Sport Forescate zwaait Boef uit Voormalig Oostduitser op de fiets langs Leidse wateren NK atletiek veteranen bij Spartaan in Lisse Vrijdag 5 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERAAAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GÜS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF PRIMEUR VAN NJORD: Andreas Leichtfuss is aan getrokken als de eerste professionele coach in de Nederlandse roeiwereld. NIEUWSLIJN SCOREBORD Mark Varkevisser is weer uitblinker LEIDEN De Rijnsburgse wielrenner Mark Varkevisser is op de goede weg terug. Na een maandje rust te hebben genomen be hoorde hij gisteravond in de Ronde van Maasdijk weer tot de uitblinkers. Wel moest de Swift/Casba-junior in de slotfase Ro bert Feenstra (Volendam) laten gaan. In de sprint om de tweede plaats werd Varkevisser net aan winnaar. Piet Kralt (5) en Jan Zwaan (15) behoorden tot de aanvallers bij de B-amateurs. In Ridderkerk waren de amateurs amper drie kwartier aan het rondjes draaien toen een wolkbreuk een einde maakte aan de wedstrijd. Frank van Veenendaal (Sassenheim) werd door het af bellen van de koers duidelijk verrast en kwam niet verder dan een vierde plaats. Erik Bos werd veertiende. De reigio-wielren- sters Angela van Smoorenburg (10), Els Koolloos (12), Petra Grimbergen (14) en Petra de Bruin (16) hielden zich opvallend rustig. Potvfilhelm is nog steeds een probleem LEIDEN De problemen rond de potvalhelm bij de wielrenners zijn nog steeds niet van de baan. In de Ronde van Maasdijk dreigden enkele renners een startverbod te krijgen omdat zij het ouderwetse model, de reepjeshelm, weer op het hoofd hadden gezet. Volgens die renners was de keuze weer vrij, maar zowel de aanwezige consul en de dienstdoende jury wisten van die maat regel niets af. Na diverse telefoontjes bleek dat de UCI een fax had gestuurd naar de diverse wielerbonden dat de regeling ook bij de ama teurs weer is teruggedraaid. Nog voordat daar melding van is ge maakt in de officiële mededelingen van de KNWU, heeft een groot aantal renners het voortouw genomen om de oude, ver trouwde reepjeshelm te dragen. De jury in Maasdijk liet de be trokken renners uiteindelijk toch van start gaan. Saddington nadert Swart op Haagsche WASSENAAR Willem Swart heeft op de tweede dag van de National Open op de Haagsche in Wassenaar concurrentie ge kregen van Saddington. De sinds jaren in Nederland wonende Schot voltooide de tweede ronde in 66 slagen, vier minder dan lijstaanvoerder Swart. Saddington sloeg negen birdies en negen bogeys. Zijn kracht lag gisteren echter vooral bij het putten. In totaal had de Schot slechts 24 puts nodig. Swart, twee weken geleden al profkam pioen op de baan van De Pan in Bosch en Duin, heeft na twee dagen met tien onder par een voorsprong van drie slagen op Saddington. Promotie/degradatie regeling volleybal WOERDEN De Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) heeft de eenmalige promotie/degradatie-regeling voor de eredivisie in het seizoen 1991 /'92 vastgelegd. De teams, die zowel in de hoogste klasse bij de vrouwen als bij de mannen eindigen op de .plaatsen elf en twaalf, degraderen direct naar de eerste divisie. ÖE'hummer tien-speelt een uit- en thuiswedstrijd om één plaats in de eredivisie tegen dé algemeen kampioen van de eerste divi sie. De beslissing over het algemeen kampioenschap van de eer ste divisie valt na het spelen van een uit- en thuiswedstrijd tus sen de kampioenen van de eerste divisie A en de eerste divisie B. Het zit er weer op voor Talbert Boef. Peinzend kijkt hij terug op zijn verloren partijen in B1B2 en C1foto hielco kuipers Talbert Boef heeft zich deze zomer ten doel ge steld zich te plaatsen voor de C-Masters in septem ber. Als hij zo door gaat zal er weinig van deze droom overblijven. Op het tennis toernooi van Forescate schreef hij zich in voor drie onderdelen: BI, B2 en Cl. Na de uitschakeling tegen Eric Bolten in B2 en tegen Walther Jacobs in Cl, moest de Dekker-speler gistermiddag zijn derde nederlaag in twee dagen slikken. Marco Smit van TEAN zette hem met 6-4, 6-3 aan de kant. Er zijn vrg^g$p^i?