Sport 'Ik word moe van 't gezeur over jonkies' Otten ziet schaaktitel voorlopig aan zijn neus voorbijgaan Kortebaandraverijen 'Big Mac' gepakt op tv-beelden 'Plaspauze' brengt Eltingh tegen Agassi tot bezinning EEN PLASPAUZE bracht Jacco Eltingh in de partij tegen Agassi weer tot rust. Na een dramati sche start ging verliet hij eervol Wimbledon. EEN BESLISSINGSMATCH moet uit maken wie zich Leids schaakkam pioen mag noemen. Remmelt Otten heeft tegen Joop Piket voldoende aan een remise. NiEUWSLIJN Björn Borg komt niet meer terug LONDEN/STOCKHOLM Björn Borg heeft zijn plannen voor een rentree in het tenniscircuit opgegeven. Dat meldde het Zweedse persbureau TT gisteren. Ingmar Alverdal, de Zweedse agent van de 35-jarige, vijfvoudige Wimbledonkampioen wilde het bericht bevestigen noch ontkennen. Borg, die in het belastingparadijs Monte Carlo woont, had zijn oude, houten racket na acht jaar pauze in april dit jaar in het graveltoernooi van zijn woonplaats weer ter hand genomen. Hij verloor in de eerste ronde nogal beschamend met 2-6 3-6 van de Spanjaard Jordi Arrese, toen de nummer 52 van de we reldranglijst. Record voor Nederlanders in mixed LONDEN Het tennistoernooi met de rijkste tradities ter we reld heeft er een nieuw record bij. Bij de verwezenlijking van deze mijlpaal in de 114-de editie van Wimbledon waren drie Nederlanders betrokken. Michiel Schapers en Brenda Schultz zegevierden gisteren in de eerste ronde van het gemengd dub belspel met het nog nooit vertoonde aantal van 77 games over Tom Nijssen en zijn Hongaarse partner Andrea Temesvari: 6-3 5-7 29-27. De unieke partij vergde ruim vier uur. Het uit 1985 daterende record van de Australiër Paul McNamee en de Amerikaanse Martina Navratilova werd met acht games gebroken. De lang ste partij in het mannenenkelspel was die tussen de Amerika nen Pancho Gonzales en Charly Pasarelljn 1969 22-24 1-6 16- 14 6-3 11-9. Snoeck vroegtijdig weg bij Feyenoord ROTTERDAM Martin Snoeck heeft zijn werkzaamheden bij Feyenoord beëindigd. In overleg met het bestuur heeft hij per 1 juli zijn taak als algemeen directeur neergelegd. Dat is twee maanden eerder dan was overeengekomen. Fred Blankemeijer, veiligheidscoördinator bij de stichting Feyenoord, zal als interim-leider fungeren van de administratie totdat een nieuwe manager gevonden en ingewerkt is. Wim Jansen zal als technisch directeur het beleid voeren over aan- en verkopen. Feyenoord heeft van Barcelona een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het jaarlijkse Joan Gampertoernooi, dat van dinsdag 20 tot en met donderdag 22 augustus wordt gehouden. Om de uitnodiging te kunnen aanvaarden heeft Feyenoord de medewerking nodig van de KNVB, want voor woensdag 21 au gustus staat de tweede competitieronde gepland. Jaspers wordt biljartprof SINT W1LLEBRORD De getalenteerde driebander Dick Jas pers heeft na overleg met de Nederlandse biljartbond (KNBB) gekozen voor een bestaan als professional en een contract ge tekend voor de wereldbekerorganisatie van de Duitser Werner Bayer (BWA). Zijn verbintenis met de BWA geeft Jaspers het recht als ge plaatste speler mee te doen aan de zeven, goed gedoteerde we reldbekertoernooien. Komend seizoen doet het professionele driebandencircuit, waartoe ook coryfeeën als Raymond Ceule- mans, Ludo Dielis en Torbjöm Blomdahl behoren, ondermeer Parijs, Berlijn, Seoul en Tokyo aan. Navratilova verliest van 15-jarige Capriati De dertigers druipen één voor een af op Wimbledon. Na Jimmy Connors (38), Ivan Lendl (31) en John McEnroe (32) was het gis teren de beurt aan Martina Navratilova (34). Het zoe ken naar succes in de na dagen valt hun zwaar, de kampioenen van weleer. LONDEN ROB VAN DER ZANDEN Ze worden soms naar huis ge stuurd door spelers die nog zo groen zijn als het gras van Wim bledon zelf. Zoals Jennifer Capriati. Een 15-jarige Ameri kaanse, die gisteren voor een re gelrechte sensatie zorgde door de vrouw die haar moeder zou kunnen zijn uit het toernooi te zetten. Martina Navratilova kwam voor haar tiende titel naar Lon den. De titelverdedigster die vo rig jaar met haar negende over winning al een record brak (van Helen Wills Moody) wilde de magische tien graag volmaken. Nu dat dit jaar niet