Buitenland Slovenië heft blokkades op bij bases Saddam Hussein zegt VN medewerking toe m v w V I f i Schwammberger ontkent moord op joden Russische Federatie wil zelf belasting heffen ANC: Zwarten in de grondwet bevoordelen rSSS Nieuwe Colombia begint vorm te krijgen Verzet Etiopië sluit akkoord over regering Zaterdag 6 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA E NIEMANTSVERDRJET Vormgeving: HENK GEIST DE EG EN HONGARIJE hebben gis teren een overeenkomst getekend waarbij de Gemeenschap zich ver plicht een lening op middellange ter mijn van 180 miljoen ecu (ongeveer 420 miljoen gulden) te verstrekken United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Bondsraad blijft in Bonn De Duitse Bondsraad, vergelijkbaar met de Eerste Kamer in Ne derland, heeft besloten in elk geval voorlopig in Bonn te blijven en niet de Bondsdag (parlement) naar Berlijn te volgen. De klei ne maar invloedrijke Bondsraad, waarin vertegenwoordigers van de 16 Duitse deelstaten zitting hebben, stemde gisteren met 38 tegen 30 stemmen voor het handhaven van zijn zetel in Bonn. De Bondsraad komt slechts eenmaal per maand bijeen en biedt werk aan ongeveer 150 mensen. Premier Kashmir gearresteerd De president van Kashmir heeft gisteren de premier van de Pakistaanse deelstaat ontslagen en hem laten arresteren. Presi dent Sardar Abdul Qayyum zei dat uitspraken van premier Mumtaz Rathore schade zouden kunnen toebrengen aan het Pakistaanse standpunt inzake de kwestie van het verdeelde Kashmir. Rathore weet een recente verkiezingsnederlaag van zijn partij aan stembusfraude, en hij dreigde met een burgeroor log als zijn tegenstanders hem zouden proberen te verwijderen. Malaysia arresteert milieuactivisten De Malaysische politie heeft gisteren in Kuala Baram, in de staat Serawak (West-Bomeo), elf milieuactivisten gearresteerd, nadat zij twee aken, geladen met tropisch hout, hadden bezet. De acti visten, onder wie Amerikanen, Engelsen, Zweden, Duitsers, Australiërs en Nieuwzeelanders, wilden met hun actie interna tionale aandacht vestigen op de verwoesting van de regenwou den op Borneo. 'Rode Khmer schendt bestand' Het Cambodjaanse leger zal terugslaan als de rebellenbeweging Rode Khmer doorgaat met het schenden van een staakt-het-vu- ren dat vorige week tot stand kwam, zo heeft de Cambodjaanse staatsradio gezegd. Volgens de Cambodjaanse regering hebben de rebellen drie grote aanvallen uitgevoerd tegen legerbases in de noordwestelijke provincie Battambang. De Rode Khmer zou daarbij tanks en zware artillerie hebben ingezet. Oppositieleiders Cameroun opgepakt De situatie in Cameroun is opnieuw gespannen nadat de veilig heidspolitie gistermorgen een aantal leiders van de oppositie heeft gearresteerd en het leger in staat van alarm is gebracht. Le gereenheden hebben posities ingenomen op alle strategische punten in Yaounde en op de belangrijkste toegangswegen naar de hoofdstad. De grootste markt in het centrum van de stad was gisteren gesloten en de straten waren uitgestorven. De Iraakse leider Saddam Hus sein heeft gisteren beloofd de Verenigde Naties aanstaande maandag een complete lijst te overhandigen van alle nucleaire materialen en opslagplaatsen in zijn land. Verder zegde hij alle medewerking toe aan de VN-in- specteurs, zo hebben diploma ten gisteren verklaard. De woordvoerder van de VN, Alexander Taukatch, zei dat de belofte van Saddam een ant woord is op een verzoek van de secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar. Diplomaten van de Veiligheidsraad van de VN lie ten weten dat de Iraakse leider de lijst van alle nucleaire op slagplaatsen, materiaal en ma chines morgen of uiterlijk maandagmorgen zal geven. De diplomaten zeiden tevens dat de VN-inspecteurs de opslag plaatsen zonder kehnisgeving vooraf kunnen bezoeken. Het Witte Huis heeft gisteren nog eens benadrukt dat de Amerikaanse