Regio 'De Houtkamp afmaken' Gemeente moet exploitatie De Does uit handen geven Drogisterij geplunderd Organisatie gemeente Leiderdorp verandert Monumentenlijst Zoeterwoude bepleit Donderdag 4 juli 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET DORITH LIGTVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 19 LEIDEN NIEUWSLIJN Motorclubs willen clubhuis VOORSCHOTEN - De twee Voorschotense motorclubs, de Har- ley Davidson Club en de Grey Falcons, willen het Arsenaal aan de Leidseweg gebruiken als clubhuis. De motorclubs vinden het zonde dat het houten gebouwtje wordt gesloopt. Ze bestrij den de mening van het college dat het gebouw in slechte staat verkeert en daarom moet worden gesloopt. Beide clubs denken het gebouw vier dagen per week te kunnen gebruiken. Daar naast willen ze bandjes oefenruimte geven in het Arsenaal. De clubs zijn bereid huur te betalen en het onderhoud voor hun rekening te nemen. Ook zijn eisen die de welstandscommissie zal stellen bespreekbaar. Wagen blokkeert deel Rijksstraatweg Een vrachtwagen van een papierverwerkend bedrijf is gister morgen op de Wassenaarse Rijksstraatweg tussen Raaphorst laan en Eikenlaan tegen een lichtmast gebotst. De bestuurder, een 21-jarige jongeman uit Rijswijk, kwam met de schrik vrij. Omdat de auto de rehterweghelft blokkeerde, heeft de politie het verkeer gedruende anderhalf uur lang over de linkerrij strook geleid. De bestuurder reed rond half twaal in de richting van Leiden toen een koppeling losschoot die de stuurinrichting van de wa gen regelde. De auto werd hierdoor onbestuurbaar. Uit onder zoek bleek later dat sprake is van achterstallig onderhoud. In het chassis van de wagen zat een scheur en er ontbrak een bladveer aan het achterwiel. Tegen de eigenaar wordt proces verbaal opgemaakt. Dichter Freek van Leeuwen krijgt snel 'eigen' straat -rv- Park De Houtkamp, dat tussen de twee Leiderdorpse winkelcentra in ligt. Als het a gemaakt tussen Santhorst en de Winkelhof. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De exploitatie van het Leider- dorpse sportcomplex De Does moet zoveel mogelijk uit han den worden gegeven. De tarie ven voor kinderen, ouderen, ge handicapten en verenigingen mogen echter niet te hoog wor den. Bovendien mag het begro tingstekort meer worden dan 615.000 gulden, zo stelde de commissie sport gisteravond. Alleen de PvdA vond een extra financiële injectie van de ge meente veroorloofd. Door het vertrek van beheer der T. van Houdt kan de ge meente de exploitatie van het sportcomplex wijzigen. Tot nu toe was Van Houdt verantwoor delijk voor het commerciële be heer, maar moest hij voor zijn begroting en wijzigingen in de tarieven en de roosters aanklop pen bij de gemeente. De commissie sport boog zich gisteren over een nieuwe exploitatie-opzet. De term 'ba sisvoorziening' schepte daarbij enige verwarring. De commis sieleden willen wel dat het zwembad toegankelijk blijft VOORSCHOTEN Artikelen ter waarde van enkele honderden guldens worden ver mist na een inbraak in een dro gisterij, vannacht aan de Voor schotense Schoolstraat. Onbe kenden hadden met grof geweld de voorruit aan diggelen gesla gen. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De organisatiestructuur van de gemeente Leiderdorp gaat ver anderen. Door afdelingen sa men te voegen moeten de chefs meer worden ingezet op het fei telijke management. Nu func tioneren zij vaak nog als mee werkend voorman. „Niet voor niets is men overal in de rijksoverheid aan het reor ganiseren," lichtte gemeente secretaris A. Willems gister avond toe tijdens de commissie personeelszaken. „Als organisa tie moet je jezelf regelmatig te gen het licht houden. Het de corum, de omstandigheden en de eisen veranderen. We krijgen nu door wat de samenleving precies van ons vraagt." Of de gemeente door de reor ganisatie ook klantvriendelijker zal worden is niet duidelijk. De herstructurering is vooral be doeld om de chefs te ontlasten van hand- en spandiensten. Bo vendien moet door een duidelij ker structuur een bepaalde cul tuur worden