Kunst Waagstuk '91 niet schokkend Werfpop geen festival met landelijke allure SPECTACULAIRE TIJGERSHOW Prijzen voor Rembrandt wedstrijd Twee opera's van Mozart in Leiden Catalogus Rembrandthuis ■faulm Vrijdag 5 juli 1991 Redactie 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDIJK 7 NIEUWSLIJN Kunstbus voor ouderen DEN HAAG Ouderen in Zuid-Holland kunnen vanaf septem ber gebruik gaan maken van een speciale 'kunstbus'. De bus brengt mensen van 55 jaar en ouder naar musea, muziekvoor stellingen, theater of een ander cultureel evenement. Dat kun nen ze dan vooreen gereduceerd tarief bezoeken. In de bus heeft zowel een voor- als een nabespreking plaats. Ook worden de ouderen op de hoogte gebracht van andere evenementen en mogelijkheden om bij voorbeeld culturele cursussen te volgen. Het gaat om een experiment van tien culturele uitjes. Het initia tief is van de Culturele Raad Zuid-Holland, die er bijna 80.000 gulden aan besteedt. Het is vooral de bedoeling ouderen uit klei nere gemeenten van de kunstbus te laten profiteren. Fans eren Jim Morrison PARIJS Duizend jeugdige fans hebben woensdag bij de Parij- se begraafplaats Pere Lachaise de twintigste verjaardag van het verscheiden van The Doors-zanger Jim Morrison herdacht. De bier drinkende, bloemen dragende menigte hield zich de hele dag op buiten de begraafplaats. De politie verhinderde hun de toegang. Drie personen werden gearresteerd, maar verder deden zich geen ongeregeldheden voor. Morrison stierf in 1971 op 27- jarige leeftijd aan een overdosis drugs. Zijn eenvoudige graf tus sen pompeuze praalgraven is een bedevaartplaats geworden voor fans. Boeren, bergen en boeddha's LEIDEN Het Rijksmuseum voor Volkenkunde exposeert t/m 24 oktober foto's van mensen uit Nepal in hun dagelijks leven, waaronder hun religeuze beleving. De fotografen Henny Allis en Hilde Veenstra reisden drie maanden door de Nepalese Hima laya en de Kathmandu vallei. De bevolking bestaat uit enkele tientallen etnische groepen die elk hun eigen taal, religieuze en culturele tradities hebben. grafiek van verschillende kunstenaars. Te zien. t/m 14 juli, woe. t/m vrij. van 12 00 tot 17 00 uur, za. en zon. van 11 00 tot 17 00 uur, in de Waag, Leiden De tentoonstelling Waagstuk '91 geeft een beeld van wat er zoal in de Leidse galeries is te zien. Erg opzienbarend is dat al lemaal niet. Technisch gezien zullen Paul Paas' heliogravures, een kunstvorm waarbij etspers en fotografie een huwelijk zijn aangegaan, ongetwijfeld inte ressant zijn. De vier gravures la ten een rijk generfd blad zien en enkele planten. Haarscherp, tot in de details zichtbaar, dat moet worden toegegeven, maar wei nig schokkend allemaal. Het werk van Mariken Olthe- ten is intrigerender. Een van die werken heet 'Première mouve ment'. Tegen een fletsgroene achtergrond is een soort trap zichtbaar die wordt bestegen door een lampekapachtig geval met een banaan op het hoofd. Ja, ja, zoiets geeft stof tot na denken. Het geheel oogt prettig en is in ieder geval geen beledi ging voor het oog. Het werk van fotograaf en tekenaar Jo Bru- nenberg kennen we. Naakten van mannen, mooi wat anato mie betreft, en daaroverheen een aan de wérkschetsen van Da Vinei herinnerende teke ning. Harmonie, maar tegelij kertijd ook verrassing. Het nieu we, onbedorvene, krijgt het pa tina van eeuwen