president Bush meent dat hij bevoegd is mili taire actie tegen Irak te onder- Het ANC, het Afrikaans Natio naal Congres, meent dat alleen met een in de grondwet vastge legde voorkeurspolitiek voor zwarten de bestaande ongelijk heid in Zuid-Afrika kan worden bestreden. Dit heeft de Zuidafri- kaanse grondwetdeskundige professor Albie Sachs gisteren gezegd op de conferentie van het ANC in Durban. Volgens hem betekent deze positieve discriminatie niet dat ongeschikte mensen banen krij gen alleen maar omdat zij zwart zijn, maar wordt actie onderno men om ervoor te zorgen dat aan achtergestelden de moge lijkheid wordt geboden zich voor banen te kwalificeren. Het ANC wil niet een „vrijheid voor allen" omdat daarmee de apart heid gehandhaafd blijft. „Voor keursrechten geven ons de meeste kans", aldus Sachs. De adviseur van het ANC verwees naar het feit dat een kleine blanke minderheid 87 procent In een poging de spanningen te verminderen, heeft Slovenië gisteren de blokkades bij federale legerbases op geheven en gevangengenomen soldaten van het federale Joegoslavische leger vrijgelaten. De voorzitter van de fe derale presidentiële raad, de Kroaat Stipe Mesic, liet in tussen weten dat Slovenië geen actie van het leger hoeft te duchten, ook niet als de afvallige republiek geen gevolg geeft aan de eis om de controleposten aan haar grenzen voor morgenmidddag 12 uur over te dragen aan de fede rale overheid. LJUBLJANA AP Terwijl de vrijgelaten federale soldaten in treinen en bussen vertrokken, liet de Sloveense minister van informatie Jelko Kacin weten dat zijn republiek stand houdt", aldus Negovano- Slovenen het staakt-het-' hebben geschonden. Hij schuwde dat het leger elke val zou beantwoorden. „Er is geen twijfel aan Slovenië zich niet aan het be ook toegaf aan enkele andere federale eisen. Zonder overi gens een compromis in het vooruitzicht te stellen, meldde het Sloveense nieuwsagent schap dat leiders van de repu bliek bereid waren tenminste met federale leiders en bemid delaars van de Europese Ge meenschap te praten over wie de controle over de grensposten moet uitoefenen. Minister van informatie Kacin zei dat vrachtwagens gistermid dag de tanks, die werden inge sloten bij het vliegveld Bmick, terugbrachten naar hun bases. In de afgelopen 48 uur waren ook 10.000 man Sloveense de fensietroepen gedemobiliseerd, aldus Kacin. Het federale leger beweerde dat Sloveense strijdkrachten gisteravond nog altijd een flink aantal kazernes van het leger omsingeld hielden. Generaal Marko Negovanovic. lid van de federale generale staf, zei dat de nemen als dat land vermeende fabrieken van kernwapens aan inspectie blijft onttrekken. Ondertussen wordt morgen de vernietiging verwacht van de laatste ballistische raketten die Irak bezit. Een speciaal team van de VN heeft deze week erop toegezien dat de overgebleven 61 Scud en Al Hussein-raketten tot schroot zijn vermalen. De leider van het VN-team, de Amerikaanse kolonel Douglas Englund, zei dat morgenmiddag de laatste 19 raketten worden vernietigd. Tegen het einde van de maand zal een ander VN-team, ook onder leiding van Englund, in het westen van Irak nog eens 34 vaste raketlanceerinrichtin- gen en 8 aanverwante produk- tiefabrieken inspecteren om, in dien nodig, de lanceercapaciteit van Irak volledig te elimineren. Weer een ander team zal deze maand afzonderlijk nog eens 30 chemische raketten vernietigen. Englund verklaarde dat wat het vernietigen van de raketten be treft Irak altijd volledig heeft meegewerkt met de VN. Gevangenen die zijn v bus uit Ljubljana. rim. a - vic op een persconferentie in Belgrado. Hij zei dat twee solda ten en een officier gewond raak ten bij aanvallen op het leger en dat vier officieren bij een afgele gen grenspost waren aangehou den. De Sloveense ontkenden dat sprake is ge weest van bestandsschendin gen. Het bestand is