Leiden Ambtenaren bereid tot voeren van actie 'Langer open blijven kost geld' K Alleen deel spoorrails naar Utrecht dubbel Congres hulpdiensten Vrijdag 5 juli 1991 1-161400 Eindredactie: HANS SONDERS mgeving: RUTCERJ HOOGERDUK 13 Grote onvrede over bezuinigingen LEIDEN. GERT VISSER Ambtenaren van de gemeente Leiden verzetten zich te gen het plan van het gemeentebestuur een ton te korten op de arbeidsvoorwaarden voor het personeel. In het ui terste geval zijn ze bereid actie te gaan voeren. Wethou der A. van Bochove houdt echter onverkort vast aan deze bezuiniging die in zijn ogen 'volstrekt terecht' is. steentje bij te dragen is, is vol gens ambtenaar D. Halfwerk, lid van het GO, niet juist. „Ambte naren zijn gewoon inwoners van Leiden en leveren op die manier een bijdrage", vindt Halfwerk. Ook de manier waarop het college de ton bij elkaar wil sprokkelen is op tegenstand ge stuit. Voorgesteld is de vut-gra- tificatie (een aanmoedigingsbe drag van 7000 gulden om ver vroegd te stoppen met werken) te schrappen. Volgens Halfwerk zal dit betekenen dat minder i met de vut gaan en de De korting wordt doorgevoerd in het kader van de bezuini gingsoperatie die in Leiden is begonnen en moet in de ogen van B en W worden gezien als een symbolische bijdrage. Wan neer het slechts om een symbo lisch bedrag gaat, moet het col lege het geld maar ergens an ders vandaan halen, vindt het zogeheten Georganiseerd Over leg (GO) dat de ambtenaren vertegenwoordigt. Het beroep dat op de ambte naren wordt gedaan om een LEIDEN/ALPHEN A Van het traject Leiden-Utrecht wordt alleen het deel tussen Al phen aan den Rijn en Bodegra ven verdubbeld. Dat is de defi nitieve wijziging die door de Nederlandse Spoorwegen in het uitbreidingsplan Rail 21 zijn aangebracht. Onlangs lekte een voorlopige rapport uit waarin stond dat de verdubbeling van het traject Leiden-Utrecht hele maal niet door zou gaan. Nu hebben de NS toch geko zen voor een gedeeltelijke ver dubbeling die waarschijnlijk in 1998 klaar is. Behalve tussen Al phen en Bodegraven komt er een verdubbeling van het stuk kans op gedwongen ontslagen groter wordt. Van Bochove gaf gistermid dag te kennen niet te willen on derhandelen over de hoogte van het bedrag maar alleen over de vraag waar het vandaan wordt gehaald. „Daar zijn meer moge lijkheden voor dan de vut-grati- ficatie", aldus de wethouder. „Waar je ook werkt, er is altijd een verband tussen de arbeids voorwaarden en dat wat econo misch mogelijk is. In die zin vind ik het volstrekt steekhou dend dat van de ambtenaren een bijdrage wordt gevraagd." Geschrokken van het harde standpunt van de ambtenaren is Van Bochove niet. „Bezuini gen doet nu eenmaal pijn. Het hoort er bij." Het college neemt in september een definitieve beslissing over deze bezuini ging- tussen station Leiden en het goederenstation (voormalig Van Gend Loosterrein). Deze twee verdubbelingen zorgen ervoor dat de nieuwe dienstregeling, met een hogere frequentie, op dit traject toch door kan gaan. Volgens een woordvoerder van de NS zal het traject Lei den-Utrecht pas na de eeuwis- seling ongeveer 2010 in zijn geheel worden verdubbeld. De wijziging op Rail 21 heeft geen invloed op de komst van het treinstation Hazerswoude. Volgens de NS wordt eerst geke ken naar de aanleg van rails en komt in een later stadium pas de vraag naar het station aan de orde. Winkelier bedreigd In een supermarkt op het Diamantplein ontstond gis termiddag een opstootje, toen personeel weigerde sta tiegeld te betalen voor een krat met flessen aan een 25- jarige Leidenaar, die de kist zou hebben gestolen. Hij dreigde terug te komen met een paar vrienden. Dat deed hij inderdaad. De winkelier werd in zijn kantoortje be dreigd door in totaal vier Twee raampjes werden inge slagen met een stok. De me dewerker besloot alsnog het statiegeld te ^geven en waar schuwde vervolgens de poli tie die de 25-jarige man bui ten aanhield. noordwukerhout. wingen uit te wisRelei! Het congres wordt door meer dan Telefonische hulpdiensten uit 500 deelnemers bezocht. Er twintig landen komen van 12 wordt aandacht besteed aan tot 