Sport De Wilde ontloopt massasprint handig Tegenslag achtervolgt actieve Rob Harmeling Theunisse zet zinnen op de bolletjestrui LETOUR NIEUWSLIJN Wereldkampioen is nu de schlemiel De regenboogtrui brengt Rudy Dhaenens weinig geluk. De Bel gische wereldkampioen lijkt op weg de schlemiel van het sei zoen te worden. Gezond begon hij aan de 78ste Ronde van Frankrijk. Hij bevestigde zijn terugkerende vorm zondag in de ochtendrit en gisteren door een uitval te wagen met Harme- ling, maar de pech blijft hem achtervolgen. Vlak voor de finish smakte hij als een zak cement op het asfalt, toen hij over de fiets van de getuimelde 'Toontje' Manders duikelde. Dhaenens zat even later als een klein kind te huilen in de ploegleidersau to. De bloeduitstorting op zijn dijbeen gaf daartoe ook alle aan leiding. „Ik wil niet opgeven. Het ging juist de goede kant op. En dan gebeurt me dit weer", snotterde de wereldkampioen. Pothelm houdt gemoederen bezig De pothelm bij de wielrenners blijft de gemoederen bezig hou den. Om alle misverstanden te voorkomen heeft de KNWU alle consuls en ploegleiders een bericht gestuurd dat het rijden met een ouderwets model (de reepjeshelm) absoluut verboden is. De amateurrenners die nu nog met een oud model aan de start van een criterium verschijnen krijgen een startverbod. Een fax van de UCI aan de wielerbonden zorgde voor de verwarring. Daarin stond dat, in navolging van de profs, de UCI ook bij de amateurs de keuze van de helm vrij had gegeven. Aan de wie lerbonden is de keuze gelaten met deze regeling mee te gaan. Nog voordat de KNWU bijeen was geweest, reed al een groot aantal renners (zelfs bij een jeugdtoemooi in Noordwijkerhout) met een oude helm rond. Aanstaande vrijdag is de wielerbond voor het eerst in de gelegenheid om de renners via het officiële bulletin te informeren. In dat bericht zal duidelijk worden dat de KNWU het advies van de UCI niet overneemt. duon gpd slecht. Terwijl anderen hem al bij de favorieten voor de eind- Gert-Jan Theunisse kijkt terug zege durfden schaarden, wist op een wat moeizame Tourstart Theunisse zelf echter, dat hij (157ste op 3.56 min). Proloog zijn aspiraties op een wat lager zeer matig ('De laatste drie kilo- niveau moest leggen. Een meter heb ik met een los stuur mooie Alpenetappe en de berg- moeten rijden; er was een bout- trüi. bijvoorbeeld, je afgebroken'). Zondagochten detappe verrast door Breukink- „Als er niemand weg is pro- /LeMond - 'Schurer had net lek- beer ik deze dagen dus in ieder gereden, ik zat alleen van voren, geval mee te sprinten voor de dat wil zeggen: ik vloog per eerste plaatsen. Want die Cla- bocht van plaats tien naar veyrolat als beste klimmer, dat plaats zestig'. Ploegentijdrit kan eigenlijk niet". DUON PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER De bus baarde al langer opzien: Sauna Diana in de Tour - Zund- erts zwoele pretpark, als toe vluchtsoord voor de TVM-cou- reurs, bij start en finish. Calvi nistische volgers hadden het er soms knap moeilijk mee. Toch geen rijdend bordeel, zeker? Nee, zo'n bus moest, was mo dem en in voorkomende geval len ook heel handig. Zoals giste ren weer eens bleek, een paar honderd meter na de streep in de derde Touretappe naar Dijon. TVM was actief als Raleigh in zijn beste dagen. Skibby, Schu rer en twee keer Harmeling schoten door het beeld. Zelfs toen uiteindelijk Etienne de Wilde met de eer was gaan strij ken, was er nog volop 'focus' voor een renner uit de ploeg- Priem. Val van Harmeling, met onder anderen wereldkampioen Dhaenens, op 200 meter voor de finish. Dan komt zo'n bus extra goed uit. Dokter Geert Hovinga kon meteen beginnen met opereren; rijtje hechtingen in Harmelings opengereten elleboog, schoon- geborstelde wonden op dijbeen en kuit. Na een kwartier stapte er een blonde jongeman in een hemelsblauwe hansop uit de operatiekamer; de tweede ver dieping van de bus. Harmeling .nam plaats op de, met veel handdoeken gedrapeerde ban ken, en vertelde het publiek zijn verhaal. „Mijn elleboog. Links. En schaafwonden op mijn heup en