mee. Jammer alleen dat het allemaal zo klein van afmeting is en je er bij wijze van spreken een loupe bij moet gebruiken om details te zien. De schilder Dodog Soeseno komt uit Indonesië. Dat is goed te zien aan het exotische karak ter van zijn werk. Van hem zijn twee zeefdrukken te zien: 'Whi te Angel' en 'Angel on Board'. Het zijn werken die uit drie seg menten bestaan: een bovenkant (de hemel), een middenstuk (het leven) en een onderkant (de dood). In het middenstuk ligt een witte figuur, die dan waarschijnlijk de engel moet verbeelden. Soeseno's werk doet denken aan het jongste werk van Cobra en aan de af beelding die je tegenkomt op sarcofagen. Bij hem ook die pri mitieve beeldtaal, diezelfde felle kleuren. Zijn werk heeft een al legorisch karakter en bij nadere beschouwing ontdek je er tel kens weer nieuwe elementen in. Knap is het hoe hij de slang op het werk 'White Angel' heeft gedrapeerd' tot een soort ade laar, dezelfde adelaar die in het wapen van Indonesië voorkomt. Het werk van de Russische kunstenaars Rappoport, Oesjak- ov, Rizjo en Sascha heeft onte genzeggelijk iets humoristisch, maar wat is het petieterig. Niet overweldigend. De opzet ervan is leuk, maar het is alsof men te kampen heeft gehad met mate riaalgebrek. Nog het leukst zijn WAAGSTUK 1991: tegen een flets groene achtergrond is een soort trap zichtbaar die wordt bestegen door een lampekapachtig geval met een banaan op het hoofd. Het geheel oogt prettig. OPERALIEFHEBBERS kunnen tijdens de Leidse Lakenfeesten genieten van twee bijzondere opera-uitvoeringen Leidse Razende Roeland en Katwijkse Les Zazous de foto's van Gerard Zuyder- houdt, een uit vier afbeeldingen bestaande serie die luistert naar de titel 'Op straat'. Zuyderhoudt heeft twee legopoppetjes bij een putje neergezet waarop met grote letters 'Brandkraan' staat. Op de volgende foto's zijn de poppetjes in de w^er met stuk ken elektriciteitsdraad. Door de hoek waaronder de foto's zijn genomen krijgt het geheel iets surrealistisch. Alsof kinderpop petjes zich ineens geplaatst zien voor het leven in de grote stad. Zuyderhoudt is een fotograaf die het trottoir van een kleine stad tot een wijde vlakte weet te maken waarop ik weet niet wat aan de hand is. Hij bedient zich van het hurkperspektief, laat de straat zien zoals kinderen die waarnemen. Fotograaf Mare de Haan toont een tweetal foto's die hij maakte in Indonesië, Ook op deze foto's komt De Haan's belangstelling voor de werkende mens en zijn omge ving naar voren. We zien een lasser met een lasbril op en een stofdoek voor zijn mond. Met twee mandjes vol cement be stijgt een bouwvakker een stei ger. Haarscherpe, mooie foto grafie. In het zweet des aan- schijns moeten wij ons brood verdienen, maar De Haan weet het in zijn fotografie zo te plooi en dat dat allemaal niet meer zo vreselijk is. Hij veredelt de ar beid. Zijn foto's zijn een hom mage aan de werkende mens. Jammer alleen dat de foto's hangen op een plek waar vroe ger een deur heeft gezeten. De deurstijlen, die nog niet verwij derd zijn, leiden je aandacht af van de foto's. En dan zijn er na tuurlijk nog de, in drie standen gefotografeerde, blote dame van Wim Laniboo. Ze deden me een beetje denken aan die bekende posters van dat naakte meisje voor het wasbekken. Maar Lam- boo heeft zijn model een meer gekunstelde houding