Feiten Italië wil jeugd afhouden van drugs Vrijheid heeft een prijs Angola kan met opbouw beginnen Moslimwereld kijkt met argusogen naar ontwikkelingen in Algerije Zaterdag 6 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS AAARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT EN MENINGEN TOM JANSSEN 'Als je drugs gebruikt, doof je jezelf uit!' De grote Italiaanse steden hangen momenteel vol met enorme aanplakbiljetten met daarop gezichten van jon gens en meisjes met geheel witte, zombie-achtige ogen. De begeleidende tekst luidt: 'Wie drugs gebruikt, dooft zichzelf uit'. De posters zijn onderdeel van de nieuwe campagne door de Italiaanse overheid tegen het sterk toenemend drugsgebruik onder jongeren. domf ffi rn vim r»fd rwncw slaafden in Italië wordt geschat tussen de 130.000 en 170.000 en vorig jaar stierven 1152 perso nen aan een overdosis (tegen 242 vijf jaar geleden). Men hoopte op verbetering door de nieuwe aanpak, maar in de eer ste 5 maanden van dit jaar be droeg het aantal dat stierf aan een overdosis al 484, dertien procent meer vergeleken met dezelfde periode in 1990. De groei van het aantal drugsver slaafden doet ook het aantal aids-patiënten scherp stijgen. Vorig jaar stierven 1.633 Itali- aanse verslaafden aan deze ziekte. Van alle aids-patienten in Italië zijn 67,6 procent ver slaafden. CORRESPONDENT Minister Jervolino (sociale za ken) gaf een reclamebureau op dracht nu echt eens een voor de jeugd schokkende campagne op touw te zetten. De campagne van vorig jaar 'Het leven, kin deren, verbrandt het niet met de drugs'), waarin het accent werd gelegd op hoe fraai het leven op school is voor een puber van 16 jaar, werd te 'soft' gevonden. Daarom nu ook een filmpje voor de televisie met een meer directe en agressievere benade ring. Een meisje kijkt in de ca mera, carillonmziek klinkt en een vrouwenstem zegt: 'Er is het geldprobleem', (het gezicht draait een kwartslag): 'En daar om probeer je alles te doen om eraan te komen'het hoofd draait nog een kwartslag): 'An ders voel je je slecht'; 'Het is een soort obsessie', en het gezicht van het meisje draait zich terug naar de camera en heeft twee afschrikwekkende witte ogen. Een gezaghebbende mannen stem zegt: 'Als je drugs gebruikt, doof je jezelf uit!' Discussie In Italië is een discussie ont staan over de doeltreffendheid van deze campagne, die 7,5 mil joen gulden heeft gekost, maar vooral ook over de halfslachtige manier waarop het immense drugsprobleem hier wordt be streden. Dezelfde minister Jer volino is de ontwerpster van een uiterst strenge wet, die voorziet in gevangenisstraf voor zowel de handelaar als de ge bruiker, ongeacht of het gaat om soft of hard drugs. De wet is een jaar geleden in werking ge treden, maar blijkt nauwelijks effect te hebben. De cijfers geven een desastreus beeld. Elk jaar raken 40.000 Ita liaanse jongeren tussen de 15 en 19 jaar verslaafd aan verdo vende middelen. Het aantal ver- Finland opent voor Sovjet-onderwereld venster op het Westen Gevangenis De vorig jaar aangenomen wet stelde de maximale hoeveelhe den drugs vast die iemand bij zich mag hebben: 0,1 gram he roïne, 0,15 gram cocaïne en 0,5 gram hasj. Iedereen die meer bij zich heeft, wordt beschouwd als een handelaar en krijgt gevan genisstraf. Het aantal arrestaties is dan Ook toegenomen met dertien procent. In 1990 be stond 28 procent van de gevan genen in Italië uit personen die vanwege drugs waren aange houden. Aangezien de toegestane hoe veelheden zeer