Regio 'Van de Hoofdstraat is geen brood te bakken' Pleidooi voor monumentenlijst Zoeterwoude Toenemende vraag naar diensten ouderenstichting Oegstgeester 'waterwerk' onthuld Nieuw gemeentehuis Zoeterwoude opgeleverd Zoeterwoude keurt afvoer huisvuil naar Polen af Vrijdag 5 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SiMON DE GRAAF LEIDEN NIEUWSLIJN Gewonden bij botsing Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 11 -jarig meisje uit Oegstgeest en een 32-ja rige inwoner van Den Haag zijn gistermiddag gewond geraakt toen zij in de Oegstgeester Dorpsstraat met elkaar in botsing kwamen. Het meisje reed met haar fiets op het fietspad toen zij ter hoogte van café De Roode Leeuw linksaf wilde slaan. De Ha genaar kwam uit tegenovergestelde richting op zijn bromfiets aanrijden en wilde rechtdoor. Beide weggebruikers gingen on deruit en liepen forse schaafwonden op. Bouwketen beroofd VOORSCHOTEN - In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Voorschoten een aantal bouwketen opengebroken. Bij een keet in de wijk Starrenburgh werd een ruit ingeslagen en ver dween wat klein gereedschap. Bij een tweede keet werd tever geefs geprobeerd de deur te forceren. Ook uit een houten werk- wagen aan de Sixlaan verdween gereedschap nadat een ruit was ingeslagen. Hulpmotorjacht van werf gestolen OEGSTGEEST Onbekenden hebben van een werf in de Oegstgeester Haarlemmmertrekvaart een hulpmotor van een zeiljacht gestolen. De motor is enkele duizenden guldens waard. De dieven konden het apparaat betrekkelijk eenvoudig wegnemen door een verzegeling te verbreken bij een schip dat op de jachthaven in de steigers ligt. KvK pleit voor verplaatsing markt Leiderdorp LEIDERDORP UESBETH BUITINK „Over de mogelijkheden om de markt op de Hoofdstraat nieu we impulsen te geven, kan ik kort zijn: die zijn er niet. Van die markt is geen brood te bak ken." De secretaris van de Ka mer van Koophandel (KvK), C. Broeksma, oordeelt vernieti gend over de mogelijkheid om de Leiderdorpse weekmarkt in het Oude Dorp te behouden. Broeksma presenteerde gister avond het KvK-advies over de weekmarkt in de commissie economische zaken. Volgens het advies moet de weekmarkt worden verplaatst naar het winkelcentrum Santhorst aan de Laan van Ou derzorg. Daar zou genoeg plaats en klandizie zijn voor een dag- markt van ruim zestig kramen. Behoud van de weekmarkt op de Hoofdstraat betekent dat de standhouders wegblijven. Een mini-markt van zo'n twaalf kra men zou het winkelbestand echter wel aanvullen, aldus het advies. C. Bos (Groen Links) sprak over 'de zoveelste aflevering in het feuilleton Hoe krijgen we de weekmarkt uit het Oude Dorp'. Broeksma leek gisteravond in die serie de hoofdrol te spelen. Hij had weinig schone woorden over voor de unanieme wens van de Leiderdorpse politici om de markt in het Oude Dorp te behouden. „U heeft het rapport helemaal niet gelezen," beschuldigde hij de commissieleden onomwon den. „De Leiderdorpse markt functioneert heel slecht. Wan neer hij wordt verplaatst naar de Santhorst, wordt het een markt van omvang en dat werkt altijd positief. Dat trekt men sen." Bos kon zijn rekensom niet volgen. „Meer kramen die er een hele dag staan èn een mini-markt; waar komen al die extra klanten dan vandaan?" vroeg hij zich af. Broeksma wees naar het gebied rondom het gemeentehuis: „Uit deze wijken," doelde hij op de Voor-, Binnen- en Buitenhof. D66-er E. Grootaarts vond het advies geen basis om te beslis sen tot verplaatsing. „We zijn in onze partijprogramma's heel duidelijk geweest: de week markt blijft in het Oude Dorp. Je kunt aan de beloften die je aan de kiezers maakt niet morrelen zonder dat er nieuwe