lukte, pro beert ze het gewoon volgend jaar. „Want ik heb het gevoel dat ik tot mijn vijftigste door kan gaan. Zo fit ben ik", aldus de geboren Tsjechische, die het Amerikaanse staatsburgerschap bezit. De huidige nummer 4 van de wereld wil in elk geval nog drie titels, waar dan ook, win nen. Dan is ze Chris Evert (157 hoofdprijzen) voorbijgestreefd. Ze kwam onlangs terug van een knieblessure en zegt dat haar spel nog steeds vooruit gaat. ,,Mijn forehand verbetert nog steeds en mijn tweede ser vice sla ik nu dieper dan ooit." Ze praat alsof ze pas goed gaat beginnen aan haar loopbaan. Daarvan bleek gisteren in de kwartfinale tegen Capriati desalniettemin niet veel. Vooral het verhaal van de diepere tweede service ging niet op. Sterker: Navratilova aarzelde vaak na een eerste fout en pro duceerde bepaald geen scherpe tweede opslag. Ze bleef vervol gens achterin hangen. De waar schuwingsschoten die Capriatia met haar dubbelhandige back hand loste, waren daar ook de bet aan. ,,Haar service-return is haar sterkste wapen", verklaarde Na vratilova haar terughoudend heid in de wedstrijd die overi gens dinsdag werd afgebroken op de stand 6-4 (voor Capriati) en 2-3. „Ze sloeg vele winners als ik serveerde. Ook op mijn eerste opslag. Ik denk dat daar de oorzaak lag van mijn neder- laag." Toch leek de routinier er een derde set uit te kunnen slepen. Ze kwam bij de hervatting van de partij op een 4-2 voorsprong in de tweede set en had daarna drie breekpunten op de service van haar 19 jaar jongere oppo- nente. De voor een tiener aardig uit de kluiten gewassen Capriati klom echter uit het dal en haal de op. Op 5-5 kreeg ze opnieuw een breekpunt tegen, maar ze redde het met een schitterende lob precies in de hoek. Bij 6-5 ont ving ze haar eerste matchpoint na een te ruime volley van Na vratilova. De routinier overleef de, maar niet voor lang. Ze kreeg het initiatief maar niet te pakken en op een tweede matchpoint tegen sloeg ze een dubbele fout: 6-4, 7-5 dus. Navratilova erkende onder de indruk te zijn van Capriati. Op de vraag of ze te vergelijken is met Chris Evert die er ook vroeg bij was moest ze toege ven dat 'Chrissie' het toch niet haalde bij dit wonderkind. „Misschien dat Chris nu de bal len ook harder zou slaan dan toen. Maar Jennifer is groter, Sterker en dat terwijl ze pas 15 Navratilov gelaten als i tiener, zegt moe van w< gezeur voelt zich niet op- speelt tegen een ze. „Waar ik wel rd is dat eeuwige van 'kijk, die jonkies eens, zo n grote druk en dan zo presteren'. De jonkies weten niet eens wat druk is. Ze hebben bovendien niets te verliezen. Wij wel. Als je ouder wordt komt er een ander soort druk kijken. Vraag het maar aan Ka- reem Abdul-Jabar (de legenda rische basketballer, red.) Hij was in het laatste seizoen waar in hij kampioen werd nerveuzer dan de eerste keer. Zo werkt het bij mij ook." De druk waarmee de veterane moet worstelen wordt dus niet minder. Buiten de baan trou wens ook niet. Er is al veel ge spit in het privé-leven van Na vratilova, die er spijt van heeft dat ze ooit aan een journalist vertelde dat ze liever met een vrouw dan met een man sa menleeft. Nu moet ze er mee leven en wordt er steeds mee geconfron teerd. „Ik vertelde het onder de roos, maar de journalist schond de afspraak. Het gaat toch nie mand wat aan met wie ik slaap", zei ze onlangs in een in terview. „Het zal me vast een paar miljoen hebben gekost, die uitspraak. Enkele contracten werden in elk geval niet ver nieuwd. Zo gaat dat." Donderdag 4 juli 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GIJS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: HENK BUIS Jennifer Capriati viert haar overwinning op de 19-jaar oudere Martina Navratilova. foto ap Ze heeft inmiddels gebroken met Judy Nelson die haar leven spartner was. Nelson heeft haar nu voor de rechter gedaagd, omdat Navratilova een samen levingscontract tekende. En daarin zal wel een lucratieve pa ragraaf zitten over het kostwin nerschap van de tennisster, waarvan Judy Nelson een graantje wil blijven meepikken. Navratilova weet dat ook deze kwestie al op straat ligt. „Ik leef in een glazen huis," zei ze re centelijk. iedereen kijkt naar binnen. En gisteren werd door een puber een