uitgedragen. En die zit, zo meldt Willems, 'tus sen de oren'. In het najaar moe ten de definitieve reorganisatie plannen aan de gemeenteraad worden voorgelegd. voor bepaalde doelgroepen, maar wanneer het beheer uit handen wordt gegeven aan bij voorbeeld de Stichting Sport fondsen, stijgen de toegangsta rieven. Subsidiëring voor kinde ren, ouderen, gehandicapten en verenigingen is volgens de com missie daarvoor de oplossing. Tegelijkertijd willen de politieke partijen echter niet meer voor het complex betalen. „Met de bemoeienis tot in de tail moeten we stoppen. We moeten de basisvoorziening re gelen en verder blijven we met onze handen van De Does af," vatte wethouder C. Kemer de meningen samen. Verder dan die conclusie kwam de commis sie gisteren echter niet. De dis cussie had een basis moeten le veren voor de nieuwe exploita tie-opzet. Het college wil deze en volgende maand de verschil lende mogelijkheden uitwerken en in de gemeenteraadsverga dering van 30 september een beslissing nemen. Omdat Van Houdt al op 1 september op stapt, moet in de tussentijd Sportfondsen als interimmana ger optreden. Een verbinding tussen de winkelcentra Winkelhof en Santhorst moet het kloppend hart van Leiderdorp wor den. Dat is de droom van de Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV), die in nauw overleg met de gemeente een plan maakt om het park De Houtkamp af te maken. In oktober moeten de definitieve tekeningen klaar zijn. maal ergens naar toe," verklaart Van den Berg. „De vijver moet dus van de stedebouwkundige zo dicht mogelijk tegen de flats aan de Laan van Ouderzorg aanliggen. Het water rukt als het ware op." Torentje Volgens de LOV moet de Laan van Ouderzorg een nieuwe functie krijgen. Van den Berg: „Dat snelle verkeer daar maakt veel stuk, maar fietsers en bromfietsers moet je er handha ven. Het autoverkeer kun je ge woon van de Laan van Ouder zorg afgooien en omleiden via de Roodborststraat, de Kool meesstraat en de Kievitstraat. Een bomenrij langs de Laan van Ouderzorg geeft dan aan waar De Houtkamp begint. Mensen kunnen daar wandelen, je kunt er eens zitten." Van den Berg wil bovendien een rechtstreekse verbinding „Leiderdorp moet een nieuw hart krijgen," vindt architect J. van den Berg, die de LOV-plan nen tekende. „De Winkelhof is één pool van dat hart, de ande re kamer ligt zuidelijker: de Santhorst. Als je die twee ver bindt, valt een aantal dingen op zijn plaats. De Houtkamp wordt dan eens afgemaakt. En Leider dorp kan dan bij voorbeeld een evenementenplein hebben voor een kermis, de markt en even tueel zelfs demonstraties." Van den Berg wijst op het oorspronkelijke plan van de LOV, een prenten tieus ontwerp waarin een ëvenementenplein, winkels en horeca een plaats moesten krijgen aan de rand van de Houtkamp-vijver. „Die vijver was bij dat plan een pro bleem. Leiderdorp heeft meer water nodig om het oppervlak tewater af te voeren. Als het re gent moet het water nu een van de Laan van Ouderzorg naar het Leiderdorpse park. „Met een brug of een dam, zo dat de mensen praten over 'dat leuke ding in De Houtkamp'. Daar kan eventueel een torentje bij staan." Naast de drie flats, die over de Laan van Ouderzorg uitkijken op De Houtkamp, moet een uit bouw komen. „Die moet wat la ger zijn dan de flats, zodat je een terrasvormig effect naar het water toe krijgt," hoopt Van den Berg. Ook op de hoek met de Engelendaal kan een flat wor den gebouwd. „Voor die plaats staat al jaren een flat op de rol, hoewel nog niet bekend is wat voor soort woningen erin zou den moeten komen." De Santhorst kan in de rich ting van De Houtkamp worden uitgebreid. „De Santhorst flo reert omdat mensen een winkel vlakbij willen hebben, waar ze de mensen nog kennen en af en toe naar binnen kunnen lopen. De Santhorst kan verder gaan aan de overkant van de Van Diepeningenlaan. De stede- bouwkundige denkt daarbij aan een klassieke rechthoekige op zet met een siertuin. Daar zou dan ook het evenementenplein kunnen komen. Het aantal pa- Directeur verzorgingshuis Voorschoten stapt op VOORSCHOTEN ZOETERWOUDE „Een