Regio 'Zet geen hek om onze gemeenten' Warmond negeert house party Water Doeshaven vervuild door slechte zuivering Weinig werk voor ombudsfunctionaris 'Het is hier niet meer dan gezellig' Politie krijgt bijstand Geertsema in raad herdacht Dinsdag 9 juli 1991 MIEP DE GRAAFF UESBETH B LEIDEN WtM KOEVOET DORITH UCTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vornigeving: PIET KOOREMAN 'Koos Koets' toog tever geefs naar een house-par ty in Warmond. Niemand bemerkte de stoere strip aspirientjes in zijn borst zak. Over Zoeterwoudse ambtenaren wordt wei nig geklaagd, zo blijkt uit het jaarverslag van de plaatselijke ombudsfunc tionaris. 10 NIEUWSLIJN Bezwaar tegen bouwplannen WASSENAAR De vereniging Vrienden van Wassenaar heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering een bezwaarschrift in gediend tegen de bouw van een bank en een postagentschap aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. De vereniging is bang voor toename van het verkeer in de groene gemeente. De 'vrienden' willen ook meer duidelijkheid over het doortrekken van een pa rallelweg van de Rozenweg naar de Van Zuylen van Nijelvelt- straat. Ze willen weten wat de gevolgen zijn voor omwonenden. Verbouwing jeugdcentrum WASSENAAR Alle politieke partijen in Wassenaar zijn tijdens de raadsvergadering gisteravond akkoord gegaan met de ver bouwing van boerderij Ter Weer aan de noordzijde van de ge meente. In de boerderij, die al jaren in handen is van het Wasse- naarse jongerencentrum Time Out, wordt straks ook het andere plaatselijke jongerencentrum Nieuw Nijevelt (TENT) gehuisvest. Verwacht wordt dat de verbouwing voor de zomer van 1992 ge reed zal zijn. De verbouwing mag maximaal vier ton kosten. De jongerencentra dragen zelf een ton bij. Directeur gemeentewerken vertrekt ZOETERWOUDE De directeur gemeentewerken van Zoeter- woude, A. Tamineau, gaat Zoeterwoude verlaten. Nog geen jaar nadat hij in dienst is getreden, heeft hij zijn ontslag ingediend. Hij gaat terug naar de gemeente Leiden waar hij een functie heeft aanvaard bij een ingenieursbureau. Tamineau vertrekt om persoonlijke redenen. Voor de reorganisatie van het ambtelijk apparaat is zijn ver trek per half oktober een gevoelige klap. Het plan was namelijk dat Tamineau met een andere sectorchef en gemeentesecretaris L. Kruithof de reorganisatie zou aanvoeren. Volgens diezelfde Kruithof zal Zoeterwoude op zijn vroegst per 1 januari aanstaan de een nieuwe directeur gemeentewerken in dienst kunnen heb ben. Ook Zoeterwoude tegen bouwstop in het Groene Hart De gemeenten Jacobswoude, Ter Aar, Rijneveld, Nieuwkoop en Zoeterwoude wijzen een ab solute bouwstop in het Groene Hart af. Met 19 andere gemeen ten hebben zij een manifest on dertekend dat aan minister Al ders van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu is gezonden. De gemeenten in het Groene Hart van de Randstad steunen in beginsel wel het beleid van Alders om dit gebied zoveel mo gelijk» groen te houden. Zij vre zen echter dat door een bouw stop de leefbaarheid en de eco nomische bedrijvigheid in ge vaar zouden komen. De gemeenten in het Groene Hart hebben zich tot de minis ter gericht naar aanleiding van de Vierde nota extra van Alders, waarin de minister zijn ideeën over de ontwikkeling van de Randstad heeft neergelegd. Die komen er op neer dat groei uit sluitend nog in en rond de grote steden mag plaatsvinden. Het gebied daartussen moet ge spaard blijven. Gemeentesecretaris R. H. En gel van de gemeente De Ronde Venen, een samenvoeging van Mijdrecht, Wilnis en Vinkeveen, vat het standpunt van de 24 zo samen: „Het Groene Hart moet open blijven, maar wij willen geen hek om onze gemeenten. Want dat zou betekenen dat we onze eigen bevolkingsaanwas niet meer zouden kunnen op vangen. Dat we onze kinderen zouden moeten exporteren naar de grote steden." De vergrijzing die dit met zich mee zou brengen, is niet alleen uit