laten aan nemen. Het is een prachtige da me, dat moet gezegd. Beetje pi kant ook wel. Op twee foto's ontdoet ze zich van haar slipje. Op de middelste foto heeft ze één zwarte netkous aan en de andere over het hoofd getrok ken. Wat wil Lamboo ermee zeggen? Dat je je bij de be schouwing van een lichaam vaak op een mooi lichaamsdeel concentreert en dat daarmee het hoofd van een vrouw ook een beetje haar been kan wor den? Ik weet het niet. Wel appe tijtelijk allemaal. Deze tentoon stelling lijkt al met al aardig ge slaagd. Duidelijk is te zien dat er, ondanks het wisselende aan bod. is gestreefd naar een zeke re harmonie. Jammer is alleen dat galerie Bleijenberg niet is vertegenwoordigd op deze ten toonstelling. In het verleden hebben daar tal van interessan te kunstenaars geëxposeerd. Ik noem Maja van Hall en Willem van Scheyndel. Zij hadden deze tentoonstelling misschien nog aantrekkelijker kunnen maken. Poplobby, het samenwer kingsverband tussen Leid se instellingen die zich met popmuziek bezighouden, heeft zich opgeworpen als de drijvende kracht achter het tiende Werfpopfestival, op 6 juli in het Van der Werfpark. Het heeft de organisatoren niet meegezeten. ,,De krantjes met het programma waren net ge drukt of we kregen te horen dat de afsluitende act The Genuïnes op het vliegtuig naar Zuid-Afri- ka was gestapt", vertelt Johan Andrée. „Toen zijn we in allerijl op zoek gegaan naar een ver vanger. Gelukkig zijn we er in geslaagd de metalfunk-band Beat Cream te contracteren. Een van de weinige bands in het spoor van The Red Hot Chili Peppers die origineel klinkt". Op het programma staan ver der Leidens hardcoretrots Ra zende Roeland, die hun eerste mini lp Hebben gebracht en Werfpop openen, het aanstor mende hip-hoptalent D.O.P.E. Posse, Trio Heil en Les Zazous uit Katwijk. „Al met al een heel gevarieerd programma, zeker als je kijkt naar de financiële ruimte. Voor 5000 gulden een popconcert organiseren is een enorme klus als je bedenkt dat de gemiddelde Nederlandse subtopper al meer kost. Toch denken we dat deze tiende edi tie van Werfpop heel boeiend kan worden. Maar, het is na tuurlijk geen festival met lande lijke allure." Vergulde Gids Poplobby, een initiatief van vier Leidse instellingen die zich op niet-commerciële basis bezig houden met popmuziek, zal tij dens Werfpop ook 'De Vergulde Gids' presenteren, een soort 'Gouden Gids' voor (beginnen de) popmuzikanten waarin na men, adressen en telefoonnum mers zijn verzameld van alle in stellingen, bedrijven en perso nen die in Leiden actief zijn op het gebied van de popmuziek. „Het idee is ontstaan", vertel len Johan Andrée (LVC) en Vic van Tienhoven (Leidse Vereni ging voor Popmuzikanten), „om met name naar de gemeente één vuist te maken. Popmuziek wordt nog steeds niet gezien als een volwassen cultuuruiting", ervaren beide popminnaars. „Dat komt bijvoorbeeld tot uit drukking in het feit dat de LVP nog steeds niet erg ruim in de oefenruimten zit. Ook de finan ciële middelen zijn uiterst krap en leken recentelijk zelfs het voortbestaan van het LVP in ge vaar te brengen. Dat was ook een reden om samenwerking te zoeken met verwante instellin gen als de Streekmuziekschool en het boekingsbureau Hotel Suburbia." Hoe het samenwerkingsver band concreet vorm zal krijgen is nog niet precies duidelijk. Maar het eerste