feiten zijn," vond hij. Daarbij wees hij erop dat de KvK wel het econo mische belang van de markt had belicht, maar de sociale functie van de markt in het ad vies buiten beeld heeft gehou den. „Het Oude Dorp vergrijst. Daar wonen mensen aan wie Leiderdorp veel verplicht is." dellijk te overtuigen van zijn ge lijk. „Ik maak hier niet de dienst uit en die pretentie heb ik ook niet," zo probeerde hij zijn be toog te verzachten, maar zijn opmerking zorgde vooral voor gelach. De commissie beperkte zich tot een verzoek om een collegevoorstel, na Geen meldpunt discriminatie in Leiderdorp LEIDERDORP UESBETH BUITINK De gemeente Leiderdorp krijgt geen eigen meldpunt discrimi natie. De zogenaamde zelf-or- ganisaties van ouderen, gehan dicapten, homoseksuelen, vrou wen, geloofsrichtingen, al lochtonen en woonwagensbe woners achten zichzelf niet in staat klachten over discrimina tie afdoende te verwerken. Het initiatief voor een meldpunt 'lichte vorm' is daarmee dood gebloed. De zelforganisaties hadden zelf als meldpunt moeten fun geren. Tijdens de besprekingen, die in augustus vorig jaar van start gingen, bleek echter dat zij over onvoldoende mensen be schikken om het meldpunt te kunnen coördineren en de klachten af te handelen. De ge meente wil nu meer tijd en geld stoppen in preventieve voor lichting. Daarvoor is jaarlijks 8.000 gulden beschikbaar. De commissie welzijn sprak zijn teleurstelling uit over de mislukking van het projekt. „Door uitsluitend terug te val len op voorlichtings-activiteiten lijkt het erop dat discriminatie nauwelijks voorkomt, en dat is niet zo," vond Groen Links-bur- gerlid J. Preenen. „Iemand die zich ernstig ge discrimineerd voelt in dit dorp, moet hoe dan ook toch ergens terecht kunnen," stelde D66-er R. Jolly. Zijn voorstel klachten in het vervolg te laten behandelen door de commissie beroep- en bezwaarschriften vond bij wet houder C. Kemer echter geen gehoor. „Voor hele concrete ge vallen kun je op het politiebu reau terecht," vond zij. „Het gaat hier juist om die ongrijpba re gevallen van mensen die zich gediscrimineerd voelen. Ik vraag me af of de commissie beroep en bezwaarschriften daarvoor het geëigende kanaal is." Cafégangers storten zich naar beneden VOORSCHOTEN Margritha Meijer, Monique van Hemert en Ton van Schaik, stamgasten van de Voorschoten- se bar 't Keldertje, worden sinds kort met jaloerse ogen bekeken. Het drietal heeft zich begin deze week met ware doodsverachting vanaf 4000 meter hoogte naar beneden gestort én is gezond te ruggekeerd naar Voorschoten. Barkeeper Paul Bastiaans had ze zo gek gekregen om op het vliegveld Zestienhoven een zoge naamde tandemsprong te ma ken. Daarbij hangt de onervaren springer met een ervaren in structeur aan een parachute. Na een vrije val van ongeveer een minuur opent de instructeur het scherm en na een minuut of drie volgt de landing. Bastiaans had nog twaalf an dere stamgasten zo gek gekregen om hun leven in de waagschaal te stellen, maar het slechte weer speelde hen parten. De begelei dende tandem-masters van pa raclub The Flying Dutchman weigerden de tivaalf kandidaat springers aan een scherm naar de aarde te laten terugkeren. Nog dit jaar volgt een herkan sing. VRUETUD WARMOND» ROZA V Warmondse en Sassenheimse ouderen doen steeds vaker een beroep op de diensten van de Stichting Welzijn Ouderen Sas- senheim-Warmond. Dat blijkt uit het jaarverslag 1990 van de stichting. Tot grote problemen bij de stichting heeft deze toe nemende hulpvraag nog niet geleid. Uit het jaarverslag blijkt dat in 1990 5801 warme maaltijden werden verstrekt in Sassenheim tegen 5558 in 1989. In War mond steeg het aantal verstrek te maaltijden