'ns op uit! LE^TOUR Tour-prijsvragen zijn niet langer spelletjes Het was een grote verschrikking' De beste vakantiebestemming is de Gazelle fietswinkel! MOCHT ERIK BREU- KINK de Tour winnen en later op doping worden betrapt, dan keert Wasto- ra niet uit. De Tour de France is een aardig evenement, maar het échte spel wordt deze maand in eigen land gespeeld. De ware wielrenners ontbreken, maar voor de rest is het zo echt als maar zijn kan: compleet met kopmannen, combines, knechten en met pitti ge prijzen. In grote bedrijven gaan tienduizenden guldens over de werkvloer. De Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) ziet het met lede ogen aan. Officieel mag de SNS vermoedelijk pas met ingang van volgend jaar doen wat nu al op grote schaal gebeurt: gokken op de Tour. Steeds meer geld in de 'pot DEN HAAG FRED 5EGAAR GPD-VERSLAGGEVER In het gebouw van de Optiebeurs, toch al het centrum van speculatie, stijgt de spanning de komende weken zo mogelijk nog hoger dan normaal. Het personeel speelt dan volgens traditie het Tourspel: omzet ongeveer een ton, gemiddelde winst/verlies vijfhonderd gulden met uitschieters tot zeven- a achtduizend gulden. Dat heeft in het verleden tot problemen geleid. Het Noordhollandse winkelbedrijf Wastora voert een uitgebreide reclame-campagne tijdens de Tour. De politie in Haarlem heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de winkelketen, maar mag dit jaar desondanks doorgaan met de actie. foto anefo Een werknemer: „Veel perso neelsleden zijn actief in de aan- delenspeculatie. Dat levert ze soms een aardig duit op. Maar het pakt ook wel eens verkeerd uit. Dat verlies proberen ze dan goed te maken in de julimaand tijdens de Tour. Soms met de sastreuze gevolgen, want ze zet ten dan fors in. De laatste tien jaar heeft dat zelfs tot ontslagen geleid. Ik schat dat drie a vier mensen op straat zijn gezet om dat hun verliezen te hoog oplie pen. Het ging dan om een klei ne tienduizend gulden. Die mensen kwamen zo in de moei lijkheden, dat ze hun werk niet meer goed konden doen." Dat bedrag is zó bereikt, want het spel zoals het op de beurs- vloer wordt gespeeld, vertoont verdacht veel vergelijkingen met de werkelijke handel in aandelen. Populair zijn de 'uit- rijdersaandelen', waarbij het gaat om het aantal renners dat Parijs haalt. Wie heeft gegokt dat 140 coureurs de eindstreep halen, ziet de waarde van zijn aandeel zakken als er na enkele etappes al veel uitvallers zijn. Het parcours en de weersom standigheden hebben een ster ke invloed op het aantal afstap- pers en dus op de 'beursnote ringen'. Maar er kan ook wor den gehandeld in kopmannen, ploegen en de duur van een etappe. De Stichting Nationale Sport totalisator moet zich nog steeds beperken tot de toto en de lotto. De Raad van State doet binnen kort uitspraak over verruiming van de gokmogelijkheden, die behalve de krasloten ook Wim bledon- en Tour-loterijen mo gelijk moeten maken. De SNS is volledig voorbereid op een posi tieve beslissing. Binnenkort worden in supermarkten, siga renzaken en warenhuizen in to taal tweeduizend terminals ge plaatst. Daarmee staat de deel nemer rechtstreeks in contact met de SNS. „Op de dag van een belangrijke bergetappe kan dan tot elf uur worden gespeeld. Door die automatisering werkt alles veel sneller. Behalve op de Tour kan worden gewed op Wimbledon en het WK voet bal", zegt voorlichter Van der Velde. „We gaan dan werken met een quoteringsysteem, pre cies zoals dat in Engeland ge beurt. Dat betekent