Leiden Hoge geluidschermen nodig Jeugdhulp bezorgd over forse bezuinigingen E: D Stemming Contante premie voor gebruiker lease-auto mmi Zaterdag 6 juli 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK LS 23 Franse isolatie heeft nauwelijks effect De geluidschermen langs de rails van de TGV train a grande vitessemoeten hoger dan drie meter worden. Om te voldoen aan de wettelijke geluidsnormen moeten hier en daar enorme schermen worden geplaatst. Minder geluid, maar veel meer horizonvervuiling. De in Frankrijk toegepaste schermen, die precies drie meter hoog zijn, hebben nauwelijks effect. MONICA WESSEUNG Het geluid wordt van de flit strein wordt door drie meter hoge schermen met slechts en kele decibellen teruggedrongen. Sowieso is alleen het hoge ge luid te dempen, de donkere on dertoon is niet door een scherm weg te halen. Dat concludeert het Maast richtse ingenieursbureau Cau- berg-Huygen. Begin 1990 heeft het bureau in opdracht van de NS een onderzoek gedaan naar het lawaai dat de flitstrein voortbrengt. Ook het effect van de geluidschermen werd ge toetst. Directeur B.H.C.M. Puts van Cauberg-Huygen vindt de com motie over de nieuwe trein ove rigens wat overtrokken. De TGV maakt op grote gedeelten van het voorgestelde traject juist minder lawaai dan de drie soor ten treinen die al in Nederland rijden. Alleen op bepaalde stuk ken, waar de flitstrein harder rijdt en door woongebieden komt, is er sprake van veel la- De TGV gaat op sommige stukken zo snel dat er aan de bovenzijde van de trein een la- waaibron ontstaat tussen de stroomafnemer en de trein. „Dat verklaart meteen waarom de lage schermen maar weinig dempen. Het geluid gaat ge woon over het scherm heen." Wordt de trein verdiept aange legd dan maakt hij minder her- Beetje De TGV zal in Nederland maar op een paar stukjes 300 kilome ter per uur kunnen rijden. De afstand tussen de verschillende haltes is immers vrij klein. Puts vergelijkt het met een Boeing die van Schiphol opstijgt om naar Parijs te gaan. Een derge lijk vliegtuig kan op elf kilome ter hoogte vliegen, maar komt op de korte afstand Amster dam/Parijs niet hoger dan vijf kilometer. De TGV produceert maximaal 92 dBA. Volgens het TGV-rap- poxt van het ministerie van ver keer en waterstaat is dit verge lijkbaar met de herrie die uit een fabriekshal 'opstijgt'. Met zes dB(A) minder is het geluid, althans volgens hetzelfde rap port, vergelijkbaar met een si tuatie tussen een fabriekshal en druk verkeer. Volgens de wet geluidhinder mag de trein voor omwonenden niet meer lawaai veroorzaken dat 57 db(A). Geluid is echter moeilijk in cijfertjes uit te druk- Alleen als de trein op topsnelheid rijdt maakt hij veel lawaai. foto p ken. De 57 dB(A) die als grens wordt gehanteerd is het lawaai dat de TGV gemiddeld over een etmaal zal produceren. Het zegt dus niet zo veel over het topni veau van lawaai. In Frankrijk rijdt nu onder meer de TGV Atlantique. Deze trein is al veel stiller dan de eer- De jeugdhulp maakt zich bezorgd over de bezuinigingen die minister d'Anco- na van WVC in petto heeft. Zij vreest niet alleen gedwongen ontslagen, maar denkt dat ook de kwaliteit van de hulp wordt aangetast. Het plan van de minister is om 450 regionale, veelal kleine, organisaties tot 85 grote terug te brengen. d'Ancona noemt als voorbeeld begeleid kamer wonen, crisiscentra en jongerenadvies centra (JAC's). Bovendien moeten de elf landelijke organisaties voor kinder tehuizen inkrimpen tot zes. Op die manier bezuinigt de minister jaarlijks 55 miljoen gulden op de jeugdhulp. Woordvoerder Aarts van de Leidse stichting De Mare voor kinderhulp zet een" vraagteken