Binnenland Top rijkspolitie vreest 'Belgische toestanden' Nieuw parkeerbeleid A'dam blijkt succes Joep van den Nieuwenhuyzen blij met RDM Prins Bernhard dankt Nederlandse bevolking Vluchtige blik blijkt te weinig voor veroordeling Zaterdag 6 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARCOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving HENK GEIST 3 NIEUWSLIJN Zestien jaar geëist voor overvallen De officier van justitie in Breda mr. E. Hoekendijk heeft gister middag voor de Bredase rechtbank 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen twee Zeeuwen, 27 en 36 jaar oud. Het tweetal wordt ervan verdacht twaalf gewapende overvallen te hebben gepleegd in kleine dorpen in Noord-Brabant. Daarnaast heeft de 36-jarige man volgens de officier samen met een andere verdachte op vijf plaatsen mensen in hun woning beroofd. Polen mogen niet naar VU Het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (RBA) in Haarlem heeft een negatief advies uitgebracht over het aantrek ken van 24 Poolse verpleegkundigen in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. Een woordvoerder van het RBA heeft dat gisteren bevestigd. Het RBA verschilt met het aca demisch ziekenhuis van mening over de vraag of er in Neder land zelf voldoende aanbod is van gediplomeerde krachten. Minder problemen vroeggeborenen Er is sprake van een duidelijke daling van problemen met te vroeg geboren kinderen op iets latere leeftijd. Dit komt door een verbeterde behandeling in de afgelopen jaren. Dit blijkt uit een onderzoek van het neonatologisch centrum van de afdeling Kin dergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Slechts zo'n 5 procent van de veel te vroeg geboren kinderen heeft op 5-jarige leeftijd een ernstige handicap. Daarnaast ver toont nog zo'n 14 procent lichte afwijkingen. Ofschoon deze percentagse aanzienlijk hoger liggen dan bij op tijd geboren kin deren, is er volgens de onderzoekers toch sprake van een verbe tering. Van Iersel (CDA) uit politiek Het CDA-Tweede-Kamerlid mr. J.P. van Iersel houdt het weldra voor gezien in politiek Den Haag. Hij treedt 1 januari 1992 aan als voorzitter van de Kamer van Koophandel in de Hofstad. Van Iersel maakte 28 augustus 1979 voor het eerst zijn opwachting in de Tweede Kamer en maakt met enkele korte onderbrekingen sindsdien deel uit van de CDA-fractie. Met name economische onderwerpen en Europese aangelegenheden maakten deel uit van zijn aandachtsgebied. Groep cheque-fraudeurs gepakt De Recherchedienst Betalingsverkeer heeft samen met politie korpsen in Nederland en Duitsland 22 mensen aangehouden- wegens diefstal van en fraude met cheques en paspoorten. De genen die als-leiders worden beschouwd, twee broers, de echt genote van een van hen en een zwfager van de vrouw, alle vier afkomstig uit Peru, moeten zich op 7 oktober voor de Amster damse rechtbank verantwoorden. In veel gevallen waren toeris ten in Amsterdam of op Schiphol het doelwit. J. Schaefer, niet W. Stevens In onze edities van gisteren plaatsten we bij een artikel over de krieik van de commissie-Schaefer op subsidieregelingen een portret van commissie-voorzitter J. Schaefer. In het onderschrift stond echter abusievelijk vermeldt dat het zou gaan om W. Ste vens, voorzitter van de naar hem genoemde commissie die plannen heeft gemaakt voor belastingvereenvoudiging. Onze ex cuses voor deze fout. Marechaussee zou soort Rijkswacht kunnen worden „Als de Nederlandse marechaussee steeds meer politie taken krijgt toebedeeld, moeten we oppassen voor Belgi sche toestanden. De Rijkswacht daar treedt steeds vaker eigenmachtig op en er ontstaat zo een anderssoortige, nieuwe landelijke politiemacht onder leiding van de mi nister van defensie.". Deze waarschuwing geeft inspec teur-generaal J. de Wijs van de rijkspolitie in een vertrou welijke brief aan