Leidsch Dagblad Sb EG voert druk op Belgrado op BaalUeH»1 Kok: Ziekengeld en WAO omlaag Nederlandse arts op Filipijnen ontvoerd INTERNATIONALE AUTORACES PEET KERKHOF ■95 BINNENLAND I BUITENLAND j KUNST Rusland wil zelf Voorschotense belastingen gaan Kunstkring be- heffen staat 25 jaar SPORT Deelnemers aan Tour de France op een rijtje RELIGIE Abt Ton Baeten: 'Kerk is geen in stituut' Zaterdag 6 juli 1991 opger. 1 maart 1860 Nr. 39588 Losse nummers f 1,45 Nog geen obonnee? NIEUWSLIJN Wapenembargo en opschorting van economische hulp VANDAAG ïdeAme- Tekort aan postzegels van stuiver Een aantal postkantoren in Nederland heeft een groot tekort aan ij postzegels van vijf cent. Klanten van de PTT in onder meer Hil- versum en Weesp kregen de afgelopen dagen te horen dat de I vijf-centzegel was uitverkocht. Veel PTT-klanten wilden deze ze il gels, omdat met ingang van 1 juli op een brief tachtig cent ge plakt moet worden. Sommige klanten maakten zich boos, om- j! dat ze te horen kregen, dat ze dan maar een zegel van een dub- i beitje moesten bijplakken. In Hilversum is het tekort aan zegels |j van vijf inmiddels opgelost. Volgens een woordvoerster van j PTT-Post zijn er in het centraal magazijn meer dan voldoende I zegels van vijf cent in voorraad. „Elk postkantoor dat nieuwe ze- gels bestelt, heeft ze binnen 48 uur in huis." Doof paar beschoten na gebarentaal il In Los Angeles is een dove vrouw gedood en is haar dove vriend ernstig gewond geraakt toen zij werden beschoten vanuit een rijdende auto. Volgens hun buren is hun gebarentaal vermoede- I] lijk door een jeugdbende aangezien voor de tekens van een riva •j liserende bende. De twee werden beschoten toen zij uit hun au to waren gestapt in een rustige woonwijk in Los Angeles. De po litie heeft geen aanwijzingen kunnen vinden dat de twee slacht off ers, rond de 19 jaar, zelf lid waren van een bende. 'Amsterdamse bussen zijn schoner' Ongeveer 62 procent van de reizigers in Amsterdam vindt dat de I stadsbussen schoner zijn dan vorig jaar. Minder tevreden is het j publiek daarentegen over de service van de bestuurders. Vooral I f over het niet afroepen van haltes zijn veel klachten, zo blijkt uit de halfjaarlijkse enquête van het gemeentevervoerbedrijf (GVB) I onder gebruikers van tram, bus, metro en pont. De schonere j| bussen zijn het gevolg van een nieuw schoonmaakprogramma a in de busgarage West. Verder worden al langer positief'gewaar- i deerd de veiligheid in de bus (80 procent), het op tijd rijden vai de metro (81 procent) en de bereikbaarheid en bewijzering van de metrostations (93 procent). Airbus steekt Boeing de loef af j, De Europese vliegtuigbouwer Airbus Industries heeft ii grootste orders uit zijn geschiedenis binnengehaald r koop van zeker 25 en mogelijk 75 vrachtvliegtuigen a; rikaanse luchtvervoermaatschappij Federal Express. Welk be drag met de order is gemoeid is niet bekend. Een passagiersver- |j sie van de tweemotorige Airbus A300-600, het type dat door Fe deral Express voor vrachtvervoer wordt aangeschaft, kost onge veer 160 miljoen dollar. Federal Express heeft 25 toestellen be- steld, een voorwaardelijke order geplaatst voor 25 toestellen en een optie genomen op nog eens 25 exemplaren. Het besluit van de grootste expreskoerier ter wereld is een klap voor de vlieg- !i tuigfabriek Boeing. In het verleden kocht Federal Express bijna j' al zijn toestellen bij Boeing. Airbus is een consortium van het Britse Aerospace, het Franse Aerospatiale, het Duitse Airbus en ij Construcciones Aeronauticas SA uit Spanje. Eisen en motieven nog onbekend MANiiA.lANVANVFr.HFi °P verPauPerde Sulu-eilan- den. Daar zijn permanent enke le medewerkers actief op het vlak van gezondheidszorg en voorlichting. De zuidelijke eilanden