaan, zul len na de Aswan-dam in Egypte de grootste van Afrika worden. Het meer wordt 30 kilometer lang en zal vier miljard kubieke meter water kunnen bevatten. Het water dient voor irrigatie van landbouwgrond en opwekking van elektriciteit. De krachtcentrale heeft een vermogen van 240 megaWatt. Aan de financiering van het project nemen de Sov jetunie, Saudi-Arabië, Italië, Spanje, Kuwayt en het Arabisch Fonds voor Economische en Sociale Ontwikkeling deel. Hallucinerende cactus sterft uit Op de eerste lijst over bedreigde inheemse dier- en plantsoorten in Mexico staat de peyote hoog genoteerd. Deze hallucinerende cactus wordt met name door Indianen in Mexico gebruikt tij dens religieuze ceremoniën. Indianen mogen de niet meer mo gen gebruiken, wat tot religieuze problemen kan leiden. Op de lijst komen verder nog 31 zoogdieren, 60 vogelsoorten, 13 reptielen, 47 vissoorten en meer dan 200 planten voor die met uitsterven bedreigd worden, waaronder wolven, valken, zwarte koraal, orchideeen, schorpioenen en zeeschildpadden uit de Mexicaanse bergen, zeeën, woestijnen en regenwouden. Een vogel is 80 ton tandpasta te veel Meer dan 80.000 kilo tandpasta, de produktie van een halve dag, werd in een Amerikaanse fabriek het sladchtoffer van een dode vogel. Bij een kwaliteitscontrole werden de overblijfselen van de vogel het was onduidelijk wat voo soort aangetroffen in een fust Gleem-tandpasta. De machines werden vijftien maal doorgespoeld waarna de produktie werd hervat. Volgens de tandpastafabriek is er geen bedorven tandpasta in de handel ge komen. SAOPAULO» Onderzoekers van de land bouwuniversiteit in de deelstaat Sao Paulo in het zuidoosten van Brazilië hebben een nieuwe soort natuurlijke suiker ontwik keld die geen calorieën bevat. Het nieuwe produkt, 'new sugar' genaamd, werd ontwik keld op basis van sacharose, een van de bijprodukten van suikerriet. De onderzoekers voegden andere vruchtesuiker- möleculen toe, waardoor ze de structuur vein sacharose veran derden. Volgens de bioloog Claucia Pas tore, een van de onderzoekers, is de sleutel tot het nieuwe pro dukt een enzym dat geprodu ceerd wordt door een padde- THE INDEPENDENT» De oudst bekende vogel van de wereld Archaeopteryx moet deze week zijn titel verde digen tegen een fossiel waarvan wordt aangenomen dat het zo'n 75 miljoen jaar ouder is. De bijzonderheden van deze nieuwste ontdekking, die in een Brits wetenschappelijk tijd schrift zullen worden gepubli ceerd, zullen voedsel geven aan één van de heftigste weten schappelijke debatten van de afgelopen jaren: hoe en wan neer zich uit kleine dinosaurus sen vogels ontwikkelden. Archaeopteryx, die in 1863 werd ontdekt, wordt bijna algemeen erkend als de oudst bekende vogel. Het is één van de belang rijkste bewijsstukken voor de evolutie, omdat het een dino saurus of reptiel laat zien die zich al half in een vogel heeft ontwikkeld. Een paleontoloog aan de Tech nische Universiteit van Texas, Sankar Chatterjee, meldt in een artikel in Phibsophical Transac tions van de Royal Society de ontdekking van twee fossiele vogelachtige skeletten in een steengroeve in Texas. Hij denkt dat ze rond de 225 miljoen jaar oud zijn, wat hen in het laat- Trias tijdperk zou plaatsen, 75 miljoen jaar voor de Archaeop teryx. Professor Chatterjee heeft drie jaar geleden op internationale conferenties voor het eerst be weerd dat hij 'vogelachtige' ske letten had ontdekt. Daarmee kreeg hij de kritiek van de ge vestigde paleontologen over zich heen, vooral omdat het zo lang heeft geduurd voor hij een essay gereed had voor publika- tie. „Het is goed dat het nu wordt gepubliceerd", aldus dr. Robin Cocks, directeur van de paleon tologische afdeling van het Na- stoel (aspergillus niger) die groeit in de suikerrietvelden. De suiker wordt niet door het li chaam opgenomen en veroor zaakt tandbederf. Een van de belangrijkste voordelen van de nieuwe suikersoort is dat er geen chemische bestanddelen in zitten, zoals in veel typen sa charose. Diverse buitenlandse bedrijven hebben al belangstelling ge toond. Met name een Ameri kaans bedrijf dat met de onder zoekers in onderhandeling is over industriële