minister Hirsch Ballin van justitie. van deze voorstellen een derde 'soort' landelijke politie ont staat, nota bene onder beheer van de minister van defensie (de marechaussee valt onder Defensie, red.). De grootscheep se politiereorganisatie in Neder land wordt hierdoor alleen moeilijker maakt, aldus de De ministers Ter Beek (defen sie) en Hirsch Ballin presenteer den donderdag plannen over een taakuitbreiding van de ma rechaussee. Zo zou de mare chaussee de rijkspolitietaken op Schiphol moeten overnemen. De Wijs is bang dat bij realisatie politiechef. Er liggen plannen op tafel om tot één Nederlandse politie macht te komen die één en de zelfde rechtspositie heeft. Het verschil tussen rijks- en ge meentepolitie moet verdwijnen, aldus de voorstellen, waarover de Tweede Kamer komend na jaar over debatteert. Bij zijn besluit om de politie taken op de Nederlandse lucht havens over te hevelen naar de marechaussee, heeft Hirsch Bal lin een negatief advies van de rijkspolitietop genegeerd. In een uitgebreide notitie waarschuw de De Wijs al twee weken gele den voor de dreiging van „Bel gische toestanden". Volgens De Wijs is in de plan nen niet voldoende aangegeven hoever de taken van de mar- chaussee gaan waar het bijvoor beeld de luchthaven-bewaking betreft. „Denkbaar is dat de t ritoriale brigades van de ma chaussee formeel of informeel een eigen rol kunnen gaan spe len", zo waarschuwt hij de mi nister. De Wijs wordt waarschijnlijk commandant van het korps lan delijke diensten dat wordt op gericht in het kader van de gro tere doelmatigheid bij de Ne derlandse politiediensten. On der het korps vallen onder an dere de rijkspolitie te water en de algemene verkeersdienst. Sinds gisteren heeft Amsterdam er een antiquarische boekenmarkt bij. Op het Spui staan voortaan el ke vrijdag 25 handelaren uit het hele land met bijzondere boeken, bladen en dergelijke. Na een proeftijd van bijna een half jaar wordt bekeken of de markt een definitief plaatsje op het Spui krijgt FOTO ANP COR MUIDER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Stormloop op vergunningen Het strengere beleid tegen par- keerovertredingen heeft in Am sterdam geleid tot een storm loop op tijdelijke parkeerver- gunningen. Volgens P. Hijlke- ma, hoofd uitvoering van de ge meentelijke dienst Parkeerbe- Eerste proces over zelfmoord in Nederland De Amsterdamse rechtbank buigt zich op 16 juli over een voor de Nederlandse recht spraak unieke zaak: het aanzet ten tot zelfmoord. Hoofdrolspe ler is een 32-jarige man. Hij wordt ervan verdacht zijn vrouw geestelijk en lichamelijk zo te hebben mishandeld, dat zij een einde aan haar leven maakte. Het is in Nederland de eerste keer dat een dergelijk misdrijf wordt behandeld. De verdachte is vorig jaar al voor de rechter verschenen, maar de zaak werd toen terugverwezen naar de rechter-commissaris. De recht bank had meer informatie no dig over de persoonlijkheid van de man en de manier waarop de vrouw een einde aan haar le ven had gemaakt. Van vele zelfmoordgevallen hoort justitie nooit iets. In deze zaak echter deed de familie van het slachtoffer aangifte. Het Openbaar Ministerie besloot toen de man te vervolgen we gens jarenlang vernederen, slaan en schopen van de vrouw. Daarvoor moest een nooit eerder gebruikt artikel uit het Wetboek van Strafrecht van stal gehaald worden: artikel 294. Dit stelt op het aanzetten tot zelf moord maximaal drie jaar ge vangenisstraf. heer, is het aantal aanvragen deze week verdrievoudigd. Werden er voor 1 juli, de da tum waarop het nieuwe beleid startte, dagelijks rond de 80 dagkaarten aangeschaft, deze week waren dat er 240. Dagver gunningen kosten 19 gulden. Het aantal weekkaarten (87 gul den) steeg van 30 naar 40 per dag. Het percentage maand- kaarten (350 gulden) dat nor maal 1 a 2 procent uitmaakt van het totaal