Buitenland Overeenstemming bestand Libanon Algerijnse premier belooft verkiezingen Bezit van eigen huis toegestaan in Rusland Boesak niet in bestuur ANC Staatsbedrijven Roemenië te koop EG weet zich geen raad met Joegoslavië Irak beperkt invloed van nieuwe partijen Vrijdag 5 juli 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) 0 HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vonngeving: RALPH KLEINHOUT AYATOLLAH KHAMENEI van Iran tolereert geen kritiek op president Rafsanjani Hij be stempelt de oppositie, die te genstander is van de gematig de politiek van de president als verraders. DE FILIPUNSE president Aquino is haar minister Orbos kwijt geraakt. De topmede- werker kon zich niet verenigen met het economisch beleid van de regering NIEUWSLIJN Winst voor Labour in Liverpool De Britse Labour Partij heeft tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict Walton in Liverpool gewonnen. De Labour-kandi- daat versloeg met grote meerderheid de kandidaat van een ex treem-linkse partij die zich van Labour had afgesplitst. De zege was voor Labour van groot belang, omdat de partij nu kan stel len dat haar radicaal-linkse vleugel niet meer bestaat. De verkie zingen waren noodzakelijk geworden na de dood van Lagerhuis lid Eric Heffer, een exponent van Labours linkervleugel. Colombia heft staat van beleg op De regering van Colombia heeft gisteren de staat van beleg op geheven die vanaf mei 1984 voor het gehele land gold. De ophef fing kwam enkele uren vóór de proclamatie van de nieuwe grondwet. De staat van beleg werd 1 mei 1984 ingesteld, 24 uur nadat leden van de drugsmaffia minister van justitie Rodrigo La- ra Bonilla hadden vermoord. 'Westduitser' premier Saksen-Anhalt 'Westduitser' Wemer Münch is gisteren gekozen tot de premier van de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt. Münch is de op volger van Gerd Gies die begin deze week aftrad na persberich ten dat hij politieke tegenstanders uitschakelde door hen ervan te beschuldigen vroeger lid te zijn geweest van de communisti sche geheime dienst. De 50-jarige Münch, evenals zijn voorgan ger lid van de CDU, was minister van financiën in het kabinet- Gies. Münch is, na CDU'er Kurt Biedenkopf in Saksen, de twee de Westduitse politicus die aan de top staat in een voormalige Oostduitse deelstaat. Akkoord over vliegveld Hongkong China en Groot-Brittannië hebben overeenstemming bereikt over een omstreden plan voor de bouw van een vliegveld in Hongkong, dat dertig miljard gulden kost. Vooral de kosten en de vraag wie het voor het zeggen krijgt in het project wanneer Hongkong in 1997 van Britse in Chinese handen overgaat, lever den problemen op. Groot-Brittannië zal bij de overdracht ten minste 25 miljard Hongkong-dollars (ruim 6 miljard gulden) aan reserves achterlaten. Verder zal de regering van Hongkong tot 1997 verantwoordelijk zijn voor tien projecten. Daarna kunnen contracten die betrekking hebben op de bouw van het vliegveld alleen worden gegund na overleg met Peking. Homoseksualiteit niet uit strafwet Met enkele harde uitspraken heeft het parlement van Tasmanië een voorstel om homoseksualiteit niet meer strafbaar te stellen verworpen. Tasmanië blijft daarmee de enige Australische staat waar homoseksualiteit illegaal is. De stemming in het uit negen tien leden bestaande Hogerhuis volgde na een verhit debat. Een parlementslid zei dat voor homoseksuelen de doodstraf moest worden ingevoerd. Een ander riep op tot „uitroeiing" van seksu eel anders geaarden. Samenwerking Siemens en IBM Het Duitse elektronicaconcern Siemens en de Amerikaanse computergigant IBM gaan samenwerken bij de verdere ontwik keling en produktie van de 16-megabit dynamische geheugen chips. Dat hebben beide