knie. Die hebben ze al ingespo ten tegen de pijn. Ik wilde aan gaan. Ik was teruggepakt, maar ik zat nog goed. Ik zat nog steeds eerste rij. Ze hadden van daag de 55 gemonteerd, ik denk nou ga ik verschrikkelijk sprin ten. In zo'n positie kom je nor maal nooit meer. Ik ga aan, maar er rijdt iemand de drang hekken in en die klapt wel twin tig meter weer terug de straat op. Zijn frame. Hij blijft zelf in de dranghekken, maar zijn fra me klapt terug." „Dhaenens, die zakte er net doorheen. Ik kwam net over Dhaenens heen en in één keer lag dat frame voor mijn neus. Ik zag het gebeuren en ik dacht: ik ontwijk het gemakkelijk. Het ge beurde kort voor me, mijn reac tie was goed, ik ging er mooi omheen. Maar dat ding dat knalde zo hard door, dat ik met dat frame in gevecht kwam, van die vent." ,,'t Was heel gek, 't was een heel een klein tikje, een hele rare valpartij, 't Ging heel erg, verschrikkelijk hard. Ik wil de weer opstaan en ik zakte zo weer door de benen heen. Ik lag te trillen als een gek, jongen, niet normaal." Versuft „Het was er eentje van Helvetia. Het kon Manders wel geweest zijn, ja. Jammer voor zijn fiets. Ik zat versuft, er ging van alles door me heen. Van: shit mijn fiets - dat is nog iets van de amateurs. Als je zelf je fiets moet kopen, dan heb je nog steeds iets van; 'shit m'n fiets'. Mijn stuurlintje, mijn schoen tjes." „Ik reed zeer lekker vandaag. Ik dacht: lekker weer een uit- slaggie bij de eerste tien of zo, dat is toch allemaal leuk voor mijn eerste Tour. Maar ik had net zoveel pech als zondag. Toen reed ik twee keer lek in die ploegentijdrit. De moraal blijft wel goed, want ik rijd hardstikke goed, maar ik weet niet wat ik er van moet denken." „Ik was eerst met Dhaenens, en later sprong Bugno en daar sprong ik achteraan. Maar toen werden we bij die rotonde teruggepakt. Ik snap niet dat ze zo'n ding erin gooien. Dat is volgens mij gewoon afgesproken. In Italië doen ze het ook graag, 500 meter voor de finish Dan hebben de mensen valpar tijen te zien, denk ik. En dat vin den de mensen op televisie wel leuk, zeker. Maar het is toch niet normaal? Iedereen neemt zo veel risico's. De vijftiende of twintigste plek is ook belangrijk in een Tour. 't Is niet meer zoals vroeger, dat de kopmannen het op het einde uitvechten. Het zijn de subtoppers en de knech ten, die ook op hun plekje pro beren te komen. En als ze dan zulke dingen in het parcours leggen, dan is het toch een beetje mensonterend." „Óok die vluchtheuvels, en al die stro balen die ze erop leggen. We zijn geen motorcoureurs. Die strobalen zijn nog gevaarlijker dan die vluchtheuvels zelf. Er zijn er een paar gevallen, door die strobalen. Als je nou een vluchtheuvel ziet, en je ziet hem te laat, dan wip je je fiets even op, en dan spring je erover heen. Maar met een strobaal, die een halve meter hoog is, dan lukt dat niet zo goed. Maar verder is het wel goed met me. In het begin schrik je je de pleu ris als je valt, en dan denk je van alles. Als je zo'n poosje in de lucht hebt gehangen, dan zul je de pijn niet zo gauw vergeten." „Maar waarom niet? Zulke hor monen schijnen vrouwen ook te hebben, als ze een kind krijgen. Dat heb ik pas gehoord, want ik ben net vader geworden. Heb ik heel veel geleerd. Vrouwen schijnen bepaalde hormonen te krijgen, waarmee ze de geboor- tepijn vergeten, anders willen ze nooit kinderen meer. Mischien hebben wii ook wel zoiets mee gekregen?" Dinsdag 9 juli 1991 Redactie: 071 -161400 HERMAN JOUSTRA DE TELEURSTELLING VAN Van Poppel was groot, toen hij besefte hoe dicht hij in Dijon bij een etappezege was geweest. De Wilde won de rit. Pechvogel Rob Harmeling: „Ik zat nog goed." De gewiekste Etienne de Wilde lacht z zou er nog wat te controleren zijn geweest. Nu had ik geen enkele steun en moet ik maar hopen dat zo iemand als De Wilde nog wordt teruggepakt." Thuis in het Belgische Kalmt- hout stelde John Talen na een trainingsrit aan de hand van de uitslag vast dat er best meer in- cijferen die jongens zichzelf niet gezeten had voor Van Poppel. weg en halen ze De Wilde