17 juli in de Leeuwenhorst in ontwikkelingen bij de diensten Noordwijkerhout bijeen om er- in diverse landen. LEIDEN BIJ DE POLITIE zijn gisteravond en vannacht 15 klachten binnengekomen over geluidsoverlast. Een orgelman die om half een nog zat te spe len in de Vrouwenkerkchoor- steeg moest zijn optreden be ëindigen. De eigenaresse van de Bierwinkel aan de Hartesteeg werd door de politie gewekt omdatpze de radio in haar zaak niet had uitgedaan. VALKENBURG Zo'n 35 Amerikaanse heli kopters landden gisteren op het Marinevlieg kamp Valkenburg. Ze maken deel uit van de operatie Desert Farewell het vervolg op de operaties Desert Shield en Desert Storm en gebruiken het vliegkamp als tussenstop bij de reis naar Duitsland, waar ze voor de Golfoor log waren gestationeerd. De heli's zijn deze week met het roll on/roll off schip Algol in de haven van Rotterdam aangekomen. In totaal zullen er de komende maand zo'n 250 heli kopters het marinevliegkamp aandoen. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN/ALPHEN/KATWUK JAN WESTERLAKEN De reacties zijn stuk voor stuk negatief. Niet een winkelier kan waardering opbrengen voor het plan van minister Andriessen om de winkels doordeweeks een half uur later en zaterdags een uur later te sluiten. Hun mening: we werken al lang genoeg. Maar de minister is van plan zijn voorstel direct na de zomervakantie in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Zeker nu het verzet tegen een ruimere openstelling is weggeëbd. Het CDA was tot nu toe tegen; PvdA en D66 hadden grote twijfels. Alleen de WD was vóór een latere sluitingstijd. Derhalve lijken de kaarten geschud en is het slechts een kwestie van tijd dat de win kels van maandag tof en met vrijdag tot half zeven open blijven en zaterdag tot zes uur. Tot groot ongenoegen van Rokerspaleis Marcella aan de Leidse Korevaarstraat. Ei genaresse Bus doet de winkeldeur 's mor gens om half negen van slot, blijft tussen de middag open en stopt om zes uur. Ze zit er niet op te wachten om nog een half uur lan ger in de zaak te blijven. En zaterdag tot zes uur blijven vindt ze helemaal een crime. Luister naar haar opmerking: „Ik heb een eenmanszaakje dat ik met wat part- timers run. Als ik langer moet openblijven, gaat me dat een boel geld kosten. Kijk, die latere sluitingstijd willen ze voor mensen die wer ken. Nou, wat de zaterdag betreft, vind ik dat belachelijk. Praktisch iedereen is dan toch vrij? Weet je wie er nu net voor het sluiten van de winkel even bij mij binnen wippen? Juist, studenten. Voor mensen die een baan hebben, ga ik om half negen open. Kunnen ze even voor ze naar hun werk gaan een rokertje kopen. Ik weet dat er winkels zijn die om half zes al dichtgaan. Zo lossen ze hun atv-probleem op." Belasting Met de zaterdag heeft de eigenaresse van de linnen- en cadeaushop Linea Julia aan de Julianastraat in Alphen niet zoveel moei te. Maar ze voelt er niets voor om op door deweekse dagen een half uur langer open te blijven. Dat betekent dat ze samen met haar man, met wie ze de shop drijft, een nóg langere werkweek maakt dan ze nu al doet. Daar heeft ze geen trek in. Ze vindt het zelfs het overwegen waard om 's mor gens de winkel later open te doen als de Tweede Kamer in zee gaat met de verrui ming van de sluitingstijd. Wat haar betreft zouden wat meer win kels tussen de middag de deur open moe ten houden. „Mijn ervaring is", zegt ze, „dat het juist dan druk is. Mensen zijn dan vrij en benutten die tijd om boodschappen te doen. Daarom houden wij de winkel open. Tja, als straks van bovenaf wordt op gelegd dat we langer moeten openblijven, zien we wel weer. Om daar personeel voor aan te nemen, kunnen we niet betalen. Ik roep zeker niet 'hoera'. Werken? Geen punt. Heb ik plezier in. Maar als het zes uur is ga ik graag naar huis. Misschien hebben grote re zaken er wat minder moeite mee. Ik kan dat wel begrijpen. Zij kunnen personeel in zetten. Wij niet." Het echtpaar Langeveld, eigenaar van een levensmiddelenwinkel aan de Rijnstraat in Katwijk, is het roerend met elkaar eens. Langer open? Geen denken aan, zegt het. „Liever ga ik vroeger dicht", reageert Lan geveld. „Maar ja, dat kan niet, want je zit hier voor je boterham." Geen tijd Langeveld zegt te hoperi dat alle winkeliers gewoon om zes uur de deur op slot blijven doen. „Ik begin 's ochtends om zeven uur al. 