Sport Agassi vertrekt als publiekslieveling Cijfers tegen Graf in het voordeel Sabatini Martijn du Prie debuteert op WK Chili volslagen voetbalgek Mogelijke herkansing voor ex-honkbalprofs bij amateurs Vrijdag 5 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS Leidse zeiler in Optimisten-klasse LEIDEN HERMAN JOUSTRA Martijn du Prie is wat je noemt een geboren Optimist. In die zeilklasse namelijk heeft de jon ge Leidenaar al een fraaie reeks successen geboekt, waaronder twee eindzeges de afgelopen twee jaar tijdens de KaagWeek. Een derde triomftocht over de Kagerplassen kan Du Prie dit jaar wel vergeten. Dat is jam mer, maar al te rouwig is hij er niet om, want de 13-jarige zeiler behoort met nog vier andere Nederlandse talenten, gespon sord door kledingfabrikant O'N eill, tot de uitverkorenen die vanaf maandag in het Griekse Porta Carras een gooi doen naar de wereldtitel bij de Optimisten. „Uiteraard vind ik het prachtig, maar wat ik me er nu bij moet voorstellen weet ik niet," zegt du Prie. „Aan het aantal boten dat aan de wedstrijd meedoet ben ik gewend (tweehonderd jonge zeilers uit veertig verschil- nde landen, red.), maar verder s hetv r mij e ring: de sfeer die rond zo'n WK hangt, de belangen die ermee gemoeid zijn..." Daarvoor moest hij zich via een lange serie wedstrijden ontdoen van een groot leger concurren ten. Slechts de beste vijf van de honderden deelnemers viel de eer te beurt door het Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) naar de WK te worden uitgezonden. Hij ein digde als derde. Een echte verrassing was zijn uitverkiezing niet, omdat Du Prie in de jaren dat hij nu mee doet al een behoorlijke naam in het jeugdige zeilwereldje heeft opgebouwd (in de Optistenklas- se komen zeilers tot vijftien jaar uit, red.) Al vanaf het moment dat de Leidenaar in de zeilboot stapte, nu een paar jaar geleden, was het duidelijk dat hij talent had. „Hoe het komt weet ik eigenlijk niet. Mijn vader kan goed zei len. Ik ben een paar keer met hem mee geweest. Dat ging goed, dus kregen we het idee om eens wedstrijden te gaan varen." Du Prie, lid van vereniging De Kaag, zeilde zich meteen in de prijzen en sindsdien mag hij ge regeld het erepodium bestijgen. Inmiddels weet hij vrij nauw keurig te bepalen waar hij staat in Nederland. Zijn uitverkiezing voor de WK maakte dat nog eens duidelijk. Hoe zijn kwaliti- teiten zich verhouden tot de rest van de wereld, is hem voor alsnog onbekend. De paar inter nationale wedstrijden waaraan hij heeft deelgenomen vormen wat dat betreft geen goede graadmeter. Ooit had Nederland een we reldkampioen in de Optimis tenklasse in de persoon van Ser ge Kats. De laatste tijd echter la ten de successen op zich wach ten. Wellicht dat de komst van trainer Rob Sepers daarin ver andering heeft gebracht, hoewel du Prie zelf nog een slag om de arm houdt. „De beste Neder lander die vorig jaar meedeed, werd geloof ik 42ste. Dat is niet zo geweldig. Maar ik ken de sterkte van het veld natuurlijk niet. Vooraf ben ik tevreden met een plaats bij de eerste twintig." Het congres van de Internatio nale Honkbal Associatie (IBA) zal volgend jaar een voorstel be handelen dat er voor pleit ex- profs te laten terugkeren in de amateurgelederen. Momenteel is het onmogelijk een honkbal ler, die ook maar een dag onder contract van de proforganisatie heeft gestaan, op te nemen in een nationaal team. De IBA heeft tijdens het con gres van het afgelopen weekein de in Barcelona een het werk gezet die moet uit zoeken onder welke voorwaar den vroegere beroepsspelers de amateurstatus terugkrijgen. Leeftijd, lengte van het profcon tract en niveau van spelen als mede een eventuele wachtpe- riode („sit-out") zijn daarbij factoren van overweging. De' Nederlandse bond, KNBSB, heeft lange tijd veron dersteld alleen te staan in de opvatting, dat profs na beëindi ging van hun loopbaan weer voor hun nationale team moe ten kunnen uitkomen. Als ge volg daarvan kan bondscoach Jim Stoeckel Tonny Cohen, die twee jaar in de minors van de Pittsburgh Pirates speelde, niet opnemen in de nationale selec tie. Nu Major-Leagueclubs bui ten VS talent betrekken, lijkt er meer steun voor Nederland. LONDEN ROB VAN DER ZANDEN Gabriela Sabatini