gering zijn en het bezit van soft drugs bijna op één lijn wordt gesteld met dat van hard drugs, is het geen wonder dat op het ogenblik de Italiaanse gevangenissen uit puilen van de hasj-rokers. De politie is weliswaar succesvol in het onderscheppingen van zen dingen drugs in 1990 900 kilo heroine en 800 kilo cocaine; meer dan in de hele Verenigde Staten in beslag werd genomen maar het werkelijke drugs probleem blijft levensgroot. Herziening Opvang, sociale begeleiding en De Italiaanse politie is weliswaar succesvol in het onderscheppingen van zendingen drugs in 1990 900 kilo heroïne en 800 kilo cocaïne; meer dan in de hele Verenigde Staten in beslag werd genomen maar het wer kelijke drugsprobleem blijft levensgroot. •archieffoto medische zorg staan op een be droevend laag peil. Veel ver slaafden melden zich niet aan bij klinieken uit angst voor ge vangenisstraf. De in de nieuwe wet voorgeschreven afkick-the- rapieën hebben niet het beoog de effect. Van verschillende kanten wordt aangedrongen op een herziening van de wet en vooral op een verandering van de voorgeschreven maximale hoeveelheden drugs die iemand bij zich mag hebben. De minister heeft nu besloten behalve aan de pure bestrijding aandacht te besteden aan pre ventie. De film op televisie en de posters in de metro zijn daar een voorbeeld van. Maar ze werken vooral op het sentiment en lijken te weinig om de jeugd echt van drugs af te houden. Diezelfde jeugd heeft overigens alle witte zombie-oogkassen in middels met viltstiften i van ogen. HELSINKIMATTIHUUHTANEN AP-CORRESPONDENT Irina en Monika kunnen ieder per nacht tot meer dan 2000 gulden verdienen als prostituee in Helsinki meer dan tien keer het maandloon dat ze zou den krijgen met een legale baan in de Sovjetunie. Prostitutie is onderdeel geworden van het nachtleven van Helsinki sinds de Sovjetunie het afgelopen jaar haar ingezetenen iets meer in ternationale bewegingsvrijheid toestond en grote aantallen Sovjet-burgers Finland aande den. Ook andere randverschijnselen van de Sovjet-samenleving vin den in Finland een goede uit laatklep. Wapenhandelaars ma ken melding van een toegeno men aanbod van illegale Sovjet wapens. Toeristen uit de Balti- sche republieken verkopen ge smokkelde alcohol. Stimuleren de middelen uit Estland zijn ruim voorradig en gemakkelijk te krijgen in Helsinki. ,,We hebben voorheen nooit een prostitutiemarkt van enige schaal gehad; slechts een paar meisjes boden hun diensten aan in hotelbars", zo zegt Kari Rantama, plaatsvervangend hoofd van het nationale recher chebureau. Nu, zegt hij, zijn de prostituees overal: „in bars, res taurants, zelfs vrij openlijk op marktpleinen". .Alles is hier ontzettend duur, maar dat zijn wij ook", zegt de 23-jarige Mo nika uit de Letse hoofdstad Ri- waar krijgen dan thuis. Tijdens een twee maanden durende campagne tegen de smokkel werden 250.000 anabole-steroi- denpillen uit Estland in beslag genomen, meer dan twee keer het aantal dat in heel 1990 werd ontdekt. Sportfunctionarissen zeggen dat bezoekende teams uit de Sovjetunie vaak sterke drank binnensmokkelen. In een geval probeerde een basketbal team per trein 200 flessen over de grens mee te brengen. Ook is het gebeurd dat toeristen uit de Sovjetunie op een mid dag hun bestelwagen parkeer den in een buitenwijk van Hel sinki en openlijk flessen drank verkochten aan voorbijgangers. Voor vele Sovjet-burgers, „voor al die uit Estland en Leningrad, is dit het venster op het Westen, net als Helsinki