Feiten Indiase politie jaagt op 'Eenoog' Zomervoordeel bij Sola 'Laat me mijn zoon zien, ik maak me zo ongerust' Plan Van Kemenade niet genoeg voor PvdA Adzic getekend door verleden Vrijdag 5 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: WIE ZAT ER ACHTER de moord op Rajiv Gandhi? 'Eenoog' moet het ant woord geven EN MENINGEN RICK VAN DEN HURK' MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJJLAK SMAKMAN ANGOLA KAN NA vijftien jaar be vrijdingsoorlog en zestien jaar burger oorlog eindelijk met de opbouw van het verwoeste land beginnen. Mor gen op deze pagina een beschouwing Verdachte moord Gandhi verkiest dood boven gevangenschap NEW DELHI TIM MCGIRK Hij is de meest opgejaagde man in India. Hij draagt de bijnaam 'Eenoog'. Hij wordt er van verdacht de moord aanslag op ex-premier Rajiv Gandhi te hebben georgani seerd. Er zijn wegversperringen opgericht rond alle ste den en dorpen in het zuiden van India en de marine pa trouilleert langs de kustlijn voor het geval Eenoog naar Sri Lanka wil vluchten. Iedere politieagent heeft zich het uiterlijk van de voortvluchtige moeten inprenten: zijn maniërismen, zijn loens en de manier waarop hij zijn donkere, intelligente gezicht scheef houdt om het verlies van een oog te compenseren. guerrillas hoe ze bommen moesten maken, zoals de bom waarmee Rajiv werd vermoord. In zekere zin kan Gandhi's dood worden beschouwd als lotsbe schikking van het karma. Het onderzoekteam, onder lei ding van inspecteur-generaal Karthikeyan, beschikte over slechts twee aanwijzingen: het hoofd van de vrouwelijke terro- riste, dat in een vat sterk water wordt bewaard, en een zwaar beschadigde camera met daarin een niet-ontwikkeld filmrolletje. De verdenking viel niet onmid dellijk op de Srilankaanse Ta mils. Ondanks de botsingen tussen de Tamils en het Indiase leger, stond de Indiase staat de guerrilla's nog steeds toe vanaf het Indiase vasteland wapens en voorraden naar Sri Lanka te smokkelen. Bovendien had Gandhi twee maanden voor zijn dood 'hartelijke' gesprekken ge voerd met vertegenwoordigers van de LTTE. De Tamil Tijgers hadden alles te verliezen bij de moord op Gan dhi. Als hun schuld zou kunnen worden bewezen, zou de rege ring in Delhi niet aarzelen velen van de 200.000 Srilankaanse Ta mil vluchtelingen terug te stu ren en de uitvalsbases van de LTTE in Tamil Nadu op te doe ken. Ook zouden de kantoren in Londen, Parijs en de Verenigde Staten, van waaruit de Tamils geld inzamelen en propaganda THE INDEPENDENT Zijn echte naam is waarschijn lijk Sivasarah, maar hij gebruikt negen aliassen. Hij is gewa pend, gevaarlijk en zou de dood verkiezen boven gevangen schap. Vastgeplakt aan de bin nenkant van zijn kraag draagt hij een cyanidepil. Als hij niet levend wordt gevan gen, zal de wereld wellicht nooit weten wie er achter de moord aanslag zat. Want zonder zijn bekentenis kan de Indiase rege ring haar vermoeden niet bewij zen dat de moord op Gandhi op 21 mei het werk was van de Li beration Tigers of Tamil Eelam (LTTE)), een Srilankaanse guer rilla organisatie. En de Tamils hebben een goede reden. In 1987 stuurde Gandhi een contingent van het Indiase leger naar Sri Lanka om als vre desmacht te dienen in het con flict tussen de Srilankaanse re gering en de Tamil-minderheid in het Noorden van het eiland. Maar de operatie eindigde in een debacle. Toen de Indiase troepen in 1989 werden terug getrokken, hadden ze meer dan 2000 Tamils vermoord en veel vrouwen verkracht. Indirect treft ook Rajivs moeder schuld. Zij was het die in 1983 de LTTE toestond de zuidelijke Indiase staat Tamil Nadu als