staat morgen tegen Steffi Graf in haar eerste Wimbledon-finale en de voor uitzichten zijn bepaald niet somber voor de Argentijnse. Dat is wel eens anders geweest. Want mooie 'Gaby' stond jaren lang in de schaduw van de on overwinnelijk geachte Duitse. Pas tijdens de US Open van vorig jaar stapte de inmiddels 21-jarige Sabatini definitief ach ter de coulissen vandaan. In de finale van Flushing Meadow versloeg ze haar rivale in twee sets. Het betekende in twee op zichten een doorbraak voor de Zuidamerikaanse. Ze had Graf eronder gekregen èn ze verover de haar eerste Grand Slam-titel. De kansen voor een tweede zijn morgen niet gering. Hoewel Steffi Graf van haar duimblessu- re is hersteld ze zegt dat het weinig scheelde of ze had nooit meer gespeeld spreken de cijfers van 1991 bepaald voor Sabatini. Al zal ze de favorieten- rol niet accepteren. De nummer drie van het vrouwentennis (achter Graf) won dit jaar al vijf toernooien. En wat belangrijker is: in twee daarvan won ze in de single van Steffi. „Dat hoeft voor morgen niet meteen iets te betekenen. Ik denk dat ik gewoon agressief moet spelen tegen haar," aldus Sabatini gisteren na haar over winning in de halve finale op Jennifer Capriati (6-4,6-4). Laatstgenoemde capituleerde overigens pas op het vijfde matchpoint van Sabatini. De 15-jarige Amerikaanse brak een record door zo jong in de halve finale van Wimbledon te ko men. Voor een regelrechte stunt kon ze nog niet zorgen. Maar de hard meppende tiener zal zeker nog van zich doen spreken in de komende tijd. Ze lijkt voor bestemd om straks samen met Monica Seles (17 jaar) de dienst uit te maken in het vrouwen tennis. Op Wimbledon is nu het woord nog even aan de meer 'geroutineerden', al zijn dat ook nog maar jonge twintigers. Sa batini en Graf beiden ston den geen set af op weg naar de finale profiteren van de afwe zigheid van Seles, die met een knieblessure toekijkt. Sabatini voelt dat ze .neer dan ooit kanshebber is. „Op dit moment speel ik goed. Boven dien voel ik me mentaal erg sterk. Dat zal nodig zijn tegen Steffi." De 22-jarige Duitse Wim- bledonkampioene in 1988 en 1989 staat in haar vierde fria- le aan Church Road. Ze won gisteren van Marie Joe Fernan dez, het braafste kind uit de tennisklas dat altijd blijft steken als het erop aankomt: 6-2, 6-4. „Ik voel me relaxed. En dat is wel eens anders geweest," aldus Graf gisteren. SANTIAGO/AMSTERDAM GPD Op de plek waar in het recente verleden menige massa-de monstratie tegen Pinochet plaats vond, worden in de ko mende twee weken enkele spontane voetbalfeesten ver wacht. Het Plaza Italia in de Chileense hoofdstad Santiago zal maximaal zeven keer vol stromen met supporters, want sinds een paar weken is het An des-land volslagen voetbalgek omdat de populaire club Colo Colo kampioen van Zuid-Ame- rika is geworden. Het eerste succes van een Chileense club in het interna tionale voetbal komt vooral de organisatoren van de Copa America-91 goed uit. Chili speelt vanaf morgen tot 21 juli voor gastheer van het Zuidame rikaanse equivalent van het EK en wordt algemeen beschouwd als de grootste kanshebber op de eindzege. De andere toplan- den zijn na het WK aan de we deropbouw begonnen en bevin den zich in de fase van het ex perimenteren. Morgen wordt afgetrapt voor een voetbalmarathon van 26 wedstrijden in 15 dagen, die Sportnet in Nederland allemaal geheel uitzendt. De Copa Ame rica is het oudste nog bestaande toernooi voor landenteams en spreekt sinds een paar jaar weer tot verbeelding van het grote publiek. Een groot Braziliaans mediaconcern adopteerde in 1987 het toernooi, dat om de twee jaar wordt gehouden. Chili hoopt na de primeur in het clubvoetbal ook op een eer ste succes van de nationale ploeg. Het elftal, dat door de FI FA tot 1994 in de ban is gedaan vanwege de incidenten tijdens een WK-interland bij Brazilië, acht zich daar toe ook in staat. Het gastland is bij het maken van het programma in de kaart gespeeld. Het beschikt over twee rustdagen meer dan de traditionele kanshebbers Argen tinië en Brazilië. Daarbij is Chili ingedeeld in de zwakste groep. Alleen in de selectie van Co lombia komen nog veel spelers voor, die vorig jaar ook actief waren op het WK. Dat land