sociaal, maar ook uit finan cieel oogpunt onaanvaardbaar, aldus Engel. De 24 gemeenten vinden verder dat bestaande bedrijven in het Groene Hart ook in de toekomst moeten kunnen blijven uitbreiden. Al leen een „kloppend Groen Hart" kan een positieve bijdra ge leveren aan de economische potentie van de randstad, waar bij de agrarische sector een be langrijke rol vervult, aldus het uitgangspunt van het manifest. Het stuk werd overigens op gesteld vóór Alders anderhalve week geleden het kabinets standpunt op de Vierde nota ex tra presenteerde. Daarin is met betrekking tot het Groene Hart wat gas wordt teruggenomen. Tussen 1995 en 2005 mogen nog maximaal 15.000 nieuwe woningen in het Groene Hart komen, aldus het kabinet. Volgens Engel is de verklaring van de 24 gemeenten echter „geen mosterd na de maaltijd". „Wij zijn blij met de opening die Alders biedt, maar ze lijkt ons niet voldoende". Dat is ook het standpunt van de randstad- provincies, die in de betreffende periode nog 21.000 nieuwe wo ningen in het Groene Hart wil len toestaan. 'Het is beter om er niet te zwemmen Het water van de Leiderdorpse Doeshaven is ongeschikt om in te zwemmen. Een verouderde rioolzuiverings-installatie van het Hoogheemraadschap kan het afvalwater uit de Oranje- wijk, het Doeskwartier en een tieve beslissing laat nog even op den en waarschijnlijk wordt in de toekomst ook het rioolwater uit de oude wijken daar gezui verd." De woordvoerder durft échter nog niet te zeggen wan neer dit moet gebeuren. Een aanbesteding op de aansluiting is al wel gedaan, maar de defjni- deel van de Kerkwijk niet vol doende zuiveren. Het gezuiver de water dat wordt afgevoerd naar de Doeshaven heeft daar door nog slibresten. „Die installatie is niet zo mo dem meer," erkent een woord voerder van de gemeente Lei derdorp. „Het grootste deel van Leiderdorp is al aangesloten op de moderne installatie in Lei- zich wachten. H Langscherende surfers en zei lers kunnen eveneens een be dreiging vormen. „Niet alleen door de-vervuiling is de Does- haven onbetrouwbaar, maar er - -• - daar te zwemmen," aldus de Het is beter om aan de kant te blijven. Het water in de Doeshaven in Leiderdorp is namelijk vervuild met woordvoerder. slibresten. foto ellen martens WARMOND ERIC JAN WETERINGS „Wat? Hebben ze ons aange kondigd als house groep? Nee, dat kan dus echt niet, want wij zijn dus echte hard-core hip hop. Diep verontwaardigd fronst Eelco, danser bij de Utrechtse hip-hop groep Poeti cal Mission het voorhoofd. Hij is op weg naar gebouw Het Meerpunt in Warmond, waar hij met zijn band in jonge- rensoos 'Ut Sloepie' een dans bare avond moet verzorgen. Onderweg legt Eelco het ver schil uit tussen de recentelijk tot wasdom gekomen soorten dansmuziek. „Kijk, house is al leen maar een enorme dreun waar je eindeloos op kunt dan sen tot je daar helemaal stoned van wordt, maar hip hop is ge woon veel meer muziek, veel meer rap, weetje". Het Meerpunt is snel gevon den en blijkt vroeg op de avond zijn naam nog alle eer aan te doen. Poetical Mission speelt niet zelf, maar installeert draai tafels en andere apparatuur om voor een continue beat op de dansvloer te zorgen. Ik vraag een van de andere leden van de band naar de lol van het spelen van hip-hop. Het draait de laatste tijd voor al om de locatie, vertelt de Poe tical Missioner. „Wij komen uit Utrecht en daar heb je wel der tig house en hip-hop bands, dus iedereen heeft het wel zo'n beetje gezien, weet je. Het gei nige van een klein dorp is dat iedereen hier nog stevig uitzijn dak gaat." Voorlopig lijk ik nog te vroeg gekomen. Ongeveer vijftien mensen laten zich niet de dans vloer opjagen door een dreu- ZOETERWOUDE door een fout op de acceptgiro kaarten de reinigingsheffing van de Zoeterwoudse burgers ont vangen. De deurwaarder was al aan het werk om het geld bij de burgers te innen toen de ge meente de fout ontdekte en alle deurwaardersopdrachten