Binnenland Kok rekent op kleinere tegenvaller Commissie-Schaefer hekelt regelingen voor subsidie Vervoersbond verwerpt SER-advies over wao 'n Super-tanker die rekent wordt vandaag nog loodvrij-rijder. Nederlandsche Bank onderzoekt NORO Stevens heeft de bui al zien hangen Vrijdag 5 juli 1991 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT FRANS VISSER Vormgeving; JAKE LI EN PAULUS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). TOT EEN PROMILLAGE VAN 0 8 kan een beschonken automobilist nu zijn boete met de politie regelen. Dat geldt ook voor kleine winkeldiefstal len. De boete mag evenwel maximaal 500 gulden zijn NIEUWSLIJN Nabestaanden vliegramp vangen bot De nabestaanden van slachtoffers van de vliegramp op Zanderij krijgen geen inzicht in de onderzoeksgegevens naar de toe dracht van de ramp in Suriname. De president van de rechtbank in Den Haag A. van Delden wees deze eis gisteren af. Van Del- den stelde dat hij niet bevoegd is om een autonome staat als Su riname te beoordelen. Zes nabestaanden, die vermoeden dat de ramp het gevolg was van een opeenstapeling van fouten, wilden via de onderzoeksgegevens de Surinaamse Luchtvaart Maat schappij (SLM) aanspreken op de door hen geleden schade. Pakje sigaretten wordt nog duurder De sigarettenfabrikanten in ons land hebben het kabinet ge vraagd de geplande accijnsverhoging van twee kwartjes in vier in plaats van twee fasen in te voeren. Dit verzoek komt nu de fabri kanten zich gedwongen zien zelf de prijs van hun produkten te verhogen met 15 cent. Dit is het gevolg van de stijgende koers van de dollar en de grote vraag op de wereldmarkt, aldus het Voorlichtingsbureau voor Sigaretten en Shag. De tabaksprodu centen zijn bang dat veel mensen stoppen met roken als sigaret ten in een paar stappen 65 cent duurder worden. Nu kost een pakje A merk-sigaretten van 25 stuks 4,35 gulden, een pakje van 20 stuks kost 3,85 gulden en een pakje shag 4,00 gulden. Het ka binet wil sigaretten op 1 januari 1992 en op 1 januari 1993 een kwartje duurder maken. De fabrikanten vinden dat te snel en hebben gisteren gevraagd de voorgenomen verhoging in vier etappes in te voeren en de laatste verhoging bovendien pas door te voeren op 1 augustus 1993. Prins Claus even 'gezellig' thuis Prins Claus, die vanwege nieuwe klachten van depressieve aard in het ziekenhuis verblijft, is gistermiddag even thuis geweest. Hij was ongeveer twee uur op Paleis Huis ten Bosch, volgens de Rijksvoorlichtingsdienst „gewoon voor de gezelligheid". UTRECHT GPD De achterban van de Vervoers bond FNV heeft als eerste FNV- bond gisteren met overgrote meerderheid het advies van de wao-commissie van de Sociaal- Economische Raad (SER) afge wezen. Daarmee geeft de bond de vakcentrale FNV geen toe stemming het advies, dat wordt ondersteund door onafhankelij ke (Kroon)leden en de vakbeweging, te ondertekenen. De komende dagen zul len de andere FNV- bonden hun leden raadplegen, zodat maandag de vakcen trale haar standpunt kan bepalen. De bondsraad vond de prijs die moet worden betaald voor het terugdringen van de,groei in het aantal arbeidsongeschikten te hoog. Die prijs is een verslech tering van de positie van (ge deeltelijk) arbeidsongeschikten door het verruimen van het be grip passende arbeid. Daardoor zullen wao'ers ook een baan onder hun niveau en vorige werkkring moeten aanvaarden. Momenteel telt Nederland ruim 860.000 wao'ers. „Wij hebben twintig jaar ge vochten voor deze rechten en die willen we niet inleveren", al dus een van de 75 aanwezigen gisteren samen op het hoofd kantoor van de Vervoersbond in Utrecht. De aanwezigen hadden bovendien grote moeite met de suggestie om de eerste verzuim dag van een zieke werknemer als vakantiedag af te boeken, met een maximum van vier per jaar. Als de meerderheid van de FNV-bonden het advies verwerpt, moet de SER-com- 'Wij hebben missie een volstrekt verdeeld advies aan twintig jaar het kabinet voorleg- oovnrhten vnnr gm' Daannee kriiBt gevocnten voor kabinet de vrij- deze rechtenheid naar e,scn goeddunken te schrappen in het wao-stelsel. meerderheidsadvies van bon den en Kroonleden, zoals dat nu op tafel ligt, beperkt de ruimte voof de politiek. Het werpt als het ware een dam op