Leiden Van Rij wil pleinen met meer allure Witte vuurpijl op het zweejvliegveld 'Voorlopig geen extra deeltijdbanen' Alphense kandelaar gaat naar Jeruzalem ün o p r: z Marokkaanse moeder wil haar vier kinderen terug Dinsdag 9 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: KAREL BERKHOUT Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 11 Wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) wil de plei nen in Leiden allure geven, onder meer door de auto's van de pleinen te verdrijven. Nog voor 1994 wil Van Rij het gebied bij de Beestenmarkt en de Steenstraat autovrij maken en de straat langs het water afsluiten om het uit gaan daar leuker te maken. Dat zegt hij in een interview met het gemeentelijk blad Stadswerk. EEN VROUW RAAKT liever een auto kwijt die ze toch niet heeft, dan dat zij een boete betaalt van 200 gulden voor te hard rijden. DE KAASMARKT kan een mooi plein worden langs het water van de Oude Rijn, als de auto's daar verdwijnen ten minste. NOORDWUKERHOUT KAREL BERKHOUT De Beestenmarkt moet autovrij worden om het uitgaansgebied aantrekkelijker te maken. „De Beestenmarkt heeft veel uitgaansmogelijkheden. Het plein zou beter ingericht moe ten worden zonder al die auto's, zodat mensen daar prettig kun nen verblijven. Auto's mag je LEZERS SCHRUVEN daar alleen toelaten als ze daar per se moeten zijn", zegt Van Rij, die ook bredere stoepen in de Steenstraat wil. Ook de 'ellendige' parkeer plaatsen op de Kaasmarkt wor den aangepakt, kondigt Van Rij aan. „Ernaast staat een parkeer garage nota bene leeg", zegt hij in Stadswerk. Volgens hem kan langs het water van de Oude Rijn een leuk plein komen. De bouw-wethouder betreurt het dat Leiden geen centraal plein heeft, waar het bruist van de activiteiten. „Het Pieters kerkhof is geen aantrekkelijk plein, omdat er zo weinig activi teiten als bijvoorbeeld terrassen zijn". De Kaasmarkt ligt teveel uit het centrum om een klop pend hart van de stad te wor den. De blauwe marktkramen op de Hoogstraat wil Van Rij ook weg hebben, om het uitzicht over het water en op het Stad- FOTO WIM DIJKMAN huisplein te herstellen. Het 'dooie stuk' bij De Waag moet weer gaan leven, terwijl het Stadhuisplein toegankijker moet worden gemaakt. Het plan voor het Vrouwekerkplein vindt Van Rij 'matig': „Er omt te veel bebouwing en er blijft maar een klein stukje openbare ruim- Omgaan LEIDEN «KAREL BERKHOUT Het stukje in het Leidsch Dag blad van 5 juli over het bouw plan Beijerincklaan is op zoveel punten onjuist, dat ik tegen mijn gewoonte in reageer. Ik licht vier punten uit het bewus te stukje; 1 het CDA ging plotse ling om, 2 dit zonder aanwijsba re reden, 3 daarvoor ontstond een meerderheid voor het colle gevoorstel, 4 zelfs wethouder Van Rij moest toegeven dat hij dacht het CDA tegen te hebben. Wat gebeurde er werkelijk; 1 In eerste termijn zei de heer Van Velzen van het CDA dat hij weliswaar liever maximaal zes bouwlagen zag, maar dat hij, als dit niet kon, het plan met acht bouwlagen zou steunen. 2 In zijn tweede termijn noemde hij voor zijn steun aan het voorstel als doorslaggevende reden dat namens het college was geant woord dat twee lagen minder in het voorliggende plan niet kon, zonder het verlies van acht wo ningen en dat hij een dergelijk verlies niet wilde. 3 Door in stemming van het CDA was de stemverhouding in de commis sie 7 tegen 2. Iedereen kan dus natellen dat ook bij onthouding of zelfs tegenstem van het CDA het voorstel een meerderheid, zij het een kleinere, in de com missie zou hebben gekregen. 