Leidsch Dagblad Spanning Slovenië neemt af Lastenverlichting zeer twijfelachtig 500/OGO®¥9® Van Kemenade wil meer macht congres PvdA Libanon zet offensief tegen Palestijnen voort Motor huren? (MUNuKRent Donderdag 4 juli 1991 opger. 1 maart 1860 Nr. 39586 Losse nummers f 1,45 FEITEN EN MENINGEN CVSE blijkt in conflicten nog papieren tijger KUNST SPORT Opschudding Dertigers haken over naaktfoto's af op tennistoer- gre zorgwekkend morgen geopend in De Waag nooi Wimbledon Toestand Etiopi- Expositie 'Begra- sche provincie Ti- ven in Leiden' Joegoslavische Volksleger terug naar kazernes De spanning in Slovenië is vanmorgen afgenomen. De troepen van het Joegoslavische Volksleger begonnen gis teravond met de terugtocht naar hun kazernes. Federale soldaten hebben de door hen bezette grensposten weer verlaten. De legertop heeft bovendien aangekondigd het gezag van de nieuwe president, de Kroaat Stipe Mesic, te erkennen. Het Volksleger en Slovenië gaan in een specia le commissie praten over oplossing van het conflicht. publieken Slovenië en Kroatië te staken. Wel zal het leger terug BELGRADO/UUBUANA# Het federale leger besloot giste- schieten als het door Sloveense ren onder zware druk van de milities wordt aangevallen. De Verenigde Staten en de Europe- ondercommandant van het Vijf- se Gemeenschap zijn militaire de District, waaronder Slovenië acties tegen de opstandige re- en Kroatië vallen, maakte dat NIEUWSLIJN bekend. De onverwachte aankondi ging kwam nadat de VS en de EG in scherpe bewoordingen de acties van de militairen hadden afgekeurd. Zowel de VS als de EG dreigden Slovenië en Kroatië alsnog te erkennen, als het leger niet onmiddellijk zou stoppen met de gevechtshandelingen. Het nieuws van het bestand werd met name in Slovenië met grote argwaan ontvangen. De Slovenen konden nauwelijks ge loven dat het leger inderdaad bereid zou zijn naar de kazernes terug te keren. Het ongeloof werd nog eens gevoed door de Sloveense minister van voor lichting, Kacin, die zei geheime berichten te hebben onder schept waaruit zou blijken dat het leger een nieuwe militaire aanval op Slovenië voorbereidt. Die zou vanochtend moeten beginnen. Vanmorgen zei Kacin echter dat de situatie in Slovenië weer is zoals voor de aanval van het Volksleger. „Het enige verschil zijn de 63 slachtoffers, de enor me materiële schade en een er varing die het Sloveense volk en de wereld niet zullen vergeten." Toch is de situatie in Joego slavië nog alles behalve stabiel. In de republiek Macedonië, die eveneens van plan is zich af te scheiden, werden gisteren tanks en speciale politietroepen opge roepen het parlementsgebouw te beveiligen. Ook werden vei ligheidstroepen ingezet ter be scherming van het radio- en tv- station en van de gebouwen van de PTT en van de grootste krant in de Macedonische hoofdstad Skopje. Volgens de Macedoni sche regering blijven de maatre gelen 'tot nader order' van kracht. Zie ook pagina's 2 en 5 Auto Leithon Maredijk 175, Leiden Tel. 071-212911 zie Peugeot adv. oppag 14. HET WOORD IS AAN Niemand heeft zulke rijke vrien den dat hij zich de dag van mor gen kan beloven. Seneca VANDAAG Feiten en meningen Familieberichten Info- Tanks van het Joegoslavische Volksleger keren terug naar de Maar schalk Tito-kazeme in de Kroatische hoofdstad Zagreb. FOTO AFP MIKE PERSSON Huurbescherming kamerbewoner weg Voor kamerhuurders zal het eerste jaar geen huurbescherming meer gelden, zodat de verhuurders hen gemakkelijker op straat kunnen zetten. De staatssecretarissen Kosto van justitie en Heerma van volkshuisvesting hopen zo meer mensen over de drempel te helpen om een kamer te gaan verhuren en de wo ningnood onder met name studenten te beperken. De wijziging geldt alleen voor nieuwe huurders. Bestaande huurovereenkom sten vallen er niet onder. Geen terugbetaling in Zeeuwse affaire Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren besloten de voor oud-gedeputeerden betaalde belasting niet terug te vorde ren. Volgens gedeputeerde Bruinooge is terugvordering juridisch onhaalbaar. De Zeeuwse affaire leidde destijds tot het aftreden van vier gedeputeerden. Zij hadden naheffingen van de fiscus wegens te hoge reiskostendeclaraties betaald uit de provincie- kas. Het ging om een bedrag van in totaal vier ton. Paar pleegt 18 jaar steunfraude De politie van Den Helder heeft een man en een vrouw aange houden die 18 jaar lang steunfraude hebben gepleegd. Maan denlang onderzoek heeft uitgewezen dat het stel de plaatselijke sociale dienst voor 350.000 gulden