's Avonds nog eens een half uur extra werken, nee, daar heb ik geen zin in. Je moet openblijven voor mensen die een baan hebben en nu niet op tijd kunnen ko men om boodschappen te doen. Voor de zaterdag gaat dat helemaal niet op. Mijn er varing is dat juist de mensen met de meeste vrije tijd zogenaamd geen tijd hebben om voor zes uur inkopen te doen. Net als oude re mensen. Hen hoor je ook zo vaak de op merking maken dat ze tijd te kort komen. Wat mij betreft: ik gooi de deur 's avonds om zes uur in het slot. Dan zit mijn werk dag er op." 1 MOOI HISTORISCH woonhuis krijgt van mo numentencommissie ze ven A's AGENDA Uitvoering van Die Zauberfiote' door Stichting Kameropera Nedenand in Hortus Botanicus en Museum van Oudheden. Rapenburg, aanvang 19.30 uur. Noordwijk Optreden van Gerard Joling in Club '71Oude Zeeweg, aanvang 20.30 Warmond Kermis op De Baan vanaf 18 00 uur Officiële opening Kaagweek door de burgemeester, met uitreiking Sloe- pie-wisselpnjs en sportprijs op het Gemeentehuis. Herenweg, vanaf mannen vanaf 16 iaar in de Dorps Muzikale Rondgang door St. Matthi as. startpunt "Trefpunt'. Herenweg Drakebootraces, voor park Groot Leerust. van 20.00 tot ca 22.00 uur Barbecue in park Groot Leerust om 20.15 uur gevolgd door een optreden van 'Coldhorn Dixie", aanvang 21.00 uur. en een groot vuurwerk om 23.00 n 21.00 u Zoeterwoude-dorp "Super Dance Party' georganiseerd door Utopia, m de 'Westender'. Hondsdrafweg 1 aanvang 21.00 uur ZATERDAG 6 JULI Leiden Expositie 'Kijk op Leiden' in de Hoog landse Kerk. van 11.00 tot 16.00 'Langs Leidse kerken", diverse kerken openen hun deuren voor het publiek, aktiviteiten zoals rondleidingen, con certen etc.. van 11 00 tot 16 00 uur Overzichtsexpositie Leidse Galeriéen in De Waag van 11.00 tot 17 00 uur Ritten met paardentram door binnen stad. vanaf Stadhuis, van 12.30- 16.30 uur. Straattheater op het Stadhuisplein, aanvang 13.00 uur. 'Werfpop'. popfestival in het Van der Werfpark. van 14 00 tot 22 00 uur Slotavond Blues en Boogie Woogie festival in het Antonius Clubhuis, aanvang 20.00 uur Noordwijk Northgo-wandeltocht vanaf Bowling centrum. Van Panhuysstraat. starttij den: 40 en 25 km tussen 09 00 10.00 uur 6. 10 en 15 km tussen 10 00-14 00 uur. Schoonmaakaktie 'Natuurlijk Noordwijk Extra Schoon' op het Noordzeestrand voor de bouie Warmond Kermis op De Baan. de hele dag Bos loop door het Bos van Krantz. in schrijven bij startpunt in park Groot Leerust. 11.00 uur.Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp van 11.00 tot 16.00 uur. Rondvaarten voor oudere Warmonders over de Ka gerplassen. vertrek 's morgens vanaf de Gemeentehaven, "s middags vanaf park Groot Leerust. Kortebaan Drave rij. Herenweg, tussen de Baan en de Beatrixlaan van 14 00 tot 19.00 uur Eieren gooien, spel voor paren met kakelverse eieren, in park Groot Leerust. vanaf 19.00 uur. Barbecue in park Groot Leerust. vanaf 18.00 uur. Billenprikkersfeest met muziek van 'Nightlife' in park Groot Leerust. vanaf 21.00 uur. Optreden van De Gigantjes, in "Trefpunt". Herenweg, aanvang 22.00 uur. zaal open om 21 00 uur MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 Baars. Van der Meer. Tan. Zwijnenburg, Meijer. Van Leeuwen, Verhage. Groeneveld. de Ruiter. Jans sen. Mans en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur M Zwijnenburg. Rosmolen 2. tel 412166. zo 8 uur tot 24 uur: C. v.d Meer/H. Meyer. Stokroos 1. tel. 215510. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent. Tayteibaum, Van Luyk. Klaassen. Rus. Kruis. Bergmeijer, de Lange za 8 uur tot zo 8 uur: J Rus. Middel stegracht 129. tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur M Bergmeyer. Oude Singel 76, tel. 226201 Groep 3 - Boels. Smit, Leiy, W de Bruijne, J de Bruijne. Huibers. Jur- gens, Fogeiberg en Van den Muijsen- bergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 125245. zo 8 uur tot 24 uur H Jurgens. Burg gravenlaan 102. tel. 125820. