7 De zomer van 1991 ZATERDAG 6 JUL11991 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Fietsverhuurbedrijf De Jong. Dubben c Maar er zijn toch landen... Een thuisblijver: „Waarom over de grens als Nederland ook veel te bieden heeft?" Dat moeten ze me pou, wat Wijk aan Zee be treft, toch echt eens gaan uitleggen in het VW-kantoortje naast slagerij Gaarthuis. Ik heb intussen van alles geprobeerd; hoog in de kraag, de beenspieren stevig aangehaald. De St. Odulfstraat? Leuke steeg, maar om daarvoor niet af te reizen naar Griekenland... De politie huist er. Niet altijd, zegt het bordje voor het raam. 'Spreekuur: woensdag 14.00 uur-15;00 uur'. Wijk aan Zee wordt bestuurd vanuit Beverwijk, daar zal het wel mee te ma ken hebben. Dan is er nog een woning met twee stichtelijke spreuken aan de gevel. 'Het is gesont voor siel en lijf, elck sijn glas en elck. sijn wijf' En: 'Schoon dat-oock vrienden kij ven, sij moeten vrienden blijven.'Aan het eind de rooms-katholieke Sint Odulphuskerk. Misschien hier? Gesloten. De De Zwaanstraat? Samen met het gebied rond het Julianaplein is het hier 'te doen', zeggen de Wijk aan Zeeërs. Dat zal wel. Maar niet nu. Deze belangrijke slagader naar een van de strand-ingangen ligt er slap bij. Waar het uithangbord er lekker uitziet, zegt zij die mij de eigenaresse lijkt: 'Gaat u maar zitten waar u wilt. Maakt niet uit'. Die indruk had ik al. Een zaak vol met lege tafeltjes. Nee, onder deze weersomstandigheden ook niet de De Zwaanstraat, welgeteld 128 stappen toeristische depressie. De strandroute langs revalidatiecentrum 'He- liomare'? Dorpsduinen en Relweg zijn door- Of zou haar overbuur, die uit het Ruhrgebied komt, hier voor de zoveelste keer maanden lang kamperen als die lucht van Hoogovens zo beroerd was? „Die vrouw heeft astmati sche bronchitis." Maar hier... geen centje last. Allemaal onzin dus. dat van die viezig heid. Mevrouw Ten Bosch: „Meestal staat de wind goed. Als-ie eens verkeerd staat, en als het dan ook nog eens regent, tja dan... Maar dat is niet zo vaak. Wel even wennen natuurlijk, wanneer je on verhoeds voor het hek van 'Rolandsduin' staat, oog-in-oog met de staalgigant. „Oh Gott....", zegt Frau Bernhardt veelbeteke nend. Het was toeval. Winfried en zij prikten het zomaar uit de 912 pagina's dikke 'Europa In- temationaler Führer Camping+Caravaning 1989'. Bladzijde 658. 'Rolandsduin', Wijk aan Zee. 'Oh Gott...' Nooit kunnen denken, toen ze vanuit het voormalige Oost-Duitsland vorige week voor het eerst naar het Westen trokken. „We wil den per se naar de Noordzee, naar Neder land, in de buurt van Amsterdam." Zo be landden ze met hun rode Dacia - die ze 5 jaar geleden na een wachttijd van 13 jaar in hun bezit kregen - en hun caravannetje van het model 'ei' op 'Rolandsduin', 500 meter van de blazende Noordzee. Winfried Bernhardt: „Toen we aankwamen wilden we eigenlijk meteen weg. Toch maar gebleven. Schone Ruhe. En het Hoogovens-decor dan? Achteraf ei genlijk een beetje aanstellerij. Want: „Verge leken met wat we gewend zijn... In de omge ving waar wij wonen hebben we door de in dustrie meer luchtvervuiling dan hier. Er groeit geen gras meer, de meeste bomen zijn dood. Dat heeft ook te maken met een groot militair oefenterrein van de Russen. Een In de dorpswinkel die ik daartoe in staat acht, tracht ik een schrijfbloc te be machtigen van het mij favoriete for maat 134x207 mm. Helaas. Niet wat ik zoek. Het dichtst in de buurt komt de bekende grauwe stapel zonder kaft, zonder lijntjes. „Als u die er nou zelf even op trekt..." Maar ik wil mét stevige omslag en door de fabriek ge linieerd. Waar dan wel? 