heeft opgelicht door onte recht aanspraak te maken op uitkeringen. Arafat spreekt van 'massamoord' Het Libanese leger heeft bij zijn offensief tegen het PLO-verzet in het zuiden tot dusver ruim 300 Palestijnse strijders gevan gen genomen. De 10.000 rege ringsmilitairen gingen gisteren onverminderd voort met hun aanvallen op PLO-verzetshaar- den. Bij de gevechten zijn in drie dagen al 36 doden gevallen, van wie het merendeel Palestijnen. Er zijn 81 gewonden. Het leger concentreert zich voorlopig op de Palestijnse vluchtelingenkampen Ein El- Hilweh en Mieh Mieh aan de oostelijke rand van de haven stad Sidon. Militairen hebben beide kampen, waar totaal 60.000 Palestijnen wonen, van de buitenwereld afgegrendeld. De meeste van de 5.000 PLO- strijders in het gebied hebben zich in de kampen teruggetrok ken. Vlak voor het invallen van de duisternis vielen gisteren enkele honderden Palestijnen een mili tair terrein in de buurt van het vluchtelingenkamp Ein el-Hil- weh aan. Op het terrein bevin den zich appartementen voor legefoficièrën én hun gezinnen. Het leger verklaarde nu ge dwongen te zijn „alle wapens te gebruiken die beschikbaar zijn om de aanval te beantwoor den". PLO-leider Yasser Arafat beti telde het legeroptreden als „massamoord op Palestijnen". Hij heeft een beroep gedaan op de Arabische Liga en de leiders van Algerije, Libië en Egypte om het Libanese leger tot een staakt-het-vuren te bewegen. LEIDEN - Leidse brandweerlieden legden gistermiddag de laatste hand aan een van de boten voor de langzamerhand traditionele peurfoakkentocht. De vaartuigen, in totaal enkele tientallen, trekken vanavond door de Leidse grachten. Om zeven uur vanavond valt het startschot. En tegelijkertijd is het-ook het begin van de Leidse Lakenfeesten die tien dagen zullen duren. FOTO HIELCO KUIPERS Politiek reageert lauw op voorstellen Commissie-Stevens DEN HAAG GPD-ANP Het rapport van de Commissie- Stevens voor verdere belasting vereenvoudiging en -verlaging is in de Tweede Kamer met ge mengde gevoelens ontvangen. Voor PvdA, WD en D66 roept het stuk, dat gisteren werd ge presenteerd, nog de nodige vra gen op. Het CDA onthield zich van commentaar. De christen democraten willen het „indruk wekkende" rapport eerst zorg vuldig bestuderen. Volgens PvdA-woordvoerder Vermeend zal het kabinet geld moeten bijpassen om de voor genomen belastingverlaging te betalen. Stevens wil die operatie (de invoering van twee belas tingschijven in plaats van drie) bekostigen door voor 10,6 mil jard gulden te schrappen in af trekposten. Het kabinet heeft echter bij de tussenbalans al be sloten een aantal van die aftrek posten te schrappen om het be grotingstekort terug te dringen, aldus Vermeend. Ook de WD wees erop dat het kabinet een deel van de dekking voor de plannen al heeft gebruikt. De voorgeno men lastenverlichting wordt daarmee zeer twijfelachtig, al dus kamerlid Koning. D66 zei juist moeite te hebben met het feit dat alleenstaanden met een laag inkomen erop achteruit gaan wanneer de door Stevens aangegeven aftrekposten wor den geschrapt. De werkgevers reageerden positief op de plannen, die „openingen bieden, maar zeker nog nadere studie vereisen". De vakcentrales CNV en MHP Pomphouders voorzien topdrukte De pomphouders in Leiden en omgeving bereiden zich voor op topdrukte morgen. Zater dag stijgen de benzineprijzen met enkele dubbeltjes. Gelode benzine wordt 31 cent duur der, loodvrij 22 cent en diesel 8 cent De benzinestations hebben inmiddels hun voorraadtanks tot de nok toe gevuld. Ze ver wachten morgen zeker twee keer zo veel om te zetten £ils op een normale werkdag. Sommi ge pomphouders zullen zono dig extra mensen inzetten om het verkeer in goede banen te leiden. Zie verder de regiopagina's maakten zich in afzonderlijke reacties vooral boos over het voorstel om de premies voor de werknemersverzekeringen voor arbeidsongeschiktheid, werk loosheid en ziekte centraal door de belastingdienst te laten in nen. Volgens de bonden staat het voorstel haaks op het stre ven om financiële prikkels in te bouwen voor het terugdringen van ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid. Volgens de FNV betekenen de plannen van de Commissie-Ste vens het afschaffen van veel „leuke dingen" voor de werkne mers. Ze noemt het advies een nogal theoretisch verhaal, dat weinig rekening houdt met de maatschappelijke werkelijkheid. De FNV is er verder tegen dat de belastingverlaging vooral ten koste gaat van de minima. DEN HAAG GPD Een PvdA-commissie onder lei ding van