wordt dan ook beschouwd als de belangrijkste tegenstander van Chili. Het wedstrijdprogramma: groep A tot 12 juli: (Santiago, Concepcion) 6 juli: Chlll-Vene- zuela, Paraguay-Peru 8 juli: Chili-Peru, Aj^entinië-Vene- zuela 10 Juli: Paraguay-Vene zuela, Chili-Argentinië 12 juli: Peru-Venezuela, Argentinië- Paraguay. DE CHILEENSE CLUB Colo Colo heeft de beste kansen op de voetbalbe ker van het Zuidameri kaanse continent. NIEUWSLIJN Heerenveen contracteert Roemeen HEERENVEEN Heerenveen, onlangs gedegradeerd naar de eerste divisie, heeft na aanvaller Camataru een tweede Roe meen gecontracteerd. Het is verdediger loan Andone. De vrije verdediger wordt de opvolger van de naar Willem II vertrokken Arno Hofstede. De 31-jarige Andone tekende een contract voor twee seizoe nen, met een optie voor een derde. Hij speelde vorig jaar bij de Spaanse tweede divisieclub Elche. Andone was 56 keer interna tional. In eigen land voetbalde hij bij Dynamo Bukarest lange tijd samen met Camataru, die ook volgend seizoen nog bij Heerenveen speelt. De Friese club verlengde donderdag even eens het contract met René van der Gijp. De ex-intemational tekende voor een jaar bij. Schapers en Schultz breken records LONDEN De organisatoren van de All-Englandclub worden bij hun pogingen de achterstand in het wedstrijdschema in de lopen, behoorlijk gedwarsboomd door Brenda Schultz en Mi- chiel Schapers. Het langste duo van Wimbledon weet van geen ophouden. Woensdag hield het tweetal in de partij tegen Nijs- sen/Temesvari de baan vier uur en een kwartier bezet. Een re cord, evenals de score: 6-3 5-7 29-27. In die tussentijd werd het lijnrechterskorps driemaal ververst en stond de blaas van de scheidsrechter op springen. Schultz en Schapers, die negen matchpunten overleefden, tra den nog dezelfde avond aan voor een confrontatie met de titel houders Rick Leach en Zina Garrison. Ook al geen sinecure. Bij 3-6 6-3 6-6 werd de partij wegens de duisternis verdaagd. Gis teren ging het vrolijk verder. Opnieuw naar de dubbele cijfers: 13-11. Gisteravond plaatste het duo zich voor de kwartfinales door van de Amerikaan Salumaa en de Luxemburgse Ksch- wendt te winnen. Cubino meldt zich af voor Tour LYON Laudelino Cubino heeft zich afgemeld voor de Ronde van Frankrijk, die morgen in Lyon begint. De Spanjaard uit de Amaya ploeg heeft last van de knie. Hij wordt vervangen door zijn landgenoot Goerrecajoetea. Beckenbauer overweegt te blijven TOKYO Franz Beckenbauer heeft gezegd dat het nog niet zeker is dat hij Olympique Marseille na dit seizoen verlaat. De Duitse recordinternational overweegt de functie van vice-voor- zitter bij de club te accepteren, die baas Tapie hem heeft aan geboden. Beckenbauer verwacht dit te kunnen combineren met zijn andere activiteiten. Honkbalbond vindt geldschieters ROTTERDAM De KNBSB heeft een sponsorcontract geslo ten met Coca Cola. De naam van de frisdrankenfabrikant zal tot 1 juli 1992 te zien zijn op de helmen en de schouders van de spelers van het nationaal hónkbalnegental. Voor het World Port Tournament, dat van 5 tot 14~juli in Rotterdam wordt ge houden, is Océ (kopieerapparatuur) als shirtsponsor aange trokken. De KNBSB noch de geldschieters wilden bekend maken welke bedragen met de overeenkomsten zijn gemoeid. De honk- en softbalbond zoekt nog een hoofdsponsor. Wimbledon pinkt een traan weg Het saluut van André Agassi aan het uitzinnige Wimble- don-publiek ging door merg en been. Links en rechts werd een traan weggepinkt. Het was eens te meer het be wijs dat Agassi en Wimbledon in korte tijd smoorverliefd op elkaar zijn geworden. ander Wimbledon. Toen hij vorige week arriveer de, hield ook maar één vraag de menigte bezig: wat heeft de 'clown' uit de klerenkast ge haald voor zijn eerste optreden? Het bleek wit, wit en nog eens wit. Het ijs was gebroken en de liefdesverklaring werd snel on dertekend. Agassi liet niet na te zeggen dat hij van Wimbledon hield en het publiek lag aan zijn voeten. „Ik voel me hier een qualifier die net komt kijken in het tennis. Het is geweldig wat ik meemaak. Ik beleef het fijnste toernooi uit mijn leven. Nu be grijp ik wat de mensen bedoe len met Wimbledon," zei hij be gin deze week. Noem het valse sentimenten, een