Leiden Eerste avondwinkels niet binnen jaar open Opslagtanks tot de nok gevuld 'Parkeergarage aantrekkelijker maken met vuilnisbakken' Vier jaar cel voor strandverkrachting Coupépolder saneren kost ruim tien miljoen Donderdag 4 juli 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: PIET KOOREMAN De eerste avondwinkels in Leiden zullen niet voor de zomer volgend jaar open gaan. Die verwachting spreekt de Leidse wethou der J. Walenkamp uit naar aanleiding van het wets voorstel van minister An- driessen (economische za ken) dat over enkele weken in de Tweede Kamer wordt behandeld. LEDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Ook als de Tweede Kamer snel akkoord gaat met het wetsvoor stel om winkelsluitingstijden met een half uur te verruimen en avondwinkels mogelijk te maken, gaan er nog maanden overheen voordat locaties voor een avondwinkel zijn gevonden, ondernemers bereid zijn gevon den en bestemmingsplannen zijn gewijzigd. „Bovendien moet de gemeenteraad een en ander nog goedkeuren," zegt Walenkamp. Datzelfde geldt voor de andere gemeenten in deze regio. Toch is de wethouder blij met de positieve geluiden over het wetsvoorstel in de Tweede Ka mer. Hij heeft ook al ideeën over mogelijke plaatsen voor de avondwinkels, die van 16.00 tot 24.00 uur open mogen zijn. Lei den zou er vijf mogen hebben: een op elke 20.000 inwoners. Walenkamp: „Een winkel bij het station, twee in de binnen stad - aan de Beestenmarkt of de Lammermarkt bijvoorbeeld - en twee aan de rand van het centrum, in de Merenwijk bij voorbeeld, een wijk met weinig voorzieningen op dit gebied. Maar dit zijn wat schoten voor de boeg, het is nog lang niet ze ker dat de avondwinkels inder daad daar komen." Avondwinkels zijn er al in Amsterdam, Rotterdam en Am stelveen. Deze winkels worden toegestaan vanwege 'de inter nationale aantrekkingskracht' van de luchthaven, de haven en het toerisme in deze gemeen ten. Walenkamp ziet grote voor delen van avondwinkels in Lei den. „We hebben al eerder een aanvraag voor een avondwinkel in de binnenstad gedaan omdat dat ook een positieve bijdrage kan hebben bij de bestrijding van de kleine criminaliteit en het vandalisme in Leiden. Een avondwinkel betekent meer so ciale controle en dat is een bij komend voordeel. Voorop staat natuurlijk het voordeel voor de consument: mensen die over dag werken en 's avonds hun boodschappen kunnen doen." Walenkamp heeft wel degelijk oog voor de argumenten van de winkeliers die langer en op ver velende tijden moeten werken als het wetsvoorstel wordt aan genomen. Daarom heeft hij Lei den nooit aangemeld als proef- gemeente voor ruimere open stelling van winkels. „Maar als de wet die mogelijkheid straks wèl biedt, zullen de winkeliers wel moeten." Walenkamp ver wacht dat de avondwinkels wei nig overlast zullen geven. „Dat moeten we goed regelen in een bestemmingsplan. Concurrentie De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is niet enthousiast over het wetsvoor stel. Secretaris CA Broeksma: „We zijn van mening dat avondwinkels niet veel bijdra gen aan het winkelaanbod. Het is maar zeer de vraag of de con sument er behoefte aan heeft. Bovendien betekent het concur rentie voor de plaatselijke de tailhandel. Ondernemers staan niet in de rij om zich voor een avondwinkel aan te melden, dat is uit ervaring gebleken. Uit contacten met het midden- en kleinbedrijf weet ik dat de meerderheid bovendien tegen verruiming van sluitingstijden is. Die mensen moeten ook ge woon kunnen eten." LEIDEN KAREL BERKHOUT Wie zijn auto in een parkeergarage zet, moet in de buurt een onderhoudsbeurt kunnen krijgen. Dat is een ideetje van de Leidse PvdA om