ondernemingen gisteren bekendge maakt in Parijs. De samenwerking zal in de Franse IBM-vesti- ging in Corbeil-Essonnes nabij Parijs haar beslag krijgen. De to tale investering, die de twee concerns zullen delen, beloopt „eni ge honderden miljoen Duitse marken". De produktie start eind dit jaar en de bedoeling is medio 1992 dagelijks 600 chipschijven te produceren. ALGIERS Rtr-DPA-AP De Algerijnse premier Ghozali heeft gisteren beloofd binnen afzienbare tijd algemene en presidentsverkiezingen te hou den. Ghozali onderstreepte dat hij niet zal toestaan dat aan houdend geweld de democrati seringsplannen dwarsboomt. De Algerijnse premier deed de uitlatingen in zijn regeringsver klaring. De verkiezingen hadden aan vankelijk eind vorige maand moeten worden gehouden. De regering gelastte ze af na ge welddadige botsingen met het oppositionele Islamitische Red dingsfront (FIS). Ghozali zegde het parlement toe dat de mensenrechten beter zullen worden nageleefd. De premier zei te streven naar een MOSKOU Rtr Het parlement van Rusland, de grootste republiek van de Sov jetunie, heeft besloten dat parti culier woningbezit voortaan is toegestaan, zo is gisteren be kendgemaakt. Het is voor het eerst sinds de revolutie van 1917 dat particulieren een eigen huis mogen bezitten. Verder nam het Russische parlement een wet aan om bui tenlandse investeringen aan te trekken. De juridische voor waarden voor buitenlandse be leggers mogen niet minder gun stig zijn dan de voorwaarden voor eigendom en investerin gen voor bedrijven en personen in Rusland, zo luidt een deel van de wetstekst. Particulier beleggen staat nog in de kinderschoenen in de grootste Sovjet-republiek. De nieuwe wet belooft buitenlan ders die belangstelling hebben om deel te nemen in de oprich ting van een particulier bedrijfs leven een eerlijke behandeling. Het is niet duidelijk of de aan vaarding van de wet van invloed is op de behandeling van een soortgelijk voorstel in het Sov jet-parlement. Dit parlement behandelt nog deze week een voorstel betreffende kapitaal uit het buitenland. De onzekerheid over de wettelijke status van buitenlandse investeringen ea de politieke instabiliteit hebben veel beleggers uit het buiten land er tot nu toe van weerhou den hun geld in de Sovjetunie te steken. DURBAN P.VAN CORRESPONDENT De bekende anti-apartheidsactivist Alan Boesak heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor een plaats in het bestuur van het ANC. Boesak, die gisteren bekendmaakte lid te worden van het ANC, was op het moment van de kandidaatstel ling geen lid van de grootste zwarte oppositiebe- beweging. Boesak was woensdag op de tweede dag van het vijfdaagse ANC-congres in de havenstad Dur ban genomineerd door een aantal ANC-afdelin- gen, maar niet door de Westelijke Kaapprovincie, waar hij woont. Hij zei zich te hebben terugge trokken, omdat hij niet de indruk wilde wekken dat hij lid wordt om in het partijbestuur te wor den gekozen. Hij zal zich na het congres, dat duurt tot en met morgen, officieel aanmelden. Boesak heeft maanden geaarzeld om zich bij het ANC aan te sluiten. Hij was niet gelukkig met de rol van de Zuidafrikaanse Communistische Partij binnen de beweging en de ANC-leiding in de Westelijke Kaapprovincie. De problemen met de plaatselijke ANC-leiders waren opgelost, zei hij gisteren. Na gesprekken met de ANC-leiders Nelson Mandela en Walter Sisulu, waarop hij niet nader wilde ingaan, besloot hij gisteren tot de be weging toe te treden. De rede van Mandela op de eerste dag van het congres, waarin de ANC-leider onder meer aan gaf dat hij de onderhandelingen met de regering over een nieuw politiek bestel wil hervatten, had den hem tot deze stap bewogen, aldus Boesak. In zijn toespraak