4 Ik heb na de eerste termijn van de CDA woordvoerder te heb ben gehoord, geen moment ge dacht dat het CDA tegen zou zijn. Iets dergelijks heb ik dus ook niet gezegd, laat staan dat ik het zou hebben moeten toe geven. (ingekort) Tjeerd Van Rij wethouder volkshuisvesting De gemeente Leiden heeft voorlopig geen tijd om extra deeltijdbanen te scheppen in het stadhuis. Het Vrouwenforum had het college van B en W daar om gevraagd, om dat het aantal vrouwen bij de gemeente nog steeds vrij klein is. Volgens wethouder A. van Bochove (personeel) echter hebben de ambtenaren het tot halverwege volgend jaar te druk met de gemeentelijke reorgani satie om zich met herverdeling van werk bezig te houden. In een notitie aan het college schrijft het Vrouwenforum dat er de laatste jaren wel steeds meer deeltijdbanen zijn gekomen, maar dat die vooral door vrouwen worden gedeeld. De hoeveelheid mannen met een deeltijdbaan is zelfs afgenomen, waardoor volgens het Vrouwenforum het beeld ont staat van 'de full-time werkende mannelijke ambtenaar en de part-time werkende vrou welijke ambtenaar'. Voor Groen Links is reden om te vragen om een extra inspanning. „Er is een duide lijk signaal dat het minder gaat met de deel tijdbanen. Dan vind ik dat het college het zich wel erg gemakkelijk maakt door te zeg gen: we zijn op de goede weg, we gaan zo door", zegt H. van Egdom onder instem ming van de andere partijen, behalve het CDA. In 1980 heeft de gemeente zich voor genomen meer vrouwen in dienst te ne men, onder meer door deeltijdbanen. Van Bochove voelt niet veel voor ver scherping van het beleid: „We zijn nu met de reorganisatie een huis aan het bouwen en we beginnen straks met de inrichting, zoals de deeltijdarbeid. Bovendien druist het idee van strenge regels in tegen de op zet van de reorganisatie, waarbij wij de ver schillende directies juist meer zelfstandig heid geven", zei hij. Niettemin vindt de raadscommissie wel zijn overwegend dat de gemeente wel wat meer leidinggevende banen kan opsplitsen. D66-raadslid S. Blok: „Bij de directie econo mische zaken is dat ook jaren goed gegaan. Uit mijn werkervaring weet ik dat twee part-timers samen een hogere produKtivi- teit hebben dan één full-timer." nagoge in Alphen, die tijdens de oorlog door de Duitsers werd geconfisqueerd en na de oorlog als pakhuis had gediend. Bij herstelwerkzaamheden werd in 1980 een kistje gevonden met daarin de kandelaar en een krant uit 1941. Deze bleek door een joodse echtpaar te zijn ver stopt. 'Een comité onder leiding van de Amsterdamse rabbijn L.B. van de Kamp, dat wil dat alle joodse voorwerpen die tijdens en na de Tweede Wereldoorlog in niet-joods bezit kwamen, worden teruggeven, bepleitte ook de teruggave van de kande laar. De remonstrantse gemeen te weigerde aan dit verzoek te voldoen, vooral nadat de erfge naam van de joodse familie de kandelaar bij notariële acte aan de kerkeraad had geschonken. Van de Kamp is blij met het besluit van de remonstrantse gemeente. De kandelaar wordt nu toch teruggegeven aan de joodse gemeenschap. AGENDA De negenarmige kandelaar (menora), die in 1980 onder de vloer van de remonstrantse kerk in Alphen aan de Rijn werd ge vonden, wordt binnenkort over gebracht naar Yad Vashem, het monument voor de joodse slachtoffers van de Tweede We reldoorlog in Jeruzalem. Met dit bemiddelingsvoorstel van de Is raëlische ambassadeur in ons land, M.N. Bawly, heeft de re monstrantse gemeente inge stemd. In de remonstrantse kerk zal binnenkort een replica komen te staan van de kandelaar van Yad Vashem, aldus secretaris C.W. Suttorp van de kerkeraad van de remonstrantse gemeen te. Het is nog niet bekend wan neer de kandelaar naar Jeruza lem wordt overgebracht en wanneer de replica in de Al phense kerk wordt geplaatst. De remonstrantse gemeente kocht in 1955 de voormalige sy- DINSDAG 9 JULI Leiden Opera 'Figaro' door La Campagnie du Hasard op het Pieterskerkplein, aan vang 21.30 uur. Leiderdorp Tentoonstelling Theaterseizoen Mu- zenhof in de bibliotheek, aldaar te bezichtigen tijdens de openingsuren. Warmond Kermis op De Baan, de hele dag. Warmondse touwtrekwedstrijd voor teams van min. 6 mensen in park Groot Leerust, aanvang 19.00 uur. Optreden van Cuddley Toy in Jonge rencentrum Ut Sloepie, Herenweg 45, aanvang 22.00 uur, zaal open om 21.00 uur. WOENSDAG 10 JULI Leiden Radio West Zomerteer, podiumwagen op Stadhuisplein van 9.00 tot 12.00 Rembrandt Teken- en Schilderdagen bij Ars Aemula Naturae. Pieterskerk gracht 