eens werd be stempeld als venster op het Oostblok voor westerse politi ci", zo zegt Rantama. „Volgens de bevindingen van Interpol (het internationale po- litie-opsporingsinstituut) be staat er een as Tallinn-Helsinki- Berlijn", aldus Rantama. Hij vertelt over een Estlander met contacten met de Berlijnse on derwereld die ongeveer 60 kilo marihuana naar Finland heeft gesmokkeld en die het bestaan van deze smokkelroute heeft bevestigd. Afgaande op het aantal arresta ties zijn er nog maar vrij weinig Sovjet-criminelen in Finland onder de 41.000 arrestanten in 1990 bevonden zich 183 Sovjet burgers. Rantama voegt hier echter aan toe dat het aantal misdaden gepleegd door Sovjet burgers in de eerste drie maan den van 1991 is verviervoudigd. Als het reizen vanuit de Sov jetunie blijft toenemen, kunnen we een veel grotere toename in de rest van het jaar verwach ten". Een wapenverkoper zegt dat hem in een paar maanden tijd meer dan tien keer illegale Sov jet-wapens zijn aangeboden. Runo Kurko, een voormalige wapenadviseur bij de Finse po litie, zegt dat de meeste van de in Finland verhandelde wapens Kalasjnikovs zijn, geweren waarmee kogelvrije vesten en bepantseringen van auto's doorboord kunnen worden. „Dit is een ernstige zaak en het wordt steeds erger", aldus Kur ko. Niemand kan in Finland legaal een vuurwapen kopen zonder een door de politie afgegeven certificaat. Toch zijn zo'n 100.000 illegale vuurwapens toegevoegd aan het 2 miljoen stuks tellende legale wapenarse naal dat de 5 miljoen Finse bur gers tezamen bezitten. Het aan tal gewapende overvallen neemt toe. „De afgelopen maanden heb ben we zeer verontrustend be wijsmateriaal verkregen waaruit blijkt dat de georganiseerde misdaad-uit de Sovjetunie vaste voet krijgt in Finland. Dat is ge deeltelijk het gevolg van onze banden met het Westen", zo zegt Ramanta. „Sommige be richten over de zogenaamde Sovjet-mafia kunnen overdre ven zijn, maar ze bevatten een zekere waarheid". De vrijheid van de Sovjets heeft z'n prijs. „Ik ben nu 45 jaar en ik kan me alleen een soort van vrede her inneren in de tijd van voor 1960. Maar ook die vrede was maar betrekkelijk want Angola was toen nog een kolonie van Portugal." Nog zichtbaar ont roerd vertelt Afonso Inacio hoe uitzinnig van vreugde de Angolese be volking was toen een maand gele den eindelijk een definitief staakt-het-vu- ren inging en er een einde kwam aan de verwoestende pc burgeroorlog. Er zijn zelfs r schap gestorven, zegt hij. Inacio, voorzitter van de Ango lese Liga tegen de honger en el- naar het leven stonden zullen blijd- ring. Weldra mengden buiten landse mogendheden zich in het conflict. De MPLA werd ge steund door Cuba en de Sov jetunie, Unita was de marionet van Washington en Pretoria. Door het vredesakkoord tussen de MPLA-regering en de Unita kunnen de naar schatting drie miljoen ont heemde An- golezen be de terugkeer naar hun ver laten dorpen en steden. Unita-rebel- len en het MPLA-leger werken sa men met het opruimen van de mij nen. Een 3 LUSA Acacio Franco commissie van de Vere nigde Naties ziet toe op de nale ving van het bestand. De twee legers die elkaar jaren Angola. „Vier jaar geleden wa ren op het Rode Kruis na de meeste particuliere organisaties nog illegaal,zegt Inacio. De MPLA-regering voerde jaren lang een centralistisch en auto ritair bewind. De officiële op richting van Licofom in 1989 was een weerspiegeling van de zich veranderende houding van de regering. Luanda was toen reeds betrok ken bij