aantal verkochte ver gunningen, steeg naar 5. Er werden minder wielklem men uitgedeeld, ongeveer 300 per dag in plaats van 500. Vol gens Hijlkema heeft dat voorna melijk te maken met de vakan- tietijd en de publiciteit die is ge geven aan de invoering van het nieuwe parkeerbeleid. Het aan tal auto's dat wordt weggesleept naar het opslagterrein in het Oostelijk Havengebied is niet veel veranderd: tussen de 90 en de 100 per dag. Tot nu toe werd fout parkeren in Amsterdam nauwelijks afge straft. „Momenteel geldt voor veel automobilisten het tarief nul", zei verkeerswethouder R. ten Have enkele weken geleden nog tijdens een debat in de ge meenteraad over de fiscalise ring. Het nieuwe beleid houdt in dat een foutparkeerder voor' het verwijderen van een wielklem 60 gulden moet betalen. Tot vo rige week werd de klem verwij derd tegen betaling van alleen de achterstallige parkeerkosten, zodat veel bezoekers de gok men en geen geld in de meter gooiden. Verder krijgt de fout parkeerder nu, in plaats van di vertrouwde bon, een zoge naamde naheffingsaanslag van 60 gulden. De gok kan dus sinds deze week een schadepost van ten minste 120 gulden oplevé- ren. Wordt de auto weggesleept, dan komt er nog eens zeker 220 gulden bij. Vijf inzittenden van een personen auto zijn gisteren op de A2 bij Utrecht gedood toen hun wagen op de vluchtstrook werd aangere den door een vrachtwagen en in brand vloog. Twee n den met zware verwondingen uit auto kwam vanuit de richting Am- de auto worden gered. Op de foto sterdam en stond vermoedelijk overgiet a»n brandweerman een met pech aan de kant. Hoe de van hen met water. Het ongeluk vrachtwagen op de vluchtstrook gebeurde om half zes gistermid- terechtkwam is onduidelijk. De dag bij de afslag Laagraven. De chauffeur en zijn bijrijder hebben een zware shock. Van de twee ge wonden is er een overgebracht naar het Brandwondencentrum Beverwijk. De ander ligt in een Utrecht ziekenhuis. ACHTERGROND ROTTERDAM GPD Hij heeft de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij aan zijn imperium van 125 bedrijven toegevoegd en dat stemt hem tot tevredenheid. Toch is het niet de uitbrei ding die Joep van den Nieuwenhuyzen het allerbelangrijkst vindt; wel het tempo waar- in de onderhandelingen zijn afgerond. „Een week over de deadline heen. Niet gek, zeker niet gek" Opgestroopte mouwen, ontspannen on deruit gezakt in een wit stoeltje. „Dit is het begin, nu gaat het pas echt beginnen", zegt hij met een onbedwingbare lust tot aanpak ken. De RDM zal spoedig een springlevend bedrijf zijn, dat bijdraagt aan de winstposi tie van zijn concern, daarvan is hij over tuigd. Er komen geen drastische ingrepen in het personeelsbestand. De nieuwe baas gaat gewoon zorgen voor werk. Daar gaat het om in een onderneming, benadrukt Van den Nieuwenhuyzen keer op keer. De markt afstropen en zorgen voor goed gevul de orderportefeuilles. Tot nu toe heeft hij in de praktijk bewezen dat het kan. De RDM past prima in zijn concern. „Het is een mooi bedrijf, gelegen op een goede lokatie, voldoende equipment, gecombi neerd gaat met de know how onder het personeel. Met de RDM kan ik de opdracht gevers een compleet pakket aanbieden. We misten als Begemann Groep een aantal be- werkinsgvormen die hier wél mogelijk zijn". Hij ziet dus nieuwe mogelijkheden. De offshore bijvoorbeeld. „De RDM heeft steeds gezegd de offshore in te willen, wij willen al geruime tijd die sector in. Nu kan het." Hij vertelt dat een van zijn fabrieken pijpen voor de offshore heeft. Dat hij privé samen met de Rotterdamse belegger drs. Cordia een belang heeft in een Amerikaan se onderneming, die de beschikking he?ft over dertig olieplatforms. „Ik heb mijn con tacten. Het moet dus kunnen". De Rotterdamse scheepswerf RDM wordt definitief overgenomen door de Koninklijke Begemann Groep in Breda. Dit