'Gtmin', proest het winkelende meisje dat er Upijljll door de verkoopster bij is gehaald omdat die in haar eentje het antwoord niet kan vinden. „Ginini... In Wijk aan Zee...?! D'r is hier niks. U zult naar Beverwijk moeten.". Zou Potgieter dan toch gelijk hebben? Hij dichtte Wijk aan Zee de omschrijving 'zeer armoedig dorp' toe. Terwijl de WV-folder me heeft beloofd waar deze badplaats zo rijk aan is. Dat maakt in de war. Ter overpeinzing zijn daar dan de bankjes op het Julianaplein. Achter mij de slagerij Joop Gaarthuis ('woensdag gehaktdag'), vóór mij de Nederlands Hervormde Kerk (vijftiende eeuw). Mijn gedachten gaan op in de rook van NZH-bus 76, die op weg naar Alkmaar Station NS zowat in m'n nek parkeert. In de verte spelen de rookpluimen van Hoogovens met donkere wolken. De toeristen laten zich herkennen door trim- pakken. Zij die hier langer zijn dan vandaag, hebben een beroerde tijd achter de rug. Veel regen, veel wind. Waar haalden ze de geeste lijke kracht vandaan om die zware vakan- tielast te dragen? „Omdat het de afgelopen weken overal dezelfde ellende was. Of je nou in Domburg zat, in Noordwijk, of in Wijk aan Zee, het maakte allemaal niks uit" snee straten. Het laatste stuk - duingebied - gaat langs panden in een staat van vergane glorie. 'Kinderhuis Emma' lijkt op het punt te staan uit z'n voegen te vallen. „Maar", zegt het meisje dat met een ringetje door haar rech- temeusgat is toegesneld op mijn luid gehoe- hoe in de spookhal, „het is geen kinderhuis meer, het is een kraakpand. Zestien perso nen." Mijn stemming bereikt dieptepunten op dit traject. Ik heb het goed gezien: in Wijk aan Zee is weinig te zien. Mevrouw Eijking van het VW- kantoor naast de slager, zegt het zelf. „Nou ja, misschien de Nederlands Hervormde kerk." Ze noemt als enige echte attractie de midgetgolfbaan. „Maar dat wil niet zeggen dat we eigenlijk niks te bieden hebben. We hebben heel véél te bieden. Alleen niet voor wie een drukke boulevard zoekt, of grote winkelstraten, of veel vertier 's avonds. Dat missen we. Maar de mensen komen juist naar Wijk aan Zee omdat het er niet is. Die mensen willen genieten van de grote rust, van ons prachtig brede strand, van het zee water dat hier zeer schoon is, van de schitte rende duinen, van eh... noem maar op." Via mevrouw Eijking kunnen toeristen zich voor de nacht laten opslaan in ze zou niet precies weten hoeveel kamers, maar in elk geval veel. Vroeger waren het er meer. Maar ja, dat was vroeger. Naast hotels en kamers bij particulieren zijn i m Wat valt er dit zomerseizoen te beleven in Nederland Hoe vermaakt de vakantieganger zich? Verslaggever Peter Heerkens toert de komende weken langs de Noordzeekust en bericht tussen Callantsoog en Katwijk. Zijn eerste halte was Wijk aan Zee. er twee campings beschikbaar. Mevrouw Eij king somt op: „We hebben 'Rolandsduin' en we hebben ook een goede camping, 'De Ban- jaert'. Oei. Herrie in de tent? Mevrouw Eij king: „Als mensen naar Rolandsduin gaan weten ze niet hoe snel ze terug moeten." De Hogeweg op, de midgetgolf links laten lig gen, Bosweg af en daar ontvouwt zich 'Rol andsduin'. Zó prachtig bizar dat ik ter plaatse besluit het hartgrondig oneens te zijn met 'de politiek', van wie deze camping weg moet. Of je er lekker kunt kamperen is een vraag waar ik me niet eens mee wil kwellen, zó mi raculeus is 'Rolandsduin' neergelegd tegen de flanken van Hoogovens. Hoe uniek leunt het tegen bulten die dartel overgaan van het groen der duintoppen in het grauw van het gruis. En niks hoge bomen met wiegende kruinen, waardoor geen camping zich nog weet te onderscheiden. Hier torenen de schoorstenen in schone grilligheid uit boven tenten, om met sierlijke grote wolkstoten uit hun pijpen te laten dan sen. Smerig? Ik heb rottere eierlucht geroken. Trouwens, zouden