^% pjaatsen bij zo'n zwaar programmarBoéf doet dat ook, maar tennist niet temin volgende week weer in drie schema's bij Hillegom. Boef doet het met een doel. De 17-ja- rige Leidenaar weet dat hij ge noeg slagen beheerst om een goed tennisser te worden. Zelf vindt hij dat-ie momenteel het wedstrijdritme mist om belang rijke partijen naar zijn hand te zetten. Dus zoveel mogelijk spe len lijkt de oplossing. Maar erg veel verder komt Boef nog niet. Op De Munnik en tijdens de 'districts' reikte hij ook al niet verder dan de derde ronde. Maar dat hij talent heeft is duidelijk. Eigenlijk is Boef te laat begonnen met tennis. Hij moet het een en ander inhalen op zijn collega's, nu hij pas twee jaar serieus tennist. Hij speelde al een kleine drie jaar voor de lol en kreeg van de ene op de andere dag de smaak te pakken. Die plotselinge drang om het onderste uit de kan te halen is nog steeds aanwezig. Bezeten werkt hij bij Dekker, waar hij anderhalf jaar geleden begon met Tiet volgen van wintertrai- ningen, aan zijn techniek. In zijn eerste jaar (1990) won hij als D-speler het C2-toemooi van Roomburg. Toch had hij meer van zijn debuut verwacht. Eigenlijk is hij ontevreden over zijn prestaties tot nu toe. De op het zonnige Caribische eiland Dominica geboren Boef wil winnen en goed worden. „Ik ga door totdat ik echt goed ben, en dan ga ik nög een paar jaar door." Hij is zo fanatiek dat hij zijn eigen fouten nooit accepteert. Dat wil hem nog weieens uit zijn concentratie halen. Het ge jammer en geklaag is haast aan doenlijk. In zijn partij tegen Marco Smit was Boef geregeld in gesprek met zichzelf, of zoals bondscoach Stanley Franker het noemt: met het 'tennisduivel- tje'. Nadat een rally verloren was gegaan verteldse Boef tegen Boef: ,Ach, Talbert jongen, dat punt had je al tien keer af kun nen maken. Kom op nou." Dit soort gesprekken doorspekken zijn tennispartijen. Boef: „Tegen ^Majco Smit kwam ik er niet aan te pas. Dat klagen heb ik altijd gehad. Moet ik toch eens afleren. Schelden op de baan doe ik al niet meer, maar ik moet rustiger worden. Tegen Coen van Bemmel (6-0 6-2, red.) in BI won ik omdat ik rustig bleef. Tegen Walther Ja cobs gaf ik het eigenlijk weg, ik had net een zware partij tegen Eric Bolten achter de rug." Dagelijks is Boef bij Dekker te vinden. Trainen en nogmaals trainen. In de wedstrijden komt het er vooralsnog niet uit. „Ei genlijk is dat onbegrijpelijk. Sommigen zeggen dat ik de spanning niet aan kan. Het is ook maar net hoe je je voelt: de ene keer lukt het, de andere keer niet." Lome dag Behalve het afscheid van Boef was het verder een lome dag op Forescate. Het wedstrijdsecreta riaat verkaste naar het terras en zag Johan Draulans nu in B2 opnieuw Maarten Veeger klop pen. Veeger. had uit voorzorgs maatregelen een umpire aange vraagd maar verloor toch: 6-4 7- 6. Een dag eerder was Draulans in BI al te sterk geweest. GOLF TENNIS CZAf/15) - Woodbridge/Woodforde (Aus/8) 7-6 6-4 6-4, Connell/Michibata (Can/4) - Alba- no/Cannon (Arg/VSt) 5-7 2 13-11, SiemerinK/Vis (Ned) - Kratzmann/Shri- ver (Aus/VSt/16) 7-6 3-6 10-8. Derde ronde: Dyke/Jaggard (Au (Ned) 6-2 6-3, Schultz/Schapers - WIELRENNEN Ruim 650 veteranen doen de komende dagen een gooi naar 176 medailles. In Lisse organiseert De Spartaan morgen en overmorgen namelijk de Nederlandse atletiekkampioenschappen voor vetera nen, die voor het eerst over twee dagen verpreid zijn. Bij de toppers van weleer, die in verschillende leeftijdsklassen uitkomen, is de Leidse regio rijk vertegenwoordigd. Hordenlopster Marian Runcianu van De Bataven, sprinter Rien Lunshof en snel wandelaar Dirk Maassen van den Brink (AV Holland) zijn vaste klanten op veteranenkampioenschappen. Zij kunnen bogen op in ternationale ervaring. Dat geldt ook voor Willem Ravensbergen, die vanwege zijn leeftijd (61) in de hoogste categorie uitkomt. Jongere veteranen als Jan Laan, Hans Righolt, en Theo van der Veek komen in feite net kijken. Tot de kanshebbers in zijn leeftijdsklasse be hoort ook Victor Zonneveld. Studentenroeivereniging trekt als eerste professionele coach aan SPORT OP