9. van 9.30 tot 10.30 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid m het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Lakenfeest-informatie van VW in de Waag. van 11.00 tot 17.00 uur. Overzichtsexpositie Leidse galeriëen inde Waag van 11.00 tot 17.00 uur. Expositie 'Kijk op Leiden' in de Hoog landse Kerk, van 11.00 tot 16.00 Ritten met paardentram door binnen stad, vanaf Stadhuis, van 12.30- 16.30 uur. Beiaardconcert vanuit Stadhuistoren van 12.45 tot 13.30 uur. Optredens op waterpodium bij de Hoogstraat, van 14.00 tot 22.00 uur. Kermis bij Molen de Valk, van 14.00 tot 20.00 uur. Opera 'Figaro' door La Campagnie du Hasard op het Pieterskerkplein, aan vang 21.30 uur. Noordwijk Poppentheater in het 'Gat van Pala ce', Palaceplem, aanvang 14.30 uur. Fietsexcursie door Noordwijk vanaf Kees' Fietsshop, Van Speykstraat 8, startom 19.15 uur. Concert van een Engelse schoolband met muziek en zang op het Vuurto- renplein, aanvang 20.00 uur. Drama/Mimespel in het 'Gat van Palace'. Palaceplem, aanvang 20.30 Woensdagavondzang mmv het 'Groot Hervormd Kerkkoor' uit Rijnsburg in de Oude Zeekerk, Hoofdstraat 96, aanvang 20.30 uur. Viswedstrijd door HSV De Arnoud in de Leidsevaart bij Tennispark Jon kers. van 18.45 tot 21.15 uur, in schrijven vanaf 18.00 uur ter plaatse. Oegstgeest Zomerbridge voor niet rokers in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Voorschoten Bridgewedstrijd door BCV in Scholen gemeenschap 'Het Vlietland College', Beethovenlaan 10, aanvang 19.30 uur, uiterlijk aanwezig om 19.15 uur. verschijnt plot seling boven de bomen in Lan- geveld een wit zweefvliegtuigje tegen de blauwe lucht. Tien jaar geleden zag de arts Peter Slui mer dit beeld en dacht terug aan zijn jongensjaren, het tijd perk van de Constellation-viieg- tuigen, toen hij er nog van droomde piloot te worden. Na jaren over de wereld te hebben gezworven ging hij de ruimte in met een zweefvliegtuig zoals hij lang daarvoor ook had ge daan. De witte vuurpijl brengt ook mij naar het zweefvliegveld bij Noordwijkerhout, waar plotse ling in mijn herinnering het Va kantieboek opduikt. Het vakan tieboek was zo'n erfenis van ge bundelde stripbladen, waarop jonge ooms en oude buurjon gens allang waren uitgekeken. Het stond vol met Spannende Verhalen Van Oom Wim, die heroïsche gebeurtenissen uit het verleden met plaatjes naver telde, de strip Timoer de Kelt die nimmer eindigde en lang geleden begonnen moest zijn, getekende reportages over de nieuwe Maserati en Ford Anglia en bovenal talloze hobby-tips voor de verregende vakantie dagen. Ik was gefascineerd door de vele tekeningen, waarin werd uitgelegd hoe je een elektriseer machine moest bouwen, een bootje of een zweefvliegtuigje. Maar hoe ik ook klooide met balsahout en gelakt rijstepapier, de vliegtuigjes verongelukten meestal jammerlijk. Ergens moesten jongens bestaan die moeiteloos hun vakantiedagen verknutselden, maar die had den volgens de plaatjes dan ook kuitbroeken, stralende glimla chen en achterover gekamd haar. Ze bestaan nog die jongens, ei^ een enkel meisje, met knie broeken en gebleekt haar. Ter wijl iets verder terug op de rou te 'surf-sjonnies' zich in het wa ter storten, staan zij hier op een veldje tussen de bomen over de zweefvliegtuigjes gebogen. De 16-jarige Denis Schouten, in middels in het bezit van een zweefvliegbrevet, hing hier al rond op zijn twaalfde, werd 'eindelijk' lid toen hij 14 jaar was en hield zich afgelopen winter 160 uur bezig met klus jes. Handig is hij wel, zegt hij, want hij bouwde al modelvlieg tuigjes toen hij klein was hij wel. De meesten van de 80 leden hier zijn zo, zegt voorzitter Peter Sluimers zijn sleutelhanden een beetje afvegend. „Wij houden natuurlijk vooral van zweefvlie gen, maar we zijn ook doe-het- zelvers. Samen moeten wij hier klussen en afgezien van een paar 'verwende krengen' gaat dat goed". Elk lid moet jaarlijks zo'n 40 uur besteden aan het onderhoud van de vliegtuigjes, anders wordt er niet gevlogen. Zo bouwden zij een aantal