auto mobilisten te lokken naar één van de drie par keergarages in de Leidse binnenstad. Die staan nu vrijwel leeg, terwijl de binnenstad verder bom vol staat met geparkeerde auto's. „We moeten het voor de automobilist aantrek kelijk hier te parkeren door een bepaalde dienst verlening", zei PvdA-raadslid B. Paauw gisteren bij een commissievergadering. Paauw had daar voor een handvol suggesties voor de gemeente ambtenaren, die al tijden bezig zijn met de voor bereiding van de parkeemota. Vuilnisbakken, glasbakken en papierbakken in Mevrouw van Delft: 'Het was vorig weekeinde al ontzettend druk' FOTO HOLVAST (vervolg van pagina een) LEIDEN/REGIO* was zo'n suggestie. Wie bood schappen gaat doen, kan dan meteen zijn afval kwijt. Voor de parkeerder zou ook een bood- schappenwagentje klaar moeten staan, voordat hij begint met het 'funshoppen'. Een verhoging van de parkeertarieven in de binnenstad moet de rest doen voor de parkeergarage. „Die verschillen zijn nu minimaal", zei Paauw. Wethouder J. Walenkamp (verkeer) vond de ideeën 'interessant' en de tariefsverhoging in de stad een goed middel om de klant naar de par keergarage te krijgen. Alleen raadslid J. Laurier (Groen Links) had enige moeite met de lokmid delen: „Wij zijn juist bezig om de automobilist te ontmoedigen naar de binnenstad te komen en dan gaan we het parkeren juist aantrekkelijker maken." CAROLINE VAN OVERBEEKE/JAN WESTERLAKEN „Het zal een topdrukte worden. Misschien staan de auto's wel weer tot onder de tun nel in de rij, net zoals jaren geleden, tijdens de oliecrisis," zegt mevrouw Vein Delft van het gelijknamige benzinestation aan de Lammenschansweg in Leiden. Nu de Eerste Kamer akkoord is gegaan met de voorgestelde accijnsverhogingen, stijgen de benzineprijzen zaterdag explosief met 31 cent voor gelode benzine en 22 cent voor ongelode benzine. Een liter diesel wordt 8 cent duurder. Een dergelijke benzi nestijging heeft de familie Van Delft al eens meegemaakt, begin jaren zeventig. Ze we ten wat hen te wachten staat. Van Delft: „We maken onze borst nat." D. van Delft is 29 jaar pomphouder, zijn vrouw heeft er inmiddels 23 jaar opzitten. Dit weekeinde hebben ze al een voorproefje gehad van de komende drukte. „Iedereen dacht dat de accijnsverhoging al op 1 juli zou ingaan, dus het was vorig weekeinde al ontzettend druk," vertelt mevrouw Van Delft. „Mijn man en ik doen het allemaal zelf. We hebben nog een extra hulp. je moet als het zo druk is heel vlug zijn met afreke nen. En een van ons moet buiten staan om de boel te regelen: auto's aanwijzingen ge ven waar ze moeten gaan staan en zo." Het echtpaar beschikt over een opslag tank voor 60.000 liter benzine. Die tank zit morgen helemaal vol om aan de enorme vraag te kunnen voldoen. Mevrouw van Delft verwacht dat de omzet met meer dan het dubbele zal toenemen. „Ik spreek wel met collega-pomphouders zoals Bert Hoog duin van het Motorhuis, en hij moet ook dergelijke maatregelen nemen. Want we hebben ook te maken met vakantiegangers die dit weekeinde weggaan." Mevrouw van Delft is niet somber over de toekomst van het pompstation. Ze ver wacht niet dat haar klanten wegblijven door de hoge benzineprijs. „Ik krijg hier mensen die een laag inkomen hebben, maar toch auto blijven rijden. Voor het zakelijk verkeer maakt het niet zo veel uit. Wel denk ik dat straks de toeristen wegblijven. Want ik denk niet dat Nederland speciale benzinekor- tings-bonnen voor toeristen gaat uitgeven zoals in Italië gebeurt." Officieel weten de pomphouders nog van niets. De maatschappijen waarvan zij ben zine betrekken, zeggen dat ze op z'n vroegst pas vanavond op de hoogte worden ge bracht of de