monumentenlijst kan het belang van Zoeterwoude verdedigen tegen het belang van particulieren. Dat hoeft geen tegenstel ling te betekenen, want met overleg is veel te bereiken." Dit zei de Zoeterwoudse wet houder R. Hogenelst (CDA) gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening toen hem werd gevraagd naar de samen stelling van de door B en W voorgestelde plaatselijke monumentenlijst. Als voorbeeld noemde de wethouder de beeldbepalende witte huisjes aan het Wa tertje. Deze panden worden afgebroken, maar een monumentenlijst had ze kunnen beschermen, redeneerde hij. De plaatselijke politieke partijen lieten eerder al weten geen bezwaar tegen een monumentenlijst te hebben. Gisteravond was het de beurt aan eigenaren van beeldbepalende panden hun bezwaren kenbaar te maken. P. de Jong, eigenaar en bewoner van Wei- poortseweg 98, maakte bezwaar tegen het feit dat zijn voorhuis op de lijst komt. Hij moet zijn agrarisch bedrijf moderniseren en daar stelt de landelijke overheid hoge eisen aan. De plaatselijke monumentenverorde ning zou daar nog meer bepalingen aan toevoegen, waardoor volgens deze boer ver- niewing van zijn bedrijf wijwei'onmogelijk wordt. De jong hecht zelf ook sterk aan het voorhuis. „Anders had ik dat tien jaar gele den al gesloopt en dan had niemand daar vilioentjes kan worden uitge breid. Winkels zijn daar moeilijk bespreekbaar. Er is al meer dan voldoende bedrijfsruimte. Maar alle banken die fuseren hebben een nieuwe nederzetting nodig en dat zou daar wel kunnen," denkt Van den Berg. „Boven dat van de Santhorst kan dan voorziening voor ouderen ko men. Ouderen die stokgehandi- capt zijn, zo heet dat tegen woordig, met een steunpunt. En omdat zo'n steunpunt toch niet altijd wordt gebruikt, kun je daar ook ruimte verhuren om in te vergaderen. Aan vergader ruimte is nu een duidelijk ge brek." De LOV verwacht niet dat ge meente de plannen precies zo overneemt. Van den Berg: „Het plan is een aangevertje, het wordt niet precies zoals het hier staat. Het is een overall-gedach te waarop de gemeente beslis singen zou kunnen nemen. Over vijf jaar is Leiderdorp vol gebouwd en dan moet je een adequaat patroon hebben voor zo'n klein stadje of groot dorp. Met zo'n plan schudt je de hele zaak nog eens door elkaar." EEN WEGRESTAURANT aan de Voorschotense Veurseweg is gisternacht twee keer beroofd. De dieven zijn met tien pakjes sigaretten verdwenen. De twee de maal werd niets ontvreemd. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De Leiderdorpse dichter Freek van Leeuwen (1905-1968) krijgt waarschijnlijk snel een straat naar zich vernoemd. „Zo gauw de gelegenheid zich voordoet in het Oude Dorp krijgt Van Leeu wen een straatnaam." aldus een gemeente-woordvoerder. „Een laantje in De Houtkamp zou in dat verband erg leuk zijn, om dat hij daar ook heeft ge woond." Bij de verdeling van straatna men in de Leiderdorpse schrij- versbuurt enkele jaren geleden, werd Van Leeuwen per ongeluk overgeslagen. „Het is een beetje uit de losse pols gebeurd. Ie mand kwam gewoon met een hele rits namen van schrijvers, over het algemeen 'klappers' uit de Nederlandse literatuur. Ik betwijfeld of iemand heeft ge weten dat Freek van Leeuwen in deze gemeente heeft ge woond," reageerde een woord voerder toen. Ook bij de straatnamenverde- ling in de nieuwbouwwijk Bui tenhof viel Van Leeuwen buiten de boot. „De kwestie is toen wel aan de orde geweest, maar we vonden het gewoon leuker om hem een straat te geven in het bestaande deel van het dorp." Freek van Leeuwen werd op 27 februari 1905 op de grens van Leiden en Leiderdorp gebo ren als zoon van een kerkorgel- bouwer. In 1925 werden zijn eerste gedichten gepubliceerd in de verzamelbundel 'Tijdsig nalen', een collectie revolutio naire poëzie. Spoedig daama ontvluchtte hij Holland, tot de dichteres Henriëtte Roland Holst, die overtuigd was van Van Leeuwens talenten, zorgde dat hij kon terugkeren naar Ne derland. In 1932 verscheen zijn de buut, de bundel 'Uitverkoop', en in het begin van de jaren vijf tig volgde 'Herdersgave'. Tij dens