tegen al te rigoureuze kabinets plannen. Op de leden van de Vervoers bond FNV maakte dat gisteren geen indruk. Zij zijn bereid actie te voeren, als het kabinet over gaat tot een bruuske ingreep in het wao-stelsel. De acties zullen dan niet tot de arbeidsonge schikten beperkt blijven. Het verschil tussen super en loodvrij kan oplopen tot 16 cent per liter. Ook de meeste auto's zonder katalysator rijden probleemloos op loodvrije benzine: Euro of Superplus. Kijk of ook u honderden guldens per jaar kunt besparen door over te stappen op loodvrij. Haal het gratis Shell-boekje "Welke benzine in welke auto?". Minister gaat uit van gelijke groei Minister Kok van financiën rekent voor dit jaar op een belastingtegenvaller van 475 miljoen gulden. Dit blijkt uit de zogenoemde 'Hangpuntenbrief van Kok aan het kabi net. In dat stuk schetst hij de 'losse einden' voor de op stelling van de begroting 1992. De tegenvaller is veel ge ringer dan de stand van de belastinginkomsten tot en met april deed vermoeden. Tot mei kreeg Kok 1,5 miljard gulden minder aan belasting binnen dan voorzien. De be windsman berichtte dit ook aan kabinet en Kamer, maar achtte maatregelen niet nodig. Volgens Kok komt er aan het einde van dit jaar veel meer belastinggeld binnen. De tegenvaller van 475 mil joen gulden komt bovenop een gat van 200 tot 300 miljoen gul den dat Kok nog binnen de be groting voor dit jaar heeft. Dat gat wil hij dichten door de de partementen tot eind augustus geen financiële verplichtingen aan te laten gaan. Kok acht voor 1992 extra be zuinigingen van ruim 900 mil joen gulden nodig. Die zijn on der meer nodig door vertragin gen die optreden bij het tot stand komen van wetgeving. Het gaat daarbij om wetten die geld moeten opbrengen. Het uitblijven daarvan kost de schatkist meer dan 200 miljoen gulden. In zijn Hangpuntenbrief gaat Kok uit van een economische groei van 2 procent voor dit en volgend jaar. Voor dit jaar bete kent dat een bijstelling naar be neden tussen de 0,5 en 0,75 procent. Voor 1992 ziet het beeld er iets zonniger uit. Het planbu- raeu hield tot nu toe rekening met een verdere daling van de groei tot ongeveer 1 procent. Kok denkt echter dat die terug val niet zal optreden. Hij ver wacht eenzelfde economisch groei als dit jaar. Kok sluit zich hiermee aan bij de laatste ra mingen van de Oeso, de organi satie van 24 westerse geïndus trialiseerde landen. De minister heeft inmiddels achter de schermen ettelijke ge sprekken gevoerd met pen sioenfondsen en beleggers om te bekijken of zij hun financiële reserves willen gebruiken voor het financieren van investerin gen. Kok denkt daarbij onder meer aan de bouw van tunnels, de aanleg van de Betuwe-goede- renspoorlijn naar Duitsland en de hoge snelheidsspoorbaan tussen Antwerpen en Amster dam. Met de projecten moet de economische structuur van ons land verbeteren. Shell Helpt Tn Nederland wonende Turken staan in een lange rij voor de Hongaarse ambassade in Den Haag, om een doorreisvisum aan te vragen. In ver band met de burgeroorlog in Joegoslavië verkiezen de Turken een veili ge omweg via Hongarije op weg naar vakantiebestemming in eigen land. foto anp toine kluiters ZEIST/AMSTERDAM GPD De Nederlandsche Bank stelt een onderzoek in naar de be trouwbaarheid van de beleg gingsmaatschappij NORO. Aan leiding is een verzoek concern van John Fentener Vlissingen om een vergunning voor drie van haar beleggings fondsen. Vanwege de wettelijke be scherming wil de Nederland sche Bank het onderzoek beves tigen noch ontkennen. De Eco nomische Controle Dienst, die het onderzoek namens de bank uitvoert, doet dat wel. Contro leurs van de ECD zijn sinds 21 juni bezig hun licht op te steken bij aandeelhouders van andere NORO-fondsen. Een medewerker van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) houdt de grond van een sportveld in Eind hoven vochtig, om te voorkomen dat het zand tijdens afgraafwerk- zaamheden opstuift. Het veld wordt afgegraven, omdat het blijkt te zijn vervuild met zwaar giftige dtoxine, afkomstig perslakken uit een Duitse mijn, waarmee het veld in 1963 is ve ko- hard. Volgens de Eindhovense GGD heeft de vervuiling in het verleden geen gevolgen gehad voor de volksgezondheid. Toch worden bij de afgraving hoge vei ligheidsmaatregelen in acht geno men. Mogelijk zijn veel meer sportvelden in Nederland verhard met vervuilde grond. 