produktie van de nieuwe suiker. De weten schappers van de landbouwuni versiteit zijn nu bezig met de ontwikkeling van een procédé om de nieuwe suiker op grote schaal te produceren. tuur-Historisch Museum in Londen. „Er wordt nu al jaren over gediscussieerd. Er bestaat absolute onzekerheid over wel ke relatie dit dier heeft met vroege vogels. Het cruciale punt met Ar chaeopteryx is dat het veren heeft. Dit ding (de fossiele bot ten die in Texas zijn gevonden) heeft die niet. Het echte me ningsverschil gaat niet over het al of niet bestaan van de fossie len, of over hoe oud ze zijn, maar of de auteur zich terecht bedient van termen als 'vogel achtig'." De twee nieuwe fossielen (Pro- toavis texensis genaamd, wat 'eerste vogel uit Texas' bete kent) maken duidelijk dat het wezen ongeveer zo groot moet zijn geweest als een fazant, en een lange benige staart had. De Royal Society zegt dat hij van achter lijkt op vleesetende dino saurus. Maar zijn voorkant, de schedel, de nekwervel, de voor- lidmaten en schouder- en heupbeenderen zijn 'onmisken baar vogelachtig'. Het doorslaggevende bewijs dat de vogelachtige eigenschappen van het fossiel lijkt te onder steunen, zit hem in de achter kant van de schedel, aldus de Royal Society. Dinosaurussen hadden twee gaten in de slaap achter de oogkas voor spieruit- stulpingen. In zowel Protoavis als de vogels van deze tijd zijn deze gaten versmolten met de oogkas. Hierdoor wordt de schedel zeer buigzaam en kun nen ze de bovenkaak bewegen. Dinosaurussen en Archaeop teryx konden hun bovenkaak niet bewegen en hun schedel zat vast. Volgens de Royal Society wijzen de nieuwste fossielen erop dat Protoavis goed kon vliegen. De archeopteiyx was tot dusver de oudst bekende vogel. Deze bewering was gebaseerd op fossielen zoals deze. FOTO BRITISH MUSEUM OF NATURAL HISTORY )rand vaag nog enkele oranje achtige vlekjes te zien: protu beransen, de kolossale 'zonne vlammen' die ontstaan door heftige processen op het zonne- oppervlak. Dit alles is maximaal gedurende 6 minuten en 53 se conden vanaf de westkust van Mexico waarneembaar. Elders in de totaliteitsgordel duurt de totalè verduistering minder lang. De omstandigheden zijn bijzonder gunstig. Op het mo ment dat de maan precies voor de zon zit, staan beide in Mexi co nagenoeg in het 'zenith', het punt aan de hemel recht boven ons hoofd. Het effect van het 'uitfloepen' van het daglicht, op het moment dat de maan de ge hele zonnebol afdekt, is dan het grootst. Op 11 juli bevindt onze aarde zich nagenoeg in het punt waarin ze het verst van de zon afstaat (het 'aphelium'). In het aphelium is de zonneschijf aan de hemel wat kleiner dan in be gin januari wanneer de aarde juist het dichtst bij de zon staat (het 'perihelium'). Daarentegen staat onze maan op 11 juli zo ongeveer in het punt waarin ze het dichtst bij de aarde staat (het 'perigeum'). De meeste to tale zonsverduisteringen treden op in gebieden rond de evenaar. De slagschaduw van de maan raakt de aarde daar immers 'het gemakkelijkst'; omdat Neder land als het ware een stuk ver der naar boven (en: 'naar achte ren') op de aardbol ligt, is de kans dat de maanschaduw daar overheen trekt vele malen klei ner. Wèl kunnen we in onze streken geregeld een gedeeltelij ke zonsverduistering zien. De eerstkomende gedeeltelijke zonsverduistering die ook zicht baar is in Nederland is die van 21 mei 1993. Tóch treedt er op betrekkelijk korte termijn een totale zonsverduistering in onze buurt op: die van 11 augustus 1999. De totaliteitsgordel daar van loopt over Zuid-Engeland en Noord-Frankrijk dus we zul len er dan een paar honderd ki lometer rijden voor over moe ten hebben. Goed resultaat bij bypass- operaties Van de 1041 patiënten die in de periode juli 1971 tot juni 1980 een bypass-operatie hebben ondergaan in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam, overleed 1.2 procent binnen 28 dagen na de operatie. Dat percentage is laag vergeleken bij landelijke cijfers voor Nederland (2.9) en de Verenigde Staten (2.4). De overleving na vijf jaar was 92 procent en na tien jaar 77 pro cent. Dit melden onderzoekers uit het Rotterdamse ziekenhuis