LE/VTOUR 'Hij is nu een volwassen renner' BLOEDOffWMEIERS DUSOSWA BV WIJ ZIJN DEALER VAN OA I STAM TWEEWIELERS T-A Shimano racefiets OP DEZE PAGINA kijkt Piet Libregts, tegenwoordig technisch adviseur bij de TVM-ploeg, terug op zijn roehge leven Maar ook zijn speciale relatie met Gert-Jan Theunisse komt aan bod VERDER OP DEZE pagina: de eer sten, de laatsten, de groenen, de oranje-gelen, de bergkoningen, de sterksten en de zwaksten 25 RONAN PENSEC GAAT zaterdag in Lyon toch van start. De Fransman, vong jaar nog gele trui-drager, is deze week overgenomen door de Amaye- ploeg die wel aan de Tour deelneemt Kleinste en grootste verschil Vijf keer was het naoorlogse verschil tussen de Tourwinnaar er de nummer twee kleiner dan één minuut; vijf keer ook kwam het gat uit boven het kwartier. De kleinste verschillen: 1989: LeMond-Fignon: 8 seconden 1968: Janssen-Van Springel: 38 seconden 1987: Roche-Delgado: 0.40 sec. 1977: Thévenet-Kuiper: 0.48 sec 1964: Anquetil-Poulidor: 0.55 sec De grootste verschillen: 1952: Coppi-Ockers: 28.27 min 1948: Bartali-Schotte: 26.16 min 1951: Koblet-Geminiani: 22.00 min 1969: Merckx-Pingeon: 17.54 min 1973: Ocana-Thévenet: 15.51 min Drie gele truien van start tot finish Slechts drie renners, en ook nog alleen voor de oorlog, hebben de gele trui van de Tour de France van de eerste tot en met de laatste dag om de schouders gedragen. Het waren Ottavio Botte- chia (Ita, 1924), Nicolas Frantz (Lux, 1928) en Romain Maes (Bel, 1935). Twee dragers van de gele trui kenden de Tours van 1921, 1934, 1954, 1961, 1970, 1972 en 1977. In de Tour van 1987 wis selde de gele trui het vaakst van eigenaar: 8x. De gele trui werd ingevoerd in 1919. Zeventien keer Oranje in het geel loop Zoetemelk voert nog altijd de lijst aan van Nederlandse ge le truidragers. De Tourwinnaar van 1980 stond 22 dagen aan de leiding in het algemeen klassement. In totaal droegen 17 Neder landers, verdeeld over 73 dagen, de gele trui. 1Joop Zoetemelk 22 dagen; 2. Wout Wagtmans 12 dagen; 3. Gerrie Knetemann 8 dagen; 4. Wim van Est en Gerrit Voorting 4 dagen; 6. Jelle Nijdam, Jan Raas en Teun van Vliet 3 dagen; 9. Ab Geldermans, Jacques Hanegraaf, Jan Janssen, Gerben Karstens en Johan van der Velde 2 dagen; 14. Erik Breukink, Henk Lub- berding, Adrie van der Poel en Rini Wagtmans 1 dag. De gele trui werd ook gedragen door 70 Fransen, 50 Belgen, 18 Italianen, 9 Duitsers, 6 Luxemburgers en Spanjaarden, 5 Zwit sers, 3 Ieren, 2 Denen en Canadezen, 1 Brit, Australiër, Oosten rijker, Amerikaan, Pool en Portugees. Kelly vier keer groen Sean Kelly was vier keer winnaar van het puntenklassement. Niemand die dit de Ier kon nadoen. Eddy-Merckx, Freddy Maer- tens en Jan Janssen wonnen de groene trui ieder drie keer. Jean- Paul van Poppel (1987) was de enige Nederlander naast Janssen die Parijs haalde in het groen. Het puntenklassement was 18 x voor een Belg en 7 x voor een Fransman. De groene trui werd in gevoerd in 1953. Bergkoningen het Lucien van Impe en Fédérico Bahamontes blijven de onge kroonde bergkoningen van de Tour de France. De Belg won zes keer in de jaren 70-80, de 'Adelaar van Toledo' zegevierde bergklassement in de jaren 50-60. De Spanjaard Julio Jimenez werd drie keer eindwinnaar; Gino Bartali, Fausto Coppi, Charly Gaul, Imerio Massignan en Lucho Herrera ieder tweemaal. Het bergklassement dateert al vanaf 1933. De bolletjestrui werd ge ïntroduceerd in 1975. Fransen het sterkst met hun ploegen Franse ploegen hebben de meeste keren beslag gelegd op het ploegenklassement. In totaal wonnen 17 (sponsor)ploegen van Franse nationaliteit die nevenrangschikldng van de Tour. Er won vier keer een Nederlandse ploeg: in 1977 en 1983 TI Raleigh, in 1988 en 1989 PDM. Van 1930-1961 was er een landenklasse- ment; vanaf 1962 is er een