'Ondoelmatig werk kost miljoenen DEN HAAG GPD-ANP Gemeenten moeten zelf kun nen beslissen over de subsi dies voor experimenten op het gebied van welzijn, min- derhedenbleid en criminali teitspreventie. Momenteel verstrekt het rijk op ondoel matige manier miljoenen guldens voor deze doelen. Veel ambtenaren werken voor niets en gemeenten zijn te veel gebonden aan regels bij het voeren van nieuw be leid. Hierdoor dreigt de soci ale vernieuwing niet van de grond te komen. Dit schrijft de Interbe- stuurlijke Projectgroep Socia le Vernieuwing (IPVS) onder leiding van oud-staatssecre taris Schaefer. In het werk- voorstel 'Zet de potjes op het gemeentelijke vuur' hekelt de commissie-Schaefer de rege lingen die het rijk kent om geld beschikbaar te stellen voor gemeentelijke experimenten ringsprojecten. De rijksoverheid geeft hier naar schatting ieder jaar honderden miljoenen guldens voor uit, maar weet niet waar dat geld terecht komt. De com- stimule- missie-Schaefer vindt dat het kabinet de Algemene Reken kamer deze regelingen eens op een rij moet laten zetten. Het subsidiegeld kan volgens haar worden overgeheveld naar het Gemeentefonds of het Fonds Sociale Vernieu wing. Voor sociale vernieuwing al leen al gaat het om een be drag van 200 tot 400 miljoen gulden. Deze subsidies zijn volgens de commissie-Schae fer momenteel nauwelijks te rug te vinden op de diverse begrotingen van de departe menten. Veel gemeente ambtenaren zijn in de weer om een stimuleringsproject of een experiment voor de gemeente binnen te halen. Sommige gemeenten huren zelfs zogeheten 'subsidiolo- gen' in om te kijken uit welk potje men geld kan binnen halen voor tijdelijk beleid. In de praktijk blijkt echter dat slechts één op de vijf van de ingediende plannen worden gehonereerd. De rest van de gemeenten heeft zich voor niets ingespannen. Schaefer noemt dit een verspilling van energie en gemeen schapsgeld. Acties kranten van de baan na cao-akkoord De stakingsacties bij de dagbla den zijn voorbij. De journalis tenvakbond NVJ en de werkge vers (Nederlandse Dagblad Pers) hebben gisteren een ak koord bereikt over een nieuwe cao. Daarin gaat het loon van de dagbladjournalisten met terug werkende kracht vanaf 1 april met 4 procent omhoog. Per 1 december volgt nog eens een loonsverhoging met een half procent. Bovendien komt er een regeling voor overwerk. Eerder verwierpen de journa listen een principe-akkoord dat voorzag in een loonsverhoging van 3,75 procent. Een van de belangrijkste argumenten daar voor was dat de werkgevers tot dusver geen regeling voor over werk wilden bespreken. Maar NVJ en NDP kwamen gisteren overeen dat een gezamelijke commissie nog dit jaar aanbe velingen zal doen over de com pensatie van overwerk: in vrije tijd of in geld. Dezelfde com missie buigt zich ook over her ziening van de salarisstructuur. Het nieuwe akkoord kwam tot stand onder druk van acties die vorige week vrijdag begon nen bij deze krant. De NVJ blies gisteren verdere acties af. ACHTERGROND DEN HAAG CAREL GOSELING Helaas meldt de commissie-Stevens niet welke uitleg zij aan het woord 'graag' geeft. Er zijn er drie. De eerste: hongerig, begerig, gretig. De tweede: met genoegen of lust. De derde: zonder tegenstreven, gewillig. Zon der uitleg van Stevens en de zijnen blijft al leen de derde betekenis over. De maat schappij moet de plannen zonder proble- De beleggingsmaatschappij van John Fentener van Vlissin gen is in opspraak geraakt om dat aandeelhouders klagen dat NORÖ hen tekort doet. Ver scheidene aandeelhouders gaan in het najaar schadevergoeding eisen via de rechter. Het NORO-beleggingscon- cem heeft bij De Nederlandsche bank vergunningen aange vraagd voor NORO Public Stor age (een beursfonds), NORO Groeitrend (een aandelenfonds samen met de Nutsspaarbank) en NORO Onroerend Goed (be legging in Nederlands onroe rend goed, dat nog aandeelhou ders aantrekt). De vergunning is nodig vanwege de vorig jaar april van kracht geworden Wet Toezicht Beleggingsinstellingen (WTB). Dat zal niet gebeuren. Daarvoor is een aan tal redenen aan te