TV ROEIMEDEWERKERS De verrichtingen van de roeiers en roeisters van Njord zullen komend weekeinde, tijdens de Nederlandse Studenten Kam pioenschappen roeien, door één man met bijzondere aan dacht worden gevolgd. Deze man is Andreas Leichtfuss (33) die sinds drie weken bij Njord werkt als trainingscoördinator Njord is overgegaan tot de aanstelling van een trai ningscoördinator om de conti nuïteit in de begeleiding van de roeiers te waarborgen. Door de verkorte studieduur eri de daar mee gepaard gaande verhopgde studiedruk werd het de afgelo pen jaren steeds moeilijker om onder de eigen leden vrijwillige coaches te vinden, die ook nog een aantal jaren wilden aanblij ven. Leichtfuss is nu aangeno men om ervoor te zorgen dat niet iedere coach opnieuw het wiel zal moeten uitvinden. Tot medio vorig jaar was Leichtfuss werkzaam als roei- coach in de DDR. Zowel in 1988 als vorig jaar leidde hij de Oost- duitsë juniorenacht naar goud op de wereldkampioenschap pen. Na de hereniging van Duitsland werd het aantal coaches fors beperkt. Reden voor Leichtfuss uit te zfen naar een baan buiten de landsgren zen. Een bijzondere situatie omdat tot voor kort elk contact met buitenlanders verboden. Een gesprek met een buiten landse coach tijdens een wed strijd was al verdacht. In eerste instantie werd het aantal coaches vorig jaar onge veer gehalveerd. Vooral de jon geren moesten het ontgelden, maar de meeste waren flexibel genoeg om een andere baan in eigen land te zoeken (en te vin den). Een enkele topcoach rook onraad en maakte gebruik van eerder opgedane contacten om in het buitenland aan de slag te komen. In een later stadium werden alle overgebleven coaches ontslagen en werd een sollicitatieprocedure gestart voor een beperkt aantal nieuwe banen. Leichtfuss: „Deze aanstellin gen waren financieel zeer on aantrekkelijk. Ondanks acht jaar ervaring zou ik weer net zoveel verdienen als in het begin." Fi nancieel zeer aantrekkelijke aanbiedingen kwamen uit Afri ka, Indonesië en Japan, maar Leichtfuss koos toch voor Ne derland: „Die landen zijn wat betreft het roeien te beschou wen als ontwikkelingslanden, ze hebben geen enkel roeiverle- den. Liever kies ik dan voor Ne derland waar het roeien een grote traditie kent en dat in ternationaal een goede naam op roei- gebied heeft." Verder is de Nederlandse taal voor hem makkelijker te leren, zodat hij binnenkort goed in staat is zich aan coaches en roeiers duide lijk te maken. Een belangrijke overweging om niet te ver weg te gaan is het'feit dat zijn vrouw en twee kinderen nog in Berlijn wonen. Leicht fuss, die bij Njord een aanstel ling heeft voor een jaar: „Als er nu iets met de kinderen is ben ik vanuit Leiden in zeven uur thuis." Bovendien is zijn vrouw in Berlijn cartografisch inge nieur en berekend is door de huidige herverdeling in het voormalige Oost-Duitsland voor ruim veertig jaar werk is voor kaarttekenaars. Via een Oostduitse bootswerf kwam Leichtfuss eind vorig jaar in contact met Njord. Dezelfde Berlijnse werf heeft een zoge naamde 'meetboot' ontwikkeld, waarmee al roeiende alles ge meten kan worden wat er maar te meten is aan roeier en boot. Leichtfuss is gevraagd deze boot in Nederland te introduceren. Het lijkt voor de hand te liggen dat hij deze boot eerst naar Njord zal halen. Daar is hij nu de eerste professionele coach in ons land, maar hij verwacht dat het daarbij niet zal blijven: „Ik denk dat alle verenigingen er aan zullen moeten geloven, roeien op het hoogste niveau is niet mogelijk zonder professio nele begeleiding." Hij realiseert zich wel dat Ne derland een grote traditie kent op het gebied van amateur- coaches. Een systeem dat in de voormalige DDR volle dig ont breekt, waardoor de boel daar nu dreigt in te storten. Toch is het ook juist het amateuris me waar hij bij Njord een eind aan wil maken: „Ie dereen coacht zoals hijzelf door zijn coach gecoacht is, als je dat eindeloos blijft doen schiet je niet veel op." Leichtfuss ziet echter ook voordelen van het 'Hollandse' systeem: „Iedere ploeg heeft hier zijn eigen coach, die veel meer met zijn ploeg optrekt