sinds don derdagochtend van kracht. Volgens de Joegoslavische fe derale president Mesic is het le ger nu volledig ondergeschikt aan het staatspresidium. Mesic sluit niet uit dat enkele gene raals, vrijwel allemaal Serven, binnenkort uit hun functies worden ontheven. Naar zijn mening moet Joegoslavië wor den geherstructureerd in een gemeenschap van soevereine staten die allemaal gelijke rech ten hebben. „Dan is er geen aanleiding voor oorlog meer", aldus Mesic. Oekraïnse nationalisten hebben gisteren Sov- Gorbatsjov was op weg naar de kleine plaats jet-president Gorbatsjov uitgejouwd toen hij in Mezhigorye, waar hij met bondskanselier Kohl de Oekraïnse hoofdstad Kiev arriveerde. Een sprak over mogelijke steun van het Westen menigte van enige duizenden mensen voor zijn economische hervormingen. Kohl on- schreeuwde onder meer „Gorbatsjov, verdwijn derstreepte na het vijf uur durende gesprek er uit de Oekraïne" en „Oekraïne onafhankelijk", meer dan ooit van overtuigd te zijn dat de be langrijkste westerse industrielanden, verenigd in de G-7, de hervormingen in de Sovjetunie met kracht en daden moeten ondersteunen. FOTO AP EFREM LUKATSKY De van oorlogsmisdaden be schuldigde ex-nazi Josef Schwammberger heeft gisteren tijdens zijn proces in Stuttgart ontkend betrokken te zijn ge weest bij de moord op meer dan 3300 joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Gedurende de derde proces- dag bestreed de voormalige SS- luitenant elke betrokkenheid bij, zoals hij het noemde, „de jodenkwestie" in de concentra tiekampen die hij onder com mando had tussen 1942 en 1945. Overlevenden uit deze kampen zeggen dat de nu 79-ja- rige Schwammberger zijn her dershonden op gevangenen heeft losgelaten, gouden tanden uit de mond trok van slachtof fers en ze beroofde van hun sie raden voordat hij ze vermoord de. Het proces tegen Schwamm berger kan wel eens het laatste grote nazi-proces in Duitsland worden. Schwammberger heeft meer dan veertig jaar in Argen tinië geleefd. Van de 3300 joden die werden vermoord, zou hij er 43 eigenhandig hebben omge bracht. Volgens de SS-officier was hij slechts ooggetuige van een moord door de Gestapo in het concentratiekamp Przemysl in Polen. Hij kon de rechtbank niet zeggen hoeveel joden daar zijn vermoord omdat hij be weerde „er niets mee van doen te hebben gehad". De rechter vroeg hem waar om hij dan een schuldbekente nis had getekend tijdens zijn ge vangenschap kort na de oorlog. Schwammberger zei dat hij daartoe werd gedwongen. De rechter toonde hem echter drie verklaringen, waarin hij de moord op 35 joden bekent. De ex-nazi wist niet hoe dit moge lijk was. „Ik weigerde te tekenen omdat het niet waar is", zei hij herhaaldelijk. „Ik kan toch niet zomaar op die mensen toelo pen en 35 joden doodschieten' aldus Schwammberger. eens worden over het verdrag, eerst het onderhandelingsresul taat ter goedkeuring aan het parlement voorlegt. De wijzigingen ondermijnen de greep van Moskou op de be lastinginning en de buitenland se handel, twee terreinen waar op het centrale gezag het alleen voor het zeggen wilde hebben. Voor Gorbatsjov betekent dit een nieuwe tegenvaller. Hij wil de. liefst nog deze maand, het Unieverdrag ondertekend zien. Het uitzicht daarop zou hem een flinke steun in de rug geven bij zijn onderhandelingen over westerse steun voor de Sovjet- economie later deze maand in Londen met de G-7, de grote westerse industrielanden. Bondskanselier Kohl heeft er, evenals andere westerse leiders, geen geheim van gemaakt dat die steun er alleen kan komen wanneer het Kremlin en de re publieken een eind maken aan hun onderlinge twisten. KORT NIEUWS MOSKOU GPP-Rtr De Russische Federatie wil zelf belasting gaan heffen. Dat is een van de fundamentele wijzi gingen die het parlement van Rusland heeft voorgesteld in het ontwerp voor een Unieverdrag van Sovjet-president Gor