van 3496 naar 4788 in 1990. Het aantal oude ren dat bij het alarmeringssys teem is aangesloten, steeg in Sassenheim van 27 naar 42. In Warmond bleef het aantal gega digden stabiel. Ook de belang stelling voor de dagverzorging en de tijdelijke opnames bleef stijgen in het afgelopen jaar. In totaal waren er vorig jaar twaalf deelnemers aan de dagverzor ging, tien tijdelijke opnames in Sassenheim en negen in War mond. Activiteiten als koffie ochtenden, open eettafels, ge- Ruim vijfhonderd schoolkinderen hebben gistermiddag evenzovele ballonnen opgela ten. Een fontein trad daarop in werking en de 'onthulling' van het kunstwerk, dat al enkele weken een prominente plaats in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk in neemt, was een feit. Het gaat om een 'wa terwerk' van Piet Siegers, dat geplaatst is in ZOETERWOUDE stratingswerk aan de voorkant van het gemeentehuis. De ver huizing van ambtenaren naar hun nieuwe werkplekken is in middels in volle gang. De amb tenaren sjouwen hun boeltje zelf over. De commissieverga deringen werden deze week al gehouden in de nieuwe com missiekamer op de tweede ver dieping. De raadsvergadering in augustus zal zich in de nieuwe raadszaal afspelen. Waardoor de bijeenkomsten in 'Ons Huis' verleden tijd zijn. Overigens zal niet iedereen de combinatie van de bruine meu bels en de grijsachtige kleuren van wanden en tapijt in de raadszaal geslaagd vinden. In verband met de kostenbeper- king moet het aanwezige meu bilair ook in de nieuwbouw weer dienst doen. Dat geldt ook voor de meubels van vrijwel alle kamers van de ambtenaren. Hoewel ze vroeger felle tegen standers waren van de ver nieuwbouw van het gemeente huis, staan verschillende om wonenden er nu niet meer zo afwijzend tegenover, ,,'t Valt al les mee," is momenteel het meestgehoorde commentaar. de vijver bij de Joris de Witteschool/Spring plank. De basis is een piramide vorm, waar de kunstenaar gebroken betontegels over heen heeft gemetseld. Daarover heen laat hij water stromen dat in hele kleine golfjes naar beneden stroomt. De zon wordt er in opgevangen en weerkaatst erin terug. Het kunstwerk is betaald door het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten, de project ontwikkelaar van Haaswijk, en het Cultuur- —4 fonds van het Bouwfonds. Namens dat fonds was de Leidse burgemeester Goekoop bij de onthulling aanwezig. Overigens is het van plaatstaal en beton vervaardigde kunstwerk al niet maagdelijk meer. Een paar dagen na plaatsing vertoon de de witte laag al enkele deuken. Volgens de zoon van de kunstenaar zijn deze deu ken veroorzaakt door vandalen die het kunstwerk met stenen hebben bekogeld.... heugentrainingen, vervoer bin nen Sassenheim en hulp bij kleine klusjes in huis zijn even eens populair bij de ouderen. A. Kuckartz van de stichting wijst erop dat uitbreiding van de activiteiten in de toekomst noodzakelijk is. „Ouderen nen langer zelfstandig en heb ben meer behoefte aan hulp Daarnaast is er veel belangstel ling voor cursussen zoals de ge heugentrainingen." Kuckartz wijst er op dat de stichting wordt belemmerd in het uit breiden van haar activiteiten door de huidige accommoda ties in Warmond en Sassen heim. „We kunnen nu lang niet alles doen wat we zouden wil len. Meer cursussen organise ren bijvoorbeeld kan niet omdat er geen ruimte voor is." Vrijwil ligers, de kurk waarop de stich ting drijft, zijn er nog steeds vol doende. „Vrijwilligers werven gaat niet echt van een leien dakje maar we mogen niet kla gen. Doordat we steeds vroegtij dig aan de bel trekken, hebben we voldoende mensen beschik baar." Broekweg Zoeterwoude opgeknapt miljoen niet mogelijk ZOETERWOUDE Behalve