Regio ilK.' t/2 IsSI* mi Juwelier is opnieuw dupe van inbraak Waarschuwingsbord moet bijspringen' werkt in Warmond Minder schoolzwemmen Zoeterwoude valt slecht il- Ml Zaterdag 6 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIER DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN »25 LEIDEN NIEUWSLIJN Broekweg Zoeterwoude opgeknapt ZOETERWOUDE - Behalve het Weddepad zullen voor 1 januari 1993 ook de Hoge en Lage Broekweg in Zoeterwoude worden gereconstrueerd. De gemeente Zoeterwoude krijgt daarvoor subsidie van^de provincie. Na de opknapbeurt krijgt Zoeterwou de de zeggenschap over deze weg en dan is uitvoering van een werk van twee miljoen niet mogelijk meer. De commissie open bare werken besloot gisteravond met de voorbereidingen van de reconstructie te beginnen. Ook werd besloten geen fietspad langs de Broekweg aan te leggen. De commissieleden vinden een fietspad niet in het landschap passen. Bovendien achten ze de hoge kosten van zo'n pad erg bezwaarlijk. Van Nispen koopt tennispark DE ZILKDe tennisvereniging Van Nispen koopt het ten nispark Wassenaar. Het gaat hierbij om onder meer twee tennis banen en een oefenkooi. Het tennispark was eigendom van de gemeente Noordwijkerhout. Van Nispen legt 42.000 gulden op tafel voor het park. Congres telefonische hulpdiensten NOORDWIJKERHOUT Telefonische hulpdiensten uit twintig landen komen van 12 tot 17 juli in de Leeuwenhorst in Noord wijkerhout bijeen om ervaringen uit te wisselen. Het congres wordt door meer dan 500 deelnemers bezocht en besteedt aan dacht aan ontwikkelingen in diverse landen. Zo is in Israël het aantal contacten tijdens de Golfoorlog verdubbeld en in Estland wordt de dienst pas sinds de Glasnost erkend. Sindsdien groeit ze spektaculair. Moskou heeft vijf telefonische hulpdiensten waarvan er één jaarlijks 250.000 telefoontjes te verwerken krijgt. Het congres staat in het teken van het thema 'Ontmoeten'. Mi nister d'Ancona van WVC verricht de opening. De Leiderdorpse juwelier Gorthuis werd voor de derde keer slachtoffer van een overval. De verzekering eist nu aanvullende veiligheidsmaatre gelen. foto •hielco kuipers Politiecontrole tegen te hoge snelheid blijft noodzakelijk *f 7 -a i -■ MT Oil 11C Uil UUSlCIl Minister krijgt terechtwijzing ombudsman DEN HAAG/OEGSTGEEST» De Nationale Ombudsman heeft de minister van sociale za ken 'niet behoorlijk gedrag' ver weten, omdat het vier brieven van een inwoner van Oegstgeest naast zich neerlegde. De Om budsman noemt het ronduit bedroevend, dat alles wat mis kon gaan, ook misging. De inwoner van Oegstgeest vroeg de bewindsman eind mei vorig jaar te bekijken of het mo gelijk was een centrale klach tencommissie voor sollicitanten in het leven te roepen. De brief schrijver zei bereid te zijn de praktische uitwerking ervan mondeling te willen toelichten. Een afschrift van die brief zond hij aan de directeur-generaal voor de Arbeidsvoorziening. Omdat een reactie uitbleef stuurde de inwoner van Oegst geest opnieuw een brief. Na drie maanden nog geen ant woord. De man schreef half de cember: „Indien ik op deze der- dé en laatste poging ook geen reactie zou ontvangen, kunt u ijiij niet kwalijk nemen dat ik dat als uiterst teleurstellend en opelegant zou bestempelen." Het ministerie zweeg. In een persoonlijk schrijven aan aan het hoofd van het bureau van de secretaris-generaal het was inmiddels 17 februari 1991 uitte de Oegstgeestenaar zijn ongenoegen over het onbeant woord blijven van zijn brieven. Tevergeefs probeerde hij telefo nisch te achterhalen waar de brieven waren gebleven. In het schrijven van februari consta teerde hij onder meer: „Ik hoop dat u kans ziet het behoorlijk