Lakenhal krijgt geen glazen kap Leiden 'Begraven in Leiden' geen dooie boel 'T fff/ 'Herbestrating Morsstraat uitstellen' Ledenraad Ons Doel naar huis gestuurd Basisschool De Hoeksteen dicht Bezwaren tegen bouw kiosken Jorissteeg Milieudefensie in actie tegen reclamefolders Donderdag 4 juli 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Zakkenrollers actief in binnenstad Drie wouwen zijn gistermiddag op verschillende plaatsen in de binnenstad gerold van hun portemonnee. Een 55-jarige wouw uit Kouderkerk werd op de markt bij het Stadhuisplein beroofd van 150 gulden. Een 24-jarige Leidse raakt in een winkel 450 gul den en een creditcard kwijt. De grootste buit werd van een 63- jarige wouw uit Warmond afhandig gemaakt: 500 gulden en drie bankpassen. Fietsen weggehaald bij station De Leidse politie heeft gistermiddag in samenwerking met NS ongeveer vijftig fietsen weggehaald bij de ingang van het station, „in strijd met de parkeerverordening", heet de officiële lezing. De rijwielen zijn naar het bureau aan de Langegracht gebracht en daar opgeslagen. De venneende eigenaren kunnen ze daar komen ophalen tegen betaling van een tientje. Deel EWR naar Den Haag of Gouda Als de Leidse Duinwatermaatschappij weer wordt ontkoppeld van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) moeten naar schatting 70 werknemers verhuizen. De afgesplitste LDM zou moeten fuseren met het Haagse drinkwaterbedrijf, de NV Duinwatermaatschappij Zuid-Holland. Twee jaar geleden fu seerde de LDM met het Energiebedrijf Rijnland (EBR) tot het EWR, maar die twee moeten volgens de Raad van State weer ontkoppeld worden. Waarschijnlijk zullen daardoor ongeveer 70 werknemers uit Leiden verdwijnen. Zij komen in Den Haag of in Gouda terecht. Bewoners Lage Mors naar politici De bewonerscommissie van de Lage Mors en omgeving waagt de politieke partijen druk uit te oefenen op woningbouwvereni ging De Sleutels om het groot onderhoud aan 99 woningen in de buurt toch uit te voeren. De bewoners hebben een brief ver spreid onder alle raadsleden die zitting hebben in de raadscom missie volkshuisvesting. De bewoners zijn kwaad op woning bouwvereniging De Sleutels, die een toegezegde renovatie niet wil uitvoeren maar alleen de strikt noodzakelijke aanpassingen. De woningbouwvereniging acht dit ook in het belang van de huurders, omdat de woningen hierdoor relatief goedkoop blij ven. Bij een grote opknapbeurt zouden de huren fors stijgen. De bezoekers van de komende Rembrandt-tentoonstel- ling in De Lakenhal zullen bij slecht weer moeten schui len onder een parasol of een afdakje. Het glazen dak bo ven de binnenplaats van het museum, dat de lange rijen wachtenden voor het loket had moeten drooghouden, komt er niet. Eenstemmig verwezen de raadsfracties het plan gisteravond naar de prullenbak. Het ging gisteravond in de raadscommissie cultuur slechts in de marge over het 'mooie of lelijke' van het glazen dak. Al leen de WD-fractie liet bij monde van raadslid A. Geertse- ma weten het ontwerp van ar chitect Manfred Kausen te be schouwen als een 'zware aan tasting van het monumentale gebouw'. Het waren veel meer prakti sche bezwaren die de doorslag gaven. Er heerste twijfel alom of de overkapping wel voor de aanvang van de Rembrandt- tentoonstelling in december ge reed is. Bij de tentoonstelling worden zo'n 40.000 bezoekers verwacht en die massale toe loop denkt de directie van de Lakenhal niet in de huidige hal te kunnen verwerken. Bij mooi weer is er geen probleem maar een regenbui zou de bezoekers op de binnenplaats de lust tot nog langer wachten op een kaartje kunnen ontnemen. Daarnaast kan de overdekte binnenplaats (de kosten van het project worden geschat op zes ton, grotendeels op tafel te leg gen door sponsors) gebruikt worden als uitbreidingsruimte voor het museum. Wethouder H. Koek deed gisteravond de suggestie van een beeldentuin onder het glazen dak. Zelf was ze nogal content met de over kapping: „Het lijkt mij prach tig-" Vleugel Opmerkelijk genoeg deelde de wethouder de angst dat het idee niet voor december kan worden verwezenlijkt. Dat vond