bij de bezuinigingen. „Mij lijkt het onmogelijk om met min der geld eenzelfde aantal plaatsen te handhaven. Dat is het uitgangspunt van de minister. Als je minder te beste den hebt gaat dat ten koste van ar beidsplaatsen of de kwaliteit van de hulp. Minder zorg gaat ons aan het hart. Aan sluiten van huizen denken we niet. Hoe we het oplossen is nog een kwestie van overleg." Het Alphense Rijnhove kent een 'para- plu-organisatie' waarin kleine vormen van hulpverlening zijn ondergebracht. Directeur Den Boer vertelt dat dit goed werkt. Zijn kanttekening over de groei die minister d'Ancona voor ogen staat? „Geen moeite mee, als alle hulp maar kan worden geboden. We moeten voor komen dat we, net als vroeger, weer van die massa-instituten krijgen. Dan zijn we op de verkeerde weg." Minder geld, aldus Den Boer, betekent dat Rijnhove de broekriem extra strak moet aanhalen. „We moeten dan maar eens naar de totale som kijken wat we daar mee kunnen en of we dezelfde kwa liteit zorg kunnen blijven bieden als nu. Er moet bezuinigd worden, ik kan dat begrijpen. Maar eens houdt het wel op. Nee, arbeidsplaatsen zijn niet in het ge ding." Woordvoerder Seijsener van de Fren- tropstichting in Lisse is de mening toe gedaan, dat de bezuiniging die voor de deur staat zal leiden tot gedwongen ont slagen. „We kunnen geen andere kant uit. Het plan van de minister steunen we. Dat die fusie gepaard moet gaan met bezuinigingen, daar hebben we toch wel moeite mee. Wat ons betreft krijgen we zo'n zes ton minder aan in komsten binnen. En als de fusie (met Maria Regina) een feit wordt komt daar nog eens drie ton bij." Onverantwoord De provincie Zuid-Holland heeft de minister laten weten de op handen zijnde bezuinigingen 'onverantwoord' te vinden. Ambtenaar Van Bennekom (jeugdbeleid) zegt dat de rek eruit is. „Er is nauwelijks iets te halen bij de jeugdhulp", meent hij. „Je kunt instel- CULTUURBELEID is voor het merendeel alleen maar van papier te lezen, te zien valt er weinig. LEIDEN WILLEM SPIERPUK loont de opdracht van de toe komstige berijder met een forse Auto-dealer Ford Rijnland heeft premie, een opmerkelijke actie bedacht Navraag bij Ford Rijnland leert om van een voorraad Scorpio's dat de werkgever van de berij- en Sierra's af te komen. Het be- der niet op de hoogte wordt ge- drijf stelt iemand die een lease- steld van het extraatje. Het maatschappij opdracht geeft autobedrijf stort de premie van een auto bij Ford Rijnland te 1000 of 1500 gulden op de pri- kopen, i pre- het uitzicht van 1000 of 1500 gulden. Volgens Opmerkelijke actie van Leidse ste flitstrein, de PSE (Paris-Sud- Est). Puts verwacht dat de trei nen die in Nederland zullen rij den, qua geluidsniveau op nieuw aangepast worden. „De technische vooruitgang gaat ra zend snel en Nederland is er als de kippen bij het mooiste van het mooiste te kopen." vérekening. Des gewenst is Rijn land ook bereid om het douceurtje contant uit te be talen. De premie heeft geen invloed op de korting die de autohandelaar ISM^an- schaf van een auto. Die bedraagt tien procent. Een woordvoerder bedrijf adverteert. De autodea- van de Leidse vestiging van Ier stelt in de advertentie dat Ford Rijnland aan het Lammen degene die in de auto gaat rij- schansplein zegt dat de belang den, de opdracht voor aanschaf stelling voor de aanbieding van geeft en ook bepaalt bij welk be- zijn bedrijf nog niet zo groot is. drijf de leasemaatschappij de "De tijd voor deze actie is mis- auto moet kopen. De dealer be- schien niet zo goed gekozen." AGENDA ZATERDAG 6 JULI Katwijk Duinwandeltocht met diverse afstan den vanaf Strandpaviljoen Zee en Zon, aanvang 9.00 uur