beschadigde imago van het mi nisterie weer wat op te vijzelen. Als ik over drie weken nog niets heb gehoord, moet ik aanne men dat men kennelijk bewust suggesties van burgers onbeant woord laat." Pas nadat de inwoner van Oegstgeest bij de Ombudsman een klacht over de gang van za ken had gedaan, kwamen de brieven boven water en bleek dat ze alle bij het directoraat-- generaal voor de Arbeidsvoor ziening onbeantwoord waren blijven liggen. De nalatigheid van het ministerie was een ge volg van de ene misser op de andere. De minister bood hier voor in mei van dit jaar zijn ex- De Ombudsman zegt dat de overheid brieven binnen een re delijke termijn moet afhande len. Is directe afhandeling niet mogelijk, dan moet de schrijver binnen twee tot drie weken op de hoogte worden gebracht. En van de redenen daarvan. Ont staat later nog meer vertraging, dan moet de overheid dat laten weten. Dat alles bleef achterwe ge. De Ombudsman komt der halve tot de conclusie dat de klacht van de Oegstgeestenaar gegrond is. Leiderdorpse taxi-service mag uitbreiden LEIDERDORP» Taxi-service Wielkens uit de Leiderdorpse Splinterlaan mag toch uitbreiden van twee naar vier wagens. Dit besliste gister middag de commissie taxiver voer Leidse regio. Momenteel rijdt Wielkens nog met twee wa gens. Concurrenten van de sinds vo rig jaar actieve Leiderdorpse ondernemer betwijfelden of Wielkens wel zou voldoen aan de criteria voor uitbreiding. Een belangrijke eis om te mogen uitbreiden is dat minstens 30.000 kilometer per wagen per jaar wordt gereden. Als een-be drijf meer kilometers per taxi af legt komt het in aanmerking voor uitbreiding. Deze week kwamen taxi-chauf feurs in actie tegen het feit dat taxi's uit de randgemeenten van de grote steden in de Randstad zich steeds vaker richten op het passagiersaanbod in de steden. Als het provinciebestuur niet in grijpt dreigen veel taxi-bedrij ven het loodje te leggen, zo vre zen chauffeurs. Provinciale-Statenleden van Groen Links hebben inmiddels vragen over de kwestie gesteld aan het provinciebestuur. Twaalf maanden geëist na dreigen met bijl DEN HAAG/VOORSCHOTEN Het weigeren van een omvangs- regeling met zijn kinderen was voor een 42-jarige man op 10 april van dit jaar aanleiding zijn ex-vriendin in Voorschoten met een bijl te lijf te gaan. De man die geen vaste woonplaats heeft, hoorde gisteren voor de Haagse rechtbank twaalf maan den tegen zich eisen, waarvan vijf voorwaardelijk. De vrouw voelde zich al lange tijd door de man bedreigd. Na dat hun relatie was stukgelopen, werd de ex-vriendin voortdu rend achtervolgd en schreef de man brieven met dreigende taal. De ruzie escaleerde in april, toen de vrouw van haar fiets werd geslagen en de man dreigend met een in een plastic zak verpakte bijl boven het hoofd van het slachtoffer zwaai de. „De vrouw voelt zich een ge vangene in haar eigen huis", schetste officier van justitie Renckens de gemoedstoestand van de vrouw. Volgens de advo caat van de man handelde de verdachte onder grote psychi sche druk. De uitspraak is op 19 juli. WARMOND ERIC JAN WETERINGS Het bord dat naast de War- mondse Herenweg automobi listen automatisch waarschuwt als ze te hard rijden werkt goed. De politie verklaart bij verkeers controles nauwelijks nog be keuringen uit te delen, maar bij een door deze krant uitgevoerde snelheidscontrole ter plaatse bleek dat toch wat overenthou siaste informatie. Maar het bord werkt wèl, dat staat buiten kijf. Automobilisten die vanuit de richting Sassenheim Warmond binnenrijden, komen het bord na een paar honderd meter te gen, bij de bushalte ter hoogte van de Julianastraat aan de rechterzijde van de weg. Als ze tegen