ba sis te gebruiken in de strijd te gen het Srilankaanse leger. Indi ra's agenten leerden de Tamil Een krans markeert de plaats in het Zuidindiase Sriperumbudur waar Rajiv Gandhi werd opgeblazen. foto s a rspreiden, worden gesloten. Op de dag van Gandhi s dood kwamen Thanu, de 25-jarige Srilankaanse Tamil uit Jaffna die later door de politie zou worden geïdentificeerd als de moordenaar, en haar handlan gers samen in de kleine flat van Nalini, een secretaresse die vol gens de politie een belangrijke rol speelde in het zelfmoord commando. Daar zou Eenoog, een bomexpert van de LTTE en officier van de veiligheidsdienst, de met explosieven volgestopte gordel op haar rug hebben ge bonden. De moordenaars werden om 16.30 uur opgehaald door een jonge fotograaf, Haribabu. die zijn vrienden had verteld dat hij was ingehuurd „om een foto te maken van een vrouw die Rajiv Gandhi een krans omhing". In werkelijkheid werd hij gebruikt door Eenoog, die zich als jour nalist voordeed, om zo dicht mogelijk bij Gandhi te komen. Om 22.15 uur arriveerde Gand hi, die onmiddellijk door aan bidders werd omzwermd. Op de voet gevolgd door fotograaf Ha ribabu baande Thanu zich een weg naar Gandhi. Een politie agente „Ik probeerde te verhin deren dat ze nog dichterbij zou komen, maar Gandhi glimlach te en zei: 'Maak je geen zorgen. Rustig maar". Dat waren Gandhi's laatste woorden. Thanu hing de san delhouten slinger om zijn nek. Glimlachend bukte ze zich, als of ze in een gebaar van respect zijn voeten wilde aanraken. In plaats daarvan bracht ze de ex plosieven op haar rug tot ont ploffing. Gandhi werd vol in het gezicht getroffen door een re gen van kogeltjes. Negentien mensen kwamen om bij de ont ploffing, waaronder Gandhi, zijn moordenaar Thanu en de fotograaf Haribabu. Wonder boven wonder over leefde Haribabu's camera de klap. Het rolletje werd ontwik keld. De laatste van de negen foto's toonde een bleke vuurbal de explosie zelf. Een andere opname toonde de vrouw met de slinger, rriét op de achter grond de zogenaamde journa list. Aan de hand van deze foto's kon later het hoofd in het lijken huis worden geïdentificeerd. De politie deed een inval in de hut van Haribabu, maar vond slechts een rekening van 65 roe pie voor de sandelhouten slin ger. De moordenaars hadden alle sporen grondig gewist. De politie had nog een ama teurvideo van Gandhi's dood in beslag genomen, maar toen de ze uiteindelijk werd overgedra gen aan inspecteur-generaal Karthikeyan waren de opnames zwaar gecensureerd. Volgens de plaatselijke pers was dit gedaan om het lafhartige gedrag van de politie te verdoezelen: veel poli tieagenten hadden na de explo sie een veilig heenkomen ge zocht in dichtbij gelegen palm bomen. Ten einde raad liet Karthikeyan duizenden posters met de foto van de twee hoofdverdachten uitstrooien boven Tamil-gebie- den in Sri Lanka in de hoop dat iemand ze zou herkennen. Te vergeefs. Ruim een week later arresteerde de politie een Tamil, die na on dervraging bekende lid te zijn van de LITE. Hij bleek in het bezit van een telefoonnummer dat ook in Haribabu's hut was gevonden: het nummer van de secretaresse Nalini. Nalini en haar familie werden gearres teerd. Uit hun verklaringen bleek dat de overlevende terro risten, waaronder Eenoog, na de aanslag niet het land uit wa ren gevlucht naar Sri Lanka, maar zich in Nalini's flat had den schuilgehouden. Inspecteur-generaal Karthi keyan is er dan ook van over tuigd dat Eenoog zich nog in In dia bevindt. De politie heeft een telefoongesprek afgeluisterd waarin een bekende LTTE-strij- der hulp vroeg voor