ruitje ingetikt. Jacco Eltingh, Neerlands laatste hoop in het enkelspel op Wimbledon, baalt. De oud-Unicummer won één set van rock-and-roll tennisser Andre Agassi. foto i LONDEN John McEnroe blijkt zijn vuil spuiterij richting lijnrechters toch nog niej helemaal te heb ben opgegeven. Hoewel er in het rapport van zijn partij tegen Stefan Edberg (dinsdag) geen onvertogen woord staat, is de Amerikaan alsnog beboet met 10.000 dollar. Het televisie-station ITN zond beelden uit van de partij waarin duidelijk hoorbaar was dat de 32-jarige tennisser na een 'call' van een lijnrechter lelijke woor den bezigde. In drie zinnen kwam vier keer het woord 'fuck' voor. „Ook gebruikte hij het woord hoerenjong", zei een woordvoerder van ITN. In de alsnog opgemaakte rap portage staat dat de lijnrechter na de wedstrijd zo in de war was van de scheldkanonnade dat hij het voorval niet rappor teerde. John McEnroe is in zijn ten- nisloopbaan al heel wat keren bestraft voor onwelgevoeglijk gedrag in woord en gebaar. Het dieptepunt was zijn diskwalifi catie tijdens de open Australi sche titelstrijd van 1989 in Mel bourne. Hij had toen in de partij tegen de Zweed Mikael Pernfors van de Britse scheidsrechter Gerry Armstrong de twijfelachti ge eer de eerste speler in de 114-jarige historie van de Grand-Slam toernooien te wor den, die een rode kaart kreeg. TONY ROMINGER staat zater dag niet aan de start van de Ronde van Frankrijk. De Zwit ser, kopman van de Toshiba- ploeg, heeft last van een ontste king in de linker knie. De Frans man Denis Roux vervangt hem. LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Terwijl de verrassende Remmelt Otten zich in het Leidse Antho- nius clubhuis mentaal al had ingesteld op het in ontvangst nemen van de kampioensbo kaal, kreeg de strijd om de Leid se schaaktitel nog een venijnig staartje. Moesten nu de weer- standspunten (een aan de hand van de resultaten van de ont moete tegenstanders bepaalde score) direkt de doorslag geven (zoals wedstrijdleider Careï Ver biest vooraf te kennen had ge geven), of zou er toch nog een beslissingsmatch tussen Otten en Piket om de titel moeten worden gespeeld? Piket twijfelde geen seconde: „Toen Verbiest meldde dat bij gelijk eindigen de weerstands- punten zouden beslissen, heb ik te kennen gegeven het daar niet mee eens te zijn. Officieel heb ik niet geprotesteerd, omdat daar mijns inziens geen enkele aan leiding toe was. Zo'n beslis singsmatch is geen voorrecht, maar gewoon regel en dat is iets waar de wedstrijdleider niet aan kan tornen. Die regels moeten gewoon worden toegepast. Wat valt er dan nog te protesteren?" Otten, die op weerstandspun- ten de titel naar zich toe zou trekken, zag het uiteraard iets anders: „Het is op zichzelf na tuurlijk logisch dat je bij zo'n toernooi als dit niet de weer standspunten laat beslissen en bij gelijke score een beslissings match speelt. Maar nu Verbiest van te voren heeft gezegd dat het om de weerstanjdspunten zou gaan, heb ik mij wel op een dergelijke beslissing ingesteld en reken ik er ook op dat aldus geschiedt. Anders kun je alles wel gaan terugschroeven." Het was echter toch Otten die de titel (voorlopig) aan zijn neus voorbij zag gaan. Voor de lieve vrede wenste Otten wel enig water bij de wijn te doen, waar na beide partijen elkaar tenslot te vonden in een eind augustus te spelen beslissingsmatch van twee partijen. Een belangrijke concessie kreeg Otten daarbij nog wel los: eindigt de match gelijk, dan is Otten kampioen. Geen onbelangrijk gegeven, voor wie bedenkt dat Otten tij- LONDEN ROB VAN DER ZANDEN Jacco Eltingh zat gisteren tij dens de wedstrijd van zijn leven even op het toilet van Wimble don. Terwijl buiten Andre Agas si en 13.000 toeschouwers (in clusief Lady Diana) wachtten, liet de 20-jarige Gelderlander al les even bezinken op het kleine kamertje. Het wordt spelers toegestaan om even te pauzeren tijdens een tennispartij. Voor de be handeling van een blessure of voor een plaspauze. Bij Eltingh was van beide sprake. Maar de gang naar de wc bij de stand 4-1 voor Agassi in de eerste set kwam vooral van pas in het ka der van de bezinning. Eltingh: „Ik verstapte mijn enkel heel licht in het begin van de partij. Daar heb ik tijdens