in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Zij hebben de ruim duizend hartpatiënten die een 'omleiding' kregen vooreen verstopt bloedvat gemiddeld elf jaar gevolgd. Van de patiënten die tot no vember 1988 overleden, stierf minstens 72,4 procent door een hartaandoening. In de vergelijk bare leeftijdsgroep in de gehele Nederlandse bevolking is de sterfte door hartziekten minder dan 50 procent. Een analyse van de gegevens heeft uitgewezen dat de uitge breidheid van de vaatafwijking, de kwaliteit van de functie van de linker hartkamer en de leef tijd bij de eerste operatie een belangrijke invloed hebben op de overlevingskans. Er is geen verschil gevonden tussen man nen en vrouwen. De onderzoekers noemen de sterke stijging in de jaarlijkse sterfte vanaf het vijfde jaar na de operatie opvallend. Volgens hen komt dat waarschijnlijk doordat ook in de getransplan teerde bloedvaten de aderver kalking (het 'dichtslibben' van de vaten) door blijft gaan. Ze verwachten daarom dat ook de klachten en de daarmee sa menhangende heroperaties vanaf het vijfde jaar na de eerste npcr.itie /uilen toenemen. De onderzoekers noemen het van uitermate groot belang om aderverkalking bij deze patiën - ten tegen te gaan door verlaging van het cholesterolgehalte en de bloeddruk en door nen ertoe te bewegen niet te roken. PETER LOUWERSE »CPD Tegen rijden door rood licht is weinig te doen door de over heid. De 'roodrijders' kennen vaak de hoogte van de boete niet en schatten de pakkans op deze verkeersovertreding laag in. Het is ook moeilijk om deze factoren te beïnvloeden. Dat blijkt uit het onderzoek 'Rood rijden' van de juridische faculteit van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. De onder zoekers hebben bij verkeerslich ten in Rotterdam het gedrag van automobilisten bekeken. Later kregen de bestuurders een enquêteformulier thuisge stuurd. Van de 'roodrijders' (zoals het rapport ze noemt) stuurde 36 procent de vraag in. Van de 'roodstoppers' reageer de 45 procent op de enquête. Volgens onderzoeker prof. DJ. Hessing wijst het onderzoek uit dat de overheid in elk geval dui delijk moet maken wat de straf is voor rijden door rood. „Rech ters en officieren van justitie die kibbelen over inbeslagname van auto's geven de indruk, dat het allemaal een beetje vaag is", aldus prof. Hessing. ,Je kunt beter met zekerheid een boete van 25 gulden opleggen dan misschien een boete van 50 gul den". De onderzoekers prof. Hessing, drs. B. van Giels en H. Elffers van de juridische faculteit hou den zich onder meer bezig met de vragen als: 'Waarom houdt de ene mens zich wel aan nor men' en 'Doen mensen inder daad ook wat ze zeggen?'. Dat laatste is lang niet altijd het ge val. Van de 'rijders door rood' vult dertig procent met een sta len gezicht in dat ze altijd netjes stoppen voor het rode licht. „Men schaamt zich. Ze vinden zichzelf netjes door dat tegep anderen te zeggen". De 'roodrijder' meent dat zijn gedrag lang niet altijd gevaar hoeft op te leveren, zo blijkt uit het onderzoek. Stilstaan terwijl er geen gevaar dreigt is zinloos, vindt de 'roodrijder'. Hij be schouwt de tijdsbesparing als een belangrijk voordeel. De 'roodrijders' zijn vaak man nen. Ze rijden in het algemeen in duurdere auto's, die dan vaak van een lease-maatschappij of een verhuurbedrijf zijn. Hij maakt relatief veel kilometers binnen de stad. Verder wordt deze verkeersovertreder gepor tretteerd als een mens met aso ciale trekjes. Hij voelt zich min der betrokken bij de maat schappij en heeft er minder moeite mee om de wet te inter preteren zoals het hem uitkomt Gemiddeld denken de roodrij ders dat ze een boete van 92 gulden te wachten staat als ze gepakt worden. In werkelijkheid staat er een boete van 100 gul den op. Zoals te verwachten was vinden roodrijders de boete te hoog. NICO HYLKEMA MEDEWERKER GPD De milieuschade veroorzaakt door de oliebranden in Kuwayt is veel groter dan in eerste in stantie werd gedacht. Verschil lende milieuorganisaties zijn al met verontrustende berichten uit het geteisterde land terugge komen. Voor echt harde gege vens is het wachten evenwel op de terugkomst van een expedi