de oorlogsjaren verbleef Van Leeuwen in Antwerpen en Rotterdam, waar zijn huis ter nauwemood gespaard bleef bij de bombardementen. Na de oorlog ging hij naar Leiderdorp. Zijn familie had daar een huisje voor hem ge kocht, 'De Lange Akker'. Het huisje bestaat nog steeds. Na de aanleg van de Persant Snoep- weg is de oorspronkelijke om geving waarin het lag, een wei land, wel veranderd. Nu ligt het in de Heemtuin in het park De Houtkamp, waar het wordt ge bruikt als opslagplaats en schaftlokaal. Kavels Bloemenweide in trek ZOETERWOUDE Er blijkt zoveel belangstelling te zijn voor de vrije kavels in het Zoeterwoudse Bloemenweide dat de gemeente een nieuwe procedure gaat voeren. Medio augustus zal iedereen alsnog een kans krijgen op een stukje grond in de nieuwbouwwijk. Dat heeft de raad beslist. In mei werden bij loting vier kavels toegewezen. Er bleek achteraf zoveel belangstelling te zijn dat er nog drie kavels kon den worden uitgegeven. Toen kwam de vraag: moeten die ka vels worden toegewezen aan de liefhebbers die als reserve zijn uitgeloot, of moeten alle Zoeter woudse gegadigden zich aan melden, zodat er opnieuw dient te worden geloot? Wethouder R. Hogenelst voel de aanvankelijk het meest voor opnieuw loten. Hij stelde het voorbarig te vinden om de drie overige kavels uit te geven, want de vier toegewezen stukken zijn op dit moment nog niet eens verkocht. Bovendien heeft zich al iemand teruggetrokken Na protest van de raad be sloot de wethouder uiteindelijk het onderwerp naar de raads vergadering van augustus te verschuiven. Tegen die tijd is bekend of de vier toegewezen kavels werkelijk verkocht zijn. Volgens Hogenelst hadden bo vendien nog meer inwoners van Zoeterwoude graag ingeschre ven voor een stukje grond. Zij krijgen dus ook nog een kans. Inbraak buurthuis Voorschoten VOORSCHOTEN Bij een inbraak in het Voorscho tense buurthuis Vlietwijk is voor ongeveer 1500 gulden aan goe deren gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag namen onbekenden geld, frisdrank, cassettebandjes, snoep en tele foontoestellen mee. Omdat geen sporen van braak werden aangetroffen vermoedt de poli tie dat de ongenode gasten door een open raam wisten binnen te dringen. LEZERS SCHRUVEN J. Lenselink, directeur van 't Hofflants Huys in Voorschoten, legt op 1 oktober zijn functie neer. De directeur verhuist naar Ruurlo in het oosten van het land en wordt directeur van een ander verzorgingshuis. De problemen met 't Hof flants Huys hebben volgens Lenselink niet ten grondslag ge legen aan de overstap. Het ver zorgingshuis moet de komende jaren fors bezuinigen, omdat het bestuur te veel geld heeft uitgegeven aan salarissen en ex tra personeel voor de opvang van dementerende bejaarden. „Ik weet dat het gek op de buitenwereld overkomt, maar het is een privé-beslissing ge weest om weg te gaan," zegt Lenselink, die aangeeft liever in het oosten van het land te wo- De directeur is vier jaar lang verbonden geweest aan het ver zorgingshuis. Het bestuur stelt de overstap van de directeur binnenkort aan de orde. Misleiding nu nog iets over te zeggen gehad". Ook J. Straathof uit Gelderswoude wil zijn huis niet op de lijst hebben. Het pand is naar zijn zeggen slecht geïsoleerd en niet ingedeeld naar de eisen van de tijd. „Wat heb ik eraan als iedereen die langsloopt het een mooi huis vindt en ik me binnenin moet behelpen. De nieuwe regels van de gemeente maken een verbouwing onbe taalbaar, de subsidie stelt niets voor." Ook Straathof zal zijn recentelijk van een nieuw strooien dak voorziene huis niet slo pen. Hij erfde het pand van zijn vader, waardoor het voor hem ook een emotionele waarde vertegenwoordigt. De politieke partijen CDA, Progressief Zoeterwoude (PZ) en WD waren gister- De medewerker van Radio Rijn land was erin gelopen. Dat bleek toen hij, zich baserend op een bericht in het Leidsch Dag blad van vrijdag, de fractievoor zitter van Groen Link6, de heer G. van Eisen en de voor de huis vesting van de gemeenteambte naren van Oegstgeest verant woordelijke wethouder opriep tot het houden