Eenoog's ontsnapping. Maar zelfs als Eenoog wordt gepakt, zou zijn cyanidecapsule er wel eens voor kunnen_zorgen dat-we de volle waarheid nooit te weten ko- DEN HAAG HENRI KRUITHOF De PvdA staat al jaren bekend als een gesloten bolwerk, waar partijbonzen en vergadertijgers het voor het zeggen hebben. Wie wel eens partijcongressen van de sociaal-democraten heeft bijgewoond, weet hoe erg het is om die vergaderingen aan te horen, laat staan eraan deel- De grote lijnen van de politiek staan er allang niet meer ter dis cussie. Als het partijbestuur al eens probeert een discussie over hoofdlijnen te organiseren, verzandt deze onmiddellijk in een stroom van duizenden amendementen en moties en een schier eindeloze reeks spre kers. die allemaal dertig secon den krijgen om hun zegje te doen. Die cultuur is veel partijgangers al jaren een doom in het oog. Maar hoe die toestand moet worden doobroken, wist tot nu toe niemand. Daarom kreeg een partijcommissie onder leiding van Jos van Kemenade op dracht voorstellen te doen om de partij-organisatie zo te ver anderen, dat de PvdA aantrek kelijker wordt voor gewone mensen. Het is de bedoeling dat zij de kans krijgen echt invloed uit te oefenen op het beleid. Dat zal niet meevallen. De partij is verge- Van Kemenade is nogal dras tisch in zijn oplossing van het probleem. Om te beginnen doet hij enkele goede voorstellen om de inhoudelijke discussie in de partij te bevorderen, zonder dat deze onmiddellijk leidt tot het gedetailleerd uitpluizen van voorstellen van de partijleiding. Maar het verst gaat hij in de wij ziging van de partij-organisatie. De partijraad (een machtige verzameling van regionale par tijbonzen) moet verdwijnen. Het partijcongres (nu nog een log orgaan) moet worden om gevormd tot een echt democra tisch orgaan. Regionale kandi daatstelling voor het parlement moet verdwijnen. Vooral met deze laatste voor stellen krijgt de PvdA het heel moeilijk. De afdelingen en ge westen, die nu nog veel invloed hebben, moeten een fors deel daarvan afstaan. Maar het ver velende is, dat juist die afdelin gen en gewesten moeten beslis sen over het afstaan van macht. Toch zullen ze een flink stuk van hun macht moeten opge ven, want Van Kemenade heeft gelijk als hij zegt, dat juist de partijstructuur een goede en heldere discussie in de weg staat. Het is vaak heel moeilijk om goede kandidaten te krijgen voor de Tweede Kamer, omdat de echte kanjers er niets voor voelen te worden beoor deeld door regio nale amateur-poli tici, die van goede wil zijn maar niet erg deskundig. Daarom stelt Van Kemenade voor a 300 vertegen woordigers in het partijcongres te kiezen voor een ur van de PvdA is hopeloos verouderd en moet periode van twee ielling. Dat concludeert een partijcommissie onder leiding jaar. Tot nu toe van Jos van Kemenade (op foto links) in een rapport, dat gisteren weinig nieuws, werd aangeboden aan partijvoorzitter Marianne Sint. fotoanp»myra Wel nieuw is, dat steens Van Kemenade ze daar 'zonder last of ruggespraak' hun werk wil la ten doen. En bij de gedachte daaraan lopen de rillingen over de rug van de afdelingen. Het betekent namelijk dat de verkozenen, net als in het parle ment, niet vooraf verantwoor ding schuldig zijn aan de partij- afdelingen, zoals nu nog wel het geval is. De delegaties die nu naar de partijcongressen ko men, hebben een gedetailleerde opdracht bij zich van de achter ban. Dat moet afgelopen zijn, meent Van Kemenade. Achteraf kunnen de organen die de con gresleden hebben verkozen (af delingen en gewesten) hun ver tegenwoordigers ter verant woording roepen. Het