niet Talen: „Als ik zie dat er drie terug? Als ze voor hun eigen man van onze ploeg bij de eer- plekje rijden, is dat een slechte ste tien eindigen (Raab werd ze- zaak. Dan kan ik me voorstellen vende en Kelly achtste), vind ik dat Jean-Paul sjagrijnig wordt, dat belachelijk. Dan vind ik dat Ik denk dat ze het daar nog wel er niet goed is gewerkt. Waarom over zullen hebben." Maatregelen tegen Roche in de maak DETOURINCUFERS Tussen Lyon en Dijon kunnen net zo veel auto's als op de Bou levard Périférique van Parijs. Tijd te over dus om voetstaps in de auto te overdenken wat er nou allemaal mis is met de car rière van Stephen Roche. Over de Tourradio meldde directeur Jean-Marie Leblanc dat de Ier zijn excuses was komen aanbie den voor de schade die hij had toegebracht aan het eveme- ment en aan zijn ploeg. Over de ploegleider, Roger de Vlae- minclc geen woord. Roche, zon dag uit de Tour gestoten, omdat hij door een sanitaire noodstop te laat was gestart en gefinisht voor de ploegentijdrit was an dermaal het gesprek van de dag. De Vlaeminck had geluk dat de 'patron' van de Ton Ton- ploeg, Noël de Meulenaere, burgemeester ook van Wielsbe- ke. persoonlijk getuige was ge weest van het nieuwste avon tuur van Roche. .Anders had hij het nooit geloofd. Wat een ver haal! Maar Roches laatste jaren zijn alleen maar verhaal". Een dubbelcontract bij Peu geot/La Redoute, met ruzie weg bij Carrera, herrie bij Fagot, el lende bij Histor en nu dit weer. Hij had zelfs weten af te dwin gen dat zijn broer Lawrence in de ploeg werd opgenomen, een prof die nog nooit één uitslag heeft gereden, en van wie wordt verwacht dat hij snel dezelfde route zal kiezen als Stephen. Die toch wel zal worden ontsla gen, was de algemene opinie, gisteren. Later op de dag kwam vanuit Wielsbeke het bericht, dat er zeker maatregelen zullen volgen, maar dat geen mens ter wereld er in zal slagen Roche zonder pijn aan de deur te zet- ELS KOOLLOOS heeft weinig plezier beleefd aan een interna tionale wielerwedstrijd in Zwe den. De rijdster uit de Jamin formatie werd gisteren bij het inrijden voor de proloog op het slecht beveiligde circuit in de omgeving van Göteborg door een auto aangereden. Koolloos brak het kapsel van een sleutel been. Monique Knol. ploegge note van Koolloos, won de pro loog over één kilometer. n 5.15.03), 4 Abdoesia- i (5ov). b. Museeuw (Bel). 6 Jalabert 7. Raab (Dui), 8. Kelly (Ier). 9. Anderson I. 10. Schur (Dul). 11. Bomans (Bel), 12. i (Bel), 13. Fondnest (Ita), 14. Bauer (Can), 15. Domingue* (Spa). 16. Stumpf (Dul). 17. Yates (GBr), 18. Schurer, 19. Bishop (VSt). 20. Chaubet (Fra). 21. SP- rensen (Den), 26. Ekimw (Sw), 29. Rooks. 30. LeMond (VSt). 34 Theumsse, 49 Van Orsouw, 79. Breukink. 84 Mottet (Fra). 89. 0.22. 5 Dhaenens 0 33. 6. Abdoesjapaw (Sw) 0 47. 7. Cornillet (Fra) 0 50. 8 Alcala 1.02. 9 Vermote (BeO 1 12. 10 Jaermann M 15 üetti (ita) 1 39. 16. ttfh (Ita) 17. Pascal S.mon (Fra) 1 41. 18 Dehon (I t .19 Ba got (Fra) 1 42. 20 F.gnon (I 2 40. 75 Parra 2 44. 76 Mottet 2 46. 102. De W.lde 3 06. 118 Maur.3 21. 143 Ha^e I.ng 3 42. 152 Kon.s^v 3 S3. 155 Theun.sse 3.56. 161 Herrera 4 11. 171 Steevenhaagen 5 02. 176. Siemons 5.15. 178. Verhoeven 5 47. 184 Manders 10 01. 190 Schurer II.22. 194 Maassen 13 78. 195 Poets 13 56.197. an laatste Kvèiwo'i (Noo) 23 39 8. Breukink 41. 9 Sörenaen 31. 10. J marchand (Fra). Argentin (Ita) 1 5e etappe 10 juli 148 km Valenciennes Tweede plaats voor ontgoochelde Van Poppel had al wat contacten met TVM en Tulip. Die zouden na het Belgisch kampioenschap wat van zich laten horen. Dat is niet gebeurd, dus concludeer ik dat ze geen interesse meer in me hebben. Ik ga er zelf in elk geval niet achteraan, het is graag of traag." Sprintkanon Met dat soort problematiek heeft Van Poppel momenteel niets van doen. De van origine Brabantse sprintkoning heeft koud zijn contract bij PDM, de ploeg die hem na een kwakkel periode bij Post weer tot leven wekte, met twee jaar verlengd. Zijn kostje is voorlopig weer ge kocht na een imponerende ze getocht in de Vuelta, waaruit