Binnenland Donor-kind kan naam van vader achterhalen Uw auto kan f 3.000,- meer waard zijn. 'Brunswijk kreeg geld van minister Pronk' Overtollige ambtenaar krijgt aanbod ander werk D'Ancona wil grotere centra voor jeugdhulp Eerste Kamer heeft niet altijd het laatste woord aaaa Donderdag 4 juli 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS NIEUWSLIJN 'Zwerfkinderen niet dood door film' Er is geen duidelijk verband tussen de dood van een zevental Braziliaanse zwerfkinderen en hun aandeel in een door Neder land mede-gefinancierde film over onder meer de intimidatie en zelfs het vermoorden van zwerfkinderen door de politie. Minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken zegt dat in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. Hij schrijft wel 'verontrustende signalen' te krijgen over het lot van zwerfkinderen in de grote Braziliaanse steden. Hij wijst verder op enkele maatregelen die inmiddels zijn genomen: de aanstelling van een minister van het kind, de instelling van een parlementaire onderzoekscommissie en de opstelling van een plan tegen geweldpleging jegens kinde- Teleac-hoofdpijncurus helpt De Teleac-cursus 'Hoofdpijn te lijf is een succes gebleken. Bijna driehonderd mensen werden voor, tijdens en na de cursus on dervraagd. Bijna negen op de tien hadden al elf jaar of langer last van hoofdpijn. Veel mensen hadden al vele behandelingen geprobeerd en 90 procent gebruikte medicijnen. Na de cursus gaf ruim de helft aan minder dagen in de week hoofdpijn te heb ben. Het gemiddelde aantal uren pijn daalde met 9,4 per week, terwijl 63 procent aangaf minder ernstige hoofdpijn te hebben. Bijna de helft gebruikte minder medicijnen. Een grote meerder heid vindt zijn hoofdpijn een minder groot probleem en heeft meer het idee er zelf iets tegen te kunnen doen. Ontspannings oefeningen maken deel uit van de cursus. TROS, Veronica en d'Ancona gaan overleggen TROS en Veronica gaan maan dag met minister d'Ancona van WVC praten over het oprichten van een commerciële omroep. Beide omroeporganisaties wil len van de minister weten hoe groot hun kansen zijn op toe wijzing van een ethernet en de voorwaarden waarop ze het pu blieke bestel verlaten. Volgens TROS-directeur Wol zak werken de twee omroepen aan een bedrijfsplan, dat in au gustus gereed moet zijn. Begin september nemen ze een beslis sing, maar volgens Wolzak is het 99 procent zeker dat de TROS het commerciële avon tuur begint. Hij verwacht dat een commercieel net volgend jaar oktober van start kan gaan. Veroncia denkt aan 1 januari. Politie Utrecht schaft atb's aan In navolging van het Amsterdamse korps gaat de Utrechtse poli tie vanaf vandaag surveilleren op all terrain bikes (atb-fietsen). De politie hoopt dat de agenten op de veertien lease-fietsen makkelijker aanspreekbaar zijn voor het publiek. De fietsende dienders hoeven geen pet op. .Anders zitten ze wel heel erg te gen de klep te kijken", aldus een politiewoordvoerder. Zij krijgen een vest met reflecterende schouderstukken en het woord 'poli tie' erop. Afval inleveren moet makkelijk zijn Bij het bevorderen van het gescheiden inzamelen van huishou delijk afval kan statiegeld slechts een beperkte rol spelen. Be langrijker voor de consument is dat hij er niet teveel moeite voor hoeft te doen, zo concludeert het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) in een onderzoek naar de effec ten van statiegeld en zogeheten drempelverlagende maatregelen (zoals de glasbak) op het inleveren van afval. Het onderzoek was toegespitst op batterijen, aluminium