klassement voor gesponsorde ploe gen. En zij waren de laatsten Vier maal komt een Nederlander de 'eer' toe als laatste te zijn geëindigd in de Tour de France: 1. Frits Hoogerheide in 1970, op 3.52.12 van winnaar Eddy Merckx; 2. Aad van den Hoek in 1976, op 3.12.54 van winnaar Lucien van Impe; 3. Mathieu Hermans tweemaal, in 1987 op 4.23.30 u van winnaar Stephen Roche en in 1989 op 3.04.01 van winnaar Greg LeMond. Het grootste naoorlogse verschil tussen nummer één en nummer laatst werd gemeten in 1947 tussen winnaar Jean Robic en de Zwitserse hekkesluiter Tarchini: 7.28.29Het kleinste verschil was er in 1966 tussen Lucien Aimar en de Italiaan Manucci: 2.05.26. Drie aan de top Drie renners zijn de absolute vedetten van de Tour - zij wonnen de ronde vijf keer: Jacques Anquetil ('57, '61. '62, '63. '64), Eddy Merckx ('69, '70, '71, '72, '74) en Bernard Hinault ('78, '79, '81. '82, '85). Drie andere renners wonnen de Tour driemaal: Philip pe Thys, Louison Bobet en Greg LeMond. Elf renners pakten een dubbel in de Tour. Piet Libregts over Gert-Jan Theunisse: „Ik ben een tijdje flink de weg kwijt geweest. Kwam omdat ik een leven leidde dat niet bij me paste. Geen wielrennen meer, nooit meer kijken. Maar ik was ook bitter teleurgesteld in een aantal dingen. Die maatschappelijke misser bij Frisol, die onderwaar dering bij de KNWU." DEN BOSCH PETER OUWERKERK „Ik had altijd tegen mijn doch ters gezegd: elke man is goed, als het maar geen wielrenner is. Ik weet namelijk hoe moeilijk zo iemand te kunnen bouwen. Maar ik kende Gert-Jan als een rustige jongen, al vanuit de amateurs. En ik had hem ook op tv gezien, in de Tour. Heel dom gereden, veel te veel voor Rooks." „We hebben daar heel wat gesprekken over gevoerd. Ik ben me intensief met Gert-Jan gaan bemoeien. Hij zag het wel in me zitten, vroeg me of ik zijn zaken wilde doen, en zo kwam de lief de voor het wielrennen gaande weg terug." Voor de Tour van '89 hadden we een paar uitgangspunten: de bergtrui, de etappe naar Alpe d'Huez en de derde plaats in Parijs. Alleen dat laatste is net niet gelukt: vierde. We hadden om de drie, vier dagen uitge breid telefonisch contact, en dan bleken het steeds dezelfde gedachten." „Ik ben die Tour nooit gaan bekijken. PDM heeft me wel tien keer uitgenodigd, maar ik ben niet het type dat graag voorop loopt. Ik werk tot het goed gaat, daarna is de lol voor mij eraf. Een coureur die pro blemen heeft, die wil ik uit het dal halen. De strijd vooraf vind ik veel interessanter. Als je suc ces hebt, dan zijn er genoeg die je willen helpen, op de voor grond willen staan. In de Tour de l'Avenir hebben we eens ze ven etappes gewonen, je zult mij op niet één foto tegenko- „Niet dat ik een hekel aan de heb die dat wél doen, je moet het karakter er Piet Libregts (links) samen met zijn pupil en schoonzoon Gert-Jan Theunisse. voor hebben. In de Ronde van Luxemburg (die Theunisse won, red.) was ik heel blij en gelukkig, maar niet emotioneel. Dat doe ik de dag nadien wel, met een paar bekenden. Een gezellig etentje, wat drinken, daar geniet n dan in een KARAKTER „De avond voor Alpe d'Huez, in '89, had Gert-Jan mij ook ge beld. Hij voelde zich heel sterk, hij wist dat hij ging winnen, zei hij. En dan zie je hem dat de dag erop inderdaad doen. Hij heeft een ongelooflijk sterk ka rakter. Dat hadden er meer, met wie ik heb gewerkt. Van Looy Gert Jan Theunisse op weg 19 juli 1989. bijvoorbeeld, Post. Van dat soort renners weet je dat het geen bluf is wat ze zeggen, maar dat ze het ook kunnen waarma ken." „Raas, ook zo'n karakterman. „Morgen win ik". Is gebeurd, in de Tour van '77. Had hij de avond tevoor tien pils op. In de bar van het hotel in Bordeaux. Ik maakte me al zorgen: hoe kun je dat verkopen? Maar hij had er behoefte aan. 