hij vier dagprijzen haalde. Of dat in deze Tour ook lukt, moet ten zeerste worden betwijfeld. Hoe gek het ook moge klinken, Van Poppel is in deze ronde in prin cipe om te knechten en niet om te winnen. Het is zelfs even du bieus geweest of de ploegleiding hem wel mee zou nemen naar Lyon. Echter, met zijn staat van dienst kon Gisbers met goed fatsoen niet om het sprintkanon heen, wetende dat hij ook zeer bedreven is in het verlenen van hand- en spandiensten. Alles ten faveure van Erik Breukink, de gele-truikandidaat. Om geen overbodige energie te vermorsen, bekommert men zich bij PDM niet om het betere sprintwerk. Vandaar ook dat Van Poppel kon fluiten naar zijn trouwe vazallen Jakobs en Ta len. Vooral het gemis van de laatste deed zich in de straten van Dijon voelen. Als geen an der verstaat Talen de kunst van het zogenaamde 'piloteren', het behendig naar voren rijden van een sprinter en dan in de laatste kilometers zo veel tempo ma ken, dat niemand daar nog 'overheen' kan. Met Talen zou De Wilde wellicht niet hebben kunnen ontglippen. Van Poppel kon niet anders dan beamen dat hij zijn 'piloteur' node mis te. „Het was compleet oorlog van voren in de laatste kilome ters. Links en rechts sprongen ze om je heen. Met John erbij Het weer was prima, het parcours vlak. Uitgelezen omstandigheden voor de eerste massasprint in de Tour de France. De prog nostieken, die gistermor gen werden ingeleverd in het tegen Lyon aangeplak te Villeurbanne, stonden derhalve ook bol van de naam Jean-Paul van Pop pel. Hij regeert immers sinds de Ronde van Spanje weer majestueus over het gilde der snelle mannen. DUON DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER En van wie zou hij, als het erop aankwam, eigenlijk nog wat te duchten hebben? Van de Duit ser Ludwig? De Rus Abdoe- jasparov? De Belg Museeuw? De Fransman Jalabert? Of mis schien de Fries Wiebren Veen- stra? De enige die Van Poppel- in-vorm een beetje partij kan geven is de Italiaanse 'cowboy' Mario Cipollini, maar zijn ploeg (Del Tongo) had geen trek in de Tour en dus staat deze lefgozer, dit seizoen al goed voor elf ze gepralen, even buitenspel. Van Poppel, negen keer primus inter pares, beschaamde het in hem gestelde vertrouwen niet. Hij toonde zich andermaal de snel ste van het peloton, alleen was slechts de tweede plaats in het geding, de meest frustrerende klassering voor een wielrenner. Luttele meters voor de aan stormende Van Poppel c.s. had de Belgische veteraan Etienne de Wilde (33), Tjenne voor de Vlamingen, met een ultieme in spanning de derde etappe op zijn naam geschreven. De Wide ontglipte even voor de 'flamme rouge', die de laatste kilometer aangeeft, gehaaid de duwende, trekkende en tierende meute waaruit enige renners in het strijdgewoel tegen de vlakte gin gen. Met zijn als zesdaagse-pis- tier opgedane ervaring sneed De Wilde een rotonde zó haar scherp aan, dat hij in een om mezien een flink gat sloeg. De blonde pijl gaf vervolgens net genoeg gas om overeind te blij ven. Dat lukte hem na het pas seren van de streep niet meer. Van pure vermoeidheid viel hij van zijn fiets. Het mocht de pret uiteraard niet drukken. Een ritzege van de Tour is een renner heel veel waard. Zeker als je sponsor op punt van afhaken staat, zoals in het geval De Wilde. De verffa- brikant (Histor) waarvoor 'Tjen ne' reclame maakt, houdt het na dit seizoen voor gezien. Wat kun je dan beter doen dan in de Tour een visitekaartje afgeven? Dat was geen overbodige luxe, want aan De Wilde wordt zo langzamerhand getwijfeld. Hij is niet meer één van de jongsten en zijn erelijsten worden met het (weg) seizoen korter. Tot gis teren had De Wilde alleen nog maar in een koers van de derde categorie, de Grote Prijs Wieier Revue, geschitterd. Op de baan gaat het fietsen hem beter af, vooral als hij met de Duitser Kappes een koppel mag vor- Vooralsnog hoeft De Wilde zich geen zorgen te maken. Met een triomf als die van gisteren gaan er vanzelf weer wat lucra tieve deuren open. De Belg: „Ik

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13