drankblikjes en spaarlam pen. Statiegeld werkt lang niet altijd. Als het te hoog is, kopen consumenten vergelijkbare produkten zonder statiegeld. Bij voorbeeld bij de spaarlamp (statiegeld van 2,50 tot 3,50 gulden) koopt de klant bij teveel aan statiegeld, weer gewone gloeilam pen. Bij batterijen ligt die grens tussen 25 en 35 cent. Of de con sument kiest voor de milieuvriendelijke variant hangt ook sa men met de moeite die hij moet doen om later van het spul af te komen. Hoe minder moeite, des te meer statiegeld wordt geac cepteerd. Heyne den Bak overleden Gerard Heyne den Bak (49), lid van het Commis sariaat voor de Media, is dinsdag tijdens zijn va kantie onverwacht over leden. Heyne den Bak maakte sinds 1988 deel uit van het Commissari aat en was speciaal belast met zaken op het gebied van zendtijd en toezicht. Heyne den Bak was vele jaren in tal van functies actief binnen de Partij van de Arbeid. Hij begon zijn carrière bij de Wiardi Beckmann Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Heyne den Bak vervulde van sep tember 1973 tot april 1979 de functie van par- H den Bak tijsecretaris, daarna was hij nog tot 1983 lid van het partijbestuur. Zowel het PvdA-be- stuur als het Commissariaat zeggen geschokt te zijn en roemen zijn grote inzet en betrokkenheid. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). CORRESPONDENT Voor de bevolking van Oost-Su- riname bestemde voedselhulp is voor een groot deel terechtge komen bij het Junglecomman do van Ronnie Brunswijk. Uit een in juni verschenen rapport van het onderzoeksbureau De velopment Perspectives uit Am- hem blijkt dat ruim 700.000 gul den aan geld en goederen is verstrekt via het Zeister Zen- dings Genootschap (ZZG), waarvan „een deel ging naar de keuken van de Junglecomman do-kazerne op Stoelmanseiland en een ander deel naar de Jung lecommando-leiding". De arts Schaapveld en de so ciaal-geograaf Zevenbergen, beiden gerenommeerde Surina- me-kenners, schreven hun rap port na een reis van vijf weken door Oost-Suriname in op dracht van het ministerie van ontwikkelingssamenwerking. Naar aanleiding van hun bevin dingen werd vorige maand het voedselhulpprogramma abrupt stopgezet. In een sobere pers verklaring liet minister Pronk weten, dat er bij nader inzien „onvoldoende gronden" waren voor het voedselprogramma. Uit het rapport blijkt dat het Junglecommando kon beschik ken over chèques die naar eigen inzicht werden verzilverd Het bureau Development Perspecti ves is er ook niet van overtuigd dat op bonnen altijd en uitslui tend voedingsmiddelen werden geleverd. Schaapveld en Zevenbergen vinden het vreemd dat de voed selhulp in januari van dit jaar is hervat. Tijdens een eerdere mis sie naar Oost-Suriname was het tweetal, samen met het Zeister Zendings Genootschap (ZZG). tot de conclusie gekomen dat in het gebied geen ondervoeding te bespeuren was. In juni vorig jaar verdreef het Nationaal Leger het Junglecom mando uit het bauxietstadje Moengo. Tegelijkertijd bracht Brunswijk een bliksembezoek aan Nederland, waar hij pleitte voor hervatting van de voedsel hulp. Schaapveld en Zevenber gen hebben van Brunswijk be grepen dat aan hem toezeggin gen waren gedaan „indien wer kelijk nodig Op het ministerie van ontwik kelingssamenwerking werd dit vervolgens ontkend. Het voed selprogramma werd echter op ruime schaal hervat. Het onder zoeksbureau neemt aan dat het ministerie bang was voor „desintegratie van het Jungle commando", dat uit stelen zou gaan „ten koste van andere on derdelen van het het noodhulp- programma", zoals