mevrouw en meneer Ten Bosch uit Amsterdam er nu al voor het veer tiende jaar staan - en nog wel van april tot september, alle dagen - als het hier ongezond was? Zo'n gewone camping, dèt is pas onge zond voor mevrouw Ten Bosch. „Ik heb reu ma. Die campings in de bossen zijn me te vochtig." strook van zeker 30, 40 kilometer. Dag en nacht pantserwagens, vliegtuigen... Herrie, stank... Gelukkig wordt die basis binnenkort opgeheven; het meeste is al weg." Ze kunnen van 'Rolandsduin' zeggen wat ze willen, maar wie bereid is te gaan snappen i waarom zo veel Amsterdammers het hier i naar hun zin hebben, moet maar eens met exploitant Floor Hoogewerf op huisbezoek bij vaste kampeergasten. ,Als je die straatjes ziet waarin ze wonen... Nou, dan begrijp je j het wel, dat ze het hier zo naar hun zin heb- ben." Mokummers vormen de kern van het be stand op 'Rolandsduin'. Velen al zó lang dat daar een probleem schijnt te knellen in de af wikkeling van de politiek voorgenomen slui ting. Maar hoe het allemaal precies zit, daar komt Floor Hoogewerf - zegt hij - zelf nauwe lijks meer uit. „Die affaire zeurt nou al zó lang." In elk geval: het draait niet om de milieu vraag rond het kamperen, maar om plannen rond Hoogovens. Uit woede over wat ze met 'Rolandsduin' van plan zijn neem ik een kordaat besluit: ik ga tegen de wind in door Wijk aan Zee fietsen. Daarvoor spoed ik mij naar het verhuurbe drijf van Joke de Jong aan de Julianaweg. Eenmaal daar bedenk ik me. Er moeten ook andere mogelijkheden zijn om me af te rea geren. Te laat. Ik heb al aangeklopt. Rond de tafel: Joke zelf. haar zoon Bob en haar man Frans. Hier wordt gelachen en toch hangt er geen vrolijke stemming. Fiets gestolen. Joke: „Ge woon niet teruggebracht. Een Duitser. Wéér dus..." Frans: „En eentje die niet heeft be taald." Bob: „De politie is net weg." Prachtige fietsen, die je hier kunt huren. Ook bolderkarren; zes. De fietsen glimmen van degelijk onderhoud. Frans: „Na drie jaar gaan ze eruit." Joke: „Er zijn erbij die pas één seizoen draaien. Nou ja. draaien..." Nu wordt het verhaal treurig. Joke: „In 1975 stonden er 100 fietsen. Dat zijn er nu nOg maar 30. De meeste blijven nog in de schuur ook. Die terugval in de verhuur hebben we nou al een paar jaar. De mensen zijn hun fietsen zelf gaan meenemen, da s het een<e verdiend voor ze." Bob: „Kijk maar 's wat er tegenwoordig in de rekken op de auto's staat, en wat er tegen de achterkant van kampeer wagens zit..." Joke: „We zijn vaak aan hjët dubben over stoppen." Nu neem ik het op voor Wijk aan Zee. Dfit kan toch niet?! Een badplaats, een toeristen dorp zonder fietsverhuur. Als Joke de Jong ophoudt is er hier niks meer. Joke: „Kan wel zijn, maar ik zie het beleg op m'n broöd steeds dunner worden. Dan ga je toch den ken... En met het weer van de laatste weken helemaal. D'r valt niks te verhuren." Frads: „Vandaag één fiets. Voor een halve dag nog wel..." Joke: „Het verlies van dit seizoen is niet meer in te halen." Bob: „Het was de be doeling dat ik de zaak zou overnemen, maar op advies van m'n moeder ben ik gestopt met m'n fietsenmakersopleiding. Ik doe nu bankwerken - lassen Ook buiten wordt het donker. Wijk aan Zee by night. De VW-folder spoort aan: „Roman tici en/of avonturiers beklimmen in nachte lijke uren het Paasduin." Oh Gott... Waarom hoor ik daar niet bij? Waarom rest mij slechts de horeca van de De Zwaanstraat en wat daar zoal omheen ligt?" De mevrouw die me in ruil voor 24,85 te eten heeft gegeven, zucht. „Pffff. waar u het vanavond gezellig kunt hebben...? Er is hier doordeweeks weinig te doen. U kunt beter in het weekend terugkomen. Ik denk dat u dan..."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35