in trok. Aan de mensen werd ge vraagd hun giro-of bankafschrift te tonen als bewijs dat ze had den betaald. Zo kon de Postbank het geld terugvorderen van het WNF. Een klager bij de Ombudsfunc tionaris vond dat de gemeente zelf maar uit moest zoeken of hij zijn heffing had betaald. Toen hij na een verzoek toch zijn giro-afschrift toonde, bleek dat hij geen acceptgiro had ge bruikt maar een eigen over schrijvingsformulier. Hierdoor had het WNF gewoon een gift ontvangen. Hij was dus zelf de fout ingegaan. Ook voor hem is een bevredigende oplossing ge vonden. H. van der Kooi (WD) en W. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) pleitten gister avond voor een langere aanstel ling van de ombudsfunctionaris van telkens een jaar. Bij het ge- prek over de verlenging van de functie in december zulleri zij voorstellen doen. Het CDA voelt daar niets voor. J. Berkouwer- van der Laan vond drie gegron de klachten in een jaar te weinig voor het in stand houden van deze functie. Ook meent zij dat iedereen die een klacht heeft, gemakkelijk op het gemeente huis terecht kan en daar goed wordt geholpen. De drempel in Zoeterwoude is laag, vindt Ber- kouwer. De gemeente probeert samen met andere gemeenen te komen tot een regionaal om- budskantoor. Dit streven heeft de volledige instemming van de Zoetewroudse ombudsfunctio- Een jaar ombudswerk heeft weinig klachten opgeleverd. Dit schrijft de ombudsfunctionaris 1. Mantel Deutz in haar jaarver slag. Ze vraagt zich af of er wei nig te klagen valt in Zoeterwou de of dat nog niet zoveel men sen weten dat er een ombuds functionaris is. In het algemeen wordt veel geklaagd over het tempo waarin brieven worden beantwoord. In een enkel geval duurde dat acht maanden. De leden van de commissie algemene zaken waarin dit verslag gisteravond werd besproken, vroegen aan de gemeentesecretaris L. Kruit hof met spoed om een nota over de controle op de afhande ling van brieven. Kruithof vroeg om geduld, omdat wordt ge werkt aan een efficiëntere ma nier van postverwerking. Overi gens wees hij erop dat het om incidenten ging en dat het over grote deel van de correspon dentie naar tevredenheid ver loopt. De ombudsfunctionaris heeft in het afgelopen jaar zes klach ten behandeld, waarvan er drie gegrond waren. In deze laatste gevallen had de gemeente te traag of onrechtmatig gehan deld. Verder heeft mevrouw Mantel vijf keer bemiddeld tussen kla gers en ambtenaren, wat meestal tot goede oplossingen leidde. Tenslotte wees zij veer tien keer burgers de weg naar de juiste ambtenaar of hielp zij bij het schrijven van een be zwaarschrift of gaf adviezen over te volgen procedures. Een niet gegronde klacht kan ook worden opgelost. Het We reld Natuur Fonds (WNF) had Poelmeer blijft ten dode opgeschreven OEGSTGEEST WIM KOEVOET Voor bedrijfsleider D. van der Bent is de grote belangstelling op deze warme dagen voor het buitenbad van zwembad Poel meer in Oegstgeest geen aanlei ding de discussie nog eens even over te doen. "Jij vindt het triest om er nu te zijn en te bedenken dat dit het op één na laatste sei zoen van het buitenbad is. Ik vond het een week geleden veel triester: toen had ik zeventig be zoekers rondlopen", rekent hij af met alle eventueel oplaaiende hoop op behoud van het bui tenbad. Het buitenbad is en blijft wat hem betreft ten dode opge schreven. De gemeente wil het dan ook sluiten en samen met de omliggende ligweides als bouwgrond verkopen. Met de opbrengst kan het binnenbad worden gemoderniseerd. Het vernieuwde binnenbad wordt beschouwd als het medicijn te gen de teruglopende bezoekers aantallen. Oegstgeest legt jaar lijks zeven ton toe op Poelmeer. Over de vernieuwingen zijn nog geen definitieve besluiten geval len maar de bedrijfsleider heeft goede hoop dat dat dit najaar wel het geval zal zijn. Zelf is Van der Bent niet eens onder de indruk van de bezoe kersaantallen van de afgelopen warme dagen. "Vrijdag