medische hulp en onderwijs. voor overtollige ambtenaren. Minister Dales van binnen landse zaken zegt dat in de nota 'Herplaatsingsbeleid'. Ze wil zo de reorganisatie zo pijnloos mo gelijk laten laten verlopen en voorkomen dat te veel ambte naren straks wachtgeld krijgen. Dales heeft al overeenstemming bereikt met alle ambtenaren - centrales, behalve de christelij ke centrale CCOOP die de ter mijn van een jaar te kort vindt. Het rijk zal ambtenaren die bij de inkrimping van de overheid hun baan verliezen, binnen een jaar ten minste één andere functie aan te bieden. Afdelin gen van ministeries waar func ties worden opgeheven moeten zelf de werkloosheidsuitkerin gen voor ambtenaren de wachtgelden gaan betalen om ze te dwingen actief mee te zoeken naar een andere baan Hirsch Ballin en Simons willen einde aan anonimiteit spermadonor Kinderen die zijn verwekt met donorzaad moeten het recht krijgen om te weten wie hun vader is. Er zijn sterke argumenten voor een dergelijke regeling, zo schrijven minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Si mons van volksgezondheid in een brief aan de Kamer. Eind dit jaar willen ze het probleem geregeld hebben. degenen die het wél weten via onderzoek te bereiken zijn, is twijfelachtig. Zodoende staat DEN HAAG GPD-ANP De bewindslieden zien geen nut verder onderzoek naar de mogelijke problemen van kin deren, die nu geen toegang hebben tot gegevens over hun afstamming. De meeste met do norzaad verwekte kinderen zijn daarvan niet op de hoogte. Of niet vast of er voldoende repre sentatieve gegevens uit een on derzoek naar voren komen. Ze ker is wel dat het onderzoek lang zal gaan duren. Hirsch Ballin en Simons wil len nu enkele deskundigen de vraag voorleggen welke punten principieel en politiek van be lang zijn bij beslissingen over wetgeving op dit gebied. Ze zul len ook informatie inwinnen over de regelingen in andere Europese landen. Zelf zien ze sterke argumenten voor het wettelijk erkennen van het recht op afstammingsgevens. Zo n regeling zou kunnen lei den tot het doorbreken van de geheimhouding van gegevens over in het bijzonder de donor. Om die reden zijn de sperma- banken fel tegen het voorstel. Ze vrezen dat veel donoren het dan voor gezien houden, terwijl het volgens hen maar uiterst weinig voorkomt dat kinderen die via kunstmatige inseminatie zijn verwerkt, willen weten wie hun vader is. De baten wegen volgens hen niet tegen de kos ten op. De bewindslieden verwach ten dat aan het eind van dit jaar al definitieve besluiten kunnen worden genomen over de toe gankelijkheid van afstammings gegevens. In de tussentijd zul len ze zich ook beraden over va rianten van mogelijke wetge ving. Topdrukte op wegen vooral in buitenland Een Nederlandse militair bekijkt in de haven van Rotterdam geheel in plastic verpakte Amerikaanse helikopters die na de Golfoorlog terug gaan naar Duitsland. 'Desert Farewell' heeft het thuistransport van de toestellen die hebben meegedaan aan 'Desert Storm', •foto anp» Ray mond rutting DRIEBERGEN ANP Het begin van de schoolvakan ties in Zuid-Holland, Gelder land en Utrecht zorgt dit week einde voor grote drukte op de Nederlandse wegen. De ANWB en de rijkspolitie in Driebergen verwachten vooralsnog in eigen land geen grote problemen. In Duitsland en Frankrijk wordt daarentegen topdrukte verwacht. In België begint de bouwvakvakantie en in zes Duitse deelstaten de schoolva kanties. In Frankrijk gaan vanaf vrijdag zes miljoen vakantie gangers op weg en begint de Tour de France. De politie raadt daarom aan op zondag