congres krijgt ook de bevoegdheid kan didaten voor het parlement aan te wijzen. Al met al heeft de commissie- Van Kemenade met haar rap port 'Een partij om te kiezen' een moedige poging gedaan de PvdA aantrekkelijker te maken voor kiezers en vooral voor par tijleden. Of het allemaal ook zal lukken, is echter zeer de vraag. ;r nodig om een politieke partij aantrekkelijk te maken. Daarvoor moet het beleid minder star worden, moeten taboes doorbroken kunnen worden. In een inter view in het partijblad 'Rood' zegt Van Kemenade het ook: „Met taboes en vooringeno menheid kun je geen beleid en politiek maken in een maat schappelijke werkelijkheid die zeer snel aan het veranderen is. Het 'tien-geboden-denken', dat kan niet meer". Verandering van partij-organi satie is noodzakelijk om de ver starde verhoudingen in de PvdA te doorbreken. Maar dat is niet genoeg om de partij aantrekke lijker te maken. Daarvoor een andere mentaliteit en een ander imago nodig. En dat verander je niet door partijbesluiten. Daar komt veel meer bij kijken. De mooiste bestekken, pannensets. huishoudelijke kwaliteit kristal en porselein koopt u bij de Sola Fabriek voor ongekend lage prijzen. Kortingen tot meer dan 50% op de vergelijkbare winkelwaarde zijn geen uitzondering. Bezoek onze showroom/koopjeshal ir van deze unieke direkte Deze Servische vrouw kan haar geluk niet op. Zij heeft haar zoon levend en wel teruggevonden in Slovenië, waar het Joegoslavische leger de afgelopen week felle strijd hebben geleverd met de plaatselijke defensie macht- foto ipa pitta northali UUBUANA MARCUS TANNER THE INDEPENDENT Een vredesmissie van moeders die hun wilden gisteren in tumult geëindigd. Servische, Kroatische en Slo veense ouders stonden elkaar uit te schelden op een parkeer plaats in Ljubljana. Dank zij bemiddeling van het Rode Kruis, kwamen 500, meest Servische ouders, na een slo pende reis langs tientallen bar ricades in Ljubljana aan. „Ik heb tweeëneenhalve dag in de ze bus gezeten", kreunt een blonde vrouw die zachtjes in de bus zat te snikken. „Laat me mijn zoon zien. Ik maak me zo ongerust over hem. Hij dient bij de tankdivisie. Ik heb in geen weken iets van hem gehoord. Hij is nog zo jong." Hoewel de meeste ouders alleen maar hun zoons gezond en wel wilden zien, en ze mee naar huis wilden nemen, zou het emotionele weerzien waarnaar he.yig werd verlangd, er niet ko men. Een administratieve ruzitj, tüsséh ^êrviscHé 'en Sloveense functionarissen van het Rode Kruis over wie de ouders naar de plaatselijke militaire kazerne zou begeleiden hielp de reis om zeep. Terwijl de ouders zaten te snik ken en functionarissen van het Rode Kruis de zaak bediscussi- ëerden, vormde zich om de ge strande busladingen ouders een menigte nieuwsgierige en niet al te vriendelijke Slovenen. De ruzies liepen hoog op tussen Kroatische en Servische moe ders, of ze al of niet uit de bus zouden komen. De Kroatische moeders waren blij met de ver frissing die door het geïmprovi seerde welkomstcomité van moeders van Sloveense solda ten werd aangeboden. Maar de boze Serviërs weigerden de bus uit te l&men en voet te zetten op Sloveense grond. „Ga weg en laat ons met rust", schreeeuwde een Servische moeder door het open raam van de bus. „Wij zijn hier om onze zoons te zien en niet om met jullie te praten." „Kom die bus uit als je niet bang bent", jouwde een menig te Slovenen buiten. „Bang? Wie is er bang?", schreeuwde een Servische terug. „jullie zijn een stëllëtjëmóórdè- 1 naars", schreeuwde een Servj- sché vrpiïw. „jullie hébben onze zonen vermoord." „Wie is er een moordenaar? Jul lie