resultaat ligt er: De Vergulde Gids. Van Tienho ven: „Op ons kantoor lag al ja ren een aantal A4-velletje met allerlei informatie over bedrij ven en instellingen die wij en de popmuzikanten regelmatig no dig hebben. Daaruit ontstond het idee om een soort 'Gouden Gids' voor popmusici te maken. Het is een inventarisatie van antwoorden op vragen waar be oefenaars van popmuziek on herroepelijk mee te maken krij gen. Podia en pianostemmers, muziekwinkels, boekingsbu- reau's en cassettecopieerbedrij- ven, je kunt het zo gek niet be denken of het staat er in." Cursussen Poplobby wil proberen om ook het aanbod van cursussen en muziekonderwijs beter op el kaar te laten aansluiten. Johan Andrée: „De praktijk leert dat jongeren die in popmuziek ge ïnteresseerd zijn toch een be hoorlijke schroom hebben om naar een 'klassiek' instituut als de streekmuziekschool te stap pen. We hopen dat de samen werking tussen de verschillende instellingen drempelverlagend zal werken. Bijvoorbeeld door kennismakingscursussen van het LVC en de meer uit muziek onderwijs bestaande cursussen op de muziekschool op elkaar af te stemmen." „We zijn verder bezig initia tieven te ontwikkelen om het muzikaal onderwijs op scholen te bevorderen. Poplobby wil ook bereiken dat het aantal op- treedmogelijkheden voor Leidse bandjes wordt vergroot. Het is veel moeilijker dan vroeger om aan de bak te komen", weet Van Tienhoven. „Daar is na tuurlijk moeilijk iets aan te doen. Maar er zijn wel mogelijk heden. In de eerste plaats willen we proberen horecabedrijven warm te maken om meer live muziek te brengen. We denken ook aan een 'package-deal' met Leidse horeca-ondernemingen waarbij het boekingsbureau bij voorbeeld elke maand een band neer zet, tegen een bepaalde prijs. Daar hoeft de horeca zelf dan verder niets aan te doen." Popklimaat „De Leidse Poplobby wil in de nabije toekomst ook onderzoek doen naar het Leidse pople ven", blikt Johan Andrée voor uit. „Doel is de popscene, in al z'n facetten, in kaart te brengen: variërend van Leidse poppodia tot amateurbandjes die thuis in de garage oefenen. Ik denk dat Beat Cream, een van de weinige bands in het spoor van The Red Hot Chili Peppers die origineel klinkt. foto p daar behoefte aan is omdat mo menteel nauwelijks zicht be staat op hoeveel mensen eigen lijk bezig zijn met popmuziek. De Leidse popscene is nu de sluitpost van het gemeentelijk cultuurbeleid. Eenmaal in kaart gebracht moet duidelijk worden dat het een belangrijk deel is van het culturele leven in Lei den." Vic van Tienhoven: „Wat Poplobby uiteindelijk voor ogen staat is een intermediar te wor den tussen popmuzikanten en de gemeente, tussen musici en podia, bruikbare informatie te geven en noodzakelijke voorzie ningen te treffen. Kortgezegd een bijdrage leveren aan de ver betering van het popklimaat in Leiden. Niet omdat het zo slecht is. Maar het kan stukken beter." I DELFT In het Delftse Stedelijk Museum Het Prin senhof zijn van 13 juli t/m 8 september zo'n tachtig prenten en twintig tekeningen te zien van de etser, graveur en tekenaar Kuno Brinks (1908). In 1936 won Brinks de Prix de Rome voor de graveerkunst van de Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Zijn gravures zijn met een verbluffend vakmanschap gemaakt en zouden de Nederlandse kopergravure diepgaand beïnvloeden. Minder