het Weddepad zullen voor 1 januari 1993 ook de Hoge en Lage Broekweg in Zoeter woude worden gereconstru eerd. De gemeente Zoeterwou de krijgt daarvoor subsidie van de provincie. Na de opknap beurt krijgt Zoeterwoude de zeggenschap over deze weg en dan is uitvoering van een werk van meer. De commissie openbare werken besloot gisteravond met de voorbereidingen van de re constructie te beginnen. Ook werd besloten geen fietspad langs de Broekweg aan te leg gen. De commissieleden vinden een fietspad niet in het land schap passen. Bovendien ach ten ze de hoge kosten van zo'n pad erg bezwaarlijk. Zoeterwoude De Zoeterwoudse jongerenvere niging Utopia organiseert van avond, ter afsluiting van het sei zoen. een 'Super Dance Party'. Tijdens dit feest wordt uitslui tend dansmuziek gedraaid zo dat iedereen zich op de dans vloer kan uitleven. De 'Dance Party' wordt gehouden in de Westender bij sporthal De Kla verhal aan de Hondsdrafweg in Zoeterwoude. Aanvang negen uur; toegang gratis. In plaats van een mini-triathlon houdt de sportcommissie van Utopia komende zondag een 'run-bike-run' in Zoeterwoude. De wijziging houdt verband met het nog te koude zwemwater. Het is nu de bedoeling dat de deelnemers zondag om tien uur starten In de Geerpolder met een rondje lopen. Daarna fiet sen ze twee ronden (23 kilome ter), waarna weer een rondje hardlopen volgt. Inschrijven kan zondag in de Geerpolder vanaf negen uur. Inlichtingen: telefoon 01714-12207 of 01715- 2112. Wassenaar De 'Ninja-Turtles', bekend van tv en films, zijn dit weekeinde 'live' in het Wassenaarse pret park Duinrell te bezichtigen. Ze voeren hun rap-dance act op en bezoekers kunnen mee-rappen. Iedereen die verkleed als Ninja- Turtle zaterdag of zondag naar Duinrell komt, krijgt een verras sing. Het nieuwe voorgedeelte van het Zoeterwoudse gemeente huis is vanmiddag opgeleverd. De burgers zullen hier niet veel van merken. De officiële ope ning door de Commissaris van de Koningin en de burgerdag zijn vastgesteld op medio half september. Dan zullen ook het gemeentewapen boven de in gang en de klok aan de linker voorgevel worden aangebracht. Aan de voorkant is nu een ruime, uitgebouwde entree te zien. De gedenksteen voor oor logsslachtoffers is ingemetseld en op de linkerhoek prijkt een lantaarn in de kleuren goud en zwart. Voor de burgemeesterskamer aan de rechtervoorkant is een balkon gebouwd met 'een bronskleurig hekwerk. Dit hek werk is door een kunstenaar uitgevoerd in het kader van de drie procentsregeling. Openba re gebouwen krijgen via deze regeling een kunstwerk waarvan de kosten drie procent van de bouwprijs mogen bedragen. Volgende week begint het be- WARMOND Het aangezicht van Warmond (van de 'Leidse' kant) is het laatste jaar ingrijpend veran derd. Op de hoek Haarlemmertrekvaart/Oranje Nassaulaan is die wijziging het beste zichtbaar kassen maakten het afgelopen jaar plaats voor luxe villa's van Aegon. De meeste van de 23 villa's in dit plan 'Haghe Weijde' zijn volgens makelaar Max Sedelaar inmiddels verkocht. De eerste huizen met prijzen van af zo'n 800.000 gulden, zijn dezer dagen opgeleverd. foto hielco kuipers ZOETERWOUDE JAN DE VRIES De Zoeterwoudse raad keurt de afvoer van huisvuil uit de Leidse regio naar Polen af. Via een motie zullen de drie raadsfracties hun afkeuring duidelijk maken. Dat is het resultaat van besprekingen gisteravond in de commissie openbare werken. Aanleiding voor het punt was het voorstel om de Zoeterwoude- naren meer geld te vragen voor het ophalen van huisvuil. Zoeter woude moet wel, want de Gevulei gaat er 70 gulden per ton meer voor vragen. Hetgeen een gevolg is van de bekende problemen om het huisvuil