zweefvliegtuigen zelf en zenen eigenhandig voor 12.500 gulden de motorlier in elkaar die an ders 100.000 gulden had gekost. Moeiteloos worden vliegtuigjes gedemonteerd en ingepakt voor het zomerkamp in Frankrijk. Soms neemt één van hen een vliegtuigje mee achter de auto en gaat ergens anders zweven. Op deze warme zomermid dag zetien zij gezamenlijk van tijd tot tijd een vliegtuigje in be weging. Een teken naar de be- Noordwijkerhout De vrije loop, 42 redacteu ren van deze krant maken gedurende zeven weken zeven rondwandelingen door de regio. Dagelijks leggen verslaggevers ge deeltes van de tocht af en schrijven over hun beleve nissen. De wandeling van deze week voert door het duingebied bij Noordwij kerhout. Zaterdag ver schijnt in deze krant de volledige route, zodat de lezers die zelf ook kunnen lopen. diener van de motorlier in de verte, de sleeplijn staat in één keer strak en snel zoeft de 'kist' over het gras. Los is het vlieg tuig, voor drie minuten, voor zeven en soms voor 11 minuten in de lucht. „Ik ga thermieken", kondigt iemand even later aan en gaat met zijn vliegtuig op zoek naar warme luchtbellen die hem hoger kunnen doen stijgen. Jammer dat de koude zeelucht en de maximumhoog te van 450 meter vaak spelbre ker zijn. „Het is toch de mooiste vorm van vliegen, dat vindt zelfs een captain van een Boeing 747", zegt Denis. Later wil hij piloot worden. „Iedereen hier wil pi loot worden", zegt Sluimers. „maar de meesten worden toch jurist of chemicus". Eens kijken tot welke hoogten mijn collega Cees van Hoore stijgt, die morgen verder wan delt. „ledereen hier wil piloot worden, maar de meesten worden toch jurist of chemicus". FOTO WIM DIJKMAN NAGERECHT door Erna Straatsma De kantonrechter zal het niet vaak mee maken dat een ver dachte bijna smeekt om een tij delijke rij-ontzegging. Een 31- jarige vrouw uit Spijkenisse deed dat gisteren wel. Ze had geen geld om een bekeuring te betalen. Liever twee maanden niet autorijden, dan ruim twee honderd piek dokken. De vrouw had op de Lammen- schansweg de snelheidslimiet ruimschoots overschreden. „U reed daar 86 kilometer per uur, dat is een bloedgang", aldus de rechter. Die snelheid was echter noodzakelijk geweest om op tijd een college te halen. Tussen Spijkenisse en Leiden waren di verse opstoppingen geweest, waardoor de vrouw te laat dreigde te komen. „Op de Lam- menschansweg reed een lang zaam autootje voor me en die heb ik ingehaald." Haar speciaal uit Eindhoven overgekomen advocate deed vervolgens het opmerkelijke verzoek. De raadsvrouw somde vervolgens een reeks aan 'ver zachtende omstandigheden' op. „U moet weten dat deze vrouw vroeger in de verpleging heeft gewerkt. Daar is ze op een gege ven moment emotioneel vast gelopen. Ze heeft haar leven omgegooid en is Nederlands en kunstgeschiedenis gaan stude ren. Op die manier hoopt ze straks een goede kans op de ar beidsmarkt te maken". „Maar dat betekent nu wel een enorme financiële last. Haar man werkt en studeert ook. Ik zou u die rij-ontzegging willen aanbevelen, omdat deze vrouw anders weer in de verpleging moet gaan werken om het ge vraagde geld bij elkaar te krij gen. Dat zou opnieuw grote problemen opleveren." De officier van justitie vond het verhaal 'geweldig creatief, maar raakte er niet van onder de in druk. „Het gaat me te ver dat als ze 216 gulden moet betalen u zo'n move wilt maken. De ver dachte heeft bovendien geen auto, dus dan is het effect van zo'n straf nihil." De rechter toonde wel begrip voor de moeilijke financiële si Te hard rijden door kiespijn telt niet tuatie van de vrouw, maar wilde eveneens niet ingaan op het verzoek van de raadsvrouw. Honderd gulden boete, luidde zijn eindoordeel. Kiespijn De 43-jarige Amsterdammer had ook een uiterst zielig ver haal. Op de A4 tussen Amster dam en Den Haag had hij 147 kilometer per uur gereden, om dat hij kiespijn had. „Het was op een zondagmorgen en lekker rustig op de weg. Ik weet het nog goed," betoogde de Am sterdammer. „De hele week daarvoor had ik al