be kend is dat hij ook etsen maakte. In Nederland te kende, etste en graveerde Brinks vooral stadsge zichten, schepen en havengezichten, landschappen, portretten en naaktstudies. De werkelijkheid wordt natuurgetrouw weergegeven, maar zonder dat dit leidt tot een steriele fotografische reproduktie van de realiteit. Op de foto 'Liggend naakt', een gravure van Kuno Brinks. foto pr LEIDEN Mevrouw M.J. Veerman-Jansen uit Leiden heeft met haar olie verf '3 October" de eerste prijs gewonnen in de Rembrandt- schilderwedstrijd 1991. Voor deze wedstrijd, die jaarlijks in het kader van de Leidse Laken feesten wordt gehouden, had den 79 amateurschilders werk ingezonden. De resultaten van hun werk zijn tot en met 14 juli in de Hooglandse Kerk te zien in een tentoonstelling onder het motto 'Kijk op Leiden'. De ex positie is dagelijks open van 11 tot 16 uur en op de beide zon dagen van 14 tot 16 uur. Operaliefhebbers kunnen tij dens de Leidse Lakenfeesten ge nieten van twee bijzondere ope ra-uitvoeringen. Vanavond voert de Stichting Kamer Opera Nederland (SKON) een aangepaste versie van Mozarts 'Die Zauberflöte' op. De duur van de oorspronke lijk bijna vier uur lange opera werd door SKON teruggebracht aal Zo t Johan Andrée (I) en Vic van Tienhoven: „Voor 5000 gulden een popconcert organiseren is een enorme klus als je bedenkt dat de gemiddelde Nederlandse subtopper al meerkost". foto jan holvast stond een familievoorstelling die om half acht in de Hortus aan het Rapenburg begint. Op het zogenaamde 'noten- veld' tussen Japanse tuin en vij ver wordt het eerste deel van de opera uitgevoerd. Vervolgens is het de bedoeling na de pauze naar 'de overkant' te gaan waar in de TafTeh-zaal van liet Rijks van Oudheden deel 'Die Zauberflöte' te Maandag, dinsdag en woens dag is op het Pieterskerkplein 'Le Figaro' door I>a Compagnie du Hasard te zien. Dit Frans- /Afrikaanse operagezelschap brengt deze opera van Mozart als straattheater met veel Afri kaanse elementen. Zo is de hu welijksceremonie een Afrikaans huwelijksritueel en de musici uit Burkina Fasso geven een bij zondere kleur aan de muziek van Mozart door traditionele Afrikaanse instrumenten te ge- bniiken. Wat ontstaat is een parodie op de oorspronkelijke opera, een soort comedia dell'arte. een mengeling van westerse en Afri kaanse elementen, die puur kijk- en luistergenot biedt. Aan vang elke avond om half tien. Rel met staartje De organisatie van het Filmfes tival van Cannes heeft bepaald dat in de toekomst een film niet meer bekroond mag worden met meer dan éen hoofdprijs. De rel over de drievoudige be kroning van Barton Fink tijdens het filmfestival in mei. heeft daarmee een opmerkelijk staartje gekregen Zowel de Gouden Palm. de Regie-Prijs als de onderscheiding voor de bes te acteur gingen naar de Ameri kaanse film van de gebroeders CONCERTEN LEIDSE LAKENFEESTEN De prijs werd vanmiddag uit gereikt. De jury. bestaande" uit de kunstenaars Lucia Steinbach en Fer Hakkaart en Bert Kienjet van de Kunstuitleen, kende de tweede prijs toe aan Annie's Verjaardag', een aquarel van J. Pieters. De derde en vierde prijs gingen naar A.C. Labordus, voor een olieverf 'Avondstemming Zijlpoort, Leiden' en 'Witte Sin gel', een olieverf van D. Bonnet. Hertel. Quantz, Bach en Kauf aanvang 20.15 uur MUSEUM BOERHAAVE HOOGLANDSE KERK 6 juli