passeer den 1650 mensen de hekken, zondag 1260. Die twee cijfers zijn trouwens typerend: vlak voor het weekeinde komen er nog meer dan op die vrije dagen zelf. Als Oegstgeestenaren er echt op uit gaan, verlaten zij hun woonplaats". Van der Bent vervolgt: "Zes, zeven jaar geleden kwamen er met dit weer vijf- a zesduizend bezoekers. En nog langer gele den werden er pieken van tien duizend bereikt. Vergelijk dal nu eens met de zeven weken die ik open was tot 1 juli jongst leden. Op die dag was de totaal stand 5.000". "Nu is het enkele dagen moo weer geweest en zijn we inder daad een paar keer boven de duizend uitgekomen. Maai méér dan gezellig kan ik da niet vinden", vervolgt hij. De bedrijfsleider is in gedach ten al veel meer bezig met Poel meer-nieuwe stijl. Over het bin nenbad, waarmee Poelmeer hei straks moet gaan maken, maakt hij zich dan ook hoorbaar druk ker, zeker sinds de laatste jaren de zwemmers ook dat bad links laten liggen. "De klad zit vooral in de categorie recreatiezwem mers, mensen die zo maar eens een keertje komen. De groep 'activiteitengebonden' zwem mers, zoals baby- en peuter- zwemmen, de trimmers en de ouderen, dunt niet zo snel uit". Vindt de bedrijfsleider dat de gemeenteraad, die al sinds 1987 bezig is met Poelmeer, te veel treuzelt? Van der Bent: "Ik heb van collega's begrepen dat een ommezwaai in het zwembadbe- leid veel tijd vergt. Van mij zul je dus niet horen dat het te lang duurt. Maar verder uitstel is .echter onmogelijk". Van der Bent wijst er op dat buitenbad dit en volgend sei zoen alleen nog maar open is dank zij een provinciale onthef fing die de gemeente nende beat. Wel raakt de lucht zwanger van een moeilijk te duiden sigarettenwalm. „Een reefer", weet een aanwezige. „Een dikke joint, weet je", ver duidelijkt hij. Koos Koets House- en aanverwante partij tjes zijn berucht omdat de deel nemers allerlei pillen zouden slikken om eindeloos door te kunnen dansen. Om er een beetje bij te horen, steek ik een stripje aspirientjes losjes in de borstzak, maar niemand merkt het op. Koos Koets valt door de mand. 'No matter how many times the ball bounces, there's still no ball in icecream', beukt het uit de boxen. Het maakt dorstig, zo'n tekst in een warme ruimte, maar gedanst wordt er door welgeteld twee mensen. De sfeer wordt wat ongemak kelijk. Volgens Ut Sloepie's bar man Edwin van Leeuwen is het gebrek aan belangstelling te wij ten aan de plaatselijke onbe kendheid met het fenomeen house. "De Volendamse band Jen Rog speelt hier al jaren in de Kaagweek. Dan loopt het altijd storm en daar draaien we dan ook zo'n beetje financieel de hele week op. Dit kennen de mensen niet, het is eigenlijk al leen voor bezoekers van de campings en ik hoop dat die nog komen". Van Leeuwen ergert zich een beetje aan de leden van Poetical Mission. "Ze staan maar te klooien met hun apparatuur, ze hadden gewoon de boel op tijd klaar moeten zetten." „Ik ken net zo goed thuis op m'n kao- mer gaan staon", klinkt het in onvervalst Utrechts uit de mond van een van de bandle den. "Hoe moeten wij hier die vijftien mensen nou in bewe- üscolampjes flakkeren dapper boven de zwart-wit ge verfde dansvloer. „We 've been looking for you", kweelt een da me, ondersteund door een vette plukbas. Twee blondines van ongeyeer twintig jaar oud dan sen als enigen dapper door. De meeste aanwezigen lijken zich inmiddels bij de deur te verza melen, waar druk wordt onder handeld. Ut Sloepie wil af van het con tract met Poetical Mission, want het wordt toch niks meer van avond, zo vrezen de organisato ren. Uiteindelijk vertrekt de band mokkend met de helft van de afgesproken gage. "Kijk, het was niks wat die lui deden", verklaart barman Edwin. "Als een paar mensen het niet leuk vinden, dan komt de loop er niet in en dan kun je wel slui ten. Nu gaat Ard, een bekende disc-jockey hier, muziek draai en. Dat gaat het als een lopend vuurtje