onderhandelingen over een vredesoplossing voor zuide lijk Afrika. De buitenlandse mo gendheden trokken zich gelei delijk terug en na zeven onder handelingsrondes wisten Unita en de MPLA het tot vrede te brengen. De MPLA zegde de een-partijstaat en het marxisme vaarwel en volgend jaar zullen er verkiezingen worden gehou den. .Angola is nog steeds een rijk land, maar de bevolking is arm" zo vat de voorzitter van de Liga het probleem en het perspectief samen. Was Angola voorheen een exporteur van voedsel, nu leven honderdduizenden Ango- lezen van buitenlandse voedsel hulp. Er dreigt hongersnood voor twee miljoen Angolezen. De landbouw is grotendeels verwoest. Toch zou Angola een van de rijkste landen bezuiden de Sahara kunnen zijn. Het land is vruchtbaar, Angola is rijk aan mineralen, diamant, olie, over vloedige viswateren en vrucht bare landbouwgrond. Maar ondertussen lopen de meeste kinderen in de hoofd stad Luanda blootsvoets en zijn ze gekleed in vodden, zegt Ina cio. Er zijn geen schoolbanken waardoor de kinderen het schrijfpapier op hun knieën moeten leggen. „Ik ben wanho pig op zoek naar hulp waardoor de situatie van de kinderen ver beterd kan worden". De eerlijk heid gebiedt hem te zeggen dat hij blij is soms op reis te kunnen om er nieuwe motivatie uit te putten. lende (Licofom), bezocht Ne derland om financiële hulp te samengesmolten worden tot nationale strijdmacht van krijgen voor de opbouw van zijn 60.000 manschappen, hetgeen land en voor de ontwikkelings projecten van de Liga. „De ach terstand die Angola tijdens de de demobilisatie van 120.000 regeringssoldaten betekent. Niet alleen voor deze soldaten PARUS DAVID CRARV AP-CORRESPONDENT Het harde optreden van de Al gerijnse regering tegen de fun damentalistische moslimbewe ging wordt door moslims in de hele wereld op de voet gevolgd. Na een maand van onrust kwam het leger in actie tegen het Islamitische Reddingsfront (FIS). De belangrijkste leiders van de partij en vele honderden andere FIS-aanhangers werden gearresteerd, het partijhoofd kwartier werd door militairen bezet en veel van hun moskeë- en werden gesloten. De reacties van moslims elders lopen uit een. Volgens sommigen maken rege ring en leger zich schuldig aan ontoelaatbare repressie. Ande ren menen dat het democrati sche experiment in Algerije door het FIS werkelijk in gevaar werd gebracht en dat de rege ring weinig anders kon doen dan de FIS-roep om een 'jihad' (heilige oorlog) in de kiem te koloniale overheersing heeft op- zal werk gezocht moeten gelopen, is door de oorlog nog eens verergerd. Nu pas kan er begonnen worden aan de op bouw van het land", zegt Ina cio. Na vijftien jaar bevrijdingsoor log werd Angola in 1975 onaf hankelijk, waarop meteen een bloedige burgeroorlog uitbrak tussen de de drie belangrijkste verzetsgroepen, de MPLA (Volksbeweging voor de Bevrij den, de bureaucratie die jaren als een spons functionarissen had geabsorbeerd moet worden Angola staat voo taak om genoeg werkgelegen heid te creëren. Inacio's Liga nam zelf op beperkte schaal het initiatief. De Liga kocht in drie provincies landbouwgrond. De kippenfarm met 60.000 kippen i de noordelijke provincie Uige ding van Angola) de Unita (Na- heeft echter de laatste aanvallen tionale Unie voor de Totale On afhankelijkheid van Angola) en het FNLA (Nationaal Front voor de Bevrijding van Angola). De Unita niet overleefd. In die zelfde provincie heeft de Liga vijf visvijvers. Het bestaan van particuliere c Vijftien jaar