Orgelconcert door Aarnoud de Gro organist Juiianakerk Den Haag. aa vang 13.30 uur. Optreden van Copy Cat Trap in net /oldercafe. aanvang 23.30 uur KATWIJK VREDESKERK EXPOSITIES LEIDEN ANTIQUARIAAT VAN PADDENBURG Dietsteeg 14. litho's van Jeroen Hermkens, tot 28/7-, di t/m vr 13-18 uur. do 19-21 uur, za 12-17 uur. GALERIE LIGA NIEUW BEELDEN Pres. Steijnstraat 14, werk van Russi sche kunstenaars, vr t/m zo van 11.00 tot 18.00 uur. BLEIJENBERG LIJSTEN Breestraat 113. olieverven en mate- rieschilderijen van Wil Uitgeest, tot 20/7 en van 7/8 tot 29/8: di t/m za 9 18 uur. do 9-21 uur. eerste zondag van de maand 12-17 uur. GALERIE TIME IS ART Nieuwstraat 10. Cormne Fihppi, foto grafie. van 7/7 tot 31/7; wo t/m zo 14-18 uur. GALERIE AMBER Hooglandse Kerkgra 'Raff.n in Oertekens': keramiek van Lubomir Silar en kaligraf«sche tekens uit Japan en China; tot 30/7; wo t/m ZO 11-17 uur. ART ACRYLAAT Nieuwstraat 53 a. Plexiglas objecten van Nel Haringa en Fred Olijve. tot 14/7. FOTOGALERIE DE KLEINE KLUP Nieuwe Rijn 1, fotoportretten van Wim Lamboo, tot 2/8, ma t/m za 10.00-22.00 uur en zo 12 00-22.00 ALPHEN STAA GALERIE Prinses Irenelaan 88. Joop Plasmei;- er en Gorki Boilar exposeren olieverf schilderijen (naïeve kunst); tot 16/8. GEBOUW RIJNSTAETE Prins Bernardlaan 10,8 sen exposeren schilderijen; HAZERSWOUDE-DORP HUIZE 'DRIEHOF' Dorpsstraat 27. Beelden var Otte. tot 15/7; dag. van 10. 17.00 uur KATWIJK DE WITTE DUIF Koninginneweg 12a. 'Kunst die m Katwijk hebben gewei 14/7; alleen op za 11-13 ui AMSTERDAM 17 u Het Rembrandthuis in Amsterdam is de enige plaats ter wereld waar vrijwel het gehele grafisch oeuvre van Rembrandt permanent tentoongesteld wordt. De directeur van het museum, drs. E. de Heer/ presenteerde gisteren een catalogus van die verza meling. Het eerste exemplaar overhandigde hij aan de burgemees ter van Amsterdam, drs. E. van Thijn en mr. J. Voute, oud-voorzitter van de Stichting Museum Het Rembrandthuis. Na tachtig jaar betrekkelijke rust, zo zei De Heer. gaat het muse urn zich actiever opstellen en zich op een breder terrein manifeste ren. Zo wil het gaan uitbreiden door het belendende Saskiahuis aan te kopen en bij het museum te trekken. Burgemeester Van Thijn wilde geen toezeggingen doen over de uitbreidingsplannen maar zei dat wat hem betreft de weg naar het Saskiahuis vrij is omdat de Vreemdelingendienst op korte termijn het pand verlaat. Volgens Van Thijn is het Rembrandthuis het meest sympathieke en aantrekkelijke museum van de stad. dat bijzondere bezoekers trekt die het naadje van de kous willen weten. Het feit dat het mu seum in 1990 qua bezoekersaantal de zesde plaats onder de Am sterdamse musea innam, noemde hij niet alleen een verdienste van het museum, maar vooral van Rembrandt. De gepresenteerde cata logus, die is geschreven door Eva Ornstein-Van Slooten. voormalig conservator, en Marijke Holtrop. staflid van het museum, biedt de bezoeker vooral de mogelijkheid thuis nog eens terug te zien wat hij of zij in het museum heeft aangetroffen. Zeereep 1 Noordwijk aan Zee Tel. 01719-48 943 ,S- 1 14.00 uur op het buitenterras 8 Bengaalse tijgers in kooi van circus B0LTINI Muzikale omlijsting: KLM Swing Sing Society GRATIS TOEGANG Iedere zaterdagavond en zondagmiddag gezellig swingen op livemuziek

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7