van de Filipijnen zijn berucht om pira ten en andere criminelen. Het gebied, waar moslims in de meerderheid zijn, wordt ver waarloosd door de voornamelijk katholieke politici in Manila. In de jaren '70 leidde dat tot een bloedige guerrilla tussen het re geringsleger en de New People's Army (NPA). Hoewel sinds 1986 formeel een staakt-het-vuren geldt, heeft het NPA sindsdien de wa pens nooit meer neergelegd. Maar in plaats van tegen het le ger te vechten, keerden zij zich ook tegen elkaar en vervielen tot ordinaire bendes. De inder tijd door Libië goed bewapende guerrillero's plegen nu regelma tig ontvoeringen, met als enig doel het incasseren van een fors losgeld. Buitenlanders zijn daar bij een favoriete prooi. CORRESPONDENT Twee medewerkers van Artsen zonder Grenzen (AZG), een Ne derlander en een Belg, zijn woensdag door onbekende, ge wapende mannen ontvoerd in het zuiden van de Filipijnen, zo heeft een AZG-woordvoerder gisteren in de hoofdstad Manila meegedeeld. De twee waren per boot op weg van het eiland Mindanao naar de zuidelijker gelegen Sulu Archipel toen ze op het water werden overvallen en meegeno men. Volgens AZG-medewerker Bosdoen in Manila hebben de ontvoerders nog geen contact opgenomen en is dus niet dui delijk wie verantwoordelijke zijn wat de ontvoerders willen. Zowel de Belgische als de Ne derlandse autoriteiten hebben verklaard alles in het werk te stellen om de ontvoerden vrij te krijgen. De Belgische afdeling van Artsen zonder Grenzen heeft een ontwikkelingsproject Zondag 7 juli Internationaal deelnemersveld 8 sets 12,00 uur Squadra Bianca 12.45 uur 1e Heat Dunlop F.F. 1600/pre 88 13.15 uur Koni Prod, wagens - 2000 CC 14.00 uur Formule Ford 2000 14.45 uur Koni Prod, wagens 2000 CC 15.30 uur Citroen AX-Cup 16.15 uur Dunlop Opel Ascona Cup 17.00 uur 2e Heat Dunlop F.F. 1600/pre 88 Toegang: Volwassenen duin/tribuneƒ15,' en rennerskwartier35,- Kinderen tot 12 jr. halfgeld INFOLIJN: 02507-16004 Een Sloveens jongentje probeert met zijn fiets onder een anti-tankbarricade door te komen op de weg tussen Zagreb en Ljubljana. •foto epa mladen antonov De Europese Gemeenschap heeft de druk op de Joegosla vische regering fors opgevoerd. Voor het vertrek van de EG-troika onder leiding van Hans van den Broek vandaag naar Belgrado heeft de EG gisteren besloten de economi sche hulp (1,8 miljard in vijf jaar) te bevriezen en een wa penembargo af te kondigen. Als voorschot op de gesprek ken liet de EG weten dat de Gemeenschap overweegt de onafhankelijkheid van Slovenië en Kroatië te erkennen als het Joegoslavische leger opnieuw tot geweld overgaat. Gisteravond is al een troika van hoge ambtenaren van Ne derland, Luxemburg en Por tugal naar Joegoslavië vertrok ken. Die gaan daar de komst voorbereiden van een groep waarnemers die toezicht moe ten gaan uitoefenen op de nale ving van de wapenstilstand, de terugtrekking in de kazernes en het opschorten van de uitvoe ring van de eenzijdige onafhan kelijkheid door Slovenië en Kroatië. De waamemersgroep zal in Joegoslavië opereren onder de supervisie van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE). Zij zal bestaan uit enkele tientallen ambtenaren en diplomaten uit hoofdzakelijk EG-landen, aan gevuld met mensen uit Canada en Zweden. In de missie zullen vertegenwoordigers van de twee grootmachten, de VS en de Sov jetunie, ontbreken. De Sloveense premier Lojze Peterle zei gisteren in Brussel dat Slovenië bereid is, onder voorwaarden, in te gaan op de door de EG gevraagde 'adem pauze' van drie maanden voor de onafhankelijkheid. Peterle, die naar Den Haag wilde voor de EG-vergadering maar geen uitnodiging kreeg, zei in het ge bouw van de Christendemocra tische Internationale de indruk te hebben dat de EG een