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R E. Zaaijer, Paulides, de Kanter en Lodder; za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Kanter, l Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414. zo 8 uur tot 24 uur: E. Nieuwenhuis, Meloenstraat 39, tel 768918 Groep 5 Jasperse, Wiersma. Crul, Kooijman, De Jong, Prince, Remders, D. Hammerstem en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel 217477. zo 8 uur tot 24 uur B Warnaars, tel 122944. Waarnemingsregeling Homeopati sche artsen C Juffermans/D. Koster. Haagweg41, tel 315900; via dok terstelefoon 071 122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft Leiderdorp za J v d Leede. Hoofdstraat 8. tel 894539; zo L Middendorp, Peppel schans K14. tel. 130189. spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13 00 uur Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E Roe- lants. Frans Halslaan 10, tel 153747 za E Schotanus. Leidseweg 305. tel 612356; zo: A Meiman. J W Fr isoiaan 13. tel 612118 F. Watenkamp. Dorpsstraat 45. tel 10030 Wassenaar za: J Stuyfzand. Kerkstraat 3. tel 12460; ZO: M v Tolingen. Hofcamp weg 7. tel. 15939 Zoeterwoude de weekenddienst waarneemt APOTHEKEN De avond nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr door Apotheek Tot Hulp der Mensheid. Rbsmoien 13. Leiden, tel. 211611 Apotheek Lmnaeus. Kempenaerstraat 31. Oegstgeest. tel. 173330 Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorschoten, tel 613350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurltng. Hei der. Roest (Leiden en omstreken): G Roest, Ockenrode 14. Leiderdorp tel 890405 Voor de praktijk van Vestiens en Van der Wouw: E. van der Wouw. Boshui zerlaan 26, tel. 764058 Voor de praktijk van Duijn, Brandt R J.W. Duijn, Pres. Kennedyiaan 260, Oegstgeest, tel. 156161; of D J. Brandt, Homanstraat 1. Rijns burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer straat 21. Oegstgeest. tel 071 176761. Voor de praktijk van mevr S St'bbe en mevr C van Roon, Bronkhorst straat 13. Leiden, tel 218393. al leen op telefonische afspraak Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen dokterstelefoon 070-3455300 TANOARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door W Kuiters. Hoge Rijndijk 28. Leiden, tel 071 125215; spreekuur om 13.00 uur Voorsc hoten/Wassenaa r P Pluiimaekers. V Z V Nijeveitstraat 112. Wassenaar, tel 01751 13116 WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel 120144. na 17 00 uur en.n het weekend uitsluitend bereikbaar v.a dokterstelefoon, ter 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden, tel: 01720-24024 De organisatiestruc- tuur van de gemeen- I te lijkt vrijwel geheel te zijn opgebouwd uit commissies. Vrijwel iedere ambtenaar en lof raadslid zit wel een een of meer van deze praatgroepen die zich over een bepaald onderwerp buigen. Tij dens deze vergaderingen heeft het voorspel plaats van de ge meenteraadsvergadering waar de uiteindelijke beslissingen over Leiden worden genomen. Ook zijn er enkele adviesorga nen, die de naam commissie mogen dragen. Straatnamen-, welstand-, beroep en bezwaar èn de monumentencommissie. Een clubje van negen bouwkun digen, bouwkundig ingenieurs, bouwkundig historici, architec tuur-historici en stedebouwers met een jurist aan het hoofd. Gezien alle prof., ir., drs., dr., ing., een uiterst 'zware' com missie, die ondanks de uitge breide titelatuur, of misschien wel juist daardoor, haar maan delijkse samenkomst van dit monumentale gezelschap tot een van de meest enerverende gebeurtenissen uit de gemeen telijke vergadercultuur maakt. Monumentaal Om vijf uur roept voorzitter Oli vier de 'mannen' op het terras van café l'Esperance bij elkaar. De omgeving van de Kaiser- straat en de Vliet is aan de Een dagje op pad met de leukste commissie van Leiden. Geen oeverloos geklets en stuk voor stuk kleurijke personages. Daarin verschilt de 'monumentenclub' van andere 'saaie' gemeentelijke vergadertijgers. beurt. Alle huisjes in die buurt bekijken en inventariseren. Beschermenswaar- dig of niet? De negen