dat de over winning van een onbekende renner je meer geld oplevert dan wanneer een topper als Le- Mond wint. We verwachten er erg veel van." illegale circuit Justitie hoopt dat daarmee het illegale circuit verdwijnt. Dat zijn kansspelen die een 'pu bliek' karakter hebben zoals bij voorbeeld de actie van het Noordhollandse bedrijf Wasto ra. De winkelketen in witgoed en audiovisuele apparatuur geeft het aankoopbedrag van een artikel boven de honderd gulden terug als Erik Breukink de Tour wint. Wastora heeft om die reden een verzekering van enkele miljoenen moeten af sluiten. Het gaat overigens om de officiële uitslag. Mocht de Nederlander winnen en later op doping worden betrapt, dan wordt er niet uitgekeerd. Er is inmiddels proces-ver baal opgemaakt tegen het be drijf, maar Wastora mag de re clamecampagne dit jaar nog wel voortzetten. Het optreden van de politie in Haarlem mag een uitzondering worden ge noemd. Veelal onderneemt zij geen stappen. „De politie is daar vrij in. Meestal heeft de af deling bijzondere wetten van de lokale politie wel wat anders aan zijn hoofd", zegt een woordvoerder van het ministe rie van justitie. Doeltreffend systeem Met name krantenuitgevers profiteren hiervan. De bladen organiseren prijsvragen waarin een eenvoudig doch doeltref fend systeem wordt gehanteerd. Het raden van de tijdsduur van een etappe of de winnaar van de etappe. In Heerlen nemen jaarlijks achtduizend lezers deel aan de quiz van het Limburgs Dagblad, maar ook de prijsvra gen van de Nieuwe Noordhol landse Courant en het Utrechts Nieuwsblad zijn niet weg te denken. Het vergroot de band met de lezers, is de achterlig gende gedachte. Omdat de plaatselijke fietsenwinkel bo vendien een advertentie plaatst, snijdt het mes aan meerdere kanten. De 'huis-, tuin-, en keuken- spellen' in cafés, buurtvereni gingen en bedrijven zijn wèl toegestaan, óók als er meer deelnemers zijn en de omzet groter is dan bij acties waaraan iedereen kan meedoen. De thuisblijvers' van het zestien duizend man tellende personeel van Hoogovens krijgen in juli een scala aan prijsvragen voor gelegd. „Elke afdeling heeft zijn eigen systeem", zegt een werk nemer. „En ik kan u verzekeren dat er hier heel wat afdelingen zijn. Deelnemen aan meerdere spellen kan ook en dat gebeurt regelmatig. Iedereen is hier in de ban van de Tour. Er wordt bijna nergens anders over ge praat. Enkele jaren geleden is er door mensen van de computer afdeling een speciaal program ma ontwikkeld waardoor ieder een de uitslag van de Tour-quiz 's morgens op het beeldscherm kon lezen. Dat veroorzaakte nogal wat problemen. Het com putersysteem raakte overbelast waardoor het normale werk in de war werd gestuurd. Het hele systeem sloeg op tilt. De directie vond dat niet leuk. En dan druk ik me nog zacht uit. Sindsdien doen we het weer gewoon met pen en papier." Baan ingeruild Gerard Verdaasdonk is eco nomieredacteur bij Het Parool maar ruilde zijn baan tot dit jaar 's zomers steevast in voor die van 'Toui directeur'. Bij de Perscombinatie, waarvan ook Trouw en de Volkskrant deel uitmaken, was hij organisator van wat hij 'de beste Tour-quiz van Nederland' noemt. Dit jaar wilde hij die klus overlaten aan een ander, maar er was geen collega te vinden die er net zo veel tijd in wilde steken. Daar door is er een einde gekomen aan het spel. dat in zijn hoogtij jaren meer dan tweehonderd deelnemers trok en een prijzen- pot had van twintigduizend gul den. „Jammer dat het ophoudt, maar ik kon niet langer