zij ech ter geen argument om er van af te zien want er komen nog wel meer grote tentoonstellingen in Leiden waarbij zo'n dak uit komst aan de bezoekers kan bieden. Die mening werd door de commissie niet onderschreven. De raadsleden wezen er op dat er momenteel plannen gemaakt worden voor uitbreiding van i De Lakenhal met een vleugel. Die aanbouw kan tot gevolg hebben dat de ingang van het museum op een andere plaats komt waardoor een overdekte binnenplaats in het geheel niet meer nodig is. De Lakenhal moet maar een tijdelijke oplossing vinden voor het probleem, was de eenstem mige conclusie, in afwachting van een definitieve oplossing in de toekomst. Daarmee was het plan waar het college van B en W (uitgezonderd wethouder T. van Rij) mee had ingestemd in een recordtijd van een kwartier afgeschoten. Koek verklaarde na afloop van de vergadering niet bijster te leurgesteld te zijn door de afwij zing van de commissie. Ze gaat nu op zoek naar een eenvoudi ger en goedkopere 'overkap ping'. „Er is de suggestie gedaan maar wat parasollen neer te zet ten", aldus de wethouder. Expositie in aula begraafplaats Groenesteeg Leiden' is de titel een bescheiden expositie die tijdens de Lakenfeesten wordt gehouden in de aula van begraafplaats Groenesteeg. Morgen wordt de tentoonstel ling geopend door cultuurwet houder H. Koek en haar 'groen'- collega H. de la Mar. De organisatoren gaan met de expositie verder dan alleen een overzicht bieden van hoe de Leidenaars in vooral de vori ge eeuw ter aarde werden be steld. Ze willen ook aantonen dat de beschermenswaardige aula uitermate geschikt is voor kleine exposities en niet, zoals al eens door de gemeente is ge opperd, aan de volkhuisvesting ten prooi moet vallen. Organisator I. Moerman (werkzaam bij De Lakenhal) heeft samen met archivaris R. van Maanen een aantal zeer sprekende historische foto's uit gezocht over graven, zerken en begrafenissen. Tot de negentiende eeuw werden mensen voornamelijk kerken. Daarna ge- de zogeheten 'bol de stadsrand en in an de vorige eeuw werd overgegaan tot het aanleg gen van begraafplaatsen. De be- bruikte werken het begin kendste drie in Leiden zijn de Groenesteeg, het kerkhof bij de Zijlpoort en Rhijnhof. Van alle begraafvormen en - plaatsen zijn platen te zien in de aula. Naast het fotomateriaal worden ook videobeelden ver toond over het onderwerp. De video gaat over een plechtige begrafenis met koetsen en paar den. Hoewel bescheiden in om vang geeft de expostie, als deze wordt gecombineerd met een wandeling over de fraaie be graafplaats aan het binnenvest grachtje, een aardig beeld van 'Begraven in Leiden'. De aula aan het einde van de Groenesteeg is eigendom van de gemeente en is aan een ste vige restauratie toe. Een nog voorlopig plan om twee appar tementen in het gebouwtje on der te brengen wordt vanuit de culturele hoek als niet gelukkig ervaren. Volgens archivaris Van Maanen is er in Leiden een groot tekort aan kleine exposi tieruimten. Daarom moet de tentoonstelling ook een bewijs leveren dat de aula voor soort gelijke uitstallingen bespaard moet blijven. Begraven in Leiden. Van 6 t/m 14 juli in aula begraafplaats Groenesteeg. Dagelijks van 12 tot 4 geopend. De Morsstraat moet pas worden opgeknapt als er een duidelijk verkeersplan voor de binnenstad is gemaakt, vindt de buurtvereniging. foto jan holvast Buurtvereniging de Put in de Oude Morsch wil dat de ge meente de herbestrating van de Morsstraat uitstelt totdat er een totaal nieuw verkeersplan voor de wijk is gemaakt. De buurt vreest extra parkeer problemen als de bouw van ap partementen aan het Galgewa ter en de renovatie van de Blauwpoortsbrug begint. Her bestrating heeft volgens de Put geen zin omdat het wegdek dan door het bouwverkeer en een toename van het aantal auto's opnieuw wordt beschadigd. Ook zal de herbestrating geen structurele oplossing bieden voor de verkeers- en parkeer problemen in de buurt en de onveiligheid van vooral fietsers en voetgangers. De wijkvereniging geeft voor de herinrichting van de Oude Morsch zelf een aantal voor zetjes. Zo zou de rijrichting