had Mandela echter ook het bond genootschap van het ANC met de Communisti sche Partij bevestigd. Boesak maakte duidelijk als lid van het ANC aan de oplossing van dit pro bleem te willen werken. Gisteren werd tevens bekendgemaakt dat Oli ver Tambo, die wegens zijn zwakke gezondheid aftreedt als president van het ANC, voorgedragen is om landelijk voorzitter te worden. Hoewel hij in deze hoedanigheid een volwaardig lid zal zijn van het partijbestuur, wordt het voorzitterschap be schouwd als een erebaan. Tambo zal als presi dent worden opgevolgd door Mandela. JwfalEl Een Libanese soldaat toont enkele wapens die zijn buitgemaakt op Palestijn Overleg over 'burgerrechtenPalestijnen FOTO AFP NABIL ISM A rechtsstaat waarin „geen sprake meer zal zijn van willekeurige arrestaties". Ghozali verklaarde tevens dat de komende verkie zingen „vrij en zuiver" zullen zijn. De premier schilderde vervol gens een somber beeld van de economie, die er door de recen te politieke beroeringen nog slechter is komen voor te staan. „Wij moeten de geloofwaardig heid van Algerije in het buiten land versterken", zei hij. Ghoza li wil op zoek gaan naar buiten landse bedrijven die willen in vesteren in Algerije. Ghozali verklaarde dat de financiële re serves van Algerije hem grote zorgen baren. De staat van beleg blijft ge handhaafd, zo zei Ghozali, „tot dat de oorzaken ervan uit de weg zijn geruimd". De Libanese regering en de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO zijn het gisteren eens geworden over een be stand in het zuiden. Op korte termijn beginnen bespre kingen over 'burgerrechten' voor de Palestijnen. Alle Pa lestijnen die de afgelopen paar dagen strijd leverden met het Libanese leger, hebben zich teruggetrokken in de vluchtelingenkampen ten zuidoosten van Sidon. De re gering in Bayrut heeft laten weten dat ze hun zware wa pens moeten inleveren, waarna het leger de kampen ver der met rust zal laten. TEL AVIV AD BLOEMENPAAL CORRESPONDENT Volgens de jongste gegevens zijn tijdens de vier dagen du rende strijd tussen Libanezen en Palestijnen 65 mensen om het leven gekomen. Er zouden 104 gewonden zijn. Waarschijn lijk zijn die aantallen aanzienlijk hoger omdat niet duidelijk is hoeveel doden en gewonden er zijn gevallen in de twee vluchte lingenkampen Ein el-Hilwe en Miyeh Miyeh. Tientallen onder komens in de kampen zijn to taal verwoest door artillerie- en raketvuur. De Palestijnen willen van de Libanese regering erkenning van hun 'politieke, sociale, hu manitaire en burgerrechten'. Maar de regering in Bayrut heeft verklaard dat ze alleen in aanmerking komen voor de rechten die ze volgens de Liba nese wet genieten als 'gasten' in het land. Ze is bereid daarover te spreken, maar alleen nadat de Palestijnen hun zware wa pens hebben ingeleverd. Pas daarna zal ook het afgekondig de bestand officieel van kracht worden. Premier Omar Karami, een sunnitische moslim, zei gisteren dat geen sprake kan zijn van overleg met de Palestijnen over politieke rechten. „Met welke Palestijnse organisaties en met welk leiderschap zouden we een politieke dialoog moeten ope nen? Als het gaat om politieke zaken zijn niet alleen wij ver antwoordelijk. maar ook Syrië". Libanon heeft onlangs een 'broederschapsverdrag' geslo ten met Syrië dat voorziet in vergaande 'politieke samenwer king', een eufemisme voor Syri sche invloed. Damascus leeft op voet van vijandschap met Yas ser Arafats PLO en steunt een alternatief Palestijns leider schap. Als de problemen tussen de Libanese regering en de Pales tijnen zijn opgelost, zal de aan dacht waarschijnlijk verschui ven naar de christelijke enclave in en rondom de bergstad Jezzi- ne, ten oosten van Sidon en on geveer twintig kilometer ten noorden