aflevering uit de 'bouque- treeks' of een slinkse manier van zaken doen. Maar hij had de zaak plat. Een meerderheid op de tribunes had vlinders in de buik als hij uit de catacom ben kwam. De buik van Agassi overigens is vrijwel altijd zicht- tenniste in alle kleuren behalve wit. Hij liet zich ook altijd een beetje denigrerend uit over die stijve Engelsen en hun tradities. Tennis was 'rock and roll' liet de langharige held in een videoclip weten. Pietje Bell In hun achterhoofd zullen de keurige leden van;.de All Eng land Club hebben!1 gedacht dat de Pietje Bell van het profcircuit 's moest blijven. Nu Liefde op het tweede gezicht, dat wel. Want in 1987 kwam Agassi ook al eens kijken op The Championships. Hij keerde na drie setjes tegen Henri Leconte alweer huiswaarts. Het was hoogst onzeker of hij ooit nog zou terugkeren. Want tennis op gras lag de baseliner en hardhitter niet. Daarbij was de regelgeving in Londen ook een gruwel voor de nu 21-jarige Amerikaan. Op Wimbledon moet het tenue overwegend wit zijn en Agassi baar als hij de bal raakt. Omdat zijn kledingsponsor het shirt aan de voorkant heeft ingekort. Want die blote navel is het han delsmerk geworden. Net als de lange manen die hij niet mag afknippen, zo staat in zijn con tract met de kledingsponsor. Agassi is handel. De veelbe sproken witte kleding en het gekke brilletje dat hij afgelopen week opzette. Allemaal onder delen van de Agassi-show, waarvóór zijn sponsors hem met miljoenen betalen. Maar eerlijk is eerlijk, hij zorgde be- hem van dichtbij meemaakten, halve voor een modeshow ook zullen ze hem gaan Want Agassi zorgde i tennisshow. Het spe len op gras bleek hem bij nader inzien best te bevallen. Zijn re turns waren vaak voortreffelijk en hij haalde buiten verwach ting de laatste acht. Zonder titel Zijn fans begonnen in hem te geloven en hij was niet langer een underdog op gras. Ze zou den hem naar de finale toe schreeuwen. En daarin zou hij zijn eerste Grand Slam-beker pakken. Want de nummer vijf van de wereld doet het nog steeds zonder zo'n titel. Maar Agassi zou geen 'Agras- si' worden. Daar stak gisteren David Wheaton een stokje voor. De 22-jarige Amerikaan had eerder Ivan Lendl al verslagen en pakte nu een andere scalp. En dat werd hem door de ge middelde toeschouwer niet in dank afgenomen. De nummer twintig van de wereld had lak aan het sprookje van 'Prince Charming' die on der aan de Royal Box steeds een buiging maakte voor de konink lijke hoogheden. Agassi werd door hem resoluut aan de kant geschoven. Na 6-2, 0-6, 3-6 en 7-6 (7-3) was er nog niets verlo ren, maar in de vijfde set was het snel gebeurd. Wheaton, twee weken terug op het grastoemooi van Queens verliezend finalist tegen Edberg, maakte zijn faam als grasspe cialist waar en beukte Agassi naar een 1-5 achterstand. Op 2- 5 mocht de man die nog nooit in de halve finale van een Grand Slam stond, serveren voor de partij. Hij maakte geen fout. Blessure Agassi kampte tijdens de wed strijd met een in de eerste set opgelopen blessure aan het bo venbeen. Hij werd er diverse malen aan geholpen en kreeg een bandage. „Ik heb serieus Dave Wheaton was de spelbreker op Wimbledon die troetelkind Andre Agassi naar huis stuurde. foto epa. gedacht aan opgeven. Bij het serveren had ik pijn en ook als ik door de knieën moest voor mijn backhand. Maar ik wilde doorgaan. Het is* jammer. Mis schien had ik meer kunnen brengen zonder de blessure. Maar het doet niets af aan de prestatie van David, hij speelde geweldig." Hij dikte zijn verhouding met het publiek nog eens aan. „De staande ovatie van het publiek was een enorme troost voor me. Ze groetten me alsof ik kam pioen was geworden. Dat deed De gang naar de catacomben vormde een aandoenlijk tafe reel. De voorlopig laatste groet aan zijn tweede 'geliefde' deed Agassi's eerste geliefde zijn vriendin Wendy Stewart goed. Ik tel nu de dagen af spontaan in huilen uitbarsten, voor de volgende Wimbledon. Achter de rug van Andre's body- Ik ben verliefd geworden op dit guard werd het haar even te stadion." veel. Ze was niet de enige. Martijn du Prie weet niet precies wat hem in Griekenland te wachten staat - foto holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17