'Piet, ik ga tien pils drinken, en morgen win ik.' Dat zijn de heel sterke ren. Natuurmensen. Van Looy, die zoop op een avond soms in eens een hele fles whisky op. Had-ie drie maanden als een monnik geleefd, móest hij zich ontladen. Gert-Jan heeft ook zo'n karakter, al zal die het nooit in de drank zoeken." „Ik ken Gert-Jan al van bij de amateurs. Ik mag karakters graag individueel bestuderen. Daar zag ik al dat hij nooit ge lost werd; dat zat dus wel goed. Dat hij zulke grote dingen zou gaan doen kon ik ook niet voor zien. De superambitie is pas op latere leeftijd gekomen. Een au tomonteur leert het vak ook niet eerder dan in de garage. „Neem z'n Tour van '87. vol ledig in dienst van Delgado. Hij had toen nog een complex; keek op tegen de grote mensen. Komt voort uit zijn afkomst: een arm, Brabants, katholiek gezin. Té bescheiden grootgebracht. Iemand uit de Randstad is veel vrijer, veel adremmer dan ie mand uit Berghem. Ik ken dat. ik ben zelf van Vlijmen. Je moest opkijken tegen de burge meester, de pastoor, de fabri kant. Tien jaar geleden was het hier nog steeds dezelfde puin hoop." „Aan Gert-Jan hoef je nu niks meer te doen, die is er. Dank zij de mensen die achter hem zijn blijven staan: Bos, Priem. Beu gels, Van Venrooy (resp. spon sor, ploegleider, raadsman, gangmaker, red.), zijn ouders. Lieske en ik. In Luxemburg, in de auto naar de laatste etappe, zat hij naast me. Ik zei: 'Mijn taak voor jou is nu helemaal over.' Hij knikte maar een beetje, hij is nooit zo open." ROOKS „Ik denk dat de afgelopen twaalf maanden de meest posi tieve uit zijn hele carrière zijn geweest. Hij is nu een volwas sen renner geworden. Rooks... Ze zullen supervrienden blijven, maar ze zijn van dat jaar schor sing allebei beter geworden. Té zeer afhankelijk van een ander, dat kan niet met zoveel talent. Als Gert-Jan ooit de Tour zou winnen, heeft dat jaar schorsing daar zeker toe bijgedragen." „Ik had een paar jaar geleden ploegleider kunnen worden bij TVM. Dan was Cees Priem een jaar langer blijven Fietsen. Maar ik was er nog niet aan toe. Nu zou ik het wel kunnen, maar zo'n functie in de luwte vind ik wel zo mooi. Eind '89 ben ik de boel weer eens gaan verkennen in de Ronde van Mexico. Vorig jaar heb ik m'n plezier terugge kregen in Romandië, de Giro en de Tour. De Giro heb ik bij Planckaert in de wagen gezeten, in de Tour was ik als toerist in de bus van Sauna Diana (de zinneprikkelende volgbus van TVM. eigendom van de ouders van Jan en Mark Siemons, red.), en per 1 januari ben ik gestart als technisch adviseur bij TVM." „Tja, wat doe je? Ik had veel met de aankleding van de ploeg te maken. Mijn jongste dochter Petra heeft de Ideding ontwor pen. Met Cees Priem heb ik de organisatie eens goed doorge FOTO COR VOS praat. Ik heb Cees vier jaar als amateur en vijf jaar als prof meegemaakt. Ik weet hoe stug hij bij sommigen overkomt, hij is misschien geen grote diplo maat. maar achter die stugheid zit een gouden karakter." VERNEDERING „Ik heb in mijn jeugd één ver nedering meegemaakt, en daar trek ik me altijd weer aan op. Ik kom uit een gezin van tien kin deren. Mijn vader was mande- maker, die verdiende elf gulden in de week. Ik moest van m'n moeder altijd bussen vlees gaan halen, bij het crisiscomité. En als ik ze eenmaal had, moest ik ze weer doorverkopen aan een boer. Had mijn moeder twintig centen meer, kon ze voor ieder van ons spek kopen. Dat vond ik zó vernederend, dat zouden mijn kinderen nooit hoeven doen. Dus als ik onrecht tegen kom. word ik bij voorbaat al op standig." „Ze moeten alleen niet tegen me beginnen te zeuren over geld. Als je zoveel wilt verdie nen, heb je ook de plicht meer dan je best te doen. Ik hoor ze wel eens mopperen over 'maar' vijfduizend gulden startgeld voor een criterium. Dan roep ik altijd: 'Pak