die tijd (nog) harder rij den dan vijftig kilometer per uur verschijnt een verlichte tekst 'U rijdt te hard'. Bij een ra darcontrole bij het bord eerder deze week hoefde de politie naar eigen zeggen in één uur tijd maar twee bekeuringen uit te delen. Het bord geeft alleen een waarschuwing; automobilisten worden niet stiekum geregi streerd. Een woordvoerder van de plaatselijke politie is erg en thousiast. „Het werkt hardstikke goed, voor ons heeft het zijn nut al duidelijk bewezen." Ook di recteur gemeentewerken Boel mans is tevreden over het enige maanden geleden in opdracht van de gemeente geplaatste ver keersteken. „Ook wij zijn tevre den. Als alles naar wens ver loopt krijgen we er aan de ande re 'ingang' van het dorp, bij de Oranje Nassaulaan, nog voor het eind van het jaar een twee de bord bij." Controle Op een zonovergoten middag deze week toog een team waar nemers van deze krant naar de Herenweg om het enthousiaste verhaal van de politie te contro leren. Onder de brandende ko peren ploert telde ons team in een half uur tijd 126 voertuigen. Auto's en vrachtwagens die de Herenweg opdraaiden vanuit de Julianalaan werden niet meege teld, want die kunnen zo vlak om de hoek onmogelijk vol doende snelheid maken om voor een knipperende waar schuwing in aanmerking te ko- LEIDERDORP» LIESBETH BUITINK „Bij de andere winkeliers proef ik een beetje: het is eigenlijk jouw probleem, het moet ons geen geld kosten." De Leider dorpse juwelier H. Gorthuis was onlangs voor de derde keer in een jaar slachtoffer van een in braak. Het uitgebreide bewa kingssysteem in het winkelcen trum Winkelhof kon niet voor komen dat de inbrekers door de toegangssluizen binnen kwa men en de ruiten van de juwe lierszaak insloegen. Gorthuis' verzekering dwingt hem aanvullende beveiligings maatregelen te nemen. „De ver zekering dekt niet meer zonder extra beveiliging," verzucht de juwelier. „We zouden een alarm moeten krijgen dat afgaat zodra het eerste stukje Winkelhof wordt aangeraakt. Nu konden ze nog heel gemakkelijk door de sluis komen en kwam de politie pas door het stille alarm op mijn ruiten. Binnen drie minu ten, dat wel." „Het systeem van monitoren houdt in de gaten wie binnen Van de 126 voertuigen reden er 33 te hard. De meeste be stuurders namen de oplichten de waarschuwing direct ter har te. Slechts 12 automobilsten spurtten met ongewijzigde snel heid verder de bebouwde kom in. „Ja, dat zou best kunnen kloppen," reageert een woord voerder van de politie als hij wordt geconfronteerd met deze cijfers. „Kort geleden hebben we aan de andere kant van het dorp, bij de Oranje Nassaulaan, een snelheidscontrole gehou den. Daar deelden we in een uur 25 bekeuringen uit." Hoe het komt dat bij een an dere controle maar twee zon daars in een uur tijds in de kraag werden gevat kan hij niet verklaren. Hoe dan ook, regel matige controle is een voor waarde om de borden geloof waardig te houden. En om de gemeente de helft van het aan- schafbedrag terug te bezorgen, weet directeur Boelmans. „De helft van de 20.000 gulden die zo'n bord kost, wordt betaald door het ministerie van verkeer en waterstaat. Wij moeten aan het ministerie rapporteren of de borden ook echt werken." komt. Wat mij stoort is dat op de winkels zelf geen inbraakge- voelige monitoren staan gericht. Iemand kan hier mijn ruiten in slaan zonder te worden gezien." Gorthuis en de fotograaf om de hoek, waar ook al twee keer werd ingebroken, zijn echter de enige risicodragende winkels. Andere winkeliers voelen er weinig voor de beveiliging te verscherpen. Voor Gorthuis zit er weinig anders op dan zelf extra maat regelen te nemen. „Dan pakken ze maar een andere