wijzen. Zo vindt de com missie dat inkomenseffecten tot een daling tot vijf procent aanvaardbaar zijn. Dat zal echter een utopie blijken, zeker in een land waar koopkracht heilig is. Vooral als uit de cijfers blijkt waar de nega tieve inkomenseffecten optreden. Bij de al leenstaande werknemer met een inkomen tussen 15.000 en 35.000 gulden: bij de al leenstaande ouder met een inkomen van boven 60.000 gulden: bij de alleenstaande uitkeringsgerechtigde met een inkomen tot 40.000 gulden; bij de alleenverdienende be jaarde met een inkomen tussen 50.000 en 100.000 gulden. En bij één miljoen ambte naren. Totaal gaat een kwart van de negen miljoen belastingbetalers er op achteruit. Met name de lagere inkomensgroepen, de zwakkeren in de samenleving. Commissie voorzitter Stevens had even terug moeten denken aan de voorstellen van een eerdere commissie inzake belastingverlaging en - vereenvoudiging: de commissie-Oort. Zelf maakte hij deel uit van die commissie. En ook toen werkten de voorstellen vooral ne gatief uit voor de alleenstaanden en de la gere inkomensgroepen. Dat was reden voor de Kamer om bij de behandeling van de wetgeving-Oort corrigerend op te treden. 'GRAAG of niet', luidt de titel van het rapport dat de commissie-Stevens deze week uitbracht over een eenvoudiger be lastingstelsel plus een belastingverla ging. Het woord 'graag' geeft een wens te kennen. Die bedoeling heeft de com missie nog eens willen onderstrepen door het in de titel met hoofdletters te schrijven. Alsof ze de bui al ziet hangen. Met het CDA-PvdA-kabinet is de bescher ming van de lagere inkomensgroepen nog belangrijker geworden. Daar komt bij dat de koopkracht door andere factoren onder druk staat. Het kabinet wil hoe dan ook koopkrachtbehoud zien te bewerkstelligen. De opmerking van Stevens dat dit een zaak is voor de politiek, doet dan meer denken aan de struisvogel die de kop in de zand steekt. Alleen- en tweeverdieners gaan er in de plannen-Stevens vrijwel over de hele linie procenten op vooruit. Voordelen die toene men naarmate het inkomen hoger is. Ook hier gaat Stevens recht tegen de politieke trend in. Herhaaldelijk is al door politici, ook in het kabinet, te kennen gegeven dat tweeverdieners met een gezamenlijk inko men van meer dan een ton best wat meer belasting kunnen betalen. Zoals bekend haalt Stevens het geld voor de belastingverlaging uit het schrappen van af trekposten. Vrijwel alleen de individuele be lastingbetaler wordt aangeslagen. Onderne mers blijven grotendeels buiten schot. Ook hier dus een ongelijke verdeling, waar Ste vens geen echte argumenten voor aangeeft. Door het snijden in aftrekposten is Stevens in een ander mijnenveld terechtgekomen. Ook dat had hij uit de discussie rond 'Oort' kunnen opmaken. Bij de behandeling van die wetgeving in de Kamer is eindeloos heen en weer gepraat over de aktentas, de computer, de studeerkamer of het dineetje. Elke belangengroep bemoeide zich er te genaan, regelmatig met succes. Koop- krachtberekeningen tot ver achter de kom ma deden de ronde. En het werd steeds in gewikkelder. Ook zag de commissie over het hoofd dat het kabinet bij de Tussenbalans en de Ka derbrief al enkele aftrekposten heeft 'ge bruikt' waarmee de commissie denkt de be lastingverlaging te betalen. Het hogere huurwaardeforfait, de rente- en dividend vrijstelling voor belastingen, het afschaffen van de renteaftrek bij consumptieve lenin gen. Een kleine 1,4 miljard gulden als sneeuw voor Stevens' zon verdwenen. En een andere inkomstenbron is er. gezien de lege schaüdst, niet. Stevens wil dat zijn ideeën langdurig door iedereen worden bestudeerd. Uit een maat schappelijke discussie moet blijken wat er van overblijft. Tegelijk meent hij dat de uit komst al vast staat: het is alles of niets. Het rapport onverkort overnemen of terzijde leggen. Als er onderdelen worden uitge haald, is de samenhang weg. tin zonder het extra geld dat dan nodig is. is de vereenvou diging en verlaging van belastingen niet meer mogelijk. Alsof de commissievoorzitter de bui al ziet hangen. Geen wonder dat in de titel advies de woorden 'of niet' voorkomen. In kleine letters weliswaar, maar het staat het

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3