dan in de DDR. Daar had ik als coach twaalf individuele roeiers onder me en daar wordt van de coach vooral verwacht dat hij hard is voor zijn roeiers." Nieuw is ook voor Leichtfuss dat het coachen plaatsvindt vanaf de fiets. In de DDR was het, zoals in veel andere landen, gebruikelijk om vanuit een mo torboot te coachen. Veel ver schil ziet hij niet: „Belangrijk is Leichtfuss: 'Ik denk dat alle verenigingen er aan zullen moeten geloven' hoe je coacht, en dan maakt het niet veel uit of je dat vanaf de fiets of vanuit een boot doet. De fietspaden langs het water zijn hier prachtig, jammer alleen dat die gevaarlijke brommers er ook op mogen. En al die honden, dat is ook wel even wennen." In tegenstelling tot de meeste andere Oostduitse coaches, heeft Leichtfuss geen carriere als toproeier achter de rug. Na aanvankelijk handbal te hebben gespeeld, roeide hij niet onver dienstelijk, maar hij was te licht om de top te halen. Voor zijn werk bij Njord ziet hij dat als een voordeel: „Voormalig top- roeiers hebben als coach meestal alleen oog voor de ab solute toppers. Ze zijn gewend alleen maar hard te trainen, en missen de werkelijke liefde voor de sport." Bij Njord ziet Leichtfuss het als zijn eerste taak om een goe de infra-structuur op te zetten, waarbij veel wordt overlegd en zoveel mogelijk moet worden vastgelegd. Als er dan goede prestaties komen kan worden teruggezocht welk trainings schema tot die prestaties leidde. De eerste stap op weg naar top prestaties is volgens Leichtfuss talenten uit de grote groep te vissen en voor hen, als ze daar zelf voor kiezen, het klimaat te scheppen waarin topprestaties mogelijk zijn. Hij realiseert zich dat hij daarmee in aanvaring komt met de traditie van Njord dat een ploeg boven een individu stelt. Met name de vereniging Oud- Njord, één van de initiatiefne mers van het aantrekken van Leichtfuss, hecht veel belang aan de prestaties van complete verenigingsploegen. Leichtfuss: „Talenten moeten roeien met anderen die ook talent hebben. Als je talenten in een middel matige ploeg zet, zonder ze spe ciale aandacht te geven, zijn ze na een paar jaar vertrokken." Andreas Leichtfuss: „In Nederland kent het roeien een grote traditie." VRIJDAG 15.00-15.02 Sportnet Tennis: het laatste nieuws vanuit Wimbledon. 15.02-16.00 Sportnet VS PGA Golf. 15.05-21.00 BBC 2 Tennis op Wim bledon en cricket (Engeland-West In- difi). 15.30-16.00 EURO Atletiek: mara thon Sables. 16.00-16.02 Sportnet Tennis: het laatste nieuws vanuit Wimbledon. 16.00-17.00 EURO Kanowedstrijden vanuit Slovenië 16.02-17.00 Sportnet VS PGA Golf. 17.00-17.02 Sportnet Tennis: het 17.00-18.00 EURO Europacup bas ketbal. 17.02-18.00 Sportnet Argentijns voetbal. 18,00-18.02 Sportnet Tennis: het laatste nieuws vanuit Wimbledon. 18.00-18.30 EURO WK Motorcross. 18.02-19.00 Sportnet Truckracen. 18.30-19.30 EURO Triathlon. 19.00-19.02 Sportnet Tennis-, het laatste nieuws vanuit Wimbledon. 19.02-19.30 Sportnet World Sport Special. 19 30-20.00 Sportnet Voetbal: Copa America 1991, vooruitblik. 19.30-20.00 EURO Sportnieuws. 19.30-20.00 BRT 2 Sport. 19.33-20.00 Ned 3 Studio Sport: tennis op Wimbledon. 20.00-20.02 Sportnet Tennis: het laatste nieuws vanuit Wimbledon. 20.00-22.00 EURO Voetbal: verslag van de Belgische Bekerfinale 20.02-21.00 Sportnet Europese Ral lycross. 21,00-21.02 Sportnet Tennis: het laatste nieuws vanuit Wimbledon. 21.02-22.00 Sportnet Go: auto- en motorsportmagazine. 22 00-23.30 EURO Boksen. 22.00-23.30 Sportnet Boksen voor profs m de VS. 22.10-22.20 Super Sports News. 22.15-22.30 Ned 3 Studio Sport Journaal. 22.20-23.20 Super Moto Sports. 22.50-23.15 Old 2 Die Sport Repor tage. met o.a. tennis op Wimbledon en turnen in Ohringen. 23.10-00.10 Ned 2 Studio Sport: NK zwemmen in Amersfoort. 23.25-23.50 Did 1 Sportschau 23.30-00.00 EURO Sportnieuws. 23.30-01.30 Sportnet VS PGA Golf. 23.35-00.35 BBC 1 Tennis op Wim bledon. 01.30-03.30 Sportnet Major League Honkbal: New York Yankees-Baltimore. 03.30-05.30 Sportnet Kickboksen. 05.30-07.30 Sportnet World Snook er Classics.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19