batsjov. Volgens de Russische president steunt de republiek de Oekraïne het voorstel dat de republieken de belastinginning overnemen en dat alleen een vast bedrag aan de centrale re gering wordt overgemaakt. Het parlement keurde, op aandrang van Jeltsin, het ont werp-Unieverdrag 'in principe' goed. Maar het verbond daar aan de voorwaarde dat de ge schillen over de inhoud van het verdrag tussen het Kremlin en de republieken eerst worden opgelost. Bovendien wil het parlement dat Jeltsin, mochten hij, Gorbatsjov en de leiders van acht andere republieken het DE PILOOT VAN EEN F-16 van de Turkse luchtmacht is giste ren om het leven gekomen toen zijn toestel tijdens een trai- ningsvlucht bij Dinar in het centrale deel van het land tegen een heuvel vloog en explodeer de. Het was het tweede ongeluk met een Turkse F-16 binnen twee maanden. Bij het vorige ongeluk kon de piloot zich met de schietstoel redden EEN FUNDAMENTALISTISCHE moslimleider in Algerije heeft gisteren gedreigd met een „hei lige oorlog" tegen de regering als zij hard blijft optreden tegen het Islamitische Reddingsfront (FIS). Eerder deze week werden de twee belangrijkste leiders van het FIS gearresteerd voor het doen van soortgelijke drei gementen. IN INDIA ZIJN in het kader van het onderzoek naar de moord op oud-premier Rajiv Gandhi gisteren weer twee personen ge arresteerd: een man van 70 en een meisje van 17. Beide ver dachten hadden volgens een politiefunctionaris „directe banden" met de separatistische Srilankaanse Tamil-beweging LTTE (Bevrijdingstijgers van Ta mil Eelam). Aangenomen wordt dat het een aanhangster van de LTTE was die Gandhi in mei om het leven bracht. DE ZWITSERSE beleggings maatschappij Omni, eens het vlaggeschip van zakenman Werner Rey, heeft gisteren fail lissement aangevraagd. De on dememing heeft laten weten dat in het kader van een juridi sche regeling haar eigendom men. waaronder een belang van dertig procent in het grote elek trotechnische concern Sulzer, worden verkocht. DE JAPANSE POLITIE heeft gisteren een inval gedaan bij een grote producent van vlieg tuigonderdelen op verdenking dat het bedrijf illegaal raketon derdelen naar Iran exporteerde. De politie nam de boekhouding en andere papieren in beslag .van Japan Aviation Electronics, dat gelieerd is aan NEC Corp. NEC ontkende te weten van de vermeende illegale export. chanismen in de grondwet te hebben waardoor mensen wier land is ontnomen dit weer kun nen terugeisen. Tijdens het congres van het ANC werd gisteren de 39-jarige vakbondsleider Cyrill Ramap- hosa met overweldigende meer derheid gekozen tot secretaris generaal, de derde topfunctie van de beweging. De twee an dere belangrijke functies gingen naar Nelson Mandela (presi dent) en Walter Sisulu (vice- president). Mandela (73) werd bij acclamatie benoemd, terwijl Sisulu (79) zeer royaal, 1567 stemmen, de communist van de oude stempel Harry Gwala, 410 stemmen, versloeg. Thomas Nkobi blijft de penningmeester van het ANC. Eerder al was be kend gemaakt dat de wegens zijn zwakke gezondheid afgetre den president van het ANC, Oli ver Tambo, de nationale voor zitter van het ANC wordt. ACHTERGROND CORRESPONDENT MEXICO-STAD ROB SPRENKELS Met het in werking treden van een nieuwe grondwet is ook een einde gekomen aan de noodtoestand, die sinds het begin van de jaren vijftig bijna permanent van kracht is geweest. Eerst vanwege de bloedige burger oorlog tussen liberalen en conservatieven, waarbij minstens 65.000 doden vielen. Daarna als antwoord op het toemende guerrillageweld. En in mei 1984 greep de toenmalige president Belisario Betancur weer naar de maatregel, amper een halfjaar nadat hij hem met veel bombarie had inge trokken. De directe aanleiding vormde toen de moord op de minister van justitie, Rodrigo Lara Bonilla. Deze was, zo werd beweerd, op bevel van cocaïne-voorman Pablo Esco bar om