Prijzenslag Roadshow met Hans Ka zan op Industrieterrein De Haven, van 11.00 tot 15.30 uur. Openluchtschaken op het plein t.o. de Witte Kerk, aanvang 14.00 uur. Leiden Expositie 'Kijk op Leiden' in de Hoog landse Kerk. van 11.00 tot 16.00 lingen vergroten, maar dat levert wei nig op." Van Bennekom vertelt dat de problemen (mishandeling, seksuele misbruik) voor de jeugdhulp alleen maar toenemen. Er zijn nu net zo veel kinderen als in het verleden. Daarnaast zijn er kinderen van buitenlandse ou ders die moeilijkheden hebben. „Ik ken kinderhuizen waar veertig procent van de bewoners uit buitenlanders be staat. Daarin zou de jeugdhulp moeten investeren. Maar als je bezuingingen doorvoert komt daar niks van terecht. Een commissie uit de Tweede Kamer heeft de minister ook al te kennen ge geven dat dit niet kan. De provincie Zuid-Holland blijft zich er eveneens te gen verzetten tot het in de Tweede Ka mer komt." aktiv certen etc., van 11.00 tot 16.00 uur. Overzichtsexpositie Leidse Galerièen m De Waag van 11.00 tot 17.00 uur. Ritten met paardentram door binnen stad, vanaf Stadhuis, van 12.30- 16.30 uur. Straattheater op het Stadhuisplein, aanvang 13.00 uur. 'Werfpop', popfestival in het Van der Werfpark, van 14.00 tot 22.00 uur. Slotavond Blues en Boogie Woogie festival in het Antonius Clubhuis, aanvang 20.00 uur. Lisse CD- en Grammofoonplatenbeurs in het Poelhuys, Ruishoornlaan van 10.30 tot 16.30 uur. Live Countrydansavond mmv 'Misty Blue', org. 'North-Hill Country Dan cers' in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11. aanvang 21.00 uur. Noordwijk Northgo-wandeltocht vanaf Bowling- centrum, Van Panhuysstraat. starttij den: 40 en 25 km tussen 09.00- 10.00 uur 6.10 en 15 km tussen 10.00-14.00 uur. Schoonmaakaktie 'Natuurlijk Noord- wijk Extra Schoon' op het Noord zeestrand voor de boulevards, aan vang 11.00 uur. Showband-festival mmv 15 muziek korpsen op de Koningin Wilhelmma Boulevard, optreden van 16.45 - 17.45 uur en van 20.00 - 22.45 uur. Warmond Kermis op De Baan, de hele dag. Bosloop door het Bos van Krantz, in schrijven bij startpunt in park Groot Leerust, 11.00 uur. Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 16.00 uur Rondvaarten voor oudere Warmon- dersoverde Kagerplassen, vertrek 's morgens vanaf de Gemeentehaven, 's middags vanaf park Groot Leerust. Kortebaan Draverij, Herenweg, tus sen de Baan en de Beatrixlaan van 14.00 tot 19.00 uur. Eieren gooien, spel voor paren met kakelverse eieren, in park Groot Leerust, vanaf 19.00 uur. Barbecue in park Groot Leerust, van af 18.00 uur. B111en pr i kkersf eest met muziek van 'Nightlife' in park Groot Leerust, van af 21.00 Optreden van De Gigantjes, punt', Herenweg, aanvang 22.00 'Tref- BHOH POLITIEKE RUBRIEK De vlag gaat in top, de rode loper wordt uitgelegd. Leiden is helemaal klaar voor de ontvangst van Gusta van Weeszenberg. Hoe zal ze zich uitgedost hebben voor deze grote dag? De spanning stijgt, maar gelukkig hoeven we nog maar één nachtje te slapen. Morgenmiddag om 17.00 uur is het namelijk zo ver. Dan opent Gusta de kunstmanifestatie 'The floating islands'. Een expositie die bestaat uit kunstobjecten, die drijven aan de walkant van de Witte Singel, bij het Arsenaalplein. De manifestatie vormt een onderdeel van de Leidse Lakenfeesten. Het is een van de projecten die zorgt voor het culturele tintje van het festijn. Een tintje dat prima past in de plannen die er leven om van Leiden een stad te maken die bruist van de kunst en cultuur. Nu is het zo dat het grootste deel van het cultuurbeleid van de gemeente alleen maar van papier is te lezen. Te zien is er nog weinig in de stad. Erg