bevrij dingsoorlog en zes tien jaar burgeroorlog hebben overal in An gola sporen achterge laten. Angola heeft het grootste aantal geamputeerden in de wereld. foto ap'qregma- MPLA maakte korte metten met ganisaties als Licofom is een be- het FNLA en vormde een rege- trekkelijk r v verschijnsel i: Door de buurlanden Marokko en Tunesië is zeer terughou dend op de ontwikkelingen in Algerije gereageerd. Iets anders was ook niet te verwachten, want beide landen zitten met een zelfde probleem. Ook daar voelen de wereldlijke regerin gen zich steeds meer bedreigd door het oprukkende zelfbe wustzijn van fundamentalisti sche moslims. In Tunesië leidde dat onlangs al tot een soortgelij ke arrestatiegolf waarbij 300 fundamentalisten werden aan gehouden. Maar in Iran, de islamitisiche republiek die voor veel funda mentalisten het grote voorbeeld is, en elders waren de geluiden zeer kritisch. Het FIS heeft de Deze week is de leider van het Al gerijnse Islamitische Reddings front FIS, Abassi Madani, gearres teerd. Het FIS krijgt uit het buiten land zowel kritiek als bijval. •archieffoto onvoorwaardelijke steun van Iran. Volgens Irans geestelijk leider Ali Khamenei hebben de Algerijnse moslims de uitgangs punten van de Iraanse revolutie van 1979 ter harte genomen en verdienen zij daarom alle steun. De opstelling van Iran was voor de regering in Algiers deze week aanleiding om de Iraanse am bassadeur ter verantwoording te roepen. Ook orthodoxe moslimorgani saties in andere landen steunen het FIS. „We zijn bang dat de is lamitische bewegingen hierdoor zullen worden aangezet tot ge weld en over de schreef gaan," zegt Maamoun el-Hudeibi, lei der van de Moslim Broeder schap in Egypte. Zijn partij is officieel verboden, maar wordt door de Egyptische regering oogluikend toegestaan. Sinds het grote succes van het FIS bij de lokale verkiezingen vorig jaar is er in de westerse media en ook in de officiële pers in de Arabische wereld naaf zijn oordeel een hetze ge voerd tegen het FIS. Er bestaat bij hem geen twijfel dat de ont wikkelingen in Algerije het ein de betekenen van het democra tische experiment daar. „Het le ger is de doorslaggevende machtsfactor en de tanks rege ren," aldus El-Hudeibi. In Jordanië, een van de weinige landen waar fundamentalisti sche partijen een volwaardige politieke rol kunnen spelen, overheerst ook kritiek. Volgens Ahmed Qeaish Azaibeh, voor lichter van de Jordaanse Moslim Broederschap, is de Algerijnse regering enkel en alleen tegen het FIS in het geweer gekomen om de snel groeiende partij van te houden. De Jordaanse Broe derschap sleepte bij de verkie zingen van twee jaar geleden 22 zetels in de wacht en is daar mee de grootste partij in het Jordaanse parlement. Bij de lokale verkiezingen van juni verleden jaar in Algerije kwam ook het FIS vanuit het niets op een grote machtsposi tie. Het stembusresultaat gaf de partij de meerderheid in 900 van de 1500 gemeenteraden. Bij de parlementsverkiezingen die verleden week gehouden had den moeten worden had het FIS dat resultaat graag herhaald. Maar zover kwam het niet. In mei begon het FIS aan een campagne om de kieswet te wij zigen, omdat die de regerings partij zou bevoordelen. De campagne werd steeds grimmi ger en de regering besloot met harde hand in te grijpen. De verkiezingen werden te midden van de massale onrust voor on bepaalde tijd opgeschort, waar mee het FIS in elk geval een van zijn eisen zag ingewilligd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2