zo'n druk op m'n collega's leggen. Die moesten twee keer zo hard werken omdat ik die Tourtoto deed", aldus Verdaasdonk, die 's avonds van acht tot half één 's nachts in de weer was met het verwerken van de gegevens. Verdaasdonk bootste de Tour tot in details na. Deelname kostte honderd gulden. Een flink bedrag dat dan ook meestal werd gedeeld door meerdere werknemers. Voor dat geld 'kocht' de deelnemer een 27 UIT BOOSHEID TEKENDE Frans Vos een profcontract bij Garin, de Franse fietsenfabnek, waarvoor ook Schulte, Wagt- mans en Van Est in die jaren reden. complete ploeg met renners uit negen verschillende teams, dit om te voorkomen dat iedereen alle toppers in zijn ploeg zou opnemen. Er mocht slechts één kopman worden gekozen. De vier hoogst geëindigde renners in een etappe uit een ploeg tel den mee voor het eindklasse ment. „Wij deden het puur op tijd", zegt Verdaasdonk. „Pre cies zoals in de Tour. De totale achterstand van die vier ten op zichte van de winnaar werd ge noteerd. Behalve het algemeen klassement hadden we een dag- ploegenklassement en een bergklassement." Spelletje „Belangrijk was aitijd dat we 's avonds de beschikking had den over de complete etappe uitslag. Die is onontbeerlijk. Het Parool had die als enige in Ne derland, via een exclusieve overeenkomst met het Franse persbureau AFP. Was mooi voor de lezers, maar volgens mij is die gigantische lijst er destijds speciaal gekomen voor de Tour toto van net personeel." Toen de collega met wie hij de Tourtoto samen organiseer de naar het Noordhollands Dagblad vertrok, werd Alkmaar een 'dependance', die goed was voor veertig deelnemers. Ver daasdonk: „Er zat daardoor veel geld in de pot. maar het werd keurig verdeeld over allerlei klassementen waardoor de win naar nooit meer dan pakweg achthonderd gulden kon ver dienen. Want het moet natuur lijk wel een spelletje blijven..." De dertien bittere Tour-dagen van Frans Vos in de jaren vijftig Ach ja, de Tourjaren vijftig. Met Wim van Est, Wout Wagtmans, Gerrit Voorting, Henk Faanhof en De Pel. Wie heeft er niet over horen verhalen? Maar vóór Nederland het ploegenklassement won in 1953, en vóór IJzeren Willem als een boterbloem in het gras van de Aubisque was getuimeld, waren er ook al Nederlanders, die als slaaf van de weg probeerden hun brood te verdienen. Frans Vos (70) was een van die pioniers. Frans Vos uit Den Bosch, zoon van een sigarensor- teerder, gevierd criterium-renner, gebroken carrière door de tweede wereldoorlog, maar in 1950 toch twee weken in de Tour de France. „Ik kon geweldig fietsen, maar het interesseerde me niet. Als ik wat had verdiend, moest ik met m'n kameraden naar de kroeg. En ik had véél vrienden na tuurlijk, want ik had geld. Wout Wagtmans heeft wel eens gezegd: als ik jouw benen had, werd ik ieder jaar wereldkampioen. Achteraf had ik serieuzer moeten zijn. Maar ja..." DEN BOSCH PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Het viel niet mee, die oorlogsja ren. Voor niemand. Aan een carrière in de sport mocht je al helemaal niet denken. In 1939 was Frans Vos amateur gewor den. Twee jaar later vroeg hij snel een proflicentie aan - hoef de hij niet naar Duitsland. Kon hij op zijn manier 'de moffen een beetje vermaken'. Hoewel hij een bloedhekel aan ze had, en - heel anders dan bij voor beeld Cor Wals - er niet aan moest denken 'in de NSB-ploeg' te gaan rijden. 