ander standpunt begint in te nemen over de onafhankelijkheid van zijn land. Waarnemers zijn meer dan welkom, maar ze moeten dan wel naar de kazer nes van het federale leger gaan en niet naar de grenzen, aldus de premier, die tevens minister van buitenlandse zaken is. Zie ook pagina 5 DEN HAAG De Duitse minister Genscher en zijn Deense collega Elleman- Jensen pleitten in Den Haag gis teren voor erkenning van Slove nië en Kroatië, maar de andere lidstaten wilden daar nog niet aan. De Duitsers en Denen wil len zo het Joegoslavische fede rale leger onder druk zetten. Volgens Genscher moet ook meteen tot erkenning worden overgegaan, zodra het leger weer geweld gebruikt, maar de anderen wilden niet verder gaan dan de verklaring om de situatie dan „opnieuw te be- De EG-troika, die naast Van den Broek bestaat uit de Luxemburger Poos en de Portu gees De Deus Pinheiro, reist vandaag naar Belgrado op spe ciaal verzoek van de Joegoslavi sche regering. De Presidentiële Raad vroeg de Europese hülp voor het verstrijken van het ul timatum aan de Slovenen dat morgenmiddag om 12.00 uur afloopt. Volgens dat ultimatum moeten de Slovenen de grens posten aan de grens met Oos tenrijk en Italië aan het federale leger overdragen en moeten alle Sloveense milities naar de ka zernes terugkeren. Van den Broek zei dat de EG wil dat de toestand van voor 25 juni, toen Slovenië en Kroatië zich formeel afscheidden, wordt hersteld. Dat kan inhouden dat het leger de grensposten niet overneemt, omdat ook voor 25 juni de grenscontroles werden uitgevoerd door Sloveense be wakers. Alleen stonden die toen onder het federale gezag, en dat is nu niet meer het geval. PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Extra Feiten en meningen Familieberichten Financiën16,17 Religie - Sport- Zaterdags Bijvoegsel 33 t/m 39 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PACINA 15 HET WEER Verwachting tot morgenavond T ropische temperaturen Zonnig, maar in de middag en avond kans op een regen- of on weersbui, vooral in het zuiden en zuidwesten van het land. Middag' temperatuur van 25 graden aan de kust tot 30 graden in het binnen land. Matige wind tussen zuid en oost, in het Waddengebied eerst nog af en toe krachtig 6. ZATERDAGS BIJVOEGSEL Sam Fussell was vier jaar lang bodybuilder. Na een mislukte gooi naar de hoogste titel legde hij de halters ter zijde en schreef een boek. Wat ooit door Tito angstvallig bijeen werd gehouden, valt dezer dagen letterlijk in duigen. Het einde van Joegoslavië. Toerisme aan de noordzee. Verslaggever Peter Heerkens trekt deze zomer langs de kust. Zijn eerste halte: Wijk aan Zee. Coco chanel: een vrouw met een luchtje. Denkwijzen de psychologische blinde vlek Hullekie-Dullekie, Apollo- Henkie en Paul Meier. Zo kende radio- en tv- minnend Nederland Henk Terlingen. Maar die tijd is voorbij. '5,2 miljard korten op ziektewet en WAO' DEN BOSCH ANP DEN HAAG GPD De ziektewet- en WAO-uitkerin- gen moeten omlaag en korter gaan duren om de kosten ervan in de hand te houden. Om de uitgaven voor deze uitkeringen op het niveau van 1989 te krij gen, een doelstelling uit het re geerakkoord, moet tot 1994 5,2 miljard worden bezuinigd. Dat lukt niet zonder deze uitkerin gen aan te tasten, zo heeft mi nister Kok van financiën giste ren het kabinet laten weten. Het was de eerste keer dat de PvdA- leider zich uitsprak voor verla ging van deze uitkeringen. Het kabinet vergaderde giste ren over de aanpak van het toe nemende ziekteverzuim en de arbeidsongeschiktheid aan de hand van een notitie van minis ter De Vries van sociale zaken. Kok is vooral door de bocht ge gaan na het advies van een groep topambtenaren, de CEC, dat het vrijwel onvermijdelijk is dat alle uitkeringen omlaag moeten. Na afloop