het dorp door en dan loopt het zo vol - zo werkt dat in een klein dorp als Warmond." Bij de bushalte kom ik Eelco weer tegen. „Zwaar klote, weet je", zegt hij. „Het was gewoon niks vanavond. Ik had een ver zwikte poot, dus ik kon niet dansen. Op een gegeven mo ment waren een paar blonde chicks onwijs aan het swingen en toen kreeg ik ook weer de kriebels. Toen heb ik iets van zes joints gerookt en toen kreeg ik er weer helemaal zin in. Weet je." Vacatures tijdelijk vervuld sterkte van ruim 1100 man uit voerend personeel. De agenten die voor zes of tien weken hun huis verruilen voor een tijdelijk onderkomen in het westen van het land, gaan naar de groepen die hier het meest in de problemen zitten. Sommige groepen zijn zó sterk onderbezet dat de bureau's al eerder worden gesloten. De 'hulp-agenten' komen uit alle windstreken. Van Gronin gen tot Breda en van Apeldoorn tot Den Bosch hebben de dis tricten van de rijkspolitie men sen ter beschikking gesteld. Ook de'Algemene Verkeersdienst le vert tijdelijk vier man in. Voorlichter F. Vergeer van het district Den Haag van de rijks politie zegt 'vreselijk blij' te zijn met de bijstand. „We moeten ons wel realiseren dat dit slechts een noodverband is. Gelukkig werken we tegelijkertijd aan een meer structurele oplossing van het personeelsprobleem." De Algemene Inspectie van de Rijkspolitie, die dergelijke za ken behandelt, heeft al eerder toegezegd dat het district Den Haag de komende tijd extra net- afgestudeerde agenten krijgt toegewezen. Doorgaans wordt elke lichting die van de politie school afkomt over het hele land verdeeld. Dit district krijgt wat extra. Bovendien worden er speciaal voor deze regio extra LEIDERDORP MONICA WESSELING De rijkspolitie district Den Haag krijgt assistentie van agenten uit andere delen van het land. Vanaf zaterdag 13 juli komen 32 agenten de groepen met de grootste personeelspro blemen bijstaan. De bijstand duurt maar zes weken: daarna gaat de helft weer terug naar hun eigen district. Eind septem ber keren de laatste zestien po litiemensen terug. Drie groepen in de Leidse en Alphense regio krijgen bijstand. Nieuwkoop krijgt er tot 1 sep tember twee man bij, Oegst geest krijgt tijdelijk een extra kracht en ook Voorschoten heeft de komende weken een man extra beschikbaar. De groepen met het grootste perso neelstekort krijgen de meeste bijstand. Berkel en Rodenrijs krijgt zeven man, Bodegraven vijf, Nederlek en Waddinxveen beide vier. De overige agenten worden verdeeld over andere groepen in dit district. In de maand september houden al leen de groepen met het groot ste personeelstekort hun hulp krachten. De bijstand is bedoeld om de nijpende personeelstekorten als gevolg van onvervulde vacatu res bij de rijkspolitie tijdelijk op te lossen. Naar verwachting zijn er eind augustus 175 vacatures binnen het district op een totale gebied van veiligheid en hygië- krijgen niet nóg eens zo'n ont- De gemeente is niet bereid heffing. Het sluiten van het bui- wacht heeft kunnen slepen. Het de gebreken weg te werken nu tenbad is dan geen keuze r buitenbad voldoet namelijk niet meer aan wettelijke eisen op het vaststaat dat het maar een verplichting", buitenbad toch dicht gaat. "We WASSENAAR UESBETH BUITINK De onlangs overleden oud-minister van binnenlandse zaken mr. W.J. Geertsema is gisteravond in de Wassenaarse gemeenteraad herdacht. 'Molly' Geertsema was van 1961 tot 1971 burgemeester van Wassenaar. In het bijzijn van Geertsema's vrouw en kinderen stond burgemeester P.H. Schoute stil bij de „indrukwekkende loop baan van Geertsema." Schoute zei: „Burgemeester Geertsema was de grote pleitbezorger voor een groen Wassenaar". House party in Warmond. "Ik kan net zo goed thuis op m'n kamer gaan staan' i foto hielco kuipers Poelmeer-bedrijfsleider D. van der Bent. "Meer dan gezellig kan ik het hier niet vinden". foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10