van de door Israël in gestelde 'veiligheidszone'. Jezzi- ne is de noordelijkste verdedi gingslijn van het Zuidlibanese Leger, de overwegend uit chris tenen bestaande en door Israël gesteunde militie van generaal Antoine Lahad. Volgens de Libanese pers heeft de Amerikaanse president Bush de regering in Bayrut be loofd dat hij er bij Israël op zal aandringen lezzine te ontrui men zodra het Libanese rege ringsleger het gebied rondom Sidon vast in handen heeft. eenmalige financiële injectie van zo'n 1,6 miljard bukares gulden een deel van de schuld van de staatsin dustrie aflossen. De directeur van de nationale bank, Mugur Isarescu, zei dat onrendabele bedrij ven worden gesloten. Winstgevende bedrijven moeten volgens hem worden verkocht aan het buitenland. Hij drong er daarom bij het parle ment op aan snel een nieuwe privatiseringswet in te voeren die dit toestaat. Isarescu zei dat de regering vastbesloten is de inflatie in de prijzen en de salarissen terug te dringen door de interne consumptie te beperken en de produktie te verhogen. Voor het einde van het jaar wil de Roemeense regering de inflatie te rugbrengen van 200 naar 15 procent. Roemenië heeft gisteren een ambitieus econo misch hervormingsplan ontvouwd dat de laatste resten van het communisme moet opruimen en de Roemeense munteenheid tegen het einde van het jaar inwisselbaar moet maken op de interna tionale financiële markt. Volgens het plan worden de inkomstenbelas ting en de invoerrechten verlaagd om de econo mische activiteiten te stimuleren, zal alle prijs controle door de overheid voor het einde van het jaar zijn verdwenen en zal het zijn afgelopen met de kunstmatig hoge wisselkoers van de Roemeen se lei. Daarnaast zal de overheid door middel van een ACHTERGROND CORRESPONDENT BRUSSEL HANS DE BRUUN NICOSIA-BAGHDAD Minder dan een week verder, is het duidelijk dat de EG eigenlijk niets heeft bereikt. En dat al die trojka-reisjes vooral hebben verhuld dat de EG zich geen raad weet met de situatie in Joegoslavië. Vorige week nog verklaarden de twaalf bij hoog en bij laag dat de eenheid van Joegosla vië gehandhaafd moest blijven. Nu zijn er meer en meer EG-landen die neigen tot erken ning van Slovenië en Kroatië. Is de situatie dan zo veranderd, of begint men in Europa einde lijk de Joegoslavische realiteit door te krijgen? De Oostenrijkse premier Vranitzky zei enkele dagen geleden al dat de Europese Gemeen schap „niets snapt van Joegoslavië". Als buur van het verscheurde land mocht hij dat zeg gen. Maar de twaalf hebben de afgelopen we ken vooral geprobeerd de status quo te hand haven, daarbij overigens van harte gesteund door de Amerikanen. Op die lijn zaten aanvankelijk ook de Duitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher en de Italiaan Gianni De Michelis, die nu om het hardst roepen dat de EG het zelfbeschikkingsrecht van Slovenië en Kroatië moet erkennen. Ook zij dachten toen nog dat de situatie nog wel ten goede kon worden ge keerd. Minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek gaf het vorige week ook onomwonden toe: de EG wil geen opdeling van Joegoslavië, De euforie van Luxemburg was van kor te duur. Na de topconferentie vorige week van de Europese Gemeenschap in het groothertogdom sloegen de rege ringsleiders zich zonder uitzondering op de borst over de daadkracht die zij ten aanzien van de Joegoslavische crisis hadden getoond. Was de 'trojka' niet op stel en sprong afgereisd om te bemidde len? En had het dreigement de economi sche steun te stoppen de partijen niet tot matiging gebracht? omdat dat zou kunnen overslaan naar andere landen. Dat zou tot een ernstige instabiliteit op de Balkan kunnen leiden en dat zou zelfs de Europese veiligheid kunnen