last gehad van kiespijn, het werd steeds er ger. In het weekeinde had ik het gewoon niet meer. Naar de tandarts in Amterdam wilde ik niet gaan, daar heb ik slechte ervaringen mee gehad. Ik heb toen mijn oude tandarts in Rot terdam opgebeld en kon 's och tends langs komen. Ik verzoek u bij de beoordeling van mijn snelheidsovertreding rekening te houden met deze omstandig heden." Geamuseerd had de officier van justitie naar het verhaal geluis terd. „Dit is het eerste originele verhaal dat ik vanmorgen hoor. Maar het is nog geen reden om zo hard te rijden." Hij eiste een boete van 282 gulden. De rechter vond het 'reuze zie lig' dat de man gekweld door hevige pijnen naar Rotterdam had moeten rijden. Zijn slechte lichamelijke toestand was ech ter geen goede reden om het verkeer in gevaar te brengen. „Met uw gemoedstoestand kan ik geen rekening houden. Bij een moord of ander misdrijf misschien wel, maar bij een verkeersovertreding niet." De kantonrechter nam de eis van de officier over. Kamikaze Een derde snelheidsduivel had zich geërgerd aan de zondags rijders die voor hem reden. De man uit Oud Beijerland had 155 kilometer per uur gereden op de A4 tussen l-eiden en Den Haag. ..Ik raakte een beetje op- gefiickt. De verbalisanten die achter mij reden, in een blinde wagen, zaten trouwens bijna in mijn kofferbak, ik dacht nog: wat een klootzak. Mijn rijstijl was een beetje agressief zei die agent later. Hij noemde mij een crimineel, en daar kregen we toen wat woorden over. Zoiets laat je je natuurlijk niet zeg gen." Uit woede had hij zijn rij bewijs niet willen tonen. In het politie-rapport stond dat de Oud Beijerlander slechts op drie meter afstand van zijn voorganger reed. "Die klootzak, zoals u hem noemt, heeft dat gezien. Het doet een beetje denken aan zo'n Duitse politie serie", aldus de officier. „Een vette Mercedes die snel achter op komt rijden." Dat de politie ook wat stunts had uitgehaald om de man op de bon te slingeren, was volgens de kantonrechter geoorloofd. „Soms moet de politie ook wel eens gevaarlijk doen. Met ge vaar voor eigen leven hebben ze u aangehouden." De kamikazerit en het niet to- zijn rijbewijs kwamen hem toegekend. Zijn advocaat mr. Kalkman betwijfelt of de Nederlandse rechter mag be schikken over kinderen die in Marokko verblijven. Volgens Raven is dit wel het geval omdat de kinderen in Ne derland zijn geboren en opge voed. Zij eist dat de kinderen te rugkomen op straffe van een dwangsom van 250 gulden per dag of gijzeling van de man. Twee kinderen van veertien en zestien jaar oud. die de man wel weer mee terugbracht naar Ne derland, mogen bij de moeder blijven, zo werd twee weken ge leden in kort geding beslist Uitspraak 18 juli. De Marokkaanse A. El Idrissi uit Leiden heeft vanmorgen in kort geding geëist dat haar voormali ge echtgenoot M. Sbaai vier kin deren (3 tot 12 jaar) naar Neder land terugstuurt. De man liet de vier jongste van de in totaal ne gen kinderen dit voorjaar achter bij zijn moeder in Marokko. In november vorig jaar scheidde het echtpaar in Marokko. Volgens de advocate van de vrouw mr. M. Raven is de zogenaamde 'afstotingsakte' nooit getekend door de vrouw. Volgens de man is daarin de voogdij van de kinderen aan Rectificatie dei ïop den rij-ontzegging met een proeftijd van twee jaar en 695 gulden boete. De rubriek 'De Tijd van Toen' handelde gisteren over de op 1 december 1884 overleden Leidse pianolerares Anna Schulz. Ze werd begraven op de begraafplaats Groenesteeg in Leiden. Ter illustratie was een foto van de grafzerk gedacht die op het graf van Schulz is te vinden. Helaas, door een vergissing werd de foto geplaatst van het Leids gemeentebe stuur in de oorlogsjaren. De foto hoort bij de aflevering van 'De Tijd van Toen', die volgende week wordt gepubliceerd. Onze excuses voor de vergissing. Óp de grafzerk staat her rust onze geliefde vriendin Anna Schulz-Lessig, geboren te Holle 20 april 1850, overleden I december 1884.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11