tie van Amerikaanse onderzoe kers. De op ruim 4 miljoen gul den begrote expeditie is georga niseerd door het National Cen ter for Atmospheric Research (NCAR) in het Amerikaanse Boulder in Colorado. In mei zijn ongeveer dertig NCAR-wetenschappers en col lega's van verschillende institu ten en universiteiten met twee speciaal uitgeruste vliegtuigen naar de Perzische Golf vertrok ken. Ze worden binnenkort te rugverwacht, maar daarna zal het nog wel enige maanden ver gen eer de eerste onderzoeksre sultaten bekend gemaakt wor den. De eerste berichten uit Bahrayn waar de groep is gesta tioneerd zijn niet bepaald ge ruststellend. De vliegtuigen zullen in ieder geval een grondige schoon maakbeurt moeten ondergaan na weken achtereen boven de vijfhonderd brandende olie bronnen te hebben gevlogen. De vraag is zelfs al gerezen of de vliegtuigen niet als afgeschre ven moet worden beschouwd. Dat zou dan nog maar de ge ringste schade zijn. Wat men in Boulder tot nu toe heeft verno men, doet woordvoerder Joan Frisch de verzuchting slaken, blij te zijn dat de Verenigde Sta ten niet verantwoordelijk is voor de oliebranden. Als de roetdeeltjes niet verder dan de troposfeer komen zullen ze afhankelijk van de hoeveel heid regen binnen bepaalde tijd terugdalen naar de grond bin nen een beperkte regio. De gro te vrees is dat de roetdeeltjes in de hogere stratosfeer terecht zullen komen. Dat zou beteke nen dat de milieuramp ook op wereldschaal klimatologische gevolgen krijgt. Dat nu de eerste roetdeeltjes op Hawaï zijn ge signaleerd, doet het ergste vre- De onderzoekers hebben de be schikking over een breed scala van instrumenten om de gevol gen voor het milieu van de olie branden te bepalen. Sondes aan parachutes moeten gegevens verstrekken over temperatuur, Met kracht spuit olie uit een van druk en vochtigheid in rookwol ken. Satellietfoto's en observatie vanuit vliegtuigen leggen de stralingseigenschappen, maten en temperaturen van de zwarte rookpluimen en besmette wol ken vast. In de wolken hebben de onder zoekers stoffen als aerosols, ozon en sommige waterstof- koolstoffen gemeten, die de ve getatie van de regio kunnen schaden. Ook meten de onder zoekers de zonnestraling in de rookpluimen en de emissie-fac tor, of de massa rook die een bepaalde hoeveelheid verbran de olie uitstoot. Om die emissie-factor te bepa len neemt het onderzoeksteam 'ele kapotte installaties in Kuwayt. FOTOEPA de hoeveelheid koolstofmo- noxyde en twee broeikasgassen metaan en koolstofdioxyde op. Deze metingen kunnen onderzoekers helpen voorspel lingen te doen hoe de oliebran den en andere wijd verspreide branden het globale klimaat kunnen beïnvloeden. Met de re sultaten van al deze metingen hoopt men in het algemeen een beter inzicht te krijgen in de ge volgen van de uitstoot van brandende biomassa. In die zin biedt de ramp in Kuweit de on derzoekers nieuwe mogelijkhe den. Daarom is men ook zo snel mogelijk naar het getroffen ge bied vertrokken. BEN APELDOORN» MEDEWERKER GPD Momenteel treedt in bijna alle landen van de wereld een ware uittocht op van sterrenkundi gen met Mexico als reisbestem- ming. Doel: de totale zonsver duistering van 11 juli. Om zeven minuten voor half zeven begint in een gebied dat loopt vanaf de Hawaii-eilanden, via Mexico naar Zuid-Amerika een totale zonsverduistering. Die gemiddeld 230 kilometer brede strook markeert het ge bied waar de schaduw van onze maan op dat moment over de aarde 'veegt'. Iedereen die zich binnen dat gebied bevindt ziet de zon, bij onbewolkte hemel, gedurende een aantal minuten totaal verduisterd worden. Daarom wordt de strook ook wel 'totaliteitsgordel' genoemd: vandaar bezien schuift de maan in haar geheel voor de zon langs. Populair gezegd: het daglicht gaat uit. Het wordt weliswaar niet helemaal donker maar aan de hemel worden de sterren en de planeten zichtbaar. Te mid den daarvan staat een donkere schijf met daaromheen een lichtend aureool dat de zonne atmosfeer, ook wel 'corona' wordt genoemd. Die is onder normale omstandigheden ge heel onzichtbaar. Als we geluk hebben zijn vlak bij de (maan-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15