in plaats van op vrijdag of zaterdag te vertrekken. Fusiegolf moet miljoenen opleveren DEN HAAG GPD Minister d'Ancona van WVC gaat dras tisch snoeien in het aantal instellingen voor jeugdhulpver lening. De bewinds vrouw wil nog deze kabinetsperiode het aantal van 450 re gionale, veelal klei ne, organisaties te rug te brengen tot 85 grote. Het gaat daarbij onder ande re om projecten voor begeleid ka merwonen, crisis centra en jongeren adviescentra (JAC's). Het aantal landelij ke kindertehuizen moet terug van 11 naar 6. In het kader van de Tussenbalans moet d'Ancona van af volgend jaar ieder jaar 55 miljoen be zuinigen op de jeugdhulpverlening. Dat wil ze vooral be reiken door grotere instellingen te cre ëren, die doelmati ger en goedkoper kunnen werken. Verder denlct ze aan een verhoging van de ouderbijdrage met 10 procent plus een jaarlijkse aan passing van de ou derbijdrage aan de inflatie. De inning van ouderbijdragen wordt verscherpt. Ook moeten aJle (landelijke en regio nale) jeugdhulpin- stellingen in 1992 en 1993 1,5 procent in leveren. De-landelij ke hulpinstellingen (op de kindertehui zen na) krijgen daarboven op nog eens een blijvende korting opgelegd van 6,5 procent. Sa men met een aantal technische ingrepen leidt dit pakket tot een bezuiniging van 41 miljoen in 1992. Pas vanaf 1993 haalt d'Ancona het bezui nigingsbedrag van 55 miljoen. Er hoeft volgens het departe ment niet één op vangplaats voor jon geren te worden ge schrapt. Over de fusiegolf wil d'Ancona helde re afspraken maken met de provincies, de grote steden en het particulier ini tiatief. Er zal per provincie worden vastgelegd hoeveel organisaties er vanaf 1994 maximaal wor den gefinancierd. Vorige week maakte het departement van WVC een pak ket bezuinigingen bekend van 34 mil joen gulden op de landelijke welzijns- instellingen. Ook daar wordt het leeu- wedeel van het be drag gehaald door instellingen te laten fuseren. In totaal moet WVC vanwege de Tussenbalans 220 miljoen inleve ren. ACHTERGROND DEN HAAG HENRI KRUITHOF Het middernachtelijk uur was al enige tijd verstreken, toen dinsdag uiteindelijk het verlossende woord kwam. CDA-fractievoor- zitter Kaland legde het hoofd in de schoot nadat premier Lubbers had gedreigd met een kabinetscrisis. Het door het CDA en de WD (samen een meerderheid) volstrekt ge kraakte wetsontwerp werd aangenomen. Wat was er gebeurd? Het kabinet kwam enkele maanden geleden voor de tweede maal met een voorstel om het huurwaarde forfait (een belasting voor huiseigenaren) fors te verhogen. De eerste keer had de Eer ste Kamer al nee gezegd, maar nu kabinet en Tweede Kamer opnieuw akkoord waren gegaan met het idee, moest de Senaat zich er opnieuw over buigen. Daarmee kwamen de 'amateur-politici aan de overzijde van het Binnenhof, zoals Eerste Kamerleden soms half-gekscherend door de Tweede Kamerleden worden ge noemd, in een lastig parket. Aan de ene kant meende de meerderheid nog steeds dat het een slecht wetsvoorstel was. Maar aan de andere kant riskeerde de Senaat een keiharde botsing met het kabinet èn met de Tweede Kamer. Natuurlijk, als de Eerste Ka mer een wetsontwerp onrechtvaardig vindt voor een deel van de burgers heeft zij de plicht tegen te stemmen. De Senaat is be doeld om te voorkomen dat slechte wetge ving het Staatsblad haalt. Maar zoals zo vaak speelde een mengeling van partijpoli- Piet Steenkamp zei het jaren geleden: „De Eerste Kamer heeft het laatste woord. Als wij niet willen dat een wets voorstel tot wet wordt verheven, gebeurt het niet". Aan die stelling is