bedreigen. Voor een deel is dat natuurlijk waar, voor een deel is het ook een drogreden. Van den Broek venwees naar 1914 (de Eerste Wereldoorlog begon in Joegoslavië), maar vergat even dat de Europese situatie van nu (na 1989) een heel andere is dan die van driekwart eeuw geleden, toen Europa zelf een verscheurd continent was. De Europese Gemeenschap stond vanaf het begin van de Joegoslavische kwestie voor een dilemma: een ondemocratisch, communistisch bewind steunen dat de eenheid van het land nastreeft of steun geven aan democratische, niet-communistische republieken die zich wil len afscheiden. De twaalf zijn daar niet uitgekomen. Van den Broek, sinds maandag EG-voorzitter, probeer de het nog wel door te zeggen dat afscheiding alleen mag als dat op een vreedzame manier gebeurt, met instemming van alle betrokken partijen en in een democratisch proces. Daar van was in Joegoslavië geen sprake. Dus... Maar de werkelijkheid bleek weerbarstiger. De politieke leiding in Belgrado bleek wel bereid zich aan de gemaakte afspraken te houden, maar de militairen niet En aan de andere kant weigerden de Slovenen op hun beurt de solda ten een vrije aftocht te bieden en gedurende drie maanden hun onafhankelijkheid op te schorten. Het zijn vooral de Duitsers en Italianen ge weest die de EG op het juiste spoor hebben proberen te zetten. Van den Broek mag dan boos zijn geweest op de initiatieven van Gen scher, hij zal nu moeten toegeven dat die, en De Michelis, wel tijdig hebben ingezien dat het EG-roer moest worden omgegooid. Van den Broek moet nu proberen de twaalf op één lijn te houden en te voorkomen dat hij aan het begin van zijn voorzitterschap al door Bonn en Rome gedicteerd krijgt wat hij moet doen en zeggen. Dat zou met de moeilijke dis cussies over de politieke unie voor de boeg het Nederlandse EG-gezag nu al aantasten. Het Iraakse parlement is giste ren akkoord gegaan met een wet, die meer politieke partijen mogelijk maakt. De partijen mogen over eigen persorganen en onroerend goed beschikken. Maar de wet bepaalt ook dat de regerende Ba'ath-partij het al leenrecht heeft om te opereren binnen het leger en de veilig heidsdiensten. Bovendien ver biedt de wet de oprichting van religieuze partijen omdat deze het land zouden verdelen en kwetsbaar zouden maken voor inmenging van buitenaf. In Irak bestaat bijvoorbeeld een min derheid van shi'itische moslims, die banden hebben met Iran. Volgens de 34 artikelen moe ten nieuwe partijen ook „Iraks soevereiniteit verdedigen" en „trots propageren" op de ver worvenheden van de revolutie van juli 1968. die de Ba'ath-par- tij aan de macht bracht. De wet moet nu nog worden aanvaard door de regerende Revolutio naire Commandoraad. Op een na zijn alle raadsleden ook lid van de leiding van de Ba'ath partij. Een lid van deze leiding zei dat bepalingen zoals die over de „verworvenheden" van de revo lutie van 1968 niet in strijd zijn met het meerpartijenstelsol. „De beginselen van de revolutie zijn patriottisch van aard. Zij zijn niet uitsluitend een voor recht van de Ba'ath-partij. Deze partij dient in het leger te ope reren om de revolutie te verde digen en een militaire staats greep te voorkomen". Volgens hem komt er „binnen een paar maanden en niet zo zeer een paar jaar" een referen dum over een herziene grond wet en worden binnen drie maanden na goedkeuring van de grondwet presidentsverkie zingen verwacht. De voornaam ste grondwetswijziging is het schrappen van de regerende Revolutionaire Commando- raad. Er komt een gekn/en na tionale vergadering met een hoogste huis. waarvan de leden voor de helft worden gekozen door het volk en voor de andere helft benoemd door de presi dent.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5