verhoging mag worden door gevoerd. Aanvankelijk was het de bedoeling om een week geleden al duurdere benzine te gaan verkopen. Maar dat werd afgebla zen. Ook bij Shell in Katwijk zullen de auto- moblisten vrijdag in de rij staan, verwacht medewerker P. Kömmann. „We hebben de oliemaatschappij gevraagd extra benzine te leveren, zodat de tanks goed vol zitten. Af gelopen weekeinde was het al twee keer zo druk als normaal. Mensen die normaal voor een tientje of 25 gulden tanken, tankten vol. Ik weet niet of de prijsstijging straks nega tieve gevolgen heeft voor onze omzet: dat is koffiedik kijken. Maar er zullen ongetwijfeld zijn die hun auto laten staan." Leiden wacht op onderzoek naar flitstrein LEIDEN KAREL BERKHOUT De gemeente Leiden heeft nog niet uitgemaakt of de super snelle trein (TGV) door Leiden heen moet rijden over de be staande spoorbaan, of over een nieuwe spoorlijn dwars door Leiderdorp. Het college van B en W wil eerst wachten op de uitslag van een onderzoek naar de gevolgen van de Trein met de Grote Vaart voor de regio. Volgens wethouder J. Walen kamp (verkeer) is het gemeen tebestuur blij met de grote stap voorwaarts voor het openbaar vervoer, die wordt gezet met de komst van de flitstrein. Minder blij is Leiden met de dreigende gevolgen voor de regio, zo blijkt uit een brief van het college. Als voor de supertrein een nieuwe spoorbaan wordt aan gelegd, dan wordt Leiderdorp dwars doormidden gesneden en worden daar 500 huizen ge sloopt. Ook de Leidse wijk Meerburg krijgt waarschijnlijk last van de lawaaiige trein, waarvoor ook een enorm dijk- lichaam moet worden aange legd. Een meer oostelijke lijn zou het Groene Hart in Zuid- Holland aantasten. Het actie-commité dat inmid dels is gevormd in Leiderdorp is dan ook voor een route over de bestaande spoorbaan door Lei den. De trein zou dan geen 300 kilometer maar 200 kilometer per uur kunnen rijden. Er zou daardoor overlast in Leiden kunnen ontstaan, maar dat is nog niet onderzocht. De gemeente Leiden wacht dan ook op de uitkomst van de Lokale Effecten Rapportage, die een aantal regio-gemeenten ge zamenlijk is gestart. Leiderdorp heeft zich inmiddels uitgespro ken tegen de lijn dwars door de gemeente heen. AGENDA DONDERDAG 4 JULI Leiden Rommelmarkt op Vrouwen kerkplein tot 21.00 uur Peurbakkentocht in het centrum, aanvang 19.00 uur. Vleermuisexcursie in de Leidse Hout van 21.00 tot 22.30 uur. Leiderdorp Bridge-zomerdrive door L.B.C., Bernhardstraat 3, aanmelden tot 19.45 uur. Iitiepost. Zomer-bridge-drive, door de N.B.V 'De Vuurbaak' in De Rank, aanvang 20.00 uur Orgelconcert door Vincent de Vries in de Grote Kerk, aanvang 20.15 uur. VRIJDAG 5 JULI Leiden Expositie 'Kijk op Leiden' in de Hooglandse Kerk, van 11.00 tot 16.00 uur. Overzichtsexpositie Leid se Galeriëen in De Waag van 11.00 tot 17.00 uur. Ritten met paarden tram door binnenstad, vanaf Stad huis, van 12.30-16.30 uur. Beiaard- concert vanuit Stadhuistoren van 12.45 tot 13.30 uur. Uitvoering van Noordwijk Optreden van Gerard Jo ling in Club '71. Oude Zeeweg, aan vang 20.30 uur. Warmond Kermis op De Baan vanaf 18.00 uur. Officiële opening Kaagweek door de burgemeester, met uitreiking Sloe- pie-wisselprijs en sportprijs op het Gemeentehuis, Herenweg, vanaf 18.30 uur. Tobbetje steken voor vrouwen en mannen vanaf 16 jaar in de Dorps- Muzikale Rondgang door St. Matthi as, startpunt 'Trefpunt'. Herenweg Drakebootraces, organisatie Kon. Wa tersport ver. De Kaag, voor park Groot Leerust, van 20.00 tot ca. 22.00 uur. enkele weken geleden aan een uitgebreid onderzoek onder worpen. Met behulp van rönt genfoto's is aangetoond dat de groeischijven van de jongen 'ge sloten' zijn. Volgens