winkel. Dat klinkt egoïstisch, maar nog een inbraak kan ik er echt niet meer bijhebben. De monitoren, een bewakingsdienst en mijn zwaar gelaagd glas met alarm erop in teresseren de crimineel kenne lijk niet." De dure juwelen moeten nu 's nachts uit de etalages zijn ver wijderd. Gorthuis: „We moeten de boel 's avonds leeghalen en 's ochtends weer inruimen. Dat is jammer, want mooie etalages hebben we nu niet meer. Je wilt graag zoveel mogelijk laten LEIDERDORP MONICA WESSEUNG Politieagenten uit het oosten van het land moeten in de zo mermaanden in dit district van de rijkspolitie aan het werk. Dat is de manier waarop comman dant S. van Hulst van de rijks politie district Den Haag denkt het enorme personeelstekort van zijn korps denkt op te los sen. Van Hulst heeft een aan vraag voor bijstand van de korpsen uit het oosten van het land ingediend bij de Algemene Inspectie van de rijkspolitie en deze heeft de vraag inmiddels voorgelegd aan de minister van justitie. Van Hulst vraagt hulp van an dere politiekorpsen nadat een eerdere hulpaanvraag was afge wezen. Aanvankelijk wilde het korps bijstand krijgen van de Koninklijke Marechaussee. Deze zegt echter het zelf veel te druk te hebben. Het district Den Haag van de rijkspolitie (1140 agenten) telt 135 onvervulde vacatures. In de- loop van de zomer zal dit aantal groeien tot 175. Sommige groe pen zitten zó slecht in het per soneel dat de bureaus eerder worden gesloten en surveillan cediensten tot een minimum zijn beperkt. Begin juni dreigde zien, maar als je elke avond de plateaus eruit moet halen kan dat niet. Bovendien zijn onze openings- en sluitingstijden veranderd: we gaan pas om half tien open en al om half zes dicht." „De dure etalages gaan zon der meer helemaal leeg, de minder dure voor de helft. Dat is de enige manier, het moet niet meer lonen. Maar na ern half jaar ga je toch automatisch weer meer neerleggen, dat word je gemakkelijker. En de verzeke ring dekt niet meer dan er in de polis staat." Gorthuis laat ook rolhekken maken met een extra alarm. „Dat betekent dat we de.etala ges moeten verbouwen, want anders kunnen die rolluiken he lemaal niet naar beneden. Als dat maar 25.000 gulden kost mogen we blij zijn." De inbra ken hebben Gorthuis somber gemaakt over zijn vak. „Het wordt steeds moeilijker om ju welier te zijn. Ik denk dat men sen die als juwelier willen be ginnen, zich maar beter kunnen bedenken." de dienstcommissie met werk onderbrekingen en stiptheids acties als er niets werd gedaan. Daarop besloot de Algemene Inspectie van de Rijkspolitie dat de bijstand die het korps ver leende aan de bewaking op Schiphol en Zestienhoven wordt afgeschaft, dat geen men sen meer voor de ME beschik baar worden gesteld en meer pas-afgestudeerden van de poli tieschool te claimen Afwachten De minister van justitie heeft nog geen besluit genomen over de aanvraag. Van Hulst ver wacht dat die wordt toegekend. Optimist als hij is, denkt hij dat eind volgende week de agtenten al bij de groepen met de groot ste tekorten zoals Bodegraven, Waddinxveen en Berkel en Ro denrijs kunnen worden ge plaatst. Mocht onverhoopt de aanvraag worden afgewezen dan „moeten we ons beraden. Er zullen een paar diensten worden opgeschort". De mannen uit vrouwen uit het oosten, waar de korpsen veel minder tekorten kennen, zullen op basis van vrijwillig heid hier naar toe worden ge haald. Eerste paal beslecht strijd apothekers LEIDERDORP UESBETH BUITINK Duidelijk opgelucht keek apo theker P. Haanraadts gistermid dag toe hoe wethouder H. Veld- stra de eerste paal sloeg voor zijn apotheek naast het Leider dorpse Koningshuis aap de Hoofdstraat. Daarmee is de lan ge juridische