hebben beide bedrijven gisteren be kend gemaakt. De onderhandelingen over de overdracht van de aandelen RDM door de Staat der Nederlanden zijn afgerond. Die aandelen waren sinds de verzelfstandiging van de werf uit het verongelukte RSV-concem in 1983 on dergebracht in de Stichting Marine en Industriële Belangen in Den Haag. Het ministerie van economische zaken had hierover de volledige zeggenschap. Van den Nieuwenhuyzen is een en al openhartigheid. Maar over de onderhande lingen met de overheid wil hij niet veel kwijt. De wenkbrauwen fronsen zich zodra dat onderwerp wordt aangekaart. Zegt for meel dat de gesprekken in een constructie ve sfeer werden gevoerd. Meestal op een departement in Den Haag, een enkele keer bij de Nationale Investeringsbank (waar de aandelen van de RDM waren geparkeerd) of op de werf zelf. „Het is toch niet belangrijk wat er aan de andere zijde van de onderhandelingstafel plaatsvond". En even later met zachte stem: „De overheid is een potentiële klant. Ver geet dat niet". Daarmee doelt hij op het feit dat de Staat bij de RDM duikboten bestelde en dat in de toekomst opnieuw kan doen. Werken in de defensiesector zal de werf na melijk blijven doen. Maar ook elders ziet Van den Nieuwen huyzen kansen voor de RDM, op de milieu markt bijvoorbeeld. Een groeimarkt noemt hij dit segment van de internationale markt. Rookgasreinigers, voorwaterzuivering, recy- clingsinstallaties voor oliesludges en met olie vervuilde grond en natuurlijk als Brabander heeft hij ook daaraan gedacht de mestverwerking. „Het is niet uitgesloten dat wij dit soort dingen bij de RDM gaan maken." „Dit zijn de zaken waaraan wij de ko mende maanden keihard gaan werken. Maar allereerst zal de RDM een geïnte greerd bedrijf moeten worden. Nu nog ge scheiden afdelingen zullen we in elkaar moeten schuiven. Het kan niet zo zijn dat de ene afdeling zonder werk zit terwijl de andere afdelingen mensen moet inhuren". Van den Nieuwenhuyzen is een man van aanpakken, energiek, zich steeds weer ver plaatsend over de wereld. Gisteren Rotter dam, volgende week Amerika en de week daarop Rusland. „Om het eerste staatsbe drijf in Rusland te privatiseren", meldt hij met onverholen trots. En ook dat zal hem lukken. Hij staat immers bekend als de wonderdokter die alles waar hij met zijn handen aankomt weer gezond maakt. Hij kan weer winst maken met bedrijven die eerst nog op het randje van faillissement balanceerden. De RDM is volgens hem ze ker geen ongezonde onderneming, maar de winstmarges blijven naar zijn mening ach ter. Toch zal hij dat deel van het werk niet zelf doen. „Ik laat de directies van de bedrij ven graag de vrije hand. We stellen de bud getten vast en dat kan naar eigen inzicht worden besteed. Op basis van een vijfjaren plan natuurlijk, dat elk jaar wordt bijge steld", zo omschrijft hij de dagelijkse prak- tijk. Onderwijl gaat het zoeken naar nieuwe overnames door. „Daarmee stop ik voorlo pig niet. We gaan zelfs stevig door. Vorig jaar hebben we een pas op de plaats ge maakt, geconsolideerd en gereoganiseerd. Nu staan we klaar voor nog meer groei. In binnen- en buitenland, vooral Europa, in clusief het Oostblok". Belangstelling voor verjaardag 'hartverwarmend' Prins Bernhard is „diep getrof fen" door de belangstelling die hij heeft ondervonden ter gele genheid van zijn 80e verjaardag. „Die was overweldigend groot", zo zei de prins gisteravond na afloop van de journaals op Ned. 1, 2 en 3. Hij bedankte het Ne derlandse volk voor de vele brieven, kaarten, telegrammen en geschenken. „De genegen heid die daaruit spreekt, is wer kelijk hartverwarmend", aldus prins Bernhard. Ook de samenkomst die hij op zaterdag 22 juni, een week voor zijn verjaardag, had met bijna 3.000 oud-verzetsstrijders en oud-leden van de krijsmacht heeft hem diep getroffen. „Veel herinneringen werden