'Die reed zelfs baanwedstrijden met een ha kenkruis op'. Maar hel was rap gedaan met de weg; in 1942 het laatste kam pioenschap, in Zandvoort. En daarna maar wachten op het einde. In 1947 werd hij weer amateur, maar toen hij in '49 werd geselecteerd voor het WK in Kopenhagen, schreef een anonymus dat dat nooit kon. omdat Frans Vos in de oorlog al als professional had gereden. Uit boosheid tekende Vos meteen een nieuw profcontract bij Garin, de Franse fietsenfa- briek, waarvoor ook Schulte, Wagtmans en Van Est in die ja ren reden. „Ik dacht dat Gerrit Schulte de enige Bossche wielrenner van naam was", zegt de foto graaf als hij Frans Vos opzoekt in zijn flat aan de Zuidwillems vaart, hartje stad. Vos schudt heftig van nee. „Ze hebben hem ooit zelfs gezegd: Gerrit, 't is is afgelopen met je, er komt een tweede Schulte aan." Toch is zijn naam en zijn diens prestaties niet in het ge heugen blijven kleven. Daar voor was zijn loopbaan te zeer geknakt, zette hij ook te vroeg een punt achter zijn wieier- avonturen. Op z'n 31ste ging zijn fiets op slot. Voorgoed. En de dertien dagen Tour, die hij op z'n 29ste beleefde, zijn spor tief niet de meest memorabele, de meest vrolijke, waaraan hij terugdenkt. „Het was ene grote verschrikking." Ru de Grood, toenmalig cor respondent van het AD in Pa rijs, was die jaren de vertrou wensman van het Nederlandse wielrennen in Frankrijk. Hij had een dikke vinger in de samen stelling van de zesmansploeg. Had behalve Gerrit Voorting, Sjefke Jansen, Henk de Hoog en Wim de Ruiter ook twee debu tanten aanbevolen: Woutje Wagtmans en Frans Vos. En met die zes stuurde de KNWU ploegleider Piet van Ierlant op stap. Jan Pijnenburg was meca nicien, Jan van Dinteren mas seur/verzorger. Wielrennen, dus ook de Tour de France, verschilde in die ja ren nogal van dat van nu. „We wisten zelf amper hoe we het hadden, en ook de begeleiding wist geen pest. Van Ierlant had nog nooit op een fiets gezeten, en Pijnenburg kwam zo van de baan. We gingen bij de Fransen en de Belgen neuzen welke ver snellingen ze hadden gestoken, maar je moest oppassen dat je niet voor spion werd uitge maakt." Taktiek? Frans Vos: „Het eni ge wat was afgesproken was dat we op elkaar zouden wachten als er lek werd gereden. Een jaar eerder had ook al geen van de zes Hollanders Parijs gehaald. In de eerste de beste etappe raak ik als enige mee in een kopgroep van twintig man. We zuilen twee minuten hebben gehad. De ploegleiders reden toen in jeeps van de organisatie. Komt in enen Pijnenburg met veel kabaal die groep inrijden. Stoppen, stoppen! Ik moest stoppen! Waarom? Wagtmans had lek gereden. Nou, ik dacht meteen: Waarom ik? Zijn er dan geen anderen meer? Maar ik liet me terugzakken in het peloton. En daar zie ik De Ruiter. De Hoog en Jansen zitten. Nou, toen had ik al naar huis gewild. Ik ben zo gek. ik laat me nog verder uitzaJcken. Kom ik Voor ting tegen, zo dood als een pier. Ik zeg: waar is Wagtmans? Die zat nóg verder van achter. Ik heb m'n fiets omgekeerd, en ben hem tegen gaan rijden. En ja hoor, Wagtmans. Net als Voorting, net zo ne dooie." „Ik heb ze allebei op sleep touw genomen. Naar beneden konden ze me nóg niet bijhou den, zó rot waren ze. We kwa men op tien minuten binnen. De eerste dag! De moed zat me in de schoenen. Ik wilde met al le geweld naar huis. Ik dacht: wat is dit hier?! Ze weten dat ik momenteel goed rij, erf dan proberen ze met op zó'n manier te kloten. Maar er werd niks ge zegd aan tafel, niemand durfde iets te zeggen." Het was het slechte begin van een troosteloze Tour. Rap ver dween Jansen naar huis en gaf De Hoog op. En in de Pyrenee ën was