groeten elkaar, wis selen wat laatste (bouw)nieuwtjes uit en zetten zich in be weging richting 5e Binnenvestgracht. Al na drie huizen (bij de woning van 'n prins) breekt de groep uiteen. Som migen vinden het huisje interessant, anderen lopen snel door. De achterblij vers doen een gooi De monumentencommissie op pad. Uiterst rechts C naar de naam van de Veldman en enkele belangstellenden, architect, discussië- over het bouwjaar en voelen met hun vingers aan de voegen om de materialen te bepalen. Al snel onderscheidt de persoon van Koen Ottenheym zich. De docent kunstgeschiedenis al heeft hij veel eerder het uiterlijk van een student wijst zijn collega's op ieder frutseltje, heeft oog voor elk ornamentje en lijkt van ieder huis de bouwschool en -jaar te kennen. Een nieuwe kandidaat voor 'Wedden Dat' werpt zich op. „Zeven A's voor nummer 16", is de onbegrijpelijk kreet van Oli vier als het bekijken van een pandje is afgerond. Ottenheym komt te hulp: „Om de bescher- menswaardigheid van een pand te rubriceren, hebben we drie mogelijkheden. Ja, nee of een beetje. Voor elk van deze moge lijkheden hebben we een letter. Zeven A's voor 16 betekent dat zeven leden van de commissie vinden het pand op nummer 16 de moeite waard. Een A dus." Het eigen jargon van het monu mentenclubje gaat nog verder. Als ze het hebben over 'de man tel der liefde' dan bedoelen ze een rotte pui die door een laag verf is bedekt. Monumentaal Bij een pand aan de Kaiserstraat staan de negen minutenlang vanaf de straat omhoog te kij ken naar een prachtig historisch woonhuis. Ze zijn het eens maar gaan zo op in hun werk dat een naderende auto niet wordt opgemerkt. Zo gefasci neerd wordt er gekeken dat de automobilist luid moet toeteren om de groep langzaam uiteen te drijven. Enkele huizen verder breekt de club voor de zoveelste keer. De snelle beslissers lopen weer uit op de secure bekijkers. „Mensen, kom op nou", roept Olivier, zijn radeloosheid met een glimlach bedekkend. Zijn administratieve team, Mart en Bart genaamd, heeft grote moeite om de A, B of C bij het juiste pand te krijgen als de groep gespreid rondloopt. Com missielid Suurmond, die telkens achter het peloton aanbungelt, is het er niet mee eens: „Waar om moet die wandeling zo snel. Ik heb liever dat de snelheid wordt verlaagd naar één kilo meter per uur in plaats van an derhalf:" Collega Raue is het met haar eens: „Ik wil een we tenschappelijk oordeel kunnen geven, dan verloopt de wande ling maar rommelig." Monumentaal De groep trekt tijdens de rond gang zelf ook bekijks. Bewoners blikken nieuwsgierig uit hun ra men als de groep met pennen en papier gewapend bij hun pand stilhoudt. Is het een rond leiding van toeristen?, zijn het kooplustige makelaars?, gaat de gemeente hier nu ook al slopen? Sommigen kunnen hun nieuwsgierigeheid niet meer bedwingen en komen naar bui ten. Secretaris Schra stelt ze ge rust. Het is de monumenten- commissie. Na de wandeling zijn de nekken stijf. Het resultaat van het ue- renlang naar boven turen. „We eten even een paar broodjes en dan gaan we verderstelt Oli vier voor. Een uurtje later zit de groep in een zaaltje rond de ta fel om definitieve beslissingen te nemen. Ook hier onder scheidt de commissie zich van politieke en ambtelijke vergade ringen. De klant, meestal een huiseigenaar wiens pand op de monumentenlijst dreigt' te ko men, is koning. De leden stellen zich keurig voor en behandelen eerst de huisjes van de aanwezi gen. Daarna neemt Olivier rus tig de tijd om het aloude voor oordeel, dat als een pand een maal op de monumentenlijst staat er niet meer aan vertim merd mag worden, te ontzenu- Daama volgt een heldere dis cussie, met dia's en foto's on dersteund en ook voor de leek te volgen. Verschillende malen wordt het een bescheiden rom meltje als de stemmen staken. Maar de sfeer blijft vriendelijk. Als de huizen van de aanwezi gen zijn behandeld worden zij oprecht en vriendelijk bedankt voor hun belangstelling. De Leidse monumentencommissie. Natuurlijke, bestuurlijke ver nieuwing in optima forma.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13