van de Morsstraat kunnen worden omgedraaid en het Beesten marktstraatje worden afgeslo ten. Club 70 in andere handen De ledenraad van woningbouw vereniging Ons Doel is op non- actief gesteld. Het orgaan dat het bestuur moet controleren, geniet geen vertrouwen meer van de leden. Er is een speciale commissie samengesteld die moet onderzoeken wat er is misgegaan in de communicatie tussen bestuur en ledenraad. De leden van Ons Doel debat teerden deze week over de posi tie van de ledenraad. Hierin zit ten vertegenwoordigers van de bewonerscommissies. De meer derheid van de leden vindt dat de ledenraad zich heeft be moeid met zaken waarmee ze niets heeft te maken en heeft haar naar huis gestuurd. Het steekt de bewoners vooral dat de ledenraad heeft gepro testeerd tegen de handelwijze van het Ons Doel-bestuur bij renovaties, zonder dat de be trokken bewonerscommissies hiervan weet hadden. Er is nu een commissie in het leven geroepen waarin zowel le den van het bestuur als bewo ners zitten. Deze instantie brengt rapport uit over de zaken die de afgelopen tijd zijn fout gelopen. In het najaar wordt een extra ledenvergadering uit geschreven waarbij de bevin dingen worden besproken en een nieuwe ledenraad wordt ge kozen. De discotheek Club 70 aan de Stationsweg is opnieuw van eigenaar veranderd. De voormalige portier Ben van der Hurk heeft het bedrijf overgenomen. Het is de tweede keer in korte tijd dat de disco een nieuwe eigenaar krijgt. Enige maanden gele den kocht Bert Visser de dis co op. Nu is Van der Hurk, die er bijna twintig jaar als portier werkt, directeur ge worden. Hij blijft wel samen werken met Visser, die voor zijn adviezen wordt betaald. De openbare school De Hoek steen wordt per 1 augustus 1993 opgeheven. De basisschool aan het Maansteenpad moet zijn deuren sluiten omdat er niet voldoende leerlingen zijn. In 1989 hing het voortbestaan van de school ook al aan een zijden draadje. Veel gezinnen uit de wijk verhuisden van een flatwoning naar een nieuwe eengezinswoning in de Stevens hof waardoor het aantal leerlin gen was gedaald tot 101 in janu ari 1989. Verwacht werd echter dat het aantal kinderen in de wijk weer zou gaan groeien, omdat veel woningen werden gerenoveerd. Zo ondergingen de flatwonin gen aan de Agaatlaan een gron dige opknapbeurt. Besloten werd de school nog een kans te geven. „Het is echter niet gelukt om in drie jaar boven de wettelijke norm van 125 leerlingen te ko men en dan houdt het verhaal Deze foto van Van der Horst toont een begrafenisstoet in de jaren veertig in de Herensteeg. op", verklaart N. Ober van de gemeentelijke directie onder wijs. Er zijn volgens hem wel meer jonge gezinnen in de wijk gaan wonen, maar er zijn er ook weer veel verhuisd. Directeur P. de Haas vertelt dat de school inderdaad in 1990 kreeg te maken met een ople ving. Er kwamen 25 leerlingen bij, maar er gingen er nog veel meer van school af. „We heb ben nog steeds veel te lijden van de Stevenshof-hausse. Ik denk dat er de afgelopen jaar 100 kin deren van school zijn gegaan doordat de ouders naar de Ste venshof verhuisden. En dat gaat maar door want er worden nog steeds nieuwe woningen opge leverd", aldus de directeur. De school telt nu ongeveer 90 leerlingen. De ouders zijn on langs ingelicht over de sluiting van de school. Dit bericht heeft er volgens De Haas niet toe ge leid dat veel ouders besloten hun kinderen alvast naar een andere school te sturen. „We hebben immers nog twee jaar voor de boeg." 'Natuurlijk' kwam de beslissing van het col lege van B en W om de school te sluiten hard aan, zegt de direc teur. „Maar we hadden het ook al verwacht. En gezien de plan nen om in de toekomst te gaan werken met grotere scholen, zouden we sowieso niet veel kans hebben om te blijven be- De ouders is aangeraden hun kinderen na opheffing op te ge ven voor de Morskring aan de Damlaan of voor een school in de Stevenshof. „Het is in beide gevallen wel te doen", vindt De Haas. De Hoeksteen blijft draaien met vijf groepsleerkrachten. Zij worden in elk geval niet ontsla gen. „In ons personeelsbeleid houden we er altijd rekening mee dat onderwijzers van opge heven scholen elders aan het werk kunnen", zegt Ober van de gemeente. Wat er over twee jaar met het schoolgebouw gaat ge beuren, is nog niet bekend. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Winkeliers die aan de brede stoep van de St. Jorissteeg zijn gevestigd, hebben bezwaren te gen de bouw van twee kiosken op dit pleintje. Dat lieten zij gis teravond weten tijdens een in formatie-avond over het be stemmingsplan van de Hoge- woerd-buurt. De bezwaarma kers vrezen een verminderd uit zicht en vandalisme. Een aan de overkant gelegen koffiehuis is bang voor concurrentie. Het plan om het pleintje te verfraaien, is van de gemeente afkomstig. Omdat geld ontbrak, konden particulieren zelf met ideeën komen. Dat deed een studenten-stichting, die een boeken- en copieerzaak beheert aan de Jorissteeg. Zij liet de ont werpster Barbara Woitkowska- Guicherit twee half-ronde kios ken ontwerpen die qua materi aal (veel glas) aansluiten bij de reeds aanwezige telefooncellen en het bushokje. De gemeente liet zich in de persoon van stedebouwkundige C. van der Wardt positief uit over het ontwerp dat de op drachtgevers anderhalve ton gaat kosten. In een van de kios ken moet een kranten- en tijd schriftenverkooppunt komen. In de andere wordt koffie, thee en dergelijke verkocht, bij mooi weer op een terras. Etalage De drie winkels naast het pand van de stichting zetten vraagte kens bij deze ontwikkeling. J. van Leeuwen, eigenaar van een sportschoenenzaak, vreest dat het zicht op zijn etalage door een van de twee kiosken wordt ontnomen. C. Ponsteen van makelaarskantoor Bob Ouds- hoom heeft hetzelfde bezwaar. Verder voert hij de vandalisme- gevoeligheid op als negatieve invloed die de komst van de glazen kiosken zou kunnen hebben. „Het zijn allemaal ken die nu op dat stukje Joris steeg zitten en bij alle drie speelt de etalage een belangrij ke rol bij de presentatie", aldus Ponsteen die de bezwaren in een woord samenvat: „Het ont siert." C. Prins, de aan de ande re kant van de Jorissteeg gele gen Koffie-o-loog, voegt hier nog aan toe dat als de gemeente definitief het groene licht voor dit plan geeft, hij er een onge wenste concurrent bij krijgt. De bezwaarmakers zullen binnenkort als de plannen in de gemeentelijke commissies aan de orde zijn, hun argumenten uiteen zetten. Overigens deed gisteravond de nieuwe naam voor de brede stoep waar de kiosken moeten komen zijn in trede. 'Jorisboulevard' was de term die G. Schramm van de af deling stadsbeheer gebruikte, waarop Ponsteen de grap door zette met 'Boulevard de Saint Joris'. Mxhrispijn Winkeliers zijn door de vereni ging Milieudefensie benaderd met het verzoek een einde te maken aan de grote hoeveel heid reclame-drukwerk die wordt verspreid. De vereniging vindt dat de winkelbedrijven als opdrachtgevers hiervoor verant woordelijk zijn. De verspreiding van grote hoeveelheden druk werk is voor het milieu onge wenst, vinden de initiatiefne mers van de actie. „Laat zien dat ook uw bedrijf aandacht heeft voor het milieu en stop met het huis aan huis verspreiden van het reclame drukwerk", schrijft Milieudefen sie. De vereniging vindt het zonde van het papier (dat vaak ongelezen in de prullenbak ver dwijnt) maar meent ook dat burgers hiermee ten onrechte worden lastig gevallen. Het plakken van stickers met het opschrift 'Reclamedrukwerk ongewenst' op de brievenbus is niet afdoende, zo blijkt uit de vele klachten die de vereniging krijgt. Bovendien vindt de ver eniging dat niet de ontvangers maar de makers en bezorgers verantwoordelijk zijn voor be perking van de stroom druk werk. Milieudefensie heeft dan ook de verspreiders van het drukwerk aangeschreven. Volgens de vereniging moet in de politieverordening een verbod worden opgenomen op het ongewenst verspreiden van drukwerk. Wanneer winkeliers en verspreiders niet tot inkeer komen, zullen er acties volgen, kondigt Milieudefensie aan. IN EEN KWARTIER TIJD werd het plan voor een glazen overkapping van de binnenplaats van De Lakenhal afgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15