het leven geholpen. Betancur ver klaarde de drugsbaronnen de oorlog. Maar de militairen onder hem namen dat niet zo serieus. Zij gebruikten de uitzonderingstoe stand vooral om de vredesakkoorden van Betancur met verschillende guerrillagroepe ringen te dwarsbomen. De vraag is of het deze keer wel zal luk ken. De nieuwe grondwet moet de zo vuri£ gewenste toekomst zonder geweld als het ware bezegelen. In vijf maanden tijd heeft Colombia ruikt een nieuwe toekomst. De verwoede strijd met de drugsbaron nen uit Medellin behoort tot het verle den. De meest hardnekkige guerrillabe wegingen zitten inmiddels ook rond de onderhandelingstafel. En een vroegere guerrillastrijder, Antonio Navaro Wolff, wordt nu al beschouwd als de volgende president van het land. de grondwetgevende raad een omvangrijk werkstuk afgeleverd. Er zijn bijna vierhon derd wetten vastgelegd en daarin heeft men bijna alles proberen te regelen. Van de rechten van een kind en echtscheiding tot de voorwaarden waaraan pioet worden vol daan om als volksvertegenwoordiger te kunnen worden gekozen. Aan de basis van deze staatskundige re volutie staat Antonio Navaro Wolff. Zijn M- 19-beweging riep vorig jaar tijdens de ver kiezingen op om de uit 1866 stammende grondwet te vervangen. En nadat bijna tachtig procent van de kiezers die eis bleek te steunen, kon president Cesar Gaviria moeilijk anders. Toen bleek dat de vroegere guerrillastrij ders van M-19 het grootste blok binnen de grondwetgevende vergadering zouden vor men, nam de vrees voor al te radicale wijzi gingen snel toe. Maar Antonio Navaro Wolff verklaarde dat het niet zijn bedoeling was om de mensen de stuipen op het lijf te ja gen. En de nieuwe grondwet is uiteindelijk dan ook een vrij behouden document ge bleven. Veel nadruk op de verdediging van de mensenrechten en ook een soort van ombudsman, maar bijvoorbeeld geen abor- In ruil daarvoor heeft M-19 weten te be dingen dat het zittende parlement naar huis wordt gestuurd. Het nieuwe Colombia begint vorm te krijgen. Pablo Escobar en de zijnen hebben zich vrijwillig aangegeven, nadat in de nieuwe grondwet was vastge legd dat Colombianen niet kunnen worden uitgewezen. Alle nieuwe sociale en politieke normen moeten de nog vechtende guerril lastrijders in het land ervan overtuigen dat ze nu tegen windmolens vechten. En bij de voor 27 oktober geplande parlementsver kiezingen hoopt M-19 als grootste partij uit de bus te komen. ADDIS ABEBA FRANS VAN DEN HOUDT Etiopië heeft een nieuwe over gangsregering. Over de zetelver deling in deze regeringsraad werden 24 verzetsgroepen het gisteren eens. Het Etiopische Revolutionaire Democratische Volksfront (Eprdf), dat het land de laastste vijf weken heeft be stuurd, krijgt 32 zetels. Het Oro- mo-bevrijdingsffont (OLF) krijgt 12 plaatsen, terwijl de rest van de 87 zetels aan de kleinere or ganisaties toevalt. De Regeringsraad hoopt bin nen tien dagen een kabinet sa men te stellen en een president, vice-president, premier en se cretaris van de raad te kiezen. Tijdens de onderhandelingen hebben alle regio's in het land de verzekering gekregen dat ze zelf mogen bepalen welke be stuursvorm ze willen. Iran eist verrijkt uranium ..M.r schouwd, omdat het land over geen enkele kerncentrale be schikt. Beide landen waren het in Pa rijs bijna eens geworden over een akkoord toen Iran onver wacht aanvullende wensen op tafel legde. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ali Ak- bar Velayati reisde vervolgens met lege handen naar huis te rug. De onderhandelingen tussen Frankrijk en Iran over een lang lopend financieel geschil zijn op de valreep in een impasse ge raakt doordat Iran op de prop pen kwam met de eis dat het verrijkt uranium wil ontvangen van Frankrijk. Dat hebben Fran se media gemeld. De Iraanse eis wordt als merkwaardig be-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5