zaterdag de Volks krant eens; daar staat in de ad vertenties precies wat je alle maal moet kunnen om vijfdui zend gulden te verdienen.' Zeur asjeblieft niet." Piet Libregts (61 nu) heeft het weer prima naar zijn zin. „Ook al heb ik geen cent, geestelijk leef ik als een miljonair." Met zijn schoonzoon heeft hij de pij len alvast in de komende Tour geprikt: bergtrui, Alpe d'Huez èn eerste vijf van het klasse ment. Geen geringe opgave voor een man, die een jaar Tang De charmes van Piet Libregts ROTTERDAM GPD Toen Piet Libregts zesenvijftig was dacht hij: „Ik stop er mee. ik heb het wel gezien", laren- lang masseur/soigneur bij wie lerploegen en zesdaagseren ners. ploegleider bij ondermeer de amateurs van Acifit en de profs van Frisol. KNWU-bonds- coach ook. en een lakeienbaan bij Frisols legendarische Nico de Vries. Hij zou er een sportlijn mogen gaan opzetten, maar zelfs het pensioen bleek niet ge regeld. Op zekere dag was de grens be reikt. Libregts stortte zich in het nachtleven, wierp al zijn niet geringe charmes in het diffuse licht, reed ook nog een keer met een auto tegen een veel te hoog promillage op, benutte de dag om te slapen, en de vooravond om tv en Teletekst te kijken. Hij wist de uitslagen in die periode beter dan ooit. Maar de maatschappelijke af grond was nabij, en dan heb je niet veel vrienden. „Op een ge geven moment zat ik ergens op een boerderij met acht geschei den mannen en vijftig honden. Die vtouw had een kennel en verhuurde kamertjes aan kerels die de weg kwijt waren. Een fij ne vrouw, hoor. Als ik de huur niet kon betalen zei ze: 'Ach. hier heb je een bak soep. ik neem er nog wel een hond bij'. Moet najaar '89 zijn geweest." Piet Libregts bekeek zichzelf eens heel goed in de spiegel, sprak met zijn dochters af dat zij in Den Bosch maar een flatje voor hem moesten inrichten, en zei tegen Cees Priem dat hij in november naar de Ronde van Mexico wilde. Ver weg, in de anonimiteit, terug in het métier dat hem had bezig gehouden vanaf zijn jeugd. Dochter Lieske was toen in middels de nieuwe vriendin van Gert-Jan Theunisse, profrenner in opkomst, die ze had ontmoet op het NK van '88 Vanaf die kennismaking was Libregts' in teresse voor de koers weer wat gaan broeien. „Als die twee el kaar niet waren tegenkomen, was ik nooit meer bij het wiel rennen geweest." Piet Libregts is sinds I januari 1991 technisch adviseur van de TVM-ploeg van Cees Priem èn Gert-Jan Theunisse. In die func tie én als schoonvader, droeg hij in niet geringe mate bij tot de aanstaande Terugkeer van een Wreker. competitie heeft moeten ontbe ren. alleen maar heeft kunnen trainen. Maar Piet Libregts heeft nog nooit zo'n fanaticus meege maakt. „Dat hij zou meedoen in Luxemburg, ja, maar de eerste dag ook meteen zó domme Dopingcontroles? Hij kan er niet meer van horen. „Amfeta minen, dat is doping. De rest? Je moet je kunnen verzorgen." Waarmee hij niets wil suggere ren, want dat is uit de onder zoeken op Gert-Jan wel vast ko men te staan, herhaalt hij. „Daarom vragen we nu bij el ke controle drie flesjes. In Luxemburg wilden ze er niet aan. maar we hebben toch twee keer een derde flesje meegekre gen. Overigens, niet goed verze geld... Als hij in de Tour op con trole moet. eisen we er zelf ook een voor eigen beheer." V Kort Galgewater 1 - 2312 BR Leiden tel. 071 -120375 voor zelfcontrole o.a. ERKA, S.K. in alle hoogten, div. kleuren met diverse Shimano-onderdelen nu 579,- Zéér luxe model 799,- Wij ruilen uw oude fiets in! Géén kinderfietsen. U kunt uw fiets tegen diefstal laten verzekeren RIJWIEL CASH CARRY UW WARENHUIS TL OP RIJWIELGEBIED MET EIGEN WERKPLAATS TURFMARKT 2 - LEIDEN - TELEFOON 071-124409 Geen filialen E'BDVAG TERWEEWEG 60 62 OEGSTGEEST 071 176060

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25