de officier van justitie bewees dat dat hij minstens 19 jaar oud is. De ad vocaat van de verdachte wees er tijdens de zitting op dat de groeischijf-theorie niet op hoeft te gaan voor 'mediterrane ras sen'; de jongen is Marokkaan. Een deskundige ontkrachtte dit betoog echter. De rechter nam bij de uit spraak een wat ruimere leef tijdsmarge en hield het op 'ten minste 17 en maximaal 20 jaar oud'. Uit een psychiatrisch rap port bleek verder dat de man volledig toerekeningsvatbaar DEN HAAG De voormalige stortplaats Cou pépolder in Alphen aan den Rijn zal in zes maanden voor een bedrag van ruim tien mil joen gulden worden gesaneerd. Dat maakte de werkgroep Cou pépolder van de provincie Zuid- Holland gisteren bekend. De projectgroep bestaat uit verte genwoordigers van de gemeen te, het hoogheemraadschap, de omwonenden, de streekcom- missie Alphen aan den Rijn, de golfclub en de provincie. De saneringsmaatregelen zijn er volgens de werkgroep op ge richt dat mens en dier niet in aanraking kunnen komen met schadelijke stoffen die vrijko men op de taluds en in de slo- NOORDWUK/DEN HAAG Een 19-jarige jongeman is van ochtend door de Haagse recht bank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar we gens de verkrachting van een Amerikaanse, vorig jaar op het strand bij Noordwijk. De behandeling van de zaak vond twee weken geleden ach ter gesloten deuren plaats. De verdachte beweerde niet 19 jaar, maar 15 jaar oud te zijn. De leeftijd van de jongen was van belang, omdat hij als hij 15 jaar zou zijn nog onder het jeugdrecht zou vallen. Hij zou dan maximaal een half jaar celstraf kunnen krijgen. De verdachte beschikt niet over identiteitspapieren. Het openbaar ministerie heeft hem ten op en rond de stortplaats. De waterhuishouding van de stortplaats zal worden geschei den van die in de omgeving. De taluds van de stortplaats en de sloten zullen worden afgedekt. De maatregel kost paar ver wachting vijf miljoen gulden en zal in augustus starten. De afdekking van de boven laag, waarbij vorig jaar een uit stoot van giftige gaswolken werd geconstateerd, wordt nog onderzocht. De projectgroep hoopt dat onderzoek in augus tus af te ronden. Maatregelen voor het aanbrengen van een monitoringssysteem, dat even tuele spreiding van giftige stof fen naar het diepe grondwater kan signaleren, worden op dit moment voorbereid. De Boycot Outspan Actie (BOA) is weer eens in het nieuws. Prima, zo hoort het ook voor een organisatie die de apartheid in Zuid-Afrika wil aanpakken. Die kan niet genoeg op de voorgrond tre den met verhalen over de apartheid. Ze hoort de Leide- naars en de politiek tot vervelens toe aan het hoofd te zeuren met voorbeelden van rassendis criminatie, die dit land al jaren lang gespleten houdt. Die BOA doet zijn werk goed zou je zeg gen. Je zou het inderdaad bijna zeggen. Maar waarom haalt de BOA steeds de krantekolommen? Niet omdat ze grootscheepse acties onderneemt voor de ge kleurde bevolking in Zuid-Afri ka. Nee, ze komt er niet eens aan toe om over de eigen lands grenzen heen te kijken. Ze ligt louter dwars omdat bij voor beeld de subsidiestroom is in getrokken. De veroorzaker van dit leed, de Nationale Commis sie Voorlichting en bewustwor ding Ontwikkelingssamenwer king (NCO), heeft de knoop doorgehakt. Ze weigert de BOA nog geld te verstrekken, omdat het werk van Esau de Plessis en consorten niet veel verschilt van hetgeen andere anti-apart- heidsorganisaties al doen. Ver der speelt de BOA te weinig in de op de veranderde situatie in Zuid-Afrika, zo meent de NCO. BOA (2) En is dat nou zo onjuist? De BOA strijdt wel, maar vooral te gen de gemeente en haar geld schieters. Zeg