strijd beslecht met apotheker R. van Breest Smal- lenburg aan het Lovestein. Zijn beroep bij de Raad van State dat een apotheek niet binnen de bestemming van een bedrijfs ruimte zou passen, is afgewe- Aannemer Arbouw kon giste ren nog niet zeggen welke be stemming het Koningshuis zelf krijgt. De aannemer heeft zelf de voorkeur voor een kantoor in het monumentale pand naast de Stierebrug, maar wil nog nietuit de school klappen over de onderhandelingen. „Het pand is er op zich zeer geschikt voor en er zijn voldoende par keerplaatsen in de buurt," aldus Arbouw. „Directeuren die we rondleiden zien zichzelf in elk geval aan in dat erkertje zitten," voegde adjunct-directeur J. Janssen toe. Tussen het Koningshuis en het postagentschap aan de Hoofdstraat komt de vestiging Voordat gistermiddag 'officieel' de eerste paal werd geslagen v bouwplaats al druk gewerkt. van Haanraadts, die nu nog in adviseert in de apotheek i een tijdelijke vestiging aan de bandages. .Apothekers i Mauritssingel huist. Haanraadts nu vaak doorverwijzen naar col vrouw, die fysiotherapeute is, lega's in Leiden voor goede bandages, maar met mijn vak kennis kunnen we dat nu ook in Leiderdorp doen." ZOETERWOUDE»! MEDEWERKER De (nood) maatregel om Zoeter- woudse schoolkinderen het ko mende jaar in het Voorschoten- se zwembad Het Wedde te laten leszwemmen, is bij de betrokke nen allesbehalve goed gevallen. „Ik noem het gewoon een stuk je kiezersbedrog," zegt direc teur J. de Vette van de Bernard- usschool aan de Rijndijk. Hij is het vooral oneens met het raadsbesluit om het school zwemmen te beperken tot één groep per school. De Vette: „In het gemeentelijk beleidsplan staat dat alle frac ties het schoolzwemmen zullen steunen. Uit de krant hebben we vernomen dat het binnen bad gesloten wordt. Toen we anderhalve week daarna als di recteuren bij elkaar werden ge roepen in de commissie onder wijs, kregen we te horen dat het schoolzwemmen zou zijn afge lopen. Er is daarvoor nooit over leg met ons geweest". Dat er ongelimiteerd van het buitenbad gebruik mag worden gemaakt, is volgens de directeur van de Bemardusschool 'een dooie mus'. „Je mag blij zijn dat de kinderen in de vier-en-halve maand dat het buitenbad open is, tien keer kunnen zwemmen. Directrice J. Baars van de Westwoudschool is het in grote lijnen eens met de visie van haar collega. Ook zij vindt het resultaat mager. Het was Baars in de commissievergadering vo rige week rauw op het dak ge vallen dat het ging om de beëin diging van het schoolzwem- Baars vindt het belangrijk om het gesprek gaande te houden en om in september verder te praten. Zij vindt dat de kwaliteit van het zwemonderwijs verbe tert, maar daar kunnen minder kinderen van profiteren. Burgemeester Houdijk zegt dat in mei volstrekt onver wachts is besloten het binnen bad te sluiten. Afschaffing van het schoolzwemmen zal 85.000 gulden opbrengen. „Voor de helft van dat geld kunnen er, zoals altijd, twee groepen per school blijven zwemmen," al dus de burgemeester, die het te rugbrengen tot één groep ook een verarming vindt. De raadsleden W. Ooijendijk en A. de Lange (Progressief Zoe terwoude) zijn evenmin geluk kig met de gang van zaken. Het besluit heeft De I-ange overval len en Ooijendijk is het met de schooldirecteuren eens dat ze 'voor het blok' zijn gezet. Volgens hem laegen de direc teuren vorige week de 'nul-op tie' voorgeschoteld zonder eni ge mogelijkheid tot onderling overleg. Het electronische waarschuwingsbord naast de Warmondse Herenweg licht op. De meeste automobilisten nemen de boodschap ter harte en vervolgen hun weg in een langzamer tempo. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25