van een 'spon taan' debat over het verzet van Groen Links tegen het beschik baar stellen van 100.000 gulden ten behoeve van een onderzoek naar de mogelijkheden van nieuwbouw aan de Lijtweg. Het debat werd niets omdat Groen Links zich daartegen niet had verzet, ook niet kon verzet ten, omdat het college van B en W daartoe helemaal geen voor stel had gedaan. Jammer voor de radiomedewerker dus, maar ach, een slordigheidje in de ver slaggeving doet zich wel meer voor. Geen reden tot reageren dus. Het wordt echter anders als Wim Koevoet in 'zijn' rubriek 'Op 't Randje' op maandag op de zaak terugkomt en opnieuw stelt dat Groen Links als enige tegen het uittrekken van een ton is voor een onderzoek naar de voor- en nadelen van een nieuw gemeentehuis. Nu wordt die mededeling tot bewuste misleiding. Nu is er wel reden tot tegenspraak. Het college heeft immers geen voorstel ge daan voor dit doel 100.000 gul den te voteren. Toen dit agen dapunt aan de orde was, heeft Groen Links tegengestemd, dat is juist. Maar niet omdat er geld voor een onderzoek moest ko men maar omdat men de effec ten op de meerjarenbegroting, die zich na enkele jaren zouden voordoen, te groot achtte, mede gezien de bestedingsruimte in die latere jaren. Dat is een argu ment waarover kan worden ge praat. Dat gebeurde dan ook. En er is ook gisteravond over gepraat tijdens de discussie avond van Groen Links. Maar de 100.000 gulden is daarbij niet in het geding. Die uitgave hoort bij een ander agendapunt van de raadsverga dering, de verbetering van het winkelcentrum aan de Lijtweg. Groen Links treft geen blaam. Deze partij verzet zich met in houdelijke politieke argumen ten tegen nieuwbouw van het raadhuis. Maar het Leidsch Dagblad doet er goed aan zich aan de feiten te houden en geen 'valse tegenstellingen' te schep pen. Het politieke debat is al in teressant genoeg, ook al vindt de correspondent van het Leidsch Dagblad dat misschien niet, zonder dat de krant mislei dende berichtgeving eraan toe voegt. J. van der Reijden CDA-wethouder Terweeweg 140 Oegstgeest Naschrift redactie: De wethou der heeft zelf gezegd dat in de centrumstudie van een ton ook de eventuele nieuwbouw van het gemeentehuis wordt betrokken. Dat was dan ook een van de re denen waarom Groen Links te gen stemde. Verder treft volgens nota bene CDA-fractievoorzitter P. Hellinga Groen Links wel de gelijk blaam. Hij verwijt de par tij 'valse tegenstellingen' te scheppen. Daarover ook handel de de bewuste aflevering van 'Op 't Randje' en niet over de be stemming van die 100.000 gul den. De suggestie dat 'Op 't Randje' Wim Koevoets rubriek is, wekt de wethouder zelf. Ook de beschuldiging van misleiding blijft voor zijn rekening. V erzetsmonument Betreft het artikel 'Leiderdorps herdenkingsmonument staat ook in Emmen' in het Leidsch Dagblad van 13 juni. In het Em mer Noorder Dierenpark staat een beeld met de titel 'Back to the roots', dat vrijwel identiek is aan het Leiderdorpse herden kingsmonument aan de Ker- kjaan. Beide beelden zijn van de Amsterdamse kunstenaar Jan de Baat. Bij het Leiderdorpse nument. Op eerste kerstdag van het jaar 1734 klonk in de Thomas kirche in Leipzig het eerste deel van een Weihnachts-oratorium. gecomponeerd door een zekere Johann Sebastian Bach. Het openingskoor ervan, 'Jauchzet, frohlocket, auf, preiset die Tage! maakt nu, na tweeëneenhalve eeuw, nog steeds diepe indruk op de toehoorders. Toch is dat zelfde openingskoor noot voor noot gelijk aan dat van de een jaar eerder gecomponeerde cantate 'Tönet, ihr Pauken! Er schalie, Trompeten!'. Alleen de tekst is anders. Wat ik mij nu afvraag is, of die Bach een gemakzuchtig per soon was die te beroerd was om voor dat Weihnachts-oratorium een nieuw openingskoor te componeren, of een kunstenaar die inzag dat zijn eerdere schepping zulke grote artistieke waarde had, dat die uitstekend paste bij zijn nieuwe monu- Ik denk eigenlijk het laatste. J.W. Olofsen Paganistraat 7 Leiden Directeur Lenselink van 't Hofflants Huys: weg.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19