het ook voor Wagtmans en Voorting over. Frans Vos kwam de Pyreneeën niet eens zó slecht door. Al had hij nog nooit een Aubisque van dichtbij gezien. Maar opeens was het gedaan, die dag. „Ik zag een vrouw staan met een pannetje water, dat heb ik op m'n kop gezet, en wég waren m'n krach ten. Of dat water nou te koud was, ik wet het niet. Ik zat steendood." Toen de Pyreneeën achter de wielen lagen, telde de Hollandse ploeg van Van Ierlant nog slechts de manschappen De Ruiter en Vos. Ze moesten zón der begeleiding verder. Vos: „Twee was te weinig om nog een ploegleider in koers te mo gen hebben. Joh, als we de laatste veertig kilometer lekre- den, moesten we zelf herstellen, want de heren waren binnen door via de kortste weg naar het hotel gesneld. Douchen, haar tjes kammen, en de stad in. En wij maar hopen dat iemand ons aan de finish een papiertje zou geven waarop de naam van ons hotel stond gekrabbeld De Hollandse ploegleider, en de schande van het naar huis worden gestuurd. Vos: „De Rui ter en ik werden daarna inge deeld bij een Franse ploeg. Een verschil van dag en nacht. Bij die Fransen was het eten per- fekt. Maar ja, het was ook een echt armoedige boel. bij ons." Van Dinteren, een legende in het verzorgersgilde. Voor Coppi, Van Steenbergen en nog veel meer groten gewerkt. Al gerui me tijd overleden, maar al zijn geheimen gingen mee in het graf. Frans Vos: „Dat was me een man, hoor. Ze hadden me verteld, dat hij graag met de spuit omging. Als hij je op je buik had gegooid, zette hij een spuit in je kont. Zou je goed van gaan rijden. Dat was zo'n kwak zalver. hè. Maar ik moest geen spuit. En ook zijn pilletjes kon hij houden. Kijk, doping was toen niet verboden. Eén keer heb ik zo'n tabletje ingenomen, om eens te kijken of het werkte. Ik had nog nooit zo slecht gere den als die dag." Na twaalf dagen 'met zó'n ge zicht' vond Frans Vos het ge noeg. Hij veinsde een zonne steek. „Het was de dertiende etappe, na palcweg honderd ki lometer. Ik zag een grasmatje langs de kant. en ik heb me er zo in laten vallen. Dokters er bij, met een glas van dat rooie spul. Die dachten dat ik aan het ko ken was. In de ambulance, naar het hotel, en daar weer bijgeko men. Met een Afrikaan, die ook had opgegeven, ben ik naar Pa rijs gegaan en hebben een voor schot op ons geld opgehaald. Ik had een gulden of 2300 ver- gerard damotseaux diend. Je kreeg 80 gulden per dag. en deelde in het beetje prij zengeld. Zijn we drie dagen van aan de boemel geweest." Mooie dagen. Mooier dan de Tour zelf. De enige die Frans Vos heeft gereden, al was hij eerder dan gepland terug in Pa rijs. „Hadden ze me maar thuis- gelaten, dat jaar. Was ik maar een jaar later geselecteerd. On der de Pel. Want dat klikte wél. Al heb ik er nu natuurlijk spijt van dat ik hem niet heb uitgere den. Wim de Ruiter kwam nog wel in Parijs. Maar het was zó'n verschrikkelijke kloterij. De wie lersport was zó'n kliek, zó'n bende in die dagen." lik de "low, dan KlASBAK I'lil1'11,",Mri-lW FA. P.C. ZUIJDERDUIJN Voorstraat 31 BH T/l 19 US 2225 EL KATWIJK rr." Tel 01718-12954 ^^Tom Walenkamp ïetsen Turfmarkt 8 2312 CE Leiden OGIJtiMT precisely right Een fiets van Gazelle gaat op z'n minst tien zomers lang mee, ongeacht het weer Dus heb je aan een Gazelle uiteindelijk meer dan aan een last minute reisje naar de zon. Kom bij ons Gazelles kijken, een betere bestemming voor je vakantie is er niet! Gazelle maakt vakanties leuker! A NEUTEBO^M

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27