burgemeester Van Ke menade van Eindhoven vindt dat de afdelingen in deze partij macht moeten inleveren ten gunste van het partijcongres. Kandidaten voor Tweede en Eerste Kamer moeten niet meer regionaal worden aangewezen, maar op landelijk niveau. De commissie beveelt de PvdA ver der aan initiatief te nemen om te komen tot een progressieve volkspartij met D66 en Groen Links. Dit zijn enkele van de voor stellen van de commissie-Van Kemenade, die door het partij bestuur is ingesteld naar aanlei ding van de desastreuze verkie zingsnederlagen van de PvdA. De commissie kreeg opdracht aanbevelingen te doen om de partij aantrekkelijker te maken voor nieilwe leden. De partijraad, nu nog een machtig orgaan in de PvdA, moet worden afgeschaft, aldus de commissie. Het partijbestuur en een vernieuwd congres moe ten deze taken overnemen. Het congres zal bestaan uit driehon derd leden, die voor een perio de van twee jaar worden geko zen door de afdelingen. Een van de grootste knelpun ten in de PvdA is de kandidaat stelling voor leden van de Twee de Kamer. Telkens moet het partijbestuur grote moeite doen om gewenste kandidaten ergens in één van de partijgewesten op de kandidatenlijst te krijgen. Deze regionale lijsten moeten volgens Van Kemenade verdwij nen. Het congres moet beslis sen over de kandidatenlijsten. Eventueel zou een concept kandidatenlijst aan alle leden, door middel van een referen dum, kunnen worden voorge- legd. Ook de organisatie van de partij moet ingrijpend worden gewijzigd. Het aantal partijge westen nu nog 17 moet worden teruggebracht tot 12, één per provincie. Bovendien Lijk gevonden in Ringvaart HAARLEMMERMEER JANETTE LUICHIES In de Ringvaart om Haarlem mermeer, tussen Beinsdorp en Lisserbroek, is gistermiddag on 13 uur een koffer gevonden met de romp van een tot nog toe onbekende man. De romp was ontdaan van hoofd, armen en benen. Een dag eerder vond de politie van Den Haag in een be nedenwoning in de Haagse Miereveltstraat drie plastic zak ken met weefselresten van lede maten. Volgens het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk horen de resten van de ledematen bij de in de Ringvaart gevonden romp. Het hoofd is tot op heden nog niet gevonden. Voorbijgangers zagen de kof fer in de Ringvaart drijven en belden de politie van Haarlem mermeer. Die stelde onmiddel lijk een uitvoerig onderzoek in. Van kwart over een tot twee uur werd het scheepvaartverkeer stilgelegd. De politie ging ver volgens op zoek naar de ontbre kende lichaamsdelen. De brug wachter van de Lisserbrug in Lisserbroek kreeg de opdracht om de brug voorlopig niet meer op te halen. Pas bij thuiskomst hoorde hij dat de politie een romp had gevonden. De politie Van Den Haag heeft gistermorgen een 20-jari- ge Hagenaar aangehouden die betrokken is bij de zaak. Van ochtend werd ook een 24-jarige Hagenaar opgepakt De politie zoekt nu nog twee Hagenaars van rond de twintig jaar die er ook van worden verdacht be trokken te zijn bij de moord. De gemeentepolitie van Den Haag en van Haarlemmermeer wer ken samen verder aan de zaak. VANDAAG OOK TOUR-BIJLAGE PAGINA'S 23 t/m 28 HET WEER Verwachting tot morgenavond Aanhoudend zomers Flinke perioden met zon, in de middag en avond mogelijk een re gen- of onweersbui, vooral in het zuiden van ons land. Minimumtemperatuur 16 graden, middagtemperatuur van 24 gra den op de Wadden tot tegen de 30 plaatselijk in het binnenland. Oostelijke wind, matig, langs de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. 8ADKAMt*S TOT 50% SHOWXOOMKORTINO Wie binnenkort zijn badkamer wil veranderen, kan nu zijn slag slaan bij uadi-Aü Hoge Rijndijk 197 Zoeterwoude-Rijndijk lel. 071-890390 0pemngsti|den ma. van 1300-17 30 uur. di t/m vr 1000-17.30 uur. za van 10 00-17 00 uur Ji.Hi 1 fckrüt I Mijn abonnement totaal ik daarna: Per maand (f 26,45) via automa- ing*. >1 (f 76,75) via accept- I O Perk» Per kwartaal (f 76,75) via auto- Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Leiden. Tel. 071 -351818 1 Telefoon (i.v. Nummer bank/girorekening: I Handtekening: moet er slechts één afdeling per gemeente zijn. Afdelingen moet slechts beslissingsbevoegdheid hebben over gemeentelijke za ken, gewesten over regionale. De landelijke besluitvorming is geheel voorbehouden aan het partijcongres. Om de commu nicatie tussen partijbureau, par tijbestuur en kamerfracties te verbeteren, zou het partijbu reau tenslotte moeten verhui zen van Amsterdam naar Den Haag, vindt Van Kemenade. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1