kwijt te raken. Om de prijs wat te drukken is in Leiden voorgesteld voorlopig maar de Oostvlietpolder als stortplaats aan te wijzen. WD-er Van der Kooi bleek daar gisteravond niet zoveel voor te voelen, maar toen wethouder Ringersma (PZ) hem vroeg of hij dan wat voelde voor afvoer naar Polen, kon hij alleen maar 'nee' zeggen. De WD'er oordeelde dat er alleen maar-huisvuil naar Polen kan worden afge voerd „als je de mensen daar voldoende hebt opgeleid". ZOETERWOUDE RECTIFICATIE In een foto- krijgbaar is bij het Café Land- onderschrift in de krant van zicht in Zoeterwoude. Dat is woensdag 3 juli werd vermeld niet het geval. De kaart is wel dat de ANWB-route door het verkrijgbaar bij restaurant AA- weidepoldergebied tussen Zoe- zicht Strand 1 in Zoetermeer. termeer en Zoeterwoude ver- Dit bericht stond gisteren eveneens op deze pagina, maar door een technische storing is het laatste deel niet afgedrukt. Hieronder volgt het gehele bericht nog maals. „Een monumentenlijst kan het belang van Zoeterwoude verdedigen tegen het belang van particulieren. Dat hoeft geen tegenstelling te betekenen, want met overleg is veel te bereiken." Dit zei de Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst (CDA) gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening toen hem werd ge vraagd naar de samenstelling van de door B en W voorgestelde plaatselijke monumentenlijst. Als voorbeeld noemde de wethouder de beeldbepalende witte huisjes aan het Watertje. Deze panden worden afgebro ken, maar een monumentenlijst had ze kunnen beschermen, redeneerde hij. De plaatselijke politieke partijen lieten eer der al weten geen bezwaar tegen een monumentenlijst te hebben. Gister avond was het de beurt aan eigenaren van beeldbepalende panden hun bezwa ren kenbaar te maken. P. de Jong, eigenaar en bewoner van Weipoortseweg 98, maakte bezwaar te gen het feit dat zijn voorhuis op de lijst komt. Hij moet zijn agrarisch bedrijf mo derniseren en daar stelt de landelijke overheid hoge eisen aan. De plaatselijke monumentenverordening zou daar nog meer bepalingen aan toevoegen, waar door volgens deze boer verniewing van zijn bedrijf vrijwel onmogelijk wordt. De jong hecht zelf ook sterk aan het voor huis. „Anders had ik dat tien jaar gele den al gesloopt en dan had niemand daar nu nog iets over te zeggen gehad". Ook J. Straathof uit Gelderswoude wil zijn huis niet op de lijst hebben. Het pand is naar zijn zeggen slecht geïso leerd en niet ingedeeldnaar de eisen van de tijd. „Wat heb ik eraan als iedereen die langsloopt het een mooi huis vindt en ik me binnenin moet behelpen. De nieuwe regels van de gemeente maken een verbouwing onbetaalbaar, de subsi die stelt niets voor." Ook Straathof zal zijn recentelijk van een nieuw strooien dak voorziene huis niet slopen. Hij erfde het pand van zijn vader, waardoor het voor hem ook een emotionele waarde vertegenwoordigt. De politieke partijen CDA, Progressief Zoeterwoude (PZ) en WD waren gister avond unaniem van mening dat de hui zen van De Jong en Straathof niet op de Zoeterwoudse monumentenlijst moeten komen. Volgens W. Ooijendijk (PZ) krijgt een aantal burgers verolichtingen opge legd, waarbij niet wordt aangegeven wat hun rechten zijn. Het was Ooijendijk duidelijk geworden dat de twee aanwezigen 'niet alleen hun huis hebben om het voor de omgeving mooi te laten zijn'. Zij moeten er ook zelf wonen en een bedrijf in runnen, terwijl de gemeente geen financiële hulp kan geven als de panden naar de nieuw vast te stellen regels verbouwd zouden wor den. H. van Kooi (WD) en G. van de Hulst (CDA) hoefden hier niets meer aan toe te voegen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15