zijn de moordenaars", schreeuwde de Sloveense Mag- da Kerin terug. „Jullie gooien vanuit jullie vliegtuigen zelfs bommen op onschuldige men sen." Mevrouw Kerin vertelt dat zij in een Sloveens dorp woont dat is gebombardeerd door de Joegoslavië luchtmacht. „De Serviërs moorden zonder enige waarschuwing en dan hebben ze nog het lef om ons te be schuldigen van het vermoorden van hun zoons." Terwijl de politie tussenbeide kwam om de menigte uit elkaar te drijven en boze moeders er van te weerhouden elkaar aan te vallen, gingen beide zijden door met het over en weer roe pen van nationalistische kreten. „Ik had wat vrouwelijke solida riteit verwacht", zegt een Kroatische vrouw uit Zagreb. „Maar dat was er helemaal niet." Een handjevol moeders hield vast aan het oorspronkelijke doel: het bezoeken van hun zoons die in Slovenië dienen, zonder betrokken te raken bij de nationalistische conflicten. „Ik wil alleen maar mijnjgop zien. ïk héb meer dan een maand niet&yan hem hoord", zegt Bojana Hyseinovié uit Nis in het zuiden van Servië. „Laat de Slovenen zich maar af scheiden. Wat is het probleem? Ik wil alleen maar dat mijn zoon thuiskomt." De Joegoslavische generaal Blagoje Adzic is een rechtlijnige man, die niet ontvankelijk is voor een politieke oplossing van de huidige crisis. 4 «foto apa Blagoje Adzic, een Servische ge neraal wiens familie in het ver leden in Kroatië is uitgemoord, heeft zich ontpopt als de drij vende kracht achter de pogin gen van het Joegoslavische leger om het land bijeen te houden. „Als we Joegoslavië bijeen wil len houden moeten we er voor vechten. Als we vrede willen moeten we die helaas veroveren door het voeren van een oor log", zei Adzic eerder deze week in een televisie-interview. De 58-jarige Adzic heeft geleidelijk carrière gemaakt in het leger en werd in september 1989 chef staf van de Joegoslavische strijdkrachten. Waar hij zijn op leidingen heeft genoten is niet bekend. In tegenstelling tot de meeste andere topofficieren was Adzic nooit een vooraanstaand lid van de communistische partij, die in Joegoslavië na de Tweede Wereldoorlog de lakens uitdeel de. Wel is hij een op de voor grond tredende vertegenwoor diger van de nieuwe Liga van de Communistische Beweging voor Joegoslavië, een conserva tieve groepering voornamelijk bestaande uit oorlogsveteranen die Joegoslavië als een eenheid willen behouden. Diplomaten zeggen dat Adzic het leger en Servië, de grootste republiek van Joegoslavië, sterk is toegewijd: „Het is een recht lijnige man die niet ontvankelijk is voor een politieke oplossing van de huidige crisis". De houding van Adzic is terug te voeren op ervaringen in zijn kindertijd toen zijn hele familie door Kroatische fascisten ten tijde van de Tweede Wereldoor log is uitgemoord. De destijds zesjarige Adzic wist aan de slachtpartij te ontkomen door zich in een boom te verbergen. „Er is geen enkele twijfel moge lijk dat hij die gebeurtenis als een litteken met zich mee draagt. Het verklaart voor een groot deel zijn keiharde instel ling richting Kroatië", aldus een diplomaat. De houding tegen over Kroatië, dat zich net als Slovenië wil afscheiden van Joe goslavië, voorspelt weinig goeds voor de relatie tussen Adzic en het huidige Joegoslavische staatshoofd, de Kroaat Stipe Mesic. Het leger heeft voorlopig pas op de plaats gemaakt bij het offen sief tegen Slovenië. Adzic heeft zijn manschappen opgedragen alleen te schieten uit zelfverde diging, waaruit politieke waar nemers opmaken dat hij mis schien toch op andere gedach ten is gebracht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2