in per soonlijke ontmoetingen weer opgehaald. De jaren ger bleken gelukkig derd Prins Bernhard bedankte ook de mensen die financieel heb ben bijgedragen aan de in standhouding van de Prins Bernhard Leerstoel voor de In ternationale Aspecten van de Natuurbescherming aan de Utrechtse universiteit. „Dit ligt mij bijzonder na aan het hart", aldus de prins. Hij kreeg op 28 juni daarvoor 175.000 gulden aangeboden, een bedrag dat in middels is opgelopen tot 200.000 gulden. Het is onmogelijk om ieder een persoonlijk te bedanken, zo besloot de prins zijn dankwoord op tv, „maar ik wil dat u weet dat ik u van harte dank voor uw blijken van vriendschap en 'Beter dan een onschuldige achter de tralies DEN BOSCH JOS VAN DEN CAMP Gerechtshof-president mr. W. Smulders had gisteren tijdens de uitspraak in het IRA-proces naar aanleiding van de bubbele moordin Roermond veel uit te leggen. Om te beginnen richtte hij zich tot de Britse verslagge vers. Ze moesten vooral goed in hun oren knopen dat het Ne derlandse rechtsstelse anders werkt dat het Britse. In Neder land kan niemand veroordeeld worden op grond van zeer waarschijnlijke betrokkenheid bij een misdrijf. Smulders stelde zich gisteren ten aanzien van de verdachte Gerard Harte hardop de vraag: „Kan redelijke twijfel worden uitgesloten dat de getuigen ook werkelijk de persoon hebben waargenomen, die zij later heb ben aangewezen?" De kroonge tuigen hadden de voorbijrijden de auto met daarin de verdach ten destijds vanaf de eerste eta ge gezien, de waarneming heeft niet langer gebuurd dan 'enkele seconden', eeii vluchtige blik. Anderzijds, zo legde de rech ter uit, hadden de kroongetui gen duidelijk met een bedoeling naar de personen in de auto ge keken. Door knallen en het ge schreeuw van vrouwen hadden ze begrepen dat 'er iets ergs ge beurd was'. „Maar het doet on voldoende afbreuk aan de eer der genoemde bedenkingen", oordeelde het hof in het voor deel van Harte Ten aanzien van Maguire en Hick bleek het oordeel gemak kelijker te vellen. De verklarin gen van de getuigen die in Roermond en Venlo iets gezien hebben, wijken af van de ver klaring die een pompstation- houder in Sittard heeft afgelegd over het signalement van de da ders. Hughes was alleen mede plichtigheid aan de moorden ten laste gelegd. Volgens procu reur-generaal mr. F. van Strae- len was Hughes alleen bij de zaak betrokken door het stelen van een vluchtauto. Maar zelfs het feit dat een kroongetuige hem in de buurt van de auto heeft gezien voordat die gesto len werd. bewijst nog niet dat hij die diefstal heeft gepleegd. Ook vrijspraak dus. Aanklager van Straelen noem de het gisteren in een reactie „zeer triest dat wc in zo'n ern stige zaak kennelijk niet in staat zijn geweest de daders te ver oordelen". Hij wilde niet ingaan op deze week door zijn Roer- mondse collega mr. H. Laumen voorgestelde wenselijkheid van een terroristenbepaling in het Wetboek van Strafrecht. „Het is beter om schuldige mensen in vrijheid te laten in plaats van onschuldige achter de tralies", troostte Van Straelen zichzelf. D66 in peiling 5 zetels omlaag DEN HAAG ANP D66 zou goed zijn voor 25 zetels in de Tweede Kamer als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Dat betekent een verlies van 5 zetels ten opzichte van een maand geleden. Dit leert het jongste verkiezingson- derzoek van bureau Inter/View. De 25 gepeilde zetels zijn overi gens nog riant vergeleken met de 12 zetels die D66 nu in wer kelijkheid in het parlement be zet. De coalitiepartijen CDA en PvdA krabbelen op ten opzichte van de cijfers van 6 juni. In de jongste poll staan zij respectie velijk op 50 en 34,5 zetels (was 44 en 32). De WD blijft stabiel en scoort 24 zetels (huidig zetelaantal: 22); op 6 juni waren dat er tus sen de 24 en 25 zetels.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3