die pauze even de fysiotherapeut naar laten kijken. Daarbij moest ik plassen. Toen ik op het toilet was, kwam ik even tot mezelf. Want het was toch een enorme ervaring om voor het eerst op het centrecourt te staan. dens het kampioenstoernooi de op papier veel sterkere Joop Pi ket stevig klop gaf. Carel Verbiest kon zich uit eindelijk ook in deze oplossing schikken: „Ik ging er vanuit dat de kampioen nog voor de zo mer bij de schaakbond bekend moest zijn. Dit in verband met de voorwedstrijden voor het NK. De termijn bleek echter pas september te zijn. Nu boven dien beide spelers vrede met dit compromis hebben en gelegen heid zien om zo'n match op tijd te spelen, vind ik het best." De Leidse titelstrijd belooft daarmee nog een afsluiting in stijl te krijgen. Het evenement dat zo werd gedomineerd door de outsiders, biedt op deze wij Dat was nodig ook, want de onervaren Eltingh leek in de openingsfase van de wedstrijd op een figurant. Toen er drie ga mes waren gespeeld had de Ne derlander nog geen punt ge scoord, Gelukkig zou het later alles zins meevallen. In de vierde ga me, met een serverende Eltingh, scoorde hij op 0-15 hij voor het eerst. De debutant op Wimble don maakte een overwinnings- gebaar en kreeg de lachers op zijn hand. Meteen vervolgde hij met een ace en een schitterende stopvolley. Om even te laten zien dat het centre-court hier niet van doen had met de groot ste komediant van de lage lan den. Versnellen Jacco Eltingh. maakte een bete re indruk dan Richard Krajicek een ronde eerder. Hij vocht voor wat hij waard was en maakte het Agassi behoorlijk lastig. De Amerikaan moest na 6-3 in de eerste set zelfs de tweede ze één der geslagen topfavorie ten alsnog een herkansing. Ot ten wacht daarbij de taak om waar te maken dat zijn sterke optreden niet op een toevals treffer berustte. Winst in de slotronde op Edwin van Haastert zou de Leidse historicus overigens al bij voorbaat kampioen hebben gemaakt. Die opdracht bleek met zwart echter net iets te veel gevraagd van Otten. Na een theoretisch openingsduel wist zijn Leiderdorpse opponent alle listen en lagen te omzeilen, om tenslotte in de tijdnoodfase de remisehaven te bereiken. Nadat Fred Slingerland en rom Wiley eikaars kansen mei een onderlinge remise om zeep hadden geholpen, was het afstaan (3-6). In de twee volgen de (6-3, 6-4) kon Eltingh het al lemaal best volgen, maar in de voor een grastoernooi opval lend lange rallies bleek hij de minste. De nummer i|t \.m da wereld durfde steeds te versnel len en scherpere slagen te pro duceren als het erop aankwam. De service vormde in deze partij geen beslissend onder deel. Anders zou Eltingh verder gekomen zijn. Hi) stond na drie potjes zelfs in de top drie van deze Wimbledon als het gaal. om het slaan van aces. Gisteren sloeg hij er weer twaalf. Jacco Eltingh hij verdiende in vijf dagen tennis 60.000 gul den stapte jaren geleden uit Jong Oranje en trok zijn eigen plan. De kans is groot dat hij nu terugkeert in de 'echte' nationa le selectie: de Davis Cup-ploeg. In september speelt Neder land uit tegen Mexico en bondscoach Stanley Franker heeft besloten om i (tingh op nemen in de selectie. Maar van het vijftal Krajicek, Siemerink, Koevermans, Haarhuis, Eltingh zal er één moeten afvallen. wachten op Joop Piket. Die had een hele kluif aan Peter Ver woerd, maar wist het verzet in de tijdnood van zijn tegenstan der toch te breken. Als enige van de achtervolgers kon ae routinier zich middels winst op gelijke hoogte met Otten stellen. Weliswaar alleen qua wedstrijd punten, maar de gruwel van de beslissende weerstandspunten bleef het toernooi dus bespaard. Zeven ronden volgens het Zwitserse systeem bij 80 deelne mers zijn wei erg weinig om een titel op een dergelijke wijze te vergeven. Hetgeen niets afdeed aan het succes van de formule, waarmee i s<ale hi i aan de club ligt, volgend jaar stellig op herhaling zal gaan. Aanstaande zaterdag wordt het Zuid-Hol- landskampioenschap verreden op de Herenweg te Warmond. Aanvangtijd: 14.00 uur - entree GRATIS Totalisator vanaf 13.00 uur. Deze advertentie wordt VSi. aangeboden door air-o-vent bv Lageweg 51, Katwijk, tel. 01718-34619

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21