veel geld om fantastische plannen uit te voeren is er niet en verder moet de politiek in feite nog beginnen met de kibbelpartij over de vraag wat het eerst moet worden aangepakt. De Stadsgehoorzaal ombouwen tot een muziekcentrum, de Lakenhal uitbreiden met een qLeuwe vleugel of een Centrum vóór Beeldende Kunst opzetten? CTok kleine plannetjes om het culturele leven op een hoger peil te brengen worden niet gemaakt. MEDISCHE DIENSTEN (al- ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Van der Meer, Tan, Zwijnenburg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Zwijnenburg, Rosmolen 2, tel. 412166. zo 8 uur tot 24 uur: C. v.d. Meer/H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer, de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus. Middel stegracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: M. Bergmeyer, Oude Singel 76, tel. 226201. Groep 3 - Boels, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jur- gens, Fogelberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruijne. Kernstraat 11. tel. 125245. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jurgens, Burg graven laan 102. tel. 125820. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Kanter. I. Boudier Bakkerplein 3. tel. 311414. zo 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis, Meloenstraat 39, tel. 768918. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooiiman, De Jong, Prince. Remders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: j. Witpaard, tel. 217477. zo 8 uur tot 24 uur: B. Warnaars, tel. 122944. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41tel: 315900; via dok terstelefoon 071 -122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: J. v.d. Leede, Hoofdstraat 8. tel. 894539; zo: L. Middendorp, Peppel schans K14. tel. 130189; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 612356; ZO: A. Meiman. J.W Fr isolaan 13. tel. 612118. Warmond F Walenkamp. Dorpsstraat 45. tel. weg 7, tel. 15939. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid. Rosmolen 13. Leiden, tel. 211611. Apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorschoten, tel. 613350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): G. Roest,'Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: E. van der Wouw, Boshui- zerlaan 26, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161; of DJ. Brandt, Homanstraat 1, Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer straat 21Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe en mevr. C. van Roon, Bronkhorst- straat 13. Leiden, tel: 218393, al leen op telefonische afspraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: W. Kuiters. Hoge Rijndijk 28, Leiden, tel. 071-125215; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar P. Pluijmaekers. v. Z. v. Nijeveltstraat 112, Wassenaar, tel. 01751-13116. 59. tel: 120144; na 17.00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringen de hulp buiten k B.H.C.M. Puts: „Het geluid gaat gewoon over de schermen heen." foto luc hommes Groen Links omhelst de foto hielco kuipers Soms lijkt het toch nóg wel een beetje rozegeur en maneschijn in de Leidse politiek. Raadslid Edith v nieuwbakken fractievoorzitter van de PvdA, Hans Baaijens. i Middelkoop v En nu zijn er wat 'particuliere initiatieven', zoals dat heet, om tijdens de Lakenfeesten ook aandacht te schenken aan kunst en cultuur. En waar moet de organiserende stichting Art Attack een prominent vandaan halen om de expositie 'The floating islands' te openen. Juist: uit Delft! De in Leiden volstrekt onbekende Gusta van Weeszenberg, hoofd van de directie culturele zaken van de gemeente