nou eerlijk, wat zien we nou van die BOA? Vorig jaar ontving de organisatie liefst 97.000 gulden. We hebben er niet veel meer van gemerkt dan een vage expositie en een fak keltocht waaraan enkele tiental len mensen meededen. Dure vlammetjes. De BOA is zo'n clubje dat overal tegen is, en daardoor haar hoofddoelstelling uit het oog verliest. Wat heeft ze niet gemopperd de afgelopen jaren. Eerst moest de NCO er enige malen aan geloven, omdat deze subsidiërende instantie al lan ger haar twijfels heeft over het gerommel van voorzitter Esau du Plessis. Onlangs was de gemeente de gebeten hond. Zij verzuimde twee jaar achtereen De Waag beschikbaar te stellen voor de jaarlijkse expositie van 'Kunst tegen racisme'. De BOA moest uitwijken naar andere locaties in het centrum. Moord en brand werd er geschreeuwd. Menige organisatie zou jaloers zijn op een expositieruimte als sociëteit de Burcht aan de Burg- steeg. Hartje stad, maar niet goed genoeg voor de BOA. Toen het publiek het massaal liet af weten was de zondebok snel ge vonden. De gemeente was ver antwoordelijk voor de geringe opkomst. Dat die onbegrijpelij ke schilderijen vrijwel niemand iets zeggen werd gemakshalve even vergeten. En dus regende het rechtzaken, om nog maar te zwijgen van het aantal malen dat hiermee is ge dreigd. Nu is het NCO weer aan de beurt. Zij krijgt een procedu re aan de broek bij de Raad van State. Als of het allemaal niets kost. Zou daar die 97 mille naartoe gaan? Laat die BOA maar rustig strijdend ten onder gaan, op deze manier zal geen Zuid-Afrikaan maar ook geen Leidenaar ze missen. De BOA zoals het eigenlijk hoort, strijdbaar, actief en aandacht vestigend Lakentjes (4) Hein van Woerden, chef kabinet van de gemeente, neemt het ruiterlijk op voor zijn collega's. In Steeds van afgelopen don derdag stond dat de inbreng van de gemeente en haar amb tenaren bij de Lakenfeesten marginaal was. Marginaler in ieder geval dan Van Woerden het deed voorko men in een artikel van zijn hand in het gemeentelijk personeels blad QQ. Daarin schreef hij wel ke gemeentelijke afdelingen be trokken zijn bij de organisatie van de Leidse zomerfeesten. De kritiek in Steeds was dat de ambtenaren eigenlijk niet meer deden dan van ze verwacht mag worden. „Natuurlijk is het zo dat de gemeentelijke afdelingen die helpen bij de organisatie van de Lakenfeesten in feite ge woon hun werk doen en na tuurlijk gebeurt dat in de baas zijn tijd, zoals dat heet. Maar het is unfair te stellen dat het wel meevalt met de inbreng van de Leidse ambtenaren." „Neem nou collega Van Paridon van de markt- en havendien sten. Die is maanden bezig om gegadigden te vinden voor de kraampjes op de zondagse la- kenmarkt. Hij heeft echt wel meer gedaan dan de firma Ver op de misstanden in Zuid Afrika. schoor opdracht te geven de kramen neer te zetten, zoals in Steeds geschreven werd," aldus Van Woerden. Lakentjes (5) Dat de inbreng van de gemeen te groter kan, en misschien wel groter moet, daar is Van Woerden het wel mee eens. Maar dat ligt volgens hem niet aan de ambtenaren. Dat is een financiële zaak. „De gemeente trekt nu eenmaal niet een be drag uit waar grote dingen van gedaan kunnen worden. Dat is een politieke keuze. Je moet niet vergeten dat als de ge meente meer geld beschikbaar stelt voor de Lakenfeesten dat bijvoorbeeld mensen in de wel zijnssector, waarop de laatste jaren flink is bezuinigd dan zeg gen, 'ja hoor eens, 't is maar een Feest, wat wij doen is veel be langrijker', en daar hebben ze misschien nog gelijk in ook." REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS tel. 071-161444.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17