deze week enig afbreuk gedaan. De Senaat wilde de verhoging van het huurwaardeforfait niet en toch komt het ervan. tieke en wetstechnische argumenten een rol. De PvdA was voor de verhoging, zeker nu de huren ook jaarlijks met ruim vijf pro cent zullen stijgen. De WD was. ook al voorspelbaar, tegen en dus draaide alles om het CDA. De christendemocratische woordvoerder Boorsma zette dan ook hard aan. In zijn eerste bijdrage aan de discussie (er zouden er nog vijf van CDA-zijde volgen) dreunde hij pagina na pagina kritiek op het wets voorstel, met als conclusie dat het ondeug delijke wetgeving betrof. Maar hij bood een uitweg. Als staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën een aantal toezeggingen zou doen over de uitvoering van de wet. was er met de CDA-ffactie wel te praten. En Van Amelsvoort deed dat, waarna Boorsma een veel milder toon aansloeg. Het compromis leek geboren. Tot ieders volstrekte verrassing kwam na lang beraad binnen de CDA-fractie Boors- ma's baas Kaland op het toneel. Hij sprak van 'slechte wetgeving' en 'geëtaleerd zelf bedrog'. „Als de Eerste Kamer zulke ernsti ge kritiek heeft, mag zij het wetsontwerp niet laten passeren", zo besloot hij zijn bij drage. Intussen was premier Lubbers uit Italië teruggekeerd. Hij nam achter de regerings tafel het roer van Van Amelsvoort over. Maar het baatte niet. Kaland lag op ram koers. Lubbers probeerde het nog zonder het machtswoord te redden, maar daar nam Kaland geen genoegen meer mee en dus kwam het hoge woord eruit. Een kabi netscrisis zou het gevolg zijn van verwer ping van het wetsontwerp, zo liet hij weten. Onmiddellijk ging Kaland door de knieën. Als het waar is wat hij beweerde, namelijk dat de kwaliteit van de wetgeving en de on rechtvaardigheid voor de huizenbezitters daarin voor hem doorslaggevend waren, had Kaland nooit mogen zwichten. Als ech ter strikt politieke argumenten een rol spe len, had Kaland het niet zo hoog mogen spelen. Ook de Eerste Kamer vindt immers dat de politieke beslissing in de Tweede Ka mer thuis hoort. Wat nu blijft hangen is, dat een slecht stuk wetgeving (althans naar het oordeel van de meerderheid van de Eerste Kamer) toch het Staatsblad haalt. De commissie- Deetman heeft voorstellen gedaan om het vertrouwen in de politiek te herwinnen, maar vertoningen zoals deze week dragen daar bepaald niet toe bij. De journalistenvakbond NVJ heeft gisteren de voorgenomen acties vandaag bij vijf landelijke dagbla den opgeschort. Gisteren lieten de dagbladwerkgevers (NDP) laten weten de onderhandelingen over een nieuwe cao te willen herope nen, waarbij gepraat kan worden meer loonsverhoging, de aanpas sing van de salarisstructuur en de bestrijding van structureel over werk. Vanmorgen hebben beide partijen verder gepraat. In mei kwamen de NVJ en de NDP een loonsverhoging van 3,75 procent overeen na een eis van 6 procent. De NVJ-leden wezen het akkoord echter af. Ze willen meer loon en een betere regelingen voor het structurele overwerk. Vorige week beten journalisten bij Damiate, dat onder meer deze krant uitgeeft, het spits af bij een actiegolf waaraan tal van regiona le kranten hebben meegedaan. De directie van het Dagblad voor Noord-Limburg heeft gisteren be sloten de journalisten die de ver schijning van het blad gisteren verhinderden, niet over die dag te betalen. Ruil nu uw huidige auto in voor 'n nieuwe Fiat Uno of Tipo en ontvang een fantas tische inruilprijs die wel f .1.000,— hoger kan zijn dan de ANWB/lfOVAG richtprijs.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3