van het kabinetsbe raad zei premier Lubbers dat de tegenvaller bij ziektewet en WAO groter is dan het kabinet tot nu toe dacht. In de Tussen balans stond dat 3,8 miljard gul den voldoende was. Als het ka binet geen actie onderneemt is volgens Lubbers een premiestij ging noodzakelijk. Lubbers noemde het „een handicap" dat de Sociaal-Eco nomische Raad pas volgende week zal adviseren over ziekte verzuim en arbeidsongeschikt heid. Het kabinet zal daardoor voor de zomervakantie geen be sluiten meer kunnen menen. Dat wordt op zijn vroegst medio augustus. De eerste minister ging uitge breid in op de problemen rond de begroting 1992. Hij zei dat er nog problemen zijn rond eerder afgesproken extra bezuinigin gen van 3,6 miljard gulden. Di verse bewindslieden menen dat sindsdien de omstandigheden gewijzigd zijn, zodat zij minder hoeven te bezuinigen. Daar naast zijn er problemen die al len aangaan, zoals de grote effi- ciency-operatie (minder ambte naren), het afstoten van taken naar provincies en gemeenten en de aanpak van fraude bij be lastingen, sociale zekerheid en Subsidies. Lubbers wees voorts op de inflatie, die in 1992 op 4 procent wordt geraamd. Daar door lopen de uitgaven van het rijk op terwijl de inkomsten niet evenredig mee stijgen. Vooral ondernemers betalen minder belasting doordat de economi sche groei krapper wordt dan Smogwaarschuwing Brabant zoals joggen, te beoefenen. Acti viteiten als wandelen en fietsen leveren geen problemen op. Ook kunnen kinderen gewoon buiten spelen. De smogvorming in Noord- Brabant wordt voor een deel veroorzaakt door de aanvoer van vervuilde lucht uit het bui tenland. Daarnaast zijn met na me de industrie en het wegver keer belangrijke veroorzakers van de smogvorming. De pro vincies Zuid-Holland en Noord- Holland geven geen waarschu wingen uit in geval van smog- vorming. De provincie Noord-Brabant heeft gisteren gewaarschuwd voor smogvorming. Vooral van daag stijgt de ozonconcentratie tussen 12.00 en 20.00 uur waar schijnlijk tot boven de kritische norm van 180 microgram per kubieke meter lucht. Volgens een woordvoerder van de provincie doen mensen die weten dat ze daar gevoelig voor zijn er goed aan zware li chamelijke inspanning in de buitenlucht achterwege te laten. Ook raadt de provincie iedereen af om zaterdag duursporten, Steeds meer schuim-algen in Noordzee De schuimalg komt steeds mas saler voor in de Noordzee. De bloeitijd van het eencellige wa terplantje Phaeocystis besloeg vorig jaar al 150 dagen, tegen tien dagen in de jaren zestig. Dit komt volgens onderzoeker R. Riegman van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) door de lozing van meststoffen als stikstof en fosfa ten door landbouw, huishou dens en industrie. Bij het afsterven van de Phaeocystis kunnen grote hoe veelheden schuim ontstaan, die meestal in het voorjaar op het strand aanspoelen. Volgens Riegman gebeurt dit steeds va ker aan het begin van de zomer. Zo spoelde er nog geen drie we ken geleden een grote berg schuim aan op het strand van Texel. Riegman sluit niet uit dat de Nederlandse kust ook tijdens het badseizoen te maken zal krijgen met bergen wit schuim. MEUBEL-OPRUIMING bij BAALBERGEN KATWIJK en LEIDERDORP daar verdient U nu vlug een flink brok van Uw vakantiegeld terug. Op 11.000 vierkante meter, de grootste keus uit de randstad.' M MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP it betaal II Per maand (t 26,45) via tische betaling" Per kwartaal (f 76.75) via accept- k Nummer bank/giri big shirt fi[\ div. kleuren^rr\ i\ LEIDEN Haarlemmerweg 41 F-- (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 Leidach Degbled Antwoordnummer 10050 2300 VB 8 712141 i i i i 4000jj™ I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1