Delft, verricht de officiële handeling. En niet burgemeester Goekoop, want die is op vakantie. De opening wordt evenmin verricht door kunstwethouder Hennie Koek, want die heeft iets anders te doen. En ook kunstmanager Yvonne van Baarle was niet te strikken. De dames zijn zeker bang dat ze niet blijven drijven. speciale commissie schrijft dik rapport over hoe het allemaal verder moet met de steeds meer afkalvende PvdA in Nederland. Maar in Leiden hebben ze al die tips om weer populair te worden helemaal niet nodig. De Leidse sociaal-democraten zijn slim genoeg om zelf het wiel uit te vinden. Er is niets mis met de politiek, maar de omstandigheden waaronder de politiek wordt bedreven moeten worden verbeterd. Het bestuur van de Leidse afdeling heeft een aantal ideeën daarvoor bedacht, en schreef een brief naar de collega's van andere partijen om de meningen daar te peilen. En wat wil het Leidse PvdA- bestuur? Van het Gulden Vlies aan de Breestraat een politiek centrum maken, waar partijen ook grotere vergaderingen houden, gezamenlijk gebruik maken van apparatuur, hun post naar toe laten sturen en hun archief bijhouden. Probleem is alleen dat de hum- van zaaltjes in het gemeentelijke gebouw te hoog is en dat er geen consumpties te krijgen zijn. Daarom moeten de fracties een hogere bijdrage krijgen van de gemeente, aldus het bestuur. De partij moet meer open en toegankelijk zijn voor leden, het moet weer aantrekkelijk worden om lid te worden van de PvdA, is de boodschép van de commissie-Van Kemenade. De simpele oplossing waarvoor de Leidse PvdA kiest is meer drank en meer geld. Laten wij nu altijd gedacht hebben dat de partij daar tegen streed. De verworpenen der aarde zijn kennelijk ontwaakt. gezelschapspelle tjes, waarop de meeste kinderen al op hun twaalfde zijn uitgekeken, vindt Alexander Geertsema nog steeds reuze spannend. Het ganzenbord beheerst het politieke leven van het WD- raadslid, waarbij hij steeds in d put dreigt te vallen van een lastenverhoging of een beurt moet overslaan bij een belastingverlaging. Als Geertsema Monopoly speelt, dan nog is hij bang onroerend goed-belasting te moeten betalen voor 6 hotels op het Rapenburg. Alexander speelt nu ook met blokken en dozen. Deze week vroeg hij de gemeente of aan alle inwoners van leiden misschien doosjes kunnen worden uitgedeeld voor in huis. Daarin kunnen dan de schillen en sla-restjes worden gegooid, voordat die buiten in de speciale Groente Fruit Tuinafval-container gaan. Een welkome aanvulling op de blokkendoos die Leiden voor zijn inwoners samenstelt. Buiten staan al de papiercontainer, de glasbak en het compostvat in de tuin. De batterijen gaan ook in een speciale 'box' en iedereen heeft thuis natuurlijk al een stapel kranten die de papierdoos uitpuilen. Maar spelletjesgek Alexander heeft nog meer doosjes en kistjes nodig om mee te spelen. Misschien kan de gemeente voor hem kattenbakken, ouwe klerenkisten of flessendozen uitdelen en weer ophalen. Hoewel ophalen, laat voor Alexander die bakken maar staan: plantenbakken, spoelbakken, wasbakken en pisbakken. De gemeente bouwt niet alleen de huizen maar richt ze ook nog in. Sinaasappelkistjes zijn een prima tafel, de pocketboeken gaan in de GFT-container. De zeepkist doet het nog altijd prima om het volk toe te spreken over de lastenverhogingen. Voor Alexander Geertsema is